Carl Sagan - Pale Blue Dot

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το 1990 ο Carl Sagan έπεισε τη ΝASA να χρησιμοποιήσει το διαστημόπλοιο Voyager 1 για να τραβήξει μια φωτογραφία της Γης από την απόσταση των 4 δισεκατομμυρίων μιλίων.


..."Κοιτάξτε ξανά αυτή την κουκίδα. Αυτή εδώ. Αυτό είναι το σπίτι μας. Αυτοί είμαστε εμείς. Πάνω σε αυτή είναι όλοι όσοι αγαπάτε, όλοι όσους έχετε ακουστά, κάθε άνθρώπινο ον που υπήρξε ποτέ, έζησε εκεί τη ζωή του. Το άθροισμα της χαράς μας και των βασάνων, των χιλιάδων βέβαιων θρησκειών, ιδεολογιών, και οικονομικών θεωριών, κάθε κυνηγός και κάθε βοσκός, κάθε ήρωας και κάθε δειλός, κάθε δημιουργός και κάθε καταστροφέας του πολιτισμού, κάθε βασιλιάς και κάθε ζητιάνος, κάθε ερωτευμένο ζευγάρι νεαρών, κάθε μάνα και κάθε πατέρας, κάθε αισιόδοξο παιδί, κάθε εφευρέτης και κάθε εξερευνητής, κάθε δάσκαλος ηθικής, κάθε διεφθαρμένος πολιτικός, κάθε “σούπερσταρ”, κάθε ανώτατος άρχων, κάθε άγιος και κάθε αμαρτωλός στην ιστορία του είδους μας έζησε εκεί- σε ένα κόκκο σκόνης αιωρούμενο σε μια ηλιαχτίδα."



Carl Sagan
Αστρονόμος-Εξωβιολόγος-Διανοητής​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο Carl Sagan (και ο πατέρας μου) υπήρξαν έμπνευση για μένα στην εφηβεία, να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με την αστρονομία... Η εκπομπή του, Cosmos, υπήρξε ένα από τα πιό ενδιαφέροντα και κατανοητά ντοκυμαντέρ της τηλεόρασης.

Για όσους δε γνωρίζουν, η ταινία Contact βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mια και τον παω κι εγω τον Σάγκαν/Σέϊγκαν (οχι Σαγκάν καλε), και εγινε τοπικ, θα ηθελα να αναφερω μερικές σκεψεις του, που με εκφραζουν, και που ακομα και μερικοι απο αυτους που τον θαυμαζουν, δεν εχουν προσεξει τα λογια του :


"[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]The method of science is tried and true. It is not perfect, it's just the best we have. And to abandon it with its skeptical protocols is the pathway to a dark age."

[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]"Extraordinary claims require extraordinary evidence.[/SIZE][/FONT]"

"[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]The cure for a fallacious argument is a better argument, not the supression of ideas."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]Modern science has been a voyage into the unknown, with a lesson in humility waiting at every stop. Many passengers would rather have stayed home."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]The suppression of uncomfortable ideas may be common in religion or in politics, but it is not the path to knowledge, and there's no place for it in the endeavor of science."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]If some good evidence for life after death were announced, I'd be eager to examine it; but it would have to be real scientific data, not mere anecdote.... Better the hard truth, I say, than the comforting fantasy."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]It is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]There are many hypotheses in science which are wrong. That's perfectly all right; they're the aperture to finding out what's right. Science is a self-correcting process. To be accepted, new ideas must survive the most rigorous standards of evidence and scrutiny."

"[/SIZE][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=+1]We wish to find the truth, no matter where it lies. But to find the truth we need imagination and skepticism both. We will not be afraid to speculate, but we will be careful to distinguish speculation from fact."
[/SIZE][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"Το σύμπαν δεν υποχρεούται να βρίσκεται σε απόλυτη αρμονία με την ανθρώπινη φιλοδοξία".

Καρλ Σαγκάν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
[..]

Το σπιτάκι μας είναι μικρό κι ασήμαντο στο σύμπαν όπως κι εμείς, και καλό θα ήταν να ξεπεζέψουμε από το καλάμι που έχουμε καβαλήσει ως είδος γιατί και τα καλάμια σπάνε.

Αλλά πάλι, επειδή είναι το μοναδικό "κεραμίδι" που έχουμε αυτή τη στιγμή πάνω από το κούφιο κεφαλάκι μας και καλό θα ήταν να το αγαπούσαμε και να το φροντίζαμε που και που.
Ευχαριστούμε Isiliel!


Lorien, ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις του Sagan, είναι ο καλύτερος τρόπος για να αρχίσω τη μέρα μου, κι άλλοι ελπίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σας παραθέτω ολόκληρο το κείμενο αυτή τη φορά. Το bold δεν υπήρχε στη μετάφραση του πρώτου πόστ... (όταν βρω λίγο χρόνο θα μεταφράσω και το υπόλοιπο.

