Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Πες της "τίποτα δεν έχω" και πήγαινε για ύπνο από τις 8 το απόγευμα.

Πες δεν έχω τίποτα, φόρα στρατιωτικές γαλότσες πάρε το ηλεκτρικο πριόνι και βγες στον κήπο με το μποξεράκι να κουρέψεις τα δέντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niro11

Νεοφερμένος

Ο niro11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μα δεν θα περίμενα να παντρευτώ, για να του το πω ή να το μάθει τυχαία. Θα το έλεγα πολύ νωρίτερα. Από εκεί και πέρα, μιλάμε για κάτι εντελώς υποθετικό (μιας και δεν μου έχει συμβεί) και με 1002 πιθανούς παράγοντες στη μέση, οπότε είναι δύσκολο να πω πως θα έκανα το Χ ή το Υ.

Πάντως, αν είχα κάτι που άξιζε και το μόνο πρόβλημα ήταν αυτό, τότε πιστεύω πως θα έβαζα νερό στο κρασί μου και θα του έκανα το χατίρι.
δεν καταλαβες τι λεω
αν μιλουσες και δεν το ειχε παρει χαμπαρι δεν του το ειχες πει κτλ. σου ελεγε ότι αισθάνεται ασχημα με αυτό,εσυ τι θα εκανες χωρις να σου πει τι να κανεις.
τοσο απλα.
δεν υπαρχουν δυσκολα πραγματα που δεν γινοντε σε μια σχεση,οτι δεν αξιζη να γινει τοτε δεν αξιζη η σχεση από ποιο πρην.
ποσο μαλλον ο γαμος.
οκ άλλες αποψεις εχουμε,αν είναι να το βλέπεις σαν χατιρι δεν εχει νοημα να το κανεις.
το κανεις επηδη θελεις να προστατεύσεις την σχεση σου από την ζηλια και θελεις ο άλλος που είναι διπλα σου να είναι καλα
αν το κανεις για χατιρι του καλητερα μην το κανεις,με το ζορι δεν γινεται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα τι μου λες, και πάνω σ' αυτό σου απαντάω πως «δεν είναι του χαρακτήρα μου να το κρατήσω κρυφό».

Για τα υπόλοιπα, προφανώς και θα θελήσω να το κάνω επειδή το θέλω, για τους λόγους που αναφέρεις κι ο ίδιος. Δεν είχα τη πρόθεση να δώσω αυτή τη χροιά στο «θα του κάνω το χατίρι». Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει νόημα μετά, αν γίνει έτσι. Απλά λέω πως θα συζητούσαμε κάποια πράγματα κι αν αδυνατούσε να το δει αλλιώς, τότε από μόνη μου θα σταματούσα να διατηρώ επαφή με τον πρώην - πριν τραβήξει και κουράσει το όλο ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niro11

Νεοφερμένος

Ο niro11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατάλαβα τι μου λες, και πάνω σ' αυτό σου απαντάω πως «δεν είναι του χαρακτήρα μου να το κρατήσω κρυφό».

Για τα υπόλοιπα, προφανώς και θα θελήσω να το κάνω επειδή το θέλω, για τους λόγους που αναφέρεις κι ο ίδιος. Δεν είχα τη πρόθεση να δώσω αυτή τη χροιά στο «θα του κάνω το χατίρι». Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει νόημα μετά, αν γίνει έτσι. Απλά λέω πως θα συζητούσαμε κάποια πράγματα κι αν αδυνατούσε να το δει αλλιώς, τότε από μόνη μου θα σταματούσα να διατηρώ επαφή με τον πρώην - πριν τραβήξει και κουράσει το όλο ζήτημα.


τοτε μαλλον συνφονουμε,οποτε ισως δεν είμαι και τοσο τρελος που με ενοχλεί και ζηταω να κανει μονη της τα αυτονόητα.
τουλάχιστον 1 γυναικα εδώ μεσα καταλαβενει τι πρεπει να κανει χωρις να πει ο άλλος κατι.μου αρκει αυτό.thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίταξε, εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως είναι νορμάλ κι αναφαίρετο δικαίωμα οι επαφές με πρώην, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, αλλά μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορούν να το κατανοήσουν και να το δεχτούν όλοι. Οπότε, όταν έχεις δει πως ο άλλος έχει περάσει απ' το αβέβαιο στάδιο για το πόσο κι αν θα μείνει στη ζωή σου (αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος), τότε αξίζει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει, αλλά ευχαριστεί/ανακουφίζει εκείνον.

