Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οπως λεει ο σοφος λαος ¨never skip leg day"

Πιασε καθισμα και/η dead lift, οποσδηποτε, μην τα φοβασαι ειναι πολυ φυσικες κινησεις που η καθιστικη ζωη μας εκανε να τις ξεχασουμε. Απαξ και κρατας τη κοιλια μεσα και το στηθος εξω εισαι οκ. Μην ακους τις βλακειες "τα γονατα πισω απο τις μυτες κτλ" παπαριες ειναι αυτα. Γενικα θα επρεπε να εχεις σαν πρωτο στοχο 100 κιλα καθισμα. Μακροπροθεσμα 1.5χΣΒ.

Το θεμα με τα ποδια ειναι οτι ειναι οι μεγαλυτερες μυικες ομαδες του σωματος οποτε προκαλουν σαφως μεγαλυτερη συστημικη ανταποκριση, η οποια βοηθαει τον αναβολισμο γενικα. Οταν προπονησεις ποδια θα παραγεις περισοτερο τεστοστερονη και αυξητικη ορμονη πχ που θα βοηθησει και το στηθος.

έχεις να προτείνεις κανένα routine; πχ ss, sl x5, icf, f5 όλα το ίδιο δουλεύουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
έχεις να προτείνεις κανένα routine; πχ ss, sl x5, icf, f5 όλα το ίδιο δουλεύουν;

Δεν ξερω τα ακρωνυμα. Τι σημαινουν?

edit: Τα εψαξα οκ.

Ε καλα ειναι, αν τα αντεχεις καλα ειναι. Κοιτα να λεμε του στραβου το δικιο, σηκωνεις βαρια πραγματα -> δυναμωνεις, τωρα οι λεπτομεριες shit high and watch που λενε στο χωριο μου.

Θυμιζουν λιγακι powerlifting τυπου προπονησεις, οχι οτι εχει κατι εγγενως κακο αυτο. Γενικα το πιο σημαντικο ειναι να προσεχεις και να ακους το σωμα σου, τους πονους, τη διαθεση, την αναρωση, τον υπνο.

Στη βαση της η προπονηση τι ειναι?

Καταστρεφεις το σωμα σου ελεγχομενα με την προοπτικη να αναπλασθει ωστε να ανταπεξελθει στην επιβαρυνση. Η *τελεια* προπονηση θα ηταν αυτη που σε βρισκει ακριβως στο οριο της υπερπροπονησης, αλλα αυτο ειναι παρα πολυ εξατομικευμενο. Οπως ελεγε και ενας απο τους μεντορες μου "if you undertrain you move forward slowly, if you overtrain you move backwards".

Υπαρχουν δυο μεγαλες κατηγοριες υπερπροπονησης: η δομικη και η νευρικη.

Η δομικη σημαινει οτι κατι στο σωμα χαλασε, τα συμπτωματα ειναι βασικα οτι πονας καπου, θλαση, διαστρεμα, συμφυση, τενοντιτιδες κτλ κτλ.

Η νευρικη σημαινει οτι το κεντρικο νευρικο συστημα σου δεν προλαβαινει να επαναφερει τους νευροδιαβιβαστες σου στα φυσιολογικα τους επιπεδα. Τα κινητικα κεντρα του εγγεφαλου χρησημοποιουν κυριως ντοπαμινη, αδρεναλινη και νοραδρεναλινη. Οταν αυτα μειωνονται τα πρωτα συμπτοματα ειναι εξωπυραμιδικα (πεταρισμα στα βλεφαρα και σε αλλες μυικες ομαδες, δυσκολια να κοιμηθεις, τρεμουλο και ανησυχεια στα ποδια). Σιγα σιγα εμφανιζονται συμπτωματα που θυμιζουν πολυ κλινικη καταθλιψη, ελειψη κινητρου, ανηδονια κτλ κτλ.

Οι πρωταρηδες *οτι* και να κανουν νευρικη κοποση δεν εχουν. Οι εμπειροι αθλητες μπορουν να τα παθουν ολα.

Ξαναλεω, αν δεν μπορεις να τρεξεις σταθερα 20 λεπτα και να κανεις καθισμα η αρσεις 1.5χΣΒ η νευρικη υπερπροπονηση ειναι πολυ πολυ δυσκολη.

Συγγνωμη για την πολυλογια.

Πες εσυ ποσο κανεις παγκο και καθισμα, σωματικο βαρος και ηλικια και το πιανουμε απο εκει.

