Philip Pullman (Φίλιπ Πούλμαν)

haroula1924

Νεοφερμένος

Η haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Έχετε διαβάσει την Τριλογία του Κόσμου;
Εγώ είμαι στο δεύτερο βιβλίο.Ποιά είναι η γνώμη σας;
Εμένα πάντως μου αρέσει!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ ένα βιβλίο του εν λόγω συγγραφέα λέγεται "Το αστέρι του Βορρα". Ομολογώ οτι δεν κατάφερα να διαβάσω πάνω από 20-30 σελίδες. Μάλλον μου έπεσε πολύ βαρύ ή απλά δεν είναι του στυλ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula1924

Νεοφερμένος

Η haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Eγώ το δανείστηκα.
ΚΙ εμένα έτσι μου φάνηκε στην αρχη, αλλά μετά τις 50 είναι πολύ ενδιαφέρον.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfad

Νεοφερμένος

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΚΟΓΚΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η τριλογία του κόσμου είναι καταπληκτική! Την έχω διαβάσει όλη. Εχει τρομερή δράση και αξίζει να την διαβάσει κανείς έως το τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
M αρέσουν- είναι πολύ ευχάριστα στο διάβασμα. :)

Συγκεκριμένα για το "Αστέρι του Βορρά", μου άρεσε όταν το είχα διαβάσει, αρκετά χρόνια πριν- πρέπει να ήταν στο γυμνάσιο.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κι εγώ είχα κάνει 2 απόπειρες να ξεκινήσω το Αστέρι του Βορρά αλλά στις πρώτες 20 σελίδες τα παρατούσα-δεν είχα καταλάβει καλά ποιός είναι ο Παν.

Την τρίτη φορά όμως, ήμουν αποκλεισμένη λόγω χιονιού (ιδανικό σκηνικό) και δεν είχα τίποτα άλλο να κάνω και τίποτα άλλο να διαβάσω, αποφάσισα λοιπόν να κάνω την καρδιά μου πέτρα (τόσες και τόσες αηδίες έχω διαβάσει είναι η αλήθεια) και να συνεχίσω το διάβασμα..

Άξιζε τον κόπο..το διάβασα μονορούφι...

Τρομερή γραφή, ιδιόρρυθμοι, αμφιλεγόμενοι αλλά καθόλου χάρτινοι χαρακτήρες, αλληγορίες, συγκίνηση, ασταμάτητη δράση και αναπάντεχο φινάλε που σε στέλνει κατευθείαν στο βιβλιοπωλείο για να πάρεις το επόμενο μέρος της τριλογίας.

Και τα άλλα 2 βιβλία μου άρεσαν εξίσου αν και στο τέλος του τρίτου κάτι με έπιασε και δεν άντεχα να διαβάσω άλλο(δεν λέω γιατί). Το άφησα για ένα μήνα και τότε με ...λιγότερη συναισθηματική φόρτιση διάβασα και το τελικό φινάλε που δεν με απογοήτευσε καθόλου.

Πάντως το γεγονός ότι οι κεντικοί χαρακτήρες είναι παιδιά δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρόκειται για παιδική λογοτεχνία, αντίθετα πέρα από τον τρόπο γραφής τίθενται και ζητήματα φιλοσοφικά, κοινωνικά και θεολογικά(!) και μάλιστα με τρόπο αρκετά...προβοκατόρικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγω εχω διαβασει ολη την τριλογια,αλλα συνεβη αρκετα παλια,σε ταξη του δημοτικου...Δεν θυμαμαι και πολλα,αλλα θυμαμαι οτι μου αρεσε πολυ και ενθουσιαστηκα!Καπου με κουρασε,νομιζω στο τριτο βιβλιο,αλλα γενικα εχω πολυ καλες εντυπωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το πρωτο βιβλιο το διαβασα σε 2 μερες και τιν τριτη αγορασα τα αλλα 2 βιβλια. το τριτο βιβλιο παντος ειναι το καλητερο για εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Εχω διαβασει και τα τρια βιβλια του Πουλμαν πριν απο καμποσα χρονια και ειναι πολυ ωραια!!:) Και εμενα το τριτο μου αρεσε περισσοτερο και ιδιαιτερα το τελος...:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Πολυ μαρεσε η τριλογια του κοσμου αλλα ενα πραμα. Ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει και τι ειναι η "σκονη" ρε παιδι μου...

Εχω διαβασει και τα τρια βιβλια του Πουλμαν πριν απο καμποσα χρονια και ειναι πολυ ωραια!!:) Και εμενα το τριτο μου αρεσε περισσοτερο και ιδιαιτερα το τελος...:thumbup:

μα στο τελος χωριζονται η Λυρα με τον καλο της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
μα στο τελος χωριζονται η Λυρα με τον καλο της..
Nαι,για αυτο ειναι ωραιο!!Επειδη δεν εχει το συνηθισμενο happy end!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Nαι,για αυτο ειναι ωραιο!!Επειδη δεν εχει το συνηθισμενο happy end!!!;)

χαχα οκ. χαιρομαι που το βλεπεις ετσι. απλα εγω το ειχα βρει υπερβολικο να μην μπορουν να αφησουν ουτε μια γεφυρα κοσμων ανοιχτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
χαχα οκ. χαιρομαι που το βλεπεις ετσι. απλα εγω το ειχα βρει υπερβολικο να μην μπορουν να αφησουν ουτε μια γεφυρα κοσμων ανοιχτη.
:D
ενταξει,οσο να πεις λιγο υπερβολικο ηταν...αλλα γενικα μου αφησε πολυ καλη εντυπωση,ηταν πρωτοτυπο!!:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είχα προσπαθήσει να τον διαβάσω όταν ήμουν 9 και μου χε φανεί δύσκολος.Μετά ξανά στα 13 και τα κατάφερα.Έχει ωραίες ιδέες, και πλοκή καλύτερες από Harry Potter και λυκοφωτα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Είναι πάρα πολύυυυυυυυ ωραία και τα 3 :) τα διάβασα όλα σε 6 μέρες και τα 3...χεχεχε...δεν ξεκολλούσα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top