Το ξεκίνημα μιας σχέσης: αυθορμητισμός ή μετριοπάθεια;

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Η αρχή λένε είναι το ήμισι του παντός. Έτσι και στις σχέσεις υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχεις ειδικά στην αρχή για να μην "ξενερώσεις" τον άλλον ώστε να πάει καλά η σχέση. Το κυριότερο πράγμα που ενστερνίζονται όλοι είναι να μην υπάρχει υπέρμετρο ενδιαφέρον απο την πλευρά του ενός ατόμου,η τουλάχιστον να μην το δείχνει, γιατί τότε είναι που σε πολλές περιπτώσεις ξενερώνει τον άλλον, είτε λόγο του ότι θέλει να περνούν πολλές ώρες μαζί, είτε γιατί δίνετε ολοκληρωτικά απο πολύ νωρίς κτλ κτλ..Επίσης η αποφυγή κάθε καβγά ειδικά στην αρχή είναι επιβεβλημένη. Γενικά πρέπει να δίνεται πολύ ελευθερία και στους δύο για να εκφραστούν, αλλά που αρχίζει και που τελειώνει αυτή η ελευθερία τελικά? Και τί κάνεις όταν φτάνει στα όρια της αδιαφορίας απο τις πρώτες κιόλας εβδομάδες ή και μέρες?
Έχω για παράδειγμα έναν φίλο μου που ενώ κάνει πολύ εύκολα σχέση γιατί είναι και όμορφο και καλό παιδί πάνω απο 1 μήνα σχέση δεν έχει κρατήσει.. Και έχει κάνει αρκετές τέτοιες.. Σε όλες τις περιπτώσεις η κοπέλα τον άφηνε εν τέλη..

Εσείς τι πιστεύετε ότι πρέπει να προσέχει κάποιος στην αρχή μιας νέας σχέσεις..?
Υπάρχουν πράγματα που σας ξενερώνουν απίστευτα στην αρχή και σας απομακρύνουν απο τον άλλον?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που σας ξενερώνουν απίστευτα στην αρχή και σας απομακρύνουν απο τον άλλον?..

Ναι..Με ξενερωνει αν μπει στη σχεση εχοντας στο μυαλο της κανονες για το πως πρεπει να συμπεριφερθει στην αρχη μιας σχεσης και κοβει ετσι τον αυθορμητισμο της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το κακό με τις σχέσεις είναι οτι φέρεσαι με τον τρόπο που θες να σου φερθούν και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί δεν ξέρεις πώς θέλει ο άλλος να του φέρονται ή πως διατίθεται να φερθεί. Για μένα ενδιαφέρον = αγάπη. Με πειράζει το οτι πρέπει να καταπιέσεις τα συναισθήματά σου για να μην πιέσεις τον άλλον ή για να μην καβαλήσει το καλάμι. Υποτίθεται οτι αυτός που αγαπάει σε καταλαβαίνει και δεν παρεξηγεί το ενδιαφέρον σου. Όμως εδώ μιλάμε για αρχή μιας σχέσης. Αυτό που με ξενερώνει είναι το να μου λέει ψέματα ή να είναι μυστικοπαθής. Επειδή εγώ είμαι έξω καρδιά και ανοιχτό βιβλίο, απαιτώ από τον άλλον το ίδιο. Με ξενερώνει (όπως καλά καταλάβατε) η αδιαφορία. Δηλαδή αν στην αρχή δε δείξει τρελό ενδιαφέρον και καταλάβω οτι κάνει την πλάκα του χωρίς να πολυνοιάζεται, έχω φύγει. Δεν ξεκινάω σχέσεις για πλάκα, θέλω να ξέρω οτι κάπου βγάζουν. Το κυριότερο πάντως νομίζω στην αρχή μιας σχέσης είναι να είσαι ο εαυτός σου, χωρίς να υποκρίνεσαι κάτι που δεν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια.. Ο αυθορμητισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα ειδικά στην αρχή.. δεν μπορείς να τα δώσεις στο πιάτο όλα μπράφ στον άλλον.. τον τρομάζεις έτσι.. σιγα σιγά θέλει να γνωρίζεστε.. Δεν γίνετε να τα δίνεις όλα απο την πρώτη μέρα στον άλλον.. ίσως είναι ιδέα μου πάντως όποτε το έκανα αυτό, γιατί και εγώ είμαι και αυθόρμητος και παρορμητικός και ενθουσιώδης, έτρωγα τα μούτρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια.. Ο αυθορμητισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα ειδικά στην αρχή.. δεν μπορείς να τα δώσεις στο πιάτο όλα μπράφ στον άλλον.. τον τρομάζεις έτσι.. σιγα σιγά θέλει να γνωρίζεστε.. Δεν γίνετε να τα δίνεις όλα απο την πρώτη μέρα στον άλλον.. ίσως είναι ιδέα μου πάντως όποτε το έκανα αυτό, γιατί και εγώ είμαι και αυθόρμητος και παρορμητικός και ενθουσιώδης, έτρωγα τα μούτρα μου..

