Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Ποια η γνώμη για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
  • Θετική

    Ψήφοι: 27 75.0%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 9 25.0%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ . Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!

Βασικα το μονο πραγματικο προβλημα ειναι η κληρονομικοτητα του επαγγελματος και τιποτε αλλο... Κι ακριβως αυτο λεει ο fockos...

Δεν νομίζω ότι οι δικηγόροι θεωρούνται κλειστό επάγγελμα αλλά οι συμβολαιογράφοι που είναι ένα υποσύνολο των δικηγόρων.

Κι ομως τους μετρανε σε αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Οι δικηγόροι δεν ανήκουν στα κλειστά επαγγλεματα υπό την στενή έννοια, μην μπερδεύεστε.
Το δικό μας επάγγελμα θεωρείται ''κλειστό'' για συντεχνιακούς και μόνο λογους, ήτοι δεν μπορεί να παρίσταται δικηγόρος ενός Πρωτοδικείου σε αστική δίκη σε άλλο Πρωτοδικείο χωρίς τη συμπαράσταση τοπικού δικηγόρου και παραπέρα δεν μπορείς να έχεις υποκατασταστήματα του γραφείου σου σε περισσότερα Πρωτοδικεία.

Όπως επίσης και κατώτατο όριο αμοιβής με το οποίο συμφωνώ αρκεί να είναι ανάλογη του πελάτη,
εργάτης ο πελάτης; 3ε την ώρα, χριστοφοράκος ο πελάτης; 300ε την ώρα.


Κατά τ' άλλα μια χαρα ΥΠΕΡ-πληθώρα δικηγόρων έχουμε στην Ελλάδα, ζωή να έχουμε όλοι μας...:P

Να'χετε γιατί όχι;

Στο δεύτερο κόκκινο δεν θα απαντήσω καν.. και μιλάω πάντα για δικηγόρους, όχι για τους άλλους κλάδους που αναφέρεις.
Θα σου πω μόνο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των νέων δικηγόρων ανήκουν στην γενιά των 600 ευρώ.
Το κόκκινο μιλάει από μόνο του.
Σχετικά με το τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι εκτός άλλων ενεργειών στο παρελθόν ο Σύλλογος στον οποιο ανήκω αποφάσισε με Γ.Σ. 4 μήνες συνεχόμενης αποχής (απεργίας) μέσα στο 2010 και συμμετοχές σε όλες τις πορείες με λοιπούς εργαζομένους και φυσικά μην ξεχνάμε και την περιβόητη προσφυγή του Δ.Σ.Αθηνών κατά του μνημονίου.
Παραπέρα ο μέσος δικηγορος που δεν είναι δικηγόρος εταιριών η τραπεζών εξαρτάται άμεσα από τον ιδιώτη εργαζόμενο/δημόσιο υπάλληλο κτλ ΑΡΑ τα συμφέροντα μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με αυτά της υπόλοιπης κοινωνίας της οποίας αποτελούμε αναπόσπαστο κομμάτι.

Συνδεδεμένα είναι, εφάμιλα δεν είναι.

Συνδίκτια, κοντεύω τα σαράντα, δικηγόρο και γιατρό "καλό" δεν έχω δει ως τώρα.
Και μάλλον ούτε πρόκειται, τυχαίο; Δεν νομίζω.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .
Όμως για να μπει στο επάγγελμα κάποιος από τους πτυχιούχους που δεν είναι παιδί τους πρέπει να πληρώσει 200.000 ευρώ.

Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ .
Αυτό δεν είναι λίγο...Όπως επίσης και το ότι έχουν σταθερό ποσοστό κέρδους.

Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!
Φυσικά, και ασκεί λειτούργημα. Και δεν πρόκειται να αγοράζουμε από το Βερόπουλο.
Όμως θα πρέπει να αμείβεται αναλογικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει.
Γιατί με αυτή τη λογική υπάρχουν αρκετά επαγγέλματα στην κοινωνία που ασκούν λειτούργημα, αλλά δεν αμείβονται και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παντως στην αμερικη τα πουλανε τα φαρμακα και σε μαγαζια τυπου hondos....βεβαια εκει υπαρχει ελεγχος στις συνθηκες αποθηκευσης κλπ
τωρα το αν ασκει λειτουργημα η οχι εξαρταται στον φαρμακοποιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ . Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!

Είναι αρκετά λυπηρό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τα φαρμακεία. Ο γονέας κληροδοτεί στο παιδί του την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Το παιδί του αν δεν έχει πτυχίο φαρμακευτικής μπορεί να <<νοικιάσει>> φαρμακοποιό να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ να του δίνονται από 600-1000 ευρώ το μήνα και τα υπόλοιπα (που είναι αρκετά λεφτά) να τα παίρνει ο ιδιοκτήτης της άδειας που μπορεί να μην είναι καν φαρμακοποιός.

Αυτό που λέω δεν έχει καμία σχέση με τα supermarket.
Aν και προσωπικά δε βρίσκω παράλογο ορισμένα φάρμακα από αυτά που δίνονται χωρίς συνταγή ιατρού στο supermarket. Στην Κύπρο που πήγα στρατό αγόρασα κάποια μη καταγραφούμε φάρμακα από το supermarket.

Δέχομαι ότι τα φαρμακεία πρέπει να λειτουργούν φαρμακοποιοί που είναι εξειδικευμένοι αφού σε οριμένα χρειάζοτναι κάποιες παρασκευές και προετοιμασια αλλά διαφωνώ στο γεγονός ότι ένα παιδί που έχει τελειώσει φαρμακευτική να πρέπει να δώσει ένα σωρό λεφτά για να αγοράσει μια άδεια (η οποία αρχικά δόθηκε σε κάποιον από το κράτος χωρίς λεφτά).

Δυστυχώς πολλοί φαρμακοποιοί εκμεταλλεύονται (όπως και πολλοί ιατροί) την κατάσταση των ασφαλιστικών ταμείων για να βγάλουν κέρδη. Θεωρώ απαραίτητο για να σταματήσει αυτό να γίνει αυτό που γίνεται σε πολλές χωρές του κόσμου. Να μειωθεί το μηνιαιο ποσοστό που δίνουμε κάθε μήνα στις σφάλειες και να συνεισφέρουμε με ένα μικρό ποσοστό 20% στα φάρμακα που αγοράζουμε για να σταματήσει αυτό το γεγονός.

