Εκπαίδευση τύπου Matrix σε 30 χρόνια. Πώς φαντάζεστε ένα τέτοιο μέλλον;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
να μη σου πω το κλισέ "όποιος δεν ξέρει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει" ε? :P
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με το κλισέ. Όμως τι σημασία έχει να ξέρεις τα γεγονότα χωρίς να ξέρεις αιτία, χωρίς να μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα κτλ κτλ;

Το να μάθεις να βρίσκεις θεωρητικά είναι κάτι που το συνειδητοποιείς μέσα από τη διαδικασία της μάθησης.
Χμμμ αν κρίνω από το περιβάλλον που ζω κάτι τέτοιο συνεχίζει να ισχύει.

Όσον αφορά το παράδειγμα που έφερα προσωπικά θεωρώ αμόρφωτο κάποιον, όσα πτυχία και να έχει, το να μην ξέρει το πως και το γιατί και το πότε έφτασε η χώρα στην οποία ζει/γεννήθηκε/ανήκει να έχει τα συνορα που έχει, πως και γιατί διαμορφώθηκαν οι σχέσεις τις με τους γείτονες κοκ.
Μαζί σου ... αλλά αυτά απαιτούν κάτι παραπάνω από το διαβάζω/αποστηθίζω ένα βίβλο. Αυτά έχουν σχέση με την ΜΕΛΕΤΗ η όποια διαφέρει από το να προφέρω με σειρά τα γραμματάκια του βιβλίου.

Με απλά λόγια, πιστεύω ότι πρέπει να ενσωματωθεί μια πολιτική από τα εκπαιδευτικές βαθμίδες που θα απαιτούν περισσότερη μελέτη και λιγότερο διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Imo...

πως θα κρίνεις και θα αξιολογήσεις αν δεν ξέρεις? Το υπάρχον σύστημα, κατ'εμε, είναι έτσι ακριβώς γιατί δεν υπάρχει... cd να το φορτώνουμε και να μας τα βάζει στο κεφάλι(!). ΠΡΕΠΕΙ να "σκάσουμε" και να τα μάθουμε! Ε, και δεν ξέρω για σας αλλά εγώ, που είχα και τη φήμη του φυτού δλδ, άμα δεν με ...εβάζε με το ζόρι το σχολείο στα 13-14-15 από μόνη μου δεν θα καθόμουν να διαβάσω!!!

Οκ, ίσως είναι υπερβολικό να μας ζητάνε να θυμόμαστε ότι η άλωση της Κων/πολης έγινε 29 Μαιου του 1453(?) αλλά πχ δεν πρέπει να μάθουμε ότι έγινε το 1400κάτι? Εννοώ ότι η απομνημόνευση αυτό έχει στόχο(άσχετα αν αποτυγχάνει ;)). Να ... μας βάλει στο κεφάλι κάποια πράγματα ώστε σιγά-σγιά και μεγαλώνοντας να μπορούμε να καταλαβαίνουμε το πως και το γιατί των καταστάσεων...

Ναι, οκ, να πρέπει να θυμάμαι ότι οι στρατιώτες στην μ.ασία όταν ξέμειναν από τρόφιμα και αποκομμένοι από τα παράλια έτρωγαν ρίζες, χώμα και τα παπούτσια τους ενώ αναπτύχθηκαν χολέρα, τύφος και...ανεμοβλογία (καλά δεν ήταν αυτά απλά μου χει μείνει ΄τοι υπήρχε τέτοια παράγραφος στην ιστορία γιατί ο ανεκδιήγητος καθηγητής μας μας το είχε βάλει ερώτηση σε διαγώνισμα "τι έτρωγαν οι ελληνες στρατιώτες πριν τα γεγονότα που οδήγησαν στη μικρασιατική καταστροφή και ποιές ασθένειες χτύπησαν τα ελληνικά στρατεύματα?" :P), αλλά να θυμάμαι το "σκελετό" της ελληνικής ιστορίας... δεν πρέπει??

