Εφηβικές σχέσεις και πατεράδες...

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για τι ηλικία μιλάμε (αυτή και το αγόρι της); Η αδερφή της -που είναι και πιο κοντά στην ηλικία απ οτι οι γονείς της, και λογικά θα συννενοουνται καλύτερα - τι θέση παίρνει;
Η "μικρή" είναι 15 και ο "γαμπρός" 16. Με την αδερφή της, ενώ ως τώρα τη λάτρευε, επειδή της είπε να χωρίσει την έβρισε και δεν της μιλάει. Είμαι ο μόνος με τον οποίο κρατάει ακόμα ανοικτό ένα κανάλι επικοινωνίας. Αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω συμβουλές, μήπως μπορέσω κάπως να βοηθήσω την κατάσταση.
... να έχουν υποψίες ότι την παρασύρει σε άσχημες συνήθειες κτλ. Τότε οι γονεις έχουν κάθε δικαίωμα να επέμβουν.
Δυστυχώς ο κίνδυνος αυτός είναι μάλλον ορατός. Ο νεαρός και η παρέα του προσπαθούν να παριστάνουν "συμμορία" μηχανόβιων. Υπάρχουν μαρτυρίες ότι αρκετοί από αυτούς καπνίζουν χασισάκι και υπόνοιες ότι κάποιοι κάνουν και τα βαποράκια ή ακόμα ότι έχουν ανάμειξη σε μικροκλοπές.
Οτι και να της πουν ομως δεν προκειται να το ακουσει γιατι φαινεται πως ειναι αρκετα ερωτευμενη.Συνεπως πρεπει να παθει για να μαθει.Δεν υπαρχει αλλη λυση.
Μάλλον έχεις δίκιο. Για να το πούμε πιο απλά: θα σπάσει που θα σπάσει τα μούτρα της, ας φροντίσουμε οι συνέπειες να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνες.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω πιστεύω ότι όσο πιο πολυ αντιδρουν οι γονείς, τόσο πιο πολύ θα πεισμώνει η μικρή. Χαζή είναι;
Μπορεί να είναι, δεν το ξέρεις αυτό. Απο την στιγμή που δεν έχει ενηλικιωθεί και ζει στο σπιτι των γονιων, εκείνοι είναι υπεύθυνοι για ό,τι εκείνη κανει ή ότι της συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Χαζή είναι;
Μπορεί να είναι, δεν το ξέρεις αυτό. Απο την στιγμή που δεν έχει ενηλικιωθεί και ζει στο σπιτι των γονιων, εκείνοι είναι υπεύθυνοι για ό,τι εκείνη κανει ή ότι της συμβεί.
Όχι, δεν είναι καθόλου χαζή και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Όμως μεγάλωσε στη σκιά μιας μεγάλης αδερφής που πάντα ήταν το "υπόδειγμα" όλων. Μια αδερφή: πολύ όμορφη, άριστη μαθήτρια πριν, άριστη φοιτήτρια τώρα, από μικρή πρωταθλήτρια στο πατινάζ, με διακρίσεις στη μουσική και τη ζωγραφική, με πολύχρονη "επιτυχημένη" σχέση. Πιστεύω ότι τώρα, απλά η μικρή βρήκε την ευκαιρία να κάνει την επανάστασή της, ώστε να βγει από τη γωνία και να την προσέξουν και αυτήν. Προφανώς έχεις δίκιο, έχουν και οι γονείς τις ευθύνες τους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δια αν το κανει απο προσοχη οπως λες ειναι μεγαλο λαθος της.Πρεπει πρωτα να σκεφτει τον εαυτο της και μετα τους αλλους.Για να γινω πιο ακριβης πρεπει να συνειδητοποιησει τις συνεπειες αυτης της σχεσης.Γενικα αυτη η κοπελα ειχε απο μικρη την ταση να τραβαει την προσοχη;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δια αν το κανει απο προσοχη οπως λες ειναι μεγαλο λαθος της.Πρεπει πρωτα να σκεφτει τον εαυτο της και μετα τους αλλους.Για να γινω πιο ακριβης πρεπει να συνειδητοποιησει τις συνεπειες αυτης της σχεσης.Γενικα αυτη η κοπελα ειχε απο μικρη την ταση να τραβαει την προσοχη;
Προσπαθούσε, αλλά μόλις τώρα τα κατάφερε για τα καλά. Σίγουρα είναι λάθος της, αλλά τελικά όχι μόνο δικό της...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μια οικογένεια έχει δύο κόρες με διαφορά 6 χρόνια η μία από την άλλη. Η μεγάλη τελειώνοντας το γυμνάσιο "τα έφτιαξε" με ένα αγόρι. Οι γονείς δεν έφεραν την παραμικρή αντίδραση, μάλιστα (όπως αργότερα ομολόγησαν) το καταχάρηκαν. Ο λόγος; Το αγόρι ήταν ο γιος των καλύτερών τους φίλων, το ήξεραν από όταν γεννήθηκε και είχε τα "προσόντα" που μετράνε για τους γονείς, δηλαδή "καλό παιδί", άριστος μαθητής, συνετός, ευγενικός και λοιπά.
Τα χρόνια πέρασαν, η μικρή κόρη μεγάλωσε και ήρθε η ώρα να δημιουργήσει και αυτή "σχέση". Μόνο που τώρα ο "γαμπρός" κουβαλάει όλα τα ανεπιθύμητα για γονείς χαρακτηριστικά. Αλλοδαπός, μηχανόβιος, μαθητής που στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές στην ίδια τάξη, με παρέες αλητόβιους και μπάφους, που δεν ξέρει πώς να φερθεί. Εδώ οι γονείς (τους οποίους κανείς δεν μπορεί να χαρακτηρίσει "οπισθοδρομικούς") αντέδρασαν πολύ έντονα.
Το σπίτι βρίσκεται καθημερινά σε κατάσταση πολέμου. Οι καυγάδες είναι καθημερινοί. Η μικρή έχει σηκώσει επανάσταση. Όσοι προσπάθησαν να της μιλήσουν απέτυχαν. Δεν δέχεται κουβέντα από κανέναν, βρίζει, χτυπά πόρτες και ή κλειδώνεται στο δωμάτιό της ή σηκώνεται και εξαφανίζεται από το σπίτι για ώρες, μια φορά αν δεν την εμπόδιζαν παραλίγο να χαστούκιζε τη γιαγιά της. Τα "επιχειρήματά" της είναι: "δικό μου θέμα είναι κι εσείς δεν έχετε λόγο", "αυτός μου αρέσει και με αυτόν θα είμαι", "άμα δεν σας αρέσει θα φύγω από το σπίτι". Κάνει και συγκρίσεις με την αδερφή της " Όταν η μεγάλη ήταν στην ηλικία μου την αφήνατε ακόμα και να πηγαίνει να κοιμάται με το αγόρι της, σε μένα γιατί κάνετε διακρίσεις;". Γενικά η οικογένεια περνά άσκημες στιγμές.
Προσωπικά είμαι με το μέρος των γονιών. Πιστεύω ότι η μικρή από μια τέτοια σχέση μόνον αρνητικά μπορεί να αποκομίσει. Όμως, μήπως μεγάλωσα πολύ και έχω γίνει συντηρητικός; Θα ήθελα γνώμες για το αν οι γονείς έχουν δίκιο που αντιδρούν, αν θεωρείτε λογική τη διαφορετική αντιμετώπιση των δύο κοριτσιών, αν η μικρή σωστά κάνει την επανάστασή της, τι θα μπορούσαν να κάνουν οι γονείς για να εξομαλυνθούν τα πράγματα και ότι άλλο σχετικό μπορείτε να πείτε.