Αυτός που δε θα με αφήσει να είμαι ο εαυτός μου, που θα προτιμούσε να υποκρίνομαι και που στην τελική θα τρομάξει - ξενερώσει κλπ δεν είναι αυτός που θέλω δίπλα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια.. Ο αυθορμητισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα ειδικά στην αρχή.. δεν μπορείς να τα δώσεις στο πιάτο όλα μπράφ στον άλλον.. τον τρομάζεις έτσι.. σιγα σιγά θέλει να γνωρίζεστε.. Δεν γίνετε να τα δίνεις όλα απο την πρώτη μέρα στον άλλον.. ίσως είναι ιδέα μου πάντως όποτε το έκανα αυτό, γιατί και εγώ είμαι και αυθόρμητος και παρορμητικός και ενθουσιώδης, έτρωγα τα μούτρα μου..

Tι εννοεις να τα δωσεις ολα στο πιατο? Στην αρχη μιας σχεσης συνηθως εισαι ερωτευμενος..Εγω γουσταρω οταν ειμαι ερωτευμενος να το δειχνω στην αλλη..Αν η αλλη τρομαζει,τοτε τι κανει μαζι μου?Υποτιθεται ειναι και αυτη ερωτευμενη μαζι μου..

Φυσικα εννοειτε οτι ο καθενας δειχνει τον ερωτα του με διαφορετικο τροπο..Αλλος ειναι δαχυτικος,αλλος ομιλητικος,αλλος δεν μιλαει πολυ..Αυτο το σεβομαι..Αρκει να ειναι αποτελεσμα του χαρακτηρα του και οχι επειδη εχει στο μυαλο του κανονες..

Αρα φτανω παλι στο γνωστο συμπερασμα..

Αυθορμητισμος ρε!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ξεκιμα της οποιαδηποτε σχεσης δεν εχει κανεναν μα κανεναν κανονα...
Ο καθε ενας δρα αναλογα με το χαρακτηρα του, την προσωπικοτητα του και τα θελω του.
Δεν παει να ειναι ο αλλος χρυσος ανθρωπος, εαν δεν ειναι απο την αρχη αυθορμητος, εντονος στις εκδηλωσεις του και σιγα σιγα να ειναι και να δειχνει τρελλος απο ερωτα, θα ξενερωσω πριν προλαβω να κανω κιχ!
Τι θα πει δε δειχνω αυτα που αισθανομαι, επειδη μπορει να ξενερωσει? Εγω θα ξενερωσω εαν δεν το κανει ο αλλος.
Οποτε, το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ειμαστε οι εαυτοι μας και με οποιους ταιριαξουμε. Εχω χιλιοπει οτι εκπτωσεις σε αυτα δεν πρεπει να κανουμε...Ή ολα ή τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ακολουθεί απόσπασμα απο το αποτέλεσμα ένος τεστ με θέμα περί του πόσο είμαστε έτοιμoi για μια νέα σχέση:

Δείχνετε από την αρχή το ενδιαφέρον σας,
και δεν αφήνετε το μυστήριο, τον ρομαντισμό και τη μαγεία του
έρωτα να λειτουργήσει από μόνη της. Θέλετε από την αρχή να είστε
σίγουροι πως έχετε ξεκαθαρίσει τι θέλετε και ποιοι είστε, αλλά
ξεχνάτε το σημαντικότερο. Πως ο έρωτας δεν θέλει πίεση, αλλά
κυρίως θέλει αέρα για να αναπνεύσει, ώστε να μπορέσει να πάρει φωτιά.
Μια φωτιά τόσο δυνατή, ώστε να μη μπορεί να σβήσει με το πέρασμα
του χρόνου.

