Trance of the Day

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λοιπον καταρχην μη μου τσακωνεστε για το ποιος εβαλε καλο κομματι, γιατι ως γνωστον οι Ανοριμοι ειναι το καλυτερο συγκροτημα και ολα τα αλλα ειναι μπουρδες :P

Δεσμωτμαν, πιο αργα τα κομματια, δεν εχω προλαβει να ακουσω ουτε ολα του 1ου ποστ. Θελουν και λιγο χωνεψη το καθενα. Σγα σγα.

Επισης επειδη η trance ειναι λιγο γενικος ορος με πολλα μεσα, καλο ειναι να πεσει και καμια περιγραφη-αναλυση του τι ειναι, για να μην μπαινουν άλλα ειδη μεσα (απο προτασεις) και χασουμε το τοπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τι είπες τώρα ρε φίλε....:eek::eek::eek:

Έχω μείνει κόκκαλο τώρα...:clapup::clapup::clapup:

χιχι..και που΄σαι ακόμη..:)


άρπα κι ένα λούλουδο. Λαλά δε βλέπω, όμως.:/:




Βαθμολογία: Εδάδ/10. :redface:




Τρανς της...καλλιακούδας:

Σε 2 εκτελέσεις. Η πρώτη από Super8 and Tab κι η δεύτερη από Smith and Pledger, υπέροχες both.

1.


2.


Underground or Aeroplane
Doesn't matter in the end
I know it has to be this way
You're leaving me again

So I'll write my little love song
And I sing it to the wind
So you re out there on the road tonight
London NewYork Amsterdam

And I'm lonely here without you
Miss your breath against my skin
You love me then you leave me
Still I lie here pressing fingers where your kisses have been

And I miss you
And I miss you
And I miss you

And I miss you
And I miss you
And I miss you ...

I know I should be in bed
And its almost 3am
But when I close my eyes I can only see miles of headlights
Fleshing out the distance

So I'll sing my little lonely songs
Its just part of who I am
Cause I know that its been calling to you
London NewYork Amsterdam


...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ξεκινάμε με επικόν άσμα:




Συνεχίζουμε με άλλο επικότατον:




It has begun...:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Λοιπον καταρχην μη μου τσακωνεστε για το ποιος εβαλε καλο κομματι

Tα γούστα, κρυφά μη μένουν.
Και να εκφέρονται οι απόψεις ει δυνατόν με άπειρους βαθμούς ελευθερίας.

Όποιος θίγεται ας τριφτεί με οινόπνευμα.

ως γνωστον οι Ανοριμοι ειναι το καλυτερο συγκροτημα και ολα τα αλλα ειναι μπουρδες :P





Δεσμωτμαν, πιο αργα τα κομματια, δεν εχω προλαβει να ακουσω ουτε ολα του 1ου ποστ. Θελουν και λιγο χωνεψη το καθενα. Σγα σγα.

Οκέηκ:look:

Επισης επειδη η trance ειναι λιγο γενικος ορος με πολλα μεσα, καλο ειναι να πεσει και καμια περιγραφη-αναλυση του τι ειναι, για να μην μπαινουν άλλα ειδη μεσα (απο προτασεις) και χασουμε το τοπι.

Γουίκιπίδια:



  • Progressive trance has set in stone the basic formula of modern trance by becoming even more focused on the anthemic bass lines and lead melodies. Compositions continued to contain incremental changes (aka progressive structures), sometimes composed in thirds (as BT frequently does)

  • Uplifting trance had buildups and breakdowns that were longer and more exaggerated, with more easily identifiable tunes and anthems. Many such trance tracks follow a set form, featuring an introduction, steady build, a breakdown, and then an anthem, a form called "build-breakdown-anthem".


  • Many trance DJs are well into their own radio shows broadcast throughout Europe, the United States other countries all over the globe. Examples are "A State of Trance" created and hosted by Armin Van Buuren and "Trance Around the World" created and hosted by Above and Beyond. Artists such as Mike Foyle are also classically trained pianists (and alike) which assists them with sophisticated and musically pleasing melodies.


  • Trance is somewhat faster than house music but usually not as fast as rave music. Psychedelic Trance is sometimes faster and earlier tracks were sometimes slower. A kick drum is placed on every downbeat and a regular open hi-hat is often placed on the upbeat; a type of beat also colloquially known as "four-to-the-floor". Some simple extra percussive elements are usually added, and major transitions, builds or climaxes are often foreshadowed by lengthy "snare rolls"—a quick succession of equally spaced snare drum hits that builds in volume towards the end of a measure or phrase.

  • Unlike House and Garage music, Trance tends to add interest to tracks not through complexity of rhythm but through complexity of melody and harmony; as a result Trance tracks tend to have a simple (i.e. non-varying) beat which acts as a foundation for complex chordal and melodic structures which are further emphasized by the heavy use of electronic music production technology, such as synthesizers, samplers and effect units (most notably for Trance, Reverb and Delay effects).

  • Traditionally, trance uses classical music as its base. Many "classical" songs have in fact been "remixed" in a modern trance style. Many trance songs use jazz as their base.

