Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Ποια η γνώμη για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
  • Θετική

    Ψήφοι: 27 75.0%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 9 25.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είστε κατά ή υπερ;

επεξήγηση:
Στα κλειστά επαγγέλματα δεν εκδίδεται η άδεια από το κράτος. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσεις άδεια για να ασκήσεις ένα κλειστό επάγγελμα είναι είτε να κληρονομησεις την άδεια είτε να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποια επαγγέλματα είναι αυτά; :redface:
Εξαρτάται βασικά. Αν δεν ικανοποιούν κάποια ανάγκη ή υπάρχουν κάποια άλλα όμοια επαγγέλματα που εξυπηρετούν καλύτερα/ποιτικότερα/γρηγορότερα τις ανάγκες θέλουμε δε θέλουμε παραμένουν κλειστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ίσως έπρεπε να εξηγήσεις δύο-τρία πράγματα πάνω στο δημοψήφισμα και τη συζήτηση που άνοιξες.
Παρ' όλα αυτά, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, σήμερα που ισοπεδώνονται τα πάντα, με κάνουν να είμαι αντίθετος και να βλέπω εκ του πονηρού κάθε τέτοια κίνηση.
Εξάλλου, αν θέλω να αγοράσω π.χ. φάρμακα, θα τα πάρω και από τα σούπερ-μάρκετς; Δεν θα το έκανα βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πρόσθεσα επεξήγηση στο αρχικό post.

Κλειστά επαγγελματα δεν είναι αυτό που λες.

Γενικά κλειστά επαγγέλματα είναι αυτά που η άδεια για να ασκηθούν δεν εκδίδονται από το κράτος αλλά πρέπει να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει. Π.χ Όταν ένας φαρμακοποιός θέλει να ανοίξει φαρμακείο πρέπει να αγοράσει την άδεια από κάποιον άλλον φαρμακοποιό. Δεν μπορεί να του δωσει η νομαρχία τέτοια άδεια. Επίσης στην περίπτωση που ανοιχτούν δεν σημαίνει ότι επειδή θα τις εκδίδει το κράτος θα είναι δωρεάν όπως παλιότερα .

Αυτές οι άδειες δόθηκαν τζάμπα από την πολιτεία σε κάποιους πολίτες και αυτοί είτε την μεταβίβαζουν στα παιδιά τους είτε την πουλούν έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού.

Εγώ είμαι θετικός στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων δηλαδή θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να δίνει αυτές τις άδειες και όχι να είναι αντικείμενο αγοροπωλήσεων μεταξύ ιδωτών και να μεταβιβάζονται μεταξύ γεννεών. Από την άλλη κάποιοι που δεν κληρονόμησαν την άδεια έδωσαν μια περιούσια για να τις προμηθευτούν και χάνουν τη δυνατότητα να την μεταπωλήσουν όταν πάρουν σύνταξη. Ίσως σε αυτούς πρέπει να δωθεί κάποια γεναιόδωρη αποζημίωση. Αυτοί που κληρονόμησαν τις άδειες δεν πρέπει να τους δωθεί καμιά αποζημίωση γιατί την άδεια τους την έδωσε το κράτος δωρεάν.

Γενικά είμαι θετικό στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά είμαι κατά των κλειστών επαγγελμάτων.

Αυτό πες το στον πατέρα μου που έχει ταξί σε νησί,κι αν ανοίξουν τώρα το επαγγελμα θα μπορεί να πάρει ο καθένας.Το πρώτο πράγμα που θα γίνει είναι να πεινάσουν όλοι,στο υπογράφω.Το δεύτερο πράγμα είναι ολοι οσοι εχουν ταξι να σφαχτουν μεταξύ τους.


1)Μην κοιτας που στην Αθηνα είναι χαοτικα τα πραγματα και μπορειτε να στηριξετε ενδεχομενως μερικα ατομα ακομα.
2)Στα ταξι ειδικα δεν υπαρχει το κριτηριο,"ας επιβιωσει ο καλυτερος".Απο τη στιγμη που οι πιατσες,ο τροπος πληρωμης,και λοιπα και λοιπα,είναι ενιαία.
3)Μη βλέπεις συνεχως το καναλι που οι περισσοτεροι βάλαν στον αριθμο 4 στη λιστα με τα καναλια σε αλλο τοπικ,το οποιο προσκειται απο κτισεως Ρωμης τρελα στην τωρινη κυβέρνηση. (Χωρις αυτο να υπονοεί κομματική προτίμηση δική μου)

Ειδικά εκείνος ο κυριος γκριζομάλλης-ονομα δε θυμαμαι-που καθεται διπλα στην... (ονομα δημοσιογραφου),με εξοργισε παρα πολυ οταν στριμωξε τον προεδρο των οδηγων βυριοφορων,επειδη η οξυδέρκεια του του εδειξε πως ο συνομιλητης του ηταν αμόρφωτος,κι ευκολα θα αφηνόταν έρμαιο στις ελεεινά κατευθυνόμενες ερωτήσεις του.

