Φωτογραφία : Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη;

Φωτογραφία : Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Ασπρόμαυρη

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Έγχρωμη

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Και τα δύο

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Αναλόγως το θέμα της φωτογραφίας

    Ψήφοι: 9 69.2%

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Φωτογραφία : Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη;

Πως προτιματε τις φωτογραφίες;
Θεωρειτε ότι οι καλλιτεχνικές φωτογραφίες θα πρέπει να ειναι ασπρόμαυρες;
Ενώ οι
ειδησεογραφικές φωτογραφίες να ειναι εγχρωμες;



Σε κοινωνικές εκδηλωσεις, βαφτισεις, γαμο, καποιο παρτυ θα προτιμούσατε το αλμπουμ σας να εχει ασπρόμαυρες ή έγχρωμες εικόνες;
Μηπως οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες παραπεμπουν σε κατι παλιο νοσταλγικό, ενω οι έγχρωμες σε κατι νέο, μοντέρνο...;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
ωραίο θέμα.. με είχε απασχολήσει παλιότερα το πιο από τα 2 είδη προτιμώ... Θα απαντήσω ανάλογα την περίσταση.
Σε κοινωνική εκδήλωση όπως αυτές που ανέφερες μου κάνει λίγο δήθεν το ασπρόμαυρο.
Οι ειδησεογραφικές ως επί το πλείστον έγχρωμες, εκτός αν θέλει να δοθεί μία πιο ατμοσφαιρική χροιά στην εικόνα.
Οι καλλιτεχνικές όπως εμπνέεται ο καλλιτέχνης!! Υπάρχουν φορές που το ασπρόμαυρο αναδεικνύει περισσότερο το θέμα και δίνει μία άλλη αίσθηση του πραγματικού. Και το παιχνίδι με τα χρώματα όμως μπορεί να γίνει πολύ ενδιαφέρον. Είμαι κατά του να βγάζουμε μόνο ασπρόμαυρες φωτογραφίες επειδή καλά και ντε δείχνει πιο κουλτουριάρικο. Σε κάποιες πάει σε κάποιες δεν πάει. Στην εικόνα που έβαλες πάντως προτιμώ σίγουρα την πρώτη γτ απεικονίζει μία καθημερινή σκηνή με παιδάκια και τα χρώματα δίνουν μία ζωντάνια και ανεμελιά που ταιριάζει στο θέμα. Ενώ η συγκεκριμένη ασπρόμαυρη μου περνά αδιάφορη.
Όπως και να χει ο καλλιτέχνης έχει όλη την ελευθερία κατά τη γνώμη μου να "παίξει" ανάλογα με τη διάθεση που θέλει να δώσει στο θέμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σε φωτογραφικά φόρουμς κατά καιρούς σε αυτό το θέμα, και οι γνώμες διίστανται, κατά την γνώμη τη δική μου είναι ανάλογα την περίσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nadja1770

Νεοφερμένος

Η nadja1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Νομίζω οτι η χρήση πρέπει να γίνεται κατά περίπτωση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Χάθηκες μα το `χες πει
πως είν’ ασπρόμαυρη η ζωή
χωρίς περιπλανήσεις
Λέει το γνωστό τραγούδι

Αλλά νομίζω ότι μερικές φορές οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες σε αφήνουν να περιπλανηθείς, να πλανηθείς, να φανταστείς αλλά και να σκεφτείς τα χρώματα παρόλο που μπροστά στα μάτια σου βλέπεις απλά αποχρώσεις του άσπρου και του μαύρου...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top