Επίσης ο φαρμακοποιός εξ ορισμού ..φτιάχνει φάρμακα.... Δεν είναι απαραίτητο να τα πουλάει. αλλιώς θα τον λέγαμε φαρμακοπώλη. Παλαιότερα θυμάμαι όταν πήγαινα σε έναν παλιό φαρμακοποιό πωλούσε και δικές του πατέντες (δυστυχώς σήμερα εξ αιτίας των εταιριών αυτό δεν υπάρχει και οι περισσότεροι πιστεύουν πως ο φαρμακοποιός μόνο πουλάει )

Δέχομαι ότι το επάγγελμα ότι είναι λειτούργημα αλλά νομίζω ότι σε λίγο πως οι ίδιοι φαρμακοποιοί αυτό το λειτούργημα δε θα το σεβαστούν. Προβλέπω πως θα αρχίζουν μαζικά απεργίες και θα δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα σε ανθρώπους που τους έχουν ανάγκη γιατί απλά έχουν το μονοπώλιο. Ο κλάδος των φαρμακοποιών δεν περνάει κρίση (Δεν υπάρχουν και πολλά φαρμακεία που να κλείνουν λόγω πτώχευσης) αλλά θα απεργήσουν για τον ίδιο λόγο που απέργουν τα ΜΜΜ για να σπασουν τα νεύρα στον απλό πολίτη.

Βρίσκω παράλογο να θεωρείται η άδεια φαρμακείου περιουσιακό στοιχείο. μια άδεια που δόθηκε αρχικά δωρεάν από το κράτος να πουλιέται σαν να ναι καταναλωτικό αγαθό. Την ίδια άποψη έχω και για τα άλλα κλειστά επαγγελματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Τι λέτε ρε παιδιά, θα τρελαθούμε τελείως.

Το πρόβλημά μας είναι αν θα βρεθούν όλοι αυτοί,

αρχιτέκτονες,
φαρμακοποιοί,
δικηγόροι,
συμβολαιογράφοι,
μηχανικοί κοκ, στην ελεύθερη αγορά;
Είδατε κανέναν από αυτούς να δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα;
Συγγνώμη βρε Achilles ΠΟΣΑ δλδ νομίζεις ότι βγάζουμε οι μηχανικοί που ΔΕΝ έχουμε το μπαμπά μας/τη μαμά μας φτασμένο μηχανικό να μας "μεταφέρει" το γραφείο και την πελατεία του? Και πόσα δλδ νομίζεις ότι μας εξασφαλίζει το ΤEE ως κατώτατο μισθό αν δουλεύουμε ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα?
Και στην τελική, παρόλο που δεν ξέρω πώς θα ακουστεί, πιθανόν άσχημα σε πολλούς, αλλά οκ, αν οι μηχανικοί είμαστε τόόόσο καλοπληρωμένοι πια (που δεν είμαστε), ας στρωνόντουσαν όλοι να βγάλουν πολυτεχνείο όταν έπρεπε.
Btw, και οι αρχιτέκτονες, μηχανικοί είναι. Πλεονασμός να αναφέρονται χωριστά.

Επίσης μου φαίνεται κάπως αστείο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την έννοια του μηχανικού επειδή ανήκει στο ΤΕΕ (και "προστατεύται" από τη συλλογική σύμβαση) ή του δικηγόρου (που "προστατεύεται" από το αντίστοιχο επιμελητήριο) με την έννοια της μεταβίβασης άδειας φορτηγού/φαρμακείου.

Πρώτον γιατί στην πράξη και στην ελεύθερη αγορά (ιδιωτικός τομέας/ελεύθεροι επαγγελματίες) τα πάντα είναι προσφορά/ζήτηση και δεύτερον γιατί η άδεια άσκησης ενός επαγγέλματος είναι τελείως διαφορετικό από το να μην μπορείς να ανοιξεις γραφείο.
Είμαι μηχανικός (κλειστό επάγγελμα--χαχα ας γελάσω!) και μπορώ να ανοίξω γραφείο όπου θέλω κι ας υπάρχουν άλλοι 800 μηχανικοί δίπλα μου. Ας "νικήσει" ο καλύτερος.
Να είμαι όμως πχ. πτυχιούχος φαρμακευτικής και να μην έχω το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα στην περιοχή που θέλω, παρά μόνο αν δώσω ...χρυσάφι για αντάλλαγμα (as if δεν έδωσα τα νιάτα μου πάνω από τα βιβλία για να πάρω το πτυχίο της φαρμακευτικής) νομίζω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Το πρώτο είναι οκ για μένα στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς. Με το δεύτερο όμως είμαι κι εγώ αντίθετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τιμή υγρού φακών επαφής σε κατάστημα οπτικών: 11 ευρώ
Τιμή του ίδιου ακριβώς προϊόντος σε φαρμακείο στο διπλανό τετράγωνο: 16 ευρώ

Παρά την υψηλότερη τιμή, η δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη, διότι ο φαρμακοποιός εκτελεί λειτούργημα.

Σχετικά με τη διάθεση φαρμακών από supermarkets/περίπτερα, αυτό δεν είναι εφικτό, διότι οι φαρμακοποιοί έχουν εκτεταμένες επιστημονικές γνώσεις, όπως διαπίστωσα πρόσφατα διαβάζοντας για κρυσταλλοθεραπεία στη βιτρίνα φαρμακείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.

1.Όπως επίσης και κατώτατο όριο αμοιβής με το οποίο συμφωνώ αρκεί να είναι ανάλογη του πελάτη,
εργάτης ο πελάτης; 3ε την ώρα, χριστοφοράκος ο πελάτης; 300ε την ώρα.




2.Να'χετε γιατί όχι;


3.Το κόκκινο μιλάει από μόνο του.


4.Συνδεδεμένα είναι, εφάμιλα δεν είναι.

5.Συνδίκτια, κοντεύω τα σαράντα, δικηγόρο και γιατρό "καλό" δεν έχω δει ως τώρα.
Και μάλλον ούτε πρόκειται, τυχαίο; Δεν νομίζω.



1.Οκ, τότε αναλόγως θα πρέπει ΟΛΑ τα αγαθά και οι υπηρεσίες να κοστολογούνται ανάλογα και με την οικονομική δύναμη έκαστου (ατόμου -κλάδου?)...
νοικιάζεις σπίτι στον εργάτη? 50 ευρώ το μήνα....νοικιάζεις σπίτι στον δημόσιο υπάλληλο? 350 ευρώ κλπ.
Για κάποιον πάντως που υποστηρίζει την ελεύθερη αγορά, πολύ προοδευτικός μου βγήκες..:P

υγ.Θα ήταν ιδεατό φυσικά να παρείχαμε δωρέαν τις υπηρεσίες μας δεν αντιλέγω αλλά δεν σπούδασα τζάμπα u know ούτε ζω τζάμπα.

