Στερεότυπα για άλλους λαούς!

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Αρνητικά ή θετικά θα τα περιγράψω έτσι όπως τα έχω σχηματίσει στο μυαλό μου

1. Γερμανοί - Οργανωτικοί και προγραμματισμένοι
2. Γάλλοι - Ιντελεκτουέλ με υψηλή αισθητική

3. Αυστριακοί - Φιλότεχνοι
4. Ελβετοί - High class και μόνο high class και πολύ posh καταστάσεις:P
5. Ιταλοί - Πονηροί, μαφιόζοι, αχόρταγοι
6. Ρώσοι - Πολύ δυστυχισμένοι
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ) - Παχύσαρκοι ανεγκέφαλοι

8. Νοτιοαμερικανοί - Εξώ καρδιά, παρά τη φτώχια τους
9. Κινέζοι - Υπάκουοι
10. Ιάπωνες - Τελειομανείς
11. Άραβες - Παρτάκηδες
12. Σουηδοί - Κοινωνικά ευαισθητοποιημένοι
13. Ισπανοί - Κάτι σαν τους Ιταλούς
14. Άγγλοι - Καλόκαρδοι όταν είναι μεθυσμένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
λοιπόν
1. Γερμανοί τους συμπαθώ πολύ σα λαό άρα δε θα είμαι αντικειμενική

2. Γάλλοι τρομεροί εθνικιστές
3. Αυστριακοί τίποτα
4. Ελβετοί εδώ ο κόσμος καίγεται και αυτοί τρώνε σοκολάτες
5. Ιταλοί διαχυτικοί
6. Ρώσοι βίαιοι
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ)...αμερικανάκια!!!!
8. Νοτιοαμερικανοί επαναστάτες
9. Κινέζοι πρόβατα
10. Ιάπωνες φαλλοκράτες
11. Άραβες τίποτα
12. Σουηδοί με μια λέξη: σουηδοί
13. Ισπανοί θερμοί
14. Άγγλοι gay
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάνω, θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
να δούμε πού στέκει η Ελλάδα κι εμείς!!

Tη πιο μεγάλη γείωση μου την έριξε ένας ουκρανός μαθηματικός που είχε πάει στην αθήνα για ένα συνέδριο. "Τελικά μάι φρεντ οι Έλληνες είστε Ορθόδοξοι Τούρκοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν ας ανεβάσουμε αυτό το θεματάκι... Κατά δεύτερον, πείτε και για άλλους λαούς αν θέλετε!

Αλήθεια, εμείς οι Έλληνες... με ποίους πιστεύετε ότι μοιάζουμε πιο πολύ? Γιατί εδώ μας περιμένουν σαν Ιταλούς ένα πράγμα, αλλα δε βρίσκω ότι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι..

Ως Έλληνες νομίζω πως περισσότερο μοιάζουμε με τους Γάλλους.. Επαναστάτες, συχνά χωρίς αιτία.. Αλλά σε ολόκληρη την Ευρώπη Γάλλοι και Έλληνες είναι αυτοί που ξεσηκώνονται με το άναμμα της φωτιάς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
με τιποτα γαλλοι! αλλα με τιποτα!!!!!
πιο πολυ ισπανοι λεω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καθώς πήγαινα στα Starbucks τις προάλλες για το meeting, είχα πάρει μετρό από αεροδρόμιο κι έπιασα συζήτηση με δύο Βρετανούς τουρίστες (έψαχναν ένα δρόμο στο κέντρο). Μου φάνηκαν αρκετά εύθυμοι και καθόλου "ψυχροί". :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ποιος ξερει τι θα χαν πιει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μίλησε η κυρία στερεότυπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
:pfff:
Επισης οι Ισπανοι ισχυει οτι ειναι βρωμιαρηδες και αγενεστατοι. Βεβαια συνεχιζω να τους αγαπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν:
1. Γερμανοί: μπυρόβιοι και δουλευταράδες
2. Γάλλοι: εκνευριστικοί και ανεβασμένοι σε ένα καλάμι
3. Αυστριακοί: ζεστοί άνθρωποι
4. Ελβετοί:ματσό;:hmm:
5. Ιταλοί: ρομαντικοι;
6. Ρώσοι: σκληροί
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ)::whistle:
8. Νοτιοαμερικανοί: χαλαροι...
9. Κινέζοι: φανταστικοί οργανωτικοί, τρομεροι στην τεχνολογία, έξυπνοι
10. Ιάπωνες: το ίδιο με τους κινέζους, για μένα είναι ήρεμοι και φιλησυχοι άνθρωποι:)

