Κλασική Μουσική

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Από μικρός ζω μέσα της μια και ο πατέρας, ο θείος και ο παππούς μου είχαν σχέση μαζί της. Συχνά όμως νοιώθω λίγο μόνος μία και έχω την αίσθηση ότι λίγη ασχολούνται μαζί της… κάνω λάθος;;;;;

Κι εγώ νοιώθω μόνος και περιθωριακός και εκκεντρικός, από μια άλλη εποχή φερμένος, ακόμα κι αν ακούω ροκ και ελληνικά και πολλά διαφορετικά είδη με το ίδιο πάθος, όπως έγραψα και στο topic τι μουσική σας αρέσει. Σήμερα συμπληρώνονται 13 χρόνια από το θάνατο του Μάνου Χατζιδάκι. Ως τα μεσάνυχτα το Γ' Πρόγραμμα έχει υποσχεθεί στο κοινό του να παίζει μουσική του. Τώρα κατά τύχη που έκανα login στο forum παίζει το κλασσικό κομμάτι που ο Χατζιδάκις το έκανε "'Ηλιε μου 'Ηλιε μου βασιλιά μου". Το χαμόγελο της Τσιοκόντα είναι κι αυτό κλασσική μουσική για μένα. Ο Χατζιδάκις δεν ήταν αυτά τα σαχλά τραγούδια για τον ελληνικό κινηματογράφο αλλά πολύ περισσότερα πράγματα στην ώριμη φάση του. 'Εχει περάσει πια για μένα στην κλασσική μουσική εξίσου με τον Αλμπινόνι, τον Μότσαρτ και τον Βιβάλντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ο Χατζιδάκις δεν ήταν αυτά τα σαχλά τραγούδια για τον ελληνικό κινηματογράφο αλλά πολύ περισσότερα πράγματα στην ώριμη φάση του. 'Εχει περάσει πια για μένα στην κλασσική μουσική εξίσου με τον Αλμπινόνι, τον Μότσαρτ και τον Βιβάλντι.

Υπερβάλεις, τα μέγιστα. Ο ίδιος ο Χατζιδάκης αν ζούσε δεν θα συμφωνούσε διόλου μαζί σου. Έλεγε και ξανάλεγε: "Εγώ δεν είμαι παρά ένας τραγουδοποιός"! Γι' αυτή την ταπεινότητα τον αγάπησε και τον αναγνώρισε ο κόσμος. Αφουγκράστηκε την παγκόσμια κληρονομιά της κλασικής μουσικής και την χρησιμοποίησε σοφά.

Όταν έγραφε ο Μότσαρτ και ο Μπετόβεν δεν ήξεραν τι σημαίνει "κλασσική μουσική". Αυτό τον όρο τους τον χάρισε η ιστορία. Και εδώ είναι η ειδοποιός διαφορά. Η μουσική αυτή δεν έχει ανάγκη τον στίχο για να επιβληθεί. Χρησιμοποιεί τη φωνή σε μερικές περιπτώσεις, πάντα ως ισότιμο μουσικό όργανο, για να φέρει τους ανθρώπους πιο κοντά της, να τους παροτρύνει να "τραγουδήσουν" μαζί της!

Εκφράζει ανέγγιχτη, χωρίς προσμείξεις. Και μένει στην ιστορία γιατί ενάγει την συμπαντική αρμονία: "Μετά τη σιωπή, η μουσική έρχεται να εκφράσει τα ανέκφραστα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όταν έγραφε ο Μότσαρτ και ο Μπετόβεν δεν ήξεραν τι σημαίνει "κλασσική μουσική". Αυτό τον όρο τους τον χάρισε η ιστορία. Και εδώ είναι η ειδοποιός διαφορά. Η μουσική αυτή δεν έχει ανάγκη τον στίχο για να επιβληθεί. Χρησιμοποιεί τη φωνή σε μερικές περιπτώσεις, πάντα ως ισότιμο μουσικό όργανο, για να φέρει τους ανθρώπους πιο κοντά της, να τους παροτρύνει να "τραγουδήσουν" μαζί της!

Εκφράζει ανέγγιχτη, χωρίς προσμείξεις. Και μένει στην ιστορία γιατί ενάγει την συμπαντική αρμονία: "Μετά τη σιωπή, η μουσική έρχεται να εκφράσει τα ανέκφραστα"!

Συγνώμη, αλλά μιλάμε για το ίδιο πράγμα ? Το έχεις ακούσει το Χαμόγελο της Τσιοκόντα ή διαφωνούμε απλά για να διαφωνούμε ? Από πότε έχει στίχους αυτό το έργο ? Μετά τη σιωπή, η μουσική έρχεται να εκφράσει τα ανέκφραστα σ'αυτό το έργο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά μιλάμε για το ίδιο πράγμα ? Το έχεις ακούσει το Χαμόγελο της Τσιοκόντα ή διαφωνούμε απλά για να διαφωνούμε ? Από πότε έχει στίχους αυτό το έργο ? Μετά τη σιωπή, η μουσική έρχεται να εκφράσει τα ανέκφραστα σ'αυτό το έργο του.

Μα δεν "διαφωνώ" με κανένα στο e-steki! :P Μετά από όσα έγραψα, θεωρείς ότι είμαι τόσο στενόμυαλος να αφορίