Εδώ κάνουμε δίαιτα!

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλό είναι να γουρουνιάζεις πού και πού και από άποψη μεταβολισμού ίσως και καθαρά ψυχολογικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ναι, αλλά να γουρουνιάζεις χωρίς τύψεις. Παντα όμως μπορείς να τα συνδιαζεις με λαχανικά και φρούτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά μερικές ερωτήσεις και ζητάω συμβουλές από ειδικότερους. :)

Ετών 28, 183cm ύψος. :redface:

Λοιπόν, ξεκίνησα στις 4/9/2017 (106,3kg, αν και στις 5/9 η ζυγαριά έδειξε 107,3kg), ξαφνικά (δλδ δεν έκανα κάτι σταδιακό), να περιορίζω πολύ την ποσότητα και τη συχνότητα του φαγητού που τρώω.
Τρώω δλδ γενικά σωστές τροφές (καθόλου τιγανητά ή fast food, καθόλου αναψυκτικά, καθόλου γλυκά, προσπαθώ να παίρνω πρωτείνη από τροφές όπως ασπράδια αυγών και τόνο) και το κάθε πιάτο μου έχει το 40% με 50% της ποσότητας που έτρωγα παλιά και μόνο 3-4 φορές τη μέρα (παλιά έτρωγα πολύ τακτικά και στο ενδιάμεσο).

Τρώω κάθε πρωί κατά τις 11:30 που ξυπνάω, αυτά δημητριακά με γάλα ελαφρύ. Μερικές μέρες που τα είχα βαρεθεί, έτρωγα 1 τοστ ψημμένο με ψωμί ολικής και γαλοπούλα καπνιστή + 1 ποτήρι γάλα. Α και παίρνω και 1 χάπι καφείνης (200mg caffeine), καθώς έχω κόψει τους καφέδες εδώ και μήνες. Κάποτε έπαιρνα 2 χαπάκια τη μέρα, όμως μια χαρά με καλύπτει και το ένα.

Μετά ξανά τρώω στις 15:00 με 15:30 το μεσημεριανό μου (δε το λες με την καμία "κανονική ποσότητα φαγητού") + 1 ποτήρι του κρασιού χυμό (συνήθως ανανά).

Μετά, αλλά όχι πάντα, τρώω πχ 1 πράσινο μήλο κατά τις 18:00 - 18:30 ή 1 ασπράδι αυγού.

Τέλος στις 21:00 με 21:15 τρώω το βραδινό μου (ίδια ποσότητα με του μεσημεριανού) + 1 ποτήρι του κρασιού χυμό (συνήθως ανανά) και μετά δεν ξανά τρώω (μέχρι τις 2:00 ή 3:00πμ που κοιμάμαι).

Πίνω πολύ νερό καθημερινά (από πάντα).

Συνήθως δεν ξεπερνάω τις 1200 - 1400 kcals τη μέρα. Σωματική άσκηση ανύπαρκτη, αλλά κάτι ημέρες που έχω δουλειές, ρίχνω τρελό περπάτημα, αλλά δεν μεταβάλλω τη διατροφή μου (δλδ εξακολουθώ να μην ξεπερνάω τις θερμίδες).

Σήμερα, 16/9/2017, 13 ημέρες μετά δηλαδή, ζυγίζω 102,9kg (ζυγίζομαι κάθε πρωί που ξυπνάω, την ίδια ώρα).

Ένα tip που ανακάλυψα, είναι, αμέσως μετά από κάθε κυρίως γεύμα (το μεσημεριανό και το βραδινό), να βουρτσίζω τα δόντια μου ώστε να φεύγει η γεύση και να μην με πιάνει άλλη λιγούρα.

