Με ποιά κριτήρια επιλέγετε κάποιον/α για φίλο/η;

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα βασικά κριτήρια που εξετάζω για το αν θα συνεχίσω να κάνω παρέα με κάποιον είναι:

- να κυμαινόμαστε περίπου στα ίδια πλαίσια σε πνευματικό/διανοητικό επίπεδο...πχ, να μην του λέω εγώ για dr who κι εκείνος για παντελίδη και κάτι ξεπερασμένα memes του 9gag....

- να μην είναι κουτσομπόλης/να κοιτάζει τη δουλειά του/να είναι εχέμυθος. πολύ σημαντικό!! αυτό το κριτήριο επίσης καθορίζει το αν θα τον σεβαστώ ή όχι...

Όταν πρωτοπήγα στη σχολή άρχισα να κάνω παρέα με μια κοπέλα που σχολίαζε τους πάντες και τα πάντα...είμασταν λχ για καφέ,έβλεπε μια συμφοιτήτριά μας,σχολίαζε όταν εκείνη έφευγε 1)με ποιον ήταν 2) από πού ερχόταν 3) το ότι δεν την πήρε τηλ να 'ρθει κι αυτή...ήταν ψιλοαπελπιστικό,honestly.

- να έχει χιούμορ και να μην είναι μονόχνωτος και καταθλιπτικός.... :)

αυτά,σε γενικές γραμμές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
  • Να γελάμε με την ίδια έκφραση χιούμορ... δεν υπάρχει πιο θεραπευτικό πράγμα από δύο (ή περισσότερους) φίλους που γελάνε μαζί
  • Να ξέρει ο ένας πότε να ανοιχτεί στον άλλο με τις χαρές και τις στενοχώριες του και πότε πρέπει να γίνει ακροατής και στήριγμα στην ανάγκη του
  • Να μπορούμε να συζητάμε για τα πάντα χωρίς φανατισμούς κι εντάσεις ακόμα και αν διαφωνούμε κάθετα σε κάτι ή σε όλα
  • Να υπάρχουν έστω κάποια λίγα πράγματα που να αρέσουν και στους δύο και να μπορούμε να τα κανουμε μαζί
  • Να μοιραζόμαστε όμοιες θεμελιώδεις ηθικές αρχές στη ζωή και τη νοοτροπία μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ο Πυθαγόρας στο Ομακοείον του επέλεγε να βάζει να συγκατοικούν μαθητές του με διαφορετικό χαρακτήρα, ώστε να διδαχτεί ο ένας από τον τρόπο σκέψης του άλλου.

Ακόμα και στην επιλογή φίλου παίζει ρόλο η λεγόμενη "χημεία". Επιλέγετε για φίλο ή τη φίλη κάποιον/α που έχει τις ίδιες προτιμήσεις και απόψεις με εσάς, ή κάποιον που διαφέρει στον τρόπο ζωής και σκέψης?
Προτιμάτε ο φίλος σας:
- να έχει "το πάνω χέρι" στη σχέση σας
- να τον πατρονάρετε
- να τον θαυμάζετε
- να τον χειραγωγείτε
- να υπάρχει ισορροπία ανάμεσά σας....

Μπορεί τα κριτήρια επιλογής να μην είναι πάντα συνειδητά, μαρτυρούν όμως πολλά για το ποιοί είμαστε...

Να με κάνει να νιώσω άνετα. Αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

μου αρκεί να έχουν λεφτά να κερνάνε γιατί εγώ είμαι πάντα ταπί :(


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ένας φίλος,κατά τη γνώμη μου,πρέπει να:
είναι ευγενικός
έχει καλή καρδιά
μην το παίζει γκόμενα-σπουδαία-προχωρημένη-προοδευτική
με έχει στηρίξει σε δύσκολες στιγμές
έχει χιούμορ
είναι ευαίσθητος
μην είναι θύμα
είναι καθαρός(επειδή έχει τύχει να βρωμάει κάποια φίλη,βασικά φίλη της κολλητής μου,και μας κολλάει,το περιλαμβάνω και αυτό)
έχει γούστο στο ντύσιμο(μπορεί να σας φαίνεται γελοίο,αλλά δεν νομίζω ότι εσείς θα μπορούσατε να κάνετε παρέα,και να κυκλοφορείτε με κάποιον/α που ντύνεται σαν τη lady gaga)

