USB Flash με hardware-based encryption

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάπου ξέχασα το usb flashάκι μου και τρέμω στην ιδέα το τι μπορεί να είχα ξεχασμένο εκεί. :redface:

Σκέφτηκα κάποια λύση με κρυπτογράφηση, δλδ αν κάποιος δεν ξέρει το κωδικό να μην μπορεί να διαβάσει τα αρχεία. Η Software λύση δεν μου αρέσει, καταρχάς δεν είναι live. Προφανώς θα πρέπει να κρυπτογραφώ κάθε τι που περνάω και να βρίσκω υπολογιστή με το κατάλληλο software.

Έψαξα λίγο και βρήκα hardware-based encryption φιλοσοφία. Μια εκτέλεση είναι το


Το έχει δοκιμάσει κάνεις; Δλδ ακόμη και στο ξεχασμένο φωτοτυπάδικο της γειτονίας με τα πειρατικά WinXP χωρίς SP δουλεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κάπου ξέχασα το usb flashάκι μου και τρέμω στην ιδέα το τι μπορεί να είχα ξεχασμένο εκεί. :redface:
Εγώ να δεις!!!!!! :redface:
Έτσι, μέχρι στιγμής χρησιμοποίησα δύο μοντέλα της Transcend, το πρώτο πριν 3 χρόνια περίπου στο 1G και πριν μερικούς μήνες το αναδιπλούμενο στα 4G (δυστυχώς νομίζω δεν υπάρχουν με μεγαλύτερη χωρητικότητα) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!
Δούλευαν (και δουλεύουν) παντού και πάντα άψογα!
Τώρα βλέπω και η Kingston ακολουθεί, της οποίας έχω ένα....32άρι (απλό) και με δεδομένο την αξιοπιστία των προϊόντων της, φαντάζομαι θα είναι εξίσου, ίσως και καλύτερο!
Κι επειδή ως γνωστόν τα μυστικά υπάρχουν για να.....προδίδονται, προτιμήστε φλασάκια με κωδικούς και βιομετρική ανάγνωση!:P

Α! Παρεμπιπτόντως, είμαι κάτοχος και ...αυτού https://www.toshiba-multimedia.com/gr/store-external-hard-drives/secured/ ο οποίος είναι απλα....μοναδικά μοναδικός! (πολλά μυστικά ρε παιδί μου) :worry:

Η κρυπτογράφηση όπως λες, σε δεσμεύει, αφού προϋποθέτει κατάλληλο λογισμικό, και ΑΡΓΕΙ πολύ, όταν θέλεις να "ανοίξεις" ολόκληρο φάκελο πχ και όχι ένα μόνο αρχείο!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κάπου ξέχασα το usb flashάκι μου και τρέμω στην ιδέα το τι μπορεί να είχα ξεχασμένο εκεί. :redface:

Σκέφτηκα κάποια λύση με κρυπτογράφηση, δλδ αν κάποιος δεν ξέρει το κωδικό να μην μπορεί να διαβάσει τα αρχεία. Η Software λύση δεν μου αρέσει, καταρχάς δεν είναι live. Προφανώς θα πρέπει να κρυπτογραφώ κάθε τι που περνάω και να βρίσκω υπολογιστή με το κατάλληλο software.

Έψαξα λίγο και βρήκα hardware-based encryption φιλοσοφία. Μια εκτέλεση είναι το


Το έχει δοκιμάσει κάνεις; Δλδ ακόμη και στο ξεχασμένο φωτοτυπάδικο της γειτονίας με τα πειρατικά WinXP χωρίς SP δουλεύει;

Τώρα μπορεί να φανεί απλοϊκό, αλλά γυρίσανε τον τιτανικό των usb (james bond δεν το λες, διότι οι τύποι δε βλέπονται) για να μας πούνε ότι πρέπει να έχουμε το νου μας στα usbάκια και να μην τα παρατάμε όπου να 'ναι? :P

Εγώ τα προσωπικά μου τα έχω σε φλασάκι κρεμασμένο στο κινητό... (αυτό κι αν είναι κολλημένο πάνω μου:/:)

Τέλος πάντων, δες κι αυτό και το ξανασυζητάμε, με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα της ασφάλειας στις μνήμες...:)

Υ.Γ. Το βρήκα! Αφιερωμένο εξαιρετικά:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

volt

Νεοφερμένος

Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Είχα Lexar 16gb με κωδικό και secure partition που όριζες εσύ το μέγεθος του καθώς και αλλά πιο απλά flashακια με πιο απλές λύσεις για ασφάλεια, όλα είτε χαλούσαν απο ατυχήματα είτε απο πλυντήριο είτε απο κάτι ανεξήγητο με την θύρα usb.

Μέχρι εκείνο το σημείο που τα αναγνώριζε κανονικά όλα δούλευαν μια χαρά αλλά απο κάποιο σημείο και μετά (εκτός των flashακίων που είχαν ατυχήματα σοβαρά) μου έβγαζε σε ορισμένα οτι η συσκευή μπορεί να λειτουργήσει γρηγορότερα σε άλλη θύρα ενώ μέχρι τότε δεν είχε πρόβλημα.

Νομίζω οτι κάποια κόληση ξεκολάει εντός του flashακίου, ίσως απο θερμοκρασία; απο πίεση; Μερικές φορές το έβγαζε και σαν να μην έχει διαμορφωθεί ή δεν το αναγνώριζε καθόλου, σας έχει τύχει καμιά φορά; :hmm:

Α! Παρεμπιπτόντως, είμαι κάτοχος και ...αυτού https://www.toshiba-multimedia.com/gr/store-external-hard-drives/secured/ ο οποίος είναι απλα....μοναδικά μοναδικός! (πολλά μυστικά ρε παιδί μου) :worry:

...πόσο να έχει άραγε και έρχονται και τα γενέθλια μου! :jumpy:

Υ.Γ. Πάντως στο παραπάνω βιντεάκι ένας πομπός GPS έλειπε για να το εντοπίσουν μετά την κλοπή και να πιάσουν και τον κλέφτη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σκέφτηκα κάποια λύση με κρυπτογράφηση
Υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά η corsair έχει σε κουμπάκια τον...απόλυτο!
Το έφερε το πλαίσιο στα 4 gb πριν 3 χρόνια και δεν έχασα την ευκαιρία, πλέον υπάρχει και σε 8 αλλά πόσα γίγα-μυστικά μπορεί να έχει κανείς πια.... :whistle:

Καλές οι συμβουλές του Σνόουντεν για αποτελεσματική κρυπτογράφηση σε περίπτωση που ο...Σφακιανάκης σας βάλει στο μάτι, προϋποθέτουν όμως εξειδικευμένες γνώσεις και κόπο, SSL πρωτόκολλα, plug-ins, TOR και... άλλους πονοκεφάλους. :confused:

Ενώ αυτό, μπορείς να το αφήνεις προκλητικά εκτεθειμένο, αφού υπάρχει ακόμα και δυνατότητα ρύθμισης διαγραφής δεδομένων σε περίπτωση...παραβίασης του κωδικού! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 20140329_070500_6_bestshot.jpg
    20140329_070500_6_bestshot.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 289
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top