- Γενικά ισχύει ότι αν οι θερμίδες που καταναλώνει το σώμα σου σε μια μέρα > από τις θερμίδες που λαμβάνεις, τότε αδυνατίζεις; Ή μπορεί να μπω σε starving mode και να χάσω αποδοτικότητα από την απώλεια κιλών;
- Έχετε να προτείνετε πράγματα σχετικά με την περίπτωσή μου (είναι σωστά αυτά που κάνω; ) και τι να προσέξω κτλ;

Να πω ότι προτού μπω σε αυτή την κατάσταση, έκανα εξαιρετικά κακή διατροφή (σε φάση, κάθε πρωί 1 μιλκο μεγάλο + ένα κουλούρι, κάθε μέρα γλυκά, πολλή coca cola - light ή zero λόγω προσωπικού γούστου - 2 φορές την εβδομάδα σουβλάκια και το βράδυ χτύπαγα άλλο ένα μίλκο κι έπεφτα για ύπνο :P:P ).
Παρατήρησα ότι νιώθω άνετα σε αυτή την νέα κατάσταση και αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση είναι ότι νιώθω απεξαρτημένος από τη ζάχαρη. Δηλαδή προηγουμένως δεν μπορούσα να φάω γεύμα και να μην χτυπήσω ένα γλυκό μετά, το ζήταγα. Ίσως βοήθησε ότι έκοψα και την coca cola, καθώς έχω διαβάσει ότι τα τεχνιτά γλυκαντικά σε κάνουν να ζητάς ζάχαρη μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, δεν είναι δύσκολο το τι πρέπει να κάνουμε όσο το να κρατήσουμε χαρακτήρα και να μην ενδίδουμε στους πειρασμούς. Που δεν είναι κακό να ενδίδουμε και στους πειρασμούς, αλλά όταν η διατροφή μας αποτελείται κυρίως από τροφές που δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως, τότε έχουμε πρόβλημα.

Η φιλοσοφία είναι να σπας τα γεύματά σου σε 4-5 μες στην ημέρα (με απόσταση περίπου 3 ωρών) - άρα, πρώτο σου μέλημα είναι να βρεις πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνεις. Εφόσον, δεν θες να διατηρηθείς στα κιλά σου, αλλά θες να χάσεις, θα πρέπει με διατροφή κι άσκηση (έστω κι ένα μισάωρο γρήγορο βάδην, αν δεν θες ν' ασχοληθείς εντατικότερα -- παρότι τα βάρη θα βοηθούσαν για να διατηρήσεις τη μυική σου μάζα), να δημιουργείς ένα ήπιο θερμιδικό έλλειμμα (ας πούμε 300 θερμίδες). Αν το πας μισό κιλό τη βδομάδα, είναι ένας καλός και διατηρήσιμος στόχος.

Αφού μετριάσεις τα τηγανητά, junk food, αναψυκτικά, γλυκά και τα συναφή έχεις κάνει το κυριότερο μέρος. Προσκολλήσου στις φυσικές ανεπεξέργαστες τροφές. Κατά τ' άλλα, δεν θα σου πρότεινα να κόψεις μαχαίρι κάποια απόλαυσή σου, γιατί θα κουραστείς ψυχολογικά και συνήθως αυτό γυρίζει μπούμερανγκ. Δεν θα στερηθείς (άρα βγάλε το μυαλό σου τη λέξη που κάνει τζιζ "δίαιτα"), απλά θ' αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες στο πιο υγιεινό (διατροφή) και θ' αδράξεις τα πολλαπλά οφέλη.

Θα σου πρότεινα τα δημητριακά να τα αντικαταστήσεις με βρώμη, και να προσθέσεις εσύ πχ αμύγδαλα, καρύδια κλπ Είναι πιο υγιεινή επιλογή.

Επίσης, προσπάθησε να έχεις όσο μπορείς μια δραστήρια, σε κίνηση, γεμάτη ημέρα και ν' αποφεύγεις το καθισιό. Αν μπορείς, ανέβα απ' τις σκάλες κι όχι με το ασανσέρ, πήγαινε κάπου με τα πόδια κι όχι με αυτοκίνητο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παιδιά μερικές ερωτήσεις και ζητάω συμβουλές από ειδικότερους. :)

Ετών 28, 183cm ύψος. :redface:

Λοιπόν, ξεκίνησα στις 4/9/2017 (106,3kg, αν και στις 5/9 η ζυγαριά έδειξε 107,3kg), ξαφνικά (δλδ δεν έκανα κάτι σταδιακό), να περιορίζω πολύ την ποσότητα και τη συχνότητα του φαγητού που τρώω.
Τρώω δλδ γενικά σωστές τροφές (καθόλου τιγανητά ή fast food, καθόλου αναψυκτικά, καθόλου γλυκά, προσπαθώ να παίρνω πρωτείνη από τροφές όπως ασπράδια αυγών και τόνο) και το κάθε πιάτο μου έχει το 40% με 50% της ποσότητας που έτρωγα παλιά και μόνο 3-4 φορές τη μέρα (παλιά έτρωγα πολύ τακτικά και στο ενδιάμεσο).