Στη δική σας περίπτωση, δεν μπορούμε να ξέρουμε το background. Μπορούμε να καταλάβουμε, όμως, πως λάθη έγιναν κι απ' τις δύο πλευρές. Τώρα, καλώς ή κακώς, είστε εδώ που είστε, οπότε η φάση είναι «τώρα τι κάνουμε». Αφού δεν μπορείς να το υποφέρεις με τίποτα (και δεδομένου ότι δεν θα βγει τίποτα μέσα από εγωισμούς), το λογικότερο, θαρρώ, είναι να κάνει εκείνη πίσω και να σταματήσει να του μιλάει. Πάντως, 7 χρόνια, που τραβάει όλο αυτό, είναι πάρα πολύ. Κι αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει πρωτίστως είναι όχι το αν μιλάει με τον πρώην της όσο η όχι και τόσο καλή σας επικοινωνία. Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και δεν μιλάς με τον άνθρωπο που είσαι μαζί του, και θεωρητικά θες να μοιραστείς τη ζωή σου με εκείνον, δεν ξέρω... Υπάρχει θεματάκι. Αυτό καταλαβαίνω μέσω των απαντήσεών σου, δηλαδή. Γιατί μέχρι τώρα, αν θυμάμαι καλά, δεν μας έχεις πει τους λόγους που θέλει να διατηρεί επαφή μαζί του. Ή προσπάθειές της να βρείτε μια λύση από κοινού, έστω. Δεν μπορεί να σου λέει «εγώ θέλω να διατηρώ επαφή» τελεία και παύλα. Το λογικό είναι να έχει προηγηθεί συζήτηση, στην οποία έχουν εκφραστεί 5-10 ουσιαστικά πράγματα. Εν ολίγοις, πρέπει να αξιολογηθεί η σχέση μεταξύ σας. Δεν λέει τίποτα το να μη του μιλάει, αλλά η σχέση σας να μην είναι τόσο καλή όσο θα έπρεπε να είναι.

Και πάλι, υποθέσεις κάνω και λέω κάποιες σκέψεις - και συγνώμη γι' αυτό. Εσύ, ξαναλέω, ξέρεις καλύτερα τη κατάσταση, τη καθημερινότητα και τη σχέση σας, οπότε, απ' ό,τι λέμε εμείς, πάρε αυτό που χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Σε γενικό πλαίσιο, δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να απαιτήσει από τον σύντροφό του να κόψει τις σχέσεις του με έναν άλλον άνθρωπο, ακόμα κι αν αυτός ήταν κάποτε πρώην, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει κάτι ερωτικό (οπότε η μία σχέση δεν αναιρεί την άλλη, στα πλαίσια της μονογαμίας/αποκλειστικότητας τουλάχιστον! :P ). Δηλαδή θα ξεκόψω με έναν άνθρωπο που για τους χ,ψ λόγους θέλω να κρατήσω στη ζωή μου με κάποιο τρόπο (συχνή επικοινωνία, αραιή, επαγγελματικά, κ.λπ.) επειδή ο άλλος δεν ψήνεται λόγω δικιάς του κοσμοθεωρίας και δικιάς του δεδομένης ζήλειας, δηλαδή λόγω δικών του θεμάτων;

Στα τόσα μηνύματα που έγραψε ο niro11 δεν μπορώ να καταλάβω τη φύση της σχέσης που έχει η γυναίκα του με τον πρώην της, και μάλλον ούτε αυτός. Τέλος πάντων.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, επειδή φαίνεται να έχετε θέματα επικοινωνίας και αφού αυτή σού έχει πει να πάς πολλές φορές σε ψυχολόγο, γιατί δεν της αντίπροτείνεις να πάτε μαζί; Να πάτε σε κάποιο σύμβολο μπας και σας βοηθήσει να βρείτε έναν δίαυλο επικοινωνίας. Είναι μια κίνηση που δείχνει ότι αντιλαμβάνεσαι ότι και οι δυο πλεύρες έχουν θέματα κι ότι υπάρχει η θέληση να τα λύσετε. Ό,τι και να πει αυτή μετά, οι δικές σου προθέσεις θα είναι ξεκάθαρες και εγώ στη θέση της θα το εκτιμούσα, άσχετα αν τελικά πηγαίναμε ή όχι. Αν δεν εκτιμήσει αυτή σου την προσπάθεια, ξέρω 'γω.... μάλλον έχετε μεγαλύτερα θέματα από τον πρώην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι μια κοπέλα είναι σιγουρη πως δεν θέλει να δει ερωτικά τον πρώην της. Πως είναι σιγουρη ότι και ο άλλος νιώθει το ιδιο και δεν την κοροϊδευει;


H απάντηση είναι ότι μάλλον δεν είναι. Ισως υποσυνείδητα να την φτιαχνει ολο αυτό το παιχνιδάκι και το ότι ο νυν είναι συνεχως στην πριζα ότι μπορει κάτι αμα κάνει στραβο να στραφει η δικιά του στον πρώην της. Είναι σοβαρή απειλη κάτι τέτοιο και σιγουρα ένας σωστος άντρας και με προσωπικοτητα θα πρέπει να το λύσει οπωσδήποτε.

Skyblu θα ξεκινουσε και ο άντρας να έχει σχέσεις με πρώην του ή με κάποιες καινουργιες τις οποιες εσυ δεν θα ήξερες τοσο καλά. Αν αναγνωριζες και αυτο σαν αναφαιρετο δικαιωμα τοτε οκ. Ελευθερη άνετη και ωραια με τα δικαιωματα της η κοπελα και οι αντρες το ιδιο. Iσοτητα δεν έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πες της "τίποτα δεν έχω" και πήγαινε για ύπνο από τις 8 το απόγευμα.

Πες δεν έχω τίποτα, φόρα στρατιωτικές γαλότσες πάρε το ηλεκτρικο πριόνι και βγες στον κήπο με το μποξεράκι να κουρέψεις τα δέντρα!

Πες "τίποτα δεν έχω, έχω πονοκεφαλο" και στραβοκοιταξε την! :D

Τι παιζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niro11

Νεοφερμένος

Ο niro11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοίταξε, εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως είναι νορμάλ κι αναφαίρετο δικαίωμα οι επαφές με πρώην, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, αλλά μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορούν να το κατανοήσουν και να το δεχτούν όλοι. Οπότε, όταν έχεις δει πως ο άλλος έχει περάσει απ' το αβέβαιο στάδιο για το πόσο κι αν θα μείνει στη ζωή σου (αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος), τότε αξίζει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει, αλλά ευχαριστεί/ανακουφίζει εκείνον.

