Προβλήματα με τον σπιτονοικοκύρη

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δυστυχως όταν ήρθα να νοικιάσω εδώ που είμαι ειχα την ατυχια να μην καταλαβω ότι θα πέσω σε σπιτονοικοκυρη παλιάνθρωπο και τωρα βρισκομαι σε πόλεμο. Η πλακα είναι πως στην περιοχη που μένω κανονικα και από την οποια έχω φυγει λογω δουλειάς έχω δικο μου μεγάλο σπιτι αλλα τέσπα.


Δεν θα κουράσω με πολλά. Θα μπω απευθειας στο θέμα. Γραφειο να βγάζει τά κοινόχρηστα δεν υπάρχει, επομένως ο σπιτονοικοκυρης έκανε τον καταμερισμο που γουσταρε αυτος στα έξοδα και κατά συνέπεια δεν τα βρήκαμε. Του ειπα να μου φέρει τετραγωνικά διαμερίσματος για να πληρώσω την συντηρηση στον λέβητα αλλα δεν το έκανε. Επειδή κατάλαβα όμως ότι θα έχει κάνει την διαολιά του πηγα να δοκιμάσω από τωρα το καλοριφέρ που δεν έχουν πιασει ακομα τα κρυα και αυτό δεν άνοιγε. Τωρα λειπει και με τους άλλους δεν μπορω να βγάλω άκρη καθως τον ξέρουν τι στραβάδι είναι και δεν θέλουν να μπλέξουν αυτοι έχουν κλειδιά αλλα δεν θέλουν να μπλεχτουν. Είναι και δικομανης οποτε έχει ιστορια με δικαστηρια.


Εμενα δεν με φοβιζει η δικομανια του βεβαια διοτι είμαι τυπικος στα ενοικια και μέχρι πρότινος και στα κοινόχρηστα ποτε δεν του ειχα καθυστερήσει χρήματα. Παρολαυτα επειδή όπως ειπαμε είναι δικομανης σαν τέτοιος δημιουργουσε προβλήματα από το πουθενα. Από το σπιτι τωρα δεν μπορω να φυγω. Θα φυγω την άνοιξη αλλα μέχρι τοτε έχω χειμώνα μπροστά μου. Και η θέρμανση είναι πρόβλημα. Το ξερω ότι την έκλεισε επίτηδες όπως έχει κλεισει και το σημειο στο οποιο βρισκεται η καμινάδα και δεν μπορω να καθαρισω ουτε το τζάκι.


Ο δικηγόρος μου ειπε ότι μπορει με εντολη εισαγγελέα να ανοιξει η αστυνομια την ταρατσα και να καθαρισουμε το τζάκι ώστε να μπορω τουλάχιστον να χρησιμοποιήσω αυτό. Μαζι με καμια σομπα. Μου ειπε επισης ότι για τον λέβητα θα χρειαστω ασφαλιστικά μετρα που κοστιζουν 700-800 ευρω. Επειδή είναι απογοητευτικο (για ακομα μια φορά) να μη μπορεις να βρεις το δικιο σου στην Ελλάδα ειχε μηπως κανεις καμια παρομοια εμπειρια και πως το χειριστικε;


Έχω πληρώσει για την συντήρηση του λέβητα στο παρακαταθηκών αλλα όχι το ποσο που μου ειπε αυτος αλλα εκεινο με βάση τα τετραγωνικά του σπιτιού. Αν τα ασφαλιστικά μέτρα ηταν πιο φθηνα πχ 300-400 ευρώ θα ειχα φυγει άμεσα για αυτά με προσωρινη διαταγή κιολας αλλα δυστυχως να πληρώσω 800 ευρω και το δικαστηριο να μου δώσει πισω τα 200 όπως καταλαβαίνετε δεν αξιζει.


Θα τον ειχα τσιτσιρισει με τα ασφαλιστικά μέτρα αλλα έχε χάρη που ειμαστε στην Ελλάδα. Ο ιδιος ο δικηγόρος μου ειπε ότι δεν συμφέρει. Έχω έναν καλό. Γιατι και πέρυσι με ενοχλουσε αυτος και του έστειλα εξώδικο και από τοτε συμμορφώθηκε ως προς αυτο γιατι του ειχε γράψει ωραια πράγματα ο δικος μου μέσα στο εξώδικο.