Τρώω κάθε πρωί κατά τις 11:30 που ξυπνάω, αυτά δημητριακά με γάλα ελαφρύ. Μερικές μέρες που τα είχα βαρεθεί, έτρωγα 1 τοστ ψημμένο με ψωμί ολικής και γαλοπούλα καπνιστή + 1 ποτήρι γάλα. Α και παίρνω και 1 χάπι καφείνης (200mg caffeine), καθώς έχω κόψει τους καφέδες εδώ και μήνες. Κάποτε έπαιρνα 2 χαπάκια τη μέρα, όμως μια χαρά με καλύπτει και το ένα.

Μετά ξανά τρώω στις 15:00 με 15:30 το μεσημεριανό μου (δε το λες με την καμία "κανονική ποσότητα φαγητού") + 1 ποτήρι του κρασιού χυμό (συνήθως ανανά).

Μετά, αλλά όχι πάντα, τρώω πχ 1 πράσινο μήλο κατά τις 18:00 - 18:30 ή 1 ασπράδι αυγού.

Τέλος στις 21:00 με 21:15 τρώω το βραδινό μου (ίδια ποσότητα με του μεσημεριανού) + 1 ποτήρι του κρασιού χυμό (συνήθως ανανά) και μετά δεν ξανά τρώω (μέχρι τις 2:00 ή 3:00πμ που κοιμάμαι).

Πίνω πολύ νερό καθημερινά (από πάντα).

Συνήθως δεν ξεπερνάω τις 1200 - 1400 kcals τη μέρα. Σωματική άσκηση ανύπαρκτη, αλλά κάτι ημέρες που έχω δουλειές, ρίχνω τρελό περπάτημα, αλλά δεν μεταβάλλω τη διατροφή μου (δλδ εξακολουθώ να μην ξεπερνάω τις θερμίδες).

Σήμερα, 16/9/2017, 13 ημέρες μετά δηλαδή, ζυγίζω 102,9kg (ζυγίζομαι κάθε πρωί που ξυπνάω, την ίδια ώρα).

Ένα tip που ανακάλυψα, είναι, αμέσως μετά από κάθε κυρίως γεύμα (το μεσημεριανό και το βραδινό), να βουρτσίζω τα δόντια μου ώστε να φεύγει η γεύση και να μην με πιάνει άλλη λιγούρα.

- Γενικά ισχύει ότι αν οι θερμίδες που καταναλώνει το σώμα σου σε μια μέρα > από τις θερμίδες που λαμβάνεις, τότε αδυνατίζεις; Ή μπορεί να μπω σε starving mode και να χάσω αποδοτικότητα από την απώλεια κιλών;
- Έχετε να προτείνετε πράγματα σχετικά με την περίπτωσή μου (είναι σωστά αυτά που κάνω; ) και τι να προσέξω κτλ;

Να πω ότι προτού μπω σε αυτή την κατάσταση, έκανα εξαιρετικά κακή διατροφή (σε φάση, κάθε πρωί 1 μιλκο μεγάλο + ένα κουλούρι, κάθε μέρα γλυκά, πολλή coca cola - light ή zero λόγω προσωπικού γούστου - 2 φορές την εβδομάδα σουβλάκια και το βράδυ χτύπαγα άλλο ένα μίλκο κι έπεφτα για ύπνο :P:P ).
Παρατήρησα ότι νιώθω άνετα σε αυτή την νέα κατάσταση και αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση είναι ότι νιώθω απεξαρτημένος από τη ζάχαρη. Δηλαδή προηγουμένως δεν μπορούσα να φάω γεύμα και να μην χτυπήσω ένα γλυκό μετά, το ζήταγα. Ίσως βοήθησε ότι έκοψα και την coca cola, καθώς έχω διαβάσει ότι τα τεχνιτά γλυκαντικά σε κάνουν να ζητάς ζάχαρη μετά.