2. Πολ'υ μεγάλη κουβέντα...ΟΧΙ να μην έχουμε και δεν το λέω γιατί ανήκω στους ''λίγους και εκλεκτούς'', καμία σχέση...
Για μένα σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα θα πρέπει το Κράτος για να λειτουργεί εύρρυθμα να βγάζει τόσους πτυχιούχους/εργάτες/τεχνίτες/επαγγελματίες κλπ όσους πραγματικά χρειάζεται και όχι μπάτε σκύλοι αλέστε όπως ισχύει τώρα.
Δεν χρειάζονται 1800 νέοι εισακτέοι στις Νομικές στην Ελλάδα κάθε χρόνο, ΤΕΛΟΣ.-
Αν βάλεις και αυτούς που έρχονται και από εξωτερικό, κατατακτήριες πάμε +500 επιπλέον.
Πού θα απορροφηθούν όλοι αυτοί και πώς θα ζήσουν αξιοπρεπώς?

3-4.όταν λέω νέοι δικηγόροι εννοώ τουλάχιστον 5ετίας, δεν εννοώ τους ασκούμενους που στην επαρχία δουλεύουν τζάμπα και ανασφάλιστοι..Α! και φυσικά δε σημαίνει ότι με το που τελείωσαν τα πρώτα πέντε χρόνια μετά πιάσανε μην πω ποιον από τι..
Οι εποχές που τα επαγγέλματα δικηγόρου/μηχανικού βγάζανε λεφτά τελείωσαν ανεπιστρεπτί...
ΑΛΛΟ πριν 20-30 χρόνια...ΤΟΤΕ είχαν ΟΛΟΙ λεφτά και κυλούσε διαφορετικά η οικονομία.
Και μετά ταύτα ερωτώ....ποια η διαφορά ανάμεσα σε έναν δικηγόρο που δουλεύει ως είλωτας 10 ώρες τη μερά ως ''συνεργάτης'' σε ένα γραφείο και παίρνει στην καλύτερη των καλυτέρων 1000-1500 ευρώ και ο οποίος πληρώνει την ασφάλειά του από την τσέπη του από έναν ιδιωτικό υπάλληλο οπουδήποτε αλλού?
Η διαφορά είναι ότι η κοινωνία δεν έχει ξεπεράσει τα στερεότυπα που αναφέρει η Ρες παραπάνω και τίποτα άλλο.
Γι' αυτό σου λέω ότι δεν υπάρχουν 2 στρατόπεδα.

5. Τι εννοείς ''καλό''? Διευκρίνησέ το αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε Achilles ΠΟΣΑ δλδ νομίζεις ότι βγάζουμε οι μηχανικοί που ΔΕΝ έχουμε το μπαμπά μας/τη μαμά μας φτασμένο μηχανικό να μας "μεταφέρει" το γραφείο και την πελατεία του? Και πόσα δλδ νομίζεις ότι μας εξασφαλίζει το ΤEE ως κατώτατο μισθό αν δουλεύουμε ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα?


Δεν ξέρω, πόσα σας εξασφαλίζει σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα; Αν θες πες μας.

Και στην τελική, παρόλο που δεν ξέρω πώς θα ακουστεί, πιθανόν άσχημα σε πολλούς, αλλά οκ, αν οι μηχανικοί είμαστε τόόόσο καλοπληρωμένοι πια (που δεν είμαστε), ας στρωνόντουσαν όλοι να βγάλουν πολυτεχνείο όταν έπρεπε.
Btw, και οι αρχιτέκτονες, μηχανικοί είναι. Πλεονασμός να αναφέρονται χωριστά.

Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.
Ξέρεις κανέναν που θα τον είχαν εξασφαλισμένο ως τα 28, 30 και 35 οι γονείς του ελέω σπουδών
και θα διάλεγε αντ'αυτού να δουλεύει απ'τα 15; Εγώ όχι.
Το φέρνω σαν παράδειγμα γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, όπως επίσης επειδή δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω
πρέπει να υπάρχουν παιδιά που μπήκαν στις ανώτατες σχολές εσωτερικού και εξωτερικού χωρίς βοήθεια.
Και τέλος δεν αντιλέγω να πληρώσω τα πέντε χρόνια της φοιτητικής σου ζωής,
ποιος όμως καθορίζει πόσα θα στα πληρώσω; Εσύ! Εσύ νομοθετείς.
Και την δικιά μου την μέση γιατί δεν την σκέφτετε κανείς που πρέπει σαράντα χρόνια να κουβαλάω
τα τούβλα και την λάσπη που εσύ υπολόγισες για 30ε την μέρα και να είμαι καθημερινά αναλώσιμος
λόγω ηλικίας και ξένης υπερπληθώρας προσφοράς εργασίας.
Διάβασες 5 χρόνια και μέχρι τα γεράματά σου θα είσαι σε γραφείο και εγώ που είμαι ο υλοποιητής της εργασίας σου
θα κουβαλάω λάσπη και δεν θα καταφέρω να βγάλω ούτε 1/100 ( πρόχειρα ) απ'όσα θα βγάλεις εσύ.
Αυτό το θεωρείς ανταποδωτικό και δίκαιο;
Και γιατί να σου πληρώσω μία άδεια οικοδομής πχ 80τετ - πόσο έχει τώρα - ας πούμε 12.000ε
Με ποια κριτήρια βγαίνουν τα ποσά αυτά;

Επίσης μου φαίνεται κάπως αστείο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την έννοια του μηχανικού επειδή ανήκει στο ΤΕΕ (και "προστατεύται" από τη συλλογική σύμβαση) ή του δικηγόρου (που "προστατεύεται" από το αντίστοιχο επιμελητήριο) με την έννοια της μεταβίβασης άδειας φορτηγού/φαρμακείου.

Προστατεύεται με ποιον τρόπο και εις βάρος ποιου.

Πρώτον γιατί στην πράξη και στην ελεύθερη αγορά (ιδιωτικός τομέας/ελεύθεροι επαγγελματίες) τα πάντα είναι προσφορά/ζήτηση και δεύτερον γιατί η άδεια άσκησης ενός επαγγέλματος είναι τελείως διαφορετικό από το να μην μπορείς να ανοιξεις γραφείο.
Είμαι μηχανικός (κλειστό επάγγελμα--χαχα ας γελάσω!) και μπορώ να ανοίξω γραφείο όπου θέλω κι ας υπάρχουν άλλοι 800 μηχανικοί δίπλα μου. Ας "νικήσει" ο καλύτερος.
Να είμαι όμως πχ. πτυχιούχος φαρμακευτικής και να μην έχω το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα στην περιοχή που θέλω, παρά μόνο αν δώσω ...χρυσάφι για αντάλλαγμα (as if δεν έδωσα τα νιάτα μου πάνω από τα βιβλία για να πάρω το πτυχίο της φαρμακευτικής) νομίζω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Το πρώτο είναι οκ για μένα στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς. Με το δεύτερο όμως είμαι κι εγώ αντίθετη.