3χ10, 3χ8, 3χ6, 2χ2 ειναι ας πουμε μια χαρα. Ολα καλα ειναι αρκει να μην τραυματιζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν κάνω πρακτικά τελείως beginner είμαι :P πες βαριά βαριά πάγκο 50kg x5, squat 45kg x5, lat pulldown 45kg x8, (24 χρονών 75kg)

δοκιμάζω για την ώρα το routine αυτουνού εδώ https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=159678631 αλλά λίγο η γάμησέ τα διατροφή λίγο το ότι έχω σκιπάρει κάμποσες days δε περιμένω και γαμάτα αποτελέσματα. για αεροβική πάντως κανείς δεν αναφέρει κάτι, σκεφτόμουν ξέρω γω τις κυριακές τίποτα σε στυλ HIIT αλλά ακόμα δε κάνω τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Ποπο τι εκανες τωρα, αν ψαξεις το nickname εχω φορουμ απο το 2004 στο bodybuilding.com, πανε 14 χρονια σχεδον, ελεος γερασα.

Μια χαρα ειναι το προγραμμα. Απλα πρπεει να προσεχεις να μην τραυματιζεσαι και μαθε οσο καλυτερα μπορες τις κινησεις, οπως λενε repetition makes permanent not perfect.

Θες αεροβικες, οποσδηποτε, κανουν αναριθμητα καλα μακροπροθεσμα. Τα βαρη ειναι εξαιρετικα για ανασυσταση συνολικα αλλα η αεροβικη προπονηση ειναι πιο κοντα στις λειτουργιες του ανθρωπινου σωματος. Υποθετω γυμναζεσαι για να δειχνεις και να αισθανεσαι καλα, οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο σωστα?

Αεροβικες κανε αν προλαβαινεις στις ενδιαμεσες μερες σαν αποκατασταση μαζι με μπολικες διατασεις η κανενα πιλατες τυπου προγραμμα.

Μια φορα τη βδομαδα θες σταθερο τζοκινγκ, κανει πολυ καλο, ειναι βασικο να μπορεις να τρεξεις 20 λεπτα συνεχομενα. Πες το μια ολοκληρη μερα αυτο, υποθετω κανεις βαρη Δ-Τ-Π οποτε τριτη και πεμπτη κανε hiit τυπου αεροβικες και το σαββατο δουλευε στο να φτασεις 20 λεπτα jogging, ξεκινα με 2 λεπτα τζογκ, 1 λεπτο ξεκουραση μεχρι να εχεις 20 λεπτα λειτουργικα τρεξιμο, μετα 3 λεπτα, μετα 4, 5, 10, 20.

Για HIIT θα σου ελεγα να μην κανεις τρεξιμο, καλυτερα ποδηλατο η κανα ελειπτικο, δεδομενου οτι δεν εχεις εμπειρια απο παιδι στον αθλητισμο με το πολυ τρεξιμο θα παθουν οι τενοντες και τα καλαμια σου. Ενα ωραιο προγραμματακι ποδηλατο ειναι αυτο:

20 sec γρηγορα (110-120 rpm σε μετρια αντισταση) 20 sec πολυ χαλαρα, ισα να κουνας τα ποδια σου
30 sec / 30 sec
40/40
50/50
60/60
50/50
40/40
30/30
20/20

κανε και καμια 500αρα συνολο ασκησεις για το κορμο (κοιλιακους, ραχιεους, σανιδες κτλ κτλ) και ενα φουλ 10λεπτο με καλες διατασεις και εισαι καλυμενος για το πρωτο τριμηνο.

Αν εισαι συστηματικος με τη προπονηση σου (συστηματικος = να βγαζεις κατα μεσο ορο τουλαχιστον 4 προπονησεις τη βδομαδα) η διατροφη δεν εχει πολυ σημασια ΕΦΟΣΟΝ δεν ειναι ποιοτικα τραγικη.

Μην τρως τυροπιτα με μιλκο το πρωι, μακαροναδα το μεσημερι και πιτσα το βραδυ. Οι βασεις της διατροφης σου θα πρεπει να ειναι:

Πηγες πρωτεινης σχετικα καθαρες, πχ μην τρως γυρο επι μονιμου βασεως.
Πηγες λιπαρων σχετικα καλες, ελαιολαδος, ξηροι καρποι, ταχινι
Φρουτα
Λαχανικα
Το σημαντικο ειναι οσο μπορεις να αποφευγεις τους πολλους υδατανθρακες, δεν εννοω υπερβολες τυπου ατκινς η παλεο βλακειες, εννοω μην τρως πολλα μακαρονια, πολλες ζαχαρες, πολλα ψωμια.
Απο υδατανθρακες βρομη, πατατες, ρυζι.