Στη δική σας περίπτωση, δεν μπορούμε να ξέρουμε το background. Μπορούμε να καταλάβουμε, όμως, πως λάθη έγιναν κι απ' τις δύο πλευρές. Τώρα, καλώς ή κακώς, είστε εδώ που είστε, οπότε η φάση είναι «τώρα τι κάνουμε». Αφού δεν μπορείς να το υποφέρεις με τίποτα (και δεδομένου ότι δεν θα βγει τίποτα μέσα από εγωισμούς), το λογικότερο, θαρρώ, είναι να κάνει εκείνη πίσω και να σταματήσει να του μιλάει. Πάντως, 7 χρόνια, που τραβάει όλο αυτό, είναι πάρα πολύ. Κι αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει πρωτίστως είναι όχι το αν μιλάει με τον πρώην της όσο η όχι και τόσο καλή σας επικοινωνία. Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και δεν μιλάς με τον άνθρωπο που είσαι μαζί του, και θεωρητικά θες να μοιραστείς τη ζωή σου με εκείνον, δεν ξέρω... Υπάρχει θεματάκι. Αυτό καταλαβαίνω μέσω των απαντήσεών σου, δηλαδή. Γιατί μέχρι τώρα, αν θυμάμαι καλά, δεν μας έχεις πει τους λόγους που θέλει να διατηρεί επαφή μαζί του. Ή προσπάθειές της να βρείτε μια λύση από κοινού, έστω. Δεν μπορεί να σου λέει «εγώ θέλω να διατηρώ επαφή» τελεία και παύλα. Το λογικό είναι να έχει προηγηθεί συζήτηση, στην οποία έχουν εκφραστεί 5-10 ουσιαστικά πράγματα. Εν ολίγοις, πρέπει να αξιολογηθεί η σχέση μεταξύ σας. Δεν λέει τίποτα το να μη του μιλάει, αλλά η σχέση σας να μην είναι τόσο καλή όσο θα έπρεπε να είναι.

Και πάλι, υποθέσεις κάνω και λέω κάποιες σκέψεις - και συγνώμη γι' αυτό. Εσύ, ξαναλέω, ξέρεις καλύτερα τη κατάσταση, τη καθημερινότητα και τη σχέση σας, οπότε, απ' ό,τι λέμε εμείς, πάρε αυτό που χρειάζεσαι.


κατά κυριον λογο αυτό μου λεει,οτι θελει να του μιλαει επηδει είναι ενας ανθρωπος που αγαπάει και σεβεται.αυτο τιποτα άλλο δεν μου εχει πει.
και όταν της λεω εγω τι είμαι δηλαδή?δεν με αγαπας δεν με σεβεσαι εμενα,μου λεει οτι γι'αυτο είμαι μαζι σου,επεηδει σ'αγαπαω και σε σεβομαι.
και μετα το χαος μαλωματα και λογια ασχημα και από της 2 πλευρες,αλλα αυτά ειχαν περασει,ετσι νομιζα 4 χρωνια τωρα.
και στον ψυχολογο που είχαμε παει μαζι καποοιες φορες όταν ειχα ψιλοσαλταρη για διαφορους λογους αλλα ενας ηταν και αυτος η ψυχολόγος της ειπε ότι δεν είναι σωστο αυτό που κανει,και καταληξαμε να μην την συμπαθη καθουμε με αυτό που της ειπε γιατι προφανος δεν της αρεσε αυτό που της ειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niro11

Νεοφερμένος

Ο niro11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε γενικό πλαίσιο, δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να απαιτήσει από τον σύντροφό του να κόψει τις σχέσεις του με έναν άλλον άνθρωπο, ακόμα κι αν αυτός ήταν κάποτε πρώην, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει κάτι ερωτικό (οπότε η μία σχέση δεν αναιρεί την άλλη, στα πλαίσια της μονογαμίας/αποκλειστικότητας τουλάχιστον! :P ). Δηλαδή θα ξεκόψω με έναν άνθρωπο που για τους χ,ψ λόγους θέλω να κρατήσω στη ζωή μου με κάποιο τρόπο (συχνή επικοινωνία, αραιή, επαγγελματικά, κ.λπ.) επειδή ο άλλος δεν ψήνεται λόγω δικιάς του κοσμοθεωρίας και δικιάς του δεδομένης ζήλειας, δηλαδή λόγω δικών του θεμάτων;

Στα τόσα μηνύματα που έγραψε ο niro11 δεν μπορώ να καταλάβω τη φύση της σχέσης που έχει η γυναίκα του με τον πρώην της, και μάλλον ούτε αυτός. Τέλος πάντων.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, επειδή φαίνεται να έχετε θέματα επικοινωνίας και αφού αυτή σού έχει πει να πάς πολλές φορές σε ψυχολόγο, γιατί δεν της αντίπροτείνεις να πάτε μαζί; Να πάτε σε κάποιο σύμβολο μπας και σας βοηθήσει να βρείτε έναν δίαυλο επικοινωνίας. Είναι μια κίνηση που δείχνει ότι αντιλαμβάνεσαι ότι και οι δυο πλεύρες έχουν θέματα κι ότι υπάρχει η θέληση να τα λύσετε. Ό,τι και να πει αυτή μετά, οι δικές σου προθέσεις θα είναι ξεκάθαρες και εγώ στη θέση της θα το εκτιμούσα, άσχετα αν τελικά πηγαίναμε ή όχι. Αν δεν εκτιμήσει αυτή σου την προσπάθεια, ξέρω 'γω.... μάλλον έχετε μεγαλύτερα θέματα από τον πρώην.



