Εκδρομές για νέους στο εξωτερικό

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Όσο αφορά το erasmus placement καλό είναι να κάνει κάποιος καλή έρευνα προτού πάει κάπου. Οι επιδοτήσεις προς κάθε χώρα είναι στάνταρ, σε άλλες είναι υπερ-αρκετές και σε άλλες δε βγάζεις ούτε το νοίκι (πχ Νορβηγία). Εγώ έκανα 6 μήνες πρακτική σε πανεπιστήμιο της Πορτογαλία με υποτροφία περίπου, λεφτά που χωρίς να προσέχω μου ήταν αρκετά. Δεν έμενα σε εστία.
Η "έρευνα" του καθενός πρωτίστως εστιάζει στο να βρει όσο γίνεται μεγαλύτερη εταιρία και καλύτερη ποιοτικά πρακτική άσκηση,με προοπτική να μπει στο κλίμα της χώρας και στο άμεσο μέλλον να ξαναψάξει στο ίδιο μέρος για μόνιμη απασχόληση και σοβαρή καριέρα...είσαι σίγουρος πως χώρες σαν αυτή που πήγες πληρούν τα εν λόγω κριτήρια;Θα ξαναπήγαινες π.χ. να εργαστείς σε νοσοκομείο της Πορτογαλίας για την υπόλοιπη ζωή σου;:rolleyes:
Σαν φοιτητής και Τουρκία π.χ. αν πήγαινες θα σου περίσσευαν κιόλας!Αλλού είναι το θέμα...
Για τους ανωτέρω λόγους η συντριπτική πλειοψηφία των τελειόφοιτων κακά τα ψέματα κοιτάζει από Γερμανία και πάνω (όπως είναι λογικό)...έτσι το μόνο ερώτημα που μένει είναι το κατά πόσο αξίζει να πάει σε τέτοιες χώρες ως "πρακτικάριος" ή όχι...το γενικό συμπέρασμα είναι πως "όχι" και πως καλύτερα είναι να πάει ως κανονικός εργαζόμενος με το πτυχίο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Η "έρευνα" του καθενός πρωτίστως εστιάζει στο να βρει όσο γίνεται μεγαλύτερη εταιρία και καλύτερη ποιοτικά πρακτική άσκηση,με προοπτική να μπει στο κλίμα της χώρας και στο άμεσο μέλλον να ξαναψάξει στο ίδιο μέρος για μόνιμη απασχόληση και σοβαρή καριέρα...είσαι σίγουρος πως χώρες σαν αυτή που πήγες πληρούν τα εν λόγω κριτήρια;Θα ξαναπήγαινες π.χ. να εργαστείς σε νοσοκομείο της Πορτογαλίας για την υπόλοιπη ζωή σου;:rolleyes:
Σαν φοιτητής και Τουρκία π.χ. αν πήγαινες θα σου περίσσευαν κιόλας!Αλλού είναι το θέμα...
Η κάθε χώρα έχει να προσφέρει καλές εταιρίες και ποιοτικές πρακτικές. Και η δικιά μου ποιοτική ήταν, αν και σε μικρό πανεπιστήμιο. Και σοβαρή καριέρα μπορείς να κάνεις και σε "Γερμανία και κάτω", με καλές απολαβές και συνθήκες διαβίωσης και το λέω με βάση την εμπειρία μου έξω(έμενα αν είχα καλή προσφορά), αδερφό στη Τσεχία και ξάρδερφο στη Πολωνία.
Επίσης δεν είναι αλλού το θέμα, τρόπους για οικονομικές εκδρομές στο εξωτερικό συζητάμε, και εγώ το φτωχάδι που με το ζόρι έφτανα μέχρι Θεσσαλονική βρέθηκα σε 4 χώρες ΤΖΑΜΠΑ. Μη ξεχνάς πως το Erasmus είναι πρώτα πολιτισμικό πρόγραμμα και μετά ακαδημαϊκό. Ο GlobalMind έχει γράψει ένα πολύ ωραίο ποστ περί του θέματος που με έβρισκε σύμφωνο προτού φύγω και τώρα που γύρισα.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3910764&postcount=334