Απαξ και βγαλεις τρεις μηνες ετσι (παλι χωρις υπερβολες, 24 χρονων εισαι, βγες φαε κρεπα, πιες ποτο κτλ κτλ, δεν μπορεις να κοψεις τη ζωη σου) θα δεις πως σου παει και θα ειναι ετοιμο το μυαλο σου να αποφασησει αν ο χωρος ειναι κατι που σε ενδιαφερει οποτε και κοιτας προγραμματα διατροφης και προπονησης η απλα εισαι οκ με αυτα και συνεχιζεις ετσι εφ ορου ζωης. Σε ενα χρονο αν εισαι υποτυποδος συστηματικος και δεν χανεις ποτε πανω απο μια βδομαδα συνεχομενα προπονηση το σωμα σου θα ειναι μια χαρα, ισως οχι με πληρες six pack, αλλα ξες, who cares, οι μισες γκομενες θελουν κοιλιτσα να κουρνιαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
epote λες συνεχεια να μπορει κάποιος να τρέξει συνεχομενα 20 λεπτά εγω που βγάζω 45-50 λεπτά αμα το πάρω γραμμη τι ειμαι σουπερμαν; :D

Τζοκιν απλό μπορω να τρέξω άνετα για 1 ώρα. Χθες ηταν κλεισο το γυμναστηριο και πηγα να κάνω προπονησούλα παραθαλλάσια σε εναν ποδηλατοδρομο. Ειχε να κάνω έλξεις.

Αρχικά έτρεξα 10λεπτά με σακιδιο στην πλάτη (ειχε μέσα νερο - 1 φανελα ακομα , γάντια , το κινητο μου κτλπ) μετα έκανα διατάσεις έβαλα μουσικη στο κινητό και ξεκινησα το κυριο μέρος
-35 έλξεις (σετ των 5 επαναληψεων) αλλα δεν έκλεβα πηγαινα μεχρι κάτω και ξανά πάνω.
-κάμψεις συνολικα έκανα μια 120αρα. 20 επαναληψεις επι 6 σέτ. Στο τελευταιο κουράστηκα.
- Κοιλιακους (100 κανονικους) 50 χαμηλους.
- Καθισματα (100) 25 * 4
- Αναπηδησεις (100)
- διατάσεις χέρια και επιστροφη με τζοκιν αλλα 10 λεπτά.

Διατροφη σημερα σχετικά καλή. Με άριστα το 10 θα βάλω ενα 7.

Πρωϊ 1 γιαουρτι 2% , 20γρ μέλι , 1 σταφιδοψωμο απο το φουρνο (μου ειπαν οτι δεν έχει ζάχαρη μονο οι σταφιδες αλλα δεν τους πιστευω)
δεκατιανο 1 χυμο αμιτα μοσιον + 1 τοστ με ψωμι ολικης και τυρι χαμηλών λιπαρών.
Μεσημερι 200γρ ψάρι κολιό με μεγάλη σαλατα μαρουλι και ντομάτα.
απογευμα 1 σουβλάκι με πιτα αλαδωτη ντομάτα μαρουλι και τζατζικι
βράδυ πατατες βραστες 1 μεγαλη μαρουλοσαλάτα 50γρ φέτα , 1 φέτα ψωμι ολικης.

Αν με ρωτησεις που έχασα σημερα και εβαλα 7 στα 10 θα σου πω το σταφιδοκουλουρο (δεν ειχα κουάκερ και επρεπε να πάω εκτακτα στη δουλεια)
θα σου πω επισης το τζατζικι αλλα το γουσταρα και τέλος τα 50γρ φέτα το βράδυ. Τραγικά δεν ειναι αλλα ουτε και τέλεια.

Κατα τα αλλα σαβουρα εχω να βάλω απο την Παρασκευη που κτυπησα μια κρέπα γλυκεια! Και 2 μπάλες παγωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
epote πως μπορει κάποιος να προλάβει το σύνδρομο υπακρωμιακής προστριβής ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Κατσε να δεις που θα γνωριζομαστε, στη βουλα μενεις?

Βγαζεις καμποσα σετ με ΣΒ, (πους απ κτλ), αν θες να συνεχισεις να κανεις καλισθενικου τυπου ασκησεις και να εχεις προοδο μαλλον θα πρεπει να κοιταξεις σε λιγο πιο εξιδεικευμενα body weight training προγραμματα. Η προπονηση δυναμης που κανουν οι ενοργανιστες ειναι καλη, αλλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε αυτα. Το gymnastic bodies ειναι απο ξερω το καλυτερο, και το reddit εχει ενα ολοκληρο subreddit που υποθετω θα θελει ξεσκαρταρισμα να βρεις αυτο που θα σου ταιριαζει.

Δεν ειναι οτι πρεπει να βγαζεις ΑΚΡΙΒΩΣ 20 λεπτα, αλλα τουλαχιστον 20, αν μπορεις παραπανω και σου αρεσει πολυ καλα κανεις, run like the wind, εγω πανω απο 20λεπτο καλυτερα σκοτωσε με, βαριεμαι αφορητα.

epote πως μπορει κάποιος να προλάβει το σύνδρομο υπακρωμιακής προστριβής ;;;

οιιιι...πρωτα απο ολα διαλεγε τους γονεις σου καλυτερα.

