Ηριάννα: Στη φυλακή για 13 χρόνια από ένα αναξιόπιστο DNA

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στην ελλαδα υπαρχουν 1.058 ισοβητες, εσυ δεχεσαι οτι ειναι οκ απο τους 1.058 οι 53 να ειναι αθωοι, θεωρεις οτι αυτο ειναι ενα καλο δικαστικο συστημα?

Αν, έστω, 53/1058 είναι αθώοι και έγκλειστοι, ήτοι ποσοστό 5%, απορρίπτεις αυτό το σύστημα ως αναποτελεσματικό και προτείνεις ένα σύστημα όπου 1005/1058, ήτοι ποσοστό 95%, θα είναι ένοιχοι και ελεύθεροι? Πες μας καλύτερα ότι δεν "γουστάρεις" φυλακές και θέλεις τη πλήρη διάλυση του συστήματος και μην κρύβεσαι πίσω από νούμερα και ηθικολογικές ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εν πάση περιπτώσει, έθεσα κάποια ερωτήματα και πήρα πίσω π@π@ριές.
Aν λες παπαριες, τι απαντησεις περιμενεις ρε αδερφε? Δεν σου απαντησα γιατι ηλπιζα να καταλαβεις απο μονος σου την βλακεια αλλα δεν..



Επίσης, νομίζεις ότι το να απαγγέλονται τόσο βαριές κατηγορίες για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση είναι τόσο εύκολο;
Ναι, ειναι τοσο ευκολο, η αντιτρομοκρατικη στην ελλαδα εχει απο τους πλεον ελαστικους νομους μετα την αμερικη (και λογω της αμερικης).

Για παραδειγμα η αρχικη συληψη εγινε οταν η αντιτρομοκρατικη μπηκε στο σπιτι του γκομενου της εξ αιτιας της φιλικης σχεσης που αυτος διατηρουσε με ενα μελος των ΣΠΦ. Αυτο σε οποιοδηποτε αλλο πλαισιο πλην της τρομοκρατιας δεν στεκει για ενταλμα ουτε για αστειο.

Συμφωνα με ρεπορταζ στη σχετικη αποφαση 2609/2017 του δικαστηριου, οι λογοι ηταν δυο:

1) το τμημα του DNA
2) το γεγονος οτι ο συγκατηγορουμενος της και ο πρωην γκομενος της ειχαν ταξιδεψει στη βαρκελωνη ταξιδι το οποιο συμφωνα με τους δικαστες δεν θα μπορουσε να ειναι αναψηχης καθωτι η βαρκελωνη ειναι γνωστη για τον αντιεξουσιαστικο χωρο της (εχω παει τρεις φορες, ηδη τους περιμενω να με μαζεψουν)

Βαριεμαι να σε παραπεμπω σε πηγες γιατι ειναι πολυαριθμες, ψαξε στο google "δικαστική απόφαση (2609/2017)" και διαβασε, μετα ψαξε την επιστολη των βιοεπιστιμωνων.

Είναι δυνατόν να κάψουν τη μισή Ερμού για μία τύπισσα που δεν είχε καμία σχέση μαζί τους και με τους τρομοκράτες με τους οποίους συνεργάζονται;
Αν δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο καθηστεριμενο και ατοπο ειναι αυτο σαν επιχειρημα δεν μπορω να σε βοηθησω. Ο λογος ειναι οτι ο αντιεξουσιαστικος χωρος αντεδρασε επειδη μια κοπελα που ενδεχομενος βρισκοταν στις παρυφες του τον εφαγε στο κωλο. Αυτο δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ για την ενοχη της. Εκτος αν λες οτι 2000 ατομα την ηξεραν ολοι προσωπικα.

Σε καθε περιπτωση ειναι μετα το γεγονος δεν εχει καμια δικονομικη αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο καθηστεριμενο και ατοπο ειναι αυτο σαν επιχειρημα δεν μπορω να σε βοηθησω. Ο λογος ειναι οτι ο αντιεξουσιαστικος χωρος αντεδρασε επειδη μια κοπελα που ενδεχομενος βρισκοταν στις παρυφες του τον εφαγε στο κωλο. Αυτο δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ για την ενοχη της. Εκτος αν λες οτι 2000 ατομα την ηξεραν ολοι προσωπικα.