Το κλειστό στο επάγγελμά σου νομίζω πως τοποθετείται στο κατώτατο όριο αμοιβής, γιατί;
Γιατί να έχεις κατώτατο όριο αμοιβής, που οφελεί το κοινωνικό σύνολο αυτό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
1.Οκ, τότε αναλόγως θα πρέπει ΟΛΑ τα αγαθά και οι υπηρεσίες να κοστολογούνται ανάλογα και με την οικονομική δύναμη έκαστου (ατόμου -κλάδου?)...
νοικιάζεις σπίτι στον εργάτη? 50 ευρώ το μήνα....νοικιάζεις σπίτι στον δημόσιο υπάλληλο? 350 ευρώ κλπ.

Ας πιάσω εσένα τώρα. :P

Καλά τα λες αλλά το πρόβλημά μου είναι εκεί, το ότι το ενοίκιο είναι ελεύθερο διαπραγμάτευσης (θεωρητικά)
ενώ εσύ μου κοτσάρεις κατώτατο όριο αμοιβής.

Για κάποιον πάντως που υποστηρίζει την ελεύθερη αγορά, πολύ προοδευτικός μου βγήκες..:P

Προσπαθώ να πέρνω από το κάθε σύστημα τα καλλίτερα. ( και να φτιάξω ένα δικό μου
:laugh: )

υγ.Θα ήταν ιδεατό φυσικά να παρείχαμε δωρέαν τις υπηρεσίες μας δεν αντιλέγω αλλά δεν σπούδασα τζάμπα u know ούτε ζω τζάμπα.

Δεν σου είπα να τα κάνεις τζάμπα, αλλά να υπάρχει μία ισοροπία τουλάχιστον με αυτούς που δεν σπούδασαν
τα λεγόμενα επιστημονικά επαγγέλματα.

2. Πολ'υ μεγάλη κουβέντα...ΟΧΙ να μην έχουμε και δεν το λέω γιατί ανήκω στους ''λίγους και εκλεκτούς'', καμία σχέση...
Για μένα σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα θα πρέπει το Κράτος για να λειτουργεί εύρρυθμα να βγάζει τόσους πτυχιούχους/εργάτες/τεχνίτες/επαγγελματίες κλπ όσους πραγματικά χρειάζεται και όχι μπάτε σκύλοι αλέστε όπως ισχύει τώρα.
Δεν χρειάζονται 1800 νέοι εισακτέοι στις Νομικές στην Ελλάδα κάθε χρόνο, ΤΕΛΟΣ.-
Αν βάλεις και αυτούς που έρχονται και από εξωτερικό, κατατακτήριες πάμε +500 επιπλέον.
Πού θα απορροφηθούν όλοι αυτοί και πώς θα ζήσουν αξιοπρεπώς?

Σωστά, μέχρι τότε όμως;


3-4.όταν λέω νέοι δικηγόροι εννοώ τουλάχιστον 5ετίας, δεν εννοώ τους ασκούμενους που στην επαρχία δουλεύουν τζάμπα και ανασφάλιστοι..Α! και φυσικά δε σημαίνει ότι με το που τελείωσαν τα πρώτα πέντε χρόνια μετά πιάσανε μην πω ποιον από τι..

Και όταν μάθουν την δουλειά, θα έχουν οι ίδιοι ασκούμενους τζάμπα και ανασφάλιστους παίρνοντας εντω'μεταξύ
επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης δηλώνωντας 8.000ε τον χρόνο στην εφορία ( όχι όλοι )


Οι εποχές που τα επαγγέλματα δικηγόρου/μηχανικού βγάζανε λεφτά τελείωσαν ανεπιστρεπτί...
ΑΛΛΟ πριν 20-30 χρόνια...ΤΟΤΕ είχαν ΟΛΟΙ λεφτά και κυλούσε διαφορετικά η οικονομία.

Εγώ δεν είχα, αλλά μάλλον είμαι η εξαίρεση.


Και μετά ταύτα ερωτώ....ποια η διαφορά ανάμεσα σε έναν δικηγόρο που δουλεύει ως είλωτας 10 ώρες τη μερά ως ''συνεργάτης'' σε ένα γραφείο και παίρνει στην καλύτερη των καλυτέρων 1000-1500 ευρώ και ο οποίος πληρώνει την ασφάλειά του από την τσέπη του από έναν ιδιωτικό υπάλληλο οπουδήποτε αλλού?
Η διαφορά είναι ότι η κοινωνία δεν έχει ξεπεράσει τα στερεότυπα που αναφέρει η Ρες παραπάνω και τίποτα άλλο.
Γι' αυτό σου λέω ότι δεν υπάρχουν 2 στρατόπεδα.

Γιατί δουλεύει σαν είλωτας για να γίνει αύριο ο ίδιος αφεντικό του εαυτού του, βγάζοντας τα δεκαπλάσια,
αντίθετα με τον υπάλληλο που δουλεύει σας είλωτας και θα παραμείνει μια ζωή είλωτας.


5. Τι εννοείς ''καλό''? Διευκρίνησέ το αν θες.

Καλό εννοώ στις συναλλαγές του με το κράτος και τους πολίτες και στον τρόπο
που τους διαχειρίζετε.

Λυπάμαι αλλά δεν θα ενστερνιστώ την αγωνία των διαφόρων ειδών επιτηδευματιών

τωρινών και μελλοντικών καθότι αυτοί και τα γκόλντεν μπόϊς του δημοσίου ευθύνονται κατ'εμέ
για την κατάντια της χώρας.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.


Δεν ξέρω, πόσα σας εξασφαλίζει σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα; Αν θες πες μας.

Για ιδιωτικό τομέα-->

https://portal.tee.gr/portal/page/po...ab5230269/%CF%C4%C7%C3%CF%D3%202008.05.28.pdf
Δεν είναι κρατικό μυστικό ο καθένας μπορεί να τα βρει ελεύερα στη σελίδα του τεχνικού επιμελητηρίου.


Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.