Ένα άτομο που λειτουργεί με τον παραπάνω τρόπο ως έκφραση του αφθορμητισμού του αν δεν προσέχει κάποια πράγματα και είναι μόνιμα ο εαυτός του απο την αρχή δεν θα κρατήσει ΠΟΤΕ σχέση. Και το κείμενο λέει όντως πολλές αλήθειες. Αυτή ήταν και η αιτία που άνοιξα αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ένα άτομο που λειτουργεί με τον παραπάνω τρόπο ως έκφραση του αφθορμητισμού του αν δεν προσέχει κάποια πράγματα και είναι μόνιμα ο εαυτός του απο την αρχή δεν θα κρατήσει ΠΟΤΕ σχέση. Και το κείμενο λέει όντως πολλές αλήθειες. Αυτή ήταν και η αιτία που άνοιξα αυτό το θέμα.

Για μενα λεει το απολυτο τιποτα.
Η σχεση θα κρατησει επειδη δυο ανθρωποι ταιριαζουν και υπαρχει χημεια μεταξυ τους...και οχι γιατι θα παιξουμε ρολακια βασει καποιων κανονων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ακόμα και να δεχτώ ότι το παίξιμο ρόλων θα μας κάνει πιο αρεστούς στην αρχή, τι νόημα έχει? Αν για παράδειγμα είσαι άνθρωπος που θες να είσαι όλη την ώρα μαζί της, να την παίρνεις τηλ. και να της στέλνεις λουλούδια ή αν στενοχωριέσαι όταν βγαίνει με τις φίλες της και θες να είσαι κι εσύ μαζί, καλύτερο θα είναι να το εκφράσεις από την αρχή, χωρίς να κρυφτείς πίσω από το προσωπείο του ''cool''. Οπότε θα της δώσεις την ευκαιρία να καταλάβει και να επιλέξει αν αυτό το στυλ ανθρώπου την καλύπτει, χωρίς να χρειαστεί να επενδύσει χρόνο για 1 σχέση που εν συνεχεία θα δημιουργήσει προβλήματα. Είναι πολλές οι φορές που είδα να δημιουργούνται εντάσεις και να διαλύονται σχέσεις μετά από χ χρονικό διάστημα, επειδή στην αρχή κάποιος (ή και οι 2) προσποιήθηκε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι, ακόμα κι αν δεν προσποιείται ο άλλος, αν είναι ο εαυτός του, κατά πόσο εμείς στην αρχή της σχέσης βλέπουμε αυτό που μας δείχνει. Μήπως τα βλέπουμε όπως και να'χει λίγο θωλά; Θέλω να πω, μήπως δε βλέπουμε τον εαυτό του όπως μας τον δείχνει, αλλά και όπως έχουμε στο μυαλό μας ότι θα γίνει;

Φυσικά, εδώ τίθεται άλλο θέμα. Θέλουμε να αλλάξουμε τους ανθρώπους που επιλέγουμε για σχέση; Δηλαδή πάμε και βρίσκουμε απ'ευθείας τον χαρακτήρα που μας ταιριάζει ή προσπαθούμε στην πορεία να τον ταιριάξουμε μαζί μας;

Σε κάθε περίπτωση, κανόνες δεν υπάρχουν. Όσο κι αν γίνονται best sellers κάτι εγχειρίδια της πλάκας (Πώς να συμπεριφερθείτε για να σας ερωτευτεί παράφορα). Για το τι βλέπουμε στην αρχή μιας σχέσης παίζουν πάλι πολλά ρόλο. Από το τι μας δείχνει ο άλλος μέχρι το τι είμαστε διατεθειμένοι να δούμε εμείς. Οπότε, τους κανόνες τους ξεχνάμε κι εδώ. Γιατί κάθε σχέση είναι διαφορετική.

