Tattoo artist: πού και πώς μπορεί κάποιος να εκπαιδευτεί;

Haralambis

Νεοφερμένος

Ο Haralambis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θέλω στο άμεσο μέλλον να ασχοληθώ με την τέχνη του τατουάζ επαγγελματικά .
Απ'όσο το έχω ψάξει στην Ελλάδα γίνονται μόνο κάποια σεμινάρια από ΙΕΚ που σχετίζονται με μακιγιάζ κτλ και όχι από tatoo artists .
Ο μόνος τρόπος δηλαδή που μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο είναι με το να βρώ κάποιο μαγαζί και να κάτσω αρκετό χρόνο έτσι ώστε να μάθω τη δουλειά?
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές πληροφορίες ,,γιατί στην πόλη μου αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω κάποιον τατουατζή που να μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο οσο ξερω εγω, μαλλον πρεπει απλα να αποκτισεις τριβη με το επαγκελμα...
3 τατουατζιδες ξερω, και οι τρεις ετσι εγιναν... Τον εναν τον ειχα ρωτισει τι χρειαζετε για αυτα (μιλαμε για πριν απο καμια 5αρα χρονια, και εντελος πληροφοριακα) και η απαντιση του ητανε "να γουσταρεις", κατι το οπιο εξελαβα σαν αυτο που σου ειπα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χαράλαμπε πρέπει να ζητήσεις από κάποιον τατουταζή να σε έχε κοντά του όταν θα κάνει τατού. Θα του εξηγήσεις ότι θέλεις να μάθεις και από 'κει δεν ξέρω πως θα το κανονίσετε μεταξύ σας. Αν είναι φίλος σου θα το κάνει δωρεάν, αν είναι καλός άνθρωπος επίσης θα το κάνει δωρεάν, αν είναι κακός μάλλον θα σου ζητήσει λεφτά :P Μετά από κάποια τατού που θα παρακολουθήσεις πως τα κάνει μπορεί να σου δώσει τη βελόνα (αν είναι καλός άνθρωπος) να κάνεις καμία υπέρ-ελάχιστη λεπτομέρεια, καμία ελάχιστη γραμμούλα κτλ και κάνοντας το αυτό πολλές φορές φτάνεις στο σημείο που ψάχνεις για κάποιο θύμα (συνήθως μεθυσμένο) το οποίο θα κάτσει να του κάνεις ολόκληρο τατού. Μετά ψάχνεις δεύτερο θύμα και τρίτο θύμα και τέταρτο και κάποια στιγμή γίνεσαι τατουατζής. Στο στάδιο με τα θύματα να θυμάσαι ότι φαίνονται οι καλοί φίλοι και οι πραγματικοί αλκοολικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στο στάδιο με τα θύματα να θυμάσαι ότι φαίνονται οι καλοί φίλοι και οι πραγματικοί αλκοολικοί :P


Χμμ.. δλδ να ανηχυχω που ηδη εχω υποσχεθει τις υπηρεσιες μου καπου ε;... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χμμ.. δλδ να ανηχυχω που ηδη εχω υποσχεθει τις υπηρεσιες μου καπου ε;... :P