Συγγνώμη, αλλά επειδή με το παραπάνω με προσβάλλεις βάναυσα καθώς και τα όσα έχω πετύχει στη ζωή μου μέχρι σήμερα δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη συζήτηση.
Επίσης οι βασικές σπουδές μηχανικού (οι οποίες σε βάζουν στην κατηγορία αμοιβών που αναφέρονται παραπάνω) είναι 5 χρόνια, δλδ βγαίνεις στην αγορά στα 23. Καμία ανάγκη να έχεις μπάρμπα το Βαρδινογιάννη για να σε συντηρεί ως τα 35. Και γνωρίζω αρκετούς συμφοιτητές μου (που είμαι σίγουρη ότι θα προσβάλλονταν εξίσου από αυτό που έγραψες) που πέρασαν και τα 5 καλοκαίρια των σπουδών τους να μεταφέρουν δίσκους και πιάτα σε ταβέρνες για να επιβαρύνουν όσο λιγότερο τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Για κάθε ένα "λαμόγιο" που έχεις στο μυαλό σου είναι εκεί έξω 10πλάσιοι σωστοί και αξιοπρεπείς μηχανικοί που αγωνίζονται όσο κι εσύ και ο καθένας. ΑΥΤΟΙ είναι πλειοψηφία και όχι οι "superstar" που αμοίβονται(?) χρυσάφι χωρίς λόγο τελικά.

Προστατεύεται με ποιον τρόπο και εις βάρος ποιου.
Εις βάρος του εργοδότη μου από το να με πληρώσει 600Ε μεικτά (if not less) την ώρα που αυτός κλείνει συμφωνίες εκατομμυριών από τη δική μου εργασία και από τα δικά μου προσόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Τιμή υγρού φακών επαφής σε κατάστημα οπτικών: 11 ευρώ
Τιμή του ίδιου ακριβώς προϊόντος σε φαρμακείο στο διπλανό τετράγωνο: 16 ευρώ

Παρά την υψηλότερη τιμή, η δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη, διότι ο φαρμακοποιός εκτελεί λειτούργημα.

Σχετικά με τη διάθεση φαρμακών από supermarkets/περίπτερα, αυτό δεν είναι εφικτό, διότι οι φαρμακοποιοί έχουν εκτεταμένες επιστημονικές γνώσεις, όπως διαπίστωσα πρόσφατα διαβάζοντας για κρυσταλλοθεραπεία στη βιτρίνα φαρμακείου.
Το πολυ λιβανι καλε μου σε εχει πειραξει οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι . Αυτο μας βαζει σε ενα τσουβαλι ολους αλλοι επιλεγουν να δουλευουν με το νομιμο ποσοστο κερδους και αλλοι οχι .Δεν θα μπω στην διαδικασια να ασχοληθω και να υπερασπιστω κανεναν διακρινω πολυ εμπαθεια προς καποια επαγγελματα και δεν βλεπω τον λογο εξαλλου εγω ανηκω σε αυτο που ο φοκος χαρακτηρισε νοικιασμενο φαρμακοποιο οποτε ..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.
Ξέρεις κανέναν που θα τον είχαν εξασφαλισμένο ως τα 28, 30 και 35 οι γονείς του ελέω σπουδών
και θα διάλεγε αντ'αυτού να δουλεύει απ'τα 15; Εγώ όχι.
Το φέρνω σαν παράδειγμα γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, όπως επίσης επειδή δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω
πρέπει να υπάρχουν παιδιά που μπήκαν στις ανώτατες σχολές εσωτερικού και εξωτερικού χωρίς βοήθεια.
Και τέλος δεν αντιλέγω να πληρώσω τα πέντε χρόνια της φοιτητικής σου ζωής,
ποιος όμως καθορίζει πόσα θα στα πληρώσω; Εσύ! Εσύ νομοθετείς.
Και την δικιά μου την μέση γιατί δεν την σκέφτετε κανείς που πρέπει σαράντα χρόνια να κουβαλάω
τα τούβλα και την λάσπη που εσύ υπολόγισες για 30ε την μέρα και να είμαι καθημερινά αναλώσιμος
λόγω ηλικίας και ξένης υπερπληθώρας προσφοράς εργασίας.
Διάβασες 5 χρόνια και μέχρι τα γεράματά σου θα είσαι σε γραφείο και εγώ που είμαι ο υλοποιητής της εργασίας σου
θα κουβαλάω λάσπη και δεν θα καταφέρω να βγάλω ούτε 1/100 ( πρόχειρα ) απ'όσα θα βγάλεις εσύ.
Αυτό το θεωρείς ανταποδωτικό και δίκαιο;
Και γιατί να σου πληρώσω μία άδεια οικοδομής πχ 80τετ - πόσο έχει τώρα - ας πούμε 12.000ε
Με ποια κριτήρια βγαίνουν τα ποσά αυτά;






Συγγνώμη, αλλά επειδή με το παραπάνω με προσβάλλεις βάναυσα καθώς και τα όσα έχω πετύχει στη ζωή μου μέχρι σήμερα δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη συζήτηση.
Επίσης οι βασικές σπουδές μηχανικού (οι οποίες σε βάζουν στην κατηγορία αμοιβών που αναφέρονται παραπάνω) είναι 5 χρόνια, δλδ βγαίνεις στην αγορά στα 23. Καμία ανάγκη να έχεις μπάρμπα το Βαρδινογιάννη για να σε συντηρεί ως τα 35. Και γνωρίζω αρκετούς συμφοιτητές μου (που είμαι σίγουρη ότι θα προσβάλλονταν εξίσου από αυτό που έγραψες) που πέρασαν και τα 5 καλοκαίρια των σπουδών τους να μεταφέρουν δίσκους και πιάτα σε ταβέρνες για να επιβαρύνουν όσο λιγότερο τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Για κάθε ένα "λαμόγιο" που έχεις στο μυαλό σου είναι εκεί έξω 10πλάσιοι σωστοί και αξιοπρεπείς μηχανικοί που αγωνίζονται όσο κι εσύ και ο καθένας. ΑΥΤΟΙ είναι πλειοψηφία και όχι οι "superstar" που αμοίβονται(?) χρυσάφι χωρίς λόγο τελικά.


Απομόνωσες μία πρόταση απ'όλη την παράγραφο για να βγάλεις όπως θες τα συμπεράσματά σου.

Και για κάθε ένα παιδί που ξέρεις ότι έπλενε πιάτα τα καλοκαίρια για να σπουδάσει βοηθώντας ταυτόχρονα
την οικογένειά του, ξέρω τρία που σπουδάσανε στην Αγγλία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ιταλία, Η.Π.Α,
μη γνωρίζοντας πόσο είναι το ενοίκιο του σπιτιού που μένανε.

Οκ. Σταματώ εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Απομόνωσες μία πρόταση απ'όλη την παράγραφο για να βγάλεις όπως θες τα συμπεράσματά σου.