Υπάρχει περιπτωση να ασχοληθεί μαζι μου ο εισαγγελέας και να δώσει τέτοια εντολή - ένταλμα; από τη μια δεν μου φαινεται δυσκολο γιατι δεν μπορει να σε αφησει να πεθάνεις από το κρυο επειδή έμπλεξες με έναν τρελο. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι ειμαστε και στην Ελλάδα που ειδικα αυτή τη περιοδο δεν δουλεύει τιποτα.


Έχω και άλλες επιλογές στο τσεπάκι μου βεβαια τις οποιες αν αναγκαστω θα χρησιμοποιήσω άμεσα για να πιέσω τον σπιτονοικοκυρη να παρατήσει αυτές τις παραλογες ενέργειες εναντιον μου. Δεν ειναι μονο παράλογες ειναι και απάνθρωπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Περιττά έξοδα, εγώ σε τέτοια περίπτωση θα έδινα λεφτά μόνο για να φύγω από το σπίτι. Ένας πλούσιος στην πολυκατοικία μου έκανε κάτι τέτοιες φασαρίες, δεν πλήρωνε, δεν συμμετείχε, είχε κόψει μόνος του τους σωλήνες του λέβητα για να βάλει έναν ηλεκτρικό, έχτισε το μπαλκόνι του, που όλα αυτά χρειάζονται την συγκατάθεση και των υπολοίπων ιδιοκτητών. Του είχε στείλει όλη η πολυκατοικία μηνύσεις κλπ. και δεν έγινε τίποτα οπότε, δεν ξέρω εάν όλα αυτά τα μέτρα, εξώδικα, θα δουλέψουν. Σε εμάς δεν δούλεψαν. Καταλήξαμε να σταματήσουμε τον λέβητα και να δώσουμε την διαχείριση σε γραφείο.
Να φανταστείς είχαν συνταχθεί, μαζί, όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας και δεν έγινε τίποτα. Εάν εσύ, τουλάχιστον, δεν μπορείς να τα βρεις με κάποιον από τους ενοίκους, άστο...

Φύγε από το σπίτι. Σπάσε το συμβόλαιο και βρες τα με τον δικηγόρο για το πως να γίνει. Μην δώσεις περιττά λεφτά για να κινηθείς νομικά γιατί μπορεί και να μην πιάσουν. Μπορεί ναι, ειδικά με το τζάκι μέσω της Αστυνομίας, αλλά δεν θα είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, σίγουρα. Όπως είπες είμαστε Ελλάς, οπότε δεν νομίζω να γλυτώσεις τόσο εύκολα...

Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από έναν κακό γείτονα, σε τέτοια θέματα! Βρες τρόπο να αλλάξεις σπίτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Nαι ρε φιλε αλλα δεν γινεται να σηκώνεσαι να φευγεις πριν το θελήσεις εσυ επειδή κάποιος παριστάνει τον τρελό και του βγαινει επειδή ειμαστε στην Ελλάδα.


Τα ασφαλιστικα μέτρα που σκέφτηκα σιγουρα δεν θα δουλέψουν όχι επειδή θα τα χάσω αλλα επειδή θα χάσω πολλά λεφτά. Θα του έκανα τρελά νούμερα με το ενοικιο αλλα φοβάμαι μην χρησιμοποιηθεί εναντιον μου στο δικαστηριο που έχουμε και με πετάξουν έξω. Και χαρει ότι με κέρδισε. Θα πάμε ετσι και αλλιως δικαστικά οποτε δεν προκειται να φυγω. Θα φυγω όταν γουστάρω εγω. Δεν θα μου την βγει με τον τσαμπουκά αυτος. Επισης θα φυγω αμα μου το πει ο δικαστης.

Θα μπορουσα να του πω το εξης

Οσο δεν ανοίγεις την θέρμανση δεν έχει ενοικιο. Δεν εχει κοινόχρηστα. Οποτε θα τον έσερνα στο τραπεζάκι των διαπραγματεύσεων. Αλλιως λεφτά δεν έχει. Θα συμφωνούσαμε στην σωστη τιμή του λέβητα θα άνοιγε την θέρμανση θα έπαιρνε το ενοικιο όπως το παιρνει και τώρα. Απλα είναι τα πράγματα. Με τέτοιους αναλυσεις πολλές δεν χρειάζονται. Δεν παιρνουν από λογια. Μονο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν και εκει τους πονάει κιολας.