“Consider again that dot. Thatʼs here. Thatʼs home. Thatʼs us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every “supreme leader”, every “superstar,” every saint and sinner in the history of our species lived there-on a mote of dust suspended in a sunbeam.

The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.

Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.

Like it or not, for the moment the Earth is where we make our stand.

It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. It underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the only home weʼve ever known, the pale blue dot
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Καρλ Σαγκάν:
κάθε κυνηγός και κάθε βοσκός, κάθε ήρωας και κάθε δειλός, κάθε δημιουργός και κάθε καταστροφέας του πολιτισμού, κάθε βασιλιάς και κάθε ζητιάνος, κάθε ερωτευμένο ζευγάρι νεαρών, κάθε μάνα και κάθε πατέρας, κάθε αισιόδοξο παιδί, κάθε εφευρέτης και κάθε εξερευνητής, κάθε δάσκαλος ηθικής, κάθε διεφθαρμένος πολιτικός, κάθε “σούπερσταρ”, κάθε ανώτατος άρχων, κάθε άγιος και κάθε αμαρτωλός στην ιστορία του είδους μας έζησε εκεί- σε ένα κόκκο σκόνης αιωρούμενο σε μια ηλιαχτίδα."


Και κάθε ηλίθιος τυπολάτρης, κάθε φαρισαίος υποκριτής, κάθε ψώνιο, κάθε δήθεν τάχα ανθρωπιστής, κάθε καρυδιάς καρύδι, εδώ έζησε κύριε Σαγκάν μου. Σ' αυτόν τον κόκκο άμμου. Δεν είναι ότι ζουν ανάμεσά μας, είναι που δυστυχώς εμείς ζούμε ανάμεσά τους αγαπητέ μου Καρλ. :( Μήπως έχεις κανά κονέ στη ΝΑΣΑ και κανονίσεις να βρεθώ πάνω στο Voyager;
Όμως...

"Ο κόσμος είναι όλος μια φυλακή και δεν έχει αλλού να πας" λένε οι Propain.

Κι εδώ; Τι υπάρχει εδώ;
Την απάντηση την έδωσαν οι Ενδελέχεια: "Είναι εδώ...ό,τι είναι και πιο πέρα"!

Σημείωση: Δεν μπορώ ν' αντισταθώ στον πειρασμό να παρατηρήσω, ότι ο δάσκαλος ηθικής και ο διεφθαρμένος πολιτικός, ο "Σούπερσταρ" και ο ανώτατος ηγέτης και πάνω απ' όλα, ο άγιος και ο αμαρτωλός (όπως ο Χριστός και ο Ιούδας), συχνά είναι ένα και το αυτό πρόσωπο.

Αρχική Δημοσίευση από Καρλ Σαγκάν:
The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.


Αν πιάσεις κύριε Σαγκάν μου, έναν κόκκο άμμου, τον βάλεις στο μικροσκόπιο και τον κοιτάξεις, θα τον δεις να κατοικείται από πολλά εκατομμύρια βακτήρια. Αν τους πεις λοιπόν εσύ ότι υπάρχουν άπειροι κόκκοι άμμου, που στον καθένα απ' αυτούς ζουν εκατομμύρια βακτήρια, λες να τα πείσεις να σταματήσουν ν' ανταγωνίζονται μεταξύ τους, για την κατοχή του δικού τους κόκκου άμμου; :hmm:

Μμμ (σκασμός βόδι! :P:D), όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο τείνω προς την ιδέα, πως για το μόνο που θα καταφέρεις να τα πείσεις, είναι ν' αρχίσουν ν' αποικίζουν και τις κοντινότερες κόκκους άμμου, αγαπητέ μου Καρλ.


Αρχική Δημοσίευση από Καρλ Σαγκάν:
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.


Όμως απ' τα τέσσερα δισεκατομμύρια μίλια κύριε Σαγκάν, οι ποταμοί του αίματος δεν φαίνονται κι αυτοί. Είναι εξίσου ασήμαντοι, όσο οτιδήποτε άλλο.

Τώρα που το ξαναβλέπω, αν όπως έχω παραπάνω ζητήσει, ήμουν επάνω στο Voyager και κοιτούσα τη Γη απ' αυτήν την απόσταση, με το τυφλό σκοτάδι του διαστήματος μπροστά μου και τη μικρή φωτεινή μου κουκκίδα να ξεμακραίνει, σαν το καράβι που αλαργεύει, όλοι οι ανώμαλοι αυτού του πλανήτη, όλα τα κακά και όλο το αίμα, θα είχαν προ πολλού ξεχαστεί. Μόνο Νοσταλγία, βαριά σαν του Ταρκόφσκυ, θα με είχε κυριεύσει.