Και για κάθε ένα παιδί που ξέρεις ότι έπλενε πιάτα τα καλοκαίρια για να σπουδάσει βοηθώντας ταυτόχρονα
την οικογένειά του, ξέρω τρία που σπουδάσανε στην Αγγλία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ιταλία, Η.Π.Α,
μη γνωρίζοντας πόσο είναι το ενοίκιο του σπιτιού που μένανε.

Οκ. Σταματώ εδώ.
Το να αναιρέσεις και να πεις "βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις" δεν είναι αρκετό για μένα σόρρυ.
άχρηστοι υπάρχουν παντού. Ακόμα και χτίστη για το σπίτι να πάρεις από αυτούς που περιμένουν σε κομβικά σημεία να τους "μαζεψει" κάποιος μπορεί να σου βγει αστέρι ή να μην ξέρει να βάλει δύο τούβλα στη σειρά.
Επίσης τσουβάλιασες ένα καρό χώρες μαζί που διαφέρουν στις σπουδές τους όσο εγώ από τη Ζιζέλ (δλδ πολύ :P). Μην βγάζεις "άχτι" απέναντι σε ανθρώπους που οκ, είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν και την εκμεταλλεύτηκαν όταν έπρεπε, αλλά δεν είναι όλοι οι μηχανικοί/δικηγόροι/συμπληρώστε ελεύθερα όποιο επάγγελμα νομίζετε ότι ταιριάζει, κακομαθημένα πλουσιόπαιδια που βάζαν τα 500ευρα ανάμεσα τις κόλλες που παρέδιδαν στις εξετάσεις και δεν ξέρουν να σου απαντήσουν σε στοιχειώδη πράγματα για τον κλάδο τους αλλά μόνο ζητάνε λεφτά.

Επίσης οι μηχανικοί που ξέρω (φαίνεται ο γιος του Λάτση δεν συχνάζει στα λιμέρια μου) κάθε άλλο παρά σε ένα γραφείο είναι να τη βγάζουν με αραλίκι. Φαίνεται το 12ωρο που χτυπήσαμε πέρσι τα Χριστούγεννα (25/12) εγώ και ο συνάδελφος μάλλον το οραματιστήκαμε αμφότεροι από τη θαλπωρή του σαλονιού μας.

Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα των κλειστών επαγγελμάτων είναι η αμοιβή ενος ανθρώπου που έφαγε πολλά χρόνια από τη ζωή του (και οι περισσότεροι συνεχίζουν να τρώνε και κατά τη διάρκεια του επαγγελματικού τους βίου) να διαβάζει για να αποδώσει ή ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ένα "αγαθό" που λέγεται "άδεια" και δεν απαιτεί ΚΑΝΕΝΟΣ είδους προσόν και ΚΑΝΕΝΟΣ είδους κόπο (οκ, ένα μήνα τα μαθήματα οδήγησης ενός ταξί/φορτηγού?) για να προικίσουν και τα δισεγγονά τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Το να αναιρέσεις και να πεις "βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις" δεν είναι αρκετό για μένα σόρρυ.
άχρηστοι υπάρχουν παντού. Ακόμα και χτίστη για το σπίτι να πάρεις από αυτούς που περιμένουν σε κομβικά σημεία να τους "μαζεψει" κάποιος μπορεί να σου βγει αστέρι ή να μην ξέρει να βάλει δύο τούβλα στη σειρά.
Επίσης τσουβάλιασες ένα καρό χώρες μαζί που διαφέρουν στις σπουδές τους όσο εγώ από τη Ζιζέλ (δλδ πολύ :P). Μην βγάζεις "άχτι" απέναντι σε ανθρώπους που οκ, είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν και την εκμεταλλεύτηκαν όταν έπρεπε, αλλά δεν είναι όλοι οι μηχανικοί/δικηγόροι/συμπληρώστε ελεύθερα όποιο επάγγελμα νομίζετε ότι ταιριάζει, κακομαθημένα πλουσιόπαιδια που βάζαν τα 500ευρα ανάμεσα τις κόλλες που παρέδιδαν στις εξετάσεις και δεν ξέρουν να σου απαντήσουν σε στοιχειώδη πράγματα για τον κλάδο τους αλλά μόνο ζητάνε λεφτά.

Επίσης οι μηχανικοί που ξέρω (φαίνεται ο γιος του Λάτση δεν συχνάζει στα λιμέρια μου) κάθε άλλο παρά σε ένα γραφείο είναι να τη βγάζουν με αραλίκι. Φαίνεται το 12ωρο που χτυπήσαμε πέρσι τα Χριστούγεννα (25/12) εγώ και ο συνάδελφος μάλλον το οραματιστήκαμε αμφότεροι από τη θαλπωρή του σαλονιού μας.

Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα των κλειστών επαγγελμάτων είναι η αμοιβή ενος ανθρώπου που έφαγε πολλά χρόνια από τη ζωή του (και οι περισσότεροι συνεχίζουν να τρώνε και κατά τη διάρκεια του επαγγελματικού τους βίου) να διαβάζει για να αποδώσει ή ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ένα "αγαθό" που λέγεται "άδεια" και δεν απαιτεί ΚΑΝΕΝΟΣ είδους προσόν και ΚΑΝΕΝΟΣ είδους κόπο (οκ, ένα μήνα τα μαθήματα οδήγησης ενός ταξί/φορτηγού?) για να προικίσουν και τα δισεγγονά τους?


Καταρχήν δεν λέω αυτά που θέλουν να ακούσουν οι άλλοι, λέω πάντα αυτά που πιστεύω και γνωρίζω εγώ
σεβόμενος τις άλλες απόψεις και αν πιστώ τις ενστερνίζομαι.
Αλλά πως να με πείσεις όταν μου μιλάς για το 10% των επαγγελματιών που συζητάμε είναι
( δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς όπως και δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα )
μη εντάξει στις υποχρεώσεις τους με το κράτος-πολίτη.
Το 10% έκανε σχέδια για 2.000.000 αυθαίρετα στην χώρα;
Το 10% έκλεισε όλους τους ημιυπαίθριους;
Το 10% ευθύνεται για ότι χρειαζόμαστε αμορτισέρ κάθε 2 χρόνια;

Το 10% των επαγγελμάτων αυτών κρίνουνε τις τύχες μας στην βουλή;

Ας βγει ένας επιτηδευματίας από αυτούς που γκρινιάζουν οοιοδήποτε κλάδου, ας είναι φαρμακοποιός,
ας είναι μηχανικός, ας είναι δικηγόρος.
Να μου πει ότι δεν δηλώνει άλλα ντ'άλλων στην εφορία,
ότι δεν κόβει αποδείξεις παρά μόνο όταν είναι αναγκασμένος,
ότι δεν λέει στον πελάτη ότι συμφέρει τον ίδιο
και εγώ θα ζητήσω συγνώμη και θα κλείσω τον λογαριασμό μου. ( και θα σκίσω τα πτυχία μου :P )