Σε καθε περιπτωση ειναι μετα το γεγονος δεν εχει καμια δικονομικη αξια.
Δεν θα σχολιάσω καν τα σχόλια περί βλακείας και καθυστέρησης αυθεντία μου, γιατί θα πέσω στο επίπεδο που εσύ αναφέρθηκες τάχα μου ότι πέφτεις.

2 πράγματα κρατάω:
1. Δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτά τα επεισόδια έχουν δικονομική αξία για να την καταδικάσουν, απλά έκανα έναν συσχετισμό.
2. Η δική σου εξήγηση είναι ότι οι αναρχικοί και οι τρομοκράτες αντέδρασαν, επειδή μία γυναίκα που δεν ήταν τρομοκράτης καταδικάστηκε ως τρομοκράτης. Μμμ πολύ λογικό. Επίσης, ακόμα ένα αυθαίρετο συμπέρασμα σου ότι είπα ότι την ξέρουν προσωπικά. Αν ήταν στους πυρήνες της φωτιάς, προφανώς και θα αντιδρούσαν τα μέλη τους για να γίνουν επεισόδια. Σε λίγο θα μας πεις ότι καλά έκαναν και έσπασαν τα μαγαζιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antispisistis

Νεοφερμένος

Ο antispisistis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Προς Epote, Harry Akritas και οποινδήποτε άλλο έχει προσεγγίσει το θέμα με λάθος τρόπο.

Δεν θα αναφερθώ στην υπόθεση της Ηριάννα, καθώς μια συγκεκριμένη υπόθεση δεν θα έπρεπε να επηρεάζει ένα ολόκληρο δικαστικό σύστημα. Οπότε θα την ονομάσω Α.
Ο Α, λοιπόν, κατηγορείται για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση. Βρέθηκε το βιολογικό του αποτύπωμα σε γεμιστήρα, σε ένα χώρο όπου φυλάσσονταν παράνομα όπλα από τρομοκράτες. Είναι αθώος; Είναι ένοχος; Ποιόν βιολόγο να ακούσουμε, αυτόν που λέει πως το αποτύπωμα είναι αξιόπιστο ή εκείνο που μας λέει το αντίθετο;
Σε τέτοιες δύσκολες αποφάσεις, οφείλουμε να παραμένουμε ψύχραιμοι και να αφήνουμε την δικαστική εξουσία να εκτελέσει τον ρόλο της. Αυτό ήταν πάντα ένα δύσκολο κατόρθωμα για τις κοινωνίες των ανθρώπων. Γενικότερα, οι άνθρωποι είναι ζώα που θέλουν πάντα να περνά το δικό τους. Σαν τους σκύλους και τους λύκους, θέλουν να κατουρούν σε κάθε γωνία, να μαρκάρουν την περιοχή τους. Αυτό το "μαρκάρισμα", φυσικά, είναι μεταφορικό. Στην καθημερινότητα μας επιτυγχάνεται με τον θυμό, την φωνή και τη βία.
Επιστρέφω στο αρχικό πρόβλημα μας, το οποίο είναι το ίδιο με τόσα χρόνια, δηλαδή η εμπιστοσύνη στο σύνταγμα και στην δικαστική εξουσία, η οποία μέσα στα έτη, δεν έχει δώσει δικαίωμα για αμφισβήτηση.
Στην περίπτωση του Α, η κατάσταση είναι λεπτή. Διέπραξε το έγκλημα; Τι πιστεύουν οι δικαστές; Ακόμα και οι ίδιοι οι δικαστές διαφωνούν, με το αίτημα του Α για αποφυλάκιση να απορρίπτεται με ψηφοφορία 3/2, δηλαδή 3 δικαστές να ψηφίζουν ΟΧΙ και 2 να ψηφίζουν ΝΑΙ.
Πέρα από αυτά, κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ισχύει το τεκμήριο της αθωώτητας, δηλαδή, εκτός αποδείξεως του αντιθέτου, όλοι είμαστε αθώοι.