Συμφωνα με τους διατροφολογους, πρεπει να τρως ανα 3 ωρες. Αναμεσα στα κυριως γευματα πρεπει να εχεις και καποια μικρα σνακ. Oλα αυτα ακριβως για να παραμεινει ενταξει ο μεταβολισμος σου και να αποφυγεις το starving mode.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Scandal με τις θερμιδες που λες ότι καταναλώνεις εισαι ηδη σε starving mode. Θα χάσεις αρκετή μάζα αμα το πάς έτσι. Και δεν θα είναι ωραιο ουτε για την υγεια σου ουτε για την εμφανιση σου.


Οι θερμιδες που παιρνεις είναι λιγες. Επισης τα δημητριακα που τρως για πρωϊνο έχουν ζάχαρη όπως επισης και ο χυμος ανανα (εμποριου) που συνοδευεις με κάθε φαγητο. Το φαγητο δεν μας λες τι είναι ... ουτε πως ψηνεται. Μπορει να μην είναι τηγανιτο αλλα άμα έχει ένα κιλο λάδι τοτε σιγουρα ανεβάζεις θερμιδες και δεν είναι και διατροφικά σωστό.


Το κουλουρι που έγραψες πιο πανω αν δεν είναι με ζάχαρη και συνοδευεται από τυρί ή γιαουρτι χαμηλων λιπαρών μια χαρα διατροφικο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Thanks για τις απαντήσεις σας παιδιά. :)

Ναι έχετε δίκιο, απλά θέλω να χάσω γρήγορα κιλά. :redface:

Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνω την ημέρα για να χάνω βάρος με φυσιολογικούς ρυθμούς; Αν θυμάμαι καλά, σε έναν online calculator (δίνεις ηλικία, ύψος, βάρος, φύλο) είχα υπολογίσει ότι το σώμα μου καταναλώνει καθημερινά σε στάση χαλάρωσης - επιβίωσης περίπου 2300 - 2500 kcals.

Ο χυμός ανανά λέει ότι δεν έχει προσθήκη ζάχαρης (οπότε υποθέτω έχει τα φυσικά σάκχαρα του ανανά). Τα δημητριακά λογικά έχουν ζάχαρη λόγω της μαύρης σοκολάτας, αλλά μην φανταστείτε ότι έχουν καμιά αξιοσημείωτη ποσότητα νιφάδων μαύρης σοκολάτας. Θα δοκιμάσω αυτό που είπες Lysippe!

Μερικά φάγητα που μου έρχονται κατά νου κι έχω φάει:
- κοκκινόψαρο στο φούρνο με λεμόνι
- κοτόπουλο λεμονάτο με πουρέ
- τονοσαλάτα
- τοματίνια (τρώω συνέχεια σε συνοδεία με το φαγητό γιατί βαριέμαι να κόβω τομάτα :D )
- ασπράδια αυγού και σπάνια ολόκληρο βραστό αυγό
- βραστά λουκάνικα κοτόπουλου
- τόνος σκέτος σε νερό
- φακές με φέτα ψωμί ολικής
- πατάτες βραστές με ελαιόλαδο και αλάτι - ρίγανη
- αρακάς
- μοσχάρι κοκκινιστό με πουρέ


Λέτε να κάνω μια προσπάθεια γυμναστικής με βάρη για να διατηρήσω ή και αυξήσω τη μυική μάζα;
Επίσης ο σωματότυπός μου είναι τέτοιος από παιδί, που παίρνω μάζα στην κοιλιά και τη μέση. Άραγε οι κοιλιακοί έχουν κάποια αξία στη περίπτωσή μου ή δεν αξίζει καν ο κόπος;
Προσπαθούσα γενικά μέχρι τώρα να παίρνω πρωτείνη από τροφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
To θεμα είναι ότι εισαι ανυπόμονος φιλε. Θελεις να χάσεις γρηγορα κιλά. Αυτά όμως δεν γινονται γρηγορα. Επισης ξεκινάς από τους κοιλιακους που είναι το τελευταιο κομμάτι στην πορεια. Μια πορεια η οποια θα είναι χρονια αν θέλεις να διατηρεις ένα υγιές και ωραιο σώμα. Δεν έχει 2 μηνες κανω διατροφή 2 μηνες σαβουριάζω.