Κάπως έτσι πρέπει νά 'ναι κι ο Θάνατος...
Μια φωτεινή κουκκίδα ο κόσμος που σβήνει, πίσω σκοτάδι καρτερεί και νοσταλγία, όλη η ζωή να περνά βιαστικά μέσα απ' τα μάτια σου, μια τελευταία αποτίμηση των όλων...
Στα λίγα δευτερόλεπτα που απομένουν, μέχρι να πάθει ανοξία ο εγκέφαλος και να σβήσει για πάντα.

Δεν μου γέννησε ευχάριστα συναισθήματα, για κάποιο λόγο, τούτη η φωτογραφία...:/:


Αρχική Δημοσίευση από Καρλ Σαγκάν:
Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.


Ακριβώς κύριε Σαγκάν μου! Επειδή το σύμπαν είναι τεράστιο και από πουθενά δεν αναμένεται βοήθεια, επειδή το Κοσμικό Σκότος είναι απέραντο, πρέπει να σκεφτούμε ότι σε αυτήν τη γωνιά του Κόσμου δημιουργήθηκε Νοημοσύνη. Δημιουργήθηκε Παρατηρητής, που όπως έχει ειπωθεί σε άλλο θέμα, δημιουργεί και την Πραγματικότητα. Όταν το Μέγα Χάος μας στείλει έναν ακόμη Παρατηρητή, με τη δική του Πραγματικότητα, τότε ίσως να καταλάβουμε την ουσιαστική μας ασημαντότητα. Μέχρι τότε...Είμαστε, θέλοντας και μη, το κέντρο του σύμπαντος, ο Ομφαλός του Κόσμου. Του δικού μας Κόσμου...

Άλλωστε, αφού το Σύμπαν είναι θεωρητικά άπειρο, το κέντρο του μπορεί να είναι οπουδήποτε. Γιατί όχι εδώ δηλαδή;

Αρχική Δημοσίευση από Καρλ Σαγκάν:
It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. It underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the only home weʼve ever known, the pale blue dot”

Και η εικόνα των άλλων κόσμων, από την πλευρά που την παρατηρώ εγώ, φαντάζει εξίσου ταπεινή και μοιάζει ανούσια η εκεί ηλιθιότητα. Λες κάποιος άλλος Σαγκάν, μερικά απιθανικομμύρια έτη φωτός μακριά, να δείχνει προς τα εδώ και να λέει τα ίδια στους ανόητους του δικού του Κόσμου; Τελικά, who gives a damn? Αφού ποτέ κανείς μας δεν θα τους δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν καταλαβα γιατι σβηστηκε η επισημανση μου καθως και της DreamsRevenge και μια και ουτε κανονες παραβιαζουν, ουτε εκτος θεματος ειναι.Τεσπα, την αποκαθιστω συνοπτικά : το όνομα του κυριου είναι Σέϊγκαν (ή χαριστικά Σάγκαν, αν προφερουμε το "α" με τη 2η προφορα του), όχι ομως Σαγκάν. Το οτι αλλάχτηκε ετσι στη χωρα μας (απο δε ξερουμε ποιους), δε το κάνει απο μονο του, ορθό. Ειδικά για τα ονοματα, εφοσον δεν συντρεχει γλωσσολογικο κωλλυμα, δεν υπαρχει καμια λογική να αλλοιώνονται. Απ'όσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιος κανονας που προσταζει κατι τετοιο. Αλλες γλωσσες (επισης αυθεραιτα και λανθασμενα κατα την αποψη μου), αλλάζουν την προφορα ακομα και ονομάτων. Ομως αυτό γινεται επειδη βολευει τους συνηθεις τονισμους και ηχους της εκάστοτε γλωσσας. Στα Ελληνικά δεν εχουμε πολλες λεξεις που να τονιζονται ληγουσα, ωστε να δικαιολογηθει (εντος εισαγωγικων), η αλλαγη του κυριου Σέϊγκαν/Σάγκαν, σε Σαγκάν.

