Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
μεγαλη απατη ο στρατος....
εκτος του οτι εχασα χρονο και χρημα, εκτος του οτι ειχα θεση που κανονικα πληρωνεται και την εκανα σχεδον τσαμπα (ημουν βαθμοφορος), στο τελος εννοειται οτι δεν μου εδωσε τιποτα ολη αυτη η ιστορια.

Σημερα μπορω να πω οτι το θεμα στρατου μου ηταν παντελως αχρηστο, ειτε σαν ανθρωπος, ειτε στην επαγγελματικη μου καριερα αργοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος δεν παρουσιαστεί στον στρατό αν και του έχουν στείλει χαρτί, ενώ διαμένει στο εξωτερικό, θα έχει συνέπειες αν επιστρέψει πίσω στην ελλάδα και αν ναι ποιες θα είναι αυτές? Ξέρει κανείς? Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
αν δεν εχεις κανει καποια ρυθμιση επικοινωνια, εφοσον εμπλακεις με αρχες θα πρεπει να δωσεις καποιες εξηγησεις....
Οταν επιστρεφεις στην ελλαδα, δεν ελεγχουν οι αρχες ποτε πας στο εξωτερικο και ποτε γυρνας πισω.
Εφοσον βεβαια διακινεισαι μεσα την Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Κηρυσεσαι ανυποτακτος εξωτερικου. Δικαιουσαι να ερχεσαι στην Ελλαδα για 30 μερες χωρις δικαιολογια και για 40 εαν ερχεσαι να ψηφισεις.
Διαβατηριο μπορεις να βγαλεις μεσω πρεσβειας.
Να θυμασαι πως εαν επιλεξεις τον δρομο του εξωτερικου για να αποφυγεις τον στρατο,θα πρεπει να μεινεις εκει μεχρι τα 45 σου. Οποτε ειναι δυσκολη αποφαση.

Ερωτηση:Γνωριζει κανεις για την πολιτικη θητεια.Γιατι στο νετ που εψαξα δεν βρηκα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κηρυσεσαι ανυποτακτος εξωτερικου. Δικαιουσαι να ερχεσαι στην Ελλαδα για 30 μερες χωρις δικαιολογια και για 40 εαν ερχεσαι να ψηφισεις.
Σωστό (30 μέρες το χρόνο συνολικά).
Μετά τα 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης ή 10 χρόνια απλής εγκατάστασης στο εξωτερικό, θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού για τη στρατολογία, που σημαίνει ότι έχεις μόνιμη αναβολή, για όσο είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (πάνω από μισό χρόνο στο εξωτερικό, κάθε χρόνο). Μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 6 μήνες συνολικά το χρόνο. Επίσης αν επιλέξεις να γυρίσεις στην Ελλάδα, έχεις μειωμένη θητεία. Μετά τα 35 υπηρετείς 1μιση μήνα και τα υπόλοιπα εξαγοράζονται και μετά τα 45 δεν είσαι υπόχρεος στράτευσης.

Από thiteia.org
Οι Έλληνες ανυπότακτοι εξωτερικού μπορούν ωστόσο να λάβουν ελληνικό διαβατήριο ενώ πλέον επιτρέπεται στους ανυπότακτους να επισκεφτούν την Ελλάδα άνευ αιτιολόγησης μέχρι τριάντα συνολικά ημέρες τον χρόνο.
Επίσης επιτρέπεται για όσους είναι άνω των 35 ετών να υπηρετήσουν μόνο 45 ημέρες και να εξαγοράσουν τον υπόλοιπο χρόνο της θητείας τους προς €810 το μήνα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όσοι είναι άνω των 35 ετών, και πρέπει να υπηρετήσουν 12μηνη θητεία μπορούν να υπηρετήσουν μόνο 45 μέρες και τους υπόλοιπους 7,5 μήνες να τους εξαγοράσουν προς €810 x 7,5 = € 6075. Όσοι δικαιούνται να υπηρετήσουν μειωμένη θητεία, θα πληρώσουν μόνο τους μήνες που θα υπηρετούσαν τη θητεία τους.
--
1. Μεταφέρονται στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, εφόσον επιθυμούν, οι παρακάτω κατηγορίες οπλιτών:
α. Εξάμηνης διάρκειας:
(5) Οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σωστό (30 μέρες το χρόνο συνολικά).

