Θα θηλάσεις;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σιγά καλέ, παίρνεις ένα θηλαστρο και "αρμέγεις" :P (δεν ξέρω πως να το πω πιό κομψα), βάζεις το γάλα σε μπιμπερό και ταίζει το μπεμπε κάποιος άλλος που είναι σπίτι. Οσες βιταμίνες και να έχει η σκόνη, το αυθεντικό είναι πολύ καλύτερο για το μωρό γιατί είναι φυσικό και έχει ουσίες που δεν μπορούν να τις φτιάξουν συνθετικά και να τις βάλουν σε μια σκόνη.
Αλλά καταλαβαίνω τι λες, θα θέλεις πχ να πιείς ένα ποτό και δεν θα μπορείς γιατί θα σκέφτεσαι ότι θα περάσει στο γάλα και τα σχετικά. 'Η μπορεί να σε ενοχλεί να βάζεις συνέχεια επιθέματα για να μην λερώσει το γάλα τα ρούχα. Γενικά, είναι μια "δεύτερη εγκυμοσύνη" ο θηλασμός από άποψη ευθύνης, αλλά όλα τα καλά θέλουν κόπο. Κι εγώ σκέφτομαι ώρες ώρες αυτά που λες, ειδικά αν είναι να βλέπω όλους τους άλλους να καπνίζουν, να πίνουν και να κάνουν ο,τι θέλουν θα μου είναι δύσκολο να είμαι η σπαστική που θα πίνει νερό και θα λέει "α, δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θηλάζω".
Ομως μετά σκέφτομαι ότι είναι για το καλό του παιδιού και λέω "θα κόψω τον κωλ* μου και θα το κάνω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Το αντικαπνιστικό θέμα δεν το έχω τσεκάρει:P.

Valder: δεν έχω προσωπικά κάποια γνωστή που δεν θήλασε. Το έχω ακούσει εδώ και κει αρκετές φορές. Δεν είναι και κάτι το extreme. Εν πάση περιπτώση, είναι κάτι που δεν θα έκανα γιατί και δεν το θέλω. Το τι κάνουν ή δεν κάνουν ή τι θα κάνουν οι φίλες μου ούτε το ξέρω ούτε και με νοιάζει (είτε στο κρεβάτι τους είτε αν αποκτήσουν παιδί). Απλά ρώτησε η Cristinelle γιατί δεν θα θήλαζα και εξήγησα. Έτσι και αλλιώς πρέπει να ναι και τεράστια ταλαιπωρία για το σώμα ο θηλασμός και αφού γίνεται να αποφευχθεί (ειδικά μετά από 9 βασανιστικούς μήνες) why not? ;)

Σ' αυτό που λες γιατί το τι δείχνουν οι εξετάσεις μπορώ να πω ότι έχεις δίκιο.

αν σε προβληματίζουν όλα αυτά και δεν θέλεις να αλλάξεις τις συνήθειές σου για την τεκνοποίηση γιατί δεν σκέφτεσαι να αποφύγεις και τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης, με παρένθετη μητρότητα ή μέσω της υιοθεσίας;

εύχομαι να είναι όλα καλά και να θηλάσω για 12 μήνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Cristinelle μπορεί ναχεις κ δίκιο αλλά κ πάλι δεν θα θήλαζα. Σκέψου πχ να πρέπει να λείψει η μητέρα από το σπίτι 4-5 ώρες κ το μωρό να πεινάσει.

νομιζω πως μπορεις να το βαλεις σε μπουκαλι και να το δωσεις οταν πεινασει.

Δεν θα πρέπει να πίνει κ γάλα φαρμακείου που περιέχει κ τόσες βιταμίνες?

τι σε κανει να πιστευεις οτι οι συνθετικες βιταμινες ειναι καλυτερες απο αυτες που παραγει το σωμα μας; Τι σε κανει να πιστευεις οτι το γαλα φαρμακειου ειναι πιο υγειινο απο το μητρικο γαλα; Τα περισσοτερα απο αυτα τα γαλατα παραγονται απο αγελαδινο γαλα, το οποιο το εμπλουτιζουν με διαφορες ουσιες. Πιστευεις οτι η αγελαδα τρεφεται καλυτερα απο εσενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστευεις οτι η αγελαδα τρεφεται καλυτερα απο εσενα;
συμφωνω..
δεν ειναι θεμα τροφης
αλλα το μητρικο γαλα εχει αντισωματα ειδικα για τον ανθρωπο
υπαρχει τεραστια διαφορα

