Προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Και για να έχουμε μια βάση συζήτησης (μην τις απαντάτε μία μία :P):
  • Πόσο ασφαλείς νιώθετε ανεβάζοντας τόσες πληροφορίες στο διαδίκτυο;
  • Πως μπορείτε να ξέρετε ότι κάποιος δεν θα τις εκμεταλλευτεί αργότερα για προσωπικούς σκοπούς;
  • Πως ξέρετε ότι η Google δεν συνεργάζεται με αμερικανικές υπηρεσίες παρέχοντας πληροφορίες για τον οποιοδήποτε χρήστη των υπηρεσιών της;
  • Πόσο πιθανή θεωρείτε την ύπαρξη ενός Master Plan όπου η παντοδύναμη πλέον Google ελέγχει τους "διαφανείς" χρήστες της; :worry:
Για πείτε :)

1. Δεν αισθανομαι συνεχως ανασφαλεια, αλλα ξερω οτι αν καποιου του μπει στο κεφαλι να βρει κατι για μενα, μπορει να το κανει.. Ειτε απο αυτα που εχω κατα καιρους πει ως κορπς μπραιντ εδω, ως κατι αλλο παραπερα, ως μια επαφη στο μσν, κτλ κτλ.
2. Δεν μπορω να το ξερω, αλλα γιατι να το κανει? Δεν εχω τοσο ενδιαφερουσα ζωη:P
3. Δεν το ξερω ουτε εγω, ουτε κανεις
4. Μου σηκωθηκε η τριχα :P

τις ιδιες

(χα χα χα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσωπικά δε νιώθω να απειλούμαι από κάπόια κατασκοπευτική μηχανή. Δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο σα σενάριο, αλλά θα υπήρχε μόνο σε τελείως διαφορετικά κοινωνικά και πολιτικά πλαίσια, βλ. Stasi. Ποιος ξέρει, μπορεί κάποια στιγμή να ξαναστηθεί ένα τέτοιο θέατρο του παραλόγου.

Πιο πολύ νιώθω να απειλούμαι από "καλοθελητές" που μεταφέρουν κι ανεβάζουν τις φωτογραφίες μου. Εκεί με πιάνει υστερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια, ωραια ολα αυτα που λετε.... Εχω χασει την μπαλα απο την αρχη βεβαια... Αλλα θελω να μου εξηγισετε κατι... απλα και ωραια και θεωροντας δεδομενο οτι δεν με πολυνοιαζει και δεν θα ψαχτω καθολου...

Ωραια, ας υποθεσουμε οτι η google, η microsoft και ολες αυτες η μεγαλες κακες εταιριες ξερουν ολα οσα κανω εγω στο pc μου... Ασχετα απο το πως το κανουν...
Τι Masterplan να εχουν; Δλδ τι θα πετυχουν ξεροντας 2 πραγματα παραπανω για τους χρηστες τους;
Τι θα κερδισουν ξεροντας πια τραγουδια ακουω πιο συχνα, βλεποντας τις φοτογραφιες μου, ξεροντας πιες σελιδες επισκεπτομαι και τι λεω με την κοπελα μου, την αδερφη μου την μανα μου και τους φιλους μου;....

Τωρα με τις μυστικες υπιρεσιες... Ναι ισως να συνεργαζονται για να εχουν της πληροφοριες που θελουν, αλλα αυτες η πληροφοριες συγουρα δεν αφορουν τον οπιωνδηποτε, και αυτους που αφορουν, μαλλον ξερουν να προσεχουν λιγο παραπανω... Εγω τουλαχιστων αν ειμουν τετιος που να εχω λογο να φοβαμε τις μυστικες υπηρεσιες δεν θα χρησιμοποιουσα το pc μου ετσι ελευθερα χωρις να πολυνοιαζομαι... Τωρα ομως τι πληροφοριες να θελει για εμενα οπιαδηποτε μυστικη υπηρεσια η υπηρεσια πληροφοριων;...