Έστω, λοιπόν, πως ο Α είναι αθώος. Εγώ έτσι τον βλέπω, ως αθώο. Οι δικαστές τον καταδίκασαν σκεπτόμενοι το μέλλον, δηλαδή δεν ήθελαν να τον αφήσουν ελεύθερο ώστε να επιστρέψει στην πιθανή τρομοκρατική του ενέργεια. Εγώ, λοιπόν, διαφωνώ με τους δικαστές. Τον Α τον βλέπω ως αδικημένο και αθώο. Το πραγματικό ερώτημα είναι Τι δικαιώματα έχω; Μπορώ να γράψω υπέρ του Α, να διαμαρτυρηθώ για εκείνον; Βεβαίως. Μπορώ να βγω στους δρόμους με πανό να φωνάξω και να διαμαρτυρηθώ για κάποιον που δεν μπορεί να κάνει το ίδιο; Βεβαίως. Μπορώ να βγω στους δρόμους με ένα λοστό και να αρχίσω να σπάω βιτρίνες και να καίω αμάξια; Όχι, αυτό δεν μπορώ να το κάνω.
Κάθεστε εδώ, σε αυτό το φόρουμ, και γράφετε γραμμές επί γραμμών για το τι είπαν οι βιολόγοι, για το αν είναι το DNA αξιόπιστο ή αναξιόπιστο. Κάθεστε, λοιπόν, και κοιτάτε το δέντρο ενώ χάνεται το δάσος. Η αθήνα κάηκε. Το συνειδητοποιείτε; Έχουμε πολλαπλά εγκλήματα τα οποία δίχως αμφιβολία συνέβηκαν, και εσείς κάθεστε και συζητάτε αν ένα άλλο έγλημα συνέβει ή όχι;
Επαναλαμβάνω, έχουμε πολλαπλά εγκήματα και εσείς γράφετε γραμμές επί γραμμών για τις αποφάσεις των βιολόγων. Το καταλαβαίνω πως το thread μιλά για την υπόθεση της Ηριάννα, ωστόσο τι σχέση έχει πλέον; Αν είχε ένα δίκαιο η Ηριάννα, τότε οι περιθωριακοί και ματαιόδοξοι αντιεξουσιαστές του εξαρχιστάν της το έχουν στερήσει. Εγώ, αν ήμουν στην θέση της Ηριάννα, θα ένιωθα ντροπή για την συμπεριφορά τους.

Να τελειώσω με ένα ρητορικό ερώτημα. Λέτε πως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για την καταδίκη. Εγώ ρωτώ, αν υπήρχαν τα στοιχεία DNA του Κασιδιάρη σε ένα όπλο δίπλα από το πτώμα του Φύσσα, θα τον υπερασπιζόσασταν όπως κάνετε τώρα με την Ηριάννα; Δεν είμαι υπέρ του Κασιδιάρη, τον απεχθάνομαι. Αλλά να είμαστε λογικοί και αντικειμενικοί πάνω απ' όλα.

Υστερόγραφο
Υπάρχει κάτι που ξεχνούμε εμείς οι πολίτες του μοντέρνου δυτικού κόσμου. Αυτό το κάτι δεν το ξεχνούσαν ποτέ οι πολίτες του παλαιού δυτικού κόσμου. Είναι ένας από τους βασικούς πυλώνες των ελεύθερων κοινωνιών. Ονομάζεται Διάκριση των Εξουσιών. Θα πρέπει να θυμόμαστε πως η αριστερά δεν αποδέχεται αυτή τη Διάκριση των Εξουσιών. Αυτό είνια επικίνδυνο και θα οδηγεί πάντοτε σε απολυταρικά, κολλεκτιβικά καθεστώτα. Τροφή για σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να τελειώσω με ένα ρητορικό ερώτημα. Λέτε πως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για την καταδίκη. Εγώ ρωτώ, αν υπήρχαν τα στοιχεία DNA του Κασιδιάρη σε ένα όπλο δίπλα από το πτώμα του Φύσσα, θα τον υπερασπιζόσασταν όπως κάνετε τώρα με την Ηριάννα; Δεν είμαι υπέρ του Κασιδιάρη, τον απεχθάνομαι. Αλλά να είμαστε λογικοί και αντικειμενικοί πάνω απ' όλα.

Περιμενα καλυτερα απο εσενα...Και εσυ οπως και οι υπολοιποι εισαι τελειως αδιαβαστος.

1) Δεν βρεθηκε DNA σε οπλο σε γιαφκα τρομοκρατικης οργανωσης
2) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ. Αυτο δεν το λεω εγω, ειναι νομοθετικα και δικονομικα κατοχυρομενο.

