• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Για συζήτηση γενικότερα περί πλαστικής χειρουργικής υπάρχει το θέμα
:)

Ας μείνουμε στο θέμα!

Έχω και μια απορία. Ίσως φανεί γελοία, αλλά κάποιος ίσως να ξέρει.. έπειτα από πολλαπλές πλαστικές επεμβάσεις στη μύτη, υπάρχει κίνδυνος για τη λειτουργικότητά της; (βλέπε Michael Jackson)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
[...]
Zηλεύω παρα πολύ τη ομορφιά σε σημείο φθόνου κάποιες φορές (lol) έχεις δικιο φίλη μου αλλά όχι την ομορφιά που εκθειάζεις εσύ αλλά τη φυσική!
Οι ακραίες περιπτώσεις και οι υπερβολές είναι αυτές οι οποίες είναι οπτικά μη κοινωνικά αποδεκτές διότι πως να το κάνουμε το παραπειραγμένο πράγμα φαίνεται ψευτικο και προκαλεί το μάτι αρνητικά.Υπερβολή θεωρείται οταν επεμβαίνουμε σε ενα σημείο του σώματος μας και δεν το αφήνουμε να ηρεμήσει και να επανέλθει.Υπερβολή είναι όταν δεν βλέπουμε το σύνολο μας του εαυτού μας και επιλέγουμε με πείσμα να κοιτάμε ενα πράγμα.Είναι γελοίο να λέμε οτι κάποιος δεν συμφωνεί με τις πολλαπλές επεμβάσεις πλαστικής χειρουργική επειδη δεν έχει τη δυνατότητα να τις κάνει διότι ως γνωστόν και η κουτσή Μαρία στην εποχή μας πια κάνει πλαστική.
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χαίρομαι που στα τελευταία posts η συζήτηση έχει πάρει άλλη τροπή. Άκουσα ορισμένα σωστά πράγματα που αγνοούνται απ' τον περισσότερο κόσμο όπως πχ:

Ειδικός χειρούργος για τη ρινοπλαστική είναι ο ΩΡΛ-πλαστικός προσώπου και ΟΧΙ ο γενικός πλαστικός!!!

Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα ο κάθε χειρούργος ΩΡΛ που θέλει να αυξήσει το εισόδημά του παρακολουθεί μερικά σεμινάρια και βαφτίζεται πλαστικός προσώπου ειδικός στη ρινοπλαστική. Η ρινοπλαστική είναι η δυσκολότερη των πλαστικών επεμβάσεων, ιδιαίτερα η revision rhinoplasty, και απαιτεί πολύχρονη πρακτική εκαπαίδευση από ειδικούς στο είδος της. ΈΝα άλλο misconception είναι ότι η ρινοπλαστική είναι εγχείριση της μίας ωρίτσας. Δείτε τι γράφει ο Dean Toriumi (απ' τους "πατέρες" της σύγχρονης ρινοπλαστικής) στο website του:

My philosophy is that if I am to operate on a patient my primary goal is to give them a life long aesthetic and functional outcome. This approach is time consuming and difficult which explain why my operations average 4 to 5 hours for a primary and 5 to 7 hours for a secondary rhinoplasty. Other surgeons can do a couple of rhinoplasties in the time it takes me to one rhinoplasty. However, my goal is not to do a lot of rhinoplasties but rather do the best I can to provide the patient with a good result that last for their lifetime. This approach to rhinoplasty surgery has worked well for my patients.
Επίσης μου άρεσε που αρχίζετε κι αναφέρετε εμπειρίες δικές σας ή γνωστών σε Έλληνες γιατρούς. Πριν 6 μήνες που έκανα έρευνα στην αγορά και χτένιζα το internet για πληροφορίες δεν μπορούσα να βρω τίποτα στο συγκεκριμένο θέμα του e-steki. Θα σας παρακαλέσω λοιπόν να μην βγένετε εκτός θέματος και να αναλώνεστε σε ασήμαντες προσωπικές αντιπαραθέσεις, αλλά να εστιαστείτε στο να δίνετε πληροφορίες για γιατρούς και να ανταλλάζετε εμπειρίες. Για όλους εσάς που δεν το έχετε περάσει, δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς νιώθει κάποιος με κατεστραμένη μύτη που προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει τον κατάλληλο χειρούργο στην Ελλάδα για να του την ξανακάνει ανθρώπινη!!! Είναι θλιβερό διότι στο εξωτερικό υπάρχουν forums που ασθενείς κι ενδιαφερόμενοι ανταλλάσσουν ευθέως απόψεις κι εμπειρίες αναφέροντας και ονόματα γιατρών. Εδώ, αν και ονόματα δεν δίδονται άμεσα, μπόρεσα να καταλάβω σε ποιους αναφέρονται. Τουλάχιστον κρατήστε την συζήτηση μικρή κι επί του θέματος για να μπορεί ο ενδιαφερόμενος να την διαβάζει ολόκληρη και όχι τα τελευταία posts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους
Διάβασα όλα αυτά που γράφετε για την ρινοπλαστική και φοβάμαι πολύ γιατί σκέφτομαι σε 2 χρόνια να κάνω αλλά δεν θέλω να έχω πόνο και παραμόρφωση θα ήθελα να ξέρω ποιοι είναι καλοί πλαστική χειρούργοι στην Αθήνα και να μην έχω προβλήματα αισθητικής γιατί θα καταρρεύσω αν δείχνω άσχημη δεν θα θέλω να βλέπω κανέναν. Ποίοι είναι καλοί πλαστική χειρούργοι στην Αθήνα? που μπορώ να μάθω? δεν έχω ιδέα θέλω ξέρω ότι θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα . Ευχαριστώ για κάθε απάντηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η Montserrat Caballe δεν είναι καμιά κούκλα ούτε και όλες οι σοπράνο η, οι τενόροι.

'Ασχετο. Γιατί πάρα πολλές σοπράνο και τενόροι είναι παχύσαρκοι ; Κάποιος μου είχε πει ότι το'χει παρατηρήσει κι αυτός. Ιδέα μας είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
[...]
Όπως έχω ξαναπεί, το θέμα ρινοπλαστική είναι λίγο πολύπλοκο και απαιτείται μεγάλη προσοχή, διότι αν δεν προσέξουμε την πρώτη φορά και δεν κάνουμε καλή επιλογή γιατρού, τότε είμαστε καταδικασμένοι σε δευτερη επέμβαση!
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά είναι ρίσκο μια Ρινοπλαστική? Η πετυχαίνει η όχι ωμός το αν πετύχει πρέπει να το γνωρίζω από πριν και όχι μετά τη Ρινοπλαστική ο γιατρός σου λέει αν θα πετύχει στο πρόσωπο το δικό σου η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά είναι ρίσκο μια Ρινοπλαστική? Η πετυχαίνει η όχι ωμός το αν πετύχει πρέπει να το γνωρίζω από πριν και όχι μετά τη Ρινοπλαστική ο γιατρός σου λέει αν θα πετύχει στο πρόσωπο το δικό σου η οχι?