ΥΓ μας έχει μαθει και ο εισαγγελεας και η αστυνομια μην ανησυχεις. Ειδικα η αστυνομια έχει έρθει κάποιες φορές. Την έχω καλέσει και εγω και αυτος.

Ετσι θα ξεμπλέξει νομιζεις. Θα χάσει πολλά λεφτά αμα δεν βάλει μυαλο. Θα χάσω και εγω αλλα θα χάσει και αυτος. Οποιος δεν συνενοειται και δεν είναι σωστος άνθρωπος αυτά θα τραβάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μπορεί ναι, ειδικά με το τζάκι μέσω της Αστυνομίας, αλλά δεν θα είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, σίγουρα. Όπως είπες είμαστε Ελλάς, οπότε δεν νομίζω να γλυτώσεις τόσο εύκολα...

Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από έναν κακό γείτονα, σε τέτοια θέματα! Βρες τρόπο να αλλάξεις σπίτι!


Θα άπαντησω συγκεκριμενα και σε αυτό το σημειο του ποστ σου. Ο δικηγόρος μου ειπε ότι εφόσον έχει κλεισει τον λέβητα. Και υπάρχει τζάκι μπορει να πάει στον εισαγγελέα ο ιδιος (όχι εγώ) και να τα πει προφανως καλυτερα από μενα και βεβαια να τον δει και με άλλο μάτι ο εισαγγελέας. Φαινεται πιο επισημο όταν πηγαινει ο δικηγόρος σου παρα εσυ. Δειχνεις ότι δεν εισαι ξέμπαρκος. Μου ειπε λοιπον ο δικηγόρος μου ο οποιος εχει ξηγηθεί πολύ καλα ως τώρα ότι μπορει ο εισαγγελέας να δώσει εντολή στους αστυνομικούς να έρθουν και παρουσια τους να ανοιξει ο κλειδαράς μου την πόρτα. Ώστε να πάω και να καθαρισω τουλάχιστον το τζάκι για να μπορέσω να ζεσταθώ.


Είναι λογος ειδικής ανάγκης απλα επειδή ειμαστε Ελλάδα πάντα σκέφτομαι και το κακο σενάριο ο εισαγγελέας απλα να δώσει συστάσεις και οι αστυνομικοι επισης και ο τυπος να τους γράψει. Οποτε να μην κάνουμε δουλειά. Και να χάσω μια σημαντική επιλογή. Τα ασφαλιστικα τα αποκλεισαμε. Αν αποκλεισουμε και αυτό μειώνονται οι επιλογές. Μετά μου μένουν πιο σκληρές λυσεις όπως το να αρχισω να παιζω με το ενοικιο. Οι άλλοι ενοικοι απλα τον φοβούνται και δεν ασχολούνται. Οι αστυνομικοι θα κινηθουν μονο με εντολη εισαγγελέα αλλιως δεν κάνουν τιποτα σε ξένη περιουσια.


Ο γειτονας μπορει να είναι κακος αλλα θα γινουμε και εμεις αμα χρειαστεί και θα κινηθούμε ακριβως με τον τροπο που πρέπει ώστε να αρχισει να μας φοβάται και να σέβεται για να υποχωρήσει. Υπάρχουν επιλογές για τώρα. Ελπιζω η ελλαδα του 2017 να μην μου στερησει τις περισσοτερες. Ελπιζω να μην χρειαστει να πάρουμε το νομο στα χέρια μας. Φωνάζω τον κλειδαρά μονος μου αμα λάχει. Και ας μου κάνει μηνυση μετά δεν έχω πρόβλημα. Ελπιζω να μη χρειαστεί να το φτάσουμε στα άκρα το πράγμα.


Δεν φοβάμαι τα δικαστηρια ουτε τα εξοδα τους. Δεν με ενοχλεί να σπρώξω και μια 500αρα ακομα και 1000αρικο, θα κοψω απο αλλου για λιγο καιρο αμα έχω πολεμο όπως τώρα και θα την βγάλουμε. Δικομανης δεν είμαι αλλα αμα απειληθώ θα απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω σε ποιά περιοχή είσαι, αλλά έχεις σκεφτεί να επικοινωνήσεις με την ένωση ενοικιαστών; Εμένα με βοήθησαν πολύ κάποτε με μια τρελλή ιδιοκτήτρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Eχω πάρει ηδη πριν καιρο. Μου ειπαν ότι έχω δικιο βεβαια. Αλλα από ένα σημειο και μετα πρέπει να γινεις μέλος με συνδρομη και να σε αναλάβουν οι δικηγοροι τους. Αν έχεις τιμές από αυτό και σε ανέλαβε κάποιος από αυτους πές μου πιο αναλυτικά ειτε εδώ ειτε με πμ.


