Τι αποκομίσατε από το στρατό;

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
γεμάτο με γιωταδες που κανουν αγγαρεία

Όλοι οι άλλοι που δε κάνουν αγγαρεία σε ποιά κατηγορία βρίσκονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η αλήθεια ειναι οτι ο ελληνικός στρατός εχει μείνει πολυ πισω, και δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής.
ειναι ενα δυσκίνητο στράτευμα γεμάτο με γιωταδες που κανουν αγγαρεία, ή αντιρρησίες συνείδησης που αρνούνται να καθαρίσουν τουαλέτες απο άποψη..

πρέπει να γινει 100% επαγγελματικός, με 1 μηνα υποχρεωτική βασική εκπαίδευση σε οσους πολίτες γίνονται 18. και οι οποίοι θα βρίσκονται σε ξεχωριστά στρατόπεδα απο αυτά των μονίμων.
Την φάλαγγα ξέχασες να αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
η αλήθεια ειναι οτι ο ελληνικός στρατός εχει μείνει πολυ πισω, και δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής.
ειναι ενα δυσκίνητο στράτευμα γεμάτο με γιωταδες που κανουν αγγαρεία, ή αντιρρησίες συνείδησης που αρνούνται να καθαρίσουν τουαλέτες απο άποψη..

πρέπει να γινει 100% επαγγελματικός, με 1 μηνα υποχρεωτική βασική εκπαίδευση σε οσους πολίτες γίνονται 18. και οι οποίοι θα βρίσκονται σε ξεχωριστά στρατόπεδα απο αυτά των μονίμων.

Πρεπει να ακολουθησει ο εληνικος Στρατος την νεα εποχη και να γινει πιο ''ευελικτος'',αλλα οχι οπως το εννοεις εσυ !.
α) Για να γινει 100% επαγγελματικος θα πρεπει να μπορει να πληρωνει 100 με 120 χιλιαδες μισθωτους και με τις σημερινες συνθηκες,αυτο ειναι αδυνατο.
β) Δεν μπορει οι στρατευσιμοι που θα κανουν μια ολιγομηνη (εστω) θητεια,να ειναι σε ξεχωριστα στρατοπεδα απο τους μονιμους (οπως προτεινεις) !!!
Τι διαολο ;..
Δυο ..στρατους θα εχουμε,που δεν θα ''ξερει'' ο ενας τον αλλο ;
Αν δεν ειναι μαζι σε εκπαιδευση,διαβιωση κλπ,ΑΝ και ΟΤΑΝ κληθουν να πολεμησουν μαζι,τοτε θα...γνωριστουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Για πείτε βρε παιδιά έμπειρες από στρατό .Έχει υπηρετήσει κάνεις στο υγειονομικό ως νοσοκόμος?(@fockos εσύ ως τι πήγες ?νοσκομος ή ιατρός)

Εγώ προσωπικά σκεφτόμουν το υγειονομικό αλλά δεν θέλω να λουφαρω ,θα πήγαινα υγειονομικό μόνο αν έμπαινα στο νοσοκομείο και εκανα νοσηλεία κλπ. Σκέφτομαι να πάω ειδικές δυνάμεις να κάνω και κάτι παραπάνω για να περάσουν οι μήνες ....ο μόνος δυσταγμος μου είναι να μην μας βουτήξουν σε κρύα νερά τον χειμώνα γιατί λογικά θα πάρω πόδι 😂
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για πείτε βρε παιδιά έμπειρες από στρατό .Έχει υπηρετήσει κάνεις στο υγειονομικό ως νοσοκόμος?(@fockos εσύ ως τι πήγες ?νοσκομος ή ιατρός)

Εγώ προσωπικά σκεφτόμουν το υγειονομικό αλλά δεν θέλω να λουφαρω ,θα πήγαινα υγειονομικό μόνο αν έμπαινα στο νοσοκομείο και εκανα νοσηλεία κλπ. Σκέφτομαι να πάω ειδικές δυνάμεις να κάνω και κάτι παραπάνω για να περάσουν οι μήνες ....ο μόνος δυσταγμος μου είναι να μην μας βουτήξουν σε κρύα νερά τον χειμώνα γιατί λογικά θα πάρω πόδι 😂
νοσοκόμος... ήμουν έκανα κάποιους μήνες νούμερα και μετά τοποτεθήκηκα σε νοσοκομείο ωραία εμπειρία.
Δεν είναι θέμα λούφας στον πόλεμο εφόσον είσαι νοσηλευτής θα κάνεις είτε νοσηλείες είτε θα είσαι στο πόλεμος και θα προσφέρεις πρώτες βοήθειες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
νοσοκόμος... ήμουν έκανα κάποιους μήνες νούμερα και μετά τοποτεθήκηκα σε νοσοκομείο ωραία εμπειρία.
Δεν είναι θέμα λούφας στον πόλεμο εφόσον είσαι νοσηλευτής θα κάνεις είτε νοσηλείες είτε θα είσαι στο πόλεμος και θα προσφέρεις πρώτες βοήθειες.
Τι εννοείς νούμερα ? Με βισμα μπήκες στο νοσοκομείο? Και έκανες κανονικά νοσηλευτικά πράγματα όπως και σε κανονικό νοσοκομείο?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι εννοείς νούμερα ? Με βισμα μπήκες στο νοσοκομείο? Και έκανες κανονικά νοσηλευτικά πράγματα όπως και σε κανονικό νοσοκομείο?
νουμερα ειναι σκοπιά, θαλαμοφυλακή κοκ , πήγα Κύπρο και έκανα στρατό. 106 ΣΝΕ... ως Κύπριος υπηκόους εκεί αν ησουν νοσηλευτής πας ως νοσηλευτής.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποκόμισα 5 κιλά, δύο ζευγάρια αρβύλα, μερικές παραλλαγές, καποιους φίλους και πολλές καλές αναμνήσεις.

Εγώ προσωπικά σκεφτόμουν το υγειονομικό αλλά δεν θέλω να λουφαρω ,θα πήγαινα υγειονομικό μόνο αν έμπαινα στο νοσοκομείο και εκανα νοσηλεία κλπ. Σκέφτομαι να πάω ειδικές δυνάμεις να κάνω και κάτι παραπάνω για να περάσουν οι μήνες ....ο μόνος δυσταγμος μου είναι να μην μας βουτήξουν σε κρύα νερά τον χειμώνα γιατί λογικά θα πάρω πόδι 😂

Γνώμη μου είναι να πας σε κάτι δύσκολο όπως αλεξίπτωτα ή ΛΟΚ. Θα περάσεις πολύ καλύτερα, θα μάθεις πολύ περισσότερα και θα έχεις να θυμάσαι και πολύ καλύτερα πράγματα. Τα άτομα που θα γνωρίσεις επίσης κατά κύριοογο δεν θα είναι βύσματιες και λοηφαδοροι οπότε αν μάλλον θα τεριαξετε περισσότερο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Για πείτε βρε παιδιά έμπειρες από στρατό .Έχει υπηρετήσει κάνεις στο υγειονομικό ως νοσοκόμος?(@fockos εσύ ως τι πήγες ?νοσκομος ή ιατρός)

Εγώ προσωπικά σκεφτόμουν το υγειονομικό αλλά δεν θέλω να λουφαρω ,θα πήγαινα υγειονομικό μόνο αν έμπαινα στο νοσοκομείο και εκανα νοσηλεία κλπ. Σκέφτομαι να πάω ειδικές δυνάμεις να κάνω και κάτι παραπάνω για να περάσουν οι μήνες ....ο μόνος δυσταγμος μου είναι να μην μας βουτήξουν σε κρύα νερά τον χειμώνα γιατί λογικά θα πάρω πόδι 😂
Ούτε απ'έξω...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αποκόμισα 5 κιλά, δύο ζευγάρια αρβύλα, μερικές παραλλαγές, καποιους φίλους και πολλές καλές αναμνήσεις.



