Γονείς και σεξουαλική διαπαιδαγώγηση

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ειμαι ζωντανό παράδειγμα, huhu :clapup::clapup::clapup: (και ο ντάντι είναι καπετάνιος:P)

ρωτάω τον bro τι είναι ψ*λη και 69, που άκουσα να λένε τα αγοράκια στο πίσω θρανίο:redface:. και με στέλνει στον ντάντι, που εκείνη την ώρα έτρωγε, με το πρόσχημα ότι δεν γνωρίζει ο ίδιος (είμασταν και τα δύο τσίρκο από μικρά, μη το ψάχνετε:D).
Μη σας τα πολυλογώ, του βγήκε το φαί από τη μύτη:hehe:..
αλλά μου εξήγησε:clapup::clapup:

(ειδικά για το 69, μου είπε ότι είναι ένας τρόπος ερωτικής συνεύρεσης, αλλά ΑΝΩΜΑΛΟΣ :hehe::hehe: στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβει ο bro:vroum:)

:rofl: :rofl: :rofl: A ρε doo με τις ατάκες σου!!! Λιώσημο πάλι! ε όχι και ανώμαλο το 69 αν το κάνεις με σειρά δηλαδή είναι νορμάλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
....ακομα και τωρα το περιγραφουν εμμεσα και οχι ξεκαθαρα.

Οι γονείς μου πάντως, μου είχαν φέρει από το εξωτερικό, βιβλίο για παιδιά με cartoon, που έδειχναν με σκιτσάκια όλη την "σκληρή" :P πραγματικότητα, αλλά στο πολύ χαριτωμένο (το πουλάκι του μπαμπά και η φωλίτσα της μαμάς!!!) και καθόλου χυδαίο σαφώς, και έτσι ήξερα 100% πώς γίνεται όλο το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Οι γονείς μου πάντως, μου είχαν φέρει από το εξωτερικό, βιβλίο για παιδιά με cartoon, που έδειχναν με σκιτσάκια όλη την "σκληρή" :P πραγματικότητα, αλλά στο πολύ χαριτωμένο (το πουλάκι του μπαμπά και η φωλίτσα της μαμάς!!!) και καθόλου χυδαίο σαφώς, και έτσι ήξερα 100% πώς γίνεται όλο το παιχνίδι.

υπάρχουν ακόμα τέτοια βιβλία βρε λενίο, αλλα είναι λίγο πιο σύνχρονα, π.χ η φωλίτσα της μαρία, κρίστι, γιολάντας, κελονίκης, κλαίρης και το πουλάκι του μπαμπά!:clapup:
Απο αυτά τα βιβλιά δεν μαθαίνεις το σεξ, αλλα το νόημα της ζωής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Από ποια ηλικία πρέπει τα παιδιά να μάθουν για το σεξ; Γιατί στο σχολείο του γιου μου το αγοράκι έκανε το doggie style σε άλλο αγοράκι. Και τα δυο αγοράκια είναι τρίτης δημοτικού. Αν οι γονείς είναι ανίκανοι να μάθουν στο παιδί τους το σωστό τότε πρέπει να επέμβουν οι κατάλληλοι φορείς για να μην έχουν ψυχολογικά τα παιδιά που είναι ακόμα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Από ποια ηλικία πρέπει τα παιδιά να μάθουν για το σεξ; Γιατί στο σχολείο του γιου μου το αγοράκι έκανε το doggie style σε άλλο αγοράκι. Και τα δυο αγοράκια είναι τρίτης δημοτικού. Αν οι γονείς είναι ανίκανοι να μάθουν στο παιδί τους το σωστό τότε πρέπει να επέμβουν οι κατάλληλοι φορείς για να μην έχουν ψυχολογικά τα παιδιά που είναι ακόμα παιδιά.

Τα παιδιά θα έπρεπε να μαθαίνουν για το σεξ από την ηλικία από την οποία ρωτάνε γι αυτό με τροπο κατάλληλο για την ηλικία που συμβαίνουν όλα αυτά.

Τα περισσότερα πιτσιρίκια σε διαφορετικές φάσεις της ζωής τους κάνουν ερωτήσεις και έγκειται στους γονείς να δώσουν κάποιες πρώτες έστω απαντήσεις, κάθε φορά λίγο πιο συγκεκριμένες, λίγο πιο ενημερωτικές, αφού είναι δεδομένο ότι οι ερωτήσεις αυτές όπως όλες οι παιδικές ερωτήσεις επανέρχονται από καιρό σε καιρό.

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν παιδάκια γονέων με ενημέρωση και σοβαρή στάση απέναντι στο ζήτημα βρίσκονται στο ίδιο σχολικό περιβάλλον με παιδάκια γονέων που ή αποφεύγουν ή ακόμα και δαιμονοποιούν τη συζήτηση, ή αφήνουν τα πράγματα στο χαβαλέ και την τηλεόραση.

Τότε είναι η σειρά του (εντελώς στην κοσμάρα του όμως:whistle:) ελληνικού σχολείου να ισορροπήσει τα πράγματα δίνοντας πληροφορίες, γνώση και διορθώνοντας τις όποιες λανθασμένες πρώτες εντυπώσεις. (ποιός ήρθε???)

