O φύλακας-άγγελος του Παλαιού Φαλήρου!!!

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εδω εχουμε υπουργο Παλαιοημερολογιτη, οι λιγοι γραφικοι μας πειραξαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,778 μηνύματα.
Πόσο πρωτογονισμό να αντέξει αυτή η χώρα πια; Ξεφτίλα γινόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα

Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο.. :dash1::loltooth:

ειρωνεύομαι προφανώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο.. :dash1::loltooth:

ειρωνεύομαι προφανώς

και έλεγαν είναι του σατανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Καλά ο "αγιασμός" εντελώς ξεφτίλα και αν έχουν κάποιο δίκιο, το χάνουν μ'αυτά τα καραγκιοζιλίκια (και τα ρεζιλίκια).

Ωστόσο, και ανεξάρτητα από αυτό, εμένα ως ιδέα (ένας δαίμονας) αλλά και ως γλυπτό δεν μου αρέσει πάει κόντρα στην αισθητική μου.
Αν και πολλοί αρχαίοι λαοί ορισμένους δαίμονες τους θεωρούσαν και προστάτες των πόλεων (αργότερα ο Χριστιανισμός τους αποκύρηξε συλλήβδην ως κακοποιά πνεύματα) ο συγκεκριμένος μου φαίνεται "ξένο σώμα" που κάθε άλλο παρά ομορφαίνει τον περιβάλλοντα χώρο.

Προφανώς ο καλλιτέχνης εμπνεύστηκε (=θέλησε να μιμηθεί) τα δαιμονικά στοιχεία που κοσμούν την Παναγία των Παρισίων, τα gargoyle, στο πιο...μοντέρνο, αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
Αρχικά να πω ότι το συγκεκριμένο δεν μου φαίνεται για σατανιστικό σύμβολο, αλλά έστω, χάριν της συζήτησης, ότι είναι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να προβάλλεται γιατί πρώτον: η τέχνη αντικατοπτρίζει την κοινωνία. Μπορεί να είναι άποψη του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, όμως το πως θα το αποδεχτεί η κοινωνία δείχνει κάτι γι'αυτη την κοινωνία. Είναι το λιγότερο υποκριτικο να κρυβουμε τέτοια θέματα κάτω από το χαλί. Αν υπάρχει ένα έργο τέχνης σατανιστικό είναι γιατί η κοινωνία το ανεχεται. Και εφόσον υπάρχει αυτό το θέμα, καλό είναι να υπάρχει σε δημόσια θέα και να κρίνεται παρά να προσποιουμαστε ότι δεν υπάρχει. Είσαι ελεύθερος να το αποδοκιμασεις με όποιον τρόπο θέλεις, όπως μπορείς να αποδοκιμασεις ένα θεατρικό έργο. Κι εκεί ακριβώς είναι η ελευθερία της τέχνης και της κοινωνίας γενικότερα. Εγώ μπορώ να φτιάξω ότι θέλω κι εσύ μπορείς να το κρινεις. Πολλές φορές καλλιτέχνες κάνουν τέτοια πρότζεκτ ακριβώς γι'αυτο τον λόγο. Για να προκαλέσουν αντιδράσεις και να δουν πόσα μπορείς να ανεχτεις. Είναι κι αυτό μια μορφή αντίδρασης και κάνει raise awareness. Δεύτερον ένας εκπτωτος αγγελος (όπως δεν είναι αυτό το γλυπτό) δεν δείχνει απαραίτητα λατρεία, αλλά μπορεί να είναι ένα σχόλιο για την κατάσταση της χώρας. Τριτον ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είπε ότι είναι ανοιχτό στην κρίση του καθενός πως θα το ερμηνεύσει και πως δεν έχει σχέση με το χριστιανισμο. Τουτέστιν τα βρωμικα μυαλα το βλέπουν σατανιστικο. Που θα μου πεις τι θα λεγε? Σωστό αν το δεις μεμονωμένα το συγκεκριμένο. Αν ομως δεις και τα υπόλοιπα ο τύπος είναι λίγο η τέχνη για την τέχνη. Και εκεί ακριβώς είναι η διαφορά. Αν μιλουσαμε για έναν πολιτικοποιημενο καλλιτέχνη ενδεχομένως να ήταν αλλιώς τα πράγματα. (Σημειωτεον ότι τα περισσότερα γλυπτά του έχουν κόκκινο χρώμα και στους πίνακες του το κόκκινο και τα έντονα χρώματα είναι βασικά) (αλήθεια, γιατί δεν μας ενοχλησε ο ταυρος με τους ακροβατες? Μήπως να αρχισουν οι φιλοζωικες να πετανε κι εκεί μπογιά?) Κανένα σύμβολο σε δημόσια θέα δεν έκανε κάποιον σατανιστη, αναρχικο, φασιστα ή ο,τι. Είναι το λιγότερο υποκριτικό να νομίζεις ότι το παιδί σου θα γίνει σατανιστης επειδή είδε ένα σύμβολο. Είναι σαν κάτι γονείς που φοβούνται ότι τα παιδιά τους θα γίνουν γκει επειδή βλέπουν άνδρες να φιλιουνται. Συνοπτικά, το πρόβλημα δεν ειναι το άγαλμα. Ένα σατανιστικο άγαλμα είναι αποτέλεσμα. Το πρόβλημα πρέπει να το αναζητήσεις μέσα στην κοινωνία. Να βρεις τους λόγους για τους οποίους πχ εκείνο το ζευγάρι αυτοκτόνησε στο όνομα του σατανα που προφανώς καμία σχέση δεν έχει με σύμβολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
οπότε τελικά περί αισθητικής ο λόγος. Όπου και το έργο τέχνης αλλά και οι εν ταραχή επίδοξοι εξορκιστές, ανταγωνίζονται ψιλοεπάξια για την πρώτη θέση στο βάθρο. (Μεγάλη μάρκα ο δημοτικός άρχων πάντως, δικαίωσε το αξίωμά του επάξια συμβιβάζοντας καταστάσεις και κατευνάζοντας τα δαιμονικά(;;; ) ;) πνεύματα:Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.

δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
όχι βέβαια! Αν το γκρεμίζαμε, θα απαντούσαμε στην κακογουστιά με κακογουστιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.

μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.

Πιθανότατα έχεις δίκιο. Την μεν άποψη της πλειονότητας δεν μπορούμε να την ξέρουμε χωρίς καθολικό δημοψήφισμα, αλλά τα γούστα της πλειοψηφίας ίσως δράσουν καταλυτικά εν όψει δημοτικών εκλογών. Αν κρίνει κανείς και από το φουλ κόνσεπτ εικονοστάσι στην πλάτη του δημάρχου :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
Ναι για όλα πρέπει να ρωτάμε τον κόσμο στην Ελλάδα όπως για παραστάσεις στο θέατρο χυτήριο
και το άγαλμα όπως και ένα παράνομο δημοψήφισμα
εφόσον είναι με λεφτά ιδιωτών ούτε που με νοιάζει η άποψη της πλειοψηφίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top