Δεν ειμαι περ του να μπορει ο οπιοσδηποτε να μπορει να εχει τετιες πληροφοριες για εμενα! Το ξεκαθαριζω αυτο! Αλλα το να τις εχει η google, ειναι ισο με το να μην τις εχει κανενας, αφου δεν θα δωσει ποτε συμασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι Masterplan να εχουν; Δλδ τι θα πετυχουν ξεροντας 2 πραγματα παραπανω για τους χρηστες τους; Τι θα κερδισουν ξεροντας πια τραγουδια ακουω πιο συχνα, βλεποντας τις φοτογραφιες μου, ξεροντας πιες σελιδες επισκεπτομαι και τι λεω με την κοπελα μου, την αδερφη μου την μανα μου και τους φιλους μου;....

Εδώ νομιζω ότι έχεις λάθος. Εχεις υπόψη σου πόσο κοστιζει μια έρευνα αγοράς; Πέρα απο αυτό. Εχεις συμπληρώσει ποτέ ερωτηματολόγιο τέτοιας έρευνας; Κάποτε σε εποχές τεράστιας φτώχειας, η γυναίκα μου εργάστηκε σε μια τέτοια εταιρία. Συμπληρώναμε τα ερωτηματολόγια μόνοι μας. φυσικα τους εξαπατουσαμε όμως για τέτοια λεφτρά που πλήρωναν τί περίμεναν δουλειά της προκοπής;
Λοιπόν η έρευνα μπορει να ήταν για γαριδάκια (αυτά δοκιμαζε ο ερωτώμενος) όμως οι ερωτήσεις ήταν για της Παναγιάς τα μάτια ! Και τί δεν ρωτουσανε πια. Είκοσι λεπτά κρατούσε η συμπλήρωση

Είναι πανάκριβες λοιπόν οι έρευνες αγοράς και ρωτάνε πολλα άσχετα φαινομενικά πράγματα προκειμένου να κεντράρουν το κοινο στον καταναλωτικο τους στόχο. Αν λοιπόν, αντί να πληρώσει μια εταιρία μια περιουσία, στην εταιρία έρευνας αγοράς, για να πάρει στην τελική σε μεγάλο ποσοστό πλαστά στοιχεία, απο την κάθε γκόμενα ερευνήτρια που συμπληρώνει τα ερωτηματολόγια με το γκόμενο της όπως κάναμε κι εμείς, τα πάρει στη μιση τιμη τουλάχιστον και αυθεντικά απο την Γκουγκλ, πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
πάντα το είχα απορία. Μπορεί κάποιος άσχετος να βρει ονοματεπώνυμο και άλλες προσωπικές πληροφορίες για έναν άνθρωπο μέσω των social media;
Ας πούμε εγώ δεν έχω επίθετο στο Instagram, μπορεί κάποιος να το βρει αυτό; Ή άλλες πληροφορίες
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
πάντα το είχα απορία. Μπορεί κάποιος άσχετος να βρει ονοματεπώνυμο και άλλες προσωπικές πληροφορίες για έναν άνθρωπο μέσω των social media;
Ας πούμε εγώ δεν έχω επίθετο στο Instagram, μπορεί κάποιος να το βρει αυτό; Ή άλλες πληροφορίες
το μονο που μου ερχεται ειναι να κανει αντιστροφη αναζητηση μεσω καποιας φωτογραφιας σου που θα βρει εκει, και η αναζητηση να τον οδηγησει σε καποιο αποτελεσμα απο αλλο site που να εχεις ανεβασει περισσοτερα στοιχεια σου.
επισης μεχρι πριν μερικα χρονια αν εστελνες μια φωτο σου απο το φβ, η φωτο ειχε σαν ονομα το user id σου οπότε ο αλλος μπορουσε να βρει κατευθειαν το φβ προφιλ σου μονο και μονο απο το ονομα της φωτο που θα του εστελνες αν δεν την ειχες μετονομασει.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
το μονο που μου ερχεται ειναι να κανει αντιστροφη αναζητηση μεσω καποιας φωτογραφιας σου που θα βρει εκει, και η αναζητηση να τον οδηγησει σε καποιο αποτελεσμα απο αλλο site που να εχεις ανεβασει περισσοτερα στοιχεια σου.
επισης μεχρι πριν μερικα χρονια αν εστελνες μια φωτο σου απο το φβ, η φωτο ειχε σαν ονομα το user id σου οπότε ο αλλος μπορουσε να βρει κατευθειαν το φβ προφιλ σου μονο και μονο απο το ονομα της φωτο που θα του εστελνες αν δεν την ειχες μετονομασει.
φβ δεν έχω.. και το ινστα μου είναι ιδιωτικό.
α άρα μόνο έτσι μπορεί να βρει κάποιος προσωπικές σου πληροφορίες;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
φβ δεν έχω.. και το ινστα μου είναι ιδιωτικό.
α άρα μόνο έτσι μπορεί να βρει κάποιος προσωπικές σου πληροφορίες;
αναλογα σε ποσα site εχεις δωσει απο μονη σου στοιχεια σου και τι φαινεται. ακομα και απο αποτελεσματα εξεταστικης σε πανεπιστημιο, από το online καταθετηριο πτυχιακων εργασιων, αν ξερει πχ τη σχολη σου ή το πότε εδωσες πανελληνιες, ας πουμε αν ξερει απο πού εισαι και τι ηλικια και τι σχολη, μπορει να ψαξει ποσα ονοματα κανουν match στο κοινωνικο προφιλ αυτο απο τα αποτελεσματα φροντιστηριου στην περιοχη σου.