[..]
Το σπιτάκι μας είναι μικρό κι ασήμαντο στο σύμπαν όπως κι εμείς, και καλό θα ήταν να ξεπεζέψουμε από το καλάμι που έχουμε καβαλήσει ως είδος γιατί και τα καλάμια σπάνε.
Αλλά πάλι, επειδή είναι το μοναδικό "κεραμίδι" που έχουμε αυτή τη στιγμή πάνω από το κούφιο κεφαλάκι μας και καλό θα ήταν να το αγαπούσαμε και να το φροντίζαμε που και που.
Ευχαριστούμε Isiliel!
Lorien, ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις του Sagan, είναι ο καλύτερος τρόπος για να αρχίσω τη μέρα μου, κι άλλοι ελπίζω!
Να σαι καλα :)

Αν πιάσεις κύριε Σαγκάν μου, έναν κόκκο άμμου, τον βάλεις στο μικροσκόπιο και τον κοιτάξεις, θα τον δεις να κατοικείται από πολλά εκατομμύρια βακτήρια. Αν τους πεις λοιπόν εσύ ότι υπάρχουν άπειροι κόκκοι άμμου, που στον καθένα απ' αυτούς ζουν εκατομμύρια βακτήρια, λες να τα πείσεις να σταματήσουν ν' ανταγωνίζονται μεταξύ τους, για την κατοχή του δικού τους κόκκου άμμου; :hmm:

Μμμ (σκασμός βόδι! :P:D), όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο τείνω προς την ιδέα, πως για το μόνο που θα καταφέρεις να τα πείσεις, είναι ν' αρχίσουν ν' αποικίζουν και τις κοντινότερες κόκκους άμμου, αγαπητέ μου Καρλ.
Και που το κακο με αυτο ; :hmm: Αν και δεν θα ειναι το μονο που θα καταφερει. Η συνειδητοποιηση οτι υπαρχουν κι αλλοι, βοηθαει στην ενοτητα. Ισως τωρα οχι πολυ μια και α.δε το συνειδητοποιουν/πιστευουν πολλοι β.η τεχνολογια πρεπει να προχωρησει καμποσο ακομα για να βοηθησει το α

Ακριβώς κύριε Σαγκάν μου! Επειδή το σύμπαν είναι τεράστιο και από πουθενά δεν αναμένεται βοήθεια, επειδή το Κοσμικό Σκότος είναι απέραντο, πρέπει να σκεφτούμε ότι σε αυτήν τη γωνιά του Κόσμου δημιουργήθηκε Νοημοσύνη. Δημιουργήθηκε Παρατηρητής, που όπως έχει ειπωθεί σε άλλο θέμα, δημιουργεί και την Πραγματικότητα. Όταν το Μέγα Χάος μας στείλει έναν ακόμη Παρατηρητή, με τη δική του Πραγματικότητα, τότε ίσως να καταλάβουμε την ουσιαστική μας ασημαντότητα. Μέχρι τότε...Είμαστε, θέλοντας και μη, το κέντρο του σύμπαντος, ο Ομφαλός του Κόσμου. Του δικού μας Κόσμου...
Αυτο το σκεπτικο δεν βοηθαει ομως σε κατι. Ειμαστε το κεντρο του συμπαντος μονο υπο τον περιορισμο του νου μας και της φαντασιας μας..

Άλλωστε, αφού το Σύμπαν είναι θεωρητικά άπειρο, το κέντρο του μπορεί να είναι οπουδήποτε. Γιατί όχι εδώ δηλαδή;
Μα...κατι απειρο δε μπορει να εχει "κεντρο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) Τεσπα, την αποκαθιστω συνοπτικά : το όνομα του κυριου είναι Σέϊγκαν (ή χαριστικά Σάγκαν, αν προφερουμε το "α" με τη 2η προφορα του), όχι ομως Σαγκάν. Το οτι αλλάχτηκε ετσι στη χωρα μας (απο δε ξερουμε ποιους), δε το κάνει απο μονο του, ορθό. Ειδικά για τα ονοματα, εφοσον δεν συντρεχει γλωσσολογικο κωλλυμα, δεν υπαρχει καμια λογική να αλλοιώνονται. Απ'όσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιος κανονας που προσταζει κατι τετοιο. Αλλες γλωσσες (επισης αυθεραιτα και λανθασμενα κατα την αποψη μου), αλλάζουν την προφορα ακομα και ονομάτων. Ομως αυτό γινεται επειδη βολευει τους συνηθεις τονισμους και ηχους της εκάστοτε γλωσσας. Στα Ελληνικά δεν εχουμε πολλες λεξεις που να τονιζονται ληγουσα, ωστε να δικαιολογηθει (εντος εισαγωγικων), η αλλαγη του κυριου Σέϊγκαν/Σάγκαν, σε Σαγκάν.