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος στην ιστορία υπάρχουν και οι πηγές οι οποίες εξυπηρετούν ακριβώς αυτό... το να σου δείξουν πέρα από τα στεγνά γεγονότα το πνεύμα και την κατασταση της εποχής... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με το κλισέ. Όμως τι σημασία έχει να ξέρεις τα γεγονότα χωρίς να ξέρεις αιτία, χωρίς να μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα κτλ κτλ

Και ποιός σου λέει πως τα αίτια που σου διδάσκουν για το τι πραγματικά έγινε είναι αυτά ή αν δεν είναι παράγωγα του εθνικισμού μας και του μικροαστικού κομπασμού μας...
Αλλά είμαι :offtopic: το ξέρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα αυτό λέμε βρε Αθηνά, δεν θα ήταν καλό να μην χρειάζεται να φας τόσα χρόνια απομνημονεύοντας γνώσεις και να τις "φορτώνεις" στον εγκέφαλο σου μέσα σε λίγη ώρα, ώστε μετά να ασχολείσαι τα υπόλοιπα χρόνια με την ανάπτυξη της κρίσης σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από borat:
Aν μπορεί κάποιος να είναι 16 και να έχει δεχθεί γνώσεις που για να συγκεντρωθούν υπό άλλες συνθήκες σε ένα άλλο άτομο θα χρειάζονταν 30+ χρόνια τότε το μόνο που βλέπω είναι ταχύτερη και παραγωγικότερη ενεργή σκέψη και κατά συνέπεια πράξη.;)
Άλλο να είσαι 32 και πλήρης γνώσεων και να ξεκινάς να δημιουργείς και άλλο 16 με ίδιες γνώσεις και να ξεκινάς να δημιουργείς.

Στο κάτω - κάτω δε νομίζω πως στη μόρφωση ισχύει το κατά τα άλλα ορθότατο Καβαφικό μοτό: Το ταξίδι μετράει και όχι ο προορισμός.

Το θέμα είναι κατά πόσο στα 16, 12, 8 το άτομο και ο εγκέφαλος είναι ικανός να τις επεξεργαστεί σωστά...'Η το άτομο ώριμο ώστε να τις διαχειριστεί και να τις χρησιμοποιήσει σωστά....(μου είναι δύσκολο αυτή την στιγμή να αναλύσω την εξελικτική ψυχολογία και τις φάσεις τις οποίες περνάμε...σοζ :))

Το ότι φτάνουμε στα 18 να τελειώνουμε το λύκειο και μετά να πάμε πανεπιστήμιο δεν έγινε τυχαία εν ολίγοις ;)

Επίσης θυμάμαι ένα άρθρο που είχα διαβάσει που εξιστορούσε τις ζωές χαρισματικών παιδιών που πήδηξαν τις βαθμίδες... (αν βρω χρόνο και το βρω στο νετ θα το βάλω) το οποίο όχι μόνο καλυτέρευσε την ζωή τους αλλά ως ένα σημείο την κατέστρεψε...

Και προσωπικά στα 16 γουστάρω να είμαι μαθήτρια παρά πλήρης γνώστρια και να καλούμε να βγω στην αγορά εργασίας :P

Ναι αλλά δεν γίνεται να έχεις έναν προορισμό χωρίς να ταξιδέψεις...
Αυτό σημαίνει for me στασιμότητα ;)

Αυτό που θέλω να πω ότι δεν την μειώνει, δεν σχολίασα αν την βοηθάει ή όχι.
Προσωπικά πιστεύω ότι αν η εκπαίδευση οριοθετηθεί στην εμφύτευση των γνώσεων...τότε όχι απλά την μειώνει αλλά την αποκλείει εξολοκλήρου...