Για να ξαναδιατυπωσουμε το επιχειρημα σου λοιπον.

Αν εβρισκαν ενα λειψο γενετικο αποτυπομα του κασιδιαρη πανω σε ενα οπλο που βρισκοταν στην αμφιαλη και το επιχειρημα τους ηταν οτι το μισο αυτο επιχειρημα μαζι με ενα παλιο ταξιδι στο βερολινο μιας πρωην γκομενας του ενω ολα τα υπολοιπα υποδεικνιαν εναν σταθερο και παραγωγικο ανθρωπο ναι θα τον υπερασπιζομουν.

Οποτε η αναλογια σου ειναι τελειως ατοπη και φυσικα δημαγωγικη.

1. Δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτά τα επεισόδια έχουν δικονομική αξία για να την καταδικάσουν, απλά έκανα έναν συσχετισμό.

Τελεια, οποτε δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε. Να κανω και εγω ενα συσχετισμο, η ηλιαννα ειναι συγκενης του υφηπουργου αθλητισμου. Λες ο δικαστικος κλαδος της εξουσιας να χωνεται σαν αντιπεινα στον νομοθετικο γιατι εκεινοι πρωτοι του χωθηκαν?

Και στη μεση να πιανετε ενας ανθρωπος που δεν εχει ουσιαστικη σχεση? Λεω εγω τωρα.

Αν ήταν στους πυρήνες της φωτιάς, προφανώς και θα αντιδρούσαν τα μέλη τους για να γίνουν επεισόδια.

ενδιαφερων, οι πυρηνες της φωτιας εχουν 2000 μελη λοιπον, τουμπανο. Σταχτη και μπουρμπερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Περιμενα καλυτερα απο εσενα...Και εσυ οπως και οι υπολοιποι εισαι τελειως αδιαβαστος.

1) Δεν βρεθηκε DNA σε οπλο σε γιαφκα τρομοκρατικης οργανωσης
2) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΔΙΚΗ. Αυτο δεν το λεω εγω, ειναι νομοθετικα και δικονομικα κατοχυρομενο.

1)Δεν είπα κάτι τέτοιο.
2)Συφμωνώ και διαφωνώ. Έστω ότι έχεις δίκιο. Αφού, όμως, το πας με βάση την νομοθεσία, να σε ρωτήσω το εξής. Τι λέει ο νόμος σε περίπτωση που παρθεί μια απόφαση διακστηρίου η οποία κατά την γνώμη σου είναι άδικη; Λέει ότι βγαίνουμε στον δρόμο και τα καίμε όλα; Γιατί δεν καταδικάζεις; Το θέμα του σχολίου μου σού διέφυγε εντελώς.


Επίσης, έκανες μια αναδιατύπωση του επιχειρήματος μου. Ήταν άστοχη. Δεν είχα κανένα επιχείρημα. Έχασες εντελώς αυτό που ήθελα να σου πω, δυστυχώς :/: Δεν είμαι αντίθετος με εσένα, ούτε σου κάνω επίθεση. Μάλιστα έγραψα πως θεωρώ την Ηριάννα αθώα. Άλλα πράγματα ήθελα να σας πω τα οποιά σου διέφυγαν εντελώς και δεν έχει πλέον σημασία να στα εξηγήσω. Βλέπω πως γράφεις για να 'βγεις από πάνω', γράφεις για να έχεις δίκιο, όχι για να βρεις την αληθεια. Ουσιαστικά, κάνεις αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Κατουράς και μαρκάρεις την περιοχή σου, μεταφορικά. Δεν σε νοιάζει η αλήθεια, σε νοιάζει η δική σου αλήθεια. Αυτό φαίνεται επειδή σου διέφυγε εντελώς αυτό που έγραψα. Επικεντρώθηκες σε κάτι άσχετο. Τέλος πάντων, δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση.

Why the fuck do you change the gender. Can't read below that.

