Αγαπημένες ταινίες σχετικές με πόλεμο

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H μόνη που συμπαθούσα τον Brad Pitt.

Εμένα είναι από τους αγαπημένους ηθοποιούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Oποιος δεν έχει δεί τo We were soldiers με τον Tom Hanks στο Βιετνάμ απλά τον μισώ :clapup::clapup::clapup::P:P:P:P

https://www.youtube.com/watch?v=fuaSi-H0oGY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εμένα είναι από τους αγαπημένους ηθοποιούς.
Ένας ρόλος που του ταίριαζε ήταν στο 12 χρόνια σκλάβος, γιατί πετυχαινε ακριβώς αυτό το "αχώνευτος". Kαι για άλλες ταινίες, αν έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί το ρόλο του, θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο.

Τέλος πάντων, οn topic: Eίναι αρκετές. Τhe pianist, Schindler's List, The English Patient, The Imitation Game, Night train to Lisbon, Munich και Τροία.

και από φαντασίας, φυσικά LOTR, The Hobbit, Matrix

Tέλος, αν και δεν αναφέρεται σε κάποιο συγκεκριμένο, πραγματικό γεγονός, σχολιάζει πολύ όμορφα αρκετά πράγματα: το 1984.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένας ρόλος που του ταίριαζε ήταν στο 12 χρόνια σκλάβος, γιατί πετυχαινε ακριβώς αυτό το "αχώνευτος". Kαι για άλλες ταινίες, αν έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί το ρόλο του, θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο.

Γιατί είναι αχώνευτος? :hmm:Εμένα μου αρέσει και γιατί είναι ωραίος εμφανισιακά αλλά και γιατί πολύ καλός σαν ηθοποιός, επειδή έχω δει αρκετές ταινίες του, παίζει πολύ καλά διαφορετικούς ρόλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιατί είναι αχώνευτος? :hmm:Εμένα μου αρέσει και γιατί είναι ωραίος εμφανισιακά αλλά και γιατί πολύ καλός σαν ηθοποιός, επειδή έχω δει αρκετές ταινίες του, παίζει πολύ καλά διαφορετικούς ρόλους.
Δε μου αρέσει ούτε σαν άντρας, ούτε σαν ηθοποιός, ή καλύτερα μου αρέσει όταν ο ρόλος του είναι να γίνεται αντιπαθητικός. Το γιατί δεν το ξέρω, πρέπει να το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελευταία ταινία του που είδα ήταν το Edge of Tomorrow, πολύ καλή παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Unbroken βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα.
https://youtu.be/XrjJbl7kRrI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Με τυχαία σειρά, κάποιες απο τις αγαπημένες μου ταινίες που έχουν να κάνουν με πόλεμο.
  • Ψυχή Βαθιά
  • The Pianist
  • Saving Private Ryan
  • Waltz with Bashir
  • Schindler's List
  • Full Metal Jacket


Θα έβαζα και τη Λεπτή Κόκκινη Γραμμή του Malick στη λίστα, αλλά τόσα χρόνια αργότερα, δεν μπορώ να καταλήξω ακόμη στο τι εντύπωση μου έχει αφήσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Schindler's List, La vita e bella , the boy with the striped pyjamas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν 100% μπορεί να θεωρηθεί ως ταινία πολέμου, αλλά το πλαίσιο στο οποίο "συντελείται" η ταινία αφορά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο.

Αναφέρομαι βέβαια για το τελευτάιο σημείωμα την οποία έτυχε να την δω στον κινηματογράφο τότε και είχα ενθουσιαστεί, παρά που το τέλος της, για όσους την είχαν δει ήταν κάπως . Αλλά εντέλει αυτή η σκηνή όχι ακριβώς μου άρεσε αλλά μου έκανε και εντύπωση. (Για ευνόητους λόγους ;) , δεν την βάζω ).

Πάντως μία ακόμα πολύ ωραία και συγκινητική σκηνή ήταν μεταξύ του διερμηνέα (Σουκατζίδη) και του διοικητή (Καρλ Φίσερ).