Επισης μην εχεις την ψευδαίσθηση πως τα κλειστα επαγγέλματα είναι παράδεισος.Δεν ξέρεις πόσο εχει μειωθεί ο τζιρος τα τελευταία χρόνια σε μερικά από αυτά.Για καποιο λόγο ηταν κλειστά


Και προς Θεου,μην τα παρομοιάσεις με το δημόσιο,δεν εμπνεουν την ιδια αισθηση σιγουριάς ούτε για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@Chemwizard
Δεν έχω συγγενή ή γνωστό ταξιτζή αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες ταξιτζήδων. Αυτοί που έχουν άδεια και έχουν πρακτικά το δικό τους ταξί που βγάζουν αρκετούτσιακα (έχουν πρακτικά την δικιά τους επιχείρηση) και οι δεύτεροι που είναι υπάλληλοι σε κάποιες εταιρίες δεν έχουν δικιάτους άδεια και δουλεύουν μισθωτοί.

Στην Αθήνα οι ταξιτζήδες οι παραπάνω είναι της δεύτερης κατηγορίας και λόγω των καλών ΜΜΜ που έχει η Αθήνα και του μεγάλου αριθμού τους δεν βγάζουν πολλά. Στην επαρχία συγκεκριμένα Κόρινθο που γνωρίζω βγάζουν αρκετά αυτοί που έχουν δικιά τους άδεια.

Την άδεια του πατέρα σου είτε την κληρονόμησε είτε την αγόρασε. Στην δεύτερη περίπτωση παίζει ένα θέμα για αποζημίωση όχι όμως την πρώτη. Όταν ανοιχτεί το επάγγελμα του ταξιτζή δεν σημαίνει ότι θα γεμίσει ο τόπος ταξιτζήδες (που στην Αθήνα έχει γεμίσει) αλλά ότι θα δίνονται οι άδειες από το κράτος. Όταν κάποιος εγκαταλείπει το επάγγελμα την άδεια θα την δίνει στο κράτος και όχι στο γιο του. Αν δεν χρειάζεται δεν θα εκδίδει το κράτος καινούριες άδειες. Αν οι άδειες που μπορεί να διαθέσει το κράτος είναι λίγες και η ζήτηση πολύ τότε το κόστος των αδειών θα ανεβαίνει για να περιοριστεί η ζήτηση.

Πρακτικά με το άνοιγμα το επεγγεμάτων θα σταματησει η άδεια να είναι προσωπικό περιουσιακό στοιχείο που επαναλαμβάνω δεν πρέπει να είναι γιατί το κράτος αρχικά τις έδινε δωρεάν στους ενδιαφερόμενους.

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν ταξιτζήδες με δικιά τους άδεια που πεινάνε..... Μη ξεχνάμε ότι όσα παίρνουν τα παίρνουν μαύρα γιατί εξακολουθούν να μην δίνουν οι περισσότεροι αποδείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
@Focko,την αδεια ο πατέρας μου την πήρε όταν ο πεθερός του σκοτώθηκε απο λεωφορείο μέσα στο δικό του ταξί,αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία.

Το ξέρω οτι δεν παίζει αποζημίωση,αλλα κι αυτό να ηταν διαφορετικο,δεν αλλάζει το πραγμα.

Ο πατέρας μου έχει τη δική του αδεια,αλλά ετσι οπως είναι η κατάσταση,ο μεσος Ελληνας προτιμα να παει με τα ποδια στη βροχη,αντι να πάρει ταξί,και τον δικαιολογώ,κι εγώ το ίδιο κάνω.

Οσο για το οτι τις αδειες θα τις δινει το κρατος,αυτό ειναι το νοημα φιλε.Μιας και ιδιωτικοποίησαν την Ολυμπιακή,εψαχναν καποιες αλλες αναλογες δεξαμενές.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ?