Το καλυτερο σαϊτ για να βρεις τις θερμιδες σου (αρχικα θεωρητικα) είναι το myfitnesspal θα εισάγεις δεδομενα και θα σου βγάλει τις θερμιδες. Μετα θα πάρεις τις θερμιδες αυτές (αναλογα τον στοχο) και θα δεις αμα είναι οι σωστες πχ. Θα έχεις μια ζυγαριά στο σπιτι .... και εφόσον η θεωρια λεει ότι θα χάνεις 1 κιλο την εβδομάδα τοτε στο τέλος της εβδομάδας πρωϊ με άδειο στομάχι πρεπει να εισαι -1 κιλό ή στο τέλος του μήνα -4 κιλά. Τοτε οι θερμιδες είναι οκ.


Προσπαθεις να χάσεις κιλά λίπους και όχι μυϊκης μάζας. Επειδή θα χάσεις σιγουρα και μάζα επιδιώκεις η μειωση της μάζας να είναι πολύ μικροτερη από την μείωση του λίπους. Για αυτό χάνεις σιγά σιγά. Αν τα χάσεις γρηγορα θα φυγει η μάζα και μπορει να φαινεται η περιφερεια μεγαλυτερη από τους ώμους - πλάτες κτλπ άσχημο.


Ξεκινα και γυμναστική εννοείται φιλε αλλα σιγά σιγα και με ψάξιμο. Αμα θες να ρωτήσεις για ασκήσεις θα στο πώ σε άλλο ποστ μην τα μπλέξουμε. Οι 2 τομεις είναι διατροφή + γυμναστική. Η διατροφή είναι το 80% στη γυμναστική απλα κοιτάς να κάνεις σωστές ασκησεις με σκοπο να μην τραυματιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Scandal άσε καλύτερα αυτα τα χάνω βάρος γρήγορα γιατί και εγώ την είχα πατήσει ετσι και πήγα στο άλλο άκρο μετά, με ένα σωρό προβλήματα. Καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν διατροφολόγο ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις τον στόχο σου χωρίς να κανεις κακό στον εαυτό σου. Η γυμναστική νομίζω θα ήταν μια χαρά σε συνδυασμό με μια υγιεινή διατροφή, απλά να ξερεις ότι η μυική μάζα μπορεί να προσθέσει κιλά, τα οποία δεν θα είναι φυσικά λίπος, απλά αν δεις τον αριθμό στη ζυγαριά να αυξηθεί, μπορεί να σου φανεί περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι σε όλα τα υπόλοιπα εντάξει, δεν έγινε κάτι αν πιει τον χυμό του. Νομίζω πως σ' αυτό το σημείο είναι πολύ τραβηγμένο να του τα κόψουμε όλα. Ακόμα δεν ξεκίνησε καλά-καλά. Φτάνει θερμιδικά να είναι ok, ώστε να υπάρχει πρόοδος. Κι εξαρτάται κι απ' τους στόχους που θέτει κι ο καθένας μας, ε; Άλλες θυσίες θα κάνει αυτός που θέλει τα θεαματικά αποτελέσματα, άλλες αυτός που θέλει να είναι απλώς συμμαζεμένος.

Κατά τ' άλλα, Scandal, το να φανούν οι κοιλιακοί έρχεται αργότερα. Πρέπει πρώτα να φύγει η κουρτίνα τού λίπους που τους κρύβει. Εμφανείς κοιλιακοί = χαμηλά ποσοστά λίπους. Έχουμε ακόμα δρόμο γι' αυτό. Αυτές οι υποθέσεις είναι διαρκείας προσπάθειας, κι έρχεται σταδιακά και προοδευτικά. Όπως δεν πήρες τα κιλά σου σε έναν μήνα, έτσι δεν θα τα χάσεις σε έναν μήνα. Δώσε χρόνο και στο σώμα σου να προσαρμόζεται, χώρια ψυχολογικά που μπορεί να τα παίξεις αν το πας επιθετικά και να τα πάρεις πίσω διπλά. Η σταδιακή απώλεια είναι το πιο υγιές και το πιο διατηρήσιμο πλάνο.