παιδια και γατια που βλεπω τωρα που θηλαζουν για αρκετο καιρο ,,γινονται δυνατοτερα,,και ανθεκτικοτερα

η ελλειψη θηλασμου στην αρχη,,της ζωης δεν αναπληρωνεται ποτε μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
έχω διαβάσει (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι το πιο κοντινό υποκατάστατο είναι το γαϊδουρινό γάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι,,γιαυτο μας λενε μετα τους ανδρες γαιδουρια μετα
γιατι εχουμε πιει πολυ γαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ναι,,γιαυτο μας λενε μετα τους ανδρες γαιδουρια μετα
γιατι εχουμε πιει πολυ γαλα

αυτό είναι προσβλητικό για τα άκρως συμπαθητικά γαϊδουράκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Διάβασα μόνο τα τελευταία ποστ αυτής της σελίδας οπότε δεν ξέρω τι έχει αναφερθεί πιο πριν.
Η σχέση πάντως παιδιού και μητέρας χτίζεται από τον θηλασμό. Το πόσο βοηθά ψυχολογικά ο θηλασμός στο παιδί, αλλά και στη μητέρα, δεν περιγράφεται. Το παιδί μαθαίνει το δέσιμο με έναν άλλο άνθρωπο, αγάπη, στοργή. Υπάρχει στο παιδί μια άλλη ευχαρίστηση και μια άλλη ανακούφιση όταν τρέφεται από το σώμα της μητέρας. Γενικά το παιδί θα έχει μια καλύτερη συναισθηματική ανάπτυξη εάν θηλάσει.
Επίσης υπάρχουν και θετικά όπως:
- Μείωση των λοιμώξεων στο παιδί γιατί δεν μεσολαβεί το μπουκάλι.
- Το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο.
- Μειώνεται η πιθανότητα σπασμών στα βρέφη.
- Μειώνεται η πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του μαστού στη μητέρα.
- Δεν χρειάζεται να προετοιμάζεσαι αρκετά λεπτά πιο πριν μέχρι να αποστειρώσεις, στεγνώσεις, πετύχεις την κατάλληλη θερμοκρασία. Πετάς το βυζί έξω και τελείωσες.

Βέβαια υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες για παρατεταμένο ίκτερο ή ίκτερο καθαρά λόγω του μητρικού γάλατος αλλά τέσπα. :P

Ακόμη και η στοματική κοιλότητα και γενικά η φύση του παιδιού είναι έτσι ώστε να περιμένει τη θηλή. Εν τέλει είναι κάτι που έρχεται κατευθείαν από τη φύση (μητρικός θηλασμός) κι όχι λόγω της κουλτούρας της μητέρας ή του μηδενικού διαθέσιμο χρόνου ώστε να καταλήξει στην επιλογή του μπουκαλιού με όχι μητρικό γάλα.

Και ναι κάπου, κάπως το μητρικό γάλα αποθηκεύεται σε κάτι σαν σακουλάκια (αν τα θυμάμαι καλά) για να μπορεί το παιδί να τραφεί από αυτό ακόμη και αν η μητέρα του δεν έχει πραγματικά τον χρόνο για να το θηλάσει. Εκεί φυσικά δεν δημιουργούνται οι ψυχολογικοί δεσμοί αλλά και τι να κάνουμε. Τουλάχιστον το παιδί κερδίζει αντισώματα.

@wonderfool ελπίζω αυτό με τους 12 μήνες να μην το εννοείς. :P Νομίζω πάει μέχρι 6 αλλά αυτούς τους 6 εύχομαι να μη στερείσαι σταγόνας!

Και ναι, πλέον είμαι υπέρ του θηλασμού, κυρίως επειδή με νοιάζει αυτό το + στην συναισθηματική ανάπτυξη.
Τώρα άμεση απάντηση στο ''θα θηλάσεις;'' ε φυσικά δεν μπορώ να δώσω. Δεν είναι στο πρόγραμμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Για τα μωρα που δε θηλαζουν και πινουν ξενο γαλα λεγεται οτι ζουν σε μια "γευστικη ερημο".
Δηλαδη γευονται συνεχως την ιδια γευση.

Αντιθετως τα παιδια που θηλαζουν εχουν την ευκαιρια να γευονται διαφορετικες γευσεις καθε φορα αναλογως με το τι τρωει η μητερα.