11. Άραβες: δεν ξέρω πάντα τους έβλεπα με περίεργο μάτι:hmm:
12. Σουηδοί: στην κοσμάρα τους:P
13. Ισπανοί: κουλτουριάρηδες και ηλίθιοι(το δέυτερο αφορά κάποιες ασχολίες μου με τσατίζουν)
14. Άγγλοι:κρυόκ*λοι:D

Μπορεί να κάνω και λάθος σε κάποιους αλλα έτσι τους βλέπω εγώ:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω ότι μοιάζουμε με Ιταλούς. Αν και τους θεωρώ πιο υπερβολικούς, το una fazza una razza δεν βγήκε έτσι.:hehe: Θυμάμαι πέρισυ που ήμουν Σκωτία, όταν έβγαινα με Ιταλούς αισθανόμουν οικεία. Επίσης θεωρώ ότι έχουμε κοινά στοιχεία με Τούρκους, αν και είναι 20 χρόνια πίσω. Με Ισπανούς δεν βρίσκω τόσες ομοιότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ λέω ότι είμαστε σαν τους Ιταλούς, χαρωποί και ανοιχτοί, αλλά όχι τόσο loud... Και έχουμε πολλάααα κοινά με τους Τούρκους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα στερεότυπο για τους Έλληνες, νομίζω ότι είναι αυθεντικοί χωριάτες, και το δείχνουν με κάθε τρόπο εκτός ελλάδας. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
1. Γερμανοί ---> άνθρωποι χωρίς χιούμορ
2. Γάλλοι ---> υπερόπτες, ψευτοπροοδευτικοί ιμπεριαλιστές (αλλά δεν μπορώ να τους αντιπαθήσω τελείως)
3. Αυστριακοί ---> υποκατηγορία των Γερμανών με ακόμα λιγότερο χιούμορ
4. Ελβετοί ---> λαμόγια τραπεζίτες
5. Ιταλοί ---> ούνα φάτσα - ούνα ράτσα, πιο χαζοβιόληδες κι από μας, προσκυνώ τα ζυμαρικά τους
6. Ρώσοι ---> ταλαίπωροι, ανθεκτικοί σαν πέτρες, πολύ τους πάω
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ) ---> μπεεεεε
8. Νοτιοαμερικανοί ---> γκαντέμηδες, πρώτα την τρώνε απ΄τους Ισπανούς/Πορτογάλους και τώρα από τους USA? ; έλεος
9. Κινέζοι ---> το χάος
10. Ιάπωνες ---> οι Γερμανοί της Άπω Ανατολής. respect πάντως
11. Άραβες ---> σκορποχώρι για πάντα
12. Σουηδοί ---> χασμουρητό σε ατέλειωτη λευκή νύχτα
13. Ισπανοί ---> φιλοβασιλικοί τρόμπες, τουλάχιστον έχουν περισσότερο νιονιό απ΄τους νεοέλληνες
14. Άγγλοι ---> sod off (να τους βγουν τα συκώτια στα Μάλια και στο Φαλιράκι ρε!) . Μόνο οι Monty Pythons και ο Rowan Atkinson τους σώζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χάρτες με τα στερεότυπα για διάφορες χώρες της Ευρώπης και δυτικής Ασίας, από τιν οπτική γωνία συγκεκριμένων χωρών.




