• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

mairi_n

Νεοφερμένος

Η mairi_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έκανα ρινοπλαστική πριν 7 και κάτι μήνες. Η μύτη είχε μια κλίση προς τα κάτω, η οποία με τα χρόνια μεγάλωνε και είχα πρόβλημα με το διάφραγμα. Το βράδυ για να κοιμηθώ έπρεπε με την παλάμη μου να ανοίγω τη μύτη για να παίρνω αέρα. Πολλές φορές ξυπνούσα τα βράδια γιατί δεν έπαιρνα ανάσα. Έτσι πήγα σε μία πλαστικό, άριστη, όπως μου είχαν πει. Όλα τα παρουσίαζε εύκολα. Το μόνο που με ανησυχούσε είναι ότι απέφευγε να μου εξηγήσει τι ακριβώς θα κάνει, αλλά είπαμε γνωστή οπότε την εμπιστεύτηκα. Έγινε η επέμβαση (1.30 ώρες), έφτυνα αίμα για την υπόλοιπη μέρα και με πολύ υπομονή (δεν πονούσα καθόλου, απλά ένιωθα σαν να είχαν χτίσει πολυκατοικία επάνω στη μύτη μου) πέρασαν 10 μέρες μέχρι να βγάλουν τα ταμπόν. Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα…Από τη δεξιά πλευρά δεν έπαιρνα ανάσα, ήταν όλα κλειστά. Η γιατρός μου είπε υπομονή, όλα είναι τέλεια και να πάω στη θάλασσα. Ανέβασα δέκατα, η μύτη έκαιγε και γενικώς ένα χάλι. Τώρα, τόσους μήνες μετά η μύτη είναι σχεδόν κλειστή, βουλομένη και απέκτησα ιγμορίτιδα. Περπατάω με ανοιχτό το στόμα για να αναπνέω. Είμαι χειρότερα από ότι πριν την εγχείρηση. Πήγα σε έναν ωρλ και μου είπε ότι χρειάζεται να μάθει τι έχει εγχειριστεί, τι έχει γίνει στην επέμβαση. Η «κυρία» αρνείται να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία ή να αναλάβει την ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ax βρε Μαίρη μου :'(

Δεν μπορεί να μη σου δίνει πληροφορίες. Δοκίμασες να πας με κάποιον δικό σου, μήπως σε υπολογίσει περισσότερο; Δοκίμασες να της τρίξεις τα δόντια πως θα την καταγγείλεις;
Τι να πω, είναι αδιανόητο και μην το αφήσεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαίρη μου αυτό είναι σοβαρό... Δοκίμασες να κινηθείς νομικά; Ή έστω να συμβουλευθείς κάποιον δικηγόρο για το τι μπορείς να κάνεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairi_n

Νεοφερμένος

Η mairi_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το σκέφτηκα να κάνω κάτι, αλλά η συγκεκριμένη είναι πάρα πολύ μεγάλο όνομα. Πήρα τηλέφωνο στον ιατρικό σύλλογο, αλλά δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Έχω στείλει δικούς μου ανθρώπους για να μιλήσουν μαζί της και δεν γίνεται τίποτα. Είμαι πολύ κουρασμένη μετά από μια τέτοια ιστορία και δεν μπορώ να πάω σε δικηγόρους. Αν και νομίζω ότι και να πάω δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aneliv

Νεοφερμένος

Η aneliv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!είμαι νέο αίμα στο site και θέλω βοήθεια!
η ιστορια έχει ως εξής: ήθελα να κάνω ρινοπλαστική πάντα και με ευκαιρία το στραβό μου διάφραγμα, σκηνοθέτησα και την αναγκαιότητα της ολικής ρινοπλαστικής (διάφραγμα + πλαστική),στους δικούς μου, προειδοποιώντας τον ΩΡΛ και όλους τους εμπλεκόμενους να συμφωνήσουν μαζί μου. Κι έτσι έγινε. :whistle:Ο καθένας είπε το ψεμα του!Και να που σήμερα, προειδοποιώντας και τον [...],στα 5000$!!!
Το θέμα που με απασχολεί πλέον, είναι άλλο!!!

  1. το ποσό που μου είπε δεν είναι υπερβολικό???( ξέχωρα από τις τύψεις του να κουβαλάς μια μύτη 1.750.000δρχ), και
  2. επειδή είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι υπερβολικό, υπάρχει περίπτωση να το χτύπησε επειδή πήρα τηλέφωνο και του είπα να ην αναφέρει ότι δεν είναι επείγουσα η πλαστική???
  3. Ή αυτό είναι το τίμημα της φίρμας??
  4. P.S. ο συγκεκριμένος γιατρός χειρουργούσε παλαιότερα στο νοσοκομείο,αλλά έφυγε γιατί τον έπιασαν για φακελάκια!! λέω μήπως παίρνει και τώρα προκαταβολικά το φακελάκι του...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν υποτίθεται ότι γίνεται για λόγους υγείας, δεν μπορείς να τη χρεώσεις σε κάποια ασφάλεια;
Επίσης, πώς εμπιστεύεσαι ένα γιατρό με τέτοιο παρελθόν για κάτι τόσο σοβαρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έκανα ρινοπλαστική πριν 7 και κάτι μήνες. Η μύτη είχε μια κλίση προς τα κάτω, η οποία με τα χρόνια μεγάλωνε και είχα πρόβλημα με το διάφραγμα. Το βράδυ για να κοιμηθώ έπρεπε με την παλάμη μου να ανοίγω τη μύτη για να παίρνω αέρα. Πολλές φορές ξυπνούσα τα βράδια γιατί δεν έπαιρνα ανάσα. Έτσι πήγα σε μία πλαστικό, άριστη, όπως μου είχαν πει. Όλα τα παρουσίαζε εύκολα. Το μόνο που με ανησυχούσε είναι ότι απέφευγε να μου εξηγήσει τι ακριβώς θα κάνει, αλλά είπαμε γνωστή οπότε την εμπιστεύτηκα. Έγινε η επέμβαση (1.30 ώρες), έφτυνα αίμα για την υπόλοιπη μέρα και με πολύ υπομονή (δεν πονούσα καθόλου, απλά ένιωθα σαν να είχαν χτίσει πολυκατοικία επάνω στη μύτη μου) πέρασαν 10 μέρες μέχρι να βγάλουν τα ταμπόν. Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα…Από τη δεξιά πλευρά δεν έπαιρνα ανάσα, ήταν όλα κλειστά. Η γιατρός μου είπε υπομονή, όλα είναι τέλεια και να πάω στη θάλασσα. Ανέβασα δέκατα, η μύτη έκαιγε και γενικώς ένα χάλι. Τώρα, τόσους μήνες μετά η μύτη είναι σχεδόν κλειστή, βουλομένη και απέκτησα ιγμορίτιδα. Περπατάω με ανοιχτό το στόμα για να αναπνέω. Είμαι χειρότερα από ότι πριν την εγχείρηση. Πήγα σε έναν ωρλ και μου είπε ότι χρειάζεται να μάθει τι έχει εγχειριστεί, τι έχει γίνει στην επέμβαση. Η «κυρία» αρνείται να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία ή να αναλάβει την ευθύνη.