Για εμένα είναι άχρηστο επειδή με γλυτώνει μόνο από τον χρόνο να διαβάζω βιβλία έτσι ώστε να ξέρω τι περιέχει έτσι ώστε να αποφασίσω αν θα το συμπεριλάβω στις πηγές μου ή όχι. Πλέον έχω πάψει να αποστηθίζω.
Μάλλον εύχρηστο :)
Άλλωστε η αποστήθιση δεν σημαίνει σωστή γνώση ή καλύτερα σωστή διαχείριση της γνώσης γι' αυτό μίλησα για αντίληψη και κρίση :)

Σαφώς επειδή είναι όμως "πεπερασμένος" ο χώρος προτιμώ να αποθηκεύω εκεί πληροφορίες τις όποιες τις παρήγαγα εγώ ή πληροφορίες που τις χρειάζομαι άμεσα παρά πληροφορίες τις όποιες βρίσκω και σε ένα "καθημερινό" βιβλίο.

Βραχυπρόθεσμη μνήμη - Η βραχυπρόθεσμη μνήμη είναι παρόμοια με την αισθητηριακή μνήμη, εκτός από το ότι η διάρκεια που μπορεί κανείς να κατέχει και να διατηρούν πληροφορίες είναι πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, συνήθως από λίγα δευτερόλεπτα έως ένα λεπτό με την πρόβα (πρόβα στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει, όταν ένα πρόσωπο κάνει μια προσπάθεια να διατηρούν στοιχεία για μεγαλύτερη χρονική περίοδο). Μια καλή περιγραφή των βραχυπρόθεσμη μνήμη είναι όταν κάποιος επαναλαμβάνει έναν αριθμό τηλεφώνου για να μπορείτε να καλέσετε. Στις περισσότερες περιπτώσεις, μπορείτε να θυμηθείτε τον αριθμό τηλεφώνου για λίγα δευτερόλεπτα, αλλά συνήθως δεν διαρκούν περισσότερο από ένα λεπτό. Στην πραγματικότητα, πολλοί άνθρωποι έχουν δυσκολίες να θυμόμαστε ακόμη και με 7 ψηφία του αριθμού τηλεφώνου. Το ποσό των αντικειμένων που μπορεί κάποιος να διατηρήσει στη βραχυπρόθεσμη μνήμη χωρίς πρόβα είναι συνήθως για 4 έως 7 αντικείμενα. Έτσι, για το λόγο αυτό, πολλές φορές όταν κάποιος επαναλαμβάνει έναν αριθμό τηλεφώνου για να μπορείτε να καλέσετε, συνήθως έχουν να σας ρωτήσω το πρόσωπο να πω ξανά ή να το γράψετε.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι υπάρχουν τρόποι να αυξηθεί το ποσό των αντικειμένων που μπορούμε να θυμηθούμε χρησιμοποιώντας βραχυπρόθεσμη μνήμη.


*Εδώ να προσθέσω ότι ο αριθμός είναι 7+/- 2 :)


Μακροπρόθεσμη μνήμη - Μακροπρόθεσμη μνήμη είναι πάρα πολύ σημαντικό και για πολλούς ανθρώπους είναι που κάνει αυτά που έχουν. Ενώ η αισθητηριακή μνήμη διαρκεί μόνο ένα split δεύτερη και βραχυπρόθεσμη μνήμη γενικά διαρκεί λιγότερο από ένα λεπτό, η μακρόχρονη μνήμη έχει την ικανότητα να διαρκέσει μια ολόκληρη ζωή. Τι κάνει την μακροπρόθεσμη μνήμη ακόμα πιο ισχυρή είναι ότι ο όγκος των πληροφοριών που μπορεί κανείς να διατηρούν συνήθως είναι απεριόριστες, με την πρόβα όπως σπουδάζουν ή συγκίνηση έργο, εύκολα μπορεί κανείς να διατηρούν πολύπλοκες πληροφορίες για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Εν ολίγοις η ίδια η φύση έχει ήδη προνοήσει ;)