...επειδή όμως αυτό δεν πρόκειται να συμβεί...
αυτό που θα πρότεινα είναι 2-3 γονείς με παρόμοιες ανησυχίες να πιέσουν (αφόρητα why not?) τους εκπαιδευτικούς και τη διεύθυνση του σχολείου να γίνει μια διερευνητική συζήτηση με τα παιδιά, να πιεστεί ο (θεέ μου τί λέω, λες και δεν ξέρω) Σύλλογος Γονέων να διοργανώσει κάτι (συνάντηση, εκδήλωση ό,τι θέλετε) με ένα ψυχολόγο, να κατανοήσουν τουλάχιστον ότι κάποιοι νοιάζονται και αφού το επίσημο αναλυτικό πρόγραμμα είναι αυτό που λέμε ο βασιλιάς είναι γυμνός, τουλάχιστον να πάρουν κάποια παράλληλη πρωτοβουλία.
Αυτά και εύχομαι να μην πέσετε σε εκπαιδευτικούς με φοβικά σύνδρομα...
Καλημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Eχεις δικιο dreamsrevenge ομως στο δημοτικο οι δασκαλοι ειναι του στυλ μην μας ενοχλειτε με σοβαρα θεματα αφηστε μας να περασουμε υσιχα την μερα μας.δεν τους ενδιαφερει η διαπεδαγωγιση των παιδιων.βεβαια και το θεμα γονεις ειναι ενα θεμα που καιει γιατι το 80% αδιαφορει και πανε στο σχολειο οταν και αν τους καλεσουν.δυστιχως το θεμα ειναι πικρα και δεν ξερω τι να κανω γιατι ουτε πινικα μπορω να κανω κατι αυριο ειναι κρισιμη μερα και μετα βλεπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γενικά δεν είχα πρόβλημα να συζητήσω με τη μητέρα μου τέτοια θέματα απλά εκείνη μου μιλούσε ανάλογα με την ηλικία μου , εγώ εντωμεταξύ ήμουν κρυφοπληγή κι ενώ φαινόμουν ένα ήσυχο κοριτσάκι που παίζει με τις κούκλες του και χαμογελάει , ήμουν απίστευτο σκατόπαιδο απλά δεν το εκδήλωνα και η μητέρα μου πίστευε πως είμαι αθώο ακόμα , και θα μου τα πει σιγά σιγά και προσαρμοσμένα όχι μόνο ηλικιακά αλλά και κατά πως έκρινε την ιδιοσυγκρασία μου .( μόνο που εγώ :devil:)

Όλα αυτά που μου έλεγε για σποράκια που δίνει ο άντρας στη γυναίκα δεεεν μου φαινόντουσαν σόι κι ενώ τη ρώταγα :
- Τι σπόρια ? Ηλιόσπουρους ?
- Όχι παιδάκι μου ηλιόσπουρους , δεν είναι τέτοια σπόρια ...
- Ε, τι τότε , πασατέμπο ? Με αλάτι ?
....Ουσιαστική απάντηση όπως καταλαβαίνετε δεν έπαιρνα στο φλέγον θέμα τουναντίον αποπροσανατολιζόμουν πιότερο …

Κάποια στιγμή λοιπόν στην 5η δημοτικού βάλαμε κάτω εγώ και άλλα τρία σκατόπαιδα φίλες μου την μεγαλύτερη αδελφή της μιας κοπέλας και της κάναμε στενό μαρκάρισμα είχαμε πάρει την απόφαση πως πάει και τελείωσε πρέπει να μάθουμε , και να τα μάθουμε όλα , ούτε σπόρια και λοιποί ξηροί καρποί , ούτε αυγουλάκια ....:P με μαγιονέζα που κατεβάζει η γυναίκα , ούτε ένα υγρό που δίνει ο άντρας στη γυναίκα ( πες μας τι πίνεις και δε μας δίνεις ) , ούτε του αγοριού ( απέναντι ) το πουλάκι έχει στύση ( τι ʽ ν τούτο :eek: πάλι όπως λέμε …" συστήσει " ? )

Η δόλια δεν μπορώ να πω μας είπε με απλά και κατανοητά λόγια πως γίνεται η σεξουαλική πράξη ( μα είναι δυνατόν σεξουαλική και πράξη ? :pfff: τι είναι εξίσωση ?)
…………………………………………………………….
………………………………………………
………………………………………..
σιωπή στην ομήγυρη


Εμένα όμως κάτι δεν μου καθότανε καλά ……και ρωτάω εύλογα :
Και δηλαδή συγνώμη ... και τι κάνουν όλη αυτή την ώρα ... κάθονται και κοιτιούνται ?
Αυτό είναι δλδ όλο κι όλο σα να δίνουν χειραψία και γίνεται γι αυτό τόσος ντόρος ? :P



Άντε τώρα η κοπέλα να εξηγήσει σε ένα νιάνιαρο που έχει αυτό το ερώτημα τι εστί .. φιρίκ… συγνώμη , πόθος ήθελα να πω , συναίσθημα , πάθος και όλα τα σχετικά .

Το αποτέλεσμα πάντως ήταν ότι μάθαμε με όλας τας ανατριχιαστικάς λεπτομέρειας πως γίνονται τα παιδιά κι ότι τούτο δω το πανηγύρι ..δδδεεεν γίνεται μόνο για να κάμει κανείς τέκνα αλλά και για λόγους … :P αναψυχής !

Το κλου βέβαια είναι ότι σε μια μάζωξη συγγενών που είχε η μητέρα μου μετά από μερικές μέρες βρήκα ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για να ανακοινώσω περήφανη τις νέες μου γνώσεις :devil: και … φυσικά τρέχαμε το θείο Χαράλαμπο που ήταν και αριστερός ( ψάλτης ) για οξυγόνο στον Ευαγγελισμό …( ευτυχώς εφημερευε )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χαχαχα

το μελιω ειναι απιθανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top