Μια ερωτησούλα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπαίνεις ακόμη στο στέκι, το διάφραγμα στο έκανε η πλαστικός και μετά δεν σου πρότεινε να σε παρακολουθεί ωρλ?(να μαντέψω τις απαντήσεις "ναι" και "όχι").
Παραλίγο να την πατήσω κι εγώ όταν έκανα ρινοπλαστική, βλέπεις το διάφραγμα σε συνδυασμό με την ρινοπλαστική είναι ό,τι πιο συνηθισμένο και οι πλαστικοί κακώς θεωρούν πως μπορούν να τα κάνουν και τα δύο.
Εγώ το πρόλαβα πολύ νωρίς γιατί ούτως ή άλλως λόγω διαφράγματος και χρόνιας αλλεργικής ρινιτιδας με παρακολουθούσε ωρλ, οπότε μόλις συνήλθα λίγο κι ενώ με παρακολουθούσε μετεγχειρητικά ο πλαστικός (υποτιθεται και για το αισθητικο αποτέλεσμα αλλά και για το διάφραγμα που μου είχε αφαιρέσει) πήγα στον ωρλ μου ο οποίος διαπίστωσε πως υπήρχαν υπολείμματα κυρσών και αδικαιολογητες πληγές στο εσωτερικό της μύτης μου.
Προσωπική μου συμβουλή είναι να σταματήσεις να την παρακαλάς και να πας απο το ιατρείο της μέρα κι ώρα που θα ξέρεις ότι έχει κόσμο να σταθείς στην αίθουσα αναμονής με ένα χαρτομάντηλο με αίματα στη μύτη και να αρχίσεις να φωνάζεις για το τι σου έκανε.Ίσως έτσι δεχτεί να βοηθήσει να τελειώσει κάποιος άλλος αυτό που δεν μπόρεσε εκείνη.Άντε γιατί πολύ θάρρος έχουν πάρει μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Μια καλή μου φίλη αποφάσισε πριν 9 χρόνια να κάνει ρινοπλαστική.Η κοπέλα κατα την γνώμη μου δεν είχε απαίσια μύτη,απλώς είχε μια μικρή καμπούρα στην γέφυρα της μύτης και αυτό, ειχε ως αποτέλεσμα να γέρνει λίγο μύτη. Αποφασίζει λοιπόν να πάει να χειρουργηθεί σε εναν πασίγνωστο πλαστικό χειρουργό, που εκείνη την εποχή ήταν στην ακμή της καριέρας του.
Το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να ισιώσει λίγο την καμπούρα ώστε να μην γέρνει η κορυφή της μύτης. Κλασσική αρχαία ελληνική μύτη δηλαδή.Αλλωστε αυτό ήταν και το καλύτερο στην περίπτωση της διότι δεν θα της ταίριαζε κάτι άλλο,όπως π.χ γαλλική μύτη.
Αφού ρώτησε τον γιατρό κάποια πράγματα αυτός της είπε ότι θα έχει μετά το χειρουργείο μια πολυ ωραία και φυσική μύτη.
Μετά την εγχείριση το άτομο ταλαιπωρήθηκε τρομερά δεν πονούσε, όμως είχε πολυ μα πάρα πολύ μεγάλο πρήξιμο και φοβερές μελανιές κάτω απο τα μάτια (λες και είχε φάει μπουνιές)έφυγαν πολύ αργά μετά απο τρείς μήνες!!!Ασε το άλλο το δράμα,που ξεφλούδιζε το δέρμα της και της είπε αυτός ότι είναι φυσιολογικό και ότι θα άλλαζε δέρμα σιγά σιγά.Ντρεπόταν φοβερά να πάει στην δουλειά της και αναγκαζόταν να βάζει μεγάλη ποσότητα κονσίλερ για να καλύπτει της μελανιές και το κονσίλερ έκανε το δέρμα της κάτω απο τα μάτια να φαίνεται πάρα πολύ ξηρό και αφυδατωμένο αφού ξεφλούδιζε.
Ασε το άλλο.Η μύτη δεν ήταν καθόλου καλή διότι της την έκανε με την κορυφή να έχει κλίση προς τα πάνω και δεν της πάει διότι τα ρουθούνια της φαίνονται και είναι πολύ ασσύμετρα, το ένα είναι πολύ πιο κλειστό απο το άλλο.Κατα την γνώμη μου ένας πλαστικός χειρούργος όταν βλέπει στραβά ρουθούνια σε μια μύτη που γέρνει πρέπει να μην την σηκώνει πολύ διότι αυτά θα φαίνονται μετά και είναι χειρότερα έτσι.Αν της την έκανε ίσια εντελώς,χωρίς κλήση προς τα επάνω δεν θα φαινόταν.Ο άνθρωπος απο την φύση του δεν είναι εντελώς συμμετρικός και αυτό το γνωρίζουμε όλοι.Η μια πλευρά της μύτης μας είναι ελαφρότερα μικρότερη απο την άλλη και τα ρουθούνια επίσης.Αυτό όμως γίνεται πολύ χειρότερο όταν σηκώσουμε την μύτη πολύ πάνω.
Ζητούσε την γνώμη μου διαρκώς για την νέα της μύτη αλλά εγω δίσταζα να της πώ την αλήθεια διότι δεν ήθελα να την πληγώσω, αλλά απο την άλλη σε μια καλή σου φίλη δεν μπορείς να πείς ψέμματα.Την καθησύχασα λέγοντας της να κάνει υπομονή και ότι σε αυτές τις εγχειρίσεις πολλές φορές αργεί να φανεί το αποτέλεσμα, πράγμα το οποίο ισχύει διότι κάποιοι οργανισμοί αργούν να αναρρώσουν πλήρως.Μετα απο εννέα χρόνια η μύτη έχει βελτιωθεί πολύ λίγο και τα ρουθούνια της εξακολουθούν να φαίνονται άσχημα, άσε που πολλοί το καταλαβαίνουν ότι έχει κάνει ρινοπλαστική και μάλιστα αποτυχημένη,και μου το έχουν πει και εμένα.Εξακολουθεί να νιώθει κάποιο μούδιασμα εκει που έγινε η τομή και την κάνει να νιώθει άβολα.