(το άρθρο το πήρα από την πηγή που ήδη έχω δώσει...και κάπου η μετάφραση χάνει λίγο καθώς είδα:))

Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν είμαι κατά της τεχνολογίας σε καμία περίπτωση...
Άλλωστε είμαι τρελά κολλημένη... Απλά θεωρώ ότι η τεχνολογία πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητική στην μάθηση και όχι ως αντικατάστασή της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Resident Evil,

Άλλο να αποστηθίζω και άλλο έχω μελετήσει το τάδε αντικείμενο. Εκεί είναι η διαφορά μας. Τι να το κάνω εγώ έναν Μαθητή που απλά έμαθε παπαγαλία χρονολογίες/αίτια/αποτελέσματα κτλ όταν ένα παρόμοιο ιστορικό γεγονός δεν θα μπορεί να το συσχετίσει το αντίστοιχο τωρινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, οκ, να πρέπει να θυμάμαι ότι οι στρατιώτες στην μ.ασία όταν ξέμειναν από τρόφιμα και αποκομμένοι από τα παράλια έτρωγαν ρίζες, χώμα και τα παπούτσια τους ενώ αναπτύχθηκαν χολέρα, τύφος και...ανεμοβλογία (καλά δεν ήταν αυτά απλά μου χει μείνει ΄τοι υπήρχε τέτοια παράγραφος στην ιστορία γιατί ο ανεκδιήγητος καθηγητής μας μας το είχε βάλει ερώτηση σε διαγώνισμα "τι έτρωγαν οι ελληνες στρατιώτες πριν τα γεγονότα που οδήγησαν στη μικρασιατική καταστροφή και ποιές ασθένειες χτύπησαν τα ελληνικά στρατεύματα?" :P), αλλά να θυμάμαι το "σκελετό" της ελληνικής ιστορίας... δεν πρέπει??

Ανίατη ελληνική βλακεία, αποτέλεσμα της δημόσιας μονιμότητας και του μηδενικού έλεγχου δεξιοτήτων του κάθε καθηγητάκου που έτυχε να τα πάει καλά με τον Α.Σ.Ε.Π. ή είχε μπάρμπα στη Κορώνη ή γνωστό κανένα Δημαρχούλη που τον έμπασε στο σύστημα.
Έκτοτε βολεμένος στη μονιμότητα του και στην πενθήμερη τετράωρη εργασία του αναμασά τα όσα έμαθε κάποτε πυροβολώντας τα παιδιά με ανίατη βλακεία και ορισμένες φορές θελημένα ή άθελα τα φορτώνει με γνώσεις ανούσιες που το μόνο που κάνουν είναι να ενδυναμώνουν το εθνικιστικό που κοιμάται (και καλά κάνει και κοιμάται) μέσα μας.

Ελλαδάρα ατελείωτη με το απαρχαιωμένο εκπαιδευτικό σύστημα και την αν μη τι άλλο απίστευτη ανοχή σου.


:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν είμαι κατά της τεχνολογίας σε καμία περίπτωση...
Άλλωστε είμαι τρελά κολλημένη... Απλά θεωρώ ότι η τεχνολογία πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητική στην μάθηση και όχι ως αντικατάστασή της :)
Ποίος μίλησε για αντικατάστασή, εκτός από τον αρθρογράφο; Απλά λέμε το σχολείο να δώσει την ευθύνη του διαβάσματος σε κάποια τεχνική κτλ και να αναλάβει εξολοκλήρου την ευθύνη της μελέτης.

Προσωπικά δεν πιστεύω σε μια τέτοια συσκευή, επειδή το Ελληνικό σύστημα απαιτεί να αποβάλει την αποστηθίσει τώρα και όχι μετά από 30χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το ότι φτάνουμε στα 18 να τελειώνουμε το λύκειο και μετά να πάμε πανεπιστήμιο δεν έγινε τυχαία εν ολίγοις ;)

Κατά τη γνώμη μου έγινε τυχαία, θεσπίστηκε το 18 ως όριο ενηλικίωσης και έκτοτε οι σοφοί αποφάσισαν να τελειώνει το πρώτο και σημαντικότερο ίσως κομμάτι της βασικότερης εκπαίδευσης μας.