επισης μπορει απο φιλους σου. εσυ καλα το ινστα το εχεις κλειστο αλλά μπορει πχ να δει οτι εχετε κοινους καποιους και να εισαι ας πουμε σε καμιά φωτο φιλης σου, την οποια φωτο να την εχει στο προφιλ της η φιλη σου και να μαθει κατι παραπανω απο εκει. ο,τι μου ρχεται στο μυαλο με την πρωτη σου λεω, αναλογα ποσο διατεθειμενος ειναι ο αλλος να ψαξει, βρισκει αναλογα. και ολα αυτα χωρις να μπει σε ιδιαιτερες τεχνικες εξαπατησης ή hacking, με ενα απλο reconnaissance και ψαξιμο. α επισης ενα αλλο ειναι αν εχει το email σου.

για παραδειγμα, το πιο απλο, χωρις να ψαξω το οτιδηποτε, εδω μεσα στο esteki, εισαι σιγουρη οτι ολα αυτα τα χρονια που εισαι μελος, δεν εχεις ποσταρει το παραμικρο που να προδιδει προσωπικες σου πληροφοριες, σε κανενα απο τα χιλιαδες ποστ?

πιο συγκεκριμενο παραδειγμα, υπαρχει ενα thread που λεει οι φωτογραφιες μας, esteki edition pics, το κατοικιδιο μου κλπ
ηξερες οτι αν ειχες geotag ανοιχτο την ωρα που τραβηξες την φωτο, η φωτο θα περιεχει την πληροφορια του gps με συντεταγμενες και αν ανεβασεις την φωτο εδω στο esteki φαινεται η ακριβης τοποθεσια που την τραβηξες πανω στο χαρτη? και στις πλειστες των περιπτωσεων αυτη η τοποθεσια ειναι το σπιτι μας. καποιος με ενα απλο save και δεξι κλικ ιδιοτητες εχει συντεταγμενες του πού μενεις. το ειχα κανει θεμα σε dm στον @Scandal αυτο, ειναι μεγαλο θεμα ασφαλείας του esteki, καθως κατά το upload θα επρεπε το συστημα του esteki που ανεβαζει τις φωτο να διαγραφει αυτοματα ολα τα ευαισθητα προσωπικα metadata απο τη φωτο που ανεβαζουν οι χρηστες, οπως το geolocation. ενα αλλο παραδειγμα, αν πχ την φωτο που ανεβασες με τον εαυτο σου στο esteki edition pics πώς το λενε, αν ανεβασεις την ιδια σε καποιο αλλο social, μετα απο λιγες ωρες το reverse image search της google μπορει να την τσιμπησει την φωτο και να μου βγαλει το προφιλ σου, αναλογως του ποσο γρηγορα κανει indexing στα εκατομμυρια αποτελεσματα το μποτακι αναζητησης της google. συνηθως αυτο πιανει με παλαιοτερες φωτο σου. το πιο ευπαθες σοσιαλ ηταν το φβ βεβαια, ισως πλεον να εχουν αλλαξει αυτα και να ειναι πιο ασφαλη


