Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για επιβεβαίωση - μη τρέχω και στήνομαι τζάμπα να εξυπηρετηθώ.

Για να βγάλει κάποιος κάρτα ανεργίας πρέπει να έχει τελειώσει με τη σχολή ή να έχει Χ ένσημα;
Μήπως έχει αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν έχεις τελειώσει την σχολή και δεν εργάζεσαι μπορείς να γραφτείς. (υπάρχει στο site τους κατηγορία με FAQ, δες και εκεί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΚ.

Σ' ευχαριστώ πολύ, Ερινύς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα βουητο στα αυτιά. Πηγα σε 2 ωριλα, μου έκαναν ακοόγραμμα, ο πρώτος μου είπε ότι ίσως οφειλεται σε ένα κρυωμα που με ταλαιπωρησε πριν λίγο καιρό και θα περάσει, ο δεύτερος μου είπε ότι η ακοή μου είναι καλή (ούτε πολύ καλή ούτε χαλια), μου είπε τι είναι οι εμβοες, αλλά κάτι ουσιαστικό δεν μου είπε. Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως οφειλεται σε κάτι άλλο όπως υπόσταση ή υπέρταση (εχω σίγουρα ορθοστατική υπόταση) ή ακόμη και στον αυχένα ο οποίος με ταλαιπωρει το ίδιο διάστημα. Σε τι γιατρό θα πρέπει να απευθυνθω? Σκέφτομαι ότι αν πάω σε παθολογο, οκ θα μου μετρησει την πίεση, αλλά θα εξετάσει όλα τα ενδεχομενα? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να φταιει? πχ σιδηρος? Μήπως πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό? Ξέρω ότι οι εμβοες δεν θεραπευονται και παρόλο που το αποδεχτηκα από την πρώτη στιγμή, θέλω να αποκλεισω όλα τα ενδεχομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Επειδή το ίδιο θέμα αντιμετώπιζε και συγγενικό μου πρόσωπο (που είχε επίσης επισκεφτεί πριν διάφορους ΟΡΛ, χωρίς να βρεθεί κάποιο πρόβλημα)και κατόπιν ιατρικής συστάσεως οτι το πρόβλημα ενδέχεται να είναι νευρολογικό, ο καθ'ύλην αρμόδιος γιατρός που συστήνεται είναι της ανάλογης ειδικότητας.
Βέβαια συνήθως δεν θεραπεύεται αλλά, όπως λες, για να είσαι σίγουρη και για να σου συστήσει ορισμένες τεχνικές ίσως, που θα βοηθήσουν ώστε η ενόχληση να μετριαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@alcyone σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το κοιταξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παρακαλώ.

Γενικά πάντως, τις περισσότερες φορές οι εμβοές έχουν να κάνουν με τη μικροκυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή είναι κάπως δύσκολο να μου ταχυδρομήσουν το πτυχίο των αγγλικών μου, γίνεται να βγάλω αντίγραφο; Μπορώ ν' απευθυνθώ σε κάποιο φροντιστήριο εδώ που βρίσκομαι, ώστε να το πάρω πιο εύκολα κι άμεσα, ή πρέπει να επικοινωνήσω με το φροντιστήριο που πήγαινα και να μου το στείλουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μπορείς να το πάρεις από οποιοδήποτε φροντιστήριο συνεργάζεται με τον φορέα πιστοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ, alcyone. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος ποιο νερό είναι καλύτερο; Το ανθρακούχο ή το μεταλλικό; Επίσης είναι βλαπτική μακροπρόθεσμα η μεγάλη κατανάλωση ανθρακούχου νερού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Παιδια, δεν ξερω τι παιχτηκε με τον θερμοσυφωνα αλλα οταν ζεσταινω το νερο για κανα 20 λεπτο τοτε οταν παω στο μπανιο και ανοιγω τη βρυση της μπανιερας βγαζει λιγο νερο και πολυ καυτο αερα(ειναι εμφανες) τη 1η φορα που μου το εκανε ολο το σπιτι εγινε λες και ειχε μπει η αστυνομια με χιλιαδες καπνογονα.Τωρα αναγαζομαι να ζεστενω το νερο για λιγοτερο χρονο αλλα και να εχω το νου μου στο διακοπτη. Τι μπορει να εχει ? γνωριζει κανενας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παιδια, δεν ξερω τι παιχτηκε με τον θερμοσυφωνα αλλα οταν ζεσταινω το νερο για κανα 20 λεπτο τοτε οταν παω στο μπανιο και ανοιγω τη βρυση της μπανιερας βγαζει λιγο νερο και πολυ καυτο αερα(ειναι εμφανες) τη 1η φορα που μου το εκανε ολο το σπιτι εγινε λες και ειχε μπει η αστυνομια με χιλιαδες καπνογονα.Τωρα αναγαζομαι να ζεστενω το νερο για λιγοτερο χρονο αλλα και να εχω το νου μου στο διακοπτη. Τι μπορει να εχει ? γνωριζει κανενας?