Παίρνουμε κάποιο ρίσκο ναι. Απλά το ρίσκο είναι μικρότερο όταν επιλέξουμε καλό γιατρό.Τώρα θα μου πεις πως ξέρει κάποιος αν ο γιατρός είναι καλός.Αυτό είναι στην κρίση του καθενός, διότι κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% για κάτι τέτοιο.Άλλωστε το αποτέλεσμα δεν εξαρτάται μόνο απο τον γιατρό αλλά και απο τις δυνατότητες που έχει η μύτη για να βελτιωθεί,παίζει ρόλο ο τύπο δέρματος, οι χόνδροι τα οστά και άλλα πράγματα.Επίσης η μύτη μπορεί να είναι μια χαρά και ο γιατρός να κάνει οτι καλύτερο μπορεί αλλα ο ''ασθενής'' να είναι λεπτολόγος και να μην του αρέσει.Καλό θα ήταν να επεξεργαστεί κάποιος την φοτο του στο photoshop και να την δείξει στον γιατρό έτσι ώστε να ξέρει και εκείνος τι θέλει ο ''ασθενής'' αν και τα αποτελέσματα στον υπολογιστή μπορεί να διαφέρουν αρκετά απο το εφικτό αποτέλεσμα.
Κατα τη γνώμη μου πρέπει να επιλέγουμε γιατρό ΩΡΛ πάντα για την συγκεκριμένη επέμβαση ο οποίος δεν θα θέσει σε κίνδυνο το λειτουργικό κομμάτι της μύτης, διότι αυτό είναι το σημαντικότερο απο όλα τα άλλα. Πρέπει να γνωρίζουμε όμως το εξής:Ο γιατρός που δίνει μεγάλη σημασία στο λειτουργικό μέρος, δεν κάνει μεγάλες αλλαγές και ειναι πολύ πιθανόν αν θεωρεί παράλογες τις απαιτήσεις μας να αρνηθεί να μας χειρουργήσει δηλαδη με απλά λόγια, αν κάποιος με λεπτη μύτη, στενο διάφραγμα ζητήσει λεπτότερη μύτη και κρίνει ο γιατρός οτι ΔΕΝ θα αναπνέει μετά σωστα θα αρνηθεί να κάνει αυτό που του λέει ο ασθενής.Αν ο ασθενής θέλει γαλλική μύτη και λεπτότερη και ο γιατρός βλέπει οτι και αυτό επιβαρύνει το λειτουργικό μέρος (άσχετα αν του ταιριάζει στο πρόσωπο)ΔΕΝ θα το κάνει.
Ένας κομπογιαννίτης θα το κάνει, θα αφαιρέσει το μεγαλύτερο μέρος των χόνδρων με αποτέλεσμα το δέρμα να μην έχει στήριξη και να πέφτει πανω στο κόκκαλο μπλοκάρωντας την αναπνοή.Η αλλαγή πρέπει να είναι μικρή στην εμφάνιση και οχι κραυγαλέα.Μια πανεμορφη μύτη μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα αν δεν λειτουργεί σωστά. Καταλαβαίνω πολύ καλά οτι πολλοί άνθρωποι δίνουμε μέγαλη έμφαση στο αισθητικό κομμάτι και μετά στο λειτουργικό αλλα είναι λάθος,διότι όταν γυμνάζομαι πρέπει να έχω καλή αναπνοή, στην ερωτική μου ζωή επίσης το ίδιο,αλλά και σε όλες τις περιστάσεις. Τι να το κάνω εγώ να έχω μια μυτούλα τέλεια να την βλέπουν όλοι και δυσκολεύομαι να πάρω την ανάσα μου? Καλύτερα να αναπνέω σωστά και ας μην θαυμάζει κανένας την μύτη μου!

P.S.
Στην ερώτηση σου απαντώ οτι ναι ενας πολύ έμπειρος γιατρός μπορεί να ξέρει το αποτέλεσμα αν οχι 100% ενα 80%, με 90%.Άλλωστε φαίνεται ο γιατρός που γνωρίζει διότι βγάζει μια σιγουριά προς τα έξω και σου εμπνέει εμπιστοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
[...]Και ΠΑΝΤΑ τα λεφτα τα δινεις απο ΠΡΙΝ, ΠΟΤΕ παζαρια με τον πλαστικο! Μην κινηθεις με βασει το χρημα σ'αυτο το θεμα, οι περισσοτεροι που χρειαζονται revision ετσι την παθανε! Κ αν μπορεις ζητα ΜΕ ΤΡΟΠΟ κ αποδειξη, οι τιμες που σου δινει ειναι χωρις γι'αυτο ειναι τοσο χαμηλες. Κ τελος πηγαινε παντα με καποιον να σε συνοδευει στο ραντεβου (πχ. τη μητερα σου), θα σε αντιμετωπισει με μεγαλυτερη σοβαροτητα.