Στα υπόλοιπα με κάλυψαν τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Αν βάλουμε τον χυμο καθημερινα (με την ζάχαρη πάντα) + τα κορν φλεϊκς του εμποριου για το πρωϊ (με την ζαχαρη τους πάντα μέσα) τοτε ακομα και αν τα υπολοιπα είναι σωστά αυτό μπορει να τον πάει πίσω. Το ποσο πισω θα τον πάει θα το τσεκάρει. Καλο είναι πάντως οσοι κάνουμε διατροφή να το πάρουμε αποφαση και να βρουμε άλλες εναλλακτικές που γουστάρουμε εξισου και να τις αντικαταστήσουμε.


Πχ εμενα έχουν σταματησει να μου αρέσουν τα φαγητά με τις πολλές σάλτσες μέσα και τις κρέμες γάλακτος ... πρέπει να έχω να φάω κρεμα γάλακτος και παστιτσιο - μουσακαδες μισο χρονο. Πιτσα έχω να φάω 1 μήνα , σουβλάκια μονο έφαγα πριν 2 εβδομάδες (πιτογυρα) οι γλυκιες κρεπες μου αρεσουν πολύ μπορει μια φορά την εβδομάδα να φάω.


Τωρα βεβαια είμαι στην φάση του να μεινω στα κιλά που είμαι. 1.80 76 κιλά. Αλλα θέλω τον χειμών να πάρω 5 μυϊκα κιλά. Βασικα υπολογιζω γυρω στον 1 χρονο πλάνο. Να πάω 81-82 αλλα να είναι καθαρά κιλα οσο γινεται για να αρχισει μετά η διαιτα της γράμωσης (εκει θα κλάψουμε) !


Πάντως scandal για να καταλάβεις ότι εισαι πολύ λιγες θερμιδες καθημερινα. Έχεις να ταϊσεις ένα σώμα 100+ κιλών ... και λες ότι εισαι γυρω στις 1400 θερμιδες εγω με 83 κιλά όταν ήθελα να πέσω σε λίπος ήμουν στις 1900 θερμιδες ημερησίως + 4 φορές την εβδομάδα γυμναστική από 1 ωρα την φορά. βασικα 1950 για την ακριβεια. Εσυ και πιο ψηλος εισαι από μενα και πολύ περισσοτερα κιλά. Ένα 2000αρο σε βγάζει πιστευω μαζι με την άσκηση στάνταρ. Μπες myfitnesspal να δεις.


Εγω έχασα 8 κιλά σε περιπου 7 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά έκανα το μεσημέρι myfitnesspal προτού φύγω από το σπίτι. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έβαλα (προσωπικά + στόχο το -1kg την εβδομάδα), μου λέει ότι ο καθημερινός στόχος μου πρέπει να είναι οι 1500 kcals.

Θα το ψάξω περισσότερο αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
1500 μονο αν κάθεσαι ολη τη μέρα σπιτι κάθε μερα και δεν κάνεις απολυτως τιποτα , δεν κινεισαι καθολου.


Αν βάλεις εστω και χαλαρης μορφής καθημερινή εργασια τοτε πάει 1800.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Λοιπόν, από τότε που ξεκίνησα τη δίαιτα, πλέον έχω φτάσει σε σημείο να τρώω απλά "κανονικά" (ενώ αν είμαι στο δρόμο τσιμπάω που και που κανα BOUNTY :redface: ). Αναψυκτικά καθόλου, γλυκά κάπως σπάνια και για "τσίμπημα" (όχι "κατανάλωση"), σουβλάκια μια φορά στις 2 εβδομάδες. Γενικά σπιτικά φαγητά (έχω ανακαλύψει τη σαλάτα βραστών λαχανικών του Σκλαβενίτη με ελαιόλαδο και την έχω λατρέψει! ).

Εδώ και 2 - 3 εβδομάδες είμαι σταθερά 96 - 95,5kg (με μηδέν γυμναστική).