Θα σας αρεζε να τρωτε το ιδιο φαγητο καθε μερα;

Δε νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι λόγοι είναι πολλοί.
Για να μην τρώει το παιδί μου ντε κ καλά ότι τρώω κ γω. Δεν λέω ότι θα τρώω σκατά, αλλά αν μια φορά στο τόσο θέλω να φάω θέλω να το κάνω χωρίς την έγνοια 'α θα φάει κ το μωρό σκατά'.
Για να μην έχει ανάγκη να τρέφεται μόνο από μένα γιατί εγώ μπορεί να έλειπα από το σπίτι Χ ώρες την ημέρα.
Για να μην παίρνει ουσίες από το τσιγάρο γιατί ακόμα κ αν το περιόριζα σημαντικά στην εγκυμοσύνη μετά δεν μπορώ να ξέρω ότι δεν θα επανερχόμουνα στα 'κανονικά μου'. Μπορεί κ να μην (αν είχα ψιλοαποτοξινωθεί) αλλά αν δεν τα κατάφερνα????
Καταρχήν θα πρόσεχα με πολύ προσεκτική διατροφή κ γυμναστική (σε λογικά πλαίσια) να μην πάρω πάνω από 10 κιλά καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (απ' ότι ξέρω μια έγκυος που θα προσέχει πάρα πολύ μπορεί να μην ξεπεράσει ακόμα κ τα 9 κιλά, δηλ. 1 κιλό/μήνα). Αν από αυτά τα 10 στη γέννα χαθούν ας πούμε τα 7 θα υπολλείπονται άλλα 3 τα οποία θα ήθελα να χάσω σε κανα 15ήμερο. Απ' όσο ξέρω ο θηλασμός δεν επιτρέπει να χαθούν τα υπόλοιπα κιλά. Επομένως, είναι κ αυτός ένας λόγος.
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί οι λόγοι φαίνονται 'αποδεκτοί' αλλά έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις γυναικών που δεν θήλασαν για έναν, δύο, τρεις κλπ τέτοιους λόγους.
Ίσως αυτά να φαντάζουν πολύ εγωιστικά γιατί βλέπω ότι οι περισσότερες γυναίκες είναι πρόθυμες να κάνουν θυσίες για το παιδί τους. Εγώ θα έκανα αλλά ποτέ στο βαθμό που αυτές οι θυσίες θα καθιστούσαν εμένα δυστυχισμένη. Γιατί αν γινόμουν εγώ δυστυχισμένη, μπορεί αργά ή γρήγορα, να επηρεαζόνταν κ η σχέση μου με το σύντροφο ή σύζυγό μου ή με το παιδί μου.
Και τα να δημιουργήσεις μια οικογένεια απιτεί και ψυχική ισορροπία.

Θα σουν δυστυχισμένη αν έκοβες το τσιγάρο, θήλαζες και άφηνες και 3 κιλά πάνω σου;;
Τι να σου πω. Στη θεση σου περισσοτερη δυστυχια θα ενιωθα αν ηξερα πως το μωρο ''χάνει'' για να εχω ''εγω''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
@wonderfool ελπίζω αυτό με τους 12 μήνες να μην το εννοείς. :P Νομίζω πάει μέχρι 6 αλλά αυτούς τους 6 εύχομαι να μη στερείσαι σταγόνας!

βασικά μια μητέρα αν θέλει μπορεί να θηλάζει χρόνια, ανάλογα με τη ζήτηση ο οργανισμός φροντίζει την αντίστοιχη προσφορά.. Το δωδεκάμηνο αν είναι όλα καλά είναι κάτι πολύ εφικτό!
Επιπλέον αν ζούσαμε σε κάποια πιο πολιτισμένη χώρα, π.χ. Αυστραλία και ήθελα να υιοθετήσω ένα βρέφος, θα μπορούσα να προετοιμάσω το στήθος μου (με μηχανισμό άντλησης) κάποιους μήνες πριν από την επικείμενη υιοθεσία ώστε να μπορέσω να θηλάσω το θετό τέκνο.

Σε σχέση με το κάπνισμα σύμφωνα με έρευνα που είχα διαβάσει για να μην πάει η αποτοξίνωση στο έμβρυο θα πρέπει να έχει προηγηθεί διακοπή του καπνίσματος 2 χρόνια πριν από την κύηση.