Οι παραπανω κανονες φυσικα ισχυουν για ολους τους χειρουργους. Αυτες ειναι οι συμβουλες ενος παθοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Οι παραπανω κανονες φυσικα ισχυουν για ολους τους χειρουργους. Αυτες ειναι οι συμβουλες ενος παθοντος.
Τελικά χειρουργήθηκες σε αυτόν? Είπες παθόντος, τι έπαθες άνθρωπε μου? Σε πετσόκοψε κανας χασάπης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θες να ακουσεις ολοκληρη την ιστορια μου? Ειναι μεγαλη.

Αναρωτιεμαι μηπως θα επρεπε να ανοιξουμε αλλο θεμα οπως "Σε ποιον να κανω ρινοπλαστικη?". θα μας ευγνωμονουσε πολυς κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Θες να ακουσεις ολοκληρη την ιστορια μου? Ειναι μεγαλη.
Ναι θέλω.Αν έχεις όρεξη να την γράψεις γιατί όχι?Απο οτι κατάλαβα χειρουργήθηκες απο κάποιον κομπογιαννίτη την πρώτη φορα και τώρα σκεφτεσαι να κάνεις revision? Η μήπως έκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ωραια λοιπον, θα ξεκινησω απο το παρον κ σιγα σιγα θα προχωραω προσ το παρελθον, οπως στις ταινιες. :)

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στο Los Angeles κ αναρωνω σ'ενα Holiday apartment λιγο εξω απ'την πολη. Εκανα την εγχειρηση 9 μερες πριν οποτε ειμαι σε θεση να δω τα αποτελεσματα τα οποια ειναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ, ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ! Το χειρουργχειο διηρκεσαι 8 ωρες (!), ηταν η 2η επεμβαση που κανω στη μυτη, και ο γιατρος χρησιμοποιησε χονδρο απ'το πλευρο κ απο τα 2 μου αφτια για να μου την ξαναφτιαξει. Η μυτη ειναι κυριολεκτικα αρματωμενη, οπως το σκληρο σκηροδεμα με το ατσαλι. Ο αλητης που μου την παραμορφωσε στην Ελλαδα δεν ειχε αφησει ουτε την μιση! Κ μιλαω για μια μυτη (η φυσιολογικη) μεγαλη λιγο κυρτη κ με μικρη καμπουρα. Δηλαδη δεν δικαιολογειται απο χειρουργικο σφαλμα τοση απωλεια ιστου, αλλα απο την νοσηρη "αισθητικη" αυτου του καθαρματος.

Κ το μονο που ηθελα ηταν συντηρητικες αλλαγες, γιατι μια μυτη που εχει σωστες αναλογιες ταιριαζει κ δινει αρρενωποτητα στο προσωπο κ ας ειναι κ λιγο μεγαλη. Ποτε δεν μπορουσα να φανταστω ποσο ομορφος θα γινομουν με μια μυτη που θα αγγιζε το φυσιολογικο, κατι που το βλεπω τωρα. Ολα αυτα τα χρονια πιστευα οτι δεν ηταν μονο η μυτη που με χαλαγε αλλα κ καποια αλλα χαρακτηριστικα του προσωπου μου που τωρα μενουν απαρατηρητα πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Τι λες άνθρωπε μου!
[...]
Είναι μεγάλο το κόστος της εγχείρισης στην Καλιφόρνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πριν αρκετα χρονια αποφασισα να φτιαξω τη μυτη μου, κατι που χρονια με βασανιζε. [...] Ετσι νεος κ επιπολαιος οπως ημουν κ γω νομιζα οτι εκανα μεγαλο κατορθωμα που βρηκα ρινοπλαστικη σε τοσο χαμηλη τιμη -πραγμα ακρως ανησυχητικο- κ ετσι την εκλεισα. Ηθελα να απαλλαγω απ'τη μυτη μου κ νομιζα οτι ολοι οι πλαστικοι ειναι το ιδιο, ουτε εκατσα να το ψαξω κι αλλο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

