Γιατί δεν κάνουν οι χρήστες update τον browser;

Γιατί δεν κάνουν οι χρήστες update τον browser;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει νέα έκδοση;

    Ψήφοι: 3 15.8%
  • Δεν γνωρίζουν ότι το update θα τους ωφελήσει;

    Ψήφοι: 5 26.3%
  • Βαριούνται;

    Ψήφοι: 6 31.6%
  • Ο υπολογιστής τους δεν σηκώνει την νέα έκδοση;

    Ψήφοι: 1 5.3%
  • Προτιμούν την παλιότερη έκδοση;

    Ψήφοι: 1 5.3%
  • Το αγαπημένο τους site δεν είναι συμβατό με την νέα έκδοση;

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν γνωρίζουν πώς να κάνουν update

    Ψήφοι: 3 15.8%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατηρώντας τα στατιστικά του e-steki, παρατήρησα ότι κάποιοι χρήστες έχουν πολύ παλιές εκδόσεις browser. Είδα ακόμη και firefox 2 ή opera 9.5

Η απορία μου είναι γιατί κάποιοι χρήστες δεν αναβαθμίζουν τον browser τους.

  1. Δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει νέα έκδοση;
  2. Δεν γνωρίζουν ότι το update θα τους ωφελείσει;
  3. Βαριούνται;
  4. Ο υπολογιστής τους δεν σηκώνει την νέα έκδοση;
  5. Προτιμούν την παλιότερη έκδοση;
  6. Το αγαπημένο τους site δεν είναι συμβατό με την νέα έκδοση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βαριουνται. :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει νέα έκδοση:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ισως να μην ξερουν η να μην τους ενδιαφερει και τοσο οπως εμενα.
προσωπικα κανω update οταν με ρωτα ο firefox, οπως και με το antivirus το ιδιο κανω. Προσωπικα δεν πολυασχολουμαι κι ισως δε θαπρεπε και το λεω αυτο διοτι κρατω τον υπολογιστη μου με κοπο ορθιο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ισως να μην ξερουν η να μην τους ενδιαφερει και τοσο οπως εμενα.
Ναι όμως μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Για παράδειγμα ο firefox 3 από τον 3.5 είναι αρκετά πιο γρήγορος σε θέματα javascript, που είναι πολύ ορατό ακόμη και στον απλό χρήστη. Ειδικά σε σελίδες όπως facebook. Εννοώ από firefox 2 σε 3.5 έχουμε καλύτερη απεικόνιση των σελίδων.
Το ίδιο ισχύει και για την Opera. Ωστόσο υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές μεταξύ των εκδόσεων του Internet Explorer. Ειδικά από την έκδοση 6 στην έκδοση 8.

Νομίζω ότι η ταχύτητα, ο τρόπος εμφάνισης των σελίδων αλλά και ο τρόπος διαχείρισης της javascript είναι πολύ σημαντικά ακόμη και για κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο internet. Ωστόσο που δεν υπολογίζω καθόλου τα feature των browser σαν προγράμματα. π.χ. στον Opera 10 υπάρχει ενσωματωμένη η δυνατότητα για συγχρονισμό των bookmarks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πολλοί δεν το κάνουν γιατι εκείνη την ώρα θελουν να κάνουν δουλειά και δεν θελουν να κάνει restart ο browser. Υπάρχει tradeoff, απο τη μία η λύση του chrome που έχει ξεχωριστό deamon και κάνει update χωρίς να ρωτά τίποτα είναι καλή για τους απλούς χρήστες αλλά είναι λιγο invasive. Απο την άλλη ο firefox και η opera ρωτάνε τη λάθος στιγμή! Ανοίγω εγώ να δώ κάτι για την επόμενη ώρα, και εκει που κάνω δουλεια με ρωτάει "να σου κλέισω τα 843 tabs που έχεις να σου κάνω update;" "Τώρα βρηκες ρε μεγάλε;" είναι η συχνή απάντηση.