αν κατσω να γραψω με κάθε λεπτομερια το τι εχει γινει μαλλον δεν θα φτασει το θεμα.
θα ξεκόψεις 1ον αν πηραζει την σχεση σου αυτό,αν δεν τον νοιαζει τοτε συνεχησε αφοβα
2ον θα το κανεις αν θελεις να εισαι καλα με τον ανθροπο σου αλλιως ρησκαρεις να τον χασεις
3ον αν δεν το κανει τοτε μαλλον δεν τον αγαπας οσο θα επρεπε για να κανεις κατι τετοιο.
αυτά όλα είναι η αποψη μου.
όχι δεν ξερω ελπιζω να είναι φιλικο,οσο φιλο μπορει να δεις τους πρωην σου.αλλα και παλι γιατι να πρεπει να μπενω σε αυτό το τριπακι,δεν μου κανει καλο ολο αυτό και πρεπει να το κοψη από μονη της,γιατι φθηρει οσα νιωθω γι'αυτην αν δεν με ενοιαζε θα ειμουν άλλος.
πηγαμε στον ψυχολογο 2-3 φορες και στο ποιο πανο μυνημα λεω τι εγινε.
στον δικο της ψυχολογο που πηγενει τωρα (λογο επιλοχειας κατάθλιψης) δεν νομιζω να το εχει πει.
αλλα αυτό είναι που το κανει 7 χρονια τωρα και δεν εχει να κανει με την επιλοχεια καταθληψη που εχει.
εσυ τον αντρα σου θα τον αφηνες να μηλαει με την πρωην του ακομα και αν ορκιζωταν ότι είναι φιλικα τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν υποθέσουμε ότι μια κοπέλα είναι σιγουρη πως δεν θέλει να δει ερωτικά τον πρώην της. Πως είναι σιγουρη ότι και ο άλλος νιώθει το ιδιο και δεν την κοροϊδευει;

H απάντηση είναι ότι μάλλον δεν είναι. Ισως υποσυνείδητα να την φτιαχνει ολο αυτό το παιχνιδάκι και το ότι ο νυν είναι συνεχως στην πριζα ότι μπορει κάτι αμα κάνει στραβο να στραφει η δικιά του στον πρώην της. Είναι σοβαρή απειλη κάτι τέτοιο και σιγουρα ένας σωστος άντρας και με προσωπικοτητα θα πρέπει να το λύσει οπωσδήποτε.

Skyblu θα ξεκινουσε και ο άντρας να έχει σχέσεις με πρώην του ή με κάποιες καινουργιες τις οποιες εσυ δεν θα ήξερες τοσο καλά. Αν αναγνωριζες και αυτο σαν αναφαιρετο δικαιωμα τοτε οκ. Ελευθερη άνετη και ωραια με τα δικαιωματα της η κοπελα και οι αντρες το ιδιο. Iσοτητα δεν έχουμε;

Δεν είναι αν θέλεις ή δεν θέλεις να δεις ερωτικά κάποιον/α. :P

Μα ευρισκόμενος σε σχέση έχεις πλήρη επίγνωση για τον άλλο (ξέρεις αν του 'χει τελειώσει ή όχι, ας πούμε). Γι' αυτό λέμε πως κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις διατηρείς επαφή με πρώην. Για παράδειγμα, παίζει ρόλο το πώς και το γιατί έχει τελειώσει η σχέση σου με τον άλλο. Όπως θεωρώ δεδομένο πως διακόπτεις κάθε επαφή, εφόσον συνεχίζεις να έχεις αισθήματα για τον άλλο κι αυτός δεν σε βλέπει πια ερωτικά - και τανάπαλιν, φυσικά.

Για μένα είναι πρωτίστως θέμα αξιοπρέπειας και δευτερευόντως η ασχήμια του να παίζεις με τον άλλο, είτε μιλάμε για το αν διατηρείς επαφή με πρώην (ή ακόμα και με τον οποιονδήποτε) που συνεχίζει να σε βλέπει αλλιώς είτε η χρησιμοποίησή του για να τσιτσιρίζεις τον νυν. Οπότε, για μένα, δεν παίζει αυτό το σενάριο. Και δεν έχω κάποιο όφελος να σου πω ψέματα, αφού είμαστε μία χούφτα ανθρώπων εδώ μέσα, που απλώς ανταλλάζουν απόψεις κι εμπειρίες.