Κάποια στιγμή ενα χρόνο μετα την εγχείριση αποφάσισε να τον επισκεφθεί και να του παραπονεθεί και το μόνο που έκανε αυτός ειναι να της λέει ότι είναι μια χαρά η μύτη της πράγμα που δεν ίσχυε.Μέχρι και η γραμματέας και οι βοηθοί του μόλις είδαν τα χάλια της κοπέλας με το που μπήκε στο ιατρείο του τρόμαξαν και ήταν ολοφάνερο, ασε που ψιθύριζαν η μια στην άλλη τρομαγμένες για το τι θα ακολουθούσε(π.χ ένας καυγάς, η μελλοντικά δικαστήρια)Ημούν και εγώ εκεί πήγα για συμπαράσταση στην φίλη μου.
Ενώ έβλεπε ότι η εγχείριση ήταν αποτυχημένη αντί να προσφερθεί να την ξαναχειρουργήσει και μάλιστα δωρεάν διότι η αποτυχία οφείλεται σε καθαρά ΔΙΚΟ του λάθος, αυτός προσπαθούσε να την πείσει ότι όλα είναι ΟΚ!!!Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι τρομερά αλαζόνας και δεν πρόκειται να παραδεχτεί ποτέ τα λάθη του, που απο ότι άκουω όλα αυτά τα χρόνια είναι παρα μα πάρα πολλά.Πρίν λίγο καιρό έμαθα για μια κοπέλα που έκανε βλεφαροπλαστική σε αυτόν και είχε ήδη οφθαλμολογικό πρόβλημα,αυτός δεν το πρόσεξε με αποτέλεσμα η κοπέλα να τυφλωθεί απο το ένα της μάτι και τον τράβηξε μέχρι τον Άρειο Πάγο για να βρεί το δίκιο της.Η εγχείριση έγινε το έτος 1999 και ακόμα τώρα δικαιώθηκε η καημένη η κοπέλα μετα απο τόσα χρόνια. Το ποσό ήταν κάπου 70.000 ευρώ,ποσό που θεωρώ πολύ λίγο διότι μιλάμε για τύφλωση 80% του ενός ματιού!Ασε πια το θέμα της μύτης που όλες μύτες που φτιάχνει έχουν ένα καλούπι τις κάνει γαλλικές οι οποίες δεν ταιριάζουν σε όλα τα πρόσωπα και βγαίνουν αποτυχημένες.'Οταν είπα σε μια ξαδέρφη μου σε ποιόν χειρουργήθηκε η φίλη μου τότε εκείνη μου είπε ΟΟΧ κατάλαβα, της έκανε γαλλική μύτη ε? είναι σαν σέλλα στο προφίλ? λεω ναι πως το ξέρεις? ε μα έχω ακούσει ότι μόνο τέτοιες μύτες κάνει.
Τελικά η Χρίστίνα (φίλη μου) αποφάσισε μετά απο τόσα χρόνια να πάει σε έναν κορυφαίο ΩΡΛ πού είναι ταυτόχρονα πλαστικός προσώπου και να ζητήσει την γνώμη του για μια δέυτερη ρινοπλαστική.Ο γιατρός της ανέφερε ότι η δευτερη εγχείριση είναι πολυ πιο δύσκολη απο την πρώτη λόγο προβλήμάτων που προκλήθηκαν απο την πρώτην εγχείριση.Στην μύτη πρέπει να προσθεθούν κάποια μοσχευματα χόνδρου που θα παρθούν απο το αυτί και θα βοηθήσουν την μύτη να χαμηλώσει λίγο ώστε να μην φαίνονται τόσο πολυ τα ρουθούνια.Μιλάμε για δέυτερη εγχείριση, δέυτερη ταλαιπωρία, ξανά πάλι νάρκωση χειρουργεία και το χειρότερο απο όλα ειναι ότι δεν έχεις 100% εγγυήσεις ότι θα πετύχει διότι έχει αφαιρεθεί αρκετό υλικό απο την πρώτη εγχείριση και ο γιατρος που θα κάνει την δέυτερη δεν ξέρει τι θα αντιμετωπίσει και τι θα βρει όταν ανοίξει τη μυτη.
Με λίγα λόγια η κοπέλα υπέφερε για να αναρρώσει, απέκτησε χάλια μύτη, και τώρα θα περάσει πάλι χειρουργεία και θα πλήρώσει και το κόστος της δέυτερης εγχείρισης????Το λιγότερο που θα μπορουσε να κάνει αυτός ο κύριος, που της έκανε την ζημιά να πλήρώσει τα έξοδα της δεύτερης επέμβασης διότι αν κατοικούσε Αμερική θα πλήρωνε τα μαλλιοκέφαλα του για τέτοιο τρομερό λάθος.Αλλά μάθαμε στην Ελλάδα να τους καλύπτουμε τέτοιους τύπους να μην μιλάμε να τα αφήνουμε να συνεχίζουν να χειρουργούν άτομα να τα κάνουν δυστιχισμένα και απο πάνω να τα χρεώνουν και υπερβολικά.[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ... Λοιπόν να σας πω κι εγώ την ιστορία μου... Πήρα τα χαρακτηριστικά του μπαμπά μου. Έχω μεγάλη μύτη και δεν είναι μόνο η μύτη (εντάξει δεν είναι και πολύ τεράστια π.χ. μεγάλη μύτη μπορείς να πεις ότι έχουν και η Μαρία Σολωμού και η Ζέτα Δούκα) αλλά φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη γιατί το σαγόνι μου είναι πολύ μέσα... Για να γίνω πιο συγκεκριμένη το σαγόνι μου είναι πιο μέσα από την κάτω γνάθο. Αυτό που το είχε πει και ο ορθοδοντικός και με μασελάκι φέραμε την κάτω γνάθο πιο έξω αλλά αυτό δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα μου αφού μόνο σε ακτινογραφία φαίνεται... Γενικά στην οικογένεια έχουμε κληρονομικό πρόβλημα με το διάφραγμα. Η αδελφή μου πριν 3 χρόνια έκανε εγχείρηση σε δημόσιο νοσοκομείο και όλα έγιναν μια χαρά. Η μύτη της ήταν στραβή (το κόκκαλο, βέβαια δεν φαινόταν έπρεπε να το παρατηρήσεις καλά), δεν ήταν μεγάλη (δεν την λες μικρούλα απλά δεν ήταν ούτε φαινόταν άσχημη) και έκανε εγχείρηση στο διάφραγμα και λίγο πλαστική. Μια μέρα έμεινε μέσα και μετά που βγήκε ήταν πρησμένη και μελανιασμένη αλλά σε 1-2 εβδομάδες ήταν οκ... Το λέω γιατί φοβήθηκα με αυτά που έγραφε ο stelaras αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Πάλι πίσω στα δικά μου. Εγώ δεν έχω και πολύ μεγάλο πρόβλημα στο διάφραγμα (σε σχέση με την αδελφή μου) απλά βουλώνει πολύ εύκολα η μύτη μου και από τον Σεπτέμβρη άρχισε να εμφανίζεται, βουλώνει πολύ συχνά το δεξί μου ρουθούνι και βουλώνει και το αυτί μου όπως όταν μπαίνει νερό σ θάλασσα και αργεί να φύγει...αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το αισθητικό...πιστεύω ότι όλη την εικόνα μου τη χαλάει η μύτη(ψηλή είμαι, φυσική ξανθιά, γαλάζια μάτια, αδύνατη)εντάξει δεν με κορόιδευαν ποτέ τα παιδιά εκτός από ένα συγκεκριμένο παιδί παλιά στο γυμνάσιο αλλά με πλήγωσε μια φορά που είπε η μαμά μου (κ η αδελφή μου το λέει) τη μύτη σου να διορθώσεις και θα είσαι κούκλα... Εντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει αλλά πονάει να το ακούς και πόσο μάλλον από τους δικούς σου... Δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα για το άμεσο μέλλον αλλά εγώ θέλω να κάνω όσο πιο γρήγορα γίνεται... Μόλις πριν λίγο καιρό έκλεισα τα 18 (νομίζω ότι είναι καλή ηλικία). Το μόνο πρόβλημα μου έκτος βέβαια ότι φοβάμαι λίγο την εγχείρηση (νάρκωση, ανάρρωση κτλ) είναι (ξέρω ότι σε πολλούς θα ακουστεί κάπως) το τι θα λένε οι άλλοι μετά την εγχείρηση π.χ. έχω στο μυαλό μου ότι θα με σχολιάζουν, θα αντιδράσουν υπερβολικά... Δεν ξέρω ρε παιδιά βοηθήστε με... Είμαι κομπλεξική και χαζή που νοιάζομαι τόσο πολύ για την γνώμη των άλλων... Σόρρυ για την φλυαρία μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Κατερίνα Μαρία, γειά σου.
Καταρχήν θέλω να σου πω, αν αποφασίσεις να διορθώσεις κάτι επάνω σου να το κάνεις επειδή ενοχλεί εσένα και όχι τους άλλους. Αν θεωρείς ότι η μύτη σου δεν είναι άσχημη, τότε μην κάνεις τίποτα ,άσχετα αν αρέσει ή δεν αρέσει στην αδερφή σου, ή στη μητέρα σου.Μην ξεχνάς ότι είναι το δικό σου πρόσωπο και όχι της αδερφής σου ή οποιασδήποτε άλλης.Αν κάτι εσένα δεν σου αρέσει μετά την εγχείριση τότε εσύ θα στενοχωριέσαι περισσότερο και όχι η αδερφή σου ή οποιοσδήποτε άλλος.
Αν όμως εσένα σε ενοχλεί υπερβολικά κάποιο χαρακτηριστικό σου τότε πάρε την απόφαση και διόρθωσε το, σε συμβουλεύω όμως να προσέξεις στην επιλογή του γιατρού.Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα και στο σαγόνι ίσως να χρειαστείς κάποιο γιατρό που θα διορθώσει ταυτόχρονα με την μύτη και το σαγόνι, έτσι ώστε αυτά να ταιριάζουν μεταξύ τους.Κατα την γνώμη μου χρειάζεσαι κάποιον χειρουργό που να ειδικός σε πλαστική εγχείριση προσώπου.
Μόνο ένας ΩΡΛ που είναι ταυτόχρονα εκπαιδευμένος και σε πλαστική προσώπου θα σου δώσει πολύ καλό, ασφαλές και φυσικό αποτέλεσμα, έτσι ώστε να φαίνεται μια ευχάριστη αλλαγή στο πρόσωπο σου, που θα την καταλαβαίνουν οι άλλοι αλλά δεν θα μπορούν να προσδιορίσουν πού οφείλεται. Θα σκέφτονται ότι κάτι άλλαξε πάνω σου προς το καλύτερο αλλά δεν θα καταλαβαίνουν ότι αυτό οφείλεται στην ρινοπλαστική, διότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ φυσικό. Μόνο οι πολύ κοντινοί σου άνθρωποι που σε βλέπουν καθημερινά θα το ξέρουν.Ο καλός γιατρός θα σου διορθώσει το πρόβλημα, χωρίς να σου αλλάξει το πρόσωπο έτσι ώστε να γίνεις αγνώριστη.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ πίστεψε με. Πάρα πολλές κοπέλες κάνουν ρινοπλαστική σε κακούς γιατρούς που επεμβαίνουν στην φύση περισσότερο απο ότι πρέπει, και έτσι αλλάζει το πρόσωπο τους δραματικά, και πολλές φορές το αποτέλεσμα είναι δυσάρεστο διότι όσο περισσότερο επεμβαίνουμε στην φύση, τόσο αυτή εκδικείται.Άν επιλέξεις σωστό γιατρό ούτε θα υποφέρεις μετεγχειριτικά, απο πόνους, ούτε θα έχεις δυσάρεστο αποτέλεσμα. Η φίλη μου όπως προείπα στο προηγούμενο μήνυμα μου έχει σκυλομετανιώσει που δεν το έψαξε το θέμα παραπάνω πρίν χειρουργηθεί, και τώρα αντιμετωπίζει προβλήματα αναπνοής, διότι δεν έγινε σωστή δουλειά στην πρώτη εγχείριση, άσε που ούτε εμφανισιακά το αποτέλεσμα είναι καλό, και τώρα αναγκάστηκε να πάει σε έναν άλλο κορυφαίο ΩΡΛ που είναι ειδικός και σε ρινοπλαστική, και γενικά πλαστική προσώπου, για να τον συμβουλευτεί. Η δεύτερη εγχείριση είναι πολυ πιο δύσκολη απο την πρώτη διότι οι ιστοί έχουν πειραχτεί απο την πρώτη και έτσι η ανάρρωση αργεί αρκετά.