Αν είχα ένα βραβείο για την πιο αριστοτεχική αποφυγή απάντησης, θα το έδινα σε εσένα :D
Το φύλο το άλλαξα γιατί στόχος μου ήταν η πλήρης απομάκρυνση αυτών που έγραψα από την υπόθεση της Ηριάννα. Δεν ήθελα να αναφερθώ σε αυτή, και δεν αναφέρθηκα σε αυτή. Αναφέρθηκα σε κάποιον άγνωστο Α. Γιατί να κρατήσω το φύλο; Αν αυτό σε απέτρεψε από το να διαβάσεις τα υπόλοιπα, ζήσε Μαη να φας τριφύλλι :P Δεν θα το διαβάσεις ποτέ, ότι φύλο και να δώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τελεια, οποτε δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε. Να κανω και εγω ενα συσχετισμο, η ηλιαννα ειναι συγκενης του υφηπουργου αθλητισμου. Λες ο δικαστικος κλαδος της εξουσιας να χωνεται σαν αντιπεινα στον νομοθετικο γιατι εκεινοι πρωτοι του χωθηκαν?

Και στη μεση να πιανετε ενας ανθρωπος που δεν εχει ουσιαστικη σχεση? Λεω εγω τωρα.



ενδιαφερων, οι πυρηνες της φωτιας εχουν 2000 μελη λοιπον, τουμπανο. Σταχτη και μπουρμπερη.
Δεν ξέρω αν είναι συγγενής του Κοντονή, πάντως αν είναι, ο συσχετισμός είναι πολύ απλός: ο Κοντονής επιτέθηκε στη δικαιοσύνη για να υπερασπιστεί τις "ιδεολογίες" του και την συγγενή του.

Όχι οι πυρήνες της φωτιάς δεν έχουν 2000 μέλη. Έχουν σπείρες και τσιράκια υπό τις εντολές τους όμως. Όπου υπάρχουν σκατά μαζεύονται πολλές μύγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Ανακοίνωση συντονιστή:Παρακαλω πολυ ξαναδειτε τον τιτλο καποιοι.Το συγκεκριμενο θεμα αφορα την συγκεκριμενη υποθεση,και ναι..σαφως εχει και προεκτασεις αλλα οσον αφορα την δικαιοσυνη.
Απο εκει και περα το τι ειναι ο καθενας,το τι κομμα ψηφιζει..η το τι πιστεουμε οτι ειναι,το σε ποια γεννια ανηκει ή το τι αβαταρ και υπογραφη εχει και αν ξερει τον Ρηγκαν κλπ,ουτε το γνωστο προβλημα των αναρχικων και το καψιμο περιουσιων...ε..δεν αφορουν το θεμα και αρχικα θα βγαινουν off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Επίσης είναι περίεργο πως κατάφερε να βγάλει τόσο μεγάλο βαθμό πτυχίου (9.87).
Το 9.87 είναι ο βαθμός του μεταπτυχιακού της, δηλαδή η διδασκαλία της ελληνικής σε ξένους.

Η Ηριάννα είναι μια κοπέλα που και μόνο από την σκοτεινή της όψη της μπορεί να αντιληφθεί κανείς ότι έχει σχέση με αντιεξουσιαστικό χώρο. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ένοχη, το λέω μόνο για να απομυθοποιηθεί το προφίλ του κοριτσιού με τα γυαλάκια και με το φωτοστέφανο που διάφοροι επιδιώκουν να την εμφανίζουν. Από εκεί και πέρα, το όλο θέμα περιστρέφεται γύρω από το αμφισβητούμενο δείγμα DNA και είναι έργο των πραγματογνώμόνων να δώσουν περισσότερο φως στο θέμα (στο πόσες πιθανότητες υπάρχουν π.χ. να είναι κάποιου άλλου) ενώ η δικαιοσύνη απλά κρίνει αυτά τα πορίσματα. Προσωπικά μου φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι βρέθηκε το δικό της DNA (αυτό, έστω) και όχι κάποιου άσχετου και σκέφτομαι κατά πόσο είναι τυχαίο από τη στιγμή που η ίδια έχει σχέση με αυτόν τον χώρο και έχει σύντροφο από αυτόν τον χώρο με ανάλογες γνωριμίες. Τείνω προς το ότι η ίδια πιθανόν να μην είχε σκοπό να προβεί σε κάποιο σοβαρό έγκλημα, αλλά να της είπαν να μεταφέρει το συγκεκριμένο όπλο ή εν πάση περιπτώσει να είχε κάποιο βοηθητικό ρόλο. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε την πορεία της έφεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Kανένας δεν μπορεί να κριθεί απο το τι σπούδασε (βλέπε περιστατικό με τον γιατρό στο Ιπποκράτειο πριν 1-2 μήνες) ούτε και απο την εμφάνιση (βλέπε Πάσσαρη).Τα υπόλοιπα το είπα και στο ''Νεανικές σκέψεις για την πολιτική'' θα το κρίνουν στα γραφεία εγκληματολογικών ερευνών που είναι απο τα πιο υπερσύγχρονα και ευρωπαικών προδιαγραφών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; Γιατί δεν μπορώ να βρω στο ίντερνετ ούτε το επίθετο ούτε φωτογραφία της Ηριάννας;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; Γιατί δεν μπορώ να βρω στο ίντερνετ ούτε το επίθετο ούτε φωτογραφία της Ηριάννας;


