Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Οι σακούλες για φρούτα και λαχανικά δεν υπάγονται στο νέο φόρο συνεπώς η, κάπως αγενής, μα σίγουρα πνευματώδης δεσποινίδα μπορεί άφοβα να τα κουβαλήσει, χωρίς να πληγώσει ούτε τα πόδια της, ούτε το πορτοφόλι της.

Φαααααααπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ψώνισα από το eshop ηλεκτρονικά και στη παραλαβλή δεν χρειώθηκα τη σακούλα. :dance3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το πρώτο μέτρο προς τη σταδιακή κατάργηση της πλαστικής σακούλας. Μπορεί το περιβάλλον να κινδυνεύει περισσότερο από άλλους παράγοντες, αλλά αφού εύκολα μπορούμε να κάνουμε ένα καλό, γιατί να μην το κάνουμε; Στη Γερμανία οι άνθρωποι βάζουν τα πράγματα του σούπερ μάρκετ σε δικές τους τσάντες. Στην Ελλάδα βέβαια το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν ανακυκλώνουμε, οπότε από τις κυριολεκτικά δισεκατομμύρια σακούλες που παίρνουν οι Έλληνες κάθε χρόνο, μόνο το 1% ανακυκλώνεται. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα πρέπει να περιμένουμε μέτρα και για την ανακύκλωση στην Ελλάδα, καθώς και το μέτρο του Pfand που ανέφερε ο Darthfederer πιο πάνω.

Είναι λογικό να υπάρχει αντίδραση, όταν ανατρέπεται η συνήθεια μιας ολόκληρης ζωής. Με καλή οργάνωση από μέρους μας όμως μπορούν τόσο οι άνθρωποι όσο και το περιβάλλον να είναι πιο "χαρούμενοι". Ας έχει ο καθένας γερές τσάντες (π.χ πάνινες), ώστε να μπορεί να τις έχει μαζί του και να τις επαναχρησιμοποιεί χωρίς να αναγκάζεται να σκέφτεται κάθε φορά που θα βάλει τα πράγματα. Οι πλαστικές σακούλες του μανάβικου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για τα καλαθάκια του μπάνιου. Τέλος, ας σταματήσουμε να τα ρίχνουμε όλα στους Έλληνες που έχουν κακή νοοτροπία, δεν εκτιμάνε το δωρεάν, δεν νοιάζονται για το περιβάλλον κ.ο.κ. Αν είχαν δωρεάν πλαστικές σακούλες σε ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης, τα ίδια θα γίνονταν. Για καθετί καινούργιο χρειάζονται μέτρα για την ανάπτυξη συνείδησης και χρόνος για την προσαρμογή στη νέα κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Από ηλεκτρονικό σούεπερ μάρκετ πάντως έλεγαν οτι θες τόσες σακούλες και κάνει 4 λεπτά η μία και σού έδινε την επιλογή να μην πάρεις σακούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ούτε φαγητό από την λέσχη δε μπορούμε να πάρουμε πακέτο. Αμάν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ρε παιδια σοβαρά τωρα σε τοσες σαχλαμάρες πετάμε καθημερινά τα λεφτά μας. Τα 4 λεπτά σας στεναχωρούν; οποιος θέλει του τα δίνω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν είναι τα λεφτά, είναι οτι μάς υποχρεώνουν να χρεωθούμε κάτι με το έτσι θέλω. Ας αποσύρανε τελείως τις πλαστικές σακούλες από το εμπόριο, να βγαίνουν μόνο πάνινες ή χάρτινες και ας τις χρέωναν. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και κακό στη βιομηχανία πλαστικού.... Πάλι εμείς βγήκαμε οι μακάκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σήμερα πήγα σε μια φρουταγορά.
Στην απόδειξη που έλαβα, υπήρχε χρέωση της σακούλας, παρότι στα ρέστα που μου έδωσε δεν την συμπεριέλαβε.

Οπότε εύλογα αναρωτιέμαι, θα πρέπει να καταγράφονται οι σακούλες ακόμη κι αν δεν χρεώνονται ή δεν την βόλευαν τα ρέστα οπότε και δε μου την χρέωσε;

Αν ισχύει το 2ο, τότε μιλάμε για κάτι επιεικώς απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σήμερα πήγα σε μια φρουταγορά.
Στην απόδειξη που έλαβα, υπήρχε χρέωση της σακούλας, παρότι στα ρέστα που μου έδωσε δεν την συμπεριέλαβε.

Οπότε εύλογα αναρωτιέμαι, θα πρέπει να καταγράφονται οι σακούλες ακόμη κι αν δεν χρεώνονται ή δεν την βόλευαν τα ρέστα οπότε και δε μου την χρέωσε;

Αν ισχύει το 2ο, τότε μιλάμε για κάτι επιεικώς απαράδεκτο.

Εννοείται πως οι σακούλες που χρεώνονται θα πρέπει και να καταγράφονται. Κακώς δε σου έδωσε τα ρέστα συμπεριλαμβάνοντας τις σακούλες που χρέωσε. Θα έπρεπε να ζητήσεις τα λεφτά σου. Αν δεν βολεύουν τα ρέστα τα κάνει υπέρ του πελάτη (δεν έχω να σας δώσω λέμε 7 λεπτά, την άλλη φορά μού τα δίνετε). Δεν μπορεί να αποφασίσει μόνη της να μην σού δώσει τα ρέστα που δικαιούσαι. Η σακούλα είναι έξοδο και καταγράφεται κανονικά όποτε χρεώνεται.

