Απορίες σχετικά με Internet Café και ανήλικους

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ επιμένεις ότι οι μαγαζάτορες βλέπουν τα παιδιά σαν ένα τσουβάλι χρημάτων;
Ξέρεις ότι:
  • Ένα μαγαζί που το προϊών του είναι νόμιμο για όλους τους ανθρώπους δεν μπορεί να αποκλείσει κάποια ομάδα ανθρώπων;
  • Ένα netcafe δεν το συμφέρει να είναι και Games Cafe επειδή χρειάζεται πολύ πιο ακριβό εξοπλισμό;
Έχω άδικο που είμαι σίγουρος ότι κάνεις αυθαίρετες γενικεύσεις; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ επιμένεις ότι οι μαγαζάτορες βλέπουν τα παιδιά σαν ένα τσουβάλι χρημάτων;
Ξέρεις ότι:
  • Ένα μαγαζί που το προϊών του είναι νόμιμο για όλους τους ανθρώπους δεν μπορεί να αποκλείσει κάποια ομάδα ανθρώπων;
  • Ένα netcafe δεν το συμφέρει να είναι και Games Cafe επειδή χρειάζεται πολύ πιο ακριβό εξοπλισμό;
Έχω άδικο που είμαι σίγουρος ότι κάνεις αυθαίρετες γενικεύσεις; ;)

Εσύ τι λές????? οτι τα βλέπουν σαν παιδιά τους??
Μήπως τους αφήνουν να παίζουν και τσάμπα?
Γιατί νομίζεις πως το κάνει?Για να δώσει χαρά?
Συγνώμη αλλά δεν τα λέω έτσι ξεκάρφωτα!
Όπως είπα και σε προηγούμενη απάντηση....πολύ απλά αυτός ο άνθρωπος (ιδιοκτήτης) έχει επενδύσει κάποια λεφτά ή έχει πάρει κάποια ρίσκα για να βγάλει περισσότερα λεφτά!!!
ύστερα θα σου δώσω ένα παράδειγμα αλλά λιγάκι άσχετο και πλησιάζει ελεεινά στην πραγματικότητα....απο τον καβούρη!(ναι τυχαίνει να βλέπω αλλά όχι δεν το έβγαλα απο εκεί το συμπέρασμα) Που με το που μπαίνει και φεύγει ένας πελάτης δεν λέει μου έφυγε ο πελάτης αλλά τα λεφτά μου!
Ο κάθε ιδιοκτήτης έτσι σκέφτεται και συγνώμη που έφερα αυτό το παράδειγμα απλά θέλω να γίνω λιγάκι πιο κατανοητή....!!!!
Τώρα σχετικά με τα νετ καφε που είναι και games cafe εσύ γιατί λες να το κάνει?ίσως για να προσελκύσει περισσότερο κόσμο???Ίσως για να βγάλει στο μέλλον περισσότερα λεφτά??Αλλιώς θα άνοιγαν ένα καφενείο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επίσης,όπως είπα και πιο πάνω, ένα Internet Cafe δεν μπορεί να βάλει ταμπέλα "Απαγορεύεται η είσοδος σε άτομα κάτω το 18 ετών". Αυτό όμως δεν ισχύει αν το net cafe είναι λέσχη ή μη κερδοσκοπική εταιρία. Ψάξε το λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν είπα πως απαγορευεται η είσοδος απλά είπα τι είναι υγιές και τι όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που σου λέμε τόση ώρα είναι οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να βάλει τέτοια ταμπέλα ΕΚΤΟΣ αν είναι λέσχη ή ΑΜΚΕ, που προφανώς δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
με ιδιοκτήτες γιατί έστω και αν τους ενδιέφερε θα έβαζαν κάποιες ταμπέλες η θα υποχρέωναν τα παιδιά να πηγαίνουν με συνοδεία μόνο και μόνο για να έχουν την συνείδηση τους καθαρή.Χωρίς να τους υποχρεώνει κανένας νόμος και όλα τα σχετικά!