Για όσους δεν θυμούνται ή δεν ξέρουν την ταινία είναι αυτοβιογραφική θα μπορούσε να πει κανείς και πιο συγκεκεκριμένα αφορά τον Ναπολεόντα Σουκατζίδη. Αυτός λέγεται ότι υπηρετούσε ως διερμηνέας του Γερμανού διοικητή Καρλ Φίσερ, ο οποίος εκτελέστηκε μαζί με τους υπόλοιπους 200 αγωνιστές την 1η Μαΐου του 1944 στην Καισσαριανή.

Αν και είχα αμφιβολίες για την ταινία υπό πολλές πλευρές, τελικά δεν μετάνιωσα που την είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εξαιρετικη ταινια πολεμου και μια απο τις αγαπημενες μου ειναι η " The Pianist" οπου η ταινία βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ των Καννών με τον Χρυσό Φοίνικα, ενώ διεκδίκησε επτά βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογράφου (Όσκαρ) οπου κερδισε τα τρια. Συγκλονιστικη ταινια!!!

Αλλη εξαιρετικη ταινια ειναι η "Harts War" οπου παιζουν οι Colin Farrell και Bruce Willis σε σκηνοθεσία του Gregory King Hoblit. Η ταινια εχει απιστευτη και εξυπνη πλοκη με πολυ δυνατα μηνυματα.

Τις προτεινω και τις δυο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
"Η γέφυρα του ποταμού Κβάϊ"(The Bridge on the River Kwai) 1957

"Ο αετός πάτησε στη γη"(The eagle has landed) 1976

"Αποκάλυψη τώρα" (Apocalypse Now) 1979

"Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν" (Saving Private Ryan) 1998
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το Grand Budapest Hotel είναι μία πολύ όμορφη ταινία του Wes Anderson. ( :redface: ) Ο πόλεμος στη συγκεκριμένη ταινία δεν είναι στο προσκήνιο, αλλά φανερώνεται μέσα από την πλοκή και τους διαλόγους, πως μιλάει για τον B' ΠΠ.

Πόσο καλογυρισμένη αυτή η ταινία! Τι χρώματα!
Εδώ διαβάζουμε για τα τρία διαφορετικά aspect ratios που υπάρχουν στην ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα ο Πιανίστας είναι η αγαπημένη μου. Με είχε συγκινήσει πολύ τη πρώτη φορά που την είδα.
Τότε πίστευα ότι θα γίνω πιανίστα κιόλας, το νιώθαμε :P

Άλλη αγαπημένη και λιγότερο γνωστή είναι το Joyeux Noel που έχει και Χριστουγεννιάτικη διάθεση. Σε κάνει να αξιολογήσεις μερικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Fury
Αποκαλυψη τωρα το redux
full metal jacket
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια πολύ ωραία ταινία είναι το Sophie's Choice, με την Meryl Streep στον ρόλο επιζώντα από ναζιστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Με τυχαία σειρά, κάποιες απο τις αγαπημένες μου ταινίες που έχουν να κάνουν με πόλεμο.


  • Full Metal Jacket

  • Είμαι η μόνη που το πρώτο μέρος της ταινίας μου φάνηκε πολύ πιο δυνατό απ' το κυρίως που ακολούθησε; Δε λέω, ήταν όντως ωραία ταινία και είμαι φαν του Kubrick γενικότερα, αλλά η αρχή μου είχε φανεί τόσο καθηλωτική που στην πορεία κρέμασε. Κατ' εμέ, πάντα.
     

    Guest 986132

    Επισκέπτης

    αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

    • Red thin line

    • Platoon

    • Letters from Iwo Jima

    • Dersu Uzala

    • Lone Survivor

    • American sniper

    • Green zone

    • Three kings

    • Jarhead

    • Black Hawk Down

    • Tropic Thunder



    Μπορούμε να βάλουμε σχετικές με τρομοκράτες;

    • Zero Dark Thirty

    • Body of lies



    Bonus: Band of Brothers. Σειρά μεν αλλά αξίζει.
     

    misfit

    Νεοφερμένος

    Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
    η λιστα του σιντλερ
    πλατουν

    και μια που δεν ειναι τοσο γνωστη αλλα ειναι υπεροχη,ειναι το the miracle of Santa Ana του γαματου spike lee που χει κανει και την ταινιαρα με τον νορτον 25th hour.

    εχει να κανει με μια περιπετεια στην Τοσκανη αφροαμερικανων στρατιωτων κατα τον Β παγκοσμιο πολεμο,γνωστων και ως buffalo soldiers

     

    Χρήστες Βρείτε παρόμοια

    Top