Αν βγαίνανε πολλές ίδιες, σαν προϊόντα εργοστασίων,
θα είχε νόημα και το τρίπτυχο reduce, reuse, recycle... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα φίλο που δεν εφτιαχνε ποτέ σχέσεις. Κάποια αστιγμή μου είπε ότι βρήκε κάπόια και θα την παντευόταν. Τον ρώτησα πως ειναι τόσο σίγουρος ότι την αγαπάει και μου είπε ότι δεν είχε καμία σχέση, είχε πολύ καλή δουλειά και έβγαζε πολλά λεφτά.

Ο φίλος μου ήταν ενας τεμπέλης απίστευτος, γεννημένο τσιμπούρι. Ήταν θαύμα που έβγαλε και το γυμνάσιο, επανεξεταστέος κάθε χρονιά έμενε. Ομως είχε προκομένο μπαμπά και πήρε ακόμη πιο προκομένη γυναίκα. Το είχε υπολογίσει εξ αρχής πρίν την παντρευτεί και όμως, τελικά αυτή τον παντρεύτηκε. Ουδέποτε ήταν ερωτευμένος με τη γυναίκα του. Πάντα απορούσα πώς διάολο γίνονταν τέτοια πράγματα. Μέχρι μια μέρα ο φίλος μου μου είπε ότι ήταν γκέυ και ότι η γυναίκα του δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα μ'αυτό. Γιατί κι εκείνης της άρεσαν πολυ οι άντρες. Κάτι που το είχα διαπιστώσει προσωπικά.

Με την διδακτική αυτή ιστορία θέλω να πώ ότι ίσως όλοι, εν γνώσει τους ή υποσυνείδητα, αρχίζουν μια σχέση με κάπόιους στόχους. Αν η ειλικρίνεια είναι ενας από αυτούς, πιστεύω ότι το σέξ πρέπει να προκύψει γρήγορα. Αλλιως πρόκειται για διαπραγμάτευση με πρόσχημα τη σχέση.

Ο Βιλχειμ Ραιχ είχε πεί ότι το σέξ είναι μια κοινωνικοοικονομική διαπραγμάτευση. Το άτομο δηλαδή προσπαθεί μέσα στην σχέση να επιτύχει το ανώτερο κοινωνικοοικονομικό σκοράριασμα που θα επιβεβαιώσει το κοινωνικοοικονομικό του στάτους. Δια μέσου κάπόιου άλλου ατόμου που θα κατακτήσει και θα κάνει "δικό του". Για όσους δεν ισχύει αυτό, και είναι απλά αγαπησιάρηδες, τα πράγματα μάλλον ξεκινάνε γρήγορα, και οι απογοητεύσεις είναι φυσικά συχνές. Αφου η συντριπτική πλειοψηφία μάλλον σχετίζεται κατα τα πρότυπα του φίλτατου κατα τα άλλα κυρίου Ράιχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα φίλο που δεν εφτιαχνε ποτέ σχέσεις. Κάποια αστιγμή μου είπε ότι βρήκε κάπόια και θα την παντευόταν. Τον ρώτησα πως ειναι τόσο σίγουρος ότι την αγαπάει και μου είπε ότι δεν είχε καμία σχέση, είχε πολύ καλή δουλειά και έβγαζε πολλά λεφτά.