Ίσως εκκινήσω πάλι μια προσπάθεια να χάσω άλλα 6kg και μετά θα κοιτάω να τα διατηρήσω. :)

Λατρεύω τα σχόλια των γνωστών μου ότι μου έφυγε η κοιλιά (καλά δεν με έχουν δει ξεβράκωτο γι' αυτό το λένε :P ) κι ότι αδυνάτισα. :D
(όταν ξεκίνησα στις 04/09/2017 ήμουν ~107kg).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Κάθε μέρα μπορεις να τρως σουβλάκια. Καλαμάκια όμως κοτοπουλο ή χοιρινο. Και μια πιτα ολικής ή χωρις ζάχαρη. Του εμποριου έχουν ζάχαρη δυστυχως. Εννοείται αλάδωτη ή με μια κουταλιά λάδι. Προσεξε το πολύ λάδι γιατι ανεβάζει θερμιδες.


Αναψυκτικο πινω συχνά αλλα κοκα κολα λαϊτ (πάλι χωρις ζάχαρη) , γλυκά αμα κάτσω θα του δωσω και θα καταλάβει αλλα μια φορά την εβδομάδα. Όχι παραπάνω.


Μπορεις να φάς ότι γουστάρεις αρκει να έχεις στο μυαλο σου τις ποσοτητες που έχει το πρόγραμμα σου , να μην έχει ζάχαρη , να μην έχει πολύ λάδι και ειδικά τηγανισμενο.


Πχ 2 πιτες για μεσημέρι. Ολικής αλάδωτες με ντομάτα , μαρούλι , καλαμακι κοτοπουλο ή μπιφτέκι και μουστάρδα (χωρις ζάχαρη) + κοκα κολα λαϊτ για να πιεις κάτι.


700 θερμιδες συνολο. Περιπου 80γρ πρωτεΐνης 80γρ-100γρ υδατανθρακα. Μια χαρά. Αλλα δεν μ αρεσει που δεν γυμνάζεσαι. Με αυτό το γεύμα πάω γυμναστηριο μετα από κανα 2ωρο και του αλλάζω τα φώτα.

Άλλο γεύμα για μεσημεριανο που μ αρεσει πολύ είναι 150-200γρ ρύζι (μπασμάτι) με λαχανοσαλάτα μπαλσάμικο + μουσταρδα (χωρις ζάχαρη) , τονο + 1-2 μικρές φέτες ψωμι ολικής.


για πρωϊνο σταθέρα γιαουρτι 2% τοταλ με σταφιδες και κουάκερ και 1 μπανάνα και 1 μήλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι καλά έκανε ο Πέτρος και έκοψε τα αναψυκτικα. Είτε με ζάχαρη ή χωρίς, μόνο κακό κάνουν. Αρκεί βέβαια ο,τι βλαβερο έχεις κόψει Πέτρο να είναι για πάντα. Αν πχ έχεις σκοπό να ξαναρχισεις κάποια στιγμή τα αναψυκτικα, τότε δεν έχει και πολύ νόημα που τα κοβεις προσωρινά. Η διατροφή δεν πρέπει να είναι στέρηση γιατί όταν ξαναρχισεις να τρως, θα τα πάρεις πίσω. Γενικά νομίζω ότι πρέπει όλοι μας είτε κάνουμε δίαιτα ή όχι, να ψαχνουμε λίγο αυτά που τρωμε να είναι ωφελιμα για τον οργανισμό. πχ η λογική κοβω τα λιπαρά είναι κι αυτή λάθος, γιατί χρειάζονται και αυτά στον οργανισμό (με μέτρο). Όπως είπε και ο Devil, η άσκηση είναι πολύ σημαντική. Ουσιαστικά θα χασεις κιλά όταν αρχισεις να καταναλωνεις περισσότερες θερμιδες απ'οσες παιρνεις. Αυτό δεν σημαίνει τρωω λίγο. Αυτό σημαίνει ασκουμαι πολύ.
Καλή συνέχεια στη διατροφή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Καλά έκανε ναι. Εγω κάποιες φορες παιρνω κοκα κολα λαϊτ πάντως.