για παραδειγμα δειτε τι σκανδαλο ειχε υπαρξει το καλοκαιρι του 2013 λογω ενος θεματος ασφαλειας στο url αποτελεσματων του υπουργειου στις πανελληνιες. ολα τα στοιχεια στη φορα, ο καθενας μπορουσε με ενα απλο επωνυμο να βρει τον οποιονδηποτε σε ολη την ελλαδα το τι βαθμους εγραψε ανά μάθημα καθως και προσωπικα στοιχεια της καρτελας μαθητη του (κωδικος μαθητη, ονοματεπωνυμο, στοιχεια γονεων). Και αυτο το εργαλειακι το ειχε κανει ενα μελος εδω μεσα, στο ischool:



ειναι οντως τρομακτικο το τι πληροφορια υπαρχει για τον καθενα μας εκει εξω, ποτέ δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως ξερει το ιντερνετ για σενα και τι μπορει να ανακαλυφθει αν καποιος ψαξει παραπανω :/:
υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που τα ρωτάς αυτα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
αναλογα σε ποσα site εχεις δωσει απο μονη σου στοιχεια σου και τι φαινεται. ακομα και απο αποτελεσματα εξεταστικης σε πανεπιστημιο, από το online καταθετηριο πτυχιακων εργασιων, αν ξερει πχ τη σχολη σου ή το πότε εδωσες πανελληνιες, ας πουμε αν ξερει απο πού εισαι και τι ηλικια και τι σχολη, μπορει να ψαξει ποσα ονοματα κανουν match στο κοινωνικο προφιλ αυτο απο τα αποτελεσματα φροντιστηριου στην περιοχη σου.

επισης μπορει απο φιλους σου. εσυ καλα το ινστα το εχεις κλειστο αλλά μπορει πχ να δει οτι εχετε κοινους καποιους και να εισαι ας πουμε σε καμιά φωτο φιλης σου, την οποια φωτο να την εχει στο προφιλ της η φιλη σου και να μαθει κατι παραπανω απο εκει. ο,τι μου ρχεται στο μυαλο με την πρωτη σου λεω, αναλογα ποσο διατεθειμενος ειναι ο αλλος να ψαξει, βρισκει αναλογα. και ολα αυτα χωρις να μπει σε ιδιαιτερες τεχνικες εξαπατησης ή hacking, με ενα απλο reconnaissance και ψαξιμο. α επισης ενα αλλο ειναι αν εχει το email σου.

για παραδειγμα, το πιο απλο, χωρις να ψαξω το οτιδηποτε, εδω μεσα στο esteki, εισαι σιγουρη οτι ολα αυτα τα χρονια που εισαι μελος, δεν εχεις ποσταρει το παραμικρο που να προδιδει προσωπικες σου πληροφοριες, σε κανενα απο τα χιλιαδες ποστ?

πιο συγκεκριμενο παραδειγμα, υπαρχει ενα thread που λεει οι φωτογραφιες μας, esteki edition pics, το κατοικιδιο μου κλπ
ηξερες οτι αν ειχες geotag ανοιχτο την ωρα που τραβηξες την φωτο, η φωτο θα περιεχει την πληροφορια του gps με συντεταγμενες και αν ανεβασεις την φωτο εδω στο esteki φαινεται η ακριβης τοποθεσια που την τραβηξες πανω στο χαρτη? και στις πλειστες των περιπτωσεων αυτη η τοποθεσια ειναι το σπιτι μας. καποιος με ενα απλο save και δεξι κλικ ιδιοτητες εχει συντεταγμενες του πού μενεις. το ειχα κανει θεμα σε dm στον @Scandal αυτο, ειναι μεγαλο θεμα ασφαλείας του esteki, καθως κατά το upload θα επρεπε το συστημα του esteki που ανεβαζει τις φωτο να διαγραφει αυτοματα ολα τα ευαισθητα προσωπικα metadata απο τη φωτο που ανεβαζουν οι χρηστες, οπως το geolocation. ενα αλλο παραδειγμα, αν πχ την φωτο που ανεβασες με τον εαυτο σου στο esteki edition pics πώς το λενε, αν ανεβασεις την ιδια σε καποιο αλλο social, μετα απο λιγες ωρες το reverse image search της google μπορει να την τσιμπησει την φωτο και να μου βγαλει τον λογαριασμο σου, αναλογως του ποσο γρηγορα κανει indexing στα εκατομμυρια αποτελεσματα το μποτακι αναζητησης της google. συνηθως αυτο πιανει με παλαιοτερες φωτο σου. το πιο ευπαθες σοσιαλ ηταν το φβ βεβαια, ισως πλεον να εχουν αλλαξει αυτα και να ειναι πιο ασφαλη


