Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το καλοκαιρι καταφερα και εχασα τα 5 κιλα που προσπαθουσα να χασω επι μηνες, αλλα 3 απανωτα περιστατικα με αντιβιωσεις με εστειλαν και παλι στο σημειο 0. Αποφευγω πλεον την αντιβιωση οπως ο διαολος το λιβανι. Παντα παιρνω κιλα οταν παιρνω αντιβιωση. Προσπαθω απο τον Οκτωβρη να τα χασω, αλλα τιποτα. Απο Σαββατο κολυμβητηριο, εχω βαρεθει τις διατροφες. Ισως ως εσχατη λυση να κανω διατροφη με κρεας, σαλατα και 0 υδατανθρακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε 1 μηνα εβαλα 2 κιλα απο τα γλυκα..τωρα τι κανουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φτιάχνουμε νέα γλυκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κάτω ο φασισμός των αδυνάτων!:closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Δεν έχω κάνει δίαιτα ποτέ στη ζωή μου. Αλλά πιστεύω ότι αν μειώσει κανεις τις ποσότητες που τρώει σιγά σιγά θα χάσει. Α! Και τη ζάχαρη παιδιά. Περιττές θερμίδες που δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως. Ειδικά η λευκή.
Όσον αφορά το διατροφολόγο νομιζω ότι περισσότερο βοηθάει στο να πας κάθε 1 στις 15 ή μια φορά την εβδομάδα πιο πολύ για τον έλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Intermittent fasting πολυ αποτελεσματικό. Τις πρώτες 3-4 μέρες θέλει υπέρβαση , αλλά από κει και πέρα ,πραγματικά, κάνει θαύματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
σε 1 μηνα εβαλα 2 κιλα απο τα γλυκα..τωρα τι κανουμε;
Ασκηση και διαιτα. Σε 1 βδομαδα εχασα 2 κιλα. Τωρα ειμαι στην 3η και εχω χασει αλλο 1, συνολικα 3 σε 3 βδομαδες. Αν δεν αρρωσταινα την προηγουμενη πιστευω θα ειχα χασει συνολικα 4. Τι εκανα; Intermittent fasting. Εκοψα το φαγητο μετα τις 2-3μμ, 2-3 φορες την εβδομαδα (16+hrs intermittent fasting). Επισης εκανα ποδηλατο 50km 3 φορες την εβδομαδα και περπατημα 5km 2 φορες την εβδομαδα. Ελαττωσα ζυμαρικα και ψωμι και 4-5 φορες την εβδομαδα το πρωινο μου ηταν πρωτεινη (2 χτυπημενα αυγα με ενα κομματι φετα και μια χουφτα χορτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κάτω ο φασισμός των αδυνάτων!:closed:
Δεν υπάρχει φασισμός των αδυνάτων. Επίσης δεν είμαστε πλεον στην εποχη του αδύνατου με την κυριολεκτική έννοια δηλαδή του πολύ λεπτού φάση ανορεξικού. Η εποχή μας προβάλει το healthy skinny ή γενικώς έναν υγιή τρόπο ζωής. Εκτός κι αν κάποιος έχει συγκεκριμένα προβλήματα υγείας που τον επιβαρύνουν σωματικά από άποψη βάρους ή άλλα προσωπικά θέματα τότε πάω πάσο. Υπό άλλες συνθήκες νομίζω είναι θλιβερό νέοι άνθρωποι να είναι σε κατάσταση αποσύνθεσης....

Ασκηση και διαιτα. Σε 1 βδομαδα εχασα 2 κιλα. Τωρα ειμαι στην 3η και εχω χασει αλλο 1, συνολικα 3 σε 3 βδομαδες. Αν δεν αρρωσταινα την προηγουμενη πιστευω θα ειχα χασει συνολικα 4. Τι εκανα; Intermittent fasting. Εκοψα το φαγητο μετα τις 2-3μμ, 2-3 φορες την εβδομαδα (16+hrs intermittent fasting). Επισης εκανα ποδηλατο 50km 3 φορες την εβδομαδα και περπατημα 5km 2 φορες την εβδομαδα. Ελαττωσα ζυμαρικα και ψωμι και 4-5 φορες την εβδομαδα το πρωινο μου ηταν πρωτεινη (2 χτυπημενα αυγα με ενα κομματι φετα και μια χουφτα χορτα).
συνταγή για το πρωι που θα προτεινα να δοκιμάσεις είναι 2 αυγά χτυπημένα με ελάχιστο γάλα (20-50mL ίσα ίσα δηλαδή) και κάπου στα 30γρ βρώμη. Βάζεις όση βρώμη θες ώστε ναι μεν να έχει δέσει το μείγμα αλλά να είναι και κάπως υγρό. Μετά τηγανίζεις με μια κουταλιά της σούπας ελαιολαδο μεχρι να πάρει ένα χρυσαφί χρώμα. Από πάνω μπορείς να βάλεις 2-3 κουταλιές της σούπας μέλι *.* Σερβίρω με γάλα :P πολλοί το θεωρούν αηδία οταν το φτιάχνω αλλά σε οποιον το εδωσα να δοκιμασει του αρεσε :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Intermittent fasting πολυ αποτελεσματικό. Τις πρώτες 3-4 μέρες θέλει υπέρβαση , αλλά από κει και πέρα ,πραγματικά, κάνει θαύματα!