Ο φίλος μου ήταν ενας τεμπέλης απίστευτος, γεννημένο τσιμπούρι. Ήταν θαύμα που έβγαλε και το γυμνάσιο, επανεξεταστέος κάθε χρονιά έμενε. Ομως είχε προκομένο μπαμπά και πήρε ακόμη πιο προκομένη γυναίκα. Το είχε υπολογίσει εξ αρχής πρίν την παντρευτεί και όμως, τελικά αυτή τον παντρεύτηκε. Ουδέποτε ήταν ερωτευμένος με τη γυναίκα του. Πάντα απορούσα πώς διάολο γίνονταν τέτοια πράγματα. Μέχρι μια μέρα ο φίλος μου μου είπε ότι ήταν γκέυ και ότι η γυναίκα του δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα μ'αυτό. Γιατί κι εκείνης της άρεσαν πολυ οι άντρες. Κάτι που το είχα διαπιστώσει προσωπικά.

Με την διδακτική αυτή ιστορία θέλω να πώ ότι ίσως όλοι, εν γνώσει τους ή υποσυνείδητα, αρχίζουν μια σχέση με κάπόιους στόχους. Αν η ειλικρίνεια είναι ενας από αυτούς, πιστεύω ότι το σέξ πρέπει να προκύψει γρήγορα. Αλλιως πρόκειται για διαπραγμάτευση με πρόσχημα τη σχέση.

Ο Βιλχειμ Ραιχ είχε πεί ότι το σέξ είναι μια κοινωνικοοικονομική διαπραγμάτευση. Το άτομο δηλαδή προσπαθεί μέσα στην σχέση να επιτύχει το ανώτερο κοινωνικοοικονομικό σκοράριασμα που θα επιβεβαιώσει το κοινωνικοοικονομικό του στάτους. Δια μέσου κάπόιου άλλου ατόμου που θα κατακτήσει και θα κάνει "δικό του". Για όσους δεν ισχύει αυτό, και είναι απλά αγαπησιάρηδες, τα πράγματα μάλλον ξεκινάνε γρήγορα, και οι απογοητεύσεις είναι φυσικά συχνές. Αφου η συντριπτική πλειοψηφία μάλλον σχετίζεται κατα τα πρότυπα του φίλτατου κατα τα άλλα κυρίου Ράιχ.

Με τα λεγόμενα σου ισοπεδώνεις τελείως τις ερωτικές σχέσεις.. Και το παράδειγμα που ανέφερες αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα όπως επίσης δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι "η συντριπτική πλειοψηφία" σκέφτεται η δρα με αυτόν τον τρόπο.. Αλλιώς τα συναισθήματα δεν θα είχα κανένα ρόλο στη ζωή μας.. εκτός αν φτάσουμε στο άλλο άκρο να θεωρούμε πως τα συναισθήματα στη "συντριπτικη πλειοψηφία" δεν υπάρχουν.. δν θέλω να πιστεύω κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με τα λεγόμενα σου ισοπεδώνεις τελείως τις ερωτικές σχέσεις..

Λεγόμενά "του", όχι δικά μου. Του Βιλχειμ Ραιχ. Όσο για τα ποσοστά των ανθρώπων που είναι συναισθηματικοί και συνδέονται για συναισθηματικούς λόγους δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω. Εγώ συνδέομαι συναισθηματικά. Η δική μου προσωπική στατιστική λοιπον τυγχάνει να ειναι αρνητική ως πρός το πόσοι άλλοι είναι επίσης. Συντριπτική πλειοψηφία οι συμφεροντολόγοι. Δεν ξέρω την δική σου. Ομως αξίζει τον κόπο να συνδέεσαι συναισθηματικά. Για μένα μόνο έτσι αξίζει να συνδέεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ότι δεν έχει νόημα να λειτουργείς με κανόνες και ότι καλύτερα να είσαι ο εαυτός σου, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.
Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε). Ο έρωτας δεν έχει λογική (βασικά έχει, αλλά επιλέγει συχνά να την αγνοήσει) και συνήθως θες να είσαι με τον συγκεκριμένο σου someone special πάσει θυσία, είτε ταιριάζετε, είτε όχι, όσο κι αν βλέπεις ότι αυτό είναι καταφανώς παράλογο. Κάποιες φορές λοιπόν, οι άνθρωποι είναι πολύ αδύναμοι για να μπορέσουν να μην ακολουθήσουν κάποιους τέτοιους "κανόνες", όσο κι αν τους βρίσκουν ιδεολογικά αντίθετους.
Αποτελεί κλασικό παράδειγμα αυτού που είχε πει ο φίλος μου ο Great Chaos: Η ζωή είναι μια αέναη μάχη με τον εαυτό μας. So true.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.