  • While many trance tracks contain no vocals at all, other tracks rely heavily on vocals, and thus a subgenre known as Vocal Trance has developed. The sound and quality of the production relies to a large degree upon the technology available. Vintage analog equipment is popular with many producers, with names such as Moog, Roland and Oberheim being staples in the trance sound palette. Modern music creation software can emulate the sound of classic "synths".

  • Trance tracks are usually built with sparser intros and outros in order to enable DJs to blend them together more readily. This is known as "Mixing" or "Beat Matching". This also works as a build up and wind down and in modern trance the intros and outros do not resemble the main part of the song very closely. Records that adhere to this "build up, strip down" arrangement during intros and outros are referred as being "DJ friendly". As trance is more melodic and harmonic than much dance music, the construction of trance tracks in such a way is particularly important in order to avoid dissonant (or "key clashing," i.e., out of tune with one another) mixes by DJs who do not mix harmonically. DJ's who can successfully "Key Mix" will find more popularity with listeners as there are no obvious breaks in the music, assisting with a journey that is not interrupted.

  • Trance music is broken into a large number of subgenres. Chronologically, the major genres are classic trance, acid trance, progressive trance, and uplifting trance. The latter is also known as "Anthem trance", "Epic trance", "Stadium trance", or "Euphoric trance." Closely related to Uplifting Trance is Euro-trance, which has become a general term for a wide variety of European dance music. Several subgenres are crossovers with other major genres of electronic music. For instance, tech trance is a mixture of trance and techno, Vocal Trance adds vocals and a pop-like structure to the songs, and Ambient trance is a mixture of ambient and trance. Balearic beat, which is associated with Ibiza, Spain, is often called "Ibiza trance". Similarly, Dream trance is sometimes called "Dream House", pioneered by Robert Miles in the mid-1990s.


Για origin και trance festivals, ας μην πω γιατί θα ξεφύγει το πράγμα.
Για περισσότερα: https://en.wikipedia.org/wiki/Trance_music
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πάμε λίγη PSYtrance:





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.


Mε κάθε επιφύλαξη...
... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@Tsipourovic,

Με Inf.Mush., Yahel και Astral Proj. ανδρώθηκα.:redface:

Λογικά, μάλλον δεν πρόλαβες τον Life Fm που έβαζε κάτι κομμάτια σαν αυτά -αλλά και Israeli Τρανς- :

α. https://www.youtube.com/watch?v=YqjcVPqUVzM (Calling your name, μιλάμε για τρακ 15 χρόνων, παραμένει συγκινητικό...)
β. https://www.youtube.com/watch?v=yLSz9kA4n0Q (Healing dream-αυτό το πιάνο του με αναστατώνει :redface:, της ίδιας εποχής με το α, αργότερα το μίξαρε κι ο Tiesto πριν ακόμα γίνει ένδοξος)

Στο καλό, συγκινήθηκα :'(...μα με τι πάθος τα άκουγα και τα αναζητούσα...:worry:

Στην ηλικία σου άκουγα melo trance (κι ακόμα ακούω, είναι η σημερινή vocal/uplifting) και psy-goa (όχι πια), breakbeat και drum n'base (θυμίσου out of space των Prodigy)..


Παρόλαυτά τα τρακς δεν ήταν του γούστου μου...


Για Acid Killer, ένα 2/10. Δεν έχει πνοή. Χωρίς ροή και πληκτικό τέμπο. Τα synths λίγο απροσάρμοστα στη μίξη των ήχων. Χάνει και το ρυθμό κι αυτό δεν είναι εκκεντρικό. Είναι απλώς χάσιμο. :hmm:

Το Deeply Disturbed είναι ανώτερο ακουστικά και πιο ενδιαφέρον, χάνει δραματικά στα vocals. Εδώ που τα λέμε πάντα τα έκαναν μούσκεμα οι Infected, στα φωνητικά : 5/10.

Και το becoming insane, ενδιαφέρον intro κι επίλογος. Στη μέση, ασθμαίνει. Vocals για κλάμματα.
Ένα 5,5/10 μόνο επειδή είναι λίγο πιο uplifting...


Αυτό το tune είναι παραγωγής 6 χρόνων, τουλάχιστον (το θυμάμαι να το ακούω Καστοριά 2002-03, στη διαδρομή φούρνος - Τάγμα Εθνοφυλακής)...

Άσμα ασμάτων και σίγουρα σε αυτό χρωστάει πολλά ο μίστερ Armin Van Buuren αφού με αυτό και το Satellite έγινε ευρύτερα γνωστός στο κοινό. Ήταν κάτι σαν πρώτη ουσιαστική επαφή με το τρανς κοινό μετά το δίδυμο του (με Ferry Corsten) σαν system-F. (όλα στη φόρα!!)

Πολύ συναισθηματικό και εξαιρετικά μελωδικό. Αξία γκαραντί: 8/10 στο χαλαρό και προσκυνάω για την επιλογή σου. Burned with..your selection, κορπς. :redface:

Αξίζει η παράθεση remix του εν λόγω γιγάντιου τρακ:
Από Rising Star.