Κατά τ' άλλα, για το υπόλοιπο κομμάτι, ο καθένας θα μπορούσε να θεωρείται απειλή. Μα λέγεται πρώην, μα λέγεται συνάδελφος, μα λέγεται φίλος, μα δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι. Το σίγουρο είναι πως αν κάποιος θέλει να έχει φλερτάκια ή/και θέλει να κερατώσει ακόμα, βρίσκει άνετα την ευκαιρία. Μηδενίζεις τις πιθανότητες μονάχα αν τον κλείσεις σε κλουβί. Όμως, είναι κουτό και ψυχοφθόρο να φτάνουμε σ' αυτό το σημείο. Καταντάει εμμονικό, και σίγουρα δεν προσφέρει μέλλον στο ζευγάρι. Οπότε δεν θεωρώ απαραίτητα σωστό άντρα (κι αντοιστίχως και για τις γυναίκες) αυτόν που θα τρέξει να εξουδετερώσει κάθε πιθανή απειλή. Τίγκα ανασφάλεια κι έλλειψη εμπιστοσύνης. Χωρίς να υποστηρίζω πως πρέπει κανείς να κοιμάται τον ύπνο τον βαθύ, μα δεν θα πρέπει να φτάνει και στο αντίθετο άκρο. Κάπου στη μέση, και σαφώς αξιολόγηση του ανθρώπου που έχουμε απέναντί μας.

^Και για τους δύο .


κατά κυριον λογο αυτό μου λεει,οτι θελει να του μιλαει επηδει είναι ενας ανθρωπος που αγαπάει και σεβεται.αυτο τιποτα άλλο δεν μου εχει πει.
και όταν της λεω εγω τι είμαι δηλαδή?δεν με αγαπας δεν με σεβεσαι εμενα,μου λεει οτι γι'αυτο είμαι μαζι σου,επεηδει σ'αγαπαω και σε σεβομαι.
και μετα το χαος μαλωματα και λογια ασχημα και από της 2 πλευρες,αλλα αυτά ειχαν περασει,ετσι νομιζα 4 χρωνια τωρα.
και στον ψυχολογο που είχαμε παει μαζι καποοιες φορες όταν ειχα ψιλοσαλταρη για διαφορους λογους αλλα ενας ηταν και αυτος η ψυχολόγος της ειπε ότι δεν είναι σωστο αυτό που κανει,και καταληξαμε να μην την συμπαθη καθουμε με αυτό που της ειπε γιατι προφανος δεν της αρεσε αυτό που της ειπε.

Κακώς το βλέπεις έτσι ανταγωνιστικά, με ζήλια και βάζεις κόντρα. Δεν βρίσκω λογικό να της λες «δεν με αγαπάς και δεν με σέβεσαι εμένα». Ευτυχώς αυτά τα συναισθήματα δεν δίνονται ολοκληρωτικά σε κάποιον και παύουν να ισχύουν για τους υπόλοιπους. Μπορείς να αγαπάς, να σέβεσαι και να εκτιμάς πολλούς. Αυτόν μπορεί να τον αγαπάει και να τον σέβεται σαν κάποιον που πέρασε απ' τη ζωή της και της έδωσε XYZ. Εσένα σε αγαπάει και σε σέβεται σαν τον άντρα της. Δεν υπάρχει λόγος να τα βάζεις στο μικροσκόπιο και στο ζύγι.

Η δική μου γνώμη είναι πως, στο συγκεκριμένο γεγονός (κι αφήνοντας απ' έξω οτιδήποτε άλλο που μπορεί να πηγαίνει στραβά), δεν υπάρχουν πολλά που μπορεί να πει η ψυχολόγος. Τα πράγματα είναι σαφή:

1η περίπτωση: η κατάσταση μένει ως έχει, αλλά εσύ βρίσκεις κάποιον τρόπο μέσα σου για να το διαχειρίζεσαι όλο αυτό.
2η περίπτωση: κάνει πίσω και κόβει κάθε επαφή με τον πρώην.

Όμως, αυτά επαφίενται στη μεταξύ σας συνεννόηση.

*Τα ανωτέρω με γνώμονα πως δεν υπάρχει κάτι ερωτικό μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
κατά κυριον λογο αυτό μου λεει,οτι θελει να του μιλαει επηδει είναι ενας ανθρωπος που αγαπάει και σεβεται.αυτο τιποτα άλλο δεν μου εχει πει.
και όταν της λεω εγω τι είμαι δηλαδή?δεν με αγαπας δεν με σεβεσαι εμενα,μου λεει οτι γι'αυτο είμαι μαζι σου,επεηδει σ'αγαπαω και σε σεβομαι.
και μετα το χαος μαλωματα και λογια ασχημα και από της 2 πλευρες,αλλα αυτά ειχαν περασει,ετσι νομιζα 4 χρωνια τωρα.
και στον ψυχολογο που είχαμε παει μαζι καποοιες φορες όταν ειχα ψιλοσαλταρη για διαφορους λογους αλλα ενας ηταν και αυτος η ψυχολόγος της ειπε ότι δεν είναι σωστο αυτό που κανει,και καταληξαμε να μην την συμπαθη καθουμε με αυτό που της ειπε γιατι προφανος δεν της αρεσε αυτό που της ειπε.


Προφανως και σωστα της ειπε ότι δεν είναι σωστο αυτό που κάνει. Οριστε και ψυχολόγος επιστήμονας άνθρωπος το ειπε. Το λενε επισης και 41 άτομα που ψηφισαν εδώ έναντι των 34. Και ακομα μερικές και μερικοί πιστευουν ότι εμεις ειμαστε λάθος και αυτοι είναι οι σωστοι. Τσατιζεται κιολας έ; xaxaxa τωρα αμα μιλησω για εγωϊσμο θα μου πεις ότι δεν ξέρω και δεν πρέπει να χαρακτηρίζω.