Το όνομα της υπάρχει. Κάποιος είχε ανεβάσει ένα αρχείο στο φβ, νομίζω στην σελίδα "Εξωκοινοβουλευτικοί Φιλελεύθεροι". Σε εκείνο το αρχείο φαίνονταν πολλοί τελειόφοιτοι από μιά σχολή, δεν θυμάμαι καθόλου ποιά σχολή. Επίσης, πάρα πολλά ονόματα ήταν αλλοδαπών. Τέλος πάντων, στην θέση 445 υπήρχε και η Ηριάννα Βασιλειάδη - Λιναρδάκη.
Αυτό το αρχείο κατάφερε να το βρει μάλλον φοιτητής ο οποίος είχε πρόσβαση στο τμήμα. Εγώ δεν έδωσα σημασία και το ξέχασα το όλο θέμα.
Σήμερα, όμως, σε βρίσκω να απορείς για το όνομα της. Οπότε ξανα έψαξα να το βρω και δεν το βρήκα. Το διασταύρωσα από άλλες πηγές, τις οποίες θα βρεις παρακάτω, και τελικά αυτο είναι το όνομα της.

Libertus, αν μπορείς, στείλε μου και την φώτο της.

https://www.reddit.com/r/greece/comments/6o65t8/το_επίθετο_της_ηριάννας/

χμμμ θα έβαζα περισσότερες πηγές. Βασικά, θα έβαζα το ίδιο το αρχείο της σχολής που έχει όλα τα ονόματα των φοιτητών. Ωστόσο, ψάχνω εδώ και μία ώρα και το σχόλιο που αναφερόταν σε αυτό έχει μυστηριωδώς χαθεί... τέλος πάντων, το όνομα στο αρχείο, στο reddit κτλ αυτό είναι πάντως.

edit: Να σας πω πως είναι εξωφρενικά δύσκολο να βρει κάποιος το όνομά της, πόσο μάλλον την φωτογραφία της.

edit 2:
Για μένα δεν είναι δύσκολο, καθώς εγώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Να σας πω πως είναι εξωφρενικά δύσκολο να βρει κάποιος το όνομά της, πόσο μάλλον την φωτογραφία της.
Αυτό ακριβώς με έκανε να απορήσω. Δεν θυμάμαι καμιά άλλη περίπτωση δικαζόμενου για οποιοδήποτε λόγο (εκτός αν ήταν ανήλικος) που το ονοματεπώνυμό του και η φωτογραφία του να μην δημοσιεύονταν ελεύθερα. Μήπως εδώ υπάρχει κάποια ειδική απόφαση του δικαστηρίου;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς με έκανε να απορήσω. Δεν θυμάμαι καμιά άλλη περίπτωση δικαζόμενου για οποιοδήποτε λόγο (εκτός αν ήταν ανήλικος) που το ονοματεπώνυμό του και η φωτογραφία του να μην δημοσιεύονταν ελεύθερα. Μήπως εδώ υπάρχει κάποια ειδική απόφαση του δικαστηρίου;


Τι την θες την φώτο της :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τι την θες την φώτο της :hmm::hmm::hmm:

Δεν έχει σημασία. Εγώ προσωπικά δεν την θέλω για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Απλά με τρώει η απορία να δω το πρόσωπο για χάρη του οποίου μερικές δεκάδες άτομα έκαψαν αμάξια, διέλυσαν μαγαζιά και έσπασαν μάμρμαρα, για μια ακόμα φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Mετά τη προτροπή του epote κάθισα και έψαξα την υπόθεση πιο καλά.