Πάντως είμαι περήφανη γιατί δεν έχω αγοράσει ούτε μια σακούλα σε 25 μέρες. Προτιμώ να τα κουβαλήσω στα χέρια παρά να δώσω κερατιάτικα λεφτά σε κλέφτες (επίσης είμαι τσιφούτα αλλά μην το κάνετε θέμα :pfff:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό που μου είπαν κάποιοι είναι ότι την χρεωνουν στην απόδειξη γιατί πρέπει να φαίνεται, και μετά τα αφαιρούν. Δηλαδή ουσιαστικά τις χρεωνονται οι καταστηματάρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εννοείται πως οι σακούλες που χρεώνονται θα πρέπει και να καταγράφονται. Κακώς δε σου έδωσε τα ρέστα συμπεριλαμβάνοντας τις σακούλες που χρέωσε. Θα έπρεπε να ζητήσεις τα λεφτά σου. Αν δεν βολεύουν τα ρέστα τα κάνει υπέρ του πελάτη (δεν έχω να σας δώσω λέμε 7 λεπτά, την άλλη φορά μού τα δίνετε). Δεν μπορεί να αποφασίσει μόνη της να μην σού δώσει τα ρέστα που δικαιούσαι. Η σακούλα είναι έξοδο και καταγράφεται κανονικά όποτε χρεώνεται.

Ώπα ώπα, προέτρεξες λίγο. Η σακούλα ήταν τυπικά χρεωμένη στην απόδειξη αλλά στα ρέστα μου έδωσε κανονικά όσα θα μου έδινε κι αν δεν υπήρχε η χρέωση της σακούλας στην απόδειξη.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι στα super market, ή τουλάχιστον αυτό που πηγαίνω εγώ, ότι δεν αναφέρονται οι σακούλες από μαναβικής προιόντα.

Οπότε το θέμα μου δεν είναι αν οι σακούλες που χρεώνονται πρέπει και να καταγράφονται αλλά το αν πρέπει σε κάθε περίπτωση να καταγράφονται.

Πάντως είμαι περήφανη γιατί δεν έχω αγοράσει ούτε μια σακούλα σε 25 μέρες. Προτιμώ να τα κουβαλήσω στα χέρια παρά να δώσω κερατιάτικα λεφτά σε κλέφτες (επίσης είμαι τσιφούτα αλλά μην το κάνετε θέμα :pfff:).

Κι εγώ συνήθως κουβαλάω σακούλα αλλά είδα στο δρόμο μου κάτι απίστευτα μανταρίνια και τα λiμπίστικα. :P
Tι να έκανα, στο χέρι ένα-ένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
https://www.kathimerini.gr/946507/article/epikairothta/ellada/h-plastikh-sakoyla-feygei

Σύμφωνα με άρθρο της Καθημερινής, τα πρώτα στοιχεία δείχνουν μείωση στην κατανάλωση πλαστικής σακούλας στα super market έως και 50%. Την ίδια στιγμή, οι υπόλοιποι κλάδοι κάνουν ελαφρώς... την πάπια, κύριως όσον αφορά τον κλάδο της εστίασης, με άλλους να απορροφάνε το φόρο και άλλους απλά να αδιαφορούν.

Προσωπικά, μου κάνει μεγάλη εντύπωση το νούμερο αυτό, καθώς σημαίνει ένα από τα δύο πράγματα:
Είτε γινόταν μεγάλη σπατάλη στην κατανάλωση σακούλων όλα αυτά τα χρόνια και με το μέτρο άρχισε να γίνεται πιο ορθολογική χρήση τους, είτε έχουμε μάθει στη νοοτροπία ότι δεν θα κάνουμε ποτέ τίποτα σωστά, εκτός αν έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας να μας επιβλέπει και να μας φοβερίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
https://www.kathimerini.gr/946507/article/epikairothta/ellada/h-plastikh-sakoyla-feygei

Είτε γινόταν μεγάλη σπατάλη στην κατανάλωση σακούλων όλα αυτά τα χρόνια και με το μέτρο άρχισε να γίνεται πιο ορθολογική χρήση τους, είτε έχουμε μάθει στη νοοτροπία ότι δεν θα κάνουμε ποτέ τίποτα σωστά, εκτός αν έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας να μας επιβλέπει και να μας φοβερίζει.

Kαι τα δύο ισχύουν εξίσου. Και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα δε μου κάνει εντύπωση, έτσι γίνεται παντού, κάπου εκεί είναι τα ποσοστά. Πρόκειται για δοκιμασμένα μέτρα. Το ζήτημα είναι να μη μείνουμε εκεί και να ακολουθηθεί όλη η διαδικασία μέχρι την οριστική ομαλή απόσυρση της πλαστικής σακούλας από την αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μείωση 76% στο πρώτο τρίμηνο του 2018 λόγω επιβολής φόρου στην κατανάλωση πλαστικής σακούλας. 3 εκατομμύρια έσοδα υπέρ του περιβαλλοντικού ταμείου του κράτους, 1 εκατομμύριο από απόδοση ΦΠΑ. Απαιτείται περαιτέρω μείωση στο ~85% για την επίτευξη του νούμερου-στόχου της ΕΕ για 90 σακούλες ανά κάτοικο το χρόνο μέχρι το τέλος του 2019.

Πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Είδατε που κι ο Έλληνας φοβέρα θέλει; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μετα θα επιβάλλουν και στα πλαστικά ποτήρια του καφέ τέλος και θα πηγαίνουν όλοι με τις κούπες στα coffee island για γέμισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και καλά θα κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αντισυνταγματική στην Ελλάδα η απαγόρευση πώλησης καφέ στο χέρι. Τι θα κάνουν οι φοιτητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Έρχεται ο κυρ Κάρολος και μας το παίζει οικολόγος επειδή ήπιε το φρέντο καπουτσίνο δίχως καλαμάκι. Να τον δω πως θα πιει φραπεδιά που'χει ιξώδες στο θεο χωρίς σπαστό καλαμάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top