Λέω τι θα είναι σωστό και όχι τι προβλέπει ο νόμος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν είπα πως απαγορευεται η είσοδος απλά είπα τι είναι υγιές και τι όχι!
Ο ιδιοκτήτης του net cafe δεν είναι κηδεμόνας τους. Από τη στιγμή που ο νόμος δεν θέτει περιορισμό, οι ανήλικοι έχουν ίδια "δικαιώματα" στο πόση ώρα θα κάτσουν στο net cafe με τους ενήλικους.


Αντίθετα, οι γονείς θα κρίνουν τι είναι υγιές και τι όχι. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο ιδιοκτήτης του net cafe δεν είναι κηδεμόνας τους. Από τη στιγμή που ο νόμος δεν θέτει περιορισμό, οι ανήλικοι έχουν ίδια "δικαιώματα" στο πόση ώρα θα κάτσουν στο net cafe με τους ενήλικους.
Ακριβώς. Φαντάζεσαι να τους διώξει ο ιδιοκτήτης και να έρθει μετά ο γονιός να κάνει φασαρία επειδή έδιωξαν το παιδί του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλά ας μην είμαστε αφελείς... ο ιδιοκτήτης δεν ανησυχεί και τόσο πολύ για το αν θα έρθει να του μιλήσει ο γονιός του παιδιού που δεν φιλοξένησε στο καφέ του, αντιθέτως ανησυχεί για το επιπλέον κέδρος που θα χάσει αν αρχίσει να ζητά από τα ανήλικα ή έστω πιο μικρά παιδιά να φύγουν από το ίντερνετ κατάστημά του.
Κακά τα ψέματα, χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα, σχεδόν τα περισσότερα πράγματα πλέον, μεταφράζονται σε χρήματα παρά κινήσεις ηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δικαστής

Νεοφερμένος

Ο Δικαστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα απαντήσω στον Hunter ως υπάλληλος σε Internet Café

1. Δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει αυτό.

2. Δεν μεταφράζεται σε παραπλάνηση ανηλίκου. Κανένας δεν κάλεσε τα πιτσιρίκια να έρθουν να παίζουν ατελείωτες ώρες. Ευθύνες έχουν μόνο οι γονείς

3. Και τι θέλεις να κάνουμε ρε φίλε να τα κλείσουμε όλα ? και πώς θα ζήσουμε εμείς θα ανοίξουμε μπακάλικο ?

4. Αν ανησυχούσαν θα τους κόβανε το χαρτζιλίκι

5. Τι κάνει η Αστυνομία ? θες να μάθεις ? έρχονται τα απογεύματα και παίζουνε Counter Strike !

6. Έχω κόψει πολλά κεφάλια σε παιχνίδια, έχω δει φρικτά πράγματα στα games, ποτέ μου όμως δεν έγινα ο παρανοϊκός δολοφόνος με το πριόνι ! είναι η ποιο ηλίθια ερώτηση που έχω ακούσει ποτέ.


Άνθρωπε μου τότε αν είναι θέμα συνείδησης, τότε να κλείσουν τα πολεμικά και πυρηνικά εργοστάσια, να μην υπάρχουν πόλεμοι και στρατοί, να μην υπάρχει πείνα στον κόσμο. Ο πλανήτης έχει πολλά περισσότερα σημαντικά προβλήματα να επιλύση από το να έρχεται κάποιος νέος, νέα στα Internet Café.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ο πλανήτης έχει πολλά περισσότερα σημαντικά προβλήματα να επιλύση από το να έρχεται κάποιος νέος, νέα στα Internet Café.

Σόρι, αλλά μια αποχαυνωμένη νεολαία είναι από μόνο του ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σόρι, αλλά μια αποχαυνωμένη νεολαία είναι από μόνο του ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Και σε αυτό φταίνε τα Internet Cafe? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top