Metal Music Only

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι από όσες φωνές άκουσα σε συμφωνογκοθομέταλ συγκροτήματα η Tarja για κάποιο λόγο πάντα μου φαινόταν τουλάχιστον αδιάφορη. Δεν μου κάθεται καλά στα αυτιά αυτή η κοπέλα. :blink:
Πάντως thanks για τις πληροφορίες Lorien, ίσως να βελτιωθεί σε αυτό το νέο cd.
Έχω αντίθετη άποψη! Πιστεύω ότι η Tanja ήταν η μοναδική γυναικεία φωνή που είχε να δείξει κάτι διαφορετικό στο χώρο του Metal! Οι υπόλοιπες, γυναικείες φωνές, ήταν στα ίδια μοτίβα. π.χ. τι Εvanescence τι lacuna coil να άκουγα το ίδιο μου φαίνονταν. Σίγουρα υπάρχουν πολλά παρόμοια μοτίβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Έχω αντίθετη άποψη! Πιστεύω ότι η Tanja ήταν η μοναδική γυναικεία φωνή που είχε να δείξει κάτι διαφορετικό στο χώρο του Metal! Οι υπόλοιπες, γυναικείες φωνές, ήταν στα ίδια μοτίβα. π.χ. τι Εvanescence τι lacuna coil να άκουγα το ίδιο μου φαίνονταν. Σίγουρα υπάρχουν πολλά παρόμοια μοτίβα!

E καλά Evanesence αδυνατώ να ακούσω, σίγουρα οι Nightwish είναι κλάσεις ανώτεροι. ;) Όσο για Lacuna Coil έχουν τόσο ωραία μουσική που η φωνή είναι περισσότερο συνοδευτική. (όχι ότι δεν είναι καλή βέβαια)
Πάντως ίσως επειδή πρώτη από όλες άκουσα την φοβερή σοπράνο των Tristania όλες οι υπόλοιπες δεν μου κάθονται και τόσο καλά. Ας πούμε για μένα η Tanja δεν είναι αρκετά σοπράνο και δεν έχει τόσο ζεστή φωνή όσο μου αρέσει. Ας μην ξεχνάμε ότι πάντα παίζει ρόλο και το αυτί του καθενός. Διαφορετικά θα άρεσαν σε όλους τα ίδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι η φωνη του αιωνα, αλλά δε θα λεγα οτι ειναι και αδιαφορη. Αλλο τωρα αν δεν ηχει καλα στο αυτι καποιων. Παντως ειναι καπως ψυχρη φωνη, ακομα και οταν ειναι απαλη στις μπαλαντες. Αλλα εχει να κανει και με τη χροια αυτο, δε φταιει η κοπελα :P

Ισχυει ομως οτι λιγες φωνες ξεχωριζουν και οτι η νεα τραγουδιστρια, ενω ειναι καλη, περισσοτερο μπαινει στο γκρουπ των πιο κλασσικων φωνων, παρα στις πιο "επαγγελματικες χορωδιας-οπερας" ας το πουμε.

Εγω εχω περιεργεια κατα ποσο θα αντιγραψουν το στυλ μουσικης των Nightwish στο νεο δισκο της παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ένα τραγούδι που άκουσα από το καινούριο της Tarja δε μπορώ να πω ότι μοιάζει με Nightwish (προς τιμήν της αυτό) και προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου. Ναι, έχει ωραία φωνή, πολύ ωραία φωνή αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό που είχε φέρει τους Nightwish στην κορυφή ήταν οι εκπληκτικές συνθέσεις τους. Συνεπώς, πού πας ρε κοπελιά??? Μόνο με τη φωνή δε θα πας και πολύ μακριά τίποτα άμα λες μάπες τραγούδια!:P

Από την άλλη το καινουριο album των Nightwish το βρίσκω απλά υπέροχο και δε μου λείπει καθόλου η φωνή της Tarja. Μπορεί η καινουρια τους τραγουδίστρια να μην είναι τόσο οπερατική και "προπονημένη" φωνή και να μη βγάζει το vibrato και τις κορώνες της Tarja βγάζει όμως συναίσθημα και δένει μια χαρά με τον ήχο τους οπότε όλα ειναι μια χαρά!
Go Nightwish, go! Ααααααχ, πότε θα έρθει ο Μάρτιος?
:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ααααααχ, πότε θα έρθει ο Μάρτιος?
Mετα τον Φεβρουαριο :hehe:

Βασικα πιο δυσκολο ειναι να χασεις τη φωνη ενος συγκροτηματος, παρα η φωνη να βρει αλλους μουσικους. Ειναι πιο πολλοι οι καλοι μουσικοι απο τις καλες φωνες δυστυχως.

