• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τι λετε ρε παιδια να μην λεμε ονοματα και διαθεσημοτιτα ειμαστε με τα καλα μας?

Ο μονος τροπος να προστατεψεις καποιον ειναι να του προσφερεις ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ και οχι ΛΙΓΟΤΕΡΗ γνωση.

Το φαρμακο λεγετε accutane, υπαρχει στα φαρμακεια, θελει συνταγη γιατρου και κυριος παρακολουθηση απο γιατρο γιατι μπορει να ειναι επικυνδηνο.

Οποιος εφηβος το διαβασε τωρα ξερει τι διαολο εχει να αντιμετοπισει. Ειναι ΤΟΣΟ απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τι λετε ρε παιδια να μην λεμε ονοματα και διαθεσημοτιτα ειμαστε με τα καλα μας?

Ο μονος τροπος να προστατεψεις καποιον ειναι να του προσφερεις ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ και οχι ΛΙΓΟΤΕΡΗ γνωση.

Το φαρμακο λεγετε accutane, υπαρχει στα φαρμακεια, θελει συνταγη γιατρου και κυριος παρακολουθηση απο γιατρο γιατι μπορει να ειναι επικυνδηνο.

Οποιος εφηβος το διαβασε τωρα ξερει τι διαολο εχει να αντιμετοπισει. Ειναι ΤΟΣΟ απλο

Ενω αμα αναφεραμε μονο τις παρενεργειες και τη βοηθεια που μπορει να προσφερει χωρις το ονομα του φαρμακου, τι θα γινονταν; Αφου ουτως ή αλλως δεν μπορει να το παρει μονος του και πρεπει να το συνταγογραφησει γιατρος, προφανως εκεινος θα γνωριζει πως ονομαζεται. Αρα υπαρχει μηδαμινη πιθανοτητα να τον βοηθησει αυτη η γνωση και εστω και μια στο εκατομμυριο να τον βλαψει (αν προσπαθησει και καταφερει να το παρει χωρις συνταγογραφηση)

Τελος παντων, δεν ειναι αυτο το θεμα μας, απλα εγω διαφωνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ενταξει δεν θα ξερει λοιπων το ονομα.

Το συζηταει με ενα φιλο του και ο φιλος του του λεει "σωπα ρε βλακειες, εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε το accutane ενα χαπι και μου περασε"

Ο πιτσιρικος δεν ξερει το ονομα, μονο οτι υπαρχει ενα φαρμακο με παρενεργιες. Αλλα στον φιλο του δεν εβγαλε οποτε προφανως δεν ειναι αυτο.

Ετσι ετσι λογοκρισια, οταν μας ρωτανε τα παιδια μας πως γενιουντε τα παιδια να τους λεμε για πελαργους.

Πρωτη φορα σε ολη τη διαρκια που γραφω στο ε-στεκι θυμωσα γνησια. Αποκρυψη πληροφοριας "Για το καλο τους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ενταξει δεν θα ξερει λοιπων το ονομα.

Το συζηταει με ενα φιλο του και ο φιλος του του λεει "σωπα ρε βλακειες, εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε το accutane ενα χαπι και μου περασε"

Ο πιτσιρικος δεν ξερει το ονομα, μονο οτι υπαρχει ενα φαρμακο με παρενεργιες. Αλλα στον φιλο του δεν εβγαλε οποτε προφανως δεν ειναι αυτο.

Ετσι ετσι λογοκρισια, οταν μας ρωτανε τα παιδια μας πως γενιουντε τα παιδια να τους λεμε για πελαργους.

Πρωτη φορα σε ολη τη διαρκια που γραφω στο ε-στεκι θυμωσα γνησια. Αποκρυψη πληροφοριας "Για το καλο τους".

Ναι, και ο φιλος που πρεπει να το παιρνει επι ενα χρονο (δυο; Δεν θυμαμαι), τον εχει προειδοποιησει ο γιατρος για τις παρενεργειες, κανει ανα μηνα αιματολογικες εξετασεις, και εκτος των αλλων ειναι και ενηλικος αρα και πιο υπευθυνος, δεν θα σκεφτει να του πει οτι εχει σοβαρες παρενεργειες, αλλα σε αυτον δεν ετυχε (που τουλαχιστον η ερυθροτητα και η ξηροδερμια θα του ετυχαν, αρα θα ξερει το παιδι για ποιο φαρμακο μιλαμε).