1) Σύμφωνα με τους δικαστές η αναλογία να ταιριάξει το DNA σε άλλον άτομο είναι 1 προς 667.788.611 και είναι σχεδόν αδύνατον να υπάρχουν άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά στην Ελλάδα.
2) Επίσης δεν διατηρούσε η Ηριάννα με τους υπόλοιπους μόνο κοινωνικές επαφές αλλά άνηκε και αυτή στον ευρύτερο αντιεξουσιαστικό χώρο ανεξάρτητα από τις επιδόσεις της στο πανεπιστήμιο.

Η απορριπτική απόφαση των δικαστών σχετικά με την αναστολή της ποινής είναι η εξής:
«Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των πράξεων των κατηγορουμένων για ένταξη στην οργάνωση Συνομωσία Πυρήνων της Φωτιάς, η οποία έχει πραγματοποιήσει στα πλαίσια της ένοπλης βίας και του αντάρκτικου πόλης πολλές επιθέσεις σε βάρος επιλεγμένων στόχων με κίνδυνο ξένα πράγματα και κίνδυνο για ανθρώπινες ζωές, αν αφεθούν ελεύθεροι είναι πολύ πιθανόν να διαπράξουν και άλλα σχετικά με αυτά εγκλήματα. Οι περιοριστικοί όροι δεν αρκούν για να τους αποτρέψουν από την τέλεση παρόμοιων πράξεων».


Η καλύτερη αντικειμενική πηγή που βρήκα είναι αυτή https://www.newsbeast.gr/society/arthro/2773369/giati-ine-sti-filaki-i-irianna

Προσωπικά θεωρώ τη απόφαση των δικαστών σωστή. Αν ο ισχυρισμός 1 είναι λάθος τότε φταίνε οι ειδικοί του DNA. Παρόλα αυτά δεχόμενος την υπεράσπιση και 1 προς 100.000 να πέσει η αναλογία δεν αθωώνεται στα μάτια μου. Η τύπισα είναι ένοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι καμιά άλλη περίπτωση δικαζόμενου για οποιοδήποτε λόγο (εκτός αν ήταν ανήλικος) που το ονοματεπώνυμό του και η φωτογραφία του να μην δημοσιεύονταν ελεύθερα. Μήπως εδώ υπάρχει κάποια ειδική απόφαση του δικαστηρίου;
Δεν επιτρεπετε να βγαζεις φωτογραφιες μεσα στα δικαστηρια, και η αστυνομια δεν επιτρεπετε να βγαζει παραεξω φωτογραφιες και ονοματα. Πες μου καποια αλλη περιπτωση στην οποια φαινονταν προσωπα?

1) Σύμφωνα με τους δικαστές η αναλογία να ταιριάξει το DNA σε άλλον άτομο είναι 1 προς 667.788.611 και είναι σχεδόν αδύνατον να υπάρχουν άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά στην Ελλάδα.
Οπως ειπαν 113 βιοεπιστιμονες η στατιστικη που εκαναν ηταν λανθασμενη, επτρεψε μου να εμπιστευομαι αυτους και την δικη μου κριση περισοτερο απο εσενα η των δικαστων (των ιδιων που αθωωνουν την ΧΑ και το νουρ1)

2) Επίσης δεν διατηρούσε η Ηριάννα με τους υπόλοιπους μόνο κοινωνικές επαφές αλλά άνηκε και αυτή στον ευρύτερο αντιεξουσιαστικό χώρο ανεξάρτητα από τις επιδόσεις της στο πανεπιστήμιο.
Ε ναι ειπαμε ο πρωην της ειχε ταξιδεψει μια φορα στη βαρκελωνη. Ακου εκει πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν επιτρεπετε να βγαζεις φωτογραφιες μεσα στα δικαστηρια, και η αστυνομια δεν επιτρεπετε να βγαζει παραεξω φωτογραφιες και ονοματα.





το δικαστήριο αποφασίζει ποτε η δίκη θα γίνει κεκλεισμένων των θηρών και πότε όχι επίσης η αστυνομία κοινοποιεί τα στοιχεία υπόπτων για τρομοκρατία και παιδεραστών σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όταν το χρειάζεται για την διαδικασία της προανάκρισης να βρεθούν κι άλλα θύματα των υπόπτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top