για παραδειγμα δειτε τι σκανδαλο ειχε υπαρξει το καλοκαιρι του 2013 λογω ενος θεματος ασφαλειας στο url αποτελεσματων του υπουργειου στις πανελληνιες. ολα τα στοιχεια στη φορα, ο καθενας μπορουσε με ενα απλο επωνυμο να βρει τον οποιονδηποτε σε ολη την ελλαδα το τι βαθμους εγραψε ανά μάθημα καθως και προσωπικα στοιχεια της καρτελας μαθητη του (κωδικος μαθητη, ονοματεπωνυμο, στοιχεια γονεων). Και αυτο το εργαλειακι το ειχε κανει ενα μελος εδω μεσα, στο ischool:



ειναι οντως τρομακτικο το τι πληροφορια υπαρχει για τον καθενα μας εκει εξω, ποτέ δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως ξερει το ιντερνετ για σενα και τι μπορει να ανακαλυφθει αν καποιος ψαξει παραπανω.
υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που τα ρωτάς αυτα?
Οκ, μου έδωσες μια καλή ιδέα να τα διαγράψω όλα😂

επειδή με ακολουθούν και αρκετοί πολύ γνωστοί ηθοποιοί, νιώθω αρκετά εκτεθειμένη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Οκ, μου έδωσες μια καλή ιδέα να τα διαγράψω όλα😂

επειδή με ακολουθούν και αρκετοί πολύ γνωστοί ηθοποιοί, νιώθω αρκετά εκτεθειμένη.
η πιο σημαντικη ερωτηση ειναι γιατί να θελει καποιος να σε στοχοποιησει ετσι και να σε ξεψαχνισει ψηφιακα?
με τρομαζει που σε ανησυχει εσενα αυτο το ζητημα τωρα ξαφνικα!
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Άν βάζεις προσωπικές πληροφορίες στο facebook είναι δεδομένο ότι θα το δουν όλοι, μην διαμαρτύρονται μετά που το ξέρεις ας πούμε και τέτοια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Γεια χαρά!
@chester20080 σε ευχαριστούμε για την επισήμανση του θέματος. :)
Η πλατφόρμα ανεβάζει τις εικόνες ως attachments ως "έχουν" συνεπώς μαζί με τα metadata. Ίσως είναι μια αναγκαιότητα που δεν έχουν προβλέψει ακόμα οι προγραμματιστές (αν και δεν είμαστε στην τελευταία έκδοση, δε νομίζω ακόμα και στην τελευταία να έχει γίνει κάποια πρόβλεψη).

Έκανα μια αλλαγή στο σύστημα ώστε να κάνει strip τις πληροφορίες αυτές. Ισχύει για νέες και παλιές εικόνες.
Μπορείς όποτε θες να τεστάρεις και να μας πεις :)
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.
Τα εν οίκω μη εν δημω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκ, μου έδωσες μια καλή ιδέα να τα διαγράψω όλα😂

επειδή με ακολουθούν και αρκετοί πολύ γνωστοί ηθοποιοί, νιώθω αρκετά εκτεθειμένη.
Να το κάνεις και να είσαι πολυ προσεκτικη με αυτά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top