Ποια η γνώμη σας για τις εταιρείες νομικής προστασίας;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Αν κάποιος αντιμετωπιζει ένα θέμα ... πχ θέλει να κάνει ασφαλιστικά μέτρα σε κάποιον άλλον ή αγωγη για δυσφημηση ... θα μπορουσε μονο με το ασφαλιστρο το μηνα να γλιτώσει όλα τα υπολοιπα έξοδα της δικαστικής διαμάχης; έχετε κάποια εμπειρια; ειστε σε κάποια τέτοια εταιρεια συνδρομητές;


Έχω μπλέξει σε μια ιδιαιτερη περιπτωση αστικής βεβαια φύσεως και πιστευω ότι έχουμε εξαντλήσει κάθε μέσο προσπαθειας διευθέτησης της διαφοράς με εξωδικαστικό τροπο. Αστυνομιες - εισαγγελείς - απειλές - τσακωμοί - προσπάθεια διαλογου ... έχει περάσει από πολλά στάδια. Και δεν ήμουν εγω εκεινος που πηγε πρώτος στον εισαγγελέα αλλωστε εγω είμαι και ο αμυνόμενος της υποθεσης. Η περιοδος όμως της υπομονής τελειωσε. Οποτε πλέον το ψάχνω διαφορετικά και ελπιζω να βρώ μια λύση. Το μονο μου θέμα είναι τα μεγαλα έξοδα δικαστικής διαμάχης αλλιως είμαι έτοιμος να αναλάβω δράση και να δώσω ένα μάθημα σε αυτό το άτομο για την υπολοιπη ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Σε πέντε χρόνια θα το δώσεις το μάθημα. Τα ελληνικά δικαστήρια λειτουργούν πιο αργά από το θάνατο, κυριολεκτικά. Έχει τύχει να πεθάνει άτομο που γνωρίζω ενώ περίμενε για δικαστήριο πάνω από 5 ετη. Ειδικά μετά από την απεργία των δικηγόρων κ.λ , υπάρχουν πολλές υποθέσεις που εκκρεμούν, εκτός και αν με κάποιο τρόπο λύθηκε όλο αυτό το μπάχαλο. Δεν ξέρω. Καλή τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Aπο μια άλλη εταιρεια (το δικηγορο της) έμαθα ότι επειδή ηταν ένας που έγραφε για αυτην δυσφημιστικά πράγματα από εδώ και από εκει .... μέσα σε 10 μέρες βγηκε προσωρινή αποφαση από το δικαστηριο για την επιβολή ασφαλιστικών μέτρων , οποτε αυτό σημαινει ότι οποιαδήποτε στιγμη από εδώ και στο εξης ο εν λογω συνεχιζει να αναφέρεται θα υπάρξει η διαδικασια του αυτοφωρου.


Εμενα αυτό στην δικη μου περιπτωση θα με ικανοποιούσε να έβγαινε δηλαδή μια προσωρινή αποφαση η οποια θα έκοβε τον αέρα στον άλλον να πηγαινει από εδώ από εκει και να χρησιμοποιει το ονομα μου. Ουτε ο εισαγγελέας ουτε η αστυνομια είναι αρμοδιες για την επιλυση .... απλα πάει επειδή δεν θέλει να κινηθεί δικαστικά όπως του έχω πει. Αν έχει πρόβλημα να πάει δικαστικά. Αλλα επειδή ξέρει ότι θα χάσει προσπαθει να κάνει bullying. O λογος της διαφοράς είναι δικος του δεν στέκει πουθενά ουτε νομικά ουτε λογικά. Επρεπε να το πει εξαρχής ότι έχει τέτοια κολλήματα. Να καταλαβαινα και εγώ και να εξαφανιστω. Με κουραστικους δεν γουστάρω να κάνω δουλειές. Αυριο θα πάρω τηλεφωνο επειδή σημερα είναι Κυριακη να ρωτησω 2 εταιρειες που βρηκα στο νετ.


Απλα ελεγα μηπως έχει κανεις καμια εμπειρια να το συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
ασφαλιστικά μέτρα για υπόθεση αστικής φύσεως δεν έχει γίνει ποτέ στην ιστορία των ελληνικών δικαστηρίων τα μέτρα αυτά βγαίνουν μόνο σε σοβαρά περιστατικά βιαιοπραγιών και κοστίζουν περί τα 250 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
ασφαλιστικά μέτρα για υπόθεση αστικής φύσεως δεν έχει γίνει ποτέ στην ιστορία των ελληνικών δικαστηρίων τα μέτρα αυτά βγαίνουν μόνο σε σοβαρά περιστατικά βιαιοπραγιών και κοστίζουν περί τα 250 ευρώ.


