Γλωσσικά λάθη στο e-steki

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panovito

Νεοφερμένος

Ο panovito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν είπα ότι ο πληθυντικός που χρησιμοποιείται είναι κατ' ανάγκην σωστός, αλλά από την στιγμή που χρησιμοποιείται και έχει κάποια βάση, δηλαδή δεν σχηματίστηκε παντελώς αυθαίρετα, το δέχομαι ως σωστό. Το fora από την άλλη μεριά, έχει γίνει πολύ της μοδός πια, και χρησιμοποιείται σαν ένδειξη επιπέδου καλλιέργειας. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που αρνούμαι πια να το χρησιμοποιήσω.
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά οι περισσότερες τέτοιες "γλωσσικές ακροβασίες" δημιουργούνται αυθαίρετα σε όλες τις γλώσσες και λόγω άγνοιας και συνεχούς επανάληψης δημιουργούν θέσφατο. Δεν τίθεται θέμα "μοδός" αλλά ορθότητας, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Απ' την άλλη, ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι του αρέσει.

Όσον αφορά το καινούργιος και καινούριος, εφόσον προέρχεται από το καινουργώ, ορθά γραφόταν με γ. Αλλά δεν βρίσκω κανένα νόημα στο να επιμένουμε πια σε αυτήν την γραφή, αφού έχει επικρατήσει το καινούριος. Αν το πιάσουμε έτσι, αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο δεν είναι αρχαία ελληνικά, αλλά δημιουργήματα των Αλεξανδρινών, μιας και ούτε πνεύματα υπήρχαν στην αρχαία ελληνική, ούτε τόνοι, ούτε και μικρογράμματη γραφή. Οπότε, να 'χαμε να λέγαμε.
Δεν έχει επικρατήσει το "καινούριος", αυτό εξηγούσα στα προηγούμενα μηνύματά μου. Παντού "καινούργιος" γράφεται και προφέρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά οι περισσότερες τέτοιες "γλωσσικές ακροβασίες" δημιουργούνται αυθαίρετα σε όλες τις γλώσσες και λόγω άγνοιας και συνεχούς επανάληψης δημιουργούν θέσφατο. Δεν τίθεται θέμα "μοδός" αλλά ορθότητας, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Απ' την άλλη, ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι του αρέσει.

Θα μείνω σ' αυτό. Πολλοί γλωσσολόγοι είναι της άποψης ότι από την στιγμή που μια λέξη χρησιμοποιείται, έστω και από ένα άτομο, είναι σωστή, ακόμα και αν είναι μια σαχλαμάρα. Δεν υπάρχει λόγος να κρίνω αν είναι σωστή ή όχι, γιατί τίποτα δεν είναι απόλυτο σ' αυτήν τη ζωή.

Δεν έχει επικρατήσει το "καινούριος", αυτό εξηγούσα στα προηγούμενα μηνύματά μου. Παντού "καινούργιος" γράφεται και προφέρεται.

Έχω πολλά χρόνια να δω την μορφή καινούργιος σε γραπτό κείμενο, οπότε επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το αν έχει επικρατήσει ή όχι η μορφή καινούριος. Το πώς προφέρεται είναι άλλο καπέλο, και δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να μας απασχολεί τελικά, γιατί δεν βλέπω να υπάρχει θέμα για την σωστή προφορά. Είναι παραπάνω από προφανές ότι η προφορά είναι καινούργιος, γιατί πολύ απλά ακόμα και αν ο σωστός τύπος ήταν το καινούριος, μετά από καιρό θα προφερόταν καινούργιος, για οικονομία χρόνου κυρίως, και επειδή εκεί μας πάει η γλώσσα μας. Αφού λοιπόν είναι δεδομένη η προφορά, δεν λειτουργεί ως επιχείρημα το ότι προφέρεται με γ. Όχι κατά την δική μου γνώμη τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω πολλά χρόνια να δω την μορφή καινούργιος σε γραπτό κείμενο
και εγώ το ίδιο να πω την αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Περι fora/forums :
Για ποιο λογο μια δανεικη λεξη θα πρεπει να ακολουθει υποχρεωτικά τους κανονες που ειχε στην γλωσσα προελευσης ; Γιατι αυτο δε συμβαινει με ολες τις δανεικες λεξεις και ολες τις γλωσσες ; Μηπως ειναι ρευστα τα πραγματα και τελικά το σωστο καθοριζεται απο το τι ηχει καλα;
Για καποιο λογο, για το συγκεριμενο, δε μπορω να πω οτι το "τυπικα/γραμματικα" σωστο, ειναι πιο σωστο, απο αυτο που χρησημοποιει η πλειοψηφια. Οχι τοσο γιατι η πλειοψηφια καθοριζει το σωστο, αλλά επειδη προκειται για δανεικη λεξη, και δεν ακολουθουνται παντα οι ιδιοι κανονες με ολες. Eτσι , δεν εχει νοημα να λεμε πιο απο τα 2 πρεπει να χρησημοποιειται. Και τα 2. Ειδικα για τετοια θεματα, (χωρις να ειμαι γλωσσολογος), νομιζω μεγαλυτερη αξια μεσα στους αιωνες ειχε το πως χρησημοποιηθηκαν καποιες λεξεις, παρα το να αντιμετωπιζουμε δογματικα καποιους κανονες (που ειναι ασαφεις σε μερικες περιπτωσεις, οπως στο δανεισμο λεξεων πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ωστόσο επειδή η αρχαία ελληνική γλώσσα δεν ταιριάζει στην στις φρέσκες ιδέες του e-steki προτιμούμε να ακολουθήσουμε το νέο ρεύμα.