βασικα οκ για οσους δεν ξερουν η υπακρωμιακη προστριβη (shoulder impingement) ειναι ονομασια για ενα σετ προβληματων που προκαλουν πονο στον ωμο.

υπαρχουν δυο τυποι ακρωμιου, το ισιο και το κυρτο, αν εχεις το κυρτο εισαι πιο επιρεπης.

γενικα θα πρεπει να βρεις ποιες ασκησεις σε ερεθιζουν και να τις αποφευγεις, να κανεις ασκησουλες για το στροφιεο πεταλο και να εχεις καλες (αλλα οχι υπερβολικες) διατασεις στους ωμους. Λιγα πραγματα:P

*συνηθως* (αλλα οχι παντα) ο υπερακανθιος σφιγγει και κανει το ακρωμιο να πιεζει τον ακρωμιαιο θυλακα και να τον ερεθιζει. Ενας ευκολος τροπος να δεις αν οι υπερακανθιοι ειναι σφιχτοι ειναι να κατσε σε ενα τοιχο με τα χερια χαλαρα στα πλαγια αν οι παλαμες ειναι παραλληλες εισαι οκ, αν οχι και οι νοητες προεκτασεις τον παλαμων μπροστα τεμνονται τοτε ειναι σφιχτοι (οι περισοτεροι ανθρωποι ετσι ειναι).

για να το φτιαξεις αυτο θες καλες διατασεις στο στηθος και να δυναμωσεις τους μυς της ωμοπλατης.

καπως πρεπει να στα δειξω.

πχ δες εδω: https://www.aafp.org/afp/2003/0315/p1315.html

της ενοργανης εχουν αρκετες καλες ασκησεις αλλα δεν ξερω τα ονοματα, θα τραβηξω τιποτα φωτο να δεις.

edit: οι ωμοι θελουν προσοχη, ειναι ελευθερη αρθρωση με μεγαλο ευρος κινηση και κακιστη νευρωση και αιματωση. Οι τραυματισμοι στους ωμους γινονται εκφυλιστικοι σχετικα γρηγορα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Δηλαδη για να προλάβεις τραυματισμούς στους ώμους πρέπει να δυναμώσεις την ωμοπλάτη σου. Αυτό φανταζομαι γινεται με τις κλασσικές ασκησεις πλάτης. Μονοζυγο - ορθια κωπηλατικη με μπάρα - εμπροσθολαιμιες - οπισθολαιμιες κτλπ


Προφανως και πριν από μια προπονηση στήθους κάνω διατάσεις για τους ώμους. Συνηθως κάνω και καλη προθέρμανση παιρνω 2 βαράκια των 2-4 κιλών και κάνω εκτάσεις και προτάσεις και πιέσεις ώμων. Στο τέλος από κάθε προπονησης με βάρη κάνω τις διατάσεις στα χέρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Δηλαδη για να προλάβεις τραυματισμούς στους ώμους πρέπει να δυναμώσεις την ωμοπλάτη σου. Αυτό φανταζομαι γινεται με τις κλασσικές ασκησεις πλάτης. Μονοζυγο - ορθια κωπηλατικη με μπάρα - εμπροσθολαιμιες - οπισθολαιμιες κτλπ

Πρεπει να δυναμωσεις την ωμοπλατη, αλλα ειναι μυς που δεν πιανουν οι κλασικες ασκησεις που περιγραφεις, μπορει να το κανουν και χειροτερο. Αν δεν ειναι τραυματισμενος ο ωμος σου μην τον πειραζεις προφανως.

Οι μυς που πρεπει να δυναμωσουν για την υγεια των ωμων ειναι ολο το στροφιαιο πεταλο (rotator cuff για το γκουγκλ) δηλαδη υπερακανθιος, υπακανθιος, υποπλατιος και ελασωνας στρογγυλος. Οταν λεω ωμοπλατη τον υποπλατιο και στρογγυλο εννοω.

Το ζεσταμα δεν πρεπει να ζεστενει μονο τις μυικες ομαδες που θα δουλεψεις, πρεπει να ειναι γενικο.

5 λεπτα τρεξιμο, καμια 100η κοιλιακους/ραχιεους, τιποτα πους απς και διατασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
είμαστε πάλι εκτός θέματος -πρωτοφανές :Ρ ξέρω-, αλλά καθένας μας και οι έξεις του. Άλλος με τον καπνό κι άλλος με τις σοκολατίλες τις ζαχαρίλες και τις λίγδες. Δεκτό και σεβαστό. Μιά ένσταση μόνο, τα τσικάκια που κολλάνε με τις σοκολάτες ρε γμτι μου; :loltooth::loltooth:
Κι όσο για τα ιδιωτικά κολπάκια του καθενός μας, μάλλον πρέπει να ανοίξουμε άλλο νήμα. Προσωπικά έχω θέμα με την αφυδάτωση για παράδειγμα και όχι με τις υπογλυκαιμίες. Σε προπόνηση 3-3μιση ωρών, περίπου 3 ώρες σκάρτες καθαρή, και όχι στο εντελώς φορτσάτο, παίζει να χρειαστώ 6-7 λίτρα υγρά και πάλι θα έχω μείνει πίσω. Και εκεί σου έχω πατέντες (πχ μαύρο τσάι με τριμμένο τζίντζερ να μουλιάζει στο ψυγείο από την προηγουμένη χωρίς βράσιμο. Εσύ αν θέλεις και το μπορείς, βάζεις και λίγο μέλι). Ξεδιψάει και ενυδατώνει τρελά. Παγωμένο στο θερμός μαζί σου. Αλλά ξεφύγαμε


