Τα αδέρφια μας

Πόσα αδέρφια έχετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • 1

  • 2

  • 3+

  • Κανένα

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω πάρα πολύ αυτό. Φέτος πρώτη φορά κατάφερα να διαβάσω ένα κείμενο στην τάξη και να μην γίνω ντομάτα. Καλά σε μεγαλύτερο κοινό εξελίσσεται σε τρέμουλο. Πώς προσπαθείς να το ξεπεράσεις;
Το ψάχνω ακόμη, για να είμαι ειλικρινής. Με εξάσκηση θα φτιάξει πιστεύω. Να δούμε.

Δε ξέρω αν συνδέεται και αυτό με το ότι δεν έχω αδέρφια, όμως. :P Δε νομίζω ότι είναι παράγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και γω είμαι μανούλα στο social anxiety και έχω έναν μικρότερο αδερφό. :P
Δεν συνδέεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γι αυτό άλλωστε είπα ότι ήταν μαζί με άλλους παραγοντες. Θέλω να πω ότι μάλλον απλά επέτεινε κάτι που έχω ως προσωπικότητα, μιας και δεν συναναστρεφομουν τόσο συχνά με άλλους Όσο τα παιδιά με αδέρφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
XA! από την άλλη έχω διαβάσει κάπου ότι το πρώτο παιδί σε μια οικογένεια έχει πολλά κοινά με τα μοναχοπαίδια! Ποτέ δεν ξέρεις.
Πρέπει να γίνει έρευνα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχω αδέρφια. Ένιωθα πάντα πως θα ήθελα να έχω έναν αδερφό, μεγαλύτερο ίσως. Τελικά, δεν ξέρω πώς έγινε, αλλά νιώθω πως εδώ και μερικά χρόνια τον έχω βρει.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Επιβεβαιώνω ότι δεν βρίσκω καμία σύνδεση σε social anxiety και ύπαρξη αδερφών.
Παρόλα αυτά, τα αδέρφια μου (3 ζωή να έχουν) είναι κάτι που όσο μεγαλώνω νιώθω "ευλογημένος" που έχω (και ας μην πρόκειται να τους το πω ποτέ κατάμουτρα :P ).
Το αρνητικό στην περίπτωση μου είναι η κατανομή ηλικιών των παιδιών της οικογένειας. Τα υπόλοιπα μου αδέρφια είναι κοντά ηλικιακά και εγώ ήρθα αρκετά χρόνια πιο μετά στη ζωή. Συνεπώς όταν εγώ ξεκινούσα δημοτικό πχ. εκείνα ήταν στην εφηβεία και λογικό είναι να υπήρχε κάποιο χάσμα.
Ωστόσο, αυτή ακριβώς η διαφορά ηλικίας είναι που εκτιμώ όλο και περισσότερο με τα χρόνια καθώς συνειδητοποιώ ότι μου συμβαίνουν πράγματα που είχα δει παλαιότερα να συμβαίνουν σε εκείνα. Τρόπον τινά με προετοιμάζουν για κάποιες καταστάσεις που θα συμβούν μετέπειτα και σε μένα (αλλουνού παπά ευαγγέλιο το αν αξιοποιώ σωστά αυτή τη γνώση ή όχι :whistle: ).

Στα αρνητικά έχουμε την πολυκοσμία στο σπίτι/μη ιδιωτικότητα στιγμές που (δεν) την ήθελα και το συνεχές (συμβαίνει ακόμα και σήμερα και θα συμβαίνει για καιρό πιστεύω ακόμα) δούλεμα ότι ως μικρότερος είσαι πάντα πιο ""αγαπητός"" από τους γονείς σε σχέση με εκείνα.
Μεγαλώνοντας ήθελα και εγώ να έχω ένα μικρότερο αδερφάκι καθώς βλέποντας ανά καιρούς τα μεγαλύτερά μου αδέρφια να χαίρονται που με έχουν, ζήλευα :redface:
Στην πορεία άρχισα να σκέφτομαι πως αν είχα και εγώ ένα αρκετά μικρότερο αδερφάκι (τύπου 7-8 χρόνια, όπως εκείνα εμένα) θα μου έσπαγε τα νεύρα οπότε γρήγορα εγκατέλειψα αυτή τη σκέψη και άρχισα να σκέφτομαι κατά πόσο όντως έσπαγα τα νεύρα στα δικά μου :worry:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πολύ καλό, κι όμως είναι το αγόρι μου! :) Και παράλληλα νιώθω ότι είναι και φίλος μου και αδερφός.

και για να σας προλάβω, ναι, αυτό:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Τι ωραια που ολοι τα πανε καλα με τα αδερφια τους! Εγω εχω 3 αλλα μονο με την μια αδερφη μου τα παω καλα. Οταν το χρημα μπει στη μεση οι ανθρωποι αλλαζουν..και αμα λαχει σε πουλανε και γι’αυτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω ξαναπεί για τον αδερφό μου αλλά έχει μεγαλώσει πολύ απο τότε που είπα γι'αυτόν.