Αν θα μπορούσα να κάνω μια ακόμα επισήμανση είναι ότι οι όντως περιορισμοί που υπάρχουν στους φθόγγους και τους ήχους κάθε γλώσσας οριοθετούν εν πολλοίς το πως θα εκφέρονται τα ονόματα και οι ξένες λέξεις στη γλώσσα αυτή, συν το γεγονός ότι η καθημερινή χρήση κάποιων ξένων λέξεων σε μια γλώσσα συντελεί στο να "πολιτογραφηθούν" σε αυτή και μάλιστα με αλλαγές στην προφορά που τις κάνουν πιο οικείες με τη γλώσσα στην οποία εντάσσονται.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι στην Ελλάδα και μάλλον πριν από τον Sagan είχε γίνει γνωστή η Γαλλίδα συγγραφέας Francoise Sagan το όνομα της οποίας προφέρεται Φρανσουάζ Σαγκά(ν) -το τελικό ν υποτονικό καθώς δεν προφέρεται με καθαρότητα και στα γαλλικά. Ωστόσο νομίζω ότι αυτό το Σαγκάν με το ν ελληνικότατα τονισμένο μάλλον λειτούργησε ως "μπούσουλας" και για τον Carl.

Άλλωστε ως γλώσσα έχουμε περάσει και από το στάδιο των έως αστείων ελληνοποιήσεων ξένων ονομάτων (Θωμάς Έδισον, Πέτρος & Μαρία Κιουρί, Κάρολος Μάρξ, Ιωάννης Σεβαστιανός Μπαχ - το αγαπημένο μου!) και ενδεχομένως να πρέπει να περάσουμε από ένα στάδιο αποενοχοποίησης να το πω? για να προφέρουμε σωστά κάποια ονόματα χωρίς να μας κοιτάνε σα να είμαστε ψώνια.

(Επειδή ως καινούρια :redface: δεν ξέρω τους κανόνες βάσει των οποίων γίνονται τα split και περικόπτονται σχόλια, 1. δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν θέλω να θίξω κανένα αλλά μόνο να προσφέρω μια άποψη και 2. εάν κάποιος πιο αρμόδιος τελικά μου κόψει κάτι από το παραπάνω σχόλιο, σαφώς θα το σεβαστώ, αλλά τουλάχιστον βοηθήστε με με κάποιο μήνυμα ή εξήγηση να καταλάβω το λόγο για να μη δημιουργήσω παρόμοια προβλήματα στο μέλλον γιατί ειλικρινά δεν θα το ήθελα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
(Επειδή ως καινούρια :redface: δεν ξέρω τους κανόνες βάσει των οποίων γίνονται τα split και περικόπτονται σχόλια, 1. δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν θέλω να θίξω κανένα αλλά μόνο να προσφέρω μια άποψη και 2. εάν κάποιος πιο αρμόδιος τελικά μου κόψει κάτι από το παραπάνω σχόλιο, σαφώς θα το σεβαστώ, αλλά τουλάχιστον βοηθήστε με με κάποιο μήνυμα ή εξήγηση να καταλάβω το λόγο για να μη δημιουργήσω παρόμοια προβλήματα στο μέλλον γιατί ειλικρινά δεν θα το ήθελα.)

Επειδή κάποια ποστ βγήκαν off-topic, τα οποία μπορείς να βρεις εδώ, μπορείς να βρεις εκεί τα κομμάτια που έγιναν split.
Split έγινε επειδή κάποια κομμάτια του ποστ ήταν εκτός θέματος (ή απαντούσαν σε ποστ που βγήκαν κι αυτά οφφ).Ουσιαστικά το μισό ποστ παρέμεινε στο θέμα και το άλλο μισό βγήκε off-topic.
Φυσικά αν θεωρείς, ή και ο οποιοσδήποτε, ότι κάτι μεταφέρθηκε λανθασμένα μπορείς να πατήσεις το κουμπί
και η ΟΔ θα επιληφθεί του θέματος(Άνθρωποι είμαστε, μπορεί να έχουμε κάνει και λάθος).
Μπορείς και απευθείας να ανοίξεις θέμα στο Επικοινωνία με την ΟΔ για οποιοδήποτε λόγο και το θέμα που δημιουργείται εκεί ειναι ορατό μόνο στο δημιουργό και την Ομάδα Διαχείρισης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και που το κακο με αυτο ; :hmm: Αν και δεν θα ειναι το μονο που θα καταφερει. Η συνειδητοποιηση οτι υπαρχουν κι αλλοι, βοηθαει στην ενοτητα. Ισως τωρα οχι πολυ μια και α.δε το συνειδητοποιουν/πιστευουν πολλοι β.η τεχνολογια πρεπει να προχωρησει καμποσο ακομα για να βοηθησει το α

Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, έχω ακούσει συχνά αυτό το επιχείρημα, για το πόσο ασήμαντη είναι η Γη μας, σε σχέση με το Κοσμικό Άπειρο, όμως παρατήρησα ότι ως επιχείρημα δεν ευαισθητοποιεί κανένα. Ο λόγος, πιστεύω, είναι αυτός που περιγράφεται αλληγορικά στο σημείο στο οποίο απαντάς: Ο αέναος σκληρός ανταγωνισμός για κατοχή χώρου, μέσα στο μικροπεριβάλλον όπου το κάθε είδος ενδιαιτεί, ανάλογα με το μέγεθός του και τον ζωτικό χώρο που χρειάζεται (πχ για την ανεύρεση τροφής κτλ), είναι φυσική αναγκαιότητα και δεν νομίζω ότι μπορεί να ανασταλεί με ευχολόγια. Θα πάρει πολλά χρόνια ακόμη στην ανθρωπότητα ώστε να φτάσει σε εκείνο το σημείο πνευματικής ανάτασης και ολοκλήρωσης, ώστε να κατασιγάσει τα ένστικτά της. Ο άνθρωπος τότε θα γίνει, όπως λένε κάποιοι φιλόσοφοι, "Μετάνθρωπος".

