Τηλεπωλητές. Τι φρίκη!

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ρε παιδιά, χρόνια χρήστης ποτέ δεν με έχουν πάρει για πωλήσεις, αρχίζω και νιώθω άσχημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Λοιπόν... Στην αρχή που παρακολουθούσα το θέμα σκέφτηκα να μην γράψω απλά να μείνω θεατής. Πλέον αφού μαζεύτηκαν αρκετές απόψεις, λέω να χωθώ... :P

Θεωρώ ότι έχω ολοκληρωμένη άποψη μιας και έχω εμπειρία και από τις δύο πλευρές!
Θα συμφωνήσω με αυτό που έχει λεχθεί ότι δίνουν ψίχουλα για ένα καλό κέρδος... Θυμάμαι όταν είχα περάσει ένα φεγγάρι από τις δημοσκοπήσεις , και ήμουν από τους ευνοημένους γιατί ήμουν σε πολύ καλή εταιρεία, με καλή συμφωνία, χωρίς παρατράγουδα και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στην πραγματοποίηση των δημοσκοπήσεων, εγώ έβγαζα χρήματα από το κάθε τηλεφωνημα, όταν την ίδια στιγμή ο εργοδότης που έκλεινε τη συμφωνία με την εκάστοτε εταιρεία-πελάτη εννοείται ότι έβγαζε πολλά - πολλά περισσότερα!!!

Κάπου εκεί πείσμωσα γιατί σκέφτηκα πως ξοδεύω τις ώρες μου για κάτι που αφενός δεν έχει μέλλον και δεν είχα σκοπό να κάνω καριέρα πάνω σε αυτό + γιατί όπως ο πελάτης κοστολογεί ένα προιόν, έτσι και εγώ ¨κοστολόγησα¨ τη δική μου παροχή υπηρεσιών και είδα ότι θα μπορούσα να είχα μεγαλύτερα κέρδη. Έτσι και αποχώρησα...

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως μην τα ρίχνουμε όλα στην ανεργία. Είναι επιλογή του κάθε ατόμου να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά επιλέξει.
Όλοι ψαχνοντας κάποια στιγμή έχουμε ρίξει τα στάνταρ στην επιλογή δουλειάς. Όπως για κάποιους είναι η καφετέρια, το περιπτερο κλπ για άλλους είναι οι τηλεπωλήσεις - που μεταξύ μας για τους περισσότερους που δεν το έχουν ψάξει θεωρείται πως είναι το εύκολο χρήμα αύτος ο κλάδος. Η πλειοψηφία όσων πάει είναι της άποψης "Μωρέ ας πάμε να κάνουμε ένα εξτραδάκι να βγάλουμε ένα χαρτζιλίκι να βγει ο μήνας αφού είμαστε πάνω στην ανάγκη"!
Αμ δε όμως!!! Όπως κάθε επιλογή έχει τις συνέπειες της και τις ευθύνες της έτσι ισχύει και εδώ. Οι περισσότερες εταιρείες πατάνε πάνω σε μια τέτοια λογική και εκμεταλλεύονται πλήρως τους εργαζόμενους(σε όλους τους τομείς-όχι μόνο στο χρηματικό και το ασφαλιστικο).

Έτσι ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει πρακτικά και ψυχολογικά -κυρίως- την οποιαδήποτε αντιμετώπιση του ατόμου που έχει στην άλλη γραμμή του τηλεφώνου. και αυτό γιατί ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ!!!!! Όπως ο εργαζόμενος στο ταξί (που παίζει να έχει στην πλάτη του πτυχίο & μεταπτυχιακό) αντιμετωπίζει την κάθε π@π@ρια, βρωμιά, αθλιότητα κλπ του κάθε πελάτη έτσι είναι υποχρεωμένος και αυτός που δουλεύει σε τηλεφωνικό κέντρο!!
Δεν το νοιάζει τον άλλον αν ο υπάλληλος είναι φοιτητής ή άνεργος 100 χρόνια τούρκικα, όπως και τον υπάλληλο δεν τον ενδιαφέρει εκείνη την στιγμή αν παίρνει μία μάνα που κυνηγάει το παιδί της να μην γκρεμοτσακιστεί , ή έναν πατέρα που βλέπει το παιδί του μετά από μια εβδομάδα, ή τον φαντάρο που περιμένει πως και πως τηλέφωνο από την γκόμενα που γνώρισε εχθές και γουστάρει με χίλια!!:mad::mad:

Τώρα το πως ο καθένας μας χειρίζεται ένα τέτοιο τηλεφώνημα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα μας και την διάθεση μας εκείνη την στιγμή. Ή τους το κλείνουμε , ή τους βρίζουμε (καλό είναι να αποφεύγεται μιας και πρέπει να σεβόμαστε πάντα έναν συνομιλητή μας), ή τους λέμε ότι λείπουν οι γονείς μας (ναι και εγώ το κάνω!!:D:D) ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο!!:whistle:

Αυτά είχα να πω...
Φιλικά,
B@ckdrop:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
ρε παιδιά, χρόνια χρήστης ποτέ δεν με έχουν πάρει για πωλήσεις, αρχίζω και νιώθω άσχημα
Μήπως το έχεις απόρρητο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Μήπως το έχεις απόρρητο;

όχι, απ'όσο με θυμάμαι είμαι στην vodafone, από εποχής panafon, ποτέ δε με έχουν πάρει τηλέφωνο,
μόνο μηνύματα όταν αφήνω απλήρωτους λογαριασμούς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω ή τους το κλεινω με το που καταλαβω ή τους αφηνω να μιλανε ασταματητα κ τους λεω στο τελος δεν ενδιαφερομαι(χιχιχι εδω ειμαι κακιά χιχιχ)
Καποτε πηγα κι εγω σα φοιτητρια να δουλεψω τηλεπωλητρια (προωθηση ταξιδιωτικων πακετων) κ εφυγα πανω στη βδομαδα. Δε μαρεσε καθολου ολο αυτο το συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top