Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Που το είδανε το πρόστιμο; Τα έξοδα δίκης καλούνται να πληρώσουν που για τον καθένα που για τον καθένα αναλογεί ένα μικρό ποσό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μεγάλη διαφορά.
Το θέμα είναι πως δεν έπρεπε καν να φτάσει εκεί.

"Μικρό ποσό"
Τους ρώτησες και συμφωνούσαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μεγάλη διαφορά.
Το θέμα είναι πως δεν έπρεπε καν να φτάσει εκεί.

"Μικρό ποσό"
Τους ρώτησες και συμφωνούσαν;

Το πρόστιμο, σε αντίθεση με τα έξοδα δίκης, έχουν τιμωρητικό χαρακτήρα.

To τελευταίο που λες δεν το καταλαβαίνω. Χρησιμοποίησαν μια υπηρεσία του κράτους και έχει κάποιο κόστος και πρέπει να το πληρώσουν. Δεν μας ρωτάει κανένας αν θέλουμε να πληρώοουμε τους φόρους μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μόνο που υπάρχουν φοροαπαλλαγές όσον αφορά τους φόρους, για το θέμα των δικαστικών εξόδων δεν έχουν κάνει ούτε βήμα πίσω.
Και έλεος όταν συζητάμε για τα έξοδα του δικαστηρίου όταν δεν είχαν πληρωθούν 6 μήνες και στη συνέχεια τους τραυμάτισαν, αισθάνομαι πως με δουλεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Χρησιμοποίησαν μια υπηρεσία του κράτους και έχει κάποιο κόστος και πρέπει να το πληρώσουν. Δεν μας ρωτάει κανένας αν θέλουμε να πληρώοουμε τους φόρους μας...

Έλεος πια με την καραμέλα του "φορολογούμενου πολίτη". Ανθρωπιά μηδέν.
Προσωπικά ως φορολογούμενος δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αυτό το κάτι λιγότερο από 0.01 € που μου αντιστοιχεί ώστε να βοηθηθούν αυτοί οι ταλαίπωροι και αδικιμένοι άνθρωποι. Αν εσένα δε σου περισεύουν να πληρώσω και το δικό σου μερίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Έλεος πια με την καραμέλα του "φορολογούμενου πολίτη". Ανθρωπιά μηδέν.
Προσωπικά ως φορολογούμενος δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αυτό το κάτι λιγότερο από 0.01 € που μου αντιστοιχεί ώστε να βοηθηθούν αυτοί οι ταλαίπωροι και αδικιμένοι άνθρωποι. Αν εσένα δε σου περισεύουν να πληρώσω και το δικό σου μερίδιο.
Φαντάσου να πλήρωνες πριν ξεκινήσει η δίκη.
Οι εργάτες δεν θα είχαν βρει ποτέ το δίκιο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Έλεος πια με την καραμέλα του "φορολογούμενου πολίτη". Ανθρωπιά μηδέν.
Προσωπικά ως φορολογούμενος δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αυτό το κάτι λιγότερο από 0.01 € που μου αντιστοιχεί ώστε να βοηθηθούν αυτοί οι ταλαίπωροι και αδικιμένοι άνθρωποι. Αν εσένα δε σου περισεύουν να πληρώσω και το δικό σου μερίδιο.

Αν δεν έχεις πρόβλημα κάνε τους δωρεά και τα 12000 ευρώ. Με 1 λεπτό κόστος όλοι αποκτούν ανθρωπιά... To κοινωνικό κράτος είναι ωραίο για όσους αντί να δίνουν λεφτά στο κοινωνικό σύνολο, παίρνουν...

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν άνθρωποι που καλούνται να πληρώσουν φόρο για εισοδήματα που δεν έχουν εξαιτίας των τεκμηρίων. Μιλάμε για μεγάλα ποσά και όχι 300 ευρώ, όπως τη συγκεκριμένη περίπτωση. Την ίδια στιγμή που δίνεται μια παροχή κάποιοι άλλοι πληρώνουν τη νύφη.

Για παράδειγμα την στιγμή που οι στρατιωτικοί παίρνουν πίσω αναδρομικά αυτά που τους κόψανε, οι μηχανικοί καλούνται να πληρώσουν αναδρομικά 4 ετών που δεν είχαν υπολογίσει. Με άλλα λόγια αν αύριο δεν πληρώσω την ασφάλεια μου ως μηχανικός δεν θα δικαιούμαι φαρμακοιατρική κάλυψη, ανεξάρτητα αν έχω πληρώσει μέρχι τώρα στο ταμείο μου 6000 ευρώ και έχω δώσει στο κράτος ένα σεβαστό ποσο μέσω φόρου εισοδήματος , ΦΠΑ μέσω των υπηρεσιών που παρέχω κ.λπ.. Αυτές είναι οι πραγματικές αδικίες...


Για να τελειώνουμε το θέμα στη συγκεκριμένη περίπτωση οι μετανάστες θα κάνουν χρήση του ευεργετήματος της πενίας και θα απαλλαγούν. Απλώς διαβάσατε ένα άρθρο που παραπληροφορεί και πέσατε στην παγίδα του συγγραφέα. Κατά τα άλλα οι δικηγόροι που ανέλαβαν την υπόθεση έκαναν μια καλή αρπακτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
To κοινωνικό κράτος είναι ωραίο για όσους αντί να δίνουν λεφτά στο κοινωνικό σύνολο, παίρνουν...

Την ίδια στιγμή που δίνεται μια παροχή κάποιοι άλλοι πληρώνουν τη νύφη.



Βέβαια είναι λίγο μιζέρια τα τελευταία χρόνια να ακούς κόσμο με το παραπάνω επιχείρημα να γκρινιάζει για παροχές που εδώ και δεκαετίες θεωρούνται δεδομένες σε όλο τον κόσμο.