Με λίγα λόγια, αναπτύσσω αλληγορικά το επιχείρημα "Πόλεμος Πατήρ Πάντων", με το οποίο αν και δεν συμφωνώ απαραίτητα, ωστόσο αποτελεί ένα ισχυρό αντεπιχείρημα έναντι των θέσεων του Σαγκάν και πιστεύω πως άξιζε τον κόπο να τεθεί επί τάπητος, ώστε ν' αποτελέσει έναυσμα για συζήτηση.

Αυτο το σκεπτικο δεν βοηθαει ομως σε κατι. Ειμαστε το κεντρο του συμπαντος μονο υπο τον περιορισμο του νου μας και της φαντασιας μας..
Κατ' αρχήν, θα μπορούσα κι εγώ να πω το ίδιο για διάφορες απόψεις που έχω κατά καιρούς διαβάσει στο στέκι. Πιστεύω όμως πως αν το έκανα, θα ήμουν τότε εγώ αυτός που δεν θα βοηθούσε σε τίποτε. :);)

Όσο δεν ανακαλύπτουμε άλλες έλλογες μορφές ζωής (το πρόγραμμα SETI για παράδειγμα δεν έχει ακόμη δώσει αποτελέσματα), κανείς δεν μπορεί να μας πείσει ότι αυτό που είμαστε δεν είναι τόσο σημαντικό. Δεν μπορείς από τη μια πλευρά της ζυγαριάς να θέτεις ένα αχανές, τυφλό, σκοτεινό και άλογο Σύμπαν και από την άλλη έναν κόκκο άμμου, όπου όμως έχει "τυχαία" εμφανιστεί η σπίθα της Νόησης και να προσπαθείς να πείσεις το πρώτο είναι βαρύτερο και ότι δεν θα έπρεπε να δίναμε και πολλή σημασία στη δυνατότητα "κατασκευής πραγματικότητας" που μας παρέχει ο νοήμων νους μας.

Πράγματι και ο Άρθουρ Κλαρκ, στο βιβλίο του "Οι Επικυρίαρχοι", αναφέρει ότι μόλις η ανθρωπότητα συνειδητοποίησε ότι υπήρχε και άλλη και μάλιστα πανίσχυρη τεχνολογικά, έλλογη μορφή ζωής στο Σύμπαν, ένιωσε άμεσα περισσότερο αδελφοποιημένη από ποτέ και οι πόλεμοι σταμάτησαν αυθορμήτως. Το ότι τα πράγματα θ' αλλάξουν μόνο αν έρθουμε σ' επαφή με άλλη νοήμονα μορφή ζωής, το έχω αναφέρει στο πρώτο μου ποστ.

Μα...κατι απειρο δε μπορει να εχει "κεντρο"...
Μπορεί όμως να έχει επίκεντρο, εάν ένα του σημείο, όπου κι αν αυτό βρίσκεται, είναι απείρως σημαντικότερο απ' όλα τ' άλλα.


Σέηγκαν, Σέιγκαν, Σέϊγκαν, Σάγκαν, Σαγκάν...

Someone pleeeease, give me a γκαν!!!:kill::knife::hehe:

How uninteresting, που έλεγε και κάποιος κάποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σιγουρα, οι πολλοι δεν ευαισθητοποιουνται ακομα.Θελει χρονο και προοδο. Αν ο αλλος δεν εχει να φαει ή τα βγαζει μετα βιας περα...ε δε θα ευαισθητοποιηθει σε κατι τετοιο.