(ΥΓ:Η Ολυμπιακή φαλίρησε και τωρα με την ιδιωτικοποίηση τους απολύουν ολους,η τους κανουν μεταταξη,ή ιδέα μου?Στα κλειστα επαγγελματα θα τους αφησουν ,αλλα με τον υπερκορεσμό στη μοίρα τους.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι γίνεται από Ρόδο αλλά φαντάζομαι το καλοκαίρι τουλάχιστον αρκετοί τουρίστες χρησιμοποιούν ταξί. Οι πολίτες στην επαρχία έχουν οι περισσότεροι αυτοκίνητο γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. Στην Αθήνα αρκετοί ζουν και χωρίς αυτοκίνητο.

Αυτή την περίοδο λόγο των απεργιών έχω χρειαστεί να πάρω πολλές φορές ταξί. Για μισή ώρα πληρώνω 13 ευρώ. Σε σημεία κλειδιά (νοσοκομεία, αεροδρόμια, λιμάνια) βρίσκουν με το καλημέρα πελάτες.

Δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνείς στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Το ότι θα τις δίνει το κράτος δεν σημαίνει ότι θα δίνονται άδειες απεριόριστα ούτε θα παίρνονται οι άδειες από αυτούς που τις έχουν απλώς θα σταματήσει να αποτελεί η άδεια περιουσιακό στοιχείο και δεν θα μπορεί να μεταβιβαστεί από το πατέρα στο γιο. Όταν ο γιος θέλει να συνεχίσει το επάγγελμα του πατέρα του πρέπει να διεκδικήσει την άδεια ισότιμα με τους άλλους ενδιαφερόμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ίσως ... σήμερα που ισοπεδώνονται τα πάντα, με κάνουν να είμαι αντίθετος και να βλέπω εκ του πονηρού κάθε τέτοια κίνηση.
Εξάλλου, αν θέλω να αγοράσω π.χ. φάρμακα, θα τα πάρω και από τα σούπερ-μάρκετς; Δεν θα το έκανα βέβαια..

Ναι, εκτιμώ, ότι στα πλαίσια ολοσχερούς κατεδάφισης της ελλαδικής πραγματικότητας(κοινωνίας και εθνοκρατικής της αυτοπεριχαράκωσης), από την προτελευταία πολιτική συμμορία που την κυβερνάει και τη διαχειρίζεται, και το λεγόμενο "άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων" συντελεί, όπως μία "φαγάνα" στα θεμέλεια ενός ερειπίου:redface:!
Είναι ζήτημα του άμεσου και σχετικά κοντινού μέλλοντος, με τι είδους έκρηξη, θα ολοκληρωθεί η τελική κατεδάφιση. Γιατί την κατεδάφιση, αδέλφια μου, δυστυχώς δεν την αποφεύγουμε! Προσεύχομαι, για το ενδεχόμενο αδικοχαμένου αίματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι κουφά είναι αυτά που λέτε... Πιστεύετε τους συνδικαλιστές των κλειστών επαγγελμάτων και δεν σκέφτεστε καθόλου. Αυτοί τα συμφέροντα τους εξυπηρετούν. Ο κλάδος τους έχει μια άδεια που στην αγορά στοιχίζει 200.000 - 500.000 και σε πολλούς από αυτούς παραχωρήθηκε δωρεάν. Αυτοί διααρτύρονται γιατί χάνουν περιουσιακό στοιχείο που ηθικά δεν τους ανήκει. Δηλαδή οι υπολοίποι πουδεν τους παραχωρήθηκε τίποτα δεν αδικούνται;

Ο γιος του φαρμακοποιού ακόμα και αν δεν είναι φαρμακοποιός πουλάει την άδεια του πατέρα του και μπορεί τσεπώσει πάνω από 500.000. Δηλαδή συμφωνείται με αυτή την κατάσταση :stunned:

Επίσης δεν μπορώ να κατάλάβω με ποια λογική κάποιος να ψάχνει στην μαύρη αγορά για να πάρει μια άδεια ταξί, περιπτέρου ή φαρμακείου... Αυτά πρέπει να δίνονται από το κράτος όπως συμβαίνει και στις άδειες των υπόλοιπων επαγγέλματων. Οι ιατροί π.χ. δεν κληρονομούν άδειες από τους γονείς τους πρέπει να πάρουν καινούρια άδεια από την νομαρχία.