Φτανει η μεγαλη μερα κ παω πρωι να χειρουργηθω. Την ωρα που πηγα περιμεναν αλλοι 2 απ'εξω, "Τι ωρα εχετε χειρουργειο?", "Στις 9", "Μα κ εμενα 9 μου ειπαν!", "Οποιος ερθει πρωτος" λεει η γραμματεας. Καποια στιγμη βγαινει καποια που της εκανε τα βυζια κ φωναζουν εμενα κ εναν αλλο να μπουμε. Μπαινω μεσα κ ψαχνω τον γιατρο. Μετα απο λιγο, αφου με εντυσαν, σκαει μυτη αυτος χωρις τη "μασκα" πλεον. "Που ειστε γιατρε?", "Γρηγορα, γρηγορα, στησου να σε βγαλω φωτογραφια προφιλ γιατι αργησαμε!". Με βγαζει κ αμεσως με ξαπλωνουν...

Να μην τα πολυλογω, 1 ωρα διηρκεσαι το χαρακιρι κ μιση ωρα μεχρι να ξυπνησω κ να παω σπιτι. Μια ατελειωτη βδομαδα περιμενα να βγει ο ναρθηκας, μεχρι που εφτασε η μεγαλη μερα. Παω να μου το βγαλουν κ την ωρα που τον εβγαζε βλεπω τη μανα μου να στραβοκαταπινει κ να περνει ενα παραξενο υφος. Παω στον καθρεφτη..."ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ! Πως με κανατε ετσι γιατρε, σαν την Χειλουδακη ειμαι!!!", "Μην τη βλεπεις ετσι, ειναι πρησμενη τωρα". Οι Μ@ΛΑΚΕΣ ειχανε πεταξει τουλαχιστον τη μιση μυτη κ μου την ανεβασανε, κ με ολο το πρηξιμο εμοιαζα με γουρουνι! Στην πραγματικοτητα ειχανε κανει περισσοτερες μ@λακιες που βγαινανε μια-μια στην πορεια. Φυσικα ολα αυτα χωρις αποδειξη, κατι ξερανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τι λες άνθρωπε μου!
[...]
Είναι μεγάλο το κόστος της εγχείρισης στην Καλιφόρνια?

Θα ερθω κ σ'αυτο, μην βιαζεσαι.

Ολη η ιστορια μου κοστισε γυρω στα 30.000 $ !!! Μονο η επεμβαση κοστιζε 26.000 $ γιατι χρειαζοταν κ 2ος γιατρος (γενικος πλαστικος σωματος) που θα μου αφαιρουσε 5 cm χονδρου απο το πλευρο. Ευτυχως το μεγαλυτερο κομματι το ξεπληρωσα οταν ακομα το δολλαριο ηταν πολυ χαμηλα σε σχεση με το Ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Θα ερθω κ σ'αυτο, μην βιαζεσαι.

Ολη η ιστορια μου κοστισε γυρω στα 30.000 $ !!! Μονο η επεμβαση κοστιζε 26.000 $ γιατι χρειαζοταν κ 2ος γιατρος (γενικος πλαστικος σωματος) που θα μου αφαιρουσε 5 cm χονδρου απο το πλευρο. Ευτυχως το μεγαλυτερο κομματι το ξεπληρωσα οταν ακομα το δολλαριο ηταν πολυ χαμηλα σε σχεση με το Ευρω.

Συνέχισε. Σε παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δεν θα σας περιγραψω τη μυτη μου, θα σας τη δειξω με φωτογραφιες που κραταω στο αρχειο μου. Απλα θελω να τις τροποποιησω λιγο για να μην φαινεται το προσωπο μου για ευνοητους λογους.