Πολυ πιο συνηθες σεναριο σε σχεση με το "το διαβασα στο ιντερνετ και πηγα στο φαρμακειο της γειτονιας μου".

Τεσπα, δεν θα μαλωσουμε για αυτο. Εγω εξαρχης ειπα τι θα εκανα εγω, ουτε σε κατεκρινα, ουτε μιλησα παραξενα. Πολυ ευκολα θυμωνεις μαλλον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει το Roaccutan (οξύ βιταμίνης Α), και το 20άρι και το 10άρι αλλά και σε συνδυασμό, για συνολικά 4 ή 5 μήνες, δε θυμάμαι πια.
Επέμεινα στο να μιλάμε προσεκτικά για αυτό -όχι και να μην το κατονομάσουμε- γιατί έχω δει αντιδράσεις τύπου "πωπω, Πίου, το δέρμα σου έχει φτιάξει πάρα πολύ, κάνεις θεραπεία;" "ναι, το roaccutan" "ααα τέλεια. Μήπως να κόψω τα σαπούνια κλπ και να το πάρω κι εγώ, από φαρμακείο το πήρες;"
Λες και είναι φυστίκι Αιγίνης αντί αράπικο.

Οι παρενέργειες ήταν έντονες, υψηλή χοληστερίνη, απίστευτη ξηρότητα στο δέρμα και στα μάτια, φωτοευαισθησία, άγχος. Ευτυχώς όλες αναστρέψιμες, αλλά άλλες, όπως η καθυστέρηση ή διακοπή της ανάπτυξης και η τερατογένεση (σε περίπτωση εγκυμοσύνης) είναι πιο σημαντικές.

Προσωπικά το πήρα πια στα 20 μου, κι αφού είχα ήδη δοκιμάσει πολλές θεραπείες, κρέμες, αλοιφές, αλλά και αντιβίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
λοιπον,ας πω κι εγω την δικη μου εμπειρια.
ειχα ακμη απο τα 10 που αδιαθετησα πρωτη φορα εως τα 23 περιπου.
ειχα κανει του κοσμου τις εξετασεις ,ειχα παρει παρα πολλα χαπια και κρεμες και σαπουνια.με παρακολουθουσαν δερματολογοι και γυναικολογοι,διοτι το προβλημα μου ηταν ορμονικο και δερματικο.
κοιταζομουν στον καθρεφτη και αισθανομουν πολυ ασχημα.δεν εβγαινα χωρις make up ουτε μεχρι το περιπτερο που λεει ο λογος.ειχα δοκιμασει τα παντα!αλλα τα παντα λεμε!

οσο ακολουθουσα μια συγκεκριμενη αγωγη ηρεμουσε για λιγο το προσωπο μου και μετα ξαναφουντωνε περισσοτερο.

κι ενα καλοκαιρι στην κω,στις διακοπες μου,τα πηρα αναποδα!επαιρνα 3 χαπια την ημερα (αντισυλληπτικο απο τον γυναικολογο για να ρυθμισει τις ορμονες μου,ενα απο τον δερματολο και μια βιταμινη),εβαζα αλλη αλοιφη το πρωι αλλη το βραδυ ,επλενα το προσωπο μου 5 φορες την ημερα(διοτι ειχα παθει και μια υστερια)δεν καθομουν στον ηλιο δεν ευχαριστιομουν το αγορι μου που ο κακομοιρης ειχε φρικαρει με ολα αυτα και γενικως ζουσα σαν σε φυλακη!ε,και ξυπναω ενα πρωι και λεω τελος!δεν ξαναπαιρνω χαπι δεν ξανακανω τιποτα!
αρχισα να πινω πολυ νερο ,ετρωγα φρουτα,γενικως βελτιωσα την διατροφη μου,ξεκινησα γυμναστηριο(δεν ειναι ασχετο γιατι σου φτιαχνει την διαθεση η γυμναστικη) και αποδεχτηκα και αγαπησα τον εαυτο μου ως ειχε!
σε τρεις μηνες το προσωπο μου ηρεμησε!κι απο τοτε βγαζω μονο κανενα σπυρακι λιγο πριν αδιαθετηαω ή αν αγχωνομαι ή στενοχωριεμαι.

