• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πέτρα στα δόντια

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ανεκαθεν ειχα πολλη πετρα στα δοντια μου και εχω φτασει στο αμην. Εκανα βαθυ καθαρισμο μεσα Αυγουστου και τωρα στα μπροστινα κατω δοντια μου εχει συσσωρευτει περισσοτερη πετρα απο οτι στα δοντια μιας φιλης μου που εχει να παει για καθαρισμο 7 χρονια! Ουτε 2 μηνες δεν εχουν περασει καλα καλα απο τον καθαρισμο μου! Βουρτσιζω πρωι-βραδυ με sonicare και μεσημερι με απλη βουρτσα, καθαριζω με οδοντικο νημα πρωι-βραδυ και χρησιμοποιω listerine χωρις αλκοολ καθε βραδυ. Επισης βουρτσιζω την γλωσσα μου πρωι-βραδυ. Οι τεχνικες μου ειναι σωστες και το επαληθευσα τον περασμενο Αυγουστο με τον οδοντιατρο. Τι αλλο πια να κανω?! Στον οδοντιατρο εχω ραντεβου για καθαρισμα μεσα Νοεμβριου και μου εχει πει οτι δεν ειναι καλη ιδεα να πηγαινω πιο συχνα απο 3 μηνες γιατι δεν προλαβαινουν τα ουλα να αναρρωσουν. Με τον ρυθμο ομως που συσσωρευεται η πετρα πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να πηγαινω καθε μηνα, αν οχι καθε εβδομαδα!

Εχω διαβασει οτι πολλες φορες το προβλημα ειναι κληρονομικο και οτι παιζει ρολο η συσταση του σαλιου (αυξημενη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο και φωσφορο). Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο και η διατροφη; Καταναλωνω πολλα γαλακτοκομικα προιοντα (παντα 1 λιτρο γαλα/ημερα συν τυρι και γιαουρτι) και παιρνω συμπληρωματα βιταμινης D (5000IU/ημερα). Γλυκα δεν τρωω, το πολυ πολυ να φαω λιγη σοκολατα μετα το μεσημεριανο γευμα. Συνηθως τρεφομαι με κρεατικα/ψαρια και σαλατα. Αποφευγω τα ζυμαρικα, το ρυζι και το ψωμι. Αποφευγω ομως και τα φρουτα (δεν μου αρεσουν). Αναρωτιεμαι αν ειναι καλη ιδεα να μασουλαω ωμα καροτα ως σνακ λογω του οτι δεν δαγκωνω σκληρες τροφες οπως μηλα σε καθημερινη βαση και αναρωτιεμαι αν οι μαλακες τροφες ειναι η κυρια αιτια του προβληματος.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Πως το αντιμετωπιζετε αυτο το προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bleeding rose

Νεοφερμένος

Η Bleeding rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
κ εγω τα ιδια τραβαω... απο οτι μου πε η οδοντιατρος μου ειναι λογο συστασης σαλιου κ οτι δεν φταιει κατι αλλο... ειμαστε καταδικασμενοι νομιζω.. εγω παω καθε εξαμηνο αλλα ειμαι οριακα.. κανονικα καθε τριμμηνο αλλα λυπαμαι τα ουλα μου βασικα... υ.γ δεν πινω δεν καπνιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το μονο θετικο ειναι οτι εχουμε δοντια πιο ανθεκτικα στην τερηδονα! Ουτε εγω πινω/καπνιζω. Θα παω για καθαρισμο τον αλλο μηνα και μετα λεω να δοκιμασω να τρωω καροτα, μηλα και beef jerky στα διαλειμματα μου σε καθημερινη βαση. Ακομα και μετα απο καθε γευμα αν βουρτσιζω, δεν βλεπω διαφορα. Το listerine για την πετρα βοηθαει και το νιωθω, αλλα περιεχει αλκοολ και μου ξεραινει το στομα. Αυτο μου φρικαρει ειναι οτι εχουμε αυξημενο ρισκο για περιοδοντιτιδα. Η ιδια η λεξη με φρικαρει. Δεν θελω να παθω κατι τοσο φριχτο λογω πετρας και να χασω τα υγιεστατα δοντακια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bleeding rose

Νεοφερμένος

Η Bleeding rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το μονο θετικο ειναι οτι εχουμε δοντια πιο ανθεκτικα στην τερηδονα! Ουτε εγω πινω/καπνιζω. Θα παω για καθαρισμο τον αλλο μηνα και μετα λεω να δοκιμασω να τρωω καροτα, μηλα και beef jerky στα διαλειμματα μου σε καθημερινη βαση. Ακομα και μετα απο καθε γευμα αν βουρτσιζω, δεν βλεπω διαφορα. Το listerine για την πετρα βοηθαει και το νιωθω, αλλα περιεχει αλκοολ και μου ξεραινει το στομα. Αυτο μου φρικαρει ειναι οτι εχουμε αυξημενο ρισκο για περιοδοντιτιδα. Η ιδια η λεξη με φρικαρει. Δεν θελω να παθω κατι τοσο φριχτο λογω πετρας και να χασω τα υγιεστατα δοντακια μου!
καλα ναι κ εγω φρικαρω στην ιδεα αλλα για να φτασουμε σε αυτο το σημειο θα πρεπει να μην ξανα παμε για καθαρισμο στον οδοντιατρο... ευτυχως αυτο δεν παιζει οποτε οσο συνεχιζουμε να πηγαινουμε θα ειμαστε υγειης... ρε συ εμενα ξερεις τι με τρελενει εχω εναν γνωστο μου που πλενει τα δοντια του μια φορα την βδομαδα κ αν... κ δεν εχει ουτε πετρα ουτε τπτ δλδ ε λε ο ς λεω δεν ειναι δυνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Συμπασχω και εγω :P Να πηγαινεις για καθαρισμο και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Ουτε καπνιζω, ουτε πινω, τι αλλο να κανω δηλαδη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η λεύκανση νομίζω πως δεν είναι για την πέτρα, είναι για την κιτρινίλα.