Με την ίδια λογική ας κληρωνομούνται και οι θέσεις του δημοσίων υπαλλήλων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φοκο,εγω δεν ακούω τους συνδικαλιστές.Εγώ βλέπω την οιογενεια μου.Πιστεψε με τον πατερα μου οι συνδικαλιστες τον ζημιωνουν,γιατι τον υποχρεωνουν να κανει απεργεια ενω οι λογαριασμοι τρεχουν.

Αλλα μη μου λες τωρα πως το κρατος θα ειναι προσεκτικο στις αδειες.Και την Ολυμπιακή γιατι την κατεστρεψαν?

Στην ιδια χώρα ζουμε?

PS:Ο πατέρας μου οταν αποσυρθει ναι θα τσεπώσει οσα θα τσεπωσει οπως λες,αλλα πρωτον,συγκρινε τις συνταξεις σας,δευτερον,τους κινδυνους του καθε επαγγελματος,και τριτον τα εξοδα που εχει καθε επαγγελμα.Τα σκεφτεσαι καπως μονοπλευρα.

(Αν χαλασει πχ το αμαξι,η ζημια ειναι και πανακριβη,και ξεχνας και το μεροκαματο.Και σκεψου πως το αντικειμενο του ειναι οι ελληνικοι δρομοι,ο παππους σκοτώθηκε οπως σου ειπα.Και να σε ρωτησω,οποιος εχει ενα μαγαζι,μπορει να το πουλησει και να παρουν τα παιδια του τα χρηματα.Με το ταξι γιατι να μην κανει το ιδιο?Το αντικειμενο αξιας δεν ειναι το αμαξι,αλλα η αδεια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι κουφά είναι αυτά που λέτε... ....

Τα σχετικά τεκταινόμενα, φίλε μας Γιώργο, δεν έχουν μόνον την οικονομίστική πλευρά τους, αλλά και την κοινωνικοπολιτική. Τα επιχειρήματά σου(σας) φαίνονται εύλογα, όταν κοιτάμε το ...δένδρο, αλλά εν προκειμένω κινδυνεύει ...το δάσος, συγκυρία που 'ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η ολυμπιακή καταστράφηκε για τον ίδιο λόγο που καταστράφεται τώρα ο ΟΑΣΑ εξαιτίας της νοοτροπία του δημοσίου και της νομιμότητας. Προσωπικά προτιμώ μια εταιρία να είναι ιδιωτική από ότι δημόσια και να την πληρώνουμε πολλαπλάσια από όσο αξίζει. Τρανό παράδειγμα τα ΚΤΕΛ.

Τα μαγαζιά δεν δόθηκαν δωρεάν από το κράτος και δεν κληρονομούνται oi άδειες τους από το κράτος όταν πεθάνει ο δικαιούχος αυτός που κληρωνομεί το μαγαζί πρέπει να βγάλει δικιά του. Για τις άδειες των περιπτέρων που δόθηκαν δωρεάν ηάποψη μου είναι ίδια με τις άδειες των φαρμακίων/ταξί. Το φαρμακείο ως κτήριο κληρονομείται, τα αυτοκίνητα κληρονομούνται οι άδειες δεν πρέπει να κληρονουμούνται γιατί παραχωρήθηκαν δωρεάν από το κράτος και κακώς θεωρούνται περιουσιακό στοιχείο. Οι άδειες των ιατρείων δεν κληρονομούνται.

Δες και την άλλη πλευρά. Στην Αθήνα κάποιοι εκμεταλεύονται αυτή την κατάσταση. Κάποιοι έχουν συγκεντρώσει αυτές τις άδειες έχουν δημιουργήσει εταιρείες ταξί, πληρώνουν ταξιτζήδες με πενιχρά ποσά και αυτοί το παίζουν επιχειρηματίες. Το ίδιο γίνεται και στα φορτηγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η ολυμπιακή καταστράφηκε για τον ίδιο λόγο που καταστράφεται τώρα ο ΟΑΣΑ εξαιτίας της νοοτροπία του δημοσίου και της νομιμότητας. Προσωπικά προτιμώ μια εταιρία να είναι ιδιωτική από ότι δημόσια και να την πληρώνουμε πολλαπλάσια από όσο αξίζει. Τρανό παράδειγμα τα ΚΤΕΛ.