Καλα στην Ελλάδα πρωτα σε σκοτώνουν και μετά βγαινει η αποφαση του δικαστηριου. Δυστυχως. Η κατασταση είναι πολύ χαλαρή αλλα ευτυχως δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.


Το βασικο πρόβλημα για κάποιον μπορει να είναι .... πως σταματάς ένα άτομο που υποτίθεται ότι έχει μια διαφορά μαζι σου ... να πηγαινει και να μεταχειρίζεται το ονομα σου σε μέρη που δεν είναι σχετικά με την επιλυση της διαφορας. Πχ στο ΑΤ της περιοχης .... ή στον εισαγγελεα ή ακομα και στη δουλειά σου. Προφανως το άτομο αυτό δεν στέκει καλά και έχει ζητήματα. Εσυ όμως με ποιο τροπο του βάζεις φραγή σε αυτο; δεν θέλει να πάει δικαστικά επειδή ξέρει ότι θα χάσει παρολαυτα δεν μπορει να χωνέψει ότι έχει άδικο και για να σε εκδικηθεί προσπαθει να σε διασύρει με άλλους τροπους.


2 είναι οι επιλογες .... ασφαλιστικά μέτρα ή αγωγή για δυσφημηση. Στην 2η περιπτωση όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ είναι ευκολο γιατι οι περισσοτεροι βγαζουν την ουρα τους απέξω. Κανεις δεν θέλει να έρθει μάρτυρας και να μπλέξει και απλα σου λενε βρειτε μεταξυ σας.


Εχεις δικιο ... γιατι και εγω έπεσα σε ένα άτομο που πέφτεις 1 στους 1000. Μπορει να τυχει όμως.


Αυριο θα ρωτησω συγκεκριμένα για αυτό το πρόβλημα την εταιρεια που θα πάρω. Γιατι πχ αν είναι 250 ευρώ μονο .... τοτε θα μπορέσουν να με αναλάβουν. Να βγει μια αποφαση δικαστηριου εν πασει περιπτώση και την επομενη φορά που θα με απειλήσει ότι θα πάω στον εισαγγελέα ... να πάρω στην εισαγγελια και να πώ ξερω γω υπάρχει αποφαση για ασφαλιστικά μέτρα. Αν περασε από εκει ο κυριος και σας εξέφρασε παράπονα ταχα για μενα ... παρακαλω να κινηθεί η αυτοφωρη διαδικασια εναντιον του.


Θα γινει μια και θα ληξει εκει. Δεν προκειται να ενοχλησει ξανά. Οποιος έχει πρόβλημα μαζι μου μπορει να κινηθεί νομικά εναντιον μου. Ειδικα τον συγκεκριμενο του το έχω προτεινει και εγω. Αλλα όχι να προσπαθει να σε διασυρει από εδώ και από εκει. Αυτο είναι πρόστυχο και πρέπει να αντιμετωπιστεί με κάθε τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλα στην Ελλάδα πρωτα σε σκοτώνουν και μετά βγαινει η αποφαση του δικαστηριου. Δυστυχως. Η κατασταση είναι πολύ χαλαρή αλλα ευτυχως δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.


Το βασικο πρόβλημα για κάποιον μπορει να είναι .... πως σταματάς ένα άτομο που υποτίθεται ότι έχει μια διαφορά μαζι σου ... να πηγαινει και να μεταχειρίζεται το ονομα σου σε μέρη που δεν είναι σχετικά με την επιλυση της διαφορας. Πχ στο ΑΤ της περιοχης .... ή στον εισαγγελεα ή ακομα και στη δουλειά σου. Προφανως το άτομο αυτό δεν στέκει καλά και έχει ζητήματα. Εσυ όμως με ποιο τροπο του βάζεις φραγή σε αυτο; δεν θέλει να πάει δικαστικά επειδή ξέρει ότι θα χάσει παρολαυτα δεν μπορει να χωνέψει ότι έχει άδικο και για να σε εκδικηθεί προσπαθει να σε διασύρει με άλλους τροπους.