Επίτρεψε μου να σου πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Ένα ελληνικό site πρέπει να έχει σωστά ελληνικά, και αυτό να είναι το μότο του!! .-

επίσης να πω ότι (για τις περιπτώσεις που Τριανταφυλλίδης και Μπαμπινιώτης διαφωνούν) ότι η επίσημη ελληνική γραμματική/γλώσσα είναι αυτή του Τριανταφυλλίδη ανεξάρτητα αν το marketing έχει κάνει το Μπαμπινιώτη πιο "trendy" τελευταία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
επίσης να πω ότι (για τις περιπτώσεις που Τριανταφυλλίδης και Μπαμπινιώτης διαφωνούν) ότι η επίσημη ελληνική γραμματική/γλώσσα είναι αυτή του Τριανταφυλλίδη ανεξάρτητα αν το marketing έχει κάνει το Μπαμπινιώτη πιο "trendy" τελευταία :)
Interesting. :)


Υπάρχει κάπου "officially stated" αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επίτρεψε μου να σου πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Ένα ελληνικό site πρέπει να έχει σωστά ελληνικά, και αυτό να είναι το μότο του!! .-

επίσης να πω ότι (για τις περιπτώσεις που Τριανταφυλλίδης και Μπαμπινιώτης διαφωνούν) ότι η επίσημη ελληνική γραμματική/γλώσσα είναι αυτή του Τριανταφυλλίδη ανεξάρτητα αν το marketing έχει κάνει το Μπαμπινιώτη πιο "trendy" τελευταία :)
Και τα σωστά ελληνικά είναι τα αρχαία; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Interesting. :)


Υπάρχει κάπου "officially stated" αυτό; :hmm:

δεν το έχω βρει κάπου μου το είπε η μαμά μου σε σχετική ερώτηση που της είχα κάνει, η οποία είναι φιλόλογος, και δούλευε σε σχολείο ότι το λέει ρητώς η εγκύκλιος του ΥΠΕΘ που φτάνει στα σχολεία. Επίσης μου το επιβεβαιώσε την προηγούμενη δευτέρα [τυχαία] συνταξιούχος φιλόλογος που συμμετείχε στην παραγωγή θεμάτων για γλωσσικές εξετάσεις ΑΣΕΠ. Επίσημη πηγή δεν έχω [καταγεγραμμένη]. :redface:

Και τα σωστά ελληνικά είναι τα αρχαία; :D

Τα σωστά ελληνικά είναι τα ελληνικά της γραμματικής του Τριανταφυλλίδη. :)

Υπό αυτό το πρίσμα, δεν χωράνε "τρεντιές" στο γραπτό λόγο [εκτός κι αν μου πεις ότι είναι ελεύθερο-προσωπικό-κείμενο που ο καθένας μας μπορεί να είναι γλωσσοπλάστης προφανώς. :D]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Στην εγγραφή το Μάιος το έχετε προσθέσει διαλυτικά στο "ι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στους αποκλεισμένους χρήστες για τον ipios γράφετε: ipios Συνεχείς προσβλητικά μηνύματα.
Είναι συνεχή όχι συνεχείς... :)
Αν και βέβαια αυτό δεν είναι μόνιμο, αλλά μια σημείωση που γράψατε προσωρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Λείπει τόνος :)

(Κι ίσως το και να γίνει κι :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • stress.jpg
    stress.jpg
    17 KB · Εμφανίσεις: 128

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Στο /policy.php
Όρος #17 συγχωνεύτηκε με τον όρο #15 (1/12/107)

Όπου 107, φαντάζομαι μπαίνει 07.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Στο /policy.php
Όρος #17 συγχωνεύτηκε με τον όρο #15 (1/12/107)

Όπου 107, φαντάζομαι μπαίνει 07.