Δεν είναι αν θέλεις ή δεν θέλεις να δεις ερωτικά κάποιον/α. :P

Μα ευρισκόμενος σε σχέση έχεις πλήρη επίγνωση για τον άλλο (ξέρεις αν του 'χει τελειώσει ή όχι, ας πούμε). Γι' αυτό λέμε πως κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις διατηρείς επαφή με πρώην. Για παράδειγμα, παίζει ρόλο το πώς και το γιατί έχει τελειώσει η σχέση σου με τον άλλο. Όπως θεωρώ δεδομένο πως διακόπτεις κάθε επαφή, εφόσον συνεχίζεις να έχεις αισθήματα για τον άλλο κι αυτός δεν σε βλέπει πια ερωτικά - και τανάπαλιν, φυσικά.

Για μένα είναι πρωτίστως θέμα αξιοπρέπειας και δευτερευόντως η ασχήμια του να παίζεις με τον άλλο, είτε μιλάμε για το αν διατηρείς επαφή με πρώην (ή ακόμα και με τον οποιονδήποτε) που συνεχίζει να σε βλέπει αλλιώς είτε η χρησιμοποίησή του για να τσιτσιρίζεις τον νυν. Οπότε, για μένα, δεν παίζει αυτό το σενάριο. Και δεν έχω κάποιο όφελος να σου πω ψέματα, αφού είμαστε μία χούφτα ανθρώπων εδώ μέσα, που απλώς ανταλλάζουν απόψεις κι εμπειρίες.

Κατά τ' άλλα, για το υπόλοιπο κομμάτι, ο καθένας θα μπορούσε να θεωρείται απειλή. Μα λέγεται πρώην, μα λέγεται συνάδελφος, μα λέγεται φίλος, μα δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι. Το σίγουρο είναι πως αν κάποιος θέλει να έχει φλερτάκια ή/και θέλει να κερατώσει ακόμα, βρίσκει άνετα την ευκαιρία. Μηδενίζεις τις πιθανότητες μονάχα αν τον κλείσεις σε κλουβί. Όμως, είναι κουτό και ψυχοφθόρο να φτάνουμε σ' αυτό το σημείο. Καταντάει εμμονικό, και σίγουρα δεν προσφέρει μέλλον στο ζευγάρι. Οπότε δεν θεωρώ απαραίτητα σωστό άντρα (κι αντοιστίχως και για τις γυναίκες) αυτόν που θα τρέξει να εξουδετερώσει κάθε πιθανή απειλή. Τίγκα ανασφάλεια κι έλλειψη εμπιστοσύνης. Χωρίς να υποστηρίζω πως πρέπει κανείς να κοιμάται τον ύπνο τον βαθύ, μα δεν θα πρέπει να φτάνει και στο αντίθετο άκρο. Κάπου στη μέση, και σαφώς αξιολόγηση του ανθρώπου που έχουμε απέναντί μας.

^Και για τους δύο .

Δεν γινεται να έχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Εσεις περιγράφετε μια κατασταση που η σχέση θα ειναι αρμονική με τον νυν και δεν θα ζηλευει τον πρώην και ο πρώην θα ειναι ο σεβασμιος άνθρωπος που ζησατε καλα μαζι και πλέον σε βλέπει σαν αγγελουδι! Αυτα ειναι καλα στην σφαιρα της θεωριας αλλα επειδη ειμαστε άνθρωποι μπλέκονται στην μέση και άλλα σκοτεινα συναισθηματα και απο τις δυο πλευρές. Αυτο καταλαβε και ο ψυχολογος και το ανεφερε αλλα δεν άρεσε στην κυρια γιατι δεν της ειπαν αυτα που ηθελε να ακουσει τα ροζ παραμυθια δηλαδη.

Οχι δεν ειναι ο καθενας ο πρωην εραστης σου με τον οποιο ειχατε σεξουαλικές σχέσεις. Επισης δεν ειμαι εμμονικος οπως έγραψα και τις προαλλες θα αφησω την κοπελα μου να βγει με φιλες της (βασικα δεν θα την αφησω εγω απλα δεν θα κρατησω μουτρα) μπορει να φορέσει οτι γουστάρει. Και να πάει οπου θέλει. Θα το μάθω αν με απάτησε. Και τοτε δεν θα υπάρξει δευτερη ευκαιρια. Την ειχε την πρώτη και την πέταξε. Εγω θύμα δεν ειμαι. Θ τελειωσουμε με συνοπτικες διαδικασιες χωρις τσακωμους και σκηνές. Δεν γουσταρω να ειμαι υστερικός.

Τιγκα στην ανασφαλεια και την ελλειψη εμπιστοσυνης;;; εσεις πριν ειπατε οτι μια σχέση συνεχως πρέπει να την συντηρούμε και να προσπαθουμε και οι 2. Ετσι είπατε. Αλλα τωρα με θές ετοιμο ασφαλη και με φουλ εμπιστοσυνη σε οτι και αν κάνεις! Στο χέρι σου ειναι να κερδισεις την εμπιστοσυνη και να την συντηρησεις οπως και στο δικο μου. Ισοτητα έχουμε. Δεν θα το καταφερεις ομως με το να διατηρεις σχέση με κάποιον που πιο πριν υπηρξατε εραστές.

Επισης εννοειται οτι μια κοπελα σου δεν θα βγει ποτέ με κάποιον που αποδεδειγμενα της την πέφτει. Οι 2 τους Αρα πως θα σε απατησει.