αυτο ειναι το τι αναφερει ο νομος.
Φιλος μου αρκετα χρονια ανυποτακτος μπαινοβγαινει συνεχεια.
Στο βαθμο βεβαια που δεν εχεις καποια εμπλοκη με αρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ερωτηση:Γνωριζει κανεις για την πολιτικη θητεια.Γιατι στο νετ που εψαξα δεν βρηκα πολλα.
Πρακτικά, μόνο στους μάρτυρες του Ιεχωβά δίνουν δυνατότητα εναλλακτικής θητείας λόγω ... συνείδησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
αυτο ειναι το τι αναφερει ο νομος.
Φιλος μου αρκετα χρονια ανυποτακτος μπαινοβγαινει συνεχεια.
Στο βαθμο βεβαια που δεν εχεις καποια εμπλοκη με αρχες.

Ισχύει. Αν δεν μπαίνεις στην Ελλάδα μέσω χώρας εκτός Σένγκεν, λογικά δεν έχεις πρόβλημα και για πάνω από 30 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πόσους μήνες πας παραμεθόριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πρακτικά, μόνο στους μάρτυρες του Ιεχωβά δίνουν δυνατότητα εναλλακτικής θητείας λόγω ... συνείδησης.

Λες να προσυλιτηστω???Μπα!!!
Σοβαρα τωρα.Η εναλλακτικη θητεια ειναι πολυ τιμωριτικη.Υπηρετεις παραπανω χρονο,σε τοπο μακρια απο εκει που διαμενεις..και σου δινουν μονο 200κατι ευρω το μηνα.
Ασε που δεν σε δεχονται να υπηρετησεις κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δηλαδή για να καταλάβω καλύτερα, αν κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού κι επιστρέψω ελλάδα μόνιμα χωρίς πάλι να παρουσιαστώ στρατό, ποιες θα είναι οι τυχόν συνέπειες που θα αντιμετωπίσω? Γιατί δε νομίζω να με υποχρεώσουν με τη βια ντε και καλά να παρουσιαστώ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς.. λογικά θα έχεις ό,τι συνέπειες έχει και ένας ανυπότακτος εσωτερικού όταν γυρίσεις στην Ελλάδα.
Διαβατήριο πως θα βγάλεις πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πως γνωριζουν (αν εισαι ανυποτακτος εξωτερικου ) και εχεις ερθει Ελλαδα απο Ευρωπη , ποσες μερες εισαι στην Ελλαδα? Αφου μονο ταυτοτητα ζητανε στο αεροδρομιο .Δηλαδη αν ξεπερασεις τις 30 μερες τι γινεται ?(πως το ξερουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,319 μηνύματα.
Δηλαδη αν ξεπερασεις τις 30 μερες τι γινεται ?(πως το ξερουν)

Δεν το ξερουν.

Ακου να δεις, πηγαινε σε ενα ψυχιατρο και πες του οτι θελεις Ι5, θα σε χρεωσει κατι παραπανω και θα σου βγαλει ενα χαρτι οτι πασχεις απο καμια κριση πανικου η κατι τετοιο. Πηγαινε στο φρουραρχιο παρε 2 χρονια αναβολες και μετα παρε Ι5 και ξεμπερδεψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δηλαδή για να καταλάβω καλύτερα, αν κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού κι επιστρέψω ελλάδα μόνιμα χωρίς πάλι να παρουσιαστώ στρατό, ποιες θα είναι οι τυχόν συνέπειες που θα αντιμετωπίσω? Γιατί δε νομίζω να με υποχρεώσουν με τη βια ντε και καλά να παρουσιαστώ:hmm:
Στέρηση διαβατηρίου και αν παρουσιαστείς 6,000€ πρόστιμο + πρόσθετη θητεία (ωστόσο εξαγοράσιμοι οι πρόσθετοι μήνες με 810€ το μήνα). Από εδώ.