Ο συγκεκριμένος γιατρό ΩΡΛ έχει κάνει χιλιάδες ρινοπλαστικές και είναι πρώτος στην Ελλάδα,επίσης ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων μετά απο αποτυχημένες ρινοπλαστικές, πάνε σε αυτόν διότι είναι ο καλύτερος στο είδος του.Αν θές σου δίνω το όνομα του, προφανώς όμως εσύ θα προτιμήσεις τον πλαστικό που έφτιαξε την μύτη της αδερφής σου, ίσως τον έχεις πιο πολύ εμπιστοσύνη, εφόσον έχεις δεί και το αποτέλεσμα της αδερφής σου.Πάντως να ξέρεις, ότι το σημαντικότερο απο όλα είναι να αναπνέεις σωστά απο την μύτη, και αυτό μόνο ένας καλός ΩΡΛ το πετυχαίνει διότι ξέρει την ανατομία της ρινός πολύ καλύτερα απο τον πλαστικό. Επίσης σε συμβουλεύω να μην σκεφτείς ποτέ η μύτη η δική μου θα γίνει πολύ καλύτερη απο κάποια άλλη μεγαλύτερη μύτη μετά την εγχείριση διότι αυτό δεν παίζει ρόλο, άλλωστε η επιτυχία της ρινοπλαστικής εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, π.χ είδος δέρματος, είδος χόνδρων, συμμετρία ρουθουνιών κ.τ.λ. Όλα αυτά όμως μόνο ένας υπεύθυνος γιατρός τα γνωρίζει καλά, και όχι διάφοροι κομπογιαννίτες που διαφημίζονται υπερβολικά.
Θέλω να σου πω ότι η ομορφιά βρίσκεται στην ψυχή, και όχι σε ένα όμορφο πρόσωπο, η σε μια τέλεια και συμμετρική μύτη. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι και μια λίγο στραβή μύτη μπορεί να είναι όμορφη, διότι πολλές φορές το ασύμμετρο είναι όλη η ομορφιά του ανθρώπου.Φαντάζομαι την Ελένη Φιλίνη την ηθοποιό την ξέρεις, και θα έχεις δεί ότι έχει κάποια καμπουρίτσα στην μύτη,αλλά αυτό της δίνει μια άλλη προσωπικότητα και δεν πάει να την χαλάσει.Άλλη περίπτωση είναι η Μίμή Ντενίση που όπως έχεις δεί η μύτη της έχει κάποια κλίση προς τα κάτω, όμως δεν την αγγίζει, άλλωστε θα ήταν έγκλημα να την αλλάξει διότι η κοπέλα είναι μια χαρά με αυτήν.Έχω έναν γνωστό που αν προσέξεις τα χαρακτηριστικά του είναι μιλάμε τέλεια.Μύτη ίσια με κορυφή ελαφρώς προς τα επάνω, τέλεια ρουθούνια, μεγάλα μάτια, λίγο σαρκώδη χείλη, το αποτέλεσμα όμως του συνόλου του προσώπου του δεν μου λέει τίποτα. Ο άνθρωπος δεν είναι όμορφος άσχετα αν τα χαρακτηριστικά του είναι καλά, αντίθετα με μια άλλη φίλη μου που έχει μια μικρή καμπουρίτσα στην μύτη, και τα δόντια της είναι λίγο αραιά μεταξύ τους δηλαδή, έχουν λίγο κενό μεταξύ τους, η κοπέλα όμως είναι κουκλίτσα, χάρη σε αυτά τα χαριτωμένα ελαττώματακια, και άν τα άλλαζε θα χαλούσε την γλύκα της αυτή.Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι καμιά φορά αυτα που θεωρούμε ελαττώματα εμείς, οι άλλοι τα βλέπουν σα προτερήματα και χωρίς αυτά ίσως να μην είμαστε τόσο χαριτωμένοι, και όμορφοι.Έχω δεί ανθρώπους που σήκωσαν την μύτη τους, και δεν μου άρεσαν μετά, π.χ ο Νότης Χριστοδούλου δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου μετα την ρινοπλαστική του, θεωρώ ότι η προηγούμενη μύτη του τον έκανε πολύ αρρενωπό,(άσχετα αν έγερνε) ενώ η τωρινή του του το έχει αφαιρέσει αυτό.Σαν άντρας θα μου έκανε κλίκ τότε και όχι τώρα με την ψιλογαλλική μύτη και τα σηκωμένα ρουθούνια, μιλάμε χάλασε την εικόνα του εντελώς.Αν την έκανε π.χ ίσια και δεν επενέβαινε ο γιατρός τόσο πολύ στην καμπούρα ίσως ήταν καλύτερη, θα ήταν κάπως σαν αρχαία ελληνική.Να γιατι ο γιατρός σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι άριστος, και να ξέρει τι να διορθώσει και πόσο πρέπει να επέμβει.
Ανέφερες τις περιπτώσεις της Μαρίας Σολωμού, και της Ζέτας Δούκα.Λοιπόν σε πληροφορώ ότι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ αρσενικό απο τους φίλους, συγγενείς, γνωστούς μου που να μην μένει με ανοιχτό το στόμα όταν βλέπει μια απο αυτές τις δυο γυναίκες. Καταρχήν η Μαρία Σολωμού είναι μια μεσογειακή μελαχρινή κουκλάρα,και δεν ξέρω που την είδες την μεγάλη μύτη!!!Η Ζέτα Δούκα έχει λίγο μεγάλη μύτη, αλλά έχει μεγάλα μάτια και έτσι δεν φαίνεται απαίσια η μύτη, μην ξεχνάς ότι όταν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι και αυτά έντονα, χείλη μάτια, κ.τ.λ τότε η μεγάλη μύτη δένει μια χαρά με αυτά απο ότι μια μικρή. Αν έχεις μικρότερη μύτη απο αυτές τις δυο θα σε συμβούλευα να μην την πειράξεις, τώρα βέβαια δεν σε έχω δεί για να κρίνω σωστά αλλά έτσι που περιγράφεις τον εαυτό σου μου φαίνεται ότι είσαι μια εντυπωσιακή κοπέλα που ο άλλος όταν σε βλέπει κοιτάζει όλο το σύνολο σου και όχι την μύτη! Μια ψηλή λεπτή γυναίκα δεν χρειάζεται να έχει μικρή μύτη, μια κοντούλα όμως θα ήταν λιγο άσχημο να έχει τεράστια η στραβή μύτη, άσχετα αν κάποιες δεν έχουν πρόβλημα με αυτό και καλά κάνουν, διότι το παν είναι να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας.