Το θέμα είναι να χάσεις body fat σταθερά και αποτελεσματικά και όχι να χάσεις νερό και κιλά τα οποία τα μισά θα τα λάβεις πίσω αμέσως μόλις ξεκινήσεις να τρως. Το IE έχει άλλες ωφέλειες πιστεύω (ψυχολογία, αποτοξίνωση, πειθαρχία κλπ), είναι και για να χάσεις κιλά αλλά το θέμα είναι ότι όσα χάσεις θα τα λάβεις πίσω τα μισά περίπου και επίσης σε πάει πίσω σε άλλα πράγματα πχ αν κάνεις γυμναστήριο τι πρόγραμμα να βγάλεις χωρίς φαγητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το θέμα είναι να χάσεις body fat σταθερά και αποτελεσματικά και όχι να χάσεις νερό και κιλά τα οποία τα μισά θα τα λάβεις πίσω αμέσως μόλις ξεκινήσεις να τρως. Το IE έχει άλλες ωφέλειες πιστεύω (ψυχολογία, αποτοξίνωση, πειθαρχία κλπ), είναι και για να χάσεις κιλά αλλά το θέμα είναι ότι όσα χάσεις θα τα λάβεις πίσω τα μισά περίπου και επίσης σε πάει πίσω σε άλλα πράγματα πχ αν κάνεις γυμναστήριο τι πρόγραμμα να βγάλεις χωρίς φαγητό.
Αυτό είναι αλήθεια.. Από την άλλη μπορεί κανείς απλά να ελαττώσει τις θερμίδες που τρώει κατά 20-30%, όχι όμως να τρώει βλακείες για να γεμίζουν οι θερμίδες.. Το caloric restriction/deficit είναι αρκετά καλό για το σώμα και για το μυαλό, οι απόψεις σχετικά διίστανται ακόμα σχετικά με το intermittent fasting... Πολλές φορές σκέφτομαι πόσο καταπληκτική διατροφή έχουν οι μεσογειακοί λαοί και πολλές φορές απλά το αγνοούμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra17478

Νεοφερμένος

Η dimitra17478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως εγώ που πήγα σε διαιτολόγο για να χάσω κάποια κιλά που ήθελα και να μου δώσεις συμβουλές διατροφής,μου είπε να τρώω 5 γεύματα την ημέρα ανά 3-4 ώρες (έτσι ενισχύεται ο μεταβολισμός),να μειώσω τις ποσότητες αλλά όχι να αποκλείσω τροφές (δλδ μπορώ να τρώω και γλυκά και ψωμί και μααρόνια και τα λοιπά) απλώς με κάποιους περιορισμούς.Για παράδειγμα αν το φαγητό μου έχει ζυμαρικό ,ρύζι ή πατάτα να μην φάω και ψωμί.Επίσης μου συνέστησε καθημερινό περπάτημα μισή ώρα.