Συγγνώμη αν αυτά που θα γράψω έχουν ειπωθεί και παραπάνω, έκανα αρκετά γρήγορα το scroll down. :P

Οι γονείς της κοπέλας έχουν γνωρίσει τον επαναστάτη ή τον έχουν βάλει στην black list αυτόματα (προφανώς όχι λόγω κολλήματος, αλλά πιθανότατα λόγω παρεξήγησης)? Μήπως δηλαδή παίχτηκε φάση του στυλ οι γονείς να ενδιαφερθούν να μάθουν για το boyfriend, κάτι να ειπώθηκε λίγο άκομψα και η μικρή να αρπάχτηκε και να άρχισε τις υπερβολές για να τους τσιτώσει? Ένα το κρατούμενο.

Κάπου στα σχόλια πήρε το μάτι μου ότι η μικρή είναι "καταδικασμένη" κατά μία έννοια να ζει στην σκιά της μεγάλης αδερφής, και γι αυτό όσο της πάνε κόντρα (και 100 φορές το καλό της να θέλουν), αυτή θα το βλέπει σαν μία σύγκριση και πόσο ελλιπής είναι σε σχέση με την μεγάλη. Οπότε να δει ξεκάθαρα ότι πιθανόν να φάει τα μούτρα της δεν παίζει όσο πεισμώνει. Δεύτερο κρατούμενο.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι χρειάζεται η μικρή είναι να εμπιστευτεί τους γονείς της. Να διαχωρίσει κάπως ότι τα σχόλιά τους και οι απαγορεύσεις τους δεν έχουν να κάνουν με παρέμβαση στην ιδιωτική της ζωή, αλλά με την ασφάλειά της. Ότι δεν της απαγορεύουν πράγματα επειδή είναι μεγαλύτεροι και τα ξέρουν όλα και επειδή στην σύγκριση με την μεγάλη αδερφή θα βγει αυτή πάντα λειψή, αλλά επειδή είναι πιο έμπειροι σε κάποιες καταστάσεις.
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει με το σπίτι σε εμπόλεμη κατάσταση γιατί -νομίζω- και οι 2 πλευρές έχουν αυτήν την στιγμή τα αυτιά τους κλειστά. Η μεν κόρη έχει κολλήσει με την εφηβική της σαχλαμάρα ότι οι δικοί της είναι οπισθοδρομικοί και δεν την αφήνουν να ζήσει την ζωή της, οι δε γονείς έχουν πατήσει πάνω στο ότι είναι μικρή και μπορούν να της πουν "αυτό όχι, δεν το κάνεις, τέρμα" (δεν αμφισβητώ τα κίνητρα). Κάπου πρέπει να τα βρουν οι δύο πλευρές στην μέση. Ίσως πρέπει να κάνεις τον μεσολαβητή σε κοινή συζήτηση ή ίσως να πιάσεις πρώτα τους μεν και μετά τους δε. Στο κορίτσι ο τρόπος σκέψης είναι λάθος, στους γονείς ο τρόπος προσέγγισης είναι λάθος (κατά την γνώμη μου).