Πριν 80 χρόνια στην Ελλάδα ποιός μελετούσε ψυχολογία και έκρινε σκόπιμο η εκπαίδευση να λήγει στα 18; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα είναι κατά πόσο στα 16, 12, 8 το άτομο και ο εγκέφαλος είναι ικανός να τις επεξεργαστεί σωστά...'Η το άτομο ώριμο ώστε να τις διαχειριστεί και να τις χρησιμοποιήσει σωστά....(μου είναι δύσκολο αυτή την στιγμή να αναλύσω την εξελικτική ψυχολογία και τις φάσεις τις οποίες περνάμε...σοζ :))

Το ότι φτάνουμε στα 18 να τελειώνουμε το λύκειο και μετά να πάμε πανεπιστήμιο δεν έγινε τυχαία εν ολίγοις ;)
Δεν είναι ώριμο, δίοτι δεν έχει και το χρόνο να ωριμάσει... Αν όμως τις γνώσεις τις αποκτούσες όλες μαζί μέσα σε μια μέρα, και επί 10 χρόνια μετά τις επεξεργαζόσουν (6-16), πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ωριμότητα. Άσε που το σχολείο θα ήταν και πιο ενδιαφέρον έτσι, οπότε δεν θα υπήρχε αυτό που λέμε "αδιάφορος μαθητής".
Επίσης θυμάμαι ένα άρθρο που είχα διαβάσει που εξιστορούσε τις ζωές χαρισματικών παιδιών που πήδηξαν τις βαθμίδες... (αν βρω χρόνο και το βρω στο νετ θα το βάλω) το οποίο όχι μόνο καλυτέρευσε την ζωή τους αλλά ως ένα σημείο την κατέστρεψε...
Ναι αλλά τα παιδιά αυτά ήταν εξαιρέσεις, και είχαν να τραβήξουν οτιδήποτε τραβάνε οι εξαιρέσεις στην κοινωνία μας... Μήπως από εκεί πήγαζαν τα όποια αρνητικά;
Και προσωπικά στα 16 γουστάρω να είμαι μαθήτρια παρά πλήρης γνώστρια και να καλούμε να βγω στην αγορά εργασίας :P
Ναι γιατί τις γνώσεις τις απέκτησες με τον σημερινό τρόπο.

(πάντως εγώ ανυπομονούσα από μικρή να βγω στην αγορά εργασίας :redface: )
Προσωπικά πιστεύω ότι αν η εκπαίδευση οριοθετηθεί στην εμφύτευση των γνώσεων...τότε όχι απλά την μειώνει αλλά την αποκλείει εξολοκλήρου...
Το ξαναλέω: Αυτό ήταν απλά η άποψη του αρθρογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ε...αυτό πήγαινε για τον αρθρογράφο και γενικά ήταν απλά άποψή μου...αλλιώς θα έλεγα @ exposed :P

Στα άλλα που λες...σε ξανά έχασα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μα αυτό λέμε βρε Αθηνά, δεν θα ήταν καλό να μην χρειάζεται να φας τόσα χρόνια απομνημονεύοντας γνώσεις και να τις "φορτώνεις" στον εγκέφαλο σου μέσα σε λίγη ώρα, ώστε μετά να ασχολείσαι τα υπόλοιπα χρόνια με την ανάπτυξη της κρίσης σου;

οκ, μάλλον δεν είμαι η κατάλληλη να απαντήσει γιατί ήμουν εντελώς φυτό ως μαθήτρια, αλλά εμένα μου άρεσε η προσπάθεια που κατέβαλα για να μάθω τα όσα έμαθα. Με τον ίδιο τρόπο που μου αρέσει να απολαμβάνω ένα λογοτεχνικό βιβλίο επί ώρες, ενώ αν φορτωνόταν στον εγκέφαλό μου σε 5 δευτερόλεπτα δεν θα το απολάμβανα εξ ίσου. Γενικά πιστεύω ότι η γνώση γίνεται κτήμα σου μόνο αν κοπιάσεις.