Τα μαγαζιά δεν δόθηκαν δωρεάν από το κράτος και δεν κληρονομούνται oi άδειες τους από το κράτος όταν πεθάνει ο δικαιούχος αυτός που κληρωνομεί το μαγαζί πρέπει να βγάλει δικιά του. Για τις άδειες των περιπτέρων που δόθηκαν δωρεάν ηάποψη μου είναι ίδια με τις άδειες των φαρμακίων/ταξί. Το φαρμακείο ως κτήριο κληρονομείται, τα αυτοκίνητα κληρονομούνται οι άδειες δεν πρέπει να κληρονουμούνται γιατί παραχωρήθηκαν δωρεάν από το κράτος και κακώς θεωρούνται περιουσιακό στοιχείο. Οι άδειες των ιατρείων δεν κληρονομούνται.

Δες και την άλλη πλευρά. Στην Αθήνα κάποιοι εκμεταλεύονται αυτή την κατάσταση. Κάποιοι έχουν συγκεντρώσει αυτές τις άδειες έχουν δημιουργήσει εταιρείες ταξί, πληρώνουν ταξιτζήδες με πενιχρά ποσά και αυτοί το παίζουν επιχειρηματίες. Το ίδιο γίνεται και στα φορτηγά.


Μη σκέφτεσαι όμως το τι γινεται στις μεγαλουπόλεις μόνο.Εγώ πχ σου λέω πως μέσα σε μια πόλη θα είναι επιζήμιο για εναν μικροεπαγγελματία,δεν μιλάω για συνδικαλιστές,γιατί δε με αφορά το τι κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Είστε κατά ή υπερ;

επεξήγηση:
Στα κλειστά επαγγέλματα δεν εκδίδεται η άδεια από το κράτος. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσεις άδεια για να ασκήσεις ένα κλειστό επάγγελμα είναι είτε να κληρονομησεις την άδεια είτε να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει.


Φυσικά ( και λογικά ) υπέρ.

Τι πάει να πει κλειστό επάγγελμα, "απ'το χωριό σου τό'φερες";

Ας κάνουμε και του μισθωτού τότε κλειστό το επάγγελμα,
α,ναι, ξέχασα, οι μισθωτοί δεν νομοθετούν. ( ούτε επηρεάζουν τους νομοθέτες )


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
κι εγω φυσικα υπερ....για ποιο λογο δηλαδη να χρειαζεσαι αδεια να ασκησεις ενα επαγγελμα??????οπως υπαρχει ανταγωνισμος και στους αλλους κλαδους ας υπαρξει και σε αυτα τα επαγγελματα....τωρα βεβαια οι ανθρωποι που χανουν τις περιουσιες τους, τι να πω...πρεπει να δωθι καποιου ειδους αποζημιωση(αν και συζητηται πολλαααααααα χρονια η κατασταση αυτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αναλογικα μερικα επαγγελματα πρεπει να μενουν το πολυ μεχρι μιας αναλογιας επαγγελματιας/πολιτες,για να παραμενει ο κλαδος υγιής.Διαφορετικα,και οι παλιοι και οι νεοδιοριστοι θα χουν προβλημα.Λετε οι επαγγελματιες να μη θελουν να βρουν συνανθρωοι τους δουλεια?Αλλα ετσι στελνουν κλαδους στο φουντο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ναι αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι.
εγω πχ αν τελειωσω φαρμακευτικη γιατι να μην μπορω να ανοιξω φαρμακειο?
αν τελειωσω φυσικοθεραπεια γιατι να χρειαζεται να πληρωσω ενα σκασμο λεφτα για ν ανοιξω φυσικοθεραπευτηριο?
να ισχυουν τα ιδια για ολους τους κλαδους, ετσι ειναι δικαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι οτι θα πληρωσεις τα λεφτα.Αλλα το οτι πρεπει να φυγει ενας για να μπεις εσυ,ωστε να μην υπαρξει υπερκορεσμος.Απλα εσυ την πληρωνεις γιατι η αδεια ειναι ουσιαστικα η αξια της επιχειρησης,και εσενα θα σου την πληρωσει αυτος που θα σου την παρει.

Να ισχυουν τα ιδια για ολους τους κλαδους?

Μηπως φαρμακεια δεν εχουμε ηδη υπερβολικα πολλά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δέχομαι το επιχείρημα για υπερκορεσμός γι αυτό θεωρώ ότι τα κλειστά επαγγέλματα πρέπει να ανοίξουν αλλά όχι να δίνονται άδειες ανεξέλεγκτα.