Κατ' αρχήν, θα μπορούσα κι εγώ να πω το ίδιο για διάφορες απόψεις που έχω κατά καιρούς διαβάσει στο στέκι. Πιστεύω όμως πως αν το έκανα, θα ήμουν τότε εγώ αυτός που δεν θα βοηθούσε σε τίποτε. :);)
Θα βοηθουσες τον συνομιλητη να καταλαβει οτι η σκεψη του δε βοηθαει σε τιποτε :P

Όσο δεν ανακαλύπτουμε άλλες έλλογες μορφές ζωής (το πρόγραμμα SETI για παράδειγμα δεν έχει ακόμη δώσει αποτελέσματα), κανείς δεν μπορεί να μας πείσει ότι αυτό που είμαστε δεν είναι τόσο σημαντικό. Δεν μπορείς από τη μια πλευρά της ζυγαριάς να θέτεις ένα αχανές, τυφλό, σκοτεινό και άλογο Σύμπαν και από την άλλη έναν κόκκο άμμου, όπου όμως έχει "τυχαία" εμφανιστεί η σπίθα της Νόησης και να προσπαθείς να πείσεις το πρώτο είναι βαρύτερο και ότι δεν θα έπρεπε να δίναμε και πολλή σημασία στη δυνατότητα "κατασκευής πραγματικότητας" που μας παρέχει ο νοήμων νους μας.
Δε θυμαμαι αν ο Σέϊγκαν (ή η επιστημη γενικα) υποβιβαζει τοσο τη σημασια της Γης και του ανθρωπου. Ισως απλα δρουν σαν αντιβαρο να μη καβαλαμε το καλαμι, δεδομενου οτι οι πιθανοτητες για αλλους πολιτισμους βρηκαν οτι ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οσες νομιζαμε.

Μπορεί όμως να έχει επίκεντρο, εάν ένα του σημείο, όπου κι αν αυτό βρίσκεται, είναι απείρως σημαντικότερο απ' όλα τ' άλλα.
Επικεντρο σαν σημασια ναι, θα μπορουσε. Αλλά λες να μαστε "απειρως" σημαντικοτεροι απο οτιδηποτε αλλο ;


Σέηγκαν, Σέιγκαν, Σέϊγκαν, Σάγκαν, Σαγκάν...
Someone pleeeease, give me a γκαν!!!:kill::knife::hehe:
Χαχαχ , καπως ετσι. Πως λεμε Σενιάν, Νταρτανιάν, κλπ :P

How uninteresting, που έλεγε και κάποιος κάποτε...
Μερικοι το βρηκαν μια υπεροχη ευκαιρια να ξεδωσουν, που το πας αυτο ! Δωρεαν ψυχολογικη εκφορτιση ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συμφωνώ αγαπητέ Λόρυ για το περί αντίβαρου στο καλάμι που αναφέρεις. Αυτό πιστεύω πως είναι και το βαθύτερο νόημα όλου του κειμένου. Εγώ θέτω μερικές ακόμη πλευρές, προς χάριν της συζήτησης.

Για το θέμα της προφοράς, χαίρομαι που αντιμετωπίζεις τα σχόλιά μου καλόκαρδα και με χιούμορ, γιατί αυτό ήταν στην πραγματικότητα. Απλά ήθελα να πω, ότι περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι ίδιες του οι απόψεις, από την προφορά του ονόματός του. Πάντως, είχε πλάκα, πράγματι.

Τώρα γιατί εγώ συνεχίζω να το γράφω λανθασμένα; (το γνωρίζω, δεν παριστάνω τον Κινέζο). Φαντάσου, ως παράδειγμα, να μάθαινα τώρα στα γεράματα, ότι τον αγαπημένο μου θείο, το Νίκο, που είχα μάλιστα το θάρρος να τον αποκαλώ Νικόλα, τον λένε στην πραγματικότητα Νίκωνα ή Νικόδημο. Ε, δύσκολα μπορώ να χωνέψω κάτι τέτοιο, όσο κι αν είναι λάθος.
Ας με συγχωρείτε για τον αχρείαστο ρομαντισμό μου, ελπίζω να μην το θεωρήσει αυτό ο Τζωρτζ Μπους ως προσβολή εναντίον των ΗΠΑ και βρεθώ σε κανένα Γκουαντάναμο. :hehe::hehe:

ΥΓ: Το "απείρως" σημαντικότερο σημείο μέσα σ' ένα απειροσύνολο, ήταν φυσικά λογοπαίγνιο, δεν θεωρώ ότι είμαστε τόόόόσο σπουδαίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"A still more glorious dawn awaits
Not a sunrise, but a galaxy rise
A morning filled with 400 billion suns
The rising of the milky way..."