ως καλός φίλος ή ως αλκοολικός; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, έχω την εντύπωση ότι μαθαίνεις πάνω σε δέρματα ζώων πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Σε δερμα απο γουρουνι ή σε πορτοκαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Επειδή το ψάχνω αρκετά τελευταία, το τατουάζ θα το μάθεις αναγκαστικά μόνος σου. Οι περισσότεροι είναι αυτοδίδακτοι επειδή τα τατουάζ που κάνουν "στην Δύση" χαράσσονται με χρήση στένσιλ και δεν ζωγραφίζονται απευθείας με τον παραδοσιακό τρόπο. Συνεπώς η σχέση με την ζωγραφική δεν είναι ανάγκη να είναι στενή. Λίγο να πιάνει το χέρι σου να είσαι σταθερός και τα υπόλοιπα θα τα δεις στην εξάσκηση και διαβάζοντας απόψεις και βιβλία για τεχνικές. Ο φίλος τατουατζής το πολύ πολύ να σου εξηγήσει δέκα απλά πράγματα για τον εξοπλισμό, βασικές τεχνικές και δικά του κόλπα (αν θέλει) και να σου βρει εθελοντές να χτυπήσεις τα πρώτα σου τατουάζ. Στην αγορά κυκλοφορεί ψεύτικο δέρμα εξάσκησης το οποίο είναι δυσκολότερο από το πραγματικό. Δεν είναι επιστήμη το τατουάζ και σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζουν αλλά θέλει προσοχή γιατί ο άλλος ο φουκαράς θα το κουβαλάει μια ζωή μετά. Γενικά ξεκίνα να διαβάζεις τεχνικές χαράγματος και σκίασης, βελόνες και χρήσεις τους , τα χρώματα ώστε να τα ξέρεις θεωρητικά και μετά μπορείς να αγοράσεις ένα κιτ εξάσκησης από το διαδίκτυο και να αρχίσεις σιγά σιγά. Πρώτα θα κάνεις πολλά στο ψεύτικο πετσί, μετά θα αρχίσεις όπως όλοι να βαράς στα πόδια σου και μετά θα μπορείς να χαρίσεις τατού. Ο εξοπλισμός δεν είναι ακριβός καθόλου θα έλεγα. Για αρχή δεν είναι ανάγκη να πάρεις τα καλύτερα μηχανάκια. Αργότερα που θα κάνεις μεγαλύτερα και πολυπλοκότερα τατουάζ θα αγοράσεις και καλύτερα και πιο ανθεκτικά guns. Τα πιστόλια είναι δύο τύπων παλινδρομικά με πηνία και περιστροφικά που είναι πιο ανθεκτικά και χαλάνε λιγότερο ενώ κάνουν λιγότερο θόρυβο. Τα παλινδρομικά όμως είναι τα κλασικά αμερικάνικα εργαλεία για το τατού και τα έχουν οι περισσότεροι αφού με αυτά ξεκινούν οι πιο πολλοί που έχω δει.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ Τα περισσότερα σεμινάρια τατού ξοδεύουν τον περισσότερο χρόνο, και όχι άδικα στο να διδάσκουν αρχές αντισηψίας ασηψίας. Να φροντίσεις να μάθεις απέξω όλους τους κανόνες και να τηρείς κατά γράμμα πάντοτε τα μέτρα ασφαλείας όταν βαράς τατουάζ σε κάποιον φίλο. Το σπίτι δεν είναι στούντιο και δεν ξέρω αν επιτρέπεται κανονικά να το κάνεις, αλλά αν το κάνεις θα πρέπει να πάρεις +50% παραπάνω μέτρα ασφαλείας από τα προβλεπόμενα! Ποτέ μην χρησιμοποιείς μελάνι που δεν έχει έγκριση και ποτέ μα ποτέ χρησιμοποιημένες βελόνες! Πολλοί τις βάζουν στον φούρνο για αποστείρωση αλλά αυτό δεν διασφαλίζει τπτ αφού λάθη γίνονται και δεν έχεις μέσα ελέγχου στην διάθεση σου!
Καλό θα ήταν να αφήνεις τον άλλο να αγοράζει βελόνες και χρώματα για να μην έχει την παραμικρή αμφιβολία για σένα και όταν τελειώνεις να του δίνεις τις βελόνες αφού τις έχεις καταστρέψει πρώτα. Έτσι θα του δώσεις να καταλάβει ότι μπορεί να μη είσαι επαγγελματίας αλλά δεν είσαι χασάπης, είσαι σοβαρός και αγαπάς αυτή την τέχνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το οτι χρησιμοποιεις στενσιλ για να το χτυπισεις δεν συμενει οτι δεν χρειαζεσε σχεση με την ζωγραφικη...! Το στενσιλ πως θα το κανεις δλδ; Εκτος και αν περιμενεις να τα βρισκεις ετοιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
δεν συμενει οτι δεν χρειαζεσε σχεση με την ζωγραφικη
Είπα δεν είναι ανάγκη η σχέση σου με την ζωγραφική να είναι στενή....Δεν είπα να είσαι τελείως άσχετος από ζωγραφική... Που το διάβασες αυτό;;;

Τέλος πάντων το λέω επειδή πολλοί τατουατζίδες βρήκαν το τατουάζ σαν μέσο να επιστρέψουν στην ζωγραφική αν είχαν ξενερώσει πιο πριν. Και μερικοί ξεκινούν τατουάζ έχοντας κάποια ροπή χωρίς να έχουν ασχοληθεί με ζωγραφική ιδιαίτερα, τα λεγόμενα ταλέντα... Θέλω να πω, αν οι ζωγραφιές σου δεν έχουν και τις καλύτερες κριτικές δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μάθεις τατουάζ. Δεν πρέπει να απογοητεύεται κανείς. Πολλά άτομα που ξέρω ξεκίνησαν ακόμα και εντελώς άσχετοι φίλε με σκοπό να μάθουν κάτι για να ανοίξουν μαγαζί και ανοίξανε...και εννοείται δεν είναι ανάγκη να έχεις βγάλει και καλών τεχνών για να κάνεις τατουάζ, για όνομα... Απλό το είπα αυτό γιατί στο κεφάλι του κόσμου παίζει πολύ μυθοποίηση σχετικά.
Τα στένσιλ τα βγάζεις με το χέρι αν θες υπάρχει και ειδικός εκτυπωτής... Αλλά δεν είναι αυτό η ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως σε λίγα χρόνια από τώρα οι περισσότεροι θα θέλουν να αφαιρέσουν τα τατουάζ που έχουν κάνει καθώς θα έχει περάσει αυτή η "μόδα" ή ό,τι άλλο είναι. Οπότε θα αναγκαστούν οι tattoo artists να ψάξουν για άλλο επάγγελμα. Οπως και να χει δεν είναι εύκολο αυτό που έχουν διαλέξει να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως σε λίγα χρόνια από τώρα οι περισσότεροι θα θέλουν να αφαιρέσουν τα τατουάζ που έχουν κάνει καθώς θα έχει περάσει αυτή η "μόδα" ή ό,τι άλλο είναι. Οπότε θα αναγκαστούν οι tattoo artists να ψάξουν για άλλο επάγγελμα. Οπως και να χει δεν είναι εύκολο αυτό που έχουν διαλέξει να κάνουν.
δεν νομίζω πως πρόκειται πραγματικά για μόδα. οι άνθρωποι φτάνουν σε ακραίες καταστάσεις για πάρτη της αλλά το να χτυπήσεις τατού μόνο και μόνο επειδή έχουν οι άλλοι μου φαίνεται ανώριμο. Τα τατουάζ είναι τρόπος έκφρασης, είναι τέχνη που την κουβαλάς πάνω στο σώμα σου. Απλά τώρα γίνεται όλο και πιο κοινωνικά αποδεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top