Κάποιοι,ενιοτε αποδεικνύονται εξόχως δυνατοι στο να προωθουν (εντος σχεσης) τον εγωισμό τους,διχως διαθεση για συμβιβασμους και (συγχρόνως ή και μή) αδύναμοι / απρόθυμοι στο να εναρμονιστουν με τον άλλο,να κανουν συμβιβασμους / οπισθοχωρήσεις.:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ότι δεν έχει νόημα να λειτουργείς με κανόνες και ότι καλύτερα να είσαι ο εαυτός σου, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι. Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε).

Η αδυναμία είναι ο λόγος ύπαρξης των σχέσεων. Θεωρητικά ένας παντοδύναμος άνθρωπος δεν έχει ανάγκη κανέναν. Οπότε μάλλον η δύναμη που χρειαζόμαστε είναι να παραδεχτούμε τις αδυναμίες μας. Μόλις το κάνουμε βρίσκουμε και σύντροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η αδυναμία είναι ο λόγος ύπαρξης των σχέσεων. Θεωρητικά ένας παντοδύναμος άνθρωπος δεν έχει ανάγκη κανέναν. Οπότε μάλλον η δύναμη που χρειαζόμαστε είναι να παραδεχτούμε τις αδυναμίες μας. Μόλις το κάνουμε βρίσκουμε και σύντροφο.

Με το μη υπογραμμισμένο θα συμφωνήσω ή τελοσπάντων δεν θα διαφωνήσω , αλλά σχετικά με το υπογραμμισμένο : είναι τόσο λογικό που καταντάει παράλογο αυτό που λες - ακόμα και την δύναμη κάπου πρέπει να την διοχετεύσεις και γιατί όχι σε κάποιον που αγαπάς ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Η αδυναμία είναι ο λόγος ύπαρξης των σχέσεων. Θεωρητικά ένας παντοδύναμος άνθρωπος δεν έχει ανάγκη κανέναν. Οπότε μάλλον η δύναμη που χρειαζόμαστε είναι να παραδεχτούμε τις αδυναμίες μας. Μόλις το κάνουμε βρίσκουμε και σύντροφο.



δεν θα συμφωνησω.ο ανθρωπος εκ φυσεως ειναι κοινωνικο πλασμα ,ειναι φτιαχμενος για να ερωτευεται ,για να μοιραζεται την ζωη του.ολες οι φιλοσοφικο-θρησκευτικες θεωριες υπερασπιζονται με καποιον τροπο την ολοκληρωση του ανθρωπου μεσω της συντροφικοτητας,με καποιον τροπο κηρυττουν την δυνατοτητα του ανθρωπου να πλησιασει το "θειο" μεσω της ενωσης τους με το αλλο μισο.
δεν ξερω γιατι αυτο να ειναι αδυναμια.ισα ισα που θελει περισσοτερη δυναμη για να μπορεις να μοιραστεις την ζωη σου απο το να την απολαμβανεις μονος σου.ενας ανθρωπος χωρις ερωτα στην ζωη του ,χωρις δεσμευση ειναι ενας "νεκρος " ανθρωπος.αναφερομαι στον ερωτα & την δεσμευση με ο,τιδηποτε μπορει να θεωρει ο καθενας το αλλο μισο του (εναν αλλον ανθρωπο,τον θεο του,την τεχνη του κ.τ.λ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με το μη υπογραμμισμένο θα συμφωνήσω ή τελοσπάντων δεν θα διαφωνήσω , αλλά σχετικά με το υπογραμμισμένο : είναι τόσο λογικό που καταντάει παράλογο αυτό που λες - ακόμα και την δύναμη κάπου πρέπει να την διοχετεύσεις και γιατί όχι σε κάποιον που αγαπάς ; :worry:

Ναι, πράγματι, γιατί διαφορετικά, και η αγάπη είναι από "αδυναμία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top