  • Where I Live

    Map. Digital illustration. Editorial for Süddeutsche Zeitung, June 2009

  • Europe According to USA

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to France

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to Germany

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to Italy

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to Bulgaria

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to Britain

    Map. Digital illustration.

  • Europe According to Gay Men

    Map. Digital illustration.

  • Cyprus Swimming in the Sea at Night

    Caricature. Map. Digital illustration.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
1. Γερμανοί Ψυχροί, ρομπότ, μεταλάδες
2. Γάλλοι Χαζοί, βρωμιάρηδες αλλά όμορφοι
3. Αυστριακοί Όμορφοι, ευγενικοί, καλοί
4. Ελβετοί Λεφτά, λεφτά, λεφτά :P
5. Ιταλοί Έλληνες
6. Ρώσοι καμία άποψη
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ) βολεψάκηδες, χαζοί, με πολύ κακή διατροφή
8. Νοτιοαμερικανοί εραστές της ζωής, όμορφοι, καλοί χορευτές, φιλόξενοι, καλοσυνάτοι
9. Κινέζοι ανέκφραστοι
10. Ιάπωνες ανέκφραστοι
11. Άραβες καμία άποψη
12. Σουηδοί ψεύτες, ψυχροί
13. Ισπανοί εραστές της καλής ζωής
14. Άγγλοι σεξουλιάρηδες, τρελοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να κι ένα στερεότυπο για διάφορους λαούς, μέσα από ένα παλιό ανέκδοτο.

Στην Ελλάδα στα λεωφορεία γράφει: "Μην ομιλείτε στον οδηγό".

Στην Γαλλία γράφει: "Δεν είναι ευγενικό να μιλάτε στον οδηγό".

Στην Αγγλία γράφει: "Ένας gentleman δεν θα μιλούσε ποτέ στον οδηγό".

Στη Σκωτία γράφει: "Μην ξοδεύετε την ανάσα σας μιλώντας στον οδηγό".

Στη Γερμανία γράφει: "Τι θα κερδίσετε μιλώντας στον οδηγό;"

Και στην Ιταλία γράφει: "Μην απαντάτε στον οδηγό"...

:hehe: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.

Πείτε μου εδώ... ποια είναι η εικόνα που σας έρχεται στο μυαλό για κάποιους λαούς... Άσχετα αν ξέρετε ότι είναι στερεότυπο, προτιμώ να μου πείτε τη γενική εικόνα, που έχετε, παρά κάποια προσωπική εμπειρία...

Λοιπόν:
1. Γερμανοί
2. Γάλλοι
3. Αυστριακοί
4. Ελβετοί
5. Ιταλοί
6. Ρώσοι
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ)
8. Νοτιοαμερικανοί
9. Κινέζοι
10. Ιάπωνες
11. Άραβες
12. Σουηδοί
13. Ισπανοί
14. Άγγλοι
........

:hmm::hmm::hmm:
το ξερω οτι ειναι μαλλον απιθανο να συμβει, αλλα δε θα ηταν υπεροχο να απαντουσαμε καπως ετσι?....:

1. Γερμανοί=ανθρωποι
2. Γάλλοι=ανθρωποι
3. Αυστριακοί=ανθρωποι
4. Ελβετοί=ανθρωποι
5. Ιταλοί=ανθρωποι
6. Ρώσοι=ανθρωποι
7. Αμερικανοί (ΗΠΑ)=ανθρωποι
8. Νοτιοαμερικανοί=ανθρωποι
9. Κινέζοι=ανθρωποι
10. Ιάπωνες=ανθρωποι
11. Άραβες=ανθρωποι
12. Σουηδοί=ανθρωποι
13. Ισπανοί=ανθρωποι
14. Άγγλοι=ανθρωποι

(μηπως πρεπει καποια στιγμη να κατεβω απο το ροζ συννεφακι μ??.. ή ειναι καλυτερα να σας πεισω οτι εδω πανω ο κοσμος ειναι λιγο ομορφοτερος??.. και μας αξιζει ενας ομορφοτερος κοσμος....:hmm::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top