Α, μιας και το θυμήθηκα. Όταν κάποιος χρήστης κοιτάζει την σελίδα με του όρους του στεκιού, στο προφίλ του βλέπουμε το εξής:

Αυτή τη στιγμή: Άγνωστη ενέργεια /policy.php (Τελευταίο κλικ στις 00:31)

Μην ρωτήσετε πώς το κατάφερα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Στη βοηθεια για το vb code, στην εικονα υπογραφης, λεει με κοκκινα

Περιγραφή της εικόνας (προεραιτεικό)

Θα επρεπε να ειναι: προαιρετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στη βοηθεια για το vb code, στην εικονα υπογραφης, λεει με κοκκινα

Περιγραφή της εικόνας (προεραιτεικό)

Θα επρεπε να ειναι: προαιρετικο.
Έτοιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όρος #14 – Δημόσια καταδίκη και προσβολή της ΟΔ
Ποινή:
40%

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εκφράζονται δημόσια απόψεις με περιεχόμενο που προσβάλει ή καταδικάζουν την αργοπορία ή την κρίση των αρμοδίων να αντιδράσουν στα θέματα που προκύπτουν ή με πιθανή διαφωνία σας με τον τρόπο που χειρίστηκαν κάποιο θέμα. Αν πιστεύετε ότι δεν έχετε «δικαιωθεί» μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την λειτουργία των Reports.

Οκ, επειδή εδώ είναι λίγο άλλα αντί άλλων η σύνταξη...
κάντε το "
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εκφράζονται δημόσια απόψεις που προσβάλλουνή καταδικάζουν την κρίση ή την αργοπορία της αντίδρασης των αρμοδίων στα θέματα που προκύπτουν, αλλά και οι πιθανές διαφωνίες σας με τον τρόπο που χειρίστηκαν κάποιο θέμα. Αν πιστεύετε ότι δεν έχετε «δικαιωθεί» μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την λειτουργία των Reports.

Αν και οι δύο προτάσεις λένε το ίδιο, μπορεί να γραφεί επίσης:
"...απόψεις, που επικρίνουν τον τρόπο χειρισμού και κρίσης/εκτίμησης κάποιου θέματος από την οδ, ή καταδικάζουν την αργοπορία της αντίδρασης των αρμοδίων... χωρίς να είναι τεκμηριωμένες ή εάν έχουν προβλητικό τόνο..."

Νομίζω ότι τη γνώμη μας τη θέλετε, κατ' αρχήν σε πμ, αλλά αν χρειαστεί, γιατί όχι και σε θέμα... :)
(ή γράψτε ότι για να ανοιχτεί τέτοιο θέμα, πρέπει να έχει εγκριθεί από την οδ και σε κάθε περίπτωση να αφορά γεγονότα κι όχι φήμες).

φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
fixed,

Ευχαριστούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χαρά μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το e-steki χρησιμοποιεί την τεχνολογία cookies;

Στην περίπτωση που δεν ξέρετε αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε cookies θα σας προτείναμε ναι επειδή σε περίπτωση που συνδέεστε μέσω κάποιου Proxy και δεν χρησιμοποιείτε cookies να σας υποκλέψουν στοιχεία από τον λογαριασμό! Αν χρησιμοποιείται κάποιον κοινόχρηστο υπολογιστή στο τέλος θυμηθείτε να σβήσενετε τα coockies. Στην περίπτωση που το ξεχάσετε πολύ πιθανόν άλλα άτομα να αποκτήσουν πρόσβαση στον λογαριασμό, κάτι που, εκτός ότι απαγορεύεται από τους όρους, βάζει σε κίνδυνο προσωπικά δεδομένα. .
Επίσης η πρωτη πρόταση θα ακουγόταν καλύτερα καπως ετσι :
Στην περίπτωση που δεν ξέρετε αν πρέπει να χρησιμοποιήσετε cookies , θα σας προτείναμε να τα ενεργοποιήσετε , καθώς σε περίπτωση σύνδεσης μέσω proxy είναι πιθανό να υποκλαπούν στοιχεία από το λογαριασμό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top