Πλέον είναι 2μισι χρονών, πολύ άτακτο παιδάκι αλλά σκέτη γλύκα! Με εκνευρίζει όλη την ώρα, μου πειράζει τα πράγματα αλλά οκ.. :)

Έχουμε 12 χρόνια διαφορά. :)

Έγραψα αυτό όταν ο αδερφός μου ήταν 2,5. Τώρα είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερος, αφού έκλεισε τα 6. Παραμένει άτακτος και ζωηρός, όπως τον είχα περιγράψει και τότε, αλλά τώρα που είμαστε μακριά ομολογώ οτι μου λείπει. Μερικές φορές περνάει απο το μυαλό μου οτι έχω παιδάκι, και όχι αδερφό (ιδίως λόγω της διαφοράς ηλικίας).

Μεγαλώνοντας έχει αποκτήσει τα ενδιαφέροντα μου. Μυήθηκε απο νωρίς στα fandoms μου (αγαπάει το star wars και το doctor who) και στην αγάπη για το βιβλίο και τη γνώση. Τώρα που μας χωρίζει μισή χώρα, όποτε κάνουμε βιντεοκλήσεις με ρωτάει πως τα περνάω στο "μεγάλο σχολείο" (έχει την εντύπωση οτι το πανεπιστήμιο είναι το μεγαλύτερο σχολείο απο όλα) και πότε θα του γνωρίσω τον Αριστοτέλη και τους υπόλοιπους φιλοσόφους που μελετώ.

Νιώθω σα να βλέπω εμένα σε παιδάκι του αντίθετου φύλου, πιστεύω πως όταν μεγαλώσει κι άλλο θα μοιάζουμε ακόμη περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία και τα ενδιαφέροντα. Μπορεί και όχι, ποιος ξέρει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κοσμοναύτης

Νεοφερμένος

Η κοσμοναύτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ έχω δύο από την μάνα μου και τον πατριό μου, τα οποία είναι ένα κορίτσι 14 και ένα αγόρι 10 και ένα κορίτσι από τον πατέρα μου που είναι 8. Με τα δύο πρώτα είμαστε υπερβολικά δεμένοι και νομίζω είναι από τα καλύτερα γεγονότα της ζωής μου ενώ με το άλλο έχουμε τυπικές σχέσεις, σαν να είναι από εκείνα τα ξαδερφάκια που δεν σε νοιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μία δίδυμη. Ούτε ταιριάζουμε, ούτε συμπεθεριάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Έχω μία δίδυμη. Ούτε ταιριάζουμε, ούτε συμπεθεριάζουμε.

Αυτό είναι ενδιαφέρον. Συνήθως βέβαια έτσι γίνεται, τα δίδυμα το ενα είναι πιο κοινωνικό και το άλλο πιο κλειστό έτσι κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι ενδιαφέρον. Συνήθως βέβαια έτσι γίνεται, τα δίδυμα το ενα είναι πιο κοινωνικό και το άλλο πιο κλειστό έτσι κάπως.

Με άλλα λόγια το ένα είναι βάρος στο άλλο :loltooth:

Πάντως επειδή τυχαίνει να ξέρω πολλά δίδυμα, συνήθως συναντάω τα 2 άκρα. Δηλαδή ή θα είναι αυτοκόλλητa (έχω ακούσει πχ να δηλώνει η μία ότι η άλλη είναι η αδελφή ψυχή της) ή θα έχουν από άσχημες έως αδιάφορες σχέσεις. Το ενδιάμεσο δεν το έχω πετύχει. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχω μία δίδυμη. Ούτε ταιριάζουμε, ούτε συμπεθεριάζουμε.

Γιατι εγω που έχω δύο αδερφούς ταιριάζουμε νομίζεις;μ έχουν ζαλίσει όλο κάτι θέλουν τους αποφεύγω όσο μπορώ:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ μου αδέρφια, θα ήθελα να είχα όμως :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχω τρία μικρότερα.

Με τον τελευταίο έχουμε 6,5 χρόνια διαφορά.

Μόνο η δεύτερη είναι κορίτσι.

Και τα τρία είναι Ρόδο, Παιδαγωγικο Ρόδου, και δουλεύουν σερβις στο εστιατόριο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ενας μεγαλος αδερφος, αν εισαι αγορι, ειναι ο καλυτερος προστατης οταν εισαι μωρο, ο καλυτερος μπαμπας οταν εισαι περιπου 4 ετων, το χειροτερο πειραχτιρι γυρω στα 9, ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης στα 15, και ο καλυτερος φιλος απο τα 20 και μετα (τουλαχιστον σε μενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το αίμα νερό δεν γινεται:friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ενας μεγαλος αδερφος, αν εισαι αγορι, ειναι ο καλυτερος προστατης οταν εισαι μωρο, ο καλυτερος μπαμπας οταν εισαι περιπου 4 ετων, το χειροτερο πειραχτιρι γυρω στα 9, ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης στα 15, και ο καλυτερος φιλος απο τα 20 και μετα (τουλαχιστον σε μενα)


Ακριβως για τους λόγους αυτους θα ήθελα να έχω αδέρφια :/::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ακριβως για τους λόγους αυτους θα ήθελα να έχω αδέρφια :/::(

Εγώ μικρή είχα φανταστικές φίλες, επειδή ήθελα αδελφάκια .. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top