Για να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aganta

Νεοφερμένος

Ο aganta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδια τι εχετε να πειτε για την garage σκηνη και ειδικοτερα την αυστραλέζικη? πχ radio birdman k the cynics οι οποιοι ερχονται στις 16 του μηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ρε παιδια τι εχετε να πειτε για την garage σκηνη και ειδικοτερα την αυστραλέζικη? πχ radio birdman k the cynics οι οποιοι ερχονται στις 16 του μηνα?

Μ'αρέσει κι αυτό, αλλά δεν πρέπει να'χω πιει πολύ καφέ πριν ακούσω garage.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
μεταλ ειν' τούτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια, αλλο garage αλλο μεταλ.... Και για να πω την κακια μου, η garage ειναι ενα απολυτο wanabe που δεν ξερει και τι θελει να ειναι... metal, punk η pop;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aganta

Νεοφερμένος

Ο aganta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ενταξει sorry το ξερω πως εδω ειναι μονο μεταλ απλα ηθελα να δω αν σε καποιον αρεσει . κατα την γνωμη μου όμως η ολη ουσια ειναι στην γκαραζ σκηνη. και ειδικοτερα στην underground. για παραδειγμα ειχα παει προχθες στην συναυλια των radio birdman στην οποια πραγματικά είδα τι σημαινει σωστη, σοβαρη και καλη μουσικά. ισως εαν κάνατε μια προσπάθεια να ακουσετε λίγο από αυτα τα συγκροτήματα. και φυσικα δε τιθεται συγκριση με ποπ κ αλλα. anyway δεν θελω να πεισω κανεναν απλα λεω την γνωμη μου. ΥΓ. ειμαι 26 χρονων και ακουγα μεταλ τουλαχιστον μια 10ετια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Άνοιξε ένα θέμα "Γκάραζ μιούζικ όνλυ" γιατί οι μεταλλάδες εδώ θα πέσουν να σε φάνε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την μεταλ σκηνή και το p2p

https://www.news.com/8301-10784_3-9929031-7.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Παιδιά, πήγε κανείς στη συναυλία των KISS ???:D
[[Σκάω που δεν πήγα:mad::(]]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπες στο youtube και ψαξε "kiss athens"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μπες στο youtube και ψαξε "kiss athens"

Ναι ρε, αν κάποιος έχει πάει, θα είχε ενδιαφέρον ν'ακούσω προσωπικές εντυπώσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο τα παιδια που ξερω εγω ολοι ξετρελαθηκαν, αλλα ειναι τοσο πορωμενα παιδια που και αλλο κοματι να επαιζε ο καθενας τους θα ξετρελενοντουσαν (πως ειμουν και εγω παλια και τωρα ειμαι με τον dime, αυτο...). Παντος πρεπει να ητανε πολυ καλητερα απο οτι περιμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Απο τα παιδια που ξερω εγω ολοι ξετρελαθηκαν, αλλα ειναι τοσο πορωμενα παιδια που και αλλο κοματι να επαιζε ο καθενας τους θα ξετρελενοντουσαν (πως ειμουν και εγω παλια και τωρα ειμαι με τον dime, αυτο...). Παντος πρεπει να ητανε πολυ καλητερα απο οτι περιμενα

Ναι ρε γαμώτο!:wall:
Είδα κάτι βίντεο και μου είπανε και κάποιοι γνωστοί μου ότι ήταν πολύ ωραία.
Εγώ βασικά το περίμενα ότι θα είχε επιτυχία, γιατί οι KISS είναι κορυφαίοι:D

έντιτ.
Δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Knights In Satan's Servises??? :hmm:

Περισσότερο για Knights In Santa's Servises μου κάνουν οι τύποι:music::hehe::hehe:. Ρε...
αυτοί είναι στην ηλικία του πατέρα μου (που λέει ο λόγος).

Τόπο στα νιάτα που λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Knights In Satan's Servises??? :hmm:

Περισσότερο για Knights In Santa's Servises μου κάνουν οι τύποι:music::hehe::hehe:. Ρε...
αυτοί είναι στην ηλικία του πατέρα μου (που λέει ο λόγος).

Τόπο στα νιάτα που λένε.

Δεν παίζει η ηλικία, παραμένουν Θεοί!
Άσε που το μακιγιάζ τους κρύβει χρόνια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Λοιπόν, υπάρχει νέο αίμα στο φόρουμ;;; Πείτε κανά άκουσμα κλπ (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top