Και για να πάρω λίγο την δουλειά της Oralee:

  1. Νόμος 1763/1988, ΦΕΚ 571 Άρθρο 20, Παράγραφος 1α: απαγόρευση αποδημίας σε χώρα του εξωτερικού ή θεώρησης διαβατηρίου, για όσους βρίσκονται στο εσωτερικό.
  2. Παράγραφος 1β του παραπάνω νόμου: απαγόρευση χορήγησης ή θεώρησης διαβατηρίου για μετάβαση σε άλλη χώρα, εφόσον βρίσκονται στο εξωτερικό.
  3. Τροποποίηση του (2) με νόμο 3036/2002, ΦΕΚ 171, άρθρο 2, όπου σε ανυπότακτους εξωτερικού επιτρέπεται θεώρηση διαβατηρίου για ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού και για την είσοδό τους στην Ελλάδα για την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων.
  4. Νόμος 1763/1988, ΦΕΚ 571 Άρθρο 19, παράγραφος 5β, όπως τροποποιήθηκε από το νόμο 3036/2002, ΦΕΚ 171, άρθρο 3, η ανυποταξία και οι λοιπές κυρώσεις αίρονται με τη συμπλήρωση του 45ου έτους της ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σωστό (30 μέρες το χρόνο συνολικά).
Μετά τα 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης ή 10 χρόνια απλής εγκατάστασης στο εξωτερικό, θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού για τη στρατολογία, που σημαίνει ότι έχεις μόνιμη αναβολή, για όσο είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (πάνω από μισό χρόνο στο εξωτερικό, κάθε χρόνο). Μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 6 μήνες συνολικά το χρόνο. Επίσης αν επιλέξεις να γυρίσεις στην Ελλάδα, έχεις μειωμένη θητεία. Μετά τα 35 υπηρετείς 1μιση μήνα και τα υπόλοιπα εξαγοράζονται και μετά τα 45 δεν είσαι υπόχρεος στράτευσης.


Αυτό με τα 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης ή 10 χρόνια απλής εγκατάστασης στο εξωτερικό δεν είναι απολύτο. Εξαρτάται από τις κ**λες των υπαλλήλων του προξενείου/πρεσβείας. Γνωρίζω άτομο με αναβολή και διαμονή στο εξωτερικό για 9 χρόνια (με 9 χρόνια φορολογικές δηλώσεις), στο οποίο αρνήθηκαν να δώσουν αναβολή ως μόνιμου κάτοικου εξωτερικού και μάλιστα του είπαν ότι η αναβολή που είχε δεν ίσχυει και ότι ήδη ήταν ανυπότακτος. Προέτρυναν μάλιστα το συγκεκριμένο άτομο να επιστρέψει στην Ελλάδα για να υπηρετήσει. Έπειτα από επικοινωνία με την στρατολογία, διαπιστώθηκε ότι η αναβολή που είχε ίσχυε και απλά το προξενείο για κάποιο λόγο έδινε λανθασμένες και αρκετά επικίνδυνες μάλιστα πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matteus