Ο δικος μου δικηγόρος μου ειπε ότι μπορεις να πάς να ανοίξεις μονος σου και αν δεν σε αφησει να φωνάξεις την αστυνομια να τον πάρει αυτοφωρο. Γιατι δεν μπορει να σου στερει την θέρμανση είναι βασική ανάγκη. Αυτος θα ισχυριστεί ότι δεν πληρωθηκε βεβαια για το ποσο που αυθαιρετα έβγαλε αυτος. Επίτηδες επειδή έχει προηγουμενα μαζι μου. Οποτε αστυνομικοι και εισαγγελέας ισως πετάξουν το μπαλάκι σε εμάς και δεν μπλεχτουν (χωρις να κανεις εσυ μηνυση).


Οποτε ξαναγυρνάμε στις 2 επιλογές. Πάς με ασφαλιστικά ή με μηνυση. Το 1ο δεν συμφέρει ή λειτουργεις και εσυ με αυτοδικια όπως αυτος και παιρνεις το νομο στα χέρια σου. Σου κάνει μηνυση (που θα κανει γιατι είναι δικομανης) πάς στο δικαστηριο και αθωώνεσαι. Γιατι θα τους εξηγήσεις τι παιτχτηκε. Ελπιζοντας ότι θα καταλαβουν βεβαια.


Σε έναν πολεμο υπάρχουν και από τις δυο πλευρές απώλειες. Εξετάζονται οι μικρότερες. Θα χάσω ηδη λεφτά από αυτή την ιστορια. Αλλα αυτος θα χάσει περισσοτερα. Τον περιμένουν και άλλα. Κανεις δεν μου έχει φερθει τοσο σκάρτα ως τωρα. Θα τον κυνηγησω και θα τον μάθω να σέβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Devil μου....εγω απλα θα σου πω την αποψη μου.Μην το βαζεις κατω.Οταν δεν διεκδικουμε το δικο μας..απλα δεν θα το δουμε ποτε.Εκει πατανε και καποιοι εκμεταλευτες.Διεκδικισε ότι μπορεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εχω πάρει ηδη πριν καιρο. Μου ειπαν ότι έχω δικιο βεβαια. Αλλα από ένα σημειο και μετα πρέπει να γινεις μέλος με συνδρομη και να σε αναλάβουν οι δικηγοροι τους. Αν έχεις τιμές από αυτό και σε ανέλαβε κάποιος από αυτους πές μου πιο αναλυτικά ειτε εδώ ειτε με πμ.
Θα σου πω εδώ, δεν νομίζω πως είναι κάτι που μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση ή ότιδήποτε ενάντια στους όρους χρήσης.:hmm:
Εμένα μου είχε συμβεί να νοικιάσω σπίτι όταν παντρεύτηκα, μέχρι τότε έμενα στο πατρικό μου που ήταν ιδιόκτητο και δεν είχα την παραμικρή εμπειρία από ιδιοκτήτες και ενοίκια. Μου ζητούσε λοιπόν κάτι παλαβά πράγματα η ιδιοκτήτρια και είπα να το ψάξω. Πήγα στον σύλλογο και ρώτησα αν μπορούν να κάνουν κάτι, μου είπαν κι εμένα πως έπρεπε να γραφτώ και να δώσω συνδρομή αλλά μου είπαν επίσης και τι μπορούν να κάνουν. ΄Ετσι λοιπόν γράφτηκα και έδωσα τη συνδρομή, η οποία ήταν ένα τίποτα μπροστά σ' αυτά που μου ζητούσε η ιδιοκτήτρια του σπιτιού που έμενα. Και πράγματι, το πρόβλημά μου λύθηκε, βέβαια από τότε που είδε η ηλίθια πως δεν είμαι καμμιά χαζή και το ψάχνω το πράγμα και δεν το αφήνω έτσι, κοιτούσε πως να με διώξει. Φυσικά δεν μπορούσε γιατί είχαμε κάνει συμβόλαιο.;)
Πραγματικά σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, το ποσό της συνδρομής είναι συμβολικό μπροστά στις απαιτήσεις κάποιων ιδιοκτητών και πραγματικά αξίζει τον κόπο από το να πληρώνεις δικηγόρους και δικαστήρια...