Ένας χρήστης του youtube, που ασχολείται με τη μουσική αποφάσισε να τιμήσει τον Carl Sagan και τον S. Hawking με το ακόλουθο video:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ανθρωπινο μυαλο δεν ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε να αντιλαμβανετε την ασημαντοτητα του:

Η γη σε σχεση με τον δια και τους αλλους πλανητες:
1.jpg

Ο διας και η γη σε σχεση με τον ηλιο:
2.jpg

Ο ηλιος σε σχεση με τον αρκτουρο:
3.jpg

O αρκτουρος σε σχεση με τον ανταρες:
4.jpg

O ανταρες σε σχεση με το pistol star:
5.jpg

oh it gets better

το pistol star σε σχεση με το μεγαλυτερο αστερι που γνωριζουμε τον vv cephei:
6.jpg

ο VV cephei σε σχεση με το γαλαξια μας:
7.jpg

Το πραγματικο μεγεθος του γαλαξια μας:
8.jpg

Aυτο ειναι το hubble ultra deep field. Ειναι μια φωτογραφια που περιεχει περιπου 10.000 γαλαξιες σαν τον δικο μας, καθε ενας απο αυτους τους γαλαξιες περιεχει οπως και ο δικος μας μερικες εκατονταδες δισεκαττομυρια αστερια.

Αυτη η φωτογραφια ηρθε απο μια περιοχη του ουρανου που δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ εμφανες αστερι και εχει το μεγεθος οσο το 1/10 το μικρου νυχιου ενος παιδιου.

Δεν υπαρχει περιπτοση κανενας να αντιλιφθει το μεγεθος για το οποιο μιλαμε, το ανθρωπινο μυαλο μπορει να ποσοτικοποιησει μεχρι περιπου το 5, ορισμενοι εξυπνοι και εκπαιδευμενοι ανθρωποι μπορουν να ποσοτικοποιησουν μεχρι το 10, απο κει και περα ολα ειναι "πολυ" "περισοτερο" "υπερβολικα πολυ" και ειναι εννοιες μην αντιληπτες. Αλλα καποια στιγμη πρεπει να κατανοησουμε την απολυτη ασημαντοτητα της υπαρξης μας.

Αυτο δεν ειναι το συμπαν ενος θεου, που φτιαχτηκε για να υπαρχουμε εμεις, ειναι ενα συμπαν στο οποιο ΕΤΥΧΕ και μπορεσαμε μεσα σε ΟΛΕΣ τις αντιξοοτητες να επιβιωσουμε για ενα χρονικο ευρος τοσο ασημαντα μικρο που ειναι αστειο να το φανταζομαστε. Αν η υπαρξη ολοκληρης της ανθρωποτητας ηταν 1 δευτερολεπτο το συμπαν θα ηπηρχε ηδη 5 ωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Γενικά έχουμε Carl Sagan, Richard Feynman, Alexei Filippenko, Steven Hawking, Michio Kaku φορ δε γουίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αναβιώνω το θέμα,και θα παραθέσω ένα βίντεο που βρήκα στο "ΣυΣωλήν":


Εκπλήκτικο τα λόγια του Sagan που μας θυμίζει πόσο "μικροί" είμαστε στην πραγματικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Το ανθρωπινο μυαλο δεν ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε να αντιλαμβανετε την ασημαντοτητα του:

Αντίστοιχη αναπαράσταση αναλογιών θα βρείτε στο ακόλουθο link: https://www.htwins.net/scale2/ (μην βιαστείτε να κλείσετε το παράθυρο, παίρνει λίγη ώρα να φορτώσει). Η πλοήγηση γίνεται με το ροδάκι του ποντικιού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φοβερο σαιτ..το αποθηκευσα:D

παει απο 10 στην -27 παντως εως +27 με 30 ? απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο λεω,,ειμαστε στη μεση ?ή απλα εχουμε ιση οπτικη πανω και κατω?οποτε εμεις δημιουργουμε τη συμμετρια με τα ματια μας?


παντως ειμαστε μικροι στο ματι σαν ανθρωποι και Γη
αλλα παρακατω στο μελλον θα δουμε ισως την σημαντικοτητα και σπανιοτητα μας ως εξελιγμενος ζωντανο πολιτισμο στο συμπαν

πχ ο Ηλιος μας ανηκει μονο στο 10% των αστρων σαν μεγεθος,,ενω η πλειοψηφια ειναι κοκκινοι ασθενεις νανοι..

συμφωνα με υπολογισμους,, και σε ολο το γαλαξια και σε αλλους,,δεν ειναι τοσο πιθανο οτι θα βρουμε αλλον τοσο εξελιγμενο πολιτισμο οπως το δικο μας..σε αριθμους εκατ, ή δις,,οπως μετριουνται τα αστρα

οποτε περα απο την ασημαντοτητα μας ,πρεπει να καταλαβουμε και τη σπανιοτητα της τυχης που υπαρχουμε πανω σε αυτη τη Γη και το οτι ζουμε ως εξαιρεση ενος αψυχου συμπαντος,,οχι ως κανονας..
καινα εκτιμησουμε οτι εχουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί είναι πιο τρομακτικό..
Το τεράστιο μέγεθος προς τα πάνω αλλά και προς τα κάτω...
Ή το πόσο λίγο μπορούμε να αντιληφθούμε,που κιμαίνεται απο μέχρι περίπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top