Καλή τύχη. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...................................
Να διευκρινίσω μερικά πράγματα;
1) Οι γονείς έχουν γνωρίσει το "γαμπρό" από κοντά και οι πληροφορίες που ήρθαν γι αυτόν είναι εξακριβωμένες.
2) Ο πατέρας και η μητέρα της κοπέλας, λόγω των αρχών τους, δεν προσπάθησαν να επιβάλλουν κανένα απολύτως διοικητικό μέτρο στο κορίτσι. Ούτε της απαγόρευσαν να τον βλέπει, ούτε τη μάλωσαν, ούτε την απείλησαν, ούτε την εκβίασαν. Το μόνο που έκαναν ήταν να συζητήσουν μαζί της με σκοπό να της εξηγήσουν ότι ο νεαρός δεν της ταιριάζει. Η δεσποινίς όμως ήταν μάλλον προετοιμασμένη να αντιδράσει.
3) Για τη μικρή, η σκιά της μεγάλης πρέπει να είναι πολύ βαριά, παρόλο που η αδερφή τα τελευταία 3 χρόνια δεν μένει στο ίδιο σπίτι. Εδώ μάλλον βρίσκεται το λάθος των γονιών που από τα μικρά χρόνια δεν κατάφεραν να μη δημιουργηθεί τέτοια κατάσταση, όσο και αν αυτό δεν ήταν εύκολο.
4) Η "εμπόλεμη κατάσταση" είναι μάλλον μονομερής από τη μικρή. Εκείνη είναι που προκαλεί και δημιουργεί τους καυγάδες, σχεδόν χωρίς λόγο. Οι γονείς εκτός από την πρώτη φορά που προσπάθησαν να της μιλήσουν, δεν το συνέχισαν. Η γιαγιά ήταν που προσπάθησε να επέμβει και παρά λίγο να γίνει το σπίτι κόλαση.
5) Δυστυχώς, σε μένα πέφτει ο ρόλος του διαμεσολαβητή, καθώς είμαι ο μόνος με τον οποίο η μικρή δέχεται (μέχρι στιγμής) να συζητήσει. Στην αδερφή της αρνείται να πει έστω και μια λέξη.
6) Θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παιδιά, λογικό είναι να αισθάνεται κάπως αν μια ζωή παινευουν τη αδερφή της, όχι από φθόνο ή κακία, αλλά είναι αναμενόμενο να την πληγωνει αυτή η στάση των άλλων απεναντι της. Όμως τι θα μπορούσαν να χουν κάνει οι γονείς ; να παψουν να στηριζουν την αδερφή της; Ασφαλώς και θα έχουν ευθύνες αλλά νομίζω η στάση τους ως προς το συγκεκριμένο θέμα είναι δικαιολογημένη.
Δια, μιας και λες πως δεν παίρνει από λόγια και όσοι το δοκίμασαν απέτυχαν αλλά και πως ζητά προσοχή (και μη βιαστειτε να την κατακρινετε για αυτό, το λέω γιατί κάποιος πιο πάνω είπε να το αγνοησετε και πως είναι πεισματα ), απλά δειξε της ότι είσαι διπλα της σα φίλος και ότι ενδιαφέρεσαι χωρις να κανείς λόγο για το γαμπρό τουλάχιστον σε πρώτο επίπεδο. Πάρτη να την πας μια βόλτα να ξεκολλήσει από το γαμπρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μια οικογένεια έχει δύο κόρες με διαφορά 6 χρόνια η μία από την άλλη. Η μεγάλη τελειώνοντας το γυμνάσιο "τα έφτιαξε" με ένα αγόρι. Οι γονείς δεν έφεραν την παραμικρή αντίδραση, μάλιστα (όπως αργότερα ομολόγησαν) το καταχάρηκαν. Ο λόγος; Το αγόρι ήταν ο γιος των καλύτερών τους φίλων, το ήξεραν από όταν γεννήθηκε και είχε τα "προσόντα" που μετράνε για τους γονείς, δηλαδή "καλό παιδί", άριστος μαθητής, συνετός, ευγενικός και λοιπά.