Νεοφερμένος

Ο matteus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια και από εμένα η αλήθεια είναι ότι δεν έκατσα να διαβάσω ολόκληρο το ποστ άλλα ας πω και εγώ την άποψη μου μιας και ως μελλοντικός απόφοιτος ι εκ θα έρθει και έμενα η σειρά μου. Προσωπικά για μένα ο στρατός είναι μια αγγαρεία και χάσιμο χρόνου δεν κερδίζεις τίποτα ας τους παλιούς να λένε ότι αυτοί που δεν πάνε είναι κρέμες κτλ π . κολλημένα μυαλά η ζωή είναι δικιά μας και αποφασίζουμε τι θέλουμε και τι δεν θέλουμε. Είναι δηλαδή καθαρά απόφαση δικιά μας και άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν. Και αλλιώς να το δεις γιατί να πάω να υπηρετήσω ένα κράτος που στην κυριολεξία δεν μου πρόσφερε τίποτα από την μέρα που γεννήθηκα, πόσο μάλλον αυτές τις δύσκολες μέρες που διανύουμε. Υπάρχουν 2 επιλογές ή παρουσιάζεσαι κάθε λίγο για 2-3 χρόνια στο στρατιωτικό νοσοκομείο και τους λες δεν είμαι καλά δεν μπορώ να πάω στρατό η εφόσον συνεχίσει να είναι 9 μήνες μόνο πας και τελειώνεις. Τώρα για όλους αυτούς που σκέφτονται α δεν θα βρω δουλειά η αν φύγω εξωτερικό πως θα ξανά έρθω
πρώτον δουλειά δεν θα βρεις και αν βρεις δεν θα τον νοιάζει αν πήγες η δεν πήγες φαντάρος απλά να έχεις ξεμπερδέψει από στρατιωτικά καθήκοντα.
δεύτερον αν φύγεις εξωτερικό με την προοπτική να βρεις δουλειά και να εγκατασταθείς εκεί δεν νομίζω να το ξανά σκεφτείς να γυρίσεις Ελλάδα και αν αυτό γίνει για μια επίσκεψη στην οικογένεια σου η διακοπές, σίγουρα θα υπάρχει λύση για όλα υπάρχει λύση και στην Ελλάδα όλα τα κουφά γίνονται. Το κράτος έχει φτάσει πιο κάτω και από τον πάτο δεν θα ψάχνουν για εσένα αν πήγες η δεν πήγες φαντάρος υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα να λυθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Άλλον ντάλον...
Μάγκες ο στρατός μία εμπειρία είναι και σήμερα έχει γίνει κολέγιο μόνο 9 μήνες !
Θα πας θα ρίξεις τις βολές σου θα κάνεις τις σκοπιές σου θα γνωρίσεις νέα άτομα και θα μιλάς μία ζωή για αυτό.
Άρα μία εμπειρία είναι ! ( αν υπάρχουν πιο σοβαροί λόγοι απλά χρειάζεται μία λύση από το κράτος)
Ξέρω μαλακία είναι αλλά μαλακία είναι και το κάψιμο στο ίντερνετ και τον καφέ ! Για αυτό πάψτε να είστε μαμάκιδες !!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Άλλον ντάλον...
Μάγκες ο στρατός μία εμπειρία είναι και σήμερα έχει γίνει κολέγιο μόνο 9 μήνες !
Θα πας θα ρίξεις τις βολές σου θα κάνεις τις σκοπιές σου θα γνωρίσεις νέα άτομα και θα μιλάς μία ζωή για αυτό.
Άρα μία εμπειρία είναι ! ( αν υπάρχουν πιο σοβαροί λόγοι απλά χρειάζεται μία λύση από το κράτος)
Ξέρω μαλακία είναι αλλά μαλακία είναι και το κάψιμο στο ίντερνετ και τον καφέ ! Για αυτό πάψτε να είστε μαμάκιδες !!;)


ακριβα κοστιζει η εμπειρια....
εκτος του οτι χαλασα ενω σωρο λεφτα, εχασα και οσα θα μπορουσα να βγαλω δουλευοντας.
Και σε πληροφορω οτι δεν εμαθα ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Αντιθετα εκπαίδευα αλλους.

Να μου λειπουν τετοιες εμπειριες! :mad:


Οσο για τις γνωριμιες εχω τον κυκλο μου, δεν περιμενα να κοινωνικοποιηθώ μεσω του στρατευματος.
Οσους γνωρισα εκει μεσα, δεν ειχαν απολυτως καμια σχεση με εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top