δεν χρειάζεται να έχουμε ίδια μουσικά γούστα(οι τρείς κοπέλες που τις θεωρώ κολλητές μου,καμία σχέση μεταξύ τους,ακούνε βαρύ αλλά και πιο ελαφρό λαικό-και με έχουν ψιλοεπηρεάσει :redface::redface::redface::redface:)
κατά τα άλλα δεν με νοιάζουν τα άλλα χαρακτηριστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το πρώτο και πρωταρχικό είναι να γελάει με τα αστεία μου. Αν πω κάποιο (ηλίθιο) αστείο και δεν το καταλάβει καν, τον έχω ήδη διαγράψει.
Αν περάσει το πρώτο τεστ, το δεύτερο είναι να μπορεί να μοιραστεί τις φιλοσοφικές μου ανησυχίες. Ως introvert σιχαίνομαι τη χαζοκουβεντούλα (small talk).
Από κει και πέρα έχω δώσει το πράσινο φως για συνεχίσουμε την αναζήτηση της φιλίας μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Θα χρησιμοποιήσω τον κολλητό που έχω σαν πρότυπο : να είναι δίκαιος , σοβαρος , χαλαρος , με χιουμορ να μην είναι μιζερος να μπορούμε να κανουμε και καμια συζητηση ουσιώδη. Να μην είναι καιροσκόπος.


σε αντιθεση με άλλους δεν έχω πρόβλημα να διαφωνούμε και να μου λένε που κάνω λάθος και μαλακιες.Ειναι πολύ καλο αυτό διοτι δειχνει έναν φιλο που ενδιαφέρεται να σου δειξει τα λάθη σου προκειμενου να διορθωθεις. Επισης και σημαντικοτερο να μην είναι φθονερος και με κομπλεξ.

Το πρώτο και πρωταρχικό είναι να γελάει με τα αστεία μου. Αν πω κάποιο (ηλίθιο) αστείο και δεν το καταλάβει καν, τον έχω ήδη διαγράψει.
Αν περάσει το πρώτο τεστ, το δεύτερο είναι να μπορεί να μοιραστεί τις φιλοσοφικές μου ανησυχίες. Ως introvert σιχαίνομαι τη χαζοκουβεντούλα (small talk).
Από κει και πέρα έχω δώσει το πράσινο φως για συνεχίσουμε την αναζήτηση της φιλίας μας. :)

Εσυ δεν έγραφες οτι πρέπει να σεβομαστε το δικαιωμα στον καθένα να ζει οπως θέλει; τωρα τι έγινε. Τον διαγραφεις επειδη απλά δεν γελάει με τα αστεια σου; =S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εσυ δεν έγραφες οτι πρέπει να σεβομαστε το δικαιωμα στον καθένα να ζει οπως θέλει; τωρα τι έγινε. Τον διαγραφεις επειδη απλά δεν γελάει με τα αστεια σου; =S

Πρόσεξε τη διαφορά: 1. Ο καθένας πρέπει να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει 2. Για να μπορέσω να δω κάποιον σαν φίλο μου πρέπει να του αρέσει το χιούμορ μου.

Το δεύτερο δεν αναιρεί το πρώτο, απλά αν δεν κάνει το δεύτερο δεν μπορώ να τον δω ως φίλο. Σιγά τη χασουρα γι' αυτόν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Πρόσεξε τη διαφορά: 1. Ο καθένας πρέπει να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει 2. Για να μπορέσω να δω κάποιον σαν φίλο μου πρέπει να του αρέσει το χιούμορ μου.