Προς το παρον θα συνεχισω με την ιστορια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χωρις καμια εμπιστοσυνη πλεον σε γιατρους, τα χρονια περναγαν κ γω ωριμαζα. Μα οσο ωριμαζα τοσο περισσοτερο συνειδητοποιουσα ποσο η μυτη μου απεκλινε απο το φυσιολογικο. Κ τι που πηγαινα γυμναστηριο, τι που ειχα φετες κοιλιακους...αυτη η μυτη με χαλαγε. Ισως στον ανδρα δεν συγχωρουνται σφαλματα στην ρινοπλαστικη. Μαλιστα απο τοτε ειχα αρχισει να αφηνω το μαλλι μου μακρυτερο γιατι ως γνωστον το μακρυ μαλλι καλυπτει τις ατελειες του προσωπου.

Η ψυχολογια μου χειροτερευε τα τελευταια χρονια. Κλεινομουν μεσα κ το'ριχνα στο διαβασμα. Στο δρομο περπατουσα σκυφτος κ απεφευγα να με κοιτανε απ'το προφιλ. Οσες γυναικες με πλησιαζαν (ελαχιστες φυσικα) τις απερριπτα λογω του σοβαρου κομπλεξ κατωτεροτητας που ειχα.

3 χρονια πριν, οταν ακομα ημουν φοιτητης στην Ελλαδα το ειχα παρει αποφαση οτι θα επρεπε να δωσω τελος σ'αυτο το μαρτυριο. Αρχισα να ψαχνω στο internet πληροφοριες για τη ρινοπλαστικη κ για ειδικους γιατρους στην αμερικη. Μαλιστα ειχα σκοπο να παω εκει για μεταπτυχιακες σπουδες γι'αυτον το λογο. Φυσικα δεν ημουν βεβαιως οτι γινεται επανορθωτικη επεμβαση γι'αυτο προσπαθουσα να μην ενθουσιαζομαι. Σε κανενα δεν ειχα μιλησει γι'αυτο, 2 χρονια το κραταγα κρυφο. Ουτε για την εμφανιση της μυτης μου που με βασανιζε ηθελα να μιλαω.

Τελος τα φερανε ετσι οι συγκυριες κ ηρθα California τον περασμενο Μαη για 5 μηνες. Αμεσως αρχισα να ψαχνω για γιατρους στο Los Angeles που ειναι το κεντρο της πλαστικης χειρουργικης στον κοσμο. Μολις εμαθα οτι η μυτη μου διορθωνεται κ μαλιστα ειμαι ιδανικος υποψηφιος πεταγα απ'την χαρα μου! 4 γιατρους επισκευτηκα, οι τιμες τους εξωφρενικες για τα Ελληνικα δεδομενα, ισως επειδη οι αμερικανοι παιρνουν κ μεγαλυτερους μισθους απο μας. Το συζητησα κ με τη μανα μου, η οποια αν κ επιφυλακτικη στην αρχη, μολις της εδειξα μια φωτογραφια που μου εφτιαξε ενας απ'τους γιατρους η ιδια με παρακινησε να βρω τον καλυτερο κ να μην με απασχολει το οικονομικο. Τραγικη ειρωνια, η μανα μου ηταν συνηθισμενη να δινει μεγαλα ποσα σε γιατρους κ νοσοκομεια λογω των πολλαπλων περιπετειων υγειας του πατερα μου, ο οποιος απεβιωσε πριν μερικα χρονια.

Τελικα κατεληξα ισως στον καλυτερο κ φυσικα ακριβοτερο. Τον οικονομικο ηταν ενας θετικος παραγοντας επιλογης αυτη τη φορα, γιατι ηταν ο κυριοτερος λογος που την πατησα την πρωτη. Οσο ακριβοτερος ο γιατρος τοσο περισσοτερο θα σε προσεξει.

Στην αμερικη ομως ειχα ερθει μεσω προγραμματος ανταλλαγης φοιτητων κ η Visa μου εληγε οπου να'ναι. Τελη Σεπτεμβρη γυρισα πισω στην Ελλαδα κ εκανα 2 αποπειρες να παρω τουριστικη Visa μονο γι'αυτον το λογο. Απορριφθηκαν κ οι δυο γιατι ημουν μικρος, χωρις οικογενεια κ παιδια, κ χωρις μονιμη εργασια στην Ελλαδα. Το ονειρο μου κινδυνευε να καταρρευσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top