Καριέρα ή οικογένεια;

Καριέρα η οικογένεια?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Καριέρα

    Ψήφοι: 21 37.5%
  • Οικογένεια

    Ψήφοι: 35 62.5%

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τωρα που βλεπω την ερωτηση λεω με μια βιασυνη αμεσως :ααα καριερα! αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ποτε να κανω οικογενεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Πιστευω πως καλό θα ήταν να τα συνδυαζει κανείς και τα 2:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντα και πρώτα απ'ολα η δουλειά, για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της ζωής και της σχέσης. Δυο άνθρωποι και μόνο αυτοί και οι ανάγκες τους. Δεν πιστεύω στην οικογένεια ούτε στα παιδιά και δεν θέλω να κάνω ούτε οικογένεια ούτε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Συμφωνω και εγω με την Toxic Lips .Προτιμω τον συνυασμο και των δυο και το εχω επιτυχει στη ζωη μου...δεν το εχω μετανοιωσει...Πιστευω δε, οταν υπαρχει συνεννοηση μεταξυ των συντροφων ειναι αρκετα πιο ευκολο για την γυναικα να προωθησει την καριερα της παραλληλα με τις οικογενειακες υποχρεωσεις που της αναλογουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η οικογενεια προωθει και ενισχυει την καριερα..
εχεις ανθρωπους να σε στηριξουν..
και εχεις παιδια απογονους για να συνεχισεις τη επιχειρηση σου,,ή τη δουλεια σου(αν θελουν βεβαια)..

κοινως,,η εργασια αν εισαι μια ζωη μαγκουφης δεν εχει τοσο νοημα και ισχυ..

φαντασου να δουλευεις ολη την ημερα,,και να μην σε περιμενει κανεις σπιτι..και να εισαι μονος σου..(εφιαλτης για μενα προσωπικα)
και ιδιο ειναι να γυριζεις και να βρισκεις γυναικα και παιδια για να μοιρσστεις την κουραση και αγχη της ημερας, και να χαλαρωσεις?
ενω αν εχεις ανθρωπους πισω που σε αγαπανε..εχεις περισσοτερη δυναμη για τη δουλεια..και σκοπο ισχυρο

περα απο το οτι συμφωνα με ολες τις ερευνες οι παντρεμενοι ειναι καλυτερα ψυχολογικα και σωματικα απο τους εργενηδες..
οποτε θα αποδιδουν καλυτερα και στη δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι ο συνδιασμος οικογενειας και καριερας ειναι ο καλυτερος. Θα μου φαινοταν μονοτονο να δουλευω για μερικα χρηματα παραπανω ενω θα μπορουσα να εχω την δικη μου οικογενεια. Δεν ειναι το ιδιο να βλεπεις τα παιδια σου να μεγαλωνουν, να γελας μαζι τους και να τα συμβουλευεις, με το να ασχολεισαι με την καριερα σου που ουσιαστικα το μονο που σου επιφερει ειναι περισσοτερο αγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοείτε "καριέρα". Γιατί οι περισσότεροι βγάζουν ένα μισθό των 600-700€και μπορεί να δουλεύουν όλη μέρα (γιατί δεν διεκδικούν τις υπερωρίες τους). Καριερίστες είναι αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοείτε "καριέρα". Γιατί οι περισσότεροι βγάζουν ένα μισθό των 600-700€και μπορεί να δουλεύουν όλη μέρα (γιατί δεν διεκδικούν τις υπερωρίες τους). Καριερίστες είναι αυτοί;

Mην το λες, ξέρεις πόσοι τέτοιοι την έχουν δει καριερίστες με ύφος εκατό καρδιναλίων?

Στο θέμα τωρα, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να κάνω καριέρα. Θέλω απλά μια δουλειά που να μην έχει απαιτήσεις και να μου προσφέρει μέτρια λεφτά ώστε να έχω χρόνο και πόρους να συντηρήσω την οικογένειά μου. Με αλλά λόγια θέλω να δουλευω για να ζω, όχι να ζω για να δουλεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της ισορροπίας!!!!
Για να νιώσω πλήρης στο μέλλον, θέλω να καταφέρω να συνδυάσω και την οικογένεια και την καριέρα!
Η οικογένεια είναι το νόημα της ζωής, όμως για να έχουμε καλή ζωή ... τι πρέπει να έχουμε??
ΧΡΗΜΑ !!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τα δυο τέλεια κανείς δεν μπορεί να τα κάνει κατά τη γνώμη μου. Η το ένα ή το άλλο. Η αφοσιώνεσαι στην οικογένεια ή αφοσιώνεσαι στην καρριέρα. Και τα δύο μπορείς να τα κάνεις μέτρια όσο καλύτερα μπορείς, πάντα ομως δυσαρεστώντας κάποιους αλλοτε τον ένα τη μια φορά, άλλοτε τον άλλον την άλλη. Ο,τιδήποτε κι αν αποφασίσει κάποιος είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και τα δύο, βασικό τελικά είναι να τα κάνει με τη θέλησή του, με χαρά και κάθε επίγνωση των τιμημάτων των επιλογών του.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοείτε "καριέρα". Γιατί οι περισσότεροι βγάζουν ένα μισθό των 600-700€και μπορεί να δουλεύουν όλη μέρα (γιατί δεν διεκδικούν τις υπερωρίες τους). Καριερίστες είναι αυτοί;

Ο καρριερίστας δε βγάζει απαραιτήτως πολλά λεφτά. Μπορεί κάποιος να μην είναι καρριερίστας αλλά να βγάζει στην καθισιά του πολλά λόγω δουλειάς που του αποφέρει. Καρριερίστας είναι ο εργασιομανής, που κυνηγά ''το επάγγελμα'', αναζητά τη δόξα σε αυτό, φιλοδοξεί την εξέλιξή του πάνω στο αντικείμενο του, οχι απαραιτήτως τα χρήματα. Συνήθως με τα χρόνια οι καρριερίστες ομως κάνουν λεφτά, αφού ασχολούνται μόνο με αυτό συνέχεια και δεν εχουν αλλου να τα ξοδεψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να τα συνδιάσω και τα δύο στο μέλλον. Νομίζω ότι αν έχεις την κατάλληλη υποστήριξη από τον σύντροφό σου και θέληση μπορείς να τα καταφέρεις... Για μένα δεν ισχύει το στερεότυπο γυναίκα=σπίτι, οικογένεια, παιδιά. Σαφώς και τις πάνες του παιδιού σου θα αλλάξεις και τα φαγητά σου θα φτιάξεις και τις δουλειές σου θα κάνεις,αλλά όχι και μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top