Σε έναν πολεμο υπάρχουν και από τις δυο πλευρές απώλειες. Εξετάζονται οι μικρότερες. Θα χάσω ηδη λεφτά από αυτή την ιστορια. Αλλα αυτος θα χάσει περισσοτερα. Τον περιμένουν και άλλα. Κανεις δεν μου έχει φερθει τοσο σκάρτα ως τωρα. Θα τον κυνηγησω και θα τον μάθω να σέβεται.
Φυσικά και υπάρχουν απώλειες και από τις δυό μεριές, το θέμα όμως είναι ποιός θα χάσει τα περισσότερα και να κρατήσεις την αυτοεκτίμησή σου και να δικαιωθείς. Οπότε μπράβο σου που θα τον κυνηγήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Devil μου....εγω απλα θα σου πω την αποψη μου.Μην το βαζεις κατω.Οταν δεν διεκδικουμε το δικο μας..απλα δεν θα το δουμε ποτε.Εκει πατανε και καποιοι εκμεταλευτες.Διεκδικισε ότι μπορεις.:)


Eυχαριστώ για την στήριξη Πουπουλίνα και Βάσω. Η αληθεια είναι ότι έχω πέσει στην περίπτωση. Ακριβως επειδή ζητουσε μια ζωη παλαβά πράγματα όπως ειπε και η Βάσω και επειδή δεν τα δεχομουν μετα αρχισε να κινει διαδικασιες για να με διώξει. Έτσι κάνουν ολοι αυτοι. Έχουν φασιστική συμπεριφορά και χούγια. Ένα παράδειγμα. Σε κάποια φάση ζήτησε να συμμετέχουμε και εμεις στα έξοδα βαψίματος της σκάλας εσωτερικά που οδηγει πάνω στους ορόφους. Από που και ως που; το ξεκοψα απευθειας.


Οσο για την θέρμανση, ειχα σημερα το απόγευμα μια συναντηση με τον δικηγορο και αποφασισαμε να στείλουμε την Δευτερα εξώδικο ή συστημένο. Στο εξωδικο μεσα θα λέει όλα τα σχετικά. Τι να κανουμε. Αφου δεν μπορούμε να συνενοηθουμε με τον τύπο. Θα μιλανε οι δικηγοροι μας. Θα πληρώνει εξώδικα αυτος θα πληρώνω και εγω.


Την επομενη φορά που θα νοικιάσω σπιτι ο έξτρα ορος στο συμβολαιο θα λέει ότι ο ενοικιαστης δικαιούται να έχει ανα πάσα στιγμή κλειδι για τον λέβητα. Επισης θα υπάρχει γραφειο που θα βγάζει τα κοινόχρηστα ή το ποσο θα καθοριστεί εξαρχής και θα είναι αμετάβλητο ή αν μεταβάλλεται θα δινονται σε φωτοτυπια οι λογαριασμοι που πρέπει να πληρωθούν. Τι μεσιτες και ιστοριες. Αυτή η μισθωση ηταν το καλυτερο σχολείο.