Όπως και να έχει το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο είναι κάτι μαγικό και ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω, μακάρι όποια θέλει να θηλάσει να το καταφέρει και να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Τώρα η κοπέλα που λέει πως δεν θέλει να θηλάσει, έτσι απλά εξαρχής μπορεί όντως να το κάνει πράξη, μπορεί όμως να δημιουργηθούν πρωτόγνωρα συναισθήματα με την εγκυμοσύνη της (ή και πριν από αυτή από τον έρωτά της και την επιθυμία της να τεκνοποιήσει) που να μη θέλει να ρισκάρει το παραμικρό και να δώσει τα μέγιστα στο μωρό της.

Αν το εννοεί και το πιστεύει και όταν έρθει η ώρα να κάνει οικογένεια, αναρωτιέμαι απλώς, γιατί να μπει σε μια διαδικασία που θα αισθάνεται ότι ταλαιπωρείται και στερείται για 9 μήνες ενώ υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να ασκήσω κριτική στην επιλογή της να μη θηλάσει για τον οποιοδήποτε λόγο, απλά δεν καταλαβαίνω το ημίμετρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
βασικά μια μητέρα αν θέλει μπορεί να θηλάζει χρόνια, ανάλογα με τη ζήτηση ο οργανισμός φροντίζει την αντίστοιχη προσφορά.. Το δωδεκάμηνο αν είναι όλα καλά είναι κάτι πολύ εφικτό!
Επιπλέον αν ζούσαμε σε κάποια πιο πολιτισμένη χώρα, π.χ. Αυστραλία και ήθελα να υιοθετήσω ένα βρέφος, θα μπορούσα να προετοιμάσω το στήθος μου (με μηχανισμό άντλησης) κάποιους μήνες πριν από την επικείμενη υιοθεσία ώστε να μπορέσω να θηλάσω το θετό τέκνο.
.
Βασικά ναι το είπα πολύ αόριστα. Έβαλα τους 6 μήνες μόνο και μόνο γιατί μέχρι τότε είναι η χορήγηση καθαρά μητρικού γάλακτος. Όντως μπορείς να θηλάσεις και μέχρι τον χρόνο απλά μετά τους 6 μήνες αυτό γίνεται όλο και πιο αραιό. Από την άποψη κυρίως πως τότε ξεκινά η μικτή διατροφή. Σίδηρος και πρωτεΐνες πρέπει να χορηγηθούν στο βρέφος κάτι που χρείαζεται το βρέφος καθώς μεγαλώνει και το γάλα μόνο δεν τα δίνει.

Στο σημείο ''ανάλογα με τη ζήτηση ο οργανισμός φροντίζει την αντίστοιχη προσφορά'' δεν ξέρω πραγματικά αν ισχύει ή όχι. Αλλά μου φαίνεται και παράξενο για κάποιες γυναίκες που είναι 50 κιλά με το ζόρι να τους βοηθήσει ο οργανισμός τους για τόσο μεγάλο διάστημα. Δεν ξέρω. Εδώ ίσως λέω και κάποια χαζομάρα.