Απο ότι κατάλαβα, η μύτη σου είναι ok, απλώς το προβληματάκι με το σαγόνι την κάνει να φαίνεται πιο μεγάλη? Διότι όταν το σαγόνι είναι λίγο μέσα η μύτη αυτόματα πετάγεται λίγο παραπάνω και φαίνεται μεγαλύτερη απο ότι θα φαινόταν αν το σαγόνι σου ήταν πιο έξω.Μήπως πρέπει να συμβουλευτείς έναν γναθολόγο και να μην πειράξεις την μύτη σου? Ο γναθολόγος όμως ίσως σου προτείνει την λύση μοσχέυματος εκεί, και δεν ξέρω αυτό αν θα σου αρέσει σαν επιλογή. Δεν θα το πιστέψεις αλλά έχω δυο γνωστές με το ίδιο προβλήμα στην κάτω γνάθο, η μια δεν έκανε τίποτα, ενώ η άλλη έκανε μια εγχείριση, στην γνάθο αλλά χρειάζεται και δεύτερη διότι είχε μεγάλο προβλήμα, σχεδόν καθόλου σαγόνι, διότι χτυπήθηκε απο αρθρίτιδα όταν ήταν 5 χρόνών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη γνάθο έχω... Δηλαδή, ενώ δεν είναι τόοσο μεγάλη η μύτη μου, στο προφιλ φαίνεται πιο έντονη λόγω του σαγονιού που είναι λίγο προς τα μέσα.
swamps, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις κι εμένα τα στοιχεία αυτού του ΩΡΛ? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντησεις σας...ναι swamps τ προβλημα αυτο ειναι οτι φαινεται μεγαλη λογω του σαγονιου...το εχω σκεφτει κ αυτο με τ σαγονι που ,λες αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολη εγχειρηση κ λεω γιατι να ταλαιπωρηθω κ ισως μετα να μην μου αρεσι τ αποτελεσμα κ να φαινεται ακομα μεγαλη η μυτη μου...μηπως μπορεις ομως να μου εξηγησεις αυτο που ειπες οτι δεν θα τ καταλαβαινουν οι αλλοι οτι κατι αλλαξα αλλα μονο οι δικοι μου ανθρωποι?αυτο εγινε σ αδερφη μου ουσιαστικα εκανε διαφραγμα αλλα με μενα ειναι διαφορετικο γιατι θα χρειαστει να μου κοψει λιγο τ κοκκαλο αρα θα φαινεται μεγαλη διαφορα...επισης ξερει κανεις ποια ειναι η καλυτερη εποχη να το κανει κανεις?καλοκαιρι ειναι καλα ή παιζει ρόλο η ζεστη?:hmm:...παντως μου φαινεται δυσκολη αποφαση κ θα αργησω να τ παρω αν κ το θελω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντησεις σας...ναι swamps τ προβλημα αυτο ειναι οτι φαινεται μεγαλη λογω του σαγονιου...το εχω σκεφτει κ αυτο με τ σαγονι που ,λες αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολη εγχειρηση κ λεω γιατι να ταλαιπωρηθω κ ισως μετα να μην μου αρεσι τ αποτελεσμα κ να φαινεται ακομα μεγαλη η μυτη μου...μηπως μπορεις ομως να μου εξηγησεις αυτο που ειπες οτι δεν θα τ καταλαβαινουν οι αλλοι οτι κατι αλλαξα αλλα μονο οι δικοι μου ανθρωποι?αυτο εγινε σ αδερφη μου ουσιαστικα εκανε διαφραγμα αλλα με μενα ειναι διαφορετικο γιατι θα χρειαστει να μου κοψει λιγο τ κοκκαλο αρα θα φαινεται μεγαλη διαφορα...επισης ξερει κανεις ποια ειναι η καλυτερη εποχη να το κανει κανεις?καλοκαιρι ειναι καλα ή παιζει ρόλο η ζεστη?:hmm:...παντως μου φαινεται δυσκολη αποφαση κ θα αργησω να τ παρω αν κ το θελω πολυ...
Για να είναι πετυχημένη μια ρινοπλαστική, πρέπει η μύτη να μην φαίνεται χειρουργημένη, να φαίνεται δηλαδή εντελώς φυσική,διότι υπάρχουν περιπτώσεις που χειρουργήθηκαν και η μύτη τους φαίνεται αφύσικη, καταλαβαίνει ο άλλος ότι έχουν κάνει κάτι. Η φίλη μου που χειρουργήθηκε σε έναν κομπογιαννίτη γιατρό, η μύτη της φαίνεται ότι είναι χειρουργημένη, διότι της την έκανε γαλλική, τα ρουθούνια της ήταν αρκετά ασύμμετρα, με αποτέλεσμα να φαίνεται χειρότερα μετά την εγχείριση. Όπως καταλαβαίνεις αν της την έκανε ίσια χωρίς η κορυφή της μύτης να έχει κλίση προς τα επάνω, δεν θα φαινόταν τα ρουθούνια τοσο πολύ άρα η κοπέλα δεν θα είχε πρόβλημα.Η ρινοπλαστική είναι μια εγχείριση που πρέπει να γλυκαίνει το πρόσωπο, να φαίνεται ότι κάτι έχει βελτιωθεί, αλλά να μην μπορεί ο άλλος να εντοπίσει τι άλλαξε ακριβώς, να σε ρωτάει π.χ <<Μα καλά τι έκανες ομόρφυνες, άλλαξες τα μαλλιά σου αδυνάτισες, είσαι λίγο διαφορετική.>>Μόνο ένας άνθρωπος που γνωρίζει καλά τα χαρακτηριστικά σου θα καταλαβαίνει ότι διόρθωσες την μύτη σου και κανένας άλλος.Μόνο έτσι θεωρείται πετυχημένη μια εγχείριση ρινοπλαστικής.