Όταν δοθούν άδειες ανεξέλεγκτα αυτό θα ζημιώσει τους επαγγελματίες του κλάδου αλλά θα ωφελήσει του καταναλωτές γιατί θα πέσουν οι τιμές. Πολλοί έχουν την εντύπωση ότι όταν κάποιο επάγγελμα ανοίγει ανεξέλεγκτα θα ευνοηθούν αυτοί πο υ έχουν τα προσόντα αλλά όχι της άδεια (π.χ. φαρμακοποιοί χωρίς φαρμακεία). Αντίθετα συμφωνώ με τον Chemwizard ότι όταν γίνει κάτι τέτοιο πολλά φαρμακεία θα βάλουν λουκέτο και πολλά ταξί θα ανεβάσουν χειρόφρενο. Στο παιχνίδι θα μπουν οι πολυεθνικές και θα καταπιούν τους ανεξάρτητους επαγγελματίες επειδή οι δεύτεροι δεν θα μπορούν να βρουν τόσο φθηνούς προμηθευτές σαν τους πρώτους. Θα πάθουν τα ίδια με τα καταστήματα ρούχων και τα πολυκαταστήματα. Τα κλειστά επαγγέλματα έδωσαν σε κάποιους που αρχικά δεν είχαν μεγάλη οικονομική δύναμη να γίνουν επιχειραματίες και να μπορούν να βγάλουν κάποιο σίγουρο κέρδος εις βάρος του καταναλωτή αφούδεν υπάρχει αυξημένος ανταγωνισμός. Φυσικά υπάρχουν επαγγελματίες που δεν βγάζουν πολλά αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας.

Αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να μπουν στο παιχνίδι των κλειστών επαγγελμάτων οι πολυεθνικές. Προσωπικά πιστεύω ότι αν και δύσκολα από τις αντιδράσεις όλα τα κλειστά επαγγέλματα θα ανοίξουν αλλά δυστυχώς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ανοίξουν τα φαρμακεία γιατί αυτός ο κλάδος βγάζει τα πιο πολλά και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και μεγαλύτερη αντίδραση που θα γοντίσει την κυβέρνηση.

Το να παραμένουν κλειστά κάποια επαγγέλματα το θεωρώ αναχρονιστικό. Θεωρώ ότι πρέπει να ανοίξουν (δηλαδή τις άδειες να τις δίνει το κράτος) αλλά ο αριθμός των αδειών να παραμείνει ο ίδιος. Αποζημιώσεις δεν πρέπει να δωθούν γιατί τις άδειες το κράτος τις έδωσε δωρεάν και το ότι κάποιοι τις αγόρασαν από κάποιους άλλους δεν ευθύνεται το κράτος (είναι ζήτημα μεταξύ ιδιωτών). Είναι αντίστοιχο με αυτούς που δεν πληρώνουν διώδια στους ιδιωτικους δρόμους και δεν μεσολαβεί ούτε η αστυνομία ούτε η εφορία. Γενικά ΄έχουμε μια τάση να απευθυνόμαστε στο σύνταγμα όποτε μας συμφέρει. Συμφωνώ ότι κάποιοι επαγγελματίες δεν έχουν βγάλει πολλά όμως το κράτος δεν μπορεί να καταλάβει ποιοι βγάζουν τα πολλά γιατί η πλειοψηφία των ταξιτήδων δεν δίνουν αποδείξεις και έτσι τιμωρείται ο νόμιμος. Επίσης είναι μεγάλη αδικεία κάποιος φαρμακοποιός (αυτοί έχουν το μεγαλύτερο κέρδος) που έχει την άδεια 30 χρόνια και έχει κάνει απόσβεση και από τα δυτικά προάστια ανέβηκε στα βόρεια επειδή τον ωφέλησε το σύστημα να ζητά από το κράτος αποζημίωση για την άδεια που του την έδωσε δωρεάν.

Σέβομαι κάποιους επαγγελματίες κλειστών επαγγελμάτων που οι δουλειές τους δεν πάνε καλά αλλά εξίσου υπάρχουν και επαγγελματίες ανοιχτών επαγγελμάτων που έχουν χρεωκοπήσει και δεν έχουν το προνόμιο να πουλήσουν την άδεια για να μειώσουν την χασούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top