E, και φυσικά το original chill out trance με τα πιανοχάδια. Βυσματωθείτε, απομονωθείτε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@Μπουρού,

Ο Dash Berlin είναι favourite. :D

Πολύ καλή επιλογή. 8,5/10

@Κορπς,

Unforgivable: 7/10 (αν και μου αρέσει πολύ αλλά τότε τι να΄βαζα στα ανώτερα του remix? :/:)

Your Loving Arms: Κάπως αποχαυνωτικό, πολύ πίσω από της B.R.Martin...:redface: 5,5/10



[poromenos] Γιατί βαθμολογώ μόνος μου; :worry: [/poromenos]


Ένα λατρεμένο χαουσοτράνς για κορπς: (θέλω εντυπώσεις :redface:)



:vroum: (ντανς γουιθ μι, μουβ ιτ νάϊς εντ σλόου, μπεϊμπι:baby: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ένα λατρεμένο χαουσοτράνς για κορπς: (θέλω εντυπώσεις :redface:)



:vroum: (ντανς γουιθ μι, μουβ ιτ νάϊς εντ σλόου, μπεϊμπι:baby: )

Για να μη βαθμολογεις μονος, το 8 το χει σιγουρα, θελει καμια δεκαρια φορες ακροαση για να το μουρμουριζω με το που ξυπναω :X

//
Αυτο που με τρρρρελαινει στην τρανς, ειναι οτι οσο βαραει και θες να τα σπασεις ολα οταν εισαι στα κεφια σου, αλλο τοσο ταξιδιαρικη ειναι. Γκουντ, γκουντ, ωραια κομματακια ξετρυπωνουμε εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.




Passion flower :)



Λίγο πριν ξεσπάσει το passion :redface:



"Passion", at the Rose theater (άσχετο)



Καλλιτεχνική έκφραση Πάθους. :)



Πάρτε μουσική του πάθους, κόσμε...:P

Σας μερσώ για το οκταράκι, κορψίδα. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.

Πολύ με άρεσε :redface::redface:

Λίγο πριν ξεσπάσει το passion

:D :D Αυτόν τον πίνακα έχουμε στη κρεβαροκάμαρα των γονιών μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Πολύ με άρεσε :redface::redface:

Χαίρουμι.


:D :D Αυτόν τον πίνακα έχουμε στη κρεβαροκάμαρα των γονιών μου...

Εγώ στη δική μου κρεβατοκάμαρα δεν έχω. :no:
Κάνε κάτι :cry_x:

Θα΄θελα να'χα κάτι σαν αυτό:

:redface:

ή αυτό (επειδή είμαι ανάγωγος):

:redface::redface:




Following next,
hell of a tune...





Εξηγεί και μια χαρά γιατί είναι #1 ο άτιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Δεσμ[ώτης;596822:
Εγώ στη δική μου κρεβατοκάμαρα δεν έχω. :no:
Κάνε κάτι :cry_x:

Θέλεις να σου ζωγραφίσω έναν??;);)

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμ[ώτης;596822:
Θα΄θελα να'χα κάτι σαν αυτό:

:redface:

ή αυτό (επειδή είμαι ανάγωγος):

:redface::redface:

:hmm:Νομίζω καλύτερα που δεν έχεις... :D:D

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμ[ώτης;596822:


Εξηγεί και μια χαρά γιατί είναι #1 ο άτιμος...

:clapup::clapup:Τρομερό..

Πολύ χαίρομαι που θα τον δω απο κοντά σε μερικές μέρες:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θέλεις να σου ζωγραφίσω έναν??;);)

Ναι, κατα προτίμηση βατράχους να κορφολογούν τσιτσίραβλα :redface:

Άσε τη φαντασία σου ελεύθερη..
..αλλά στο τέλος θέλω κάτι σε dirty art. :look:




Ατομική βόμβα.
Με το μπαρδόν, μα δε το χορταίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Στο κλίμα της ημέρας.
Brand new από Roger Shah (γνωστός κι ως Sunlounger) - χθές ηταν παγκόσμια το πρώτο play από AVB.
Τυχερούληδες.:P

Δε ξέρω, μου θύμισε Μεγάλη Παρασκευή..






Τα έργα του αληθινά και αι οδοί του ευθείαι.

Αυτός που κρέμασε τον ήλιο
στο μεσοδόκι τʼ ουρανού,
κρέμεται σήμερα σε ξύλο -
ίλεως Κύριε γενού!
Και στʼ ασπαλάθια της ερήμου
Μια μάνα φώναξε “παιδί μου”! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μπουρού,
Και γ@μώ :redface:

Μίξη OceanLab με Cosmic Gate και όλα αυτά ενορχηστρωμένα από Daniel Kandi???? Ουάου!

Με τη βαθειά μου υπόκλιση, η μουσούδα μου ακουμπάει τη μαλακή σάρκα του τσουρεκιού.
Οops! :redface: Busted...:redface::redface:

:clapping::clapping::clapping:


Τρανς οφ δε επιταφ, με μια απορία που ας αφεθεί στα αναπάντητα.

What if...έλα ντε...



Σημειωτέον, παίχτηκε και στο ASOT της Μ.Πέμπτης (400)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top