Eγω κανω 2 ωρες την ημέρα αλλα η μιση ώρα είναι διαλειματα και χαζολογάω - κουβεντιάζω με κανεναν θαμώνα του γυμανστηρίου. Δεν μ αρεσει το τζιντζερ. Λεμονονερο πινω για καθαρισμο το πρωϊ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Eγω κανω 2 ωρες την ημέρα αλλα η μιση ώρα είναι διαλειματα και χαζολογάω - κουβεντιάζω με κανεναν θαμώνα του γυμανστηρίου. Δεν μ αρεσει το τζιντζερ. Λεμονονερο πινω για καθαρισμο το πρωϊ.

Δοκίμασέ το γμτο! Αν δεν σου αρέσει, τρίψε λίγο μέσα για αρχή. Και πως το λεμόνι, και χυμός και ξύσμα, πάει τρελά με πιπερόριζα και τσάι, γεγονός.
Όσο για τα διαλείμματα, κι εγώ μετά την πρώτη 1-1μιση ώρα κάνω τις στάσεις μου. Τσιγάρο και διατάσεις και να αποφορτίζεται ο πισινός μου. Αν και τελικά όλο ορθοπέταλο το πάω το τελευταίο μισάωρο :Ρ
(Ενδιαφέρον το νήμα που μετακομίσαμε. Είμαι ακόμα στην αρχή αλλά είναι εκπληκτικό τι διαβάζει κανείς. Το μονόζυγο αναστέλλει την ανάπτυξη καθ' ύψος!!!! Και συγχρόνως εκθειάζεται το πάουερ πλέητ!!!! Το οποίο συγχέεται με παθητική γυμναστική!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ελα ρε κάνεις τσιγάρο μετά το ποδηλατο! χαχα ελεος. Τι ειστε εσεις οι καπνιστες.


Ο μονοζυγος είναι γαμάτη άσκηση για πλάτη. Αλλα το κακο με αυτές τις ασκησεις με το βάρος του σώματος είναι ότι μετά από καιρο μένεις στάσιμος και ουσιαστικά δεν αποκτάς μυϊκη δυναμη αλλα μυϊκή αντοχή. Εκτος και αν το ψάξεις με δυσκολότερες εκδοχές αυτων των ασκήσεων.


Σήμερα θα πάω για ώμους - πλάτη. Χθες έκανα ποδια. Προχθές στήθος - τρικέφαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ελα ρε κάνεις τσιγάρο μετά το ποδηλατο! χαχα ελεος. Τι ειστε εσεις οι καπνιστες.


Ο μονοζυγος είναι γαμάτη άσκηση για πλάτη. Αλλα το κακο με αυτές τις ασκησεις με το βάρος του σώματος είναι ότι μετά από καιρο μένεις στάσιμος και ουσιαστικά δεν αποκτάς μυϊκη δυναμη αλλα μυϊκή αντοχή. Εκτος και αν το ψάξεις με δυσκολότερες εκδοχές αυτων των ασκήσεων.


Σήμερα θα πάω για ώμους - πλάτη. Χθες έκανα ποδια. Προχθές στήθος - τρικέφαλους.

όντως το μονόζυγο είναι μιά καλή ισομετρική άσκηση για όγκο στους μυς ωμικής ζώνης και βραχιόνιους. Εννοείται συμπληρωματική ενός προγράμματος. Τίποτε δεν δουλεύει από μόνο του, πλην ενός οργάνου ίσως κι αυτό υπό συζήτηση. Που παρεμβαίνει στην αναστολή ανάπτυξης στο ύψος όμως; Αυτοί οι μύθοι, αμάν.
Ντεβίλ σαν εξόφληση με δόσεις ακούγεται αυτό μωρέ :loltooth::loltooth::loltooth:.
Τε σπα, σε ζηλεύω που έχεις την πολυτέλεια του κάθε μέρα. Κατά περιόδους την είχα και 'γω και είναι όντως τέλειο, μονίμως φτιαγμένος
Ελα ρε κάνεις τσιγάρο μετά το ποδηλατο! χαχα ελεος. Τι ειστε εσεις οι καπνιστες.