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει ένα ποίημα που ταιριάζει:

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...
...

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είνʼ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια νʼ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σʼ έδωσε τʼ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξεχνάτε μου φαίνεται ότι κι εγώ ήμουν αρκετά "φυτό" ως μαθήτρια (εντελώς όχι, αλλά αρκετά) :P

Palladin νομίζω ότι μπερδεύεις τις στείρες γνώσεις με την επεξεργασία τους... Ένα λογοτεχνικό βιβλίο δεν είναι γνώσεις, είναι καλλιέργεια. Δεν θα στο φορτώσουν ποτέ στο μυαλό ούτε με τη νέα μέθοδο.
Αυτό που εννοούμε είναι ιστορικά δεδομένα, τύπους, θεωρήματα, κανόνες γραμματικής, τέτοια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
οκ, μάλλον δεν είμαι η κατάλληλη να απαντήσει γιατί ήμουν εντελώς φυτό ως μαθήτρια, αλλά εμένα μου άρεσε η προσπάθεια που κατέβαλα για να μάθω τα όσα έμαθα. Με τον ίδιο τρόπο που μου αρέσει να απολαμβάνω ένα λογοτεχνικό βιβλίο επί ώρες, ενώ αν φορτωνόταν στον εγκέφαλό μου σε 5 δευτερόλεπτα δεν θα το απολάμβανα εξ ίσου. Γενικά πιστεύω ότι η γνώση γίνεται κτήμα σου μόνο αν κοπιάσεις.

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει ένα ποίημα που ταιριάζει:

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...
...

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είνʼ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια νʼ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σʼ έδωσε τʼ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
Και επιμένω πως στην μόρφωση το ταξίδι εν τέλει έχει απειροελάχιστη σημασία.

Το αποτέλεσμα αυτής χρησιμοποιούμε.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου έγινε τυχαία, θεσπίστηκε το 18 ως όριο ενηλικίωσης και έκτοτε οι σοφοί αποφάσισαν να τελειώνει το πρώτο και σημαντικότερο ίσως κομμάτι της βασικότερης εκπαίδευσης μας.


Πριν 80 χρόνια στην Ελλάδα ποιός μελετούσε ψυχολογία και έκρινε σκόπιμο η εκπαίδευση να λήγει στα 18; :hmm:

Κατά την γνώμη μου η εξελικτική ψυχολογία (θεσπισμένη επιστήμη) τα εξηγεί καλύτερα...
Έφαγα 2 χρόνια στον να την μελετάω :P

Και η βασική εκπαίδευση τελειώνει στα 16 και όχι στα 18 :P

Δεν είναι ώριμο, δίοτι δεν έχει και το χρόνο να ωριμάσει... Αν όμως τις γνώσεις τις αποκτούσες όλες μαζί μέσα σε μια μέρα, και επί 10 χρόνια μετά τις επεξεργαζόσουν (6-16), πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ωριμότητα. Άσε που το σχολείο θα ήταν και πιο ενδιαφέρον έτσι, οπότε δεν θα υπήρχε αυτό που λέμε "αδιάφορος μαθητής".

Η ωριμότητα δεν είναι μόνο η γνώση....
Είναι η εμπειρία και τα βιώματα...
Η νοημοσύνη δεν είναι μόνο το I.Q είναι και το E.Q (συναισθηματική νοημοσύνη)
Δεν μπορούμε να εξαναγκάσουμε κανέναν να ωριμάσει πιο γρήγορα...μπορούμε να τον βοηθήσουμε προσφέροντας του περισσότερα ερεθίσματα αλλά η ωριμότητα δεν είναι κάτι τόσο απλό...