Τα χρόνια πέρασαν, η μικρή κόρη μεγάλωσε και ήρθε η ώρα να δημιουργήσει και αυτή "σχέση". Μόνο που τώρα ο "γαμπρός" κουβαλάει όλα τα ανεπιθύμητα για γονείς χαρακτηριστικά. Αλλοδαπός, μηχανόβιος, μαθητής που στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές στην ίδια τάξη, με παρέες αλητόβιους και μπάφους, που δεν ξέρει πώς να φερθεί. Εδώ οι γονείς (τους οποίους κανείς δεν μπορεί να χαρακτηρίσει "οπισθοδρομικούς") αντέδρασαν πολύ έντονα.
Το σπίτι βρίσκεται καθημερινά σε κατάσταση πολέμου. Οι καυγάδες είναι καθημερινοί. Η μικρή έχει σηκώσει επανάσταση. Όσοι προσπάθησαν να της μιλήσουν απέτυχαν. Δεν δέχεται κουβέντα από κανέναν, βρίζει, χτυπά πόρτες και ή κλειδώνεται στο δωμάτιό της ή σηκώνεται και εξαφανίζεται από το σπίτι για ώρες, μια φορά αν δεν την εμπόδιζαν παραλίγο να χαστούκιζε τη γιαγιά της. Τα "επιχειρήματά" της είναι: "δικό μου θέμα είναι κι εσείς δεν έχετε λόγο", "αυτός μου αρέσει και με αυτόν θα είμαι", "άμα δεν σας αρέσει θα φύγω από το σπίτι". Κάνει και συγκρίσεις με την αδερφή της " Όταν η μεγάλη ήταν στην ηλικία μου την αφήνατε ακόμα και να πηγαίνει να κοιμάται με το αγόρι της, σε μένα γιατί κάνετε διακρίσεις;". Γενικά η οικογένεια περνά άσκημες στιγμές.
Προσωπικά είμαι με το μέρος των γονιών. Πιστεύω ότι η μικρή από μια τέτοια σχέση μόνον αρνητικά μπορεί να αποκομίσει. Όμως, μήπως μεγάλωσα πολύ και έχω γίνει συντηρητικός; Θα ήθελα γνώμες για το αν οι γονείς έχουν δίκιο που αντιδρούν, αν θεωρείτε λογική τη διαφορετική αντιμετώπιση των δύο κοριτσιών, αν η μικρή σωστά κάνει την επανάστασή της, τι θα μπορούσαν να κάνουν οι γονείς για να εξομαλυνθούν τα πράγματα και ότι άλλο σχετικό μπορείτε να πείτε.


Είναι που κατά τα άλλα παίζει οιδιπόδειο σύμπλεγμα στους πατεράδες όχι ότι τους ενδιαφέρει με ποιον έχει να κάνει το μικρό τους.

Πάντως γενικά Δία. Εφηβεία λέγεται... δεν έχει νόημα να πας κόντρα, μπορείς να αφήσεις το παίδί με ένα βαθμό ελευθερίας ( πχ να βγαίνουν μαζί βόλτες κλπ αλλά όχι μέχρι αργά ξέρω γω ). Να δείξεις δηλαδή στο παιδί ότι δεν έχεις πρόβλημα αλλά οι ενστάσεις σου είναι φυσιολογικές ως κάθε γονιού για την κόρη του πχ ( αλλιώς αν πεις πχ εγώ δεν τον εγκρίνω είναι σαν να την αμφισβητείς ). Αν όντως βλέπεις ότι έμπλεξε με μπαμπουίνο θέμα χρόνου είναι να το καταλάβει κι αυτή οπότε στην πρώτη αφορμή λίγο να βάλεις το χεράκι σου ( καλύτερα όχι εσύ, η αδερφή της :P ) ξέκοψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top