γιατι στα λεω αυτα τωρα θα μου πεις.......κοιτα,τα χαπια κι οποια αλλη αγωγη θα στην πει ο γιατρος αναλογως με το μεγεθος του προβληματος την ηλικια κ.τ.λ.προσωπικα δεν ειμαι ειδικη και δεν μπορω να σου πω καποιο απο τα χαπια που πηρα εγω που μπορει σε εσενα να κανουν κακο.αλλα επειδη το εχω ζησει και μαλιστα πολυ εντονα θα σου ελεγα να το δεις ηρεμα.εισαι σε ηλικια που ειναι λογικο να εχεις ακμη.καλα κανεις και δεν το αφηνεις απλως θα σου ελεγα να μην στενοχωριεσαι πολυ.
αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ χρόνια τώρα έχω κάποια σπυράκια κόκκινα, μερικά από αυτά με ελαφρώς άσπρη κορυφή. Φεύγουν σε 2-3 μέρες το πολύ (το κάθε ένα) και αν και δε πονάνε και δεν είναι φουσκωμένα, αφήνουν όμως κοκκινίλα στο δέρμα για αρκετές μέρες. Αποτέλεσμα να έχω πολλές κοκκινίλες στο πρόσωπο αλλά μόνο δύο μικρά σπυράκια πχ. :(

Έχει κάποιος να συστήνει κάποιο υγρό σαπούνι καθημερινής χρήσης για το πρόσωπο;
Όχι τίποτα με αντιβίωση πχ, γιατί το θέλω για μακροχρόνια χρήση :hmm:
(πλένω τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό μου τη μέρα με σκέτο νερό, ίσως να είναι καλύτερα και με σαπούνι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Avene gel cleanance. Αλλά μην πλένεις το πρόσωπό σου τόσο συχνά, οδηγεί συχνά σε υπερδραστηριότητα των σμηγματογόνων και ερεθισμό του δέρματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχει κάποιος να συστήνει κάποιο υγρό σαπούνι καθημερινής χρήσης για το πρόσωπο;
Όχι τίποτα με αντιβίωση πχ, γιατί το θέλω για μακροχρόνια χρήση :hmm:
(πλένω τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό μου τη μέρα με σκέτο νερό, ίσως να είναι καλύτερα και με σαπούνι :P)
Αν πλένεις τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό σου τη μέρα με σαπούνι, θα αρχίσει να τσακίζει σαν ριζόχαρτο, αγαπητέ.

Θα ταράξεις το pH της περιοχής -που, εφόσον υπάρχει ακμή ήδη, δεν είναι και στα καλύτερά του- και θα ρίξεις την άμυνά της. Μια - δυο φορές τη μέρα με κάποιο ουδέτερο σαπούνι είναι καλύτερη ιδέα, και δε θα κάνει το δέρμα να νιώθει σα να το έχει τρίψει ο μανιακός με το γυαλόχαρτο.

Αυτά τα σαπούνια που κυκλοφορούν για καθημερινή χρήση και είναι εναντίον λιπαρότητας, πόρων, ακμής κτλ κτλ, αν και προφασίζονται ήπια σύσταση φέρονται αχρεία στην επιδερμίδα. Το σαπούνι αποπλένει το "φιλμ" λιπαρότητας από το δέρμα, το οποίο το προστατεύει. Έτσι το δέρμα αντιδρά με υπερέκκριση σμήγματος και η κατάσταση γίνεται κάπως έκκρυθμη. Θα πρέπει δηλαδή ή να πλένεσαι πολύ συχνά (=καταστροφικό) ή να το κάνεις μια φορά το διήμερο ή μια φορά τη μέρα, και μετά απλώς νερό.