οι μηχανικοί καλούνται να πληρώσουν αναδρομικά 4 ετών που δεν είχαν υπολογίσει. Με άλλα λόγια αν αύριο δεν πληρώσω την ασφάλεια μου ως μηχανικός δεν θα δικαιούμαι φαρμακοιατρική κάλυψη, ανεξάρτητα αν έχω πληρώσει μέρχι τώρα στο ταμείο μου 6000 ευρώ και έχω δώσει στο κράτος ένα σεβαστό ποσο μέσω φόρου εισοδήματος , ΦΠΑ μέσω των υπηρεσιών που παρέχω κ.λπ.. Αυτές είναι οι πραγματικές αδικίες...
Κι εγώ μηχανικός είμαι, μάλλον περισσότερα χρόνια από εσένα, και τα ξέρω αυτά που λες.
Αλλά δε βλέπω λόγο να γκρινιάξω αν δε πληρώσει 360 € ένας ταλαίπωρος άνθρωπος που ξέρει πολύ καλύτερα από εσένα και εμένα τι θα πει πραγματική αδικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Διαβασα μεχρι το σημειο που ελεγε Κωνσταντινου. Μετα σταματησα για ευννοητους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Μιλάμε για μεγάλα ποσά και όχι 300 ευρώ

Λεφτά υπάρχουν, καλά έλεγε ο GAP...



Για παράδειγμα την στιγμή που οι στρατιωτικοί παίρνουν πίσω αναδρομικά αυτά που τους κόψανε, οι μηχανικοί καλούνται να πληρώσουν αναδρομικά 4 ετών που δεν είχαν υπολογίσει. Με άλλα λόγια αν αύριο δεν πληρώσω την ασφάλεια μου ως μηχανικός δεν θα δικαιούμαι φαρμακοιατρική κάλυψη, ανεξάρτητα αν έχω πληρώσει μέρχι τώρα στο ταμείο μου 6000 ευρώ και έχω δώσει στο κράτος ένα σεβαστό ποσο μέσω φόρου εισοδήματος , ΦΠΑ μέσω των υπηρεσιών που παρέχω κ.λπ.. Αυτές είναι οι πραγματικές αδικίες...

Μια και το ανέφερες, η πραγματική αδικιά ξεκινάει από τότε που το κράτος επέβαλε χαράτσι ( aka πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης) ευνοώντας κατάφωρα κάποιον συγκεκριμένο κλάδο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι στις δίκες αυτός που θα χάσει πληρώνει τα έξοδα και στη συγκεκριμένη δίκη υπήρξαν δύο καταδίκες. Εκτός εάν, στο "κομμάτι" της δίκης που "αθωώθηκε" ο βασικός κατηγορούμενος, θεωρείται οτι έχασαν οι ενάγοντες, οπότε τους καταλογίστηκαν τα έξοδα για το ΄κομμάτι" αυτό. Πάντως σαν νούμερο μου φαίνεται μεγάλο το ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Βέβαια είναι λίγο μιζέρια τα τελευταία χρόνια να ακούς κόσμο με το παραπάνω επιχείρημα να γκρινιάζει για παροχές που εδώ και δεκαετίες θεωρούνται δεδομένες σε όλο τον κόσμο.

[/COLOR]

Κι εγώ μηχανικός είμαι, μάλλον περισσότερα χρόνια από εσένα, και τα ξέρω αυτά που λες.
Αλλά δε βλέπω λόγο να γκρινιάξω αν δε πληρώσει 360 € ένας ταλαίπωρος άνθρωπος που ξέρει πολύ καλύτερα από εσένα και εμένα τι θα πει πραγματική αδικία.

Ο λαθρομετανάστης δεν είναι κατ' ανάγκην και ταλαίπωρος. Οι περισσότεροι έρχονται επειδή στοχεύουν στο γρήγορο κέρδος. Σε αρκετές περιπτώσεις 1 μεροκάματο ισοδυναμεί με μηνιάτικο στην πατρίδα τους. Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους αλλά θέλω να φορολογούνται όσο φορολογείται και ο νόμιμος πολίτης που παρέχει υπηρεσίες.


Λεφτά υπάρχουν, καλά έλεγε ο GAP...

Μια και το ανέφερες, η πραγματική αδικιά ξεκινάει από τότε που το κράτος επέβαλε χαράτσι ( aka πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης) ευνοώντας κατάφωρα κάποιον συγκεκριμένο κλάδο.

Η ιδέα του ενεργειακού πιστοποιητικού ήταν σωστή η υλοποίηση λάθος. Όσο για το "λεφτά υπάρχουν" αν το κράτος δεν εφαρμόσει φιλελεύθερη πολιτική ανάπτυξη δεν πρόκειται να έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να έχω καταγωγή απο την περίφημη περιοχή της Βουπρασιας και τώρα έχω πάει επίσκεψη εκεί έχω να πω ότι χθες δοκίμασα μαρμελάδα φράουλα γαματη.Τελος έμαθα ότι ένας φράουλας οχι ο βαγγελατος ένας άλλος ειναι πρβτος ξάδερφος της μάνας μου αυτά ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το άρθρο είναι -δυστυχώς- για τον κάλαθο των αχρήστων.
Όπως αναφέρθηκε, στο τέλος δεν θα χρειαστεί να πληρώσουν για τα δικαστικά έξοδα.
1) Ο αρθρογράφος δεν το γνωρίζει
2) Ο αρθρογράφος το γνωρίζει και το παραβλέπει, για τους δικούς του σκοπούς.
Όπως και να έχει, πρέπει να σταματήσει να γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top