Είπες κάτι που με ανησύχησε λίγο, ότι όταν φτιάξεις την μύτη σου η διαφορά θα είναι μεγάλη απο ότι τώρα.Αυτό να ξέρεις είναι εντελώς λάθος διότι δεν πρέπει να αλλάξει το πρόσωπο σου δραματικά, απλώς να βελτιωθεί λίγο και να γίνει πιο γλυκό, λόγω έλλειψης καμπούρας.Μια ρινοπλαστική δεν θα αλλάξει την ζωή σου ριζικά, ούτε θα σου δοθούν απλόχερα αυτά που επιθυμούσες τόσο καιρό.Για να αποκτήσεις αυτά που θες πρέπει να δουλέψεις το μέσα σου πρώτα και μετά το έξω.Έχω ακούσει πολλές κοπέλες να λένε ότι θέλουν να αποκτήσουν την μύτη της kathleen zeta jones και διάφορων άλλων star. Μια τέτοια μύτη όμως πρέπει να είναι και επάνω στο ανάλογο πρόσωπο, διότι το αντίθετο θα ήταν εντελώς λάθος.Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές πριν απο μια ρινοπλαστική και να μην περιμένουμε ότι θα γίνουμε κάποιοι άλλοι, άλλωστε αυτό θα ήταν καταστροφικό, διότι ξεχνάμε ποιοι πραγματικά είμαστε και χάνουμε σιγά τον εαυτό μας. Καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσουμε μέσα μας γιατί θέλουμε να διορθώσουμε κάτι,το κάνουμε για εμάς, η για τον γείτονα απέναντι που θα μας δεί το πρωί?
Ο οργανισμός ενός ανθρώπου είναι δομημένος με τέτοιο τρόπο που θα ήταν έξυπνο, να μην επεμβαίνουμε σε αυτόν με διάφορες εγχειρίσεις παρα μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα υγείας, διότι αυτά δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχουν στον μέλλον στην υγεία μας, για αυτό λίγο προσοχή όσον αφορά αυτές τις εγχειρίσεις, διότι δεν βγαίνουν πάντα σε καλό.Επειδή όμως δεν θέλω να ακούγομαι οπισθοδρομική, και πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα σε μια καλύτερη εμφάνιση,που θα του δώσει περισσότερη αυτοπεποίθηση τότε αν κάνει κάποιος κάτι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το ψάχνει καλά διότι αν γίνει κάποια κακοτεχνία στο πρόσωπο, η ψυχολογία μας μετά είναι σε πολυ άσχημη κατάσταση.Για αυτό προσοχή στην επιλογή γιατρού διότι το πρόσωπο μας πρέπει να το εμπιστεύομαστε σε καλλιτέχνες γιατρούς και όχι σε κομπογιαννίτες που μας πετσοκόβουν, μας παραμορφώνουν μας υπερχρεώνουν και είναι και φοροφυγάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολλές κοπέλες να λένε ότι θέλουν να αποκτήσουν την μύτη της kathleen zeta jones και διάφορων άλλων star. Μια τέτοια μύτη όμως πρέπει να είναι και επάνω στο ανάλογο πρόσωπο, διότι το αντίθετο θα ήταν εντελώς λάθος.
Αυτο που λες το εχω ακουσει κ εγω.Προσωπικα δεν θελω να μοιαζει η μυτη με καποιας σταρ απλα να τ βελτιωσω θελω...Να σου πω τ αληθεια δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι τ θεμα οπως τ παρουσιαζεις...συμφωνω οτι δεν θα αλλαξει τελειως τ προσωπο αλλα πιστευω οτι η αλλαγη θα φαινεται απο τ προφιλ..εγω εχω σ νου μου οτι θα με θυμουνται οτι ειχα πιο μεγαλη μυτη αρα θα ειναι εμφανες...τεσπα τι να πω ολα σ μυαλο ειναι κ πιστευω οτι δινω πολυ σημασια σε κατι που δεν πρεπει αυτο που προεχει ειναι να τ παρω αποφαση κ να βρω εναν καλο γιατρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Σου προτείνα έναν απο τους καλύτερους ρινοπλαστικούς στην Ελλάδα. Μάλλον δεν σημείωσες τα στοιχεία του. Αν θελήσεις πέσμου να στα στείλω σε προσωπικό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soumerios