Ένα καλό σαπούνι (στερεό όμως) που είναι φιλικό είναι το Fissan.

Μια συμβουλή: ένα πρόσωπο που έχει ακμή επιβαρύνεται όταν, μετά το πλύσιμο, σκουπίζεται με την πετσέτα με τη μέθοδο της "τριβής". Δηλαδή, καλύτερο είναι να σκουπίζει κανείς το πρόσωπό του όπως οι ευγενείς το στόμα τους με το μαντήλι. Απλώς να πιέζεται η πετσέτα στο πρόσωπο και να μην μετακινείται πάνω σ'αυτό, γιατί έτσι διασπείρονται τα μικρόβια απ'τη μια περιοχή στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές :)

Θα κοιτάξω για αυτά τα σαπούνια. Και μάλλον το πρωί θα το χρησιμοποιώ όποιο πάρω λοιπόν και μετά μόνο με νερό.
Και αυτό με την πετσέτα δε το ήξερα!
Αλλά μην πλένεις το πρόσωπό σου τόσο συχνά, οδηγεί συχνά σε υπερδραστηριότητα των σμηγματογόνων και ερεθισμό του δέρματος.
Αυτό ισχύει και για πλύσιμο με σκέτο νερό; Το δέρμα μου είναι υπερβολικά λιπαρό για να μην το πλένω συχνά (με νερό) :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτό ισχύει και για πλύσιμο με σκέτο νερό; Το δέρμα μου είναι υπερβολικά λιπαρό για να μην το πλένω συχνά (με νερό) :worry:
Σκέτο νερό is fine. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Διαφωνώ με τη χρήση χαπιών γιατί έχουν πολλές επιπτώσεις που δε γνωρίζουμε και μετά από....χρόνια κυκλοφορίας και χρήσης από πολλούς το αποσύρουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η κατανάλωση ζάχαρης συνδέεται με την ακμή

Έχετε ακμή; Μάλλον θα πρέπει να ελαττώσετε τη ζάχαρη καθώς σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη μπορούν να διεγείρουν την παραγωγή σμήγματος και την δημιουργία φλεγμονής στο δέρμα.
Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα ο γλυκαιμικός δείκτης ενός τροφίμου αντιπροσωπεύει την ταχύτητα και την έκταση της αύξησης των επιπέδων σακχάρου που προκαλεί έπειτα από την κατανάλωσή του. Η ζάχαρη, το λευκό ψωμί, τα λευκά ζυμαρικά και τα απλά δημητριακά με ζάχαρη είναι τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, επειδή αυξάνουν πολύ και γρήγορα το «ζάχαρο» όταν τα τρώμε.
Αντίθετα, τα δημητριακά, τα ζυμαρικά και το ψωμί ολικής αλέσεως, καθώς και τα φρούτα, είναι τρόφιμα με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, επειδή αυξάνουν πιο αργά και πιο βαθμιαία το σάκχαρο.
Η απότομη και γρήγορη αύξηση του σακχάρου έπειτα από την κατανάλωση τροφίμων με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οδηγεί σε απότομη παραγωγή ινσουλίνης και άλλων ορμονών, που οι ειδικοί υποψιάζονται ότι διεγείρουν την παραγωγή σμήγματος και την δημιουργία φλεγμονής στο δέρμα - δύο καταστάσεις που αποτελούν την ρίζα της ακμής.
Για να ελέγξουν την βασιμότητα των υπονοιών τους, επιστήμονες επιστράτευσαν 50 αγόρια και νεαρούς άνδρες, ηλικίας 15 έως 25 ετών, οι οποίοι είχαν ακμή.
Οι μισοί ακολούθησαν επί 12 εβδομάδες μια διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (έτρωγαν πολλά ψάρια, προϊόντα ολικής αλέσεως και φρούτα) και οι υπόλοιποι ακολούθησαν την κλασική, δυτικού τύπου διατροφή.
Στο τέλος της μελέτης, όσοι εθελοντές ακολουθούσαν την διατροφή του χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη είχαν παρουσιάσει σημαντική βελτίωση της ακμής τους, έναντι όσων έτρωγαν «δυτικά». Επιπλέον, οι πρώτοι είχαν και χαμηλότερα επίπεδα ελεύθερων ανδρογόνων στο αίμα τους _ των ορμονών που είναι γνωστό ότι προκαλούν ακμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γενικά η διατροφή σχετίζεται με την ακμή.
Ξέρω ότι λέγεται ότι είναι μύθος, αλλά σε μένα η σοκολάτα πάντα χειροτέρευε την ακμή, όπως επίσης τα αλλαντικά και τα τηγανητά αυγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batmancor