Επειδή κι εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα, το μόνο που κάνω είναι οι συχνοί καθαρισμοί.
Δεν είμαι οδοντίατρος, όμως εξ ιδίας πείρας θα συνιστούσα μακριά από μαλακή οδοτόβουρτσα! Τη χρησιμοποίησα κάποια στιγμή για λίγο χρονικό διάστημα και γέμισαν τα δόντια μου πέτρα με αποτέλεσμα πριν περάσουν καλά-καλά 2 μήνες, να χρειαστώ πάλι καθαρισμό.
Επίσης, δεν ξέρω αν σχετίζεται, εγκατέλειψα και την προσπάθειά μου να συνηθίσω την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Ναι, ξέρω οτι θεωρείται καλύτερη και τη συνιστούν οι περισσότεροι οδοντίατροι, όμως πιστεύω οτι παρόλ'αυτά πρέπει να μαθαίναι κανείς τον τρόπο τη χειρίζεται, ώστε να πηγαίνει στην επιφάνεια όλων των δοντιών (δεν είναι απλά πατάμε το κουμπάκι και κάνει μόνη της τη δουλειά).
Ξαναγύρισα λοιπόν στην κλασική, χειροκίνητη, Με μέτρια σκληρότητα, όπως γενικώς συνιστάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η μαλακή θεωρείται κατά γενική ομολογία η καλύτερη πλέον, εκτός από εξαιρέσεις όπως άτομα με θήκες κλπ. Μήπως δεν τα βουρτσίζεις σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μια χαρά τα βουρτσίζω. Απλώς η μαλακή οδοντόβουρτσα είναι κατάλληλη για το βούρτσισμα των ούλων χωρίς να τα τραυματίζει. Όμως όχι και για τα δόντια, τα οποία θεωρώ οτι μόνο "χαϊδεύει", κάτι που ευνοεί την ευκολότερη συσσώρευση της πέτρας.
Όχι βέβαια οτι είναι καλή η σκληρή οδοντόβουρτσα, αλλά η μέτρια είναι ότι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bleeding rose

Νεοφερμένος

Η Bleeding rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εμενα η μλκη δεν εκανε τπτ δεν καθαριζε τπτ.. πηγα σε μετρια κ βρηκα την υγεια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ανεκαθεν ειχα πολλη πετρα στα δοντια μου και εχω φτασει στο αμην. Εκανα βαθυ καθαρισμο μεσα Αυγουστου και τωρα στα μπροστινα κατω δοντια μου εχει συσσωρευτει περισσοτερη πετρα απο οτι στα δοντια μιας φιλης μου που εχει να παει για καθαρισμο 7 χρονια! Ουτε 2 μηνες δεν εχουν περασει καλα καλα απο τον καθαρισμο μου! Βουρτσιζω πρωι-βραδυ με sonicare και μεσημερι με απλη βουρτσα, καθαριζω με οδοντικο νημα πρωι-βραδυ και χρησιμοποιω listerine χωρις αλκοολ καθε βραδυ. Επισης βουρτσιζω την γλωσσα μου πρωι-βραδυ. Οι τεχνικες μου ειναι σωστες και το επαληθευσα τον περασμενο Αυγουστο με τον οδοντιατρο. Τι αλλο πια να κανω?! Στον οδοντιατρο εχω ραντεβου για καθαρισμα μεσα Νοεμβριου και μου εχει πει οτι δεν ειναι καλη ιδεα να πηγαινω πιο συχνα απο 3 μηνες γιατι δεν προλαβαινουν τα ουλα να αναρρωσουν. Με τον ρυθμο ομως που συσσωρευεται η πετρα πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να πηγαινω καθε μηνα, αν οχι καθε εβδομαδα!