Νεοφερμένος

Ο soumerios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
hey guys..
swamps μπορω να εχω και εγω το ονομα του ΩΡΛ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bou

Νεοφερμένος

Η bou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν είναι εύκολο και εγώ θα το ήθελα το όνομα του ΩΡΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariste

Νεοφερμένος

Ο Ariste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπερα,

Θα μπορουσα κ εγώ να έχω μερικές συστάσεις για ΩΡΛ+πλαστικό (μαζί);


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxs19802002

Νεοφερμένος

Η sxs19802002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια χαρά παιδιά,

Την επόμενη βδομάδα έχω κλείσει να ανέβω Αθήνα για να επισκεφτώ έναν χειρουργό για ρινοπλαστική και σκεφτόμουν μια που έχω κάποιο χρονικό περιθώριο τώρα, αν γινόταν να την κάνω επιτόπου.

Σήμερα, όμως, βρήκα στο internet μια ιστορία παιδιού με άσχημη εμπειρία από το συγκεκριμένο γιατρό και αγχώθηκα. Θα μου πείτε είναι μόνο ένα περιστατικό, αλλά δε γνωρίζω και κανέναν να έχει κάνει ρινοπλαστική, να τον ρωτήσω σχετικά.

Τον γιατρό με τον οποίο έκλεισα τον είχα δει παλιά στην TV.

Όποιος μπορεί, ας μου στείλει κι εμένα παρακαλώ τα στοιχεία αυτού του καλού πλαστικού ΩΡΛ.. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairi789

Νεοφερμένος

Η mairi789 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!
Βλέπω ότι πολλά άτομα ενδιαφέρονται να κάνουν ρινοπλαστική. Όπως κι εγώ πριν 11 μήνες που έκανα την επέμβαση, δε γνωρίζουν πως μπορούν να βρουν έναν καλό γιατρό που μπορούν να εμπιστευθούν. Στην δική μου περίπτωση ό,τι μπορούσε να είχε πάει στραβά, πήγε...Πήγα σε μια πολύ γνωστή και "καλή" πλαστική χειρ. Αποτέλεσμα: αναπνέω χειρότερα από ότι πριν την επέμβαση και η μύτη μου έγινε πολύ μικρή, κάτι το οποίο τόνισα ότι δεν ήθελα. Θα ήθελα λοιπόν, ως "παθούσα", να δώσω σε όσους ψάχνουν ορισμένες συμβουλές:

  • Ψάξτε πολύ, πολύ καλά πριν αποφασίσετε. Να επισκεφθείτε πολλούς γιατρούς και να πάρετε πολλές γνώμες. Όχι μόνον έναν.
  • Κάντε πολλές ερωτήσεις, ώστε όταν φτάσετε στην επέμβαση να μην έχετε καμία απορία
  • Εάν ο γιατρός σας δεν σας δίνει λεπτομέρειες του τι πρόκειται να κάνει, δεν σας δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις ή γενικά παρουσιάζει την όλη επέμβαση ως κάτι πολύ εύκολο και απλό, το καλύτερο είναι να φύγετε!
  • Πρέπει να νιώθετε ότι ο γιατρός σας ακούει και ενδιαφέρεται.
  • Μην σας παρασύρουν οι διαφημίσεις και κυρίως οι τίτλοι. Προσπαθήστε να βρείτε γιατρό από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση και έμειναν ικανοποιημένοι
  • Βεβαιωθείτε ότι ο γιατρός θα μπορεί να σας δει και μετά την επέμβαση, πολλές φορές. Μην κάνετε επέμβαση μακριά από το μέρος που μένετε, εάν μπορείτε, και κυρίως όχι αυθημερόν. Κάνετε εγχείρηση, δεν πάτε σε οδοντίατρο!!!
Αυτά και καλή τύχη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top