Λιπαρά μπορει να παιρνει απο αβοκάντο , ταχινι , ελαιολαδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Πριν 3 μήνες περίπου πηγα σε ενα διαιτολόγο- διατροφολόγο ώστε να μου βγάλει μια διατροφή. Ο στόχος μου δεν ηταν τοσο η απώλεια κιλών, οσο το να μάθω καποια πραγματα για μια σωστή διατροφή και να βελτιώσω τα γεύματα μου και τα θρεπτικά συστατικά που παίρνω. Ως προς την απώλεια κιλών, ο στόχος ηταν αρκετα επιτεύξιμος καθως ηθελα μονο να χάσω 3-4 κιλα το πολυ. Το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι η προσπάθεια που κανω για να χάσω αυτα τα κιλά αλλα και για να τρέφομαι σωστα εξαρτάται παρα παρα πολυ απο την διαθεςη μου. Για παράδειγμα, οταν νιώθω πολυ πεσμενη ψυχολογικά , τα παρατάω και δεν το προσπαθω καθολου. Το ιδιο και οταν ειμαι στεναχωρημενη, αγχωμένη, προβληματισμένη με κατι, οταν νιώθω οτι τίποτε δεν εχει νόημα, οταν βαριεμαι και δεν εχω τι να κανω. Με λίγα λόγια χάνω το κίνητρο μου και δεν προσπαθω με αποτέλεσμα να πέφτω ακόμη περισσοτερο ψυχολογικά γιατι σκεφτομαι οτι δεν προσέχω τον εαυτό μου. Ειναι μερες που απλα δεν εχω όρεξη για τιποτα και αυτο επηρεάζει και την φροντίδα του εαυτού , μου , νιώθω οτι δεν εχω όρεξη να προσπαθήσω να ακολουθήσω τη διατροφή, να κανω λίγη γυμναστική. Δεν ξερω πώς μπορω να το ξεπεράσω αυτο. Νιώθω οτι δεν εχω καθολου πειθαρχεια. Δηλαδη αν εχουμε κανενα γλυκάκι στο σπιτι, θα προτιμήσω αυτο απο το να φαω ενα φρούτο (αν και τρωω και αρκετα φρούτα). Δε θελω να νιώθω ανίκανη και αχρηστη που σε 3 μήνες δεν κατάφερα να χάσω 3 κιλά. Θελω να τα καταφέρω αλλα η ψυχολογία που ειναι σαν τρενάκι του λούνα παρκ , μια πανω μια κατω. Καμια συμβουλή ; Ευχαριστω !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι συμβουλή να σου δώσουμε... είναι θέμα πειθαρχίας και πόσο θες να ολοκληρώσεις τον στόχο σου. Εξαρτάται και από το πόσα κιλά είσαι, αν έχεις περιθώριο να χάσεις με λίγα λόγια. Πάντως αυτό που μπορώ να προτείνω είναι για παράδειγμα να αποφύγεις εξ αρχής να έχεις γλυκά και σοκολάτες σπίτι σου. Αν δεν είχες το γλυκάκι δε θα αναγκαζόσουν να βάλεις τον εαυτό σου σε πειρασμό.

Τώρα που έρχονται Χριστούγεννα και μελομακάρονα και κουραμπιέδες τι θα κάνεις; :P Λέω να ξεκινήσεις τη δίαιτα σου μετά τη πρωτοχρονιά και απλά να τρως λίγο προσεκτικά (να μην φας ολόκληρο ταψί κουραμπιέδες) μες τις διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είχα πάει κι εγω κάποτε σε διατροφολόγο πιο πολύ για να μου φτιάξει μια διατροφή καλή λόγω χορτοφαγίας. Οι πρώτες δυο βδομάδες πήγαν καλά, αλλά μετά δε ξαναπήγα γιατί ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Όταν θες να χάσεις λίγα κιλάκια δεν έχει πολύ σημασία ο διατροφολόγος όσο ο στόχος, και πίστεψέμε είναι ποολύ δύσκολο να χάσεις αυτά τα 3-4-5 κιλάκια.
Εγώ έχω βάλει στόχο από τη δευτέρα να πω αντίο σε κάποια κιλάκια, το σπίτι είανι γεμάτο γλυκά και μλκίες αλλά έχω το καλό ότι άμα πάρω απόφαση δεν τρώω τίποτα. Ελπίζω να παραμείνω συγκεντρωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top