Για μένα τα σωστά updates γινονται:
1) Με Package manager που σου βγάζει popup και το βράδυ τον αφήνεις να αλωνίσει και να κάνει update ο,τι θες (η αυτόματα, αλλα στις 4 τη νύχτα).
2) ΚΛΕΙΝΕΙΣ το τελευταίο παράθυρο και ΤΟΤΕ σε ρωτάει "αφου δε θές άλλο το ff Να του κάνω update;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απο την άλλη ο firefox και η opera ρωτάνε τη λάθος στιγμή! Ανοίγω εγώ να δώ κάτι για την επόμενη ώρα, και εκει που κάνω δουλεια με ρωτάει "να σου κλέισω τα 843 tabs που έχεις να σου κάνω update;" "Τώρα βρηκες ρε μεγάλε;" είναι η συχνή απάντηση.

Μα οταν θα κανει ρισταρτ, θα εχεις παλι ολα τα ταμπς που ειχες και πριν...Δε χανεις κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
gademi, συμφωνώ μαζί σου ωστόσο εδώ μιλάμε για χρήστες με firefox 3 και 2 ή με Opera 9.5. Δηλαδή, εδώ και ένα χρόνο δεν βρήκαν καθόλου χρόνο για update;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι όμως μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Για παράδειγμα ο firefox 3 από τον 3.5 είναι αρκετά πιο γρήγορος σε θέματα javascript, που είναι πολύ ορατό ακόμη και στον απλό χρήστη. Ειδικά σε σελίδες όπως facebook. Εννοώ από firefox 2 σε 3.5 έχουμε καλύτερη απεικόνιση των σελίδων.
Το ίδιο ισχύει και για την Opera. Ωστόσο υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές μεταξύ των εκδόσεων του Internet Explorer. Ειδικά από την έκδοση 6 στην έκδοση 8.

Νομίζω ότι η ταχύτητα, ο τρόπος εμφάνισης των σελίδων αλλά και ο τρόπος διαχείρισης της javascript είναι πολύ σημαντικά ακόμη και για κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο internet. Ωστόσο που δεν υπολογίζω καθόλου τα feature των browser σαν προγράμματα. π.χ. στον Opera 10 υπάρχει ενσωματωμένη η δυνατότητα για συγχρονισμό των bookmarks.

σευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις μονο που..δεν εχω φεισμπουκ και δεν ξερω τι ειναι η οπερα!
ξερω μια οπερα που χει σχεση με μουσικη βεβαια!!:whistle::redface:
επισης το αλεπουδακι που χω δεν ξερω ποιο νουμερο ειναι.:redface::D

θα κατεβασω το σαφαρι, μου το χαν εγκαταστησει, μου χαν προτεινει να χρησιμοποιω αυτο, χωρις να γνωριζω και το γιατι αλλα θα το κανω κι αυτο.. ουφ ας ειναι! αρκει να σωθει το πισι μου απτο χαος!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μα οταν θα κανει ρισταρτ, θα εχεις παλι ολα τα ταμπς που ειχες και πριν...Δε χανεις κατι...
1) Αυτό γίνεται τώρα στην τελευταία έκδοση, τα πρώτα 7 χρόνια έχανες.
2) Απλά ξαναφορτώνει τα ίδια links , όσες σελίδες δεν κρατάνε με το link state πάνε "στην αρχή" πάλι.

σευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις μονο που..δεν εχω φεισμπουκ και δεν ξερω τι ειναι η οπερα!
ξερω μια οπερα που χει σχεση με μουσικη βεβαια!!:whistle::redface:
επισης το αλεπουδακι που χω δεν ξερω ποιο νουμερο ειναι.:redface::D
Λοιπόν είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τι νούμερο είναι. Άμα βγει ένα παράθυρο και σου πει "θές να κάνεις update τον browser;" όποιος και αν ειναι αυτός, θα πατήσεις ok η cancel; Και αν cancel γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι λίγοι εκείνοι που βαριούνται. Άραγε ένας web designer πως αισθάνεται στην θέα του Poll.
Προς τους χρήστες: Σκεφτείτε να ήσασταν πυρηνικός φυσικός και να έπρεπε να δουλέψετε μαζί με την πιτσιρικά που δεν ξέρει από φυσική. Έτσι ακριβώς νιώθει ένας Web Designer που χρησιμοποιεί καινούρια πρότυπα και παρόλο που υποστηρίζονται πλήρως από τους browser, πρέπει να υποστηρίξει browsers όπως ΙΕ6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφου αυτοματα το κανει σχεδον ο firefox...πώς γινεται συνεχεια να αγνοεις τα μηνυματα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο firefox για να σε κάνει update από την έκδοση 3 στην 3.5 θα πρέπει να πάψει να υποστηρίζεται η πρώτη, το όποιο ίσως να σημαίνει ακόμη και ένα χρόνο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Yποθέτω ότι παραγνωρίζετε το γεγονός (δεν το βλέπω στη δημοσκόπηση) ότι πολλοί χρήστες έχουν (ακόμα) πρόσβαση στο διαδίκτυο μόνο μέσω του υπολογιστή της δουλειάς τους και σε κάποιες εταιρίες μόνο ο administrator μπορεί να κάνει αυτή την ανανέωση. Οπότε και να θέλουν... δεν μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θέλω να με ωφελεί ουσιαστικά. Δε με απασχολούν καν τα διαφορα bugs που μπορεί να μη με πιάσουν και ποτέ. Γι' αυτό και αναβαθμίζω browser μόνο όταν βλέπω ότι ωφελεί στην ταχύτητα και τη συμβατότητα κυρίως. Ούτε καν η ασφάλεια δε με νοιάζει, δεν εισάγω πουθενά ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και αριθμούς που έχουν οποιαδήποτε σχέση με λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι δεν κάνουν update από άγνοια. Είναι ο τύπος χρηστών που ανοίγει υπολογιστή και θέλει να κάνει 5 στάνταρντ πραγματάκια χωρίς να έχει ενδιαφερθεί ποτέ για το metacomputing*. Έτσι, περιμένει κανά 2λεπτο να φορτώσουν τα windows, κλείνει με έναν αξιοσημείωτο αυτοματισμό όλα τα "άχρηστα και ενοχλητικά" παράθυρα που μπορούν να αφορούν σημαντικά updates και σπεύδει να κάνει αυτό που έχει κατα νου. Βεβαίως δεν έχουν όλη την πολυτέλεια και τη διάθεση να κάτσουν να ασχοληθούν με το τι σημαίνει το καθετί αλλά χάριν πρόληψης και διατήρησης της ψυχικής ισορροπίας καλό θα ήταν τα πολύ στοιχειώδη να λαμβάνονται υπόψη.

*Δεν είμαι σίγουρη πώς χρησιμοποιεί αυτή την έννοια η επιστήμη της πληροφορικής, αναφέρομαι απλώς σε δραστηριότητες που διεξάγουμε στον υπολογιστή και αφορούν τον υπολογιστή καθαυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θέλω να με ωφελεί ουσιαστικά. Δε με απασχολούν καν τα διαφορα bugs που μπορεί να μη με πιάσουν και ποτέ. Γι' αυτό και αναβαθμίζω browser μόνο όταν βλέπω ότι ωφελεί στην ταχύτητα και τη συμβατότητα κυρίως. Ούτε καν η ασφάλεια δε με νοιάζει, δεν εισάγω πουθενά ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και αριθμούς που έχουν οποιαδήποτε σχέση με λεφτά.

Έχεις τις γνώσεις να κρίνεις αν η τάδε έκδοση σε ωφελεί; Έχεις τις γνώσεις να μετρήσεις την ταχύτητα ενός browser; Αλήθεια, δλδ η λογική σου εσένα σου λέει ότι ειναι λογικό να έχεις το 2009 firefox 2;

Υ.γ.: Δυστυχώς η obscura έχει δίκαιο για ένα μεγάλο αριθμό χρηστών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top