ΥΣ.1 τις χώρες τις ανέφερα μη έχοντας κατά νου συγκεκριμένη ειδικότητα, αλλά ένα μάτσο επιστημονικές ειδικότητες.
ΥΣ.2 χτύπησες δωδεκάωρο, μεθαύριο όμως θα έχεις κάποιον άλλον να στο χτυπάει για σένα.
ΥΣ.3 δεν είπα πως τα παιδιά των επιστημονικών πτυχίων είναι πλουσιόπαιδα και δεν με ενδιαφέρει αν είναι, - έδωσες ένα
επιχείρημα και απάντησα σε αυτό - εμένα με ενδιαφέρει το ότι δεν δικαιολογείται η ψαλίδα μεταξύ αυτών που ζητάνε
και αυτών που έχει να τους προσφέρει η κοινωνία.
ΥΣ.4 δεν έχω άχτι κανέναν
ΥΣ.5 το πρόβλημα είναι και εκεί και εκεί!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Είναι αρκετά λυπηρό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τα φαρμακεία. Ο γονέας κληροδοτεί στο παιδί του την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Το παιδί του αν δεν έχει πτυχίο φαρμακευτικής μπορεί να <<νοικιάσει>> φαρμακοποιό να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ να του δίνονται από 600-1000 ευρώ το μήνα και τα υπόλοιπα (που είναι αρκετά λεφτά) να τα παίρνει ο ιδιοκτήτης της άδειας που μπορεί να μην είναι καν φαρμακοποιός.

2. Βρίσκω παράλογο να θεωρείται η άδεια φαρμακείου περιουσιακό στοιχείο. μια άδεια που δόθηκε αρχικά δωρεάν από το κράτος να πουλιέται σαν να ναι καταναλωτικό αγαθό. Την ίδια άποψη έχω και για τα άλλα κλειστά επαγγελματα.

1. Στρωμένη /έτοιμη /σίγουρη δουλειά δηλ. για τον απογονο....
Αλλα γιατι απορούμε με την φαρμακευτική οικογενειοκρατία? Και στους βουλευτές (σχεδον /λιγοπολυ) το ίδο ισχύει. Στελνουν τα βλασταρια τους για σπουδες (αποκλειστικά) στο εξωτερικο,ουτως ώστε να γυρίσουν ετοιμα και να καθισουν τροπον τινα κληρονομικώ διακαιώματι στη βουλευτική εδρα του μπαμπα (ή παραπλευρη)...

2. Το αθάνατο (λαμογιόρικο) ελληνικό δαιμόνιο εμπορευματοποιησε προς ίδιον όφελος ακόμα και μια κρατική παροχή...

Οτι ειναι νόμιμο,ειναι και ηθικό ενίοτε.....

Θα συμφωνήσω με τα ανοιγματα: πρέπει να σπασουν τα αποστήματα,πρεπει καποιοι να παψουν επιτελους στους χαλεπους καιρους που διανυουμε,να πλεονεκτουν εις βαρος καποιων άλλων. Επιβαλλεται να επικρατήσει μια (στοιχειώδης) ισότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Για το 1 δεν το βρίσκω κακό κάποιος επαγγελματίας εχει κάθε δικαίωμα να μεταβιβάση την επιχειρήση του στα παιδιά του. Σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνει. Δηλαδή θεωρούμε άδικο το σύστημα επειδή ο γιος του κόκαλη θα κληρονομήσει την επιχείρηση του πατέρα του.

Αναθεωρώ κάποιες απόψεις που έκφρασα σε προηγούμενα post. Συγκεκριμένα:

Με την κληρονομικότητα συμφωνώ με την μεταπώληση διαφωνώ.

Αν ένας γονιός είναι φαρμακοποιός και εχει γιο φαρμακοποιό ας πάρει και το φαρμακείο του, αν είναι ταξιτζής ο γιος ας πάρει το ταξί του πατέρα του. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα είναι αν ο γιος έχει επιλέξει να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό ο δεύτερος να πουλάει την άδεια. Σε αυτή την περίτωση η άδεια θα πρέπει να γυρίζει στο κράτο και να την δίνει κατόπιν διαγωνισμού ή καταβολή κάποιου ποσού στο δημόσιο. Ούτε ανεξέλεγκτη αδειοδότηση συμφωνώ γιατί θα είναι ο οριστικός θάνατος όλου του κλάδου και λουκούμι για τις πολυεθνικές.

Ως προς το παράδειγμα με τους βουλευτές διαφωνώ. Είναι εκλεγμένοι και δεν κληρονόμησαν καμία θέση και είναι άκυρο να τους κατηγορείς για οικογενιοκρατία.

Κι ομως τους μετρανε σε αυτα...
Με ποια λογική το μετράνε; Ο καθένας που έχει τελειώσει νομική μπορεί να γίνει δικηγόρος και κάποιος που έχει πατέρα δικηγόρο η άδεια του πατέρα του είναι άχρηστη, δεν στοιχιζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. δεν το βρίσκω κακό κάποιος επαγγελματίας εχει κάθε δικαίωμα να μεταβιβάση την επιχειρήση του στα παιδιά του. Σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνει. Δηλαδή θεωρούμε άδικο το σύστημα επειδή ο γιος του κόκαλη θα κληρονομήσει την επιχείρηση του πατέρα του.

Αναθεωρώ κάποιες απόψεις που έκφρασα σε προηγούμενα post. Συγκεκριμένα:

2. Αν ένας γονιός είναι φαρμακοποιός και εχει γιο φαρμακοποιό ας πάρει και το φαρμακείο του, αν είναι ταξιτζής ο γιος ας πάρει το ταξί του πατέρα του. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα είναι αν ο γιος έχει επιλέξει να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό ο δεύτερος να πουλάει την άδεια. Σε αυτή την περίτωση η άδεια θα πρέπει να γυρίζει στο κράτο και να την δίνει κατόπιν διαγωνισμού. Ούτε ανεξέλεγκτη αδειοδότηση συμφωνώ γιατί θα είναι ο οριστικός θάνατος για όλου του κλάδου και λουκούμι για τις πολυεθνικές.