Οποιος δεν συμφωνει με τους παραπάνω λογικούς ορους δεν θα υπάρχει περαιτέρω συνεργασια. Αμα φοβάσαι ότι κάποιος θα σου χαλάσει το λέβητα ή το σπιτάκι σου απλα μην το νοικιάζεις. Μου λεει εμενα ότι επειδή του ανηκει ο λέβητας απαγορευεται να κατεβαινει άλλος εκτος από τον διαχειριστη κάτω. ΠΠαριες. Εγω θελω ανα πασα στιγμη να μετράω ποσο έκαψα. Πληρωνω το πετρελαιο μου θέλω να κατεβαινω να το μετράω. Να έχω αυτή τη δυνατοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Θα σου πω εδώ, δεν νομίζω πως είναι κάτι που μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση ή ότιδήποτε ενάντια στους όρους χρήσης.:hmm:
Εμένα μου είχε συμβεί να νοικιάσω σπίτι όταν παντρεύτηκα, μέχρι τότε έμενα στο πατρικό μου που ήταν ιδιόκτητο και δεν είχα την παραμικρή εμπειρία από ιδιοκτήτες και ενοίκια. Μου ζητούσε λοιπόν κάτι παλαβά πράγματα η ιδιοκτήτρια και είπα να το ψάξω. Πήγα στον σύλλογο και ρώτησα αν μπορούν να κάνουν κάτι, μου είπαν κι εμένα πως έπρεπε να γραφτώ και να δώσω συνδρομή αλλά μου είπαν επίσης και τι μπορούν να κάνουν. ΄Ετσι λοιπόν γράφτηκα και έδωσα τη συνδρομή, η οποία ήταν ένα τίποτα μπροστά σ' αυτά που μου ζητούσε η ιδιοκτήτρια του σπιτιού που έμενα. Και πράγματι, το πρόβλημά μου λύθηκε, βέβαια από τότε που είδε η ηλίθια πως δεν είμαι καμμιά χαζή και το ψάχνω το πράγμα και δεν το αφήνω έτσι, κοιτούσε πως να με διώξει. Φυσικά δεν μπορούσε γιατί είχαμε κάνει συμβόλαιο.;)
Πραγματικά σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, το ποσό της συνδρομής είναι συμβολικό μπροστά στις απαιτήσεις κάποιων ιδιοκτητών και πραγματικά αξίζει τον κόπο από το να πληρώνεις δικηγόρους και δικαστήρια...


Φυσικά και υπάρχουν απώλειες και από τις δυό μεριές, το θέμα όμως είναι ποιός θα χάσει τα περισσότερα και να κρατήσεις την αυτοεκτίμησή σου και να δικαιωθείς. Οπότε μπράβο σου που θα τον κυνηγήσεις!


Θεωρητικά ουτε εμενα μπορει να με διώξει γιατι έχουμε συμβολαιο. Εννοείται δεν θα εμπαινα ΠΟΤΕ σε σπιτι χωρις συμβολαιο. Και όμως πιάστηκε από έναν ηλιθιο λογο για να μου κάνει αγωγή έξωσης. Κατά 70% θα την χάσει βεβαια. Αλλα μένει να γινει το δικαστηριο και να βγει η αποφαση.


Ο μονος σοβαρος λογος για να σε διώξουν είναι να μην πληρώνεις ενοικια ή να βανδαλιζεις μέσα. Εγω δεν έχω κανει τιποτα από αυτά άλλοι θα φέρνανε πτανες θα κάνανε παρτουζες ισως και φασαρίες εγω έχω σεβαστει πλήρως τα χρηστά ήθη της πολυκατοικίας και των άλλων ενοίκων. Τα ενοικια ειναι προπληρωμένα. Πχ τον μηνα Οκτωβριο τον έχω πληρώσει ηδη εδώ και 15 μέρες. Το σπιτι μπηκε το ειδε είναι όπως το έδωσε. Αν με πετάξει εξω δικαστηριο υπο αυτές τις συνθηκες, θα τα έχω δει όλα στην Ελλάδα. Θα μου πεις Ελλαδα εισαι ποτε δεν ξέρεις οποτε αφηνω ένα 30%.


Στη τελική και να χάσω θα σηκωθω και θα φυγω και δεν θα τον ξαναδώ κιολας. Και βεβαια θα υιοθετηθουν από εδώ και στο εξης πολύ αυστηρά κριτηρι για την επιλογή ιδιοκτητη. Γιατι και που έβαλα μεσιτη τι καταλαβα , την πάτησα δεν με προειδοποιησε ποτε ότι θα είναι τοσο ανάποδος και δύστροπος. Την επομενη φορά λοιπον θα πάω να ρωτησω μ'εχρι και στην αστυνομια και στην γειτονια αν ο συγκεκριμένος δημιουργει προβλήματα πριν μπλέξω μαζι του. Αυτό το πράγμα δεν ξαναγινεται. Είναι σιγουρο αυτό + τους ορους που ειπαμε σαν έξτρα στο συμβολαιο.