Ο "αδιάφορος" μαθητής δεν είναι αυτός που καταλαβαίνει ή δεν καταλαβαίνει την γνώση και βαριέται, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να τους λάβουμε υπόψιν....

Εν ολίγοις ότι αφορά την μάθηση και τις διεργασίες της τίποτα δεν είναι απλό όσο κι αν μας φαίνεται :)

Ναι αλλά τα παιδιά αυτά ήταν εξαιρέσεις, και είχαν να τραβήξουν οτιδήποτε τραβάνε οι εξαιρέσεις στην κοινωνία μας... Μήπως από εκεί πήγαζαν τα όποια αρνητικά;
Πρέπει να βρω το άρθρο τελικά :P

Το κύριο αρνητικό ήταν ότι δεν έζησαν τους φυσιολογικούς ρυθμούς μας...
Πάτησαν ένα fast forward στην ζωή του με ότι συνεπάγεται με αυτό :)

H μέτρηση των επιδόσεών τους, η κατάταξή τους με βάση το δείκτη ευφυΐας και η συνεχής πίεση να είναι άριστα σε ό,τι κάνουν δεν τα βοηθούν να αποκτήσουν τη συναισθηματική ωριμότητα, που είναι απαραίτητη για να σταθούν στην κοινωνία ως ενήλικοι. O σκόπελος αυτός είναι πολύ επικίνδυνος για όλα τα παιδιά, και ίσως πολύ περισσότερο για τα προικισμένα. O λόγος άλλωστε που πολλά χαρισματικά παιδιά δεν τα "καταφέρνουν" στη ζωή τους είναι ότι συναισθηματικά δεν έχουν αναπτυχθεί, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προσαρμοστούν στην κοινωνία και να γίνουν ευτυχισμένοι ενήλικοι. Δεν υπάρχει, ωστόσο, μία "συνταγή" για την επίτευξη της συναισθηματικής ωριμότητας.


Ναι γιατί τις γνώσεις τις απέκτησες με τον σημερινό τρόπο.

(πάντως εγώ ανυπομονούσα από μικρή να βγω στην αγορά εργασίας :redface: )
Κι εγώ βγήκα από τα 16 όσαν μικρή μαθητριούλα τα καλοκαίρια:P
Τώρα που έχω μπει για τα καλά στο να δουλεύω ...ναι χίλιες φορές που βγήκα τώρα και εκτίμησα την τότε ξεγνοιασιά και τα "βάσανα" εκείνης της ηλικίας :P

Το ότι μαθαίνουμε...ζούμε κι έχουμε αυτό το πρότυπο το οφείλουμε στην εξελικτική ψυχολογία...
Βάλτε τα μαζί της και όχι με το σύστημα :P

Το ξαναλέω: Αυτό ήταν απλά η άποψη του αρθρογράφου.
Ε...αυτό απάντησα ήδη....
Ότι είναι δικιά μου άποψη και γιατί διαφωνώ γενικά...
Γιατί από τα γραφόμενά μου φαίνεται λες και θεωρώ την τεχνολογία ως κάτι του διαβόλου :P

Και επιμένω πως στην μόρφωση το ταξίδι εν τέλει έχει απειροελάχιστη σημασία.

Το αποτέλεσμα αυτής χρησιμοποιούμε.-

Και επιμένω ότι μια ζωή μαθαίνουμε και η γνώση δεν σταματά ποτέ...