3. Ως προς το παράδειγμα με τους βουλευτές διαφωνώ. Είναι εκλεγμένοι και δεν κληρονόμησαν καμία θέση και είναι άκυρο να τους κατηγορείς για οικογενιοκρατία.
3. Eκλεγμένοι ειναι σαφώς (κατ επιφαση μονο),αλλα αν το δεις καλυτερα,ουσιαστικά ειναι προωθημενοι απο μπαμπαδες. Ολοι γνωριζουμε τις βουλευτικες οικογενειοκρατιες...
Ο Κυριακος Μητσοτακης πχ. σαφως και ειναι (τυποις) εκλεγμενος. Τον εξελεξε ο μπαμπας του,δια μεσου του λαου...:D:P

2. Αν ο γιος δε γινει φαρμακοποιος,σαφως και να μην εχει δικαιωμα στην αδεια. Η αδεια ειναι κρατικο αγαθο που δοθηκε προσωποποιημενα σε καποιον.Οταν λοιπον αυτος την εξαντλησε ή δε μπορει να την εξασκησει πλεον,θα πρεπει ως τετοιο αγαθο να γυριζει στο κρατος και οχι να μεταβιβαζεται - ακομη και σε συγγενεις α' βαθμου. Αν ο γιος θελει να εξασκησει το επαγγελμα του πατερα του,ας το κανει απο μηδενικης βασεως - οπως (εν γενει) κι εκεινος.

1. Για την (απλη) επιχειρηση,ο μπαμπας αδεια δεν πηρε απο κανεναν.Σοπιασε (να τη δημιουργησει) ή την κληρονομησε και ειναι θεμιτο να περνα στο παιδι.Δεν ειναι κρατικη γονικη παροχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
1. Για την (απλη) επιχειρηση,ο μπαμπας αδεια δεν πηρε απο κανεναν.Σοπιασε (να τη δημιουργησει) ή την κληρονομησε και ειναι θεμιτο να περνα στο παιδι.Δεν ειναι κρατικη γονικη παροχη.
Και στα κλειστά επαγγέλματα το ίδιο συμβαίνει με εξαίρεση ίσως τους φαρμακοποιούς και τα ταξί που έχουν eξασφαλισμένη πελατεία. Για να αποκτήσει ένας συμβολαιογράφος μια σταθερή πελατεία κουράστηκε και ρίσκαρε όπως συμβαίνει και σε έναν γιατρό και σε όλους τους επαγγελματίες.

Ο κυριακος μητσοτάκης εκλέχθηκε πρώτος σε μια δύσκολη περιφέρεια άρα μην κατηγορούμε το σύστημα σε αυτή την περίπτωση για πελατειοκρατία αλλά τον λαό. Βοηθήθηκε από τον πατέρα του όπως βοηθήθηκε ο γιατρός που κληρονόμησε το γιατρείο του. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Ας βγει ένας επιτηδευματίας από αυτούς που γκρινιάζουν οοιοδήποτε κλάδου, ας είναι φαρμακοποιός,
ας είναι μηχανικός, ας είναι δικηγόρος.
Να μου πει ότι δεν δηλώνει άλλα ντ'άλλων στην εφορία,
ότι δεν κόβει αποδείξεις παρά μόνο όταν είναι αναγκασμένος,
ότι δεν λέει στον πελάτη ότι συμφέρει τον ίδιο
και εγώ θα ζητήσω συγνώμη και θα κλείσω τον λογαριασμό μου. ( και θα σκίσω τα πτυχία μου :P )
Να περιμένω να δω απενεργοποιημένο τον λογαριασμό σου ή θες και τα εκκαθαριστικά της εφορίας και review των στιγμών που έκλεινα δουλειές στη ζωή μου από το 2004 (οπότε και έβγαλα την άδεια μου) μέχρι σήμερα?

Και επίσης... Είμαστε 10.000.000 κάτοικοι σε αυτή τη χώρα και μας κουμαντάρει (αποτυχημένα) το 0.003% υμών...Άντε αν σου βάλω τους μεγαλοκαρχαρίες των μεγάλων επιχειρήσεων και των τραπεζών με πολύ βία να το στείλω στο 0.1% υμών
το 10% που αναφέρεις για τα "κλειστά" επαγγέλματα ναι, είναι τρομακτικά μεγάλο ποσοστό λοιπόν, yet το 90% (να πω το 80%? θα πω το 70% για να δεις τη...κουβαρντού είμαι :P) είναι στην "άλλη πλευρά".

Btw, το δικό μου θέμα με τις άδειες έγγειται στο ότι γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης. Σαφώς και ο υιός/κόρη φαρμακοποιού αν σπουδάσει ο ίδιος φαρμακοποιός θα κληρονομήσει το μαγαζί του πατέρα/μητέρα του/της. Οπως ο γιος του φούρναρη θα πάρει το μαγαζί του, ο γιος του μηχανικού, ο γιος του καταστήματος ρούχων κτλ κτλ. Αλλά όπως για τη δεύτερη "ομάδα" η κληρονομικότητα δεν αποκλείει κανένα τέκνο που ΔΕΝ ακολούθησε την ειδικότητα του γονιού του να ανοίξει το δικό του κατάστημα, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φαρμακοποιός/ο υποψήφιος ταξιτζής/ο υποψήφιος φορτηγατζής δεν έχουν την ίδια δυνατότητα.

Ps. Η άδεια μου δεν απαγορεύει σε κανέναν να ασκήσει το ίδιο επάγγελμα με μένα, στην ίδια πόλη (στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο!) με εμένα. Δεν είναι άδεια που ορίζει ότι ανήκω σε κάποιο κλάδο που δέχεται περιορισμένο αριθμό...συμμετοχών. Πιστοποιεί, απλώς, ότι η επιστημονική και τεχνική μου κατάρτιση είναι τέτοια που έχω τις γνώσεις και τη δυνατότητα να εκτελώ κάποιες εργασίες. Και, πέραν των σπουδών μου, έδωσα εξετάσεις στο ΤΕΕ για να την αποκτήσω.
ps2. Την ημέρα που οι πολυκατοικίες (διόρθωση--τα κουτάκια που χτιζονται) ΔΕΝ θα κατασκευάζονται απο ανιδείκευτους εργολάβους με χρήση ανειδίκευτου φτηνού και ανασφάλιστου εργατικού δυναμικού για να προικίσει ο εργολάβος από ένα σπιρτόκουτο 40 τετραγωνικών τα δισέγγονα του, αλλά ο πολιτικός μηχανικός και -για μένα κυρίως!- ο αρχιτέκτονας θα έχουν ρόλο πραγματικό (και όχι, δεν θα ψάχνουμε το "λαμόγιο" που θα μας δώσει τη σφραγίδα του) ΤΟΤΕ να ξανασυζητήσουμε για τα σπίτια. Όπως συνέβαινε σε παλαιότερες δεκαετιες που και πιο όμορφα χτίζονταν τα σπίτια και μάλλον και πιο γερά (πιο λειτουργικά σίγουρα νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top