Εντάξει αν ειναι να έχουμε τηλεφωνικη επικοινωνια κάθε μέρα με τους πρώην , να βγαινουμε με οσες και οσους ψάχνουν αφορμη να μας την πέσουν και μετά να πηγαινουμε και σπιτι στον άντρα και να του λέμε δεν τρέχει τιποτα. Δεν εχει και κανενα νοημα να δηλώνεις παντρεμενος-δεσμευμενος. Σινγκλ - εργένης μπορει. Παντρεμενος με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Εντάξει εγω αυτος ειμαι. Και τα λέω εξαρχης σε κάποια. Για να μην βγουν μετά και πλεον ειναι αργά και κάνουμε δυστυχισμένους και άλλους ανθρώπους.

Επαφές με πρώην και με άτομα που κάνουν ψηστηρι στην δικιά μου δεν θα ήθελα. Και θα δεχομουν και το ιδιο απο την γυναικα εννοειται. Αφου το ζητώ το προσφέρω και εγώ εννοειται μπορει να το απαιτησει.

Αμα μου έλεγε βγαινω με τις φιλες μου θα της ειχα εμπιστοσυνη αλλα αμα μου έλεγε βγαινω με κάποιον που γνωρισα τις προαλλες θα της ελεγα τι δουλεια έχεις να βγεις με αυτον οι 2 σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είσαι ο άνδρας της, έχετε ένα παιδί και ένα μέλλον τώρα και της ζητάς να μην μιλάει με τον πρώην της και αυτή σε γράφει; Απαράδεκτο, δεν σε σέβεται.

Ναι γιατί εσύ αν μιλούσες κάθε μέρα με το πρώην μάλλον θα το έκανες φιλικά ώστε να είστε bff από δω και πέρα.

Εγώ είδα να γράφει κάπου στο αρχικό του ποστ ότι μιλάνε μια φορά τον μήνα ή το δίμηνο στο τηλέφωνο που σιγά και την ανησυχητική συχνότητα, με την γιαγιά μου συχνότερα μιλάω. Επίσης δεν ξέρεις αν τον σεβάστηκε ή όχι, γιατί μπορεί παλαιότερα να του μιλούσε π.χ. κάθε εβδομάδα και βλέποντας ότι ενοχλεί τον niro να το περιόρισε στο 1 φορά τον μήνα. Από εκεί και πέρα ο πρώην της είναι ένας άνθρωπος στον οποίο επένδυσε και μπορεί να μην θέλει να αφήσει τελείως το φιλικό κομμάτι της σχέσης που απέμεινε επειδή ο τωρινός της σύντροφος κάνει τρελές ζήλιες και ψάχνει τηλέφωνα ή λάπτοπ. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο και αν υπάρχει εμπιστοσύνη στο ζευγάρι και κυρίως αν είναι σίγουροι για τα αισθήματα τόσο μεταξύ τους όσο και με τις προηγούμενες σχέσεις, εγώ δεν βλέπω κάτι το μεμπτό. Κι εγώ μιλάω με πρώην, και ο φίλος μου μιλάει με πρώην, όχι κάθε μέρα ούτε κάθε βδομάδα λες και είμαστε κολλητές, αλλά έχει συντηρηθεί μια επικοινωνία που δεν μένει στα τυπικά "τι κάνεις-καλά εσύ-καλά-κρύο έβγαλε σήμερα".

Επίσης δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα να υπάρχουν φωτογραφίες με πρώην γενικά. Δεν είναι αναμνήσεις; Δεν είναι ένα κομμάτι της ζωής μας; Να τις σβήσουμε επειδή είμαστε με άλλον/ην; Προφανώς δεν μιλάω για καταστάσεις που τις ζαχαρώνει τα βράδια και σκέφτεται τι έχασε και τι άφησε. Κι εγώ θα τσατιζόμουν αν μου ζήταγε ο φίλος μου να τις διαγράψω. Θα έκανα την παραχώρηση να τις βγάλω από το τηλέφωνο και να τις αρχειοθετήσω εκεί που κρατάω όλες τις φωτό μου στο λάπτοπ για να μην του πατάω τον κάλο στο σκρολλάρισμα του κινητού κάθε φορά. Μπορεί να έσβηνα και καμία που παραφαινόταν οικειότητα/τρυφερότητα (μάλλον επειδή θα ένιωθα εγώ άβολα να έχω τέτοια φώτο ενώ αυτό το ειδύλλιο τελείωσε). Αλλά κατά τ άλλα έχουν απαθανατιστεί στιγμές από ταξίδια, εμπειρίες, άκυρες στιγμές, δεν θα τις εξαφανίσω τελείως. Και θα τσατιζόμουν ακόμα περισσότερο αν ο φίλος μου μετά έψαχνε το λάπτοπ επί τούτου, τις έβρισκε και μου ζήταγε να τις σβήσω και από εκεί. Φωτογραφίες είναι, δεν γυρίσαμε τσόντα.