Ακόμα και τώρα που δουλεύω διαβάζω...
Και μια ζωή θα διαβάζω :P

(αλλά είμαι μαζοχίστρια και το γουστάρω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Palladin νομίζω ότι μπερδεύεις τις στείρες γνώσεις με την επεξεργασία τους... Ένα λογοτεχνικό βιβλίο δεν είναι γνώσεις, είναι καλλιέργεια. Δεν θα στο φορτώσουν ποτέ στο μυαλό ούτε με τη νέα μέθοδο. Αυτό που εννοούμε είναι ιστορικά δεδομένα, τύπους, θεωρήματα, κανόνες γραμματικής, τέτοια πράγματα.
ουφ, αν είναι μόνο για αυτά, τι να πω, σας το επιτρέπω:P
πάντως ειλικρινά, δεν μου ήταν ποτέ πρόβλημα η αποστήθιση
Τα θεωρήματα και τους τύπους τα θυμόμουν εύκολα γιατί κατά κανόνα ήξερα τις αποδείξεις τους
τους κανόνες της γραμματικής τους θυμόμουν με βάση τη λογική (δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς). Με την ιστορία είχα ένα πρόβλημα, το παραδέχομαι
Και επιμένω πως στην μόρφωση το ταξίδι εν τέλει έχει απειροελάχιστη σημασία. Το αποτέλεσμα αυτής χρησιμοποιούμε.-
Διαφωνώ απολύτως, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς γιατί:(
είναι πολυσύνθετο και μπερδεμένο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν είναι ώριμο, δίοτι δεν έχει και το χρόνο να ωριμάσει... Αν όμως τις γνώσεις τις αποκτούσες όλες μαζί μέσα σε μια μέρα, και επί 10 χρόνια μετά τις επεξεργαζόσουν (6-16), πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ωριμότητα.
χμμμ... όχι... το βρίσκω λίγο υπερβολικό... Δεν μπορώ ειλικρινά να το εξηγήσω, αλλά δεν μου αρέσει ως ιδέα ένα μέλλον με 6 χρονους "ξερόλες" που πασχίζουν επί μια 10ετία να καταλάβουν το πως και το γιατί όλων αυτών που έχουν στο κεφάλι τους... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χμμμ... όχι... το βρίσκω λίγο υπερβολικό... Δεν μπορώ ειλικρινά να το εξηγήσω, αλλά δεν μου αρέσει ως ιδέα ένα μέλλον με 6 χρονους "ξερόλες" που πασχίζουν επί μια 10ετία να καταλάβουν το πως και το γιατί όλων αυτών που έχουν στο κεφάλι τους... :/:
Αν δεις τη σημερινή τάξη πραγμάτων με την ίδια αντικειμενικότητα με την οποία φανταζόμαστε μια υποθετική κατάσταση, και σε αυτήν δεν θα σου αρέσουν πολλάαααα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου η εξελικτική ψυχολογία (θεσπισμένη επιστήμη) τα εξηγεί καλύτερα...
Έφαγα 2 χρόνια στον να την μελετάω :P
Και σου ξαναλέω, πόσα χρόνια στην Ελλάδα έχουμε το ίδιο μοτίβο εκπαίδευσης; Πόσο καιρό αθροιστικά η εκπαίδευση διαρκεί 12 έτη και στα 18 μας ο κύκλος της τελειώνει; Όταν θεσπίστηκε αυτό το πρότυπο, πόσοι στην Ελλάδα μελετούσαν ψυχολογία;
Καθαρά τυχαίο.-
Και η βασική εκπαίδευση τελειώνει στα 16 και όχι στα 18 :P
Code:
Δε μιλάω για τη νόμιμη, μιλάω για την άνομη βασική, την ουσιαστική δηλαδή που σου προσφέρει το λύκειο.:)

Διαφωνώ απολύτως, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς γιατί:(
είναι πολυσύνθετο και μπερδεμένο θέμα
Για πες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Mιchelle: πράγματι! αλλά γιατί να αλλάξω κάτι κακό με κάτι που θεωρώ επίσης κακό? :P

@Vkey: plz... do try και βρες το άρθρο για τα χαρισματικά παιδιά... με ενδιαφέρει ιδιαίτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top