Για τους ανωτέρω λόγους η συντριπτική πλειοψηφία των τελειόφοιτων κακά τα ψέματα κοιτάζει από Γερμανία και πάνω (όπως είναι λογικό)...έτσι το μόνο ερώτημα που μένει είναι το κατά πόσο αξίζει να πάει σε τέτοιες χώρες ως "πρακτικάριος" ή όχι...το γενικό συμπέρασμα είναι πως "όχι" και πως καλύτερα είναι να πάει ως κανονικός εργαζόμενος με το πτυχίο του!
Πτυχίο στο χέρι και ντουγρού στη Γερμανία για δουλειά; Ανοιχτές πόρτες για τον 22χρονο που έκανε πρακτική στο συνεργείο του Μπάμπη και χρυσά κουτάλια; Μόνο να κάτσεις 2 μήνες προς αναζήτηση εργασίας θα χαλάσεις όσα θα έδινες στο 6μηνο πρακτικής εκεί. Εννοείται πως είναι καλύτερα να πας ως πρακτικάριος! Και όχι μόνο εκεί, οπουδήποτε, ολόκληρη η Ευρώπη έχει περισσότερες ευκαιρίες να προσφέρει από την Ελλάδα μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Η κάθε χώρα έχει να προσφέρει καλές εταιρίες και ποιοτικές πρακτικές. Και η δικιά μου ποιοτική ήταν, αν και σε μικρό πανεπιστήμιο. Και σοβαρή καριέρα μπορείς να κάνεις και σε "Γερμανία και κάτω", με καλές απολαβές και συνθήκες διαβίωσης και το λέω με βάση την εμπειρία μου έξω(έμενα αν είχα καλή προσφορά), αδερφό στη Τσεχία και ξάρδερφο στη Πολωνία.
2)Επίσης δεν είναι αλλού το θέμα, τρόπους για οικονομικές εκδρομές στο εξωτερικό συζητάμε, και εγώ το φτωχάδι που με το ζόρι έφτανα μέχρι Θεσσαλονική βρέθηκα σε 4 χώρες ΤΖΑΜΠΑ. Μη ξεχνάς πως το Erasmus είναι πρώτα πολιτισμικό πρόγραμμα και μετά ακαδημαϊκό. Ο GlobalMind έχει γράψει ένα πολύ ωραίο ποστ περί του θέματος που με έβρισκε σύμφωνο προτού φύγω και τώρα που γύρισα.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3910764&postcount=334
Ούτε "ποιοτικές" πρακτικές αλλά κατ'εμέ ούτε καν "καλές εταιρίες" (καλή εταιρία που πληρώνει ψίχουλα τους εργαζόμενους και κάνει φθηνοδουλειές δεν υφίσταται)...απλώς όπως είπες κι εσύ υπάρχουν χώρες όπως π.χ. Πορτογαλία, Τουρκία, Βουλγαρία κ.λπ. στις οποίες ένας φοιτητής με τα ανάλογα έξοδα τη βγάζει μια χαρά και υπάρχουν και χώρες όπως π.χ. οι περισσότερες του Βορρά που τα λεφτά μετά βίας θα φτάσουν για το νοίκι!Ο καθένας διαλέγει και παίρνει...
Κι εγώ σε "σοβαρή" εταιρία είμαι αλλά σαν μισθωτός παίρνω ένα χιλιάρικο κι άντε σε καμιά 10-15 χρόνια αν είμαι τυχερός και δε μείνω χωρίς δουλειά να φτάσω να παίρνω 2 χιλιάρικα καθαρά...μ'αυτά τα λεφτά οικογένεια με παιδιά ΔΕΝ κάνεις!Ή κάνεις και τα παιδιά σου ζορίζονται...ποια η προοπτική λοιπόν;
Νομίζω ότι πέρα απ'τη δεδομένη ανεργία, αυτός είναι ένας απ'τους σοβαρότερους λόγους που φεύγουν σε ξένες χώρες τα νέα παιδιά...αν ήταν για την πάρτη τους και με 6-7 κατοστάρικα το μήνα μια χαρά την έβγαζαν εδώ!

Τέλος, ως "θέμα" εννοούσα αυτό της "πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό", ΟΧΙ το topic (αυτό που μερικές φορές κάνετε επίτηδες τους χαζούς πόσο εκνευριστικό πια)...
Πτυχίο στο χέρι και ντουγρού στη Γερμανία για δουλειά; Ανοιχτές πόρτες για τον 22χρονο που έκανε πρακτική στο συνεργείο του Μπάμπη και χρυσά κουτάλια; Μόνο να κάτσεις 2 μήνες προς αναζήτηση εργασίας θα χαλάσεις όσα θα έδινες στο 6μηνο πρακτικής εκεί. Εννοείται πως είναι καλύτερα να πας ως πρακτικάριος! Και όχι μόνο εκεί, οπουδήποτε, ολόκληρη η Ευρώπη έχει περισσότερες ευκαιρίες να προσφέρει από την Ελλάδα μόνη της.
Δηλαδή πως την έχεις δει,να μπούμε στο τρυπάκι των ξένων εργοδοτών και να θέτουμε μόνοι μας "διλήμματα";
Δηλαδή κάποιος που θέλει να εργαστεί έξω έχει να επιλέξει ανάμεσα στην ψωμόλυσσα που τη βάφτισαν "πρακτική άσκηση" ολίγων μηνών (και έπειτα της δεδομένης απόλυσης) ή στο τίποτα;
Θες υπάλληλο μαλάκα Γερμανέ;Πλήρωνε ότι προβλέπει η σύμβαση που έχεις για π.χ. 40ωρη εβδομαδιαία απασχόληση πτυχιούχου (όχι ανειδίκευτου τελειόφοιτου), αλλιώς άντε και γαμήσου...κι όσο για την εμπειρία, το αναφέρεις λες και 5-6 κουτσοί μήνες θα απογειώσουν το βιογραφικό στα ύψη!:whatever:

Αλλά φταίνει κι αυτοί οι μαλάκες που πάνε και δουλεύουν για 3 κι 60 ή ακόμη και τζάμπα!Αυτοί χαλάσαν την πιάτσα...

Υ.Γ. Εσύ ο ίδιος είπες πριν "θα έμενα ΑΝ είχα καλή προσφορά"...το θέμα είναι ότι σαν πρακτικάριος ΔΕΝ θα είχες ούτως ή άλλως!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 19 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top