Το δεύτερο δεν αναιρεί το πρώτο, απλά αν δεν κάνει το δεύτερο δεν μπορώ να τον δω ως φίλο. Σιγά τη χασουρα γι' αυτόν. :P

Κατσε μπερδευτηκα. Να τον δεις εσυ σαν φιλο ή να σε δει αυτος; δεν μπορεις να του επιβάλλεις να του αρέσει κάτι που δεν του αρέσει. Και για αυτο το λογο λες τον απορριπτεις. Επειδη δεν του αρέσει ένα αστειο. Πριν δεν ειπες για το χιουμορ γενικα βεβαια ειπες για ένα αστειο!

Πάντως δεν έχω απορριψει ευκολα ανθρωπο επειδη δεν μου άρεσε η κριτική που έκανε. Και το γράφω εγω αυτο ο καταπιεστικος με την μπουγατσα χαχα ειδες τελικα .... δεν ειναι πάντα οτι φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι, με ποια κριτήρια επιλέγετε κάποιον για φίλο οπότε απάντησα εγώ τί θέλω από αυτόν. Δεν μπορώ να επιβάλλω τίποτα σε κανέναν απλά εγώ δεν μπορώ να συγχρωτιστω με έναν άνθρωπο που δε θα καταλαβαίνει και δε θα γελάει με τα αστεία μου. Δεν τον απορρίπτω σαν άνθρωπο απλά εγώ δεν μπορώ να κάνω χωριό μαζί του. Αυτό είπα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Την διάβασα την ερώτηση. Οταν λες οτι τον έχεις ηδη διαγράψει ... αυτο τι ειναι. Απορριψη δεν ειναι; =D
Τέσπα δεν θέλω να σε πιέσω. Κατάλαβα ποιο ειναι το κριτηριο σου! Επειδη εισαι εσωστρεφης και ντροπαλή θέλεις κατα βαθος προσοχή! Οποτε οντως αν κάποιος δεν γελάει με τα αστεια σου δεν σου δινει προφανως την προσοχή που θα ήθελες απο έναν φιλο.

Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να διαγράψεις κάποιον επειδη δεν γέλασε με ενα αστειο σου ηλιθιο οπως έγραψες εσυ η ιδια. Μπορει οντως να πέταξα κανα αστειο και να μην του άρεσε του ανθρώπου! Θα τον διαγραψω για αυτο το λογο; μπορει να ειναι αξιολογος χαρακτηρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Απλά το χιούμορ για μένα είναι τρόπος έκφρασης και αν κάποιος είναι ψυχρός, σοβαροφανης ή κρατάει αποστάσεις με κάνει να νιώθω άβολα. Ε αν νιώθεις άβολα με κάποιον πώς μπορείς να τον δεις σαν φίλο; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Απλά το χιούμορ για μένα είναι τρόπος έκφρασης και αν κάποιος είναι ψυχρός, σοβαροφανης ή κρατάει αποστάσεις με κάνει να νιώθω άβολα. Ε αν νιώθεις άβολα με κάποιον πώς μπορείς να τον δεις σαν φίλο; :/


Kαι εσύ έχεις δικιο. Σκέψου λοιπον πως θα σκεφτει κάποιος που θα δει και εσενα ή κάποιον αλλον να είναι σοβαροφανης και να κρατάει αποστάσεις σαν να δειχνει ότι δεν θέλει πολλά-πολλά! Γινεται πχ μια παρεξηγηση μετά για να λυθει θα κάνει ένας το βήμα αλλα δεν μπορει αυτό να γινεται συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Kαι εσύ έχεις δικιο. Σκέψου λοιπον πως θα σκεφτει κάποιος που θα δει και εσενα ή κάποιον αλλον να είναι σοβαροφανης και να κρατάει αποστάσεις σαν να δειχνει ότι δεν θέλει πολλά-πολλά! Γινεται πχ μια παρεξηγηση μετά για να λυθει θα κάνει ένας το βήμα αλλα δεν μπορει αυτό να γινεται συνέχεια.