Φαντάζομαι όλα αυτά έχουν να κάνουν και με την ηλικία και τον τρόπο ζωής γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Η διατροφή ειναι τροπος ζωής βασικά. Εγω σχεδον καθημερινα το πρωϊ θα φάω γιαουρτι 2% με κουάκερ σταφιδες και μέλι αν δεν πάρω απο το φουρνο ενας σαντουϊς κοτοπουλο με μαρουλι και τυρι. Εννοειται δεν μπορεις να τρως γλυκά καθε μερα :P εκτος και αν μιλαμε για ποσοτητες 20-30γρ αν και δεν νομιζω να μπορει να μεινει κάποιος σε αυτές. Το πιο ασφαλες για μενα ειναι να κανεις μια υποθερμιδικη διατροφη για να χάνεις περιπου 3-4 κιλά το πολύ το μήνα και ταξινομώντας τις τροφές αναλογα με την ωρα της ημέρας πχ τους υδατάνθρακες θα τους φάς το πρωϊ και το μεσημέρι (μαζι με την πρωτεϊνη) οσο βραδιάζει ελαττώνεις τους υδατ΄'ανθρακες πχ πατατες ψωμια κουακερ μακαρονια ρυζι κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Το θέμα είναι να χάσεις body fat σταθερά και αποτελεσματικά και όχι να χάσεις νερό και κιλά τα οποία τα μισά θα τα λάβεις πίσω αμέσως μόλις ξεκινήσεις να τρως. Το IE έχει άλλες ωφέλειες πιστεύω (ψυχολογία, αποτοξίνωση, πειθαρχία κλπ), είναι και για να χάσεις κιλά αλλά το θέμα είναι ότι όσα χάσεις θα τα λάβεις πίσω τα μισά περίπου και επίσης σε πάει πίσω σε άλλα πράγματα πχ αν κάνεις γυμναστήριο τι πρόγραμμα να βγάλεις χωρίς φαγητό.

Καμία σχεση. Η παράλειψη γευμάτων ενεργοποιεί την καύση των περιττών αποθηκών λιπών και «ξεσυνηθιζει» τον οργανισμό από την περιττή πρόσληψη θερμίδων. Ακομα και να το σπασεις αυτη την δίαιτα 2 φορες την εβδομάδα, δηλαδή με ένα επιπλέον γεύμα πχ το βραδι, ο οργανισμός θα το κάψει πλήρως, λόγω των μειωμένων ενδοκυτταριων αποθηκών.

Αυτο ολο μπορεί να συνδυαστεί με ελαφριά άσκηση με πραγματικά θαυματουργά αποτελέσματα. Η πιο έντονη και βαριά άσκηση προφανως θέλει άλλη διαιτητική πρόσληψη, πράγμα αυτονόητο και απαραίτητο. Ο χρόνος για γυμναστήρια κλπ σήμερα για πολλούς ειναι περιορισμένος, όποτε η διακεκομμένη νηστεία ειναι μια πολυ καλη μέθοδος για αδυνάτισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Προσωπικά έχω δει ανθρώπους οι οποιοι ειναι αδυνατοι αλλα δεν έχουν κανενα σχηματισμο. Μικρό ευρος πλάτης .... μικρο άνοιγμα μαζεμενοι ωμοι .... ελαφρα κοιλιτσα και μεγαλυτερη περιφερεια απο το πάνω. Έτσι θα γινεις αμα ακολουθησεις αυτο που λές. Βεβαια εντάξει αμα δεν σε νοιάζει να εχεις ενα ωραιο σώμα σχετικά καλώς. Οχι για τις γυναικες για σενα πρωτα απο ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πονεμένο θέμα είναι η αλήθεια:pleasantry:.Μετά απο έτη ασυδοσίας σε γλυκά παρατήρησα μετά το καλοκαίρι οτι στρογγυλεύσα αρκετά επομένως αναγκάστηκα να τα κόψω μαχαίρι(ακόμα και σε καφέ ή ροφήματα δεν βάζω ζάχαρη) και μέχρι στιγμής έχω χάσει τέσσερα σε ένα μήνα.Πάντως το καλύτερο είναι να επισκεφτεί κανείς κάποιον γιατρό ή διατροφολόγο γιατί δεν έχουν όλοι οι οργανισμοί τις ίδιες ανάγκες.Όμως φοβάμαι να πάω σε ειδικό γιατί αν του πώ πόσα τρόφιμα δεν αγγίζω θα με φασκελώνει(και με το δίκιο του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για απώλεια βάρους και καθαρα για δίαιτα , δηλαδή γι απόκτηση BMI φυσιολογικού και αποφυγής υπέρβαρους και παχυσαρκίας, πράγμα βασικότατο για την πρόληψη αλλά και θεραπεία πολλών ασθενειών. Δεν αναφέρθηκα(και ούτε ειναι το κύριο ζητήμα σ αυτο το τοπικ,υπάρχουν αλλά γ αυτο) για γράμμωση και ειδικά γι αθλητισμό και γυμναστηρια, πράγματα που οπως ειπα, πολλοί εργαζόμενοι σήμερα , δεν χουν τον χρονο να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top