Ο συγκεκριμένος ιδιοκτητης με παραπλάνησε στην αρχη μου το επαιξε καλος. Αλλιως θα ειχε φάει σούτ και θα ειχα φυγει πριν κάνουμε συμβολαια. Θέλω ανθρώπους να συνενοουμαστε. Όχι κολλημένα κεφάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Mετα από περιπου 1 μήνα και κάμποσους καυγάδες και με την προειδοποιήση της αναφοράς στον εισαγγελέα από μέρους μου. Βρέθηκε μια λύση με κάποιο άλλο έμπιστο άτομο. Ας πουμε προς το παρον ότι αυτό λύθηκε. Θα δειξει και στην πράξη.


Μου προτεινε να μου δώσει την εγγυηση και κάποια αλλα έξοδα και να σηκωθω να φυγω χωρις να καταληξουμε στα δικαστηρια αλλα δεν δέχτηκα. Διοτι με έχει θιξει πάρα πολλές φορές και με έχει προσβάλλει. Το δικαστηριο είναι μονόδρομος εκτος και αν αποσύρει την αγωγή και ζητήσει συγγνώμη και το σκεφτώ. Πολύ δυσκολο σενάριο αυτό. Οποτε του ευχήθηκα καλή τυχη όπως και σε μένα. Η αληθεια είναι οτι με ενδιαφέρει η δικαιωση στο δικαστηριο για να καταλαβει αυτος ο κυριος ότι δεν ειμαστε ότι να ναι και τυχαίοι.


Προσοχη σε ολους πριν φτιάξετε κάποιο συμβολαιο - πιέστε λιγο την κατασταση πριν το συμβολαιο για να δειτε αμα ταιριαζετε ή όχι με τον σπιτονοικοκυρη. Αυτος περιμενε ότι εγω θα φοβηθώ τα δικαστηρια και τις απειλές και θα φυγω. Πλέον δεν λέμε ουτε καλημέρα με τον συγκεκριμενο και ας περνάει ο ενας διπλα από τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ενημέρωση από πριν τρείς εβδομάδες! Ενημέρωση από το μέτωπο μετά από κάποιους επισης καυγάδες.


Αποψε έχω καλοριφέρ κανονικά όπως και τις προηγούμενες μέρες. Πλησιάζει η ημερομηνια εκδίκασης αλλα δεν μασάω.


Προχθές μου ειπε ότι πρέπει να πληρώσω και εγω το ρευμα στους κοινοχρηστους χώρους αλλιώς θα το κοψει και θα μείνω χωρις θέρμανση (ο λέβητας δουλεύει με ρεύμα) τον ρώτησα αμα υπάρχει ξεχωριστο τιμολογιο για το ρευμα των κοινοχρηστων χώρων και μου τα μάσαγε. Μετα του ειπα να βάλει γραφειο μιας και δεν τα βρίσκουμε και να κανονίζουμε με αυτό και αρνήθηκε (γιατι αραγε .... θα τον βάλουν να πληρώνει και αυτόν και δεν θέλει το λαμογιο.) τέλοςσπαντων εγω παιδια αμα δεν μου δώσει λογαριασμο να δω για τους κοινοχρηστους χώρους δεν του πληρώνω τιποτα γιατι κάτι μου λεει ότι έχει και το διαμερισμα του μέσα για αυτό δεν δινει ξεκάθαρη απάντηση. Δεν υπάρχει περιπτωση να του πληρωσω εγω το ρευμα του διαμερίσματος του. Αυτος ειπε ότι θα κοψει το ρευμα αλλα υπάρχουν και άλλοι στην οικοδομη ειδικα η άλλη η οικογενεια θέλει και αυτή θέρμανση.


Πέρυσι ειχα βάλει 600 λίτρα πετρελαιο. Στην Αθηνα έχω δικο μου σπιτι. Και αυτά που λενε ότι δεν τα βρισκουν στις πολυκατοικίες και αρα δεν βάζουν πετρελαιο δεν το καταλαβαινω. Τα πράγματα είναι απλά. Εκτος και αν μπλέξεις με στοκους. Μια ερώτηση. Για να γινει έναρξη στην ΔΕΗ από ρευμα διαμερίσματος σε ξεχωριστο ρευμα κοινοχρηστων χώρων ποσα λεφτά χρειάζονται; γιατι κάτι μου λεει ότι πάει να με απειλησει ότι θα μεινω χωρις θέρμανση επειδή θέλει να αρπάξει από μενα λεφτά έναρξης κοινοχρηστων χωρων κάτι που δεν ειχε κάνει τοσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ειμαι σε επιφυλακή μέχρι νεοτέρας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top