Νεοφερμένος

Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω εχω προβληματα εδω και ενα χρονο.απο γιατρους δν ειδα καλο.οι αλοιφες τους εκτος του οτι ειναι πανακριβες με εκαναν χειροτερα.ετσι αποφασισα να ακολουθησω αλλη αγωγη.μ εδωσε η μανα μου ξεφλουδισμενα φυλλα αλωης να τα βαζω στα διαφορα σημεια χωρις να τα τριβω και μετα να ξεπλενομαι με λιγο χαμομηλι!σε 3 εωδομαδες που το κανω εχω δει αποτελεσμα πολυ καλυτερο.(η αλωη ειναι πιο πολυ γ κοκκικιλες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης


Ax, ρε ιωάννα...

Επειδή ο δικός σου ήθελε να είσαι στην τρίχα, μόλις εμφανίστηκε η ακμή,
έκανες ότι προσπάθησε και η δημιτραλ, μόνο που εσύ δεν σταμάτησες... και αρρώστησες. :/:
Ελπίζω να μπορείς ακόμα να συλλάβεις τα παιδιά που ονειρευόσουν να κάνεις.



***​



Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

όταν τελειώσετε, βρείτε μου πλιζ και έναν τρόπο αντιμετώπισης της παρακμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batmancor

Νεοφερμένος

Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πριν ενα μηνα πηγα σε ενα φαρμακειο και με τη συζητηση π ειχα μ τν φαρμακοποιο μ πε να μν εμπιστευομαι τουσ δερματολογους οταν χωρηγουν αλοιφες!!μ εδωσε ενα προιον καθαρισμου δν ξερω αν πρεπει να τ αναφερω πολυ καλο!σε ενα μηνα εχει υποχωρησει στ μισο!χωρις πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα κι εγώ. :(

Βγάζω κατ' εξακολούθηση κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, τα οποία:
- πονάνε
- είναι αρκετά κοκκινωπά
- δεν σπάνε

Δεν είναι από τα σπυράκια που μπορείς να τα σπάσεις και να βγάλεις από μέσα τους εκείνο το πιχτό λευκό υγρό. Όσα κατάφερα να "σπάσω" έβγαλαν αίμα και αρκετό διάφανο υγρό (νερό; ) και εν τέλει άφησαν πληγή.

Τι είδους σπυράκια είναι αυτά πια; :(:(:(:(:(:(
Τι να τους ρίξω πάνω;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Σε δερματολόγο πήγες; (αν και είναι αρκετά καθυστερημένοι σε αυτόν τον κλάδο). Για να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο προϊόν το εμπορίου και φουντώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σε δερματολόγο πήγες; (αν και είναι αρκετά καθυστερημένοι σε αυτόν τον κλάδο). Για να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο προϊόν το εμπορίου και φουντώσουν.
Όχι, δεν έχω πάει. :(
Γενικά επί της παρούσης δεν έχει βγει κανένα άλλο (έχω μόνο τα ήδη υπάρχοντα με τα σημάδια τους κτλ).

Καθαρίζω το πρόσωπο με Clearasil 2 φορές την ημέρα, ύστερα καθαρίζω με οινόπνευμα, βάζω κρέμα κατά της λιπαρότητας και τέλος πάνω στα σπυράκια μία κρέμα που τα ξηραίνει.
Ακόμα και αν το αγγίξω (αυτό που είναι ακόμα "ενεργό") πονάει κάπως η επιφάνειά του.

anyway, ελπίζω αν ήταν λόγω ορμονικών αλλαγών, να σταμάτησαν. :mad:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top