μετά όχι. Για 2ωρο τουλάχιστον. Για κατά την διάρκεια μιλάω, 1-2 θα τα κάνω. Στα διαλείμματα για φρουτάκια και χυμούς-υγρά. (Είπα ποτέ πως δεν είναι μλκία; Τυχαία η ανοχή μου λες για τους λιγδο-σοκολατοφάγους; Καθένας μας και οι ιδιοτροπίες του :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εντάξει ρε συ αμα τελειώνεις από τη δουλειά κατά τις 4 πάς σπιτι κατά τις 4 και τέταρτο (είμαι εκτος Αθηνων τώρα) οποτε δεν έχω μεγάλη χασουρα χρονου στις μετακινήσεις. Θα φάω κατά τις 4 και μιση. Θα πέσω για ύπνο κατά τις 5 και μισή θα σηκωθώ στις 7 θα κάνω καμια δουλειά και μετά γυμναστηριο. Θα γυρισω σπιτι θα κανω παλι καμια δουλειά και μετά ύπνο ή για κανα ποτάκι. Ολοι έχουν χρονο φιλε 1-2 ώρες την ημέρα σιγά. Αλλα βαριούνται δεν έχουν κινητρο.


Εδώ δεν βλέπεις τι γινεται με τους Τουρκους αμα έχουμε καμια επιστράτευση πως θα πάς με τη κοιλούμπα να πολεμήσεις;;; xaxa η γυμναστική πρέπει να βρισκεται σε καθημερινό πρόγραμμα. Είναι ένας ξεχωριστος τομέας της προσωπικότητας του ανθρώπο. Μπορει να χρειαστεί κάποια στιγμη να αμυνθείς ειτε εσυ ειτε να αμυνθείς υπερ της δικιάς σου ειτε υπερ της οικογενειάς σου κοκ. Μην τα θεωρούμε όλα δεδμενα και βουλιάζουμε σε έναν καναπέ τρώγοντας πατατάκια και μπουγάτσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εντάξει ρε συ αμα τελειώνεις από τη δουλειά κατά τις 4 πάς σπιτι κατά τις 4 και τέταρτο (είμαι εκτος Αθηνων τώρα) οποτε δεν έχω μεγάλη χασουρα χρονου στις μετακινήσεις. Θα φάω κατά τις 4 και μιση. Θα πέσω για ύπνο κατά τις 5 και μισή θα σηκωθώ στις 7 θα κάνω καμια δουλειά και μετά γυμναστηριο. Θα γυρισω σπιτι θα κανω παλι καμια δουλειά και μετά ύπνο ή για κανα ποτάκι. Ολοι έχουν χρονο φιλε 1-2 ώρες την ημέρα σιγά. Αλλα βαριούνται δεν έχουν κινητρο.


Εδώ δεν βλέπεις τι γινεται με τους Τουρκους αμα έχουμε καμια επιστράτευση πως θα πάς με τη κοιλούμπα να πολεμήσεις;;; xaxa η γυμναστική πρέπει να βρισκεται σε καθημερινό πρόγραμμα. Είναι ένας ξεχωριστος τομέας της προσωπικότητας του ανθρώπου. Μπορει να χρειαστεί κάποια στιγμη. Αλλιώς θα σε δει ο άλλος αμα εισαι λιγο ογκώδης και αλλιώς αν εισαι σαν μύγα. Μπορει να χρειαστεί.

κοίτα. Επαρχία είναι αλλιώς, τρελή οικονομία χρόνου. Αλλά πως ο καθένας ό,τι τον φτιάχνει και το έχει ανάγκη το εντάσσει και στις προτεραιότητες και την καθημερινότητά του, ισχύει. Ακόμα κι αν βγαίνεις για προπόνηση 9μιση -10 το βράδυ γενάρη και φλεβάρη. Και τα τελευταία χρόνια δεν είναι κι ό,τι σοφότερο να γυρνάς 1 το πρωί καταχείμωνο σε ερημιές. (Κορωπί μέχρι Βάρη ή κάτω από Βάρκιζα). Αλλά πάλι, όταν στα 19 μου ανέβαινα την Κηφισίας από άγιο Θωμά στα Μελίσσια και στον Διόνυσο ήταν πιο ασφαλές; Και τότε το ποδήλατο δεν ήταν ακόμα της μοδός όπως τα τελευταία 5-6 χρόνια που όσο να πεις έχουν λίγο το νου τους αυτοί μέσα στους κουβάδες, ανάθεμα κι αν συναντούσα καναν άλλο τρελό. Απλά ήσουν αόρατος για τους οδηγούς στο δρόμο τότε.
Τώρα, για την φυσική κατάσταση μιλώντας, σε εμένα τα λες; Φαντάρος πήγα μεγάλος, στα 25 γεμάτα. Και έβλεπες 17άρηδες στην διμοιρία που πήγαιναν να λουφάρουν στην γυμναστική και στα καψονάκια και στις πορείες ρε συ, έλεος δλδ. (Πάντως και στο 40λεπτο της γυμναστικής, είχαμε επιβάλλει στον υποσμηνία διάλειμμα για τσιγάρο στο 20λεπτο :P ).
(Για τον όγκο ας κάνω πως δεν το είδα με τους μουσκουλάτους, εκεί που πονάω με κοπανάς :P. H δική μου εκδίκηση είναι να τους πετάω τη γλώσσα έξω, σπάνια συμβαδίζουν τα 100 κιλά μούσκουλα με την καρδιοαναπνευστική αντοχή του πωρωμένου με την αεροβίωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Το έβγαλα το σχολιο για τους μυώδεις. Ηταν λιγο άκυρο. Αλλα σε γενικές γραμμες ο ογκος μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικά για κάποιον ο οποιος προτίθεται να κινηθεί απειλητικά εναντιον μας. Θα σε δει φορτωμένο οποτε θα καταλαβει ότι θα μαζέψει πολύ ξύλο ετσι και σε πλησιάσει. Οποτε δεν θα πλησιάσει κάν και αρα είναι και αυτό μια νίκη χωρις να πέσει ουτε ένα χαστουκι που λέμε! Χωρις να ανοιξει ρουθούνι!