Εχω διαβασει οτι πολλες φορες το προβλημα ειναι κληρονομικο και οτι παιζει ρολο η συσταση του σαλιου (αυξημενη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο και φωσφορο). Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο και η διατροφη; Καταναλωνω πολλα γαλακτοκομικα προιοντα (παντα 1 λιτρο γαλα/ημερα συν τυρι και γιαουρτι) και παιρνω συμπληρωματα βιταμινης D (5000IU/ημερα). Γλυκα δεν τρωω, το πολυ πολυ να φαω λιγη σοκολατα μετα το μεσημεριανο γευμα. Συνηθως τρεφομαι με κρεατικα/ψαρια και σαλατα. Αποφευγω τα ζυμαρικα, το ρυζι και το ψωμι. Αποφευγω ομως και τα φρουτα (δεν μου αρεσουν). Αναρωτιεμαι αν ειναι καλη ιδεα να μασουλαω ωμα καροτα ως σνακ λογω του οτι δεν δαγκωνω σκληρες τροφες οπως μηλα σε καθημερινη βαση και αναρωτιεμαι αν οι μαλακες τροφες ειναι η κυρια αιτια του προβληματος.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Πως το αντιμετωπιζετε αυτο το προβλημα;

Χαχαχα μια απο τα ιδια κι εδω :P Εγω βουρτσιζα μεχρι και 3 φορες την ημερα τα δοντια χωρις καποιο αποτελεσμα πραγματικα.Το ιδιο προβλημα εχει και ο πατερας μου και πραγματικα ο,τι και να κανει παλι του ξαναβγαινει(τα προσεχει παρα πολυ τα δοντια του τοσο πολυ που ο οδοντιατρος τον εχει σαν παραδειγμα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δυστυχως παιζει παλι ρολο μεγαλο το dna.Συχνο βουρρισμα δοντιων,οι γιατροι λενε μετα απο καθε γευμα...αλλα προσεχετε και τις οδοντοπαστες.Διοτι εχουν διαφορα κακα συντηριτικα.Βλεπε διοξειδιο τιτανιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
[...]ρε συ εμενα ξερεις τι με τρελενει εχω εναν γνωστο μου που πλενει τα δοντια του μια φορα την βδομαδα κ αν... κ δεν εχει ουτε πετρα ουτε τπτ δλδ ε λε ο ς λεω δεν ειναι δυνατον...
Αυτα ειναι! Αδικια!

[...]
Δεν είμαι οδοντίατρος, όμως εξ ιδίας πείρας θα συνιστούσα μακριά από μαλακή οδοτόβουρτσα! Τη χρησιμοποίησα κάποια στιγμή για λίγο χρονικό διάστημα και γέμισαν τα δόντια μου πέτρα με αποτέλεσμα πριν περάσουν καλά-καλά 2 μήνες, να χρειαστώ πάλι καθαρισμό.
Επίσης, δεν ξέρω αν σχετίζεται, εγκατέλειψα και την προσπάθειά μου να συνηθίσω την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Ναι, ξέρω οτι θεωρείται καλύτερη και τη συνιστούν οι περισσότεροι οδοντίατροι, όμως πιστεύω οτι παρόλ'αυτά πρέπει να μαθαίναι κανείς τον τρόπο τη χειρίζεται, ώστε να πηγαίνει στην επιφάνεια όλων των δοντιών (δεν είναι απλά πατάμε το κουμπάκι και κάνει μόνη της τη δουλειά).
Ξαναγύρισα λοιπόν στην κλασική, χειροκίνητη, Με μέτρια σκληρότητα, όπως γενικώς συνιστάται.
Η μαλακη μου προκαλεσε τα ιδια προβληματα και σε εμενα και κατεληξα να κανω βαθυ καθαρισμο το καλοκαιρι. Μαλιστα δεν πηρα απλα μαλακη, αλλα extra soft!
Δεν γνωριζω τι ηλεκτρικη βουρτσα πηρες, αλλα συστηνω την sonicare με 31000 strokes το λεπτο ή περισσοτερα. Την συνηθιζεις πιο ευκολα απο τις περιστρεφομενες και καθαριζει τελεια. Σε προετοιμαζει στην αρχη και ξεκιναει με χαμηλη συχνοτητα η οποια με καθε βουρτσισμα αυξανεται. Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη σε σημειο να μετανοιωνω που δεν την πηρα νωριτερα! Την πληρωσα 200 αλλα ειναι απο τις καλυτερες επενδυσεις που εχω κανει ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
...αλλα προσεχετε και τις οδοντοπαστες.Διοτι εχουν διαφορα κακα συντηριτικα.Βλεπε διοξειδιο τιτανιου.

Δεν ισχύει αυτό. Aνήκει στην κατηγορία 2Β της λίστας του iarc που σημαίνει (Possibly carcinogenic to humans). Η κατηγορία 2Β σημαίνει περιορισμένες (μη επαρκής) αποδείξεις ανάπτυξης καρκίνου σε ανθρώπους.

Όποιος έχει όρεξη και θέλει να διαβάσει λεπτομέρειες για την κατηγοροποίηση του iarc μπρεί να διαβάσει εδώ:
https://monographs.iarc.fr/ENG/Preamble/CurrentPreamble.pdf

Επίσης παραθέτω την έκθεση του iarc για το διοξείδιο του τιτανίου.
https://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol93/mono93-7.pdf

Γενικά ότι ανήκει στην κατηογρία Β2 δεν χρειάζεται να μας ανησυχεί. Αυτό πρέπει να το κάνουμε αν η ουσία που ενδιαφερόμαστε ανήκει στη λίστα 1 ή 2A της λίστας IARC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top