''βασικά μια μητέρα αν θέλει μπορεί να θηλάζει χρόνια''
Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; Το ξέρεις; Είναι απλά κάτι που θες;
Προσωπικά κατακρίνω, σύμφωνα με τη ανάπτυξη του λόγου, τον παρατεταμένο θηλασμό. Τα αντανακλαστικά αυτά όπως του θηλασμού, της αναζήτησης (θηλής ή στόμιου μπουκαλιού), της εξεμέσεως (δλδ του εμετού) πρέπει να υποχωρήσουν και να έρθουν τα επόμενα ή να υποχωρήσουν λαμβάνοντας μια πιο οπίσθια θέση στην στοματική κοιλότητα. Οι μύες του στόματος πρέπει να δυναμώσυν και ο παρατεταμένος θηλασμός (δλδ ο θηλασμός πάνω από χρόνο γιατί μέχρι και τότε αν και αρεομένος επιτρέπεται και κάνει και καλό) αυτό δεν το επιτρέπει. Σίγουρα θα υπάξει καθυστέρηση στην άρθρωση κι αυτό λόγω του ότι τα σημεία στα οποία αρθρώνουμε (πχ γλώσσα, ουρανίσκος, χείλη) θα είναι αδύναμα.
Αυτά τα τελευταία πάντως είναι σύμφωνα με την άποψη που έχουν μεγάλο μέρος των Λογοθεραπευτών. Μέτα τον χρόνο ο θηλασμός δεν είναι κάτι που πολύ θέλουμε. Σκέψου πως μέχρι τα 2,5 το παιδί πρέπει να μιλάει έστω και λίγο και αν δεν έχει μπροστά του έστω ένα χρόνο για να παίξει με τα μέρη της στοματικής του κοιλότητας θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση λόγου.
Από την άλλη παιδίατροι θα σε ενθαρύνουν να θηλάσεις ακόμη και χρόνια όπως λες και η ίδια. Πχ κι εδώ ξέρω πως αυτό το ενθαρύνουν.
Δεν ξέρω. Πιστεύω και σε όλα αυτά που λες και σε όσα σιγά σιγά μαθαίνω. Βέβαια δεν αποκλείω και το να λέω μπούρδες και συ να τα ξέρεις καλύτερα.
Αυτά. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη γιατί όντως πιστεύω πως γνωρίζεις πράγματα ή το έχεις ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
''βασικά μια μητέρα αν θέλει μπορεί να θηλάζει χρόνια''
Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; Το ξέρεις; Είναι απλά κάτι που θες;
Προσωπικά κατακρίνω, σύμφωνα με τη ανάπτυξη του λόγου, τον παρατεταμένο θηλασμό. Τα αντανακλαστικά αυτά όπως του θηλασμού, της αναζήτησης (θηλής ή στόμιου μπουκαλιού), της εξεμέσεως (δλδ του εμετού) πρέπει να υποχωρήσουν και να έρθουν τα επόμενα ή να υποχωρήσουν λαμβάνοντας μια πιο οπίσθια θέση στην στοματική κοιλότητα. Οι μύες του στόματος πρέπει να δυναμώσυν και ο παρατεταμένος θηλασμός (δλδ ο θηλασμός πάνω από χρόνο γιατί μέχρι και τότε αν και αρεομένος επιτρέπεται και κάνει και καλό) αυτό δεν το επιτρέπει. Σίγουρα θα υπάξει καθυστέρηση στην άρθρωση κι αυτό λόγω του ότι τα σημεία στα οποία αρθρώνουμε (πχ γλώσσα, ουρανίσκος, χείλη) θα είναι αδύναμα.
Αυτά τα τελευταία πάντως είναι σύμφωνα με την άποψη που έχουν μεγάλο μέρος των Λογοθεραπευτών. Μέτα τον χρόνο ο θηλασμός δεν είναι κάτι που πολύ θέλουμε. Σκέψου πως μέχρι τα 2,5 το παιδί πρέπει να μιλάει έστω και λίγο και αν δεν έχει μπροστά του έστω ένα χρόνο για να παίξει με τα μέρη της στοματικής του κοιλότητας θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση λόγου.
Από την άλλη παιδίατροι θα σε ενθαρύνουν να θηλάσεις ακόμη και χρόνια όπως λες και η ίδια. Πχ κι εδώ ξέρω πως αυτό το ενθαρύνουν.
Δεν ξέρω. Πιστεύω και σε όλα αυτά που λες και σε όσα σιγά σιγά μαθαίνω. Βέβαια δεν αποκλείω και το να λέω μπούρδες και συ να τα ξέρεις καλύτερα.
Αυτά. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη γιατί όντως πιστεύω πως γνωρίζεις πράγματα ή το έχεις ψάξει.

και εγώ σιγά σιγά μαθαίνω!

δεν ξέρω αν ο θηλασμός πέραν του έτους βλάπτει (δεν το έχω ψάξει καθώς δεν έχω σκοπό να παρατείνω το θηλασμό πέραν του έτους εκτός αν μου συστήσει κάτι τέτοιο για συγκεκριμένο λόγο ο παιδίατρος). link για το θηλασμό φυσικά υπάρχουν άπειρα https://www.mitrikosthilasmos.com/2011/07/blog-post_5099.html

Σίγουρα όμως είναι εφικτό να θηλάζεις για χρόνια (εφόσον υπάρχει η αντίστοιχη ζήτηση), έχω δει ντοκυμαντέρ όπου γυναίκες θήλαζαν τα παιδιά τους έως 5 ετών μέχρι και 9 ετών, δεν φαινόταν από αυτά που παρουσιάστηκαν στο ντοκυμαντερ κάποιο από τα προβλήματα που αναφέρεις, ίσως σκόπιμα.
Έχω σκοπό να ψάξω άλλα πράγματα σε σχέση με τη διατροφή, αν είναι βλαβερό το αγελαδινό γάλα, αν είναι απαραίτητα τα διάφορα σκευάσματα σε σκόνη κλπ, όταν έρθει η ώρα.
Προς το παρόν προσπαθώ να βγάλω άκρη με την υπόθεση φύλαξη βλαστοκυττάρων :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φυσικά θα θηλάσω όταν έρθει εκείνη η ώρα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top