Δεν πάω να αγιοποιήσω την κοπέλα με τα παραπάνω αλλά μάλλον υπάρχουν τεράστια θέματα εμπιστοσύνης μεταξύ τους γενικά και οποιαδήποτε κίνηση έχει μεγεθυνθεί και ίσως αλλοιωθεί. Η εμπιστοσύνη δεν έχει να κάνει με πρώην, αν πιστεύεις ότι θα σου έκανε κουτσουκέλα, ακόμα και να μην του ξαναμιλήσει ποτέ μετά θα ανησυχείς μήπως γνωρίσει κανέναν άλλον και σε αφήσει σύξυλο. Οπότε συζητήστε σαν ώριμοι άνθρωποι τι πληγώνει τον έναν και τι μπορεί να κάνει ο άλλος. Πιθανόν κι αυτή να ενοχλείται με το ότι δεν την εμπιστεύεσαι όταν σου λέει ότι μιλάνε φιλικά και κοιτάς το τηλέφωνο για το πότε μιλήσανε. Όπως κι εσύ ενοχλείσαι με το γεγονός ότι μιλάνε. Αν κάνετε υποχωρήσεις και οι 2 και κυρίως συνεννοηθείτε και επικοινωνήσετε, κάτι μπορεί να γίνει. Απλά βεβαιώσου σε πρώτη φάση ότι νιώθετε τα ίδια πράγματα και δεν θα σε παραμυθιάσει για χάρη του παιδιού ή ό,τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αναλόγως πως χωρίζαμε. Αν την/με έπιανα/ε με άλλον/άλλη ,δεν νομίζω να θέλαμε να ιδωθούμε ξανά, ποτέ...
Αν χωρίζαμε πολιτισμένα :D τότε ναι, δεν θα είχα θέμα!

EDIT: Βασικά, μπαα... Πονάει το άτιμο. Ειδικά εάν την έβλεπα με άλλον, θα με έτρωγε. Σπάνια λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Έτσι είναι. Απλα οι γυναικες που θα κρατησουν επαφες με τον πρώην τους αφηνουν ανοιχτη την πορτα για μελλοντική επανασυνδεση αν με σενα τα πράγματα δεν πάνε καλά. Έχουν ανοιχτη φιλοσοφια ως προς αυτό. Θα θελησουν να σε καθυσηχάσουν αλλα εσυ πρέπει να ξέρεις τι μπορει να συμβει για να μπορέσεις να προστατευτείς έστω συναισθηματικα.


Aυτη η κινηση τους τα δειχνει όλα αν την ερμηνεύσεις ψυχρά με λογική και χωρις να επηρεάζεσαι από κάποιο συναισθημα. Παραμενει ο πρώην στην ζωη τους αρα τον θέλουν ακομα έναν ανθρωπο ο οποιος υπηρξε ερωτικος συντροφος. Ετσι τον έμαθαν δεν τον γνωρισαν ποτέ σαν φιλο. Για αυτό είμαι εντελως κατά κάθε συζητησης σχετικής με αυτό. Θα ηταν ικανο από μονο του να διαλυσει την σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Κραταω γενικα φιλικες σχεσεις με την πρωην μου αλλα οχι σε σημειο να την κατασκοπευω..Και το καφε μας θα παμε ,και το κλαμπινγκ αν τυχει θα παμε,αλλλα μεχρι εκει δεν ανακατευεται κανεις στα προσωπικα μας αν και εχω γνωρισει τον καινουργιο φιλος της.Θελω να πω οτι δεν την βλεπω ερωτικα πια..Δηλαδη μεχρι τωρα ..Στο μελλον δεν ξερω τι μπορει να συμβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
hell no δε βρίσκω κανένα λόγο να έχω οποιαδήποτε φιλική σχέση με πρωην και όσοι είναι υπέρ απλά γελάω. Δε μπορείς με κάποιον που κάποτε είχατε κάτι ερωτικό ξαφνικά να' στε φιλαράκια. νο. :king:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos95

Νεοφερμένος

Ο Aggelos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα σας ενοχλούσε να είχε ο/η σύντροφος σας φιλικές σχέσεις με τον/την πρώην του; Θα ζηλεύατε; Θα σας πείραζε αν προσπαθούσε ο/η πρώην ή ο/η σύντροφος σας να δημιουργήσει φιλικές σχέσεις με κάποια/ο πρώην που χώρισαν άσχημα; Αν δεν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι η προηγούμενη σχέση του/της ήταν αρκετά δυνατή με έντονα συναισθήματα απο τη μεριά του/της συντρόφου σας; Αν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι ήταν σχέση της πλάκας; Γενικά, τι παράγοντες θα επηρέαζαν το κατα πόσον έχετε πρόβλημα ή όχι με το θέμα;



Απαντώντας με τη σειρά τις ερωτήσεις:



Όχι, δεν θα με ενοχλούσε κάτι τέτοιο ΕΦΟΣΟΝ παραμένουν φιλικές και ΕΦΟΣΟΝ ό,τι και αν είχαν αποτελεί παρελθόν και ούτε η παραμικρότερη πιθανότητα να είναι ο 1 απτούς 2 "κολλημένος" με τον άλλο, επικρατεί.

Δε θα ζήλευα.

Ούτε.


Όχι.


Όχι.


Ο μοναδικός παράγοντας είναι η ερωτική σχέση που τελείωσε να μην άφηνε κάποιο συναίσθημα προσμονής πίσω του, ό,τι τελείωσε να τελείωσε οριστικά.


Να μην επεμβαίνει το πρώη ερωτικό με το νυν φιλικό δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
https://www.valueforlife.gr/psycholo...oi-niothoyn-tin-anagki-na-diatirisoyn-epafes/

Οι επιστημονες μας δικαιώνουν. Εκεινοι ή εκεινες που κρατάνε επαφή με τον πρώην ειναι πολυ πιθανο να αναζητήσουν ερωτική συντροφια απο ένα άτομο που ηδη γνωριζουν απο το παρελθόν.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top