Έχουμε γλιτώσει καυγά έτσι για αυτό στο λέω. Λεκτικά από μακρυά και έληξε το συμβάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το έβγαλα το σχολιο για τους μυώδεις. Ηταν λιγο άκυρο. Αλλα σε γενικές γραμμες ο ογκος μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικά για κάποιον ο οποιος προτίθεται να κινηθεί απειλητικά εναντιον μας. Θα σε δει φορτωμένο οποτε θα καταλαβει ότι θα μαζέψει πολύ ξύλο ετσι και σε πλησιάσει. Οποτε δεν θα πλησιάσει κάν και αρα είναι και αυτό μια νίκη χωρις να πέσει ουτε ένα χαστουκι που λέμε! Χωρις να ανοιξει ρουθούνι!


Έχουμε γλιτώσει καυγά έτσι για αυτό στο λέω. Λεκτικά από μακρυά και έληξε το συμβάν.

πες μου πως κάνεις πλάκα, οκ; Βρε μίλα ελεύθερα! Βάλε πάλι το σχόλιό σου άνθρωπέ μου!! Στην τελική, άδικο έχεις; Ή λες να με πειράζει πια; Καθένας μας και τα γονίδιά του, τι να γίνει;
Σε αυτό που λες με τις ντουλάπες, γενικά δεν έχεις άδικο. Με μιά επιφύλαξη. Ο ένας στους 20 ή τους 50 που θα τις πλησιάσει, θα είναι και ο τελευταίος που θα δουν. Πλην χειρουργού ή ιατροδικαστή που θα τους αναλάβει μετά. Στον τσίχλα ο άλλος ούτε μαχαίρι θα βγάλει ούτε θα τον υπολογίσει επειδή ακριβώς δεν πάει 100 κιλά. Κι αυτό θα είναι το μοιραίο του λάθος. (Και εδώ σου μιλάω εκ πείρας). Αν δεν έχεις μπράτσα σαν μπούτι χαμόν σεράνο, αυτό καθόλου δεν σημαίνει πως δεν έχεις δύναμη, συχνά περισσότερη και σίγουρα ανθεκτικότερη από τους μπρατσωμένους. (Εδώ κι αν σου μιλάω εκ πείρας όντας σε μιά δουλειά αρκετά χειρωνακτική όπου οι κόντρες μεταξύ μας αναπόφευκτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Το έσβησα γιατι είναι αυτό που λες ότι μπορει ο άλλος να είναι αδυνατος και να έχει εκπαιδευτεί στις πολεμικές τέχνες. Ήταν άστοχο ετσι οπως το έγραψα. Προσωπικά όπως έχω ξαναγραψει θεωρω ότι η γυμναστική μπορει να είναι πολλά ταυτόχρονα. Δηλαδη υγεια - αισθητική - άμυνα και μπορει να σε κάνει και καλυτερο στο σέξ! Μαζι με την υγιεινή διατροφή. Αλλα όπως έγραψες και εσύ το να εισαι γυμνασμένος και να φαινεται και με λιγο ευστροφία στο μπλα μπλά μπορει να αποτρέψει σοβαρούς καυγάδες. Ακομα και ένας ληστης δεν θα σε πλησιαζε στο τρένο γιατι ξέρει ότι θα φάει πολύ ξύλο.