Πιθανότατα χρειάζεται να χαμηλώσει η θερμοκρασία του θερμοστάτη.
Αν δεν ξέρεις πώς, ένας ηλεκτρολόγος θα ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Πιθανότατα χρειάζεται να χαμηλώσει η θερμοκρασία του θερμοστάτη.
Αν δεν ξέρεις πώς, ένας ηλεκτρολόγος θα ξέρει.

Ειναι σε ενα σημειο που αναγραφει τους κελσιου βαθμους απο 30-80 κελσιου ? Αλλα και παλι γιατι να βγαζει καυτο αερα,δηλαδη το σπιτι ειχε ντουμανιαση απο καπνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Έχω δύο παράξενες απορίες παιδιά. Να είστε επιεικείς επί της χαζομάρας :redface:

Α) Γιατί αν ο χαρταετός πέσει σε καλώδια της ΔΕΗ, αυτός που τον κρατάει παθαίνει ηλεκτροπληξία; Αφού και τα υλικά και ο σπάγκος δεν είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού. :hmm:

B) Αν κάποιος είναι ας πούμε μέσα στο μετρό και καθώς το μετρό τρέχει, πηδήξει στον αέρα (φανταστείτε ένα απλό πήδημα στη θέση που βρίσκεται που θα έχει ως αποτέλεσμα για μερικά milliseconds να μην έχει επαφή με το δάπεδο του οχήματος), δεν θα έπρεπε στο διάστημα που δεν ακουμπάει στο δάπεδο, να παρασυρθεί προς τα πίσω βαγόνια; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γιατί αν ο χαρταετός πέσει σε καλώδια της ΔΕΗ, αυτός που τον κρατάει παθαίνει ηλεκτροπληξία; Αφού και τα υλικά και ο σπάγκος δεν είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού.
Το ρεύμα είναι πολύ άτιμο πράγμα. Όσο αυξάνεται η τάση, τόσο χαμηλώνουν τα standards που έχει για το τι υλικό αποτελεί καλό αγωγό του ηλεκτρισμού. Επειδή λοιπόν δεν ξέρουμε για το σπάγγο από που τον αγόρασες / τι υλικό ειναι / πόσο υγρασία έχει η ατμόσφαιρα κάνεις το safe πράγμα και θεωρείς ότι είναι αγώγιμος.

Αν θεωρήσεις ότι δεν είναι αγώγιμος ο σπάγγος πάλι δημιουργείς προβλήματα αν πιαστεί ο αετός σου στα καλώδια, γιατι θα βραχυκυκλώσει τα καλώδια μεταξύ τους, είτε με πίεση στο καλώδιο, ή επειδή είναι ο αετός αγώγιμος. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα
  • Διακοπή της ηλεκτροδότησης (λόγω προστασίας)
  • Δεητζήδες της βάρδιας να τρέχουν "γιορτάρες μερες ----- τους αετούς μου" (actual quote)
  • Πιθανά φλεγόμενα κομμάτια αετού η λιωμένου καλωδίου που πεφτουν πανω στην οικογένεια που picnicιάζεται απο κάτω ανέμελη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
to Α) απαντήθηκε. Αναφέρεται πιτσιρικάς που συνήθιζε να κατουράει από το μπαλκόνι του τα καλώδια της ΔΕΗ. Και που κατέληξε λιθάνθρακας όταν κάποια στιγμή τα τσίσα του έτυχε να σχηματίσουν συνεχή στήλη κάτουρου αγώγιμη. (Δεν ξέρουμε και το διαιτολόγιό του βέβαια αλλά ούτε και ενδεχόμενη συγγένεια του με τον Κουταλιανό κι αν κατουρούσε ρινίσματα))
Στο Β) τώρα. Πόσο μειώθηκε λόγω αντίστασης αέρα πχ το μηδενικό Δv συρμού (και δαπέδου άρα)-πηδηχτούλη σ' αυτά τα μιλισεκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι στο B.. δεν έχεις αντίσταση, ο αέρας ταξιδεύει μαζί με το βαγόνι και έχει την ίδια ταχύτητα. Άρα και η ταχύτητά του πηδηχτούλη είναι ίδια με του βαγονιού και η αδράνεια θα τον κρατήσει στην ίδια ταχύτητα, και άρα θέση σε σχέση με το βαγόνι κατά το άλμα. Αυτό που περιγράφει θα γίνει αν κατά τη διάρκεια του άλματος αλλάξει η ταχύτητα του βαγονιού (γκαζώσει η φρενάρει απότομα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
ε, τότε κονομάμε τσαντιά από την γκομένα εμπρός μας ή καντήλια από την παππουλάθρα πίσω μας :loltooth::loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top