Γνώμη μου είναι να πας σε κάτι δύσκολο όπως αλεξίπτωτα ή ΛΟΚ. Θα περάσεις πολύ καλύτερα, θα μάθεις πολύ περισσότερα και θα έχεις να θυμάσαι και πολύ καλύτερα πράγματα. Τα άτομα που θα γνωρίσεις επίσης κατά κύριοογο δεν θα είναι βύσματιες και λοηφαδοροι οπότε αν μάλλον θα τεριαξετε περισσότερο.
Καλα νταξ δεν με ενοχλούν τα βισματα(ισα ισα έχεις κονέ μετά ...που να πετύχεις με τον γιο του Μητσοτάκη ε ?😂) .Αλλά αυτό που λες σκέφτομαι να κάνω ,έχω καλή φυσική κατάσταση αλλά άμα είναι να πάω υγειονομικό και να τα ξινο άστο .Στο εξωτερικό τους μαθαίνουν πολλά πράγματα πως να κλείνουν πληγές ,πως να βρίσκουν και κλείνουν καμιά αρτηρία εσωτερικά του σώματος κλπ εδώ τώρα αμφιβάλλω αν τα κάνουν αυτά οπότε λέω ας πάω ειδικές δυνάμεις μιας και δεν θέλω να αφήσω την γυμναστική μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε απ'έξω...
Θέλει βισμα?🙄
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αποκόμισα κιλά, χονδροπάθεια στα γόνατα απο τις σκοπιές, μπιφτέκια (χωσίματα), πουστιές, πισώπλατα μαχαιρώματα και το σημαντικότερο: Μετά από καιρό στη λάντζα των μαγειρείων, έπαθα ανοσία στο να σιχαίνομαι. Πλέον δε σιχαίνομαι και δεν αηδιάζω με τίποτα!

Γνώμη μου είναι να πας σε κάτι δύσκολο όπως αλεξίπτωτα ή ΛΟΚ. Θα περάσεις πολύ καλύτερα, θα μάθεις πολύ περισσότερα και θα έχεις να θυμάσαι και πολύ καλύτερα πράγματα. Τα άτομα που θα γνωρίσεις επίσης κατά κύριοογο δεν θα είναι βύσματιες και λοηφαδοροι οπότε αν μάλλον θα τεριαξετε περισσότερο.
Αλεξίπτωτα πλέον δεν πάνε φαντάροι. ΛΟΚ / ΜΑΚ ή πεζοναύτες, ναι. Δεν έχει να κάνει το σώμα.
Η ηλικία είναι σημαντική, ο χαρακτήρας του ατόμου και η ψυχολογία του, και το τι άτομα θα τύχει να συναντήσει
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αποκόμισα κιλά, χονδροπάθεια στα γόνατα απο τις σκοπιές, μπιφτέκια (χωσίματα), πουστιές, πισώπλατα μαχαιρώματα και το σημαντικότερο: Μετά από καιρό στη λάντζα των μαγειρείων, έπαθα ανοσία στο να σιχαίνομαι. Πλέον δε σιχαίνομαι και δεν αηδιάζω με τίποτα!


Αλεξίπτωτα πλέον δεν πάνε φαντάροι. ΛΟΚ / ΜΑΚ ή πεζοναύτες, ναι. Δεν έχει να κάνει το σώμα.
Η ηλικία είναι σημαντική, ο χαρακτήρας του ατόμου και η ψυχολογία του, και το τι άτομα θα τύχει να συναντήσει
στρατο ξηρας ησουν ε ?
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@hack3r εσύ πηγές ειδικές δυνάμεις?

Οχι, αλλά αν ξαναειχα την ευκαιρία αυτό θα έκανα πιθανότατα. ΔΕΑ ειναι επίσης μια καλή επιλογή. Θα κάνεις παραπάνω θητεία, αλλά θα πληρώνεσαι και θα έχεις και περισσότερες ευθύνες. Δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς θέλεις να αποκομίσεις από τον χρόνο σου εκεί, μιλάω σύμφωνα με το πως σκέφτομαι εγώ. Αν απλά σε ενδιαφέρει να τελειώσει η όλη ιστορία όσο πιο γρήγορα και ακοπα γίνεται απλά βάλε κάποιο μέσο για να πας στην αεροπορία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Top