Τελικά δεν έφαγα σοκολάτα σήμερα έφαγα φακορυζο το μεσημέρι μετά έπεσα για ύπνο κατά τις 7 και μισή και σηκώθηκα στις 9! Εφαγα μια μπανάνα και έφυγα σφαιρα για γυμναστηριο γυρισα κατά τις 11 παρά και έφαγα ένα τεραστιο μπωλ λαχανο σαλατα με ξυδάκι αβοκάντο και λεμονάκι και παξιμάδι και 2 καλαμάκια κοτοπουλο. Φιλε ηταν πολύ φοβερη η σαλάτα. Και ειδικά το αβοκάντο έδενε μέσα φοβερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το έσβησα γιατι είναι αυτό που λες ότι μπορει ο άλλος να είναι αδυνατος και να έχει εκπαιδευτεί στις πολεμικές τέχνες. Ήταν άστοχο ετσι οπως το έγραψα. Προσωπικά όπως έχω ξαναγραψει θεωρω ότι η γυμναστική μπορει να είναι πολλά ταυτόχρονα. Δηλαδη υγεια - αισθητική - άμυνα και μπορει να σε κάνει και καλυτερο στο σέξ! Μαζι με την υγιεινή διατροφή. Αλλα όπως έγραψες και εσύ το να εισαι γυμνασμένος και να φαινεται και με λιγο ευστροφία στο μπλα μπλά μπορει να αποτρέψει σοβαρούς καυγάδες. Ακομα και ένας ληστης δεν θα σε πλησιαζε στο τρένο γιατι ξέρει ότι θα φάει πολύ ξύλο.


Τελικά δεν έφαγα σοκολάτα σήμερα έφαγα φακορυζο το μεσημέρι μετά έπεσα για ύπνο κατά τις 7 και μισή και σηκώθηκα στις 9! Εφαγα μια μπανάνα και έφυγα σφαιρα για γυμναστηριο γυρισα κατά τις 11 παρά και έφαγα ένα τεραστιο μπωλ λαχανο σαλατα με ξυδάκι αβοκάντο και λεμονάκι και παξιμάδι και 2 καλαμάκια κοτοπουλο. Φιλε ηταν πολύ φοβερη η σαλάτα. Και ειδικά το αβοκάντο έδενε μέσα φοβερά.

kai pάλι δεν συμφωνώ με την αυτολογοκρισία σου, ιδίως αν το καταλαβαίνουμε όλοι πως εκφράζει πολύ κόσμο. Όπως είπες και εσύ, η προσεγμένη φυσική κατάσταση είναι φιλοσοφία ζωής, ούτε μόδα ούτε για την υγεία μόνο ούτε βέβαια για θέμα εμφάνισης. Ή τέλος πάντων, ο καθένας μας έχει τους λόγους του να πωρώνεται. Μην παραβλέπουμε την ηρεμιστική της δράση στα άγχη μας ή την συμβολή της στην ορθή μας κρίση με το ξελαμπικάρισμα που προκαλεί ο χείμαρρος των νευροδιαβιβαστών. Που για εμένα αποτελεί πρώτιστο επιδιωκόμενο. 2 ωρίτσες ή και λιγότερο σβέλτης αεροβίωσης και φεύγει η κούραση όλη -κι ας αισθανόσουν στο ξεκίνημα πως δεν θα βγάλεις το 20λεπτο- και η προσληπτική ικανότητα του μυαλού μας μπραντ νιου. Εγκεφαλικό ρημπούτ κανονικότατο. Διαπιστωμένο στις εξεταστικές που υπήρχαν άτομα που έλιωναν χτυπώντας 12ωρα και 14ωρα στην βιβλιοθήκη της σχολής. Με κάτι άλλους λοξούς, πηγαίναμε στο γυμναστήριο στα Ιλίσια, ξεσκιζόμασταν όλο το μεσημεροαπόγευμα και βγάζαμε την ίδια ύλη με τις λιγότερες από τις μισές ώρες διάβασμα. Αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό.
Τώρα, αναφορικά με το ''είμαι ο και φαίνομαι'', και εκεί οι φιλοσοφίες ποικίλουν. Προσωπικά πάντα με δελέαζε η διαχείριση καταστάσεων μέσα από το νοητικό κομμάτι και τον αυτοέλεγχο τον δικό μας με την σύγχρονη διαχείριση της επίφοβης προς εκτροπή συμπεριφοράς των εκάστοτε άλλων. Και το χαμηλό προφίλ. Να δείχνεις πάντα όσο λιγότερο γίνεται από αυτό που πραγματικά είσαι. Κρατώντας την έσχατη καβάτζα του όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος :loltooth::loltooth: . (Η οποία όμως σπανιότατα χρειάζεται τελικά. Και στο λέω έχοντας εμπειρία χρόνων και χρόνων όπου δις εβδομαδιαία υπήρχε η ανάγκη επαφής με κάθε καρυδιάς καρύδι και σε συνθήκες μεγάλης έντασης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top