2 είναι οι επιλογες .... ασφαλιστικά μέτρα ή αγωγή για δυσφημηση. Στην 2η περιπτωση όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ είναι ευκολο γιατι οι περισσοτεροι βγαζουν την ουρα τους απέξω. Κανεις δεν θέλει να έρθει μάρτυρας και να μπλέξει και απλα σου λενε βρειτε μεταξυ σας.


Εχεις δικιο ... γιατι και εγω έπεσα σε ένα άτομο που πέφτεις 1 στους 1000. Μπορει να τυχει όμως.


Αυριο θα ρωτησω συγκεκριμένα για αυτό το πρόβλημα την εταιρεια που θα πάρω. Γιατι πχ αν είναι 250 ευρώ μονο .... τοτε θα μπορέσουν να με αναλάβουν. Να βγει μια αποφαση δικαστηριου εν πασει περιπτώση και την επομενη φορά που θα με απειλήσει ότι θα πάω στον εισαγγελέα ... να πάρω στην εισαγγελια και να πώ ξερω γω υπάρχει αποφαση για ασφαλιστικά μέτρα. Αν περασε από εκει ο κυριος και σας εξέφρασε παράπονα ταχα για μενα ... παρακαλω να κινηθεί η αυτοφωρη διαδικασια εναντιον του.


Θα γινει μια και θα ληξει εκει. Δεν προκειται να ενοχλησει ξανά. Οποιος έχει πρόβλημα μαζι μου μπορει να κινηθεί νομικά εναντιον μου. Ειδικα τον συγκεκριμενο του το έχω προτεινει και εγω. Αλλα όχι να προσπαθει να σε διασυρει από εδώ και από εκει. Αυτο είναι πρόστυχο και πρέπει να αντιμετωπιστεί με κάθε τροπο.

Φίλε δεν ειναι τοσο λειτουργικός ο νόμος στην Ελλάδα αμα σου βγάλει τα ασφαλιστικά το δικαστήριο θέλει να αποδείξεις οτι ειναι σε άμεσο κίνδυνο η ζωή σου.Δεν είναι εδώ και ο gaspar που ειναι ένστολος να πει την γνώμη του ως πιο εξειδικευμένος στην ποινική δικονομία αφου την διδάχτηκε στην σχολή.Τέσπα κοίταξε τα ψυχιατρικά μέτρα με απόφαση εισαγγελέα να ελεγχθεί τι έχει ο άνθρωπος αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μα κατσε όμως ... Moνο αν απειλείται η ζωη κάποιου δηλαδή έχουν λογο υπαρξης τα ασφαλιστικά μέτρα; δεν είναι μονο η ζωή εννομο αγαθο. Μπορει να είναι το υπέρτατο αλλα δεν είναι μονο αυτό. Εννομα αγαθά μπορει να είναι και η φημη , η υποληψη δεν μπορει ο καθενας επειδή αποφασισε ότι τον έχεις ριξει (από μονος του) να πηγαινει ποτε την μια στην αστυνομια ποτε την άλλη στον εισαγγελεα ποτε να πιάνει άτομα από την δουλειά σου και να λέει τα δικά του. Και βεβαια μετά τα άτομα αυτά κανεις δεν θα έρθει μάρτυρας και ο ιδιος σου λεει κοροϊδευτικά έχετε μάρτυρες; ολοι θα κοιτάξουν να βγάλουν την ουρά τους απεξω. Ακουνε το κουτσομπολιο και μολις το πράγμα μυρισει μπαρούτι την κοπανάνε από την πισω πορτα. Οποιος υπηρξε ή θα υπάρξει στη θέση μου θα με καταλαβει.


Και επισης σορρυ που θα το γράψω κάπως ωμά αλλα αμα απειλούνταν η ζωή μου εμένα ή συγγενών μου θα έβαζα μπράβους να φυλάνε και θα οπλοφορουσα και εγω (νομιμα πάντα) δε θα περιμενα από το δικαστηριο να με σώσει. Αλλα ευτυχως ξαναλέω το θέμα δεν είναι τοσο χοντρο και δεν προκειται να καταληξει και ποτέ εκει. Στην Ελλαδα σε πολλά πράγματα ειμαστε ξέφραγκο αμπελι και ο καθενας κάνει ότι γουστάρει. Εγω δεν έχω αυτή τη νοοτροπια όμως παρολο που μένω εδώ. Θα πρέπει σε κάποιες περιπτώσεις αν δεν κινειται το συστημα να προσπαθήσουμε να πιέσουμε και οι ιδιοι να κινηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top