Μα το ότι έχω χάσει πολλούς αξιόλογους ανθρώπους λόγω της αυστηρότητας μου και λόγω της σοβαρότητας μου είναι γεγονός. Απλά δεν με πειράζει πολύ γιατί είμαι άνετα και μέσα στη μοναξιά μου. Ας πούμε εσένα αν σε κλείσουμε δυο μέρες στο σπίτι χωρίς επαφή με κόσμο θα τρελαθείς. Εγώ θα περάσω μια χαρά - θα θέλω μετά μια κουβέντα με κάποιον αλλά σίγουρα δεν θα τρελαθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Από μια φιλία, ζητάω:
Εκτίμηση, ειλικρίνεια, αλληλοσεβασμό - το αναγκαίο τρίπτυχο.
Από κει κι έπειτα; Να μη γίνεται ανταγωνιστικός/η απέναντί μου. Επίσης, να είναι μεν κριτικός, χωρίς όμως να είναι επικριτικός.
Με λίγα λόγια, να είναι περισσότερο φίλος/η, παρά "εισαγγελέας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Από μια φιλία, ζητάω:
Εκτίμηση, ειλικρίνεια, αλληλοσεβασμό - το αναγκαίο τρίπτυχο.

Νομίζω οτι αυτά τα τρία είναι αυτονόητα. Δε νομίζω ας πούμε οτι κανείς θέλει κάποιο φίλο που δεν τον εκτιμά, τού λέει ψέματα και δεν τον σέβεται. Είναι όπως αυτές οι ερωτήσεις που κάνουν στα ζευγάρια που είναι πολλά χρόνια μαζί: "ποιο είναι το μυστικό για να κρατήσεις ένα γάμο πολλά χρόνια;" και αυτοί απαντάνε "αγάπη, σεβασμός, εμπιστοσύνη". Σώωωπα! Αυτό το ξέραμε κι εμείς, δεν ήταν και τόσο μυστικό. :loltooth: Θέλω να πω οτι όλοι θέλουν "εκτίμηση, ειλικρίνεια, αλληλοσεβασμό" αλλά κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και έχει ειδικές απαιτήσεις από έναν φίλο όπως εγώ είπα οτι πρέπει να ανέχεται το χιούμορ μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Μα το ότι έχω χάσει πολλούς αξιόλογους ανθρώπους λόγω της αυστηρότητας μου και λόγω της σοβαρότητας μου είναι γεγονός. Απλά δεν με πειράζει πολύ γιατί είμαι άνετα και μέσα στη μοναξιά μου. Ας πούμε εσένα αν σε κλείσουμε δυο μέρες στο σπίτι χωρίς επαφή με κόσμο θα τρελαθείς. Εγώ θα περάσω μια χαρά - θα θέλω μετά μια κουβέντα με κάποιον αλλά σίγουρα δεν θα τρελαθώ.

Καλα έχουν υπάρξει και φορές που έχω βγει για ποτό ακομα και μόνος μου. Δεν κολλάω. Ειδικά αμα πάς σε κανα πάρτυ μασκέ ή αλλο βρισκεις παρέα εκεί. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλα έχουν υπάρξει και φορές που έχω βγει για ποτό ακομα και μόνος μου. Δεν κολλάω. Ειδικά αμα πάς σε κανα πάρτυ μασκέ ή αλλο βρισκεις παρέα εκεί. =D

Γιατί εσύ έχεις ανάγκη την παρέα. Εγώ δεν την έχω. Κι εγώ πάω θέατρο ή σινεμά μόνη μου αλλά δεν επιδιώκω να πιάσω κουβέντα με κανέναν γιατί θέλω να είμαι μόνη μου.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Γιατί εσύ έχεις ανάγκη την παρέα. Εγώ δεν την έχω. Κι εγώ πάω θέατρο ή σινεμά μόνη μου αλλά δεν επιδιώκω να πιάσω κουβέντα με κανέναν γιατί θέλω να είμαι μόνη μου.:yes:

Μολις χρειαστεις βοήθεια σε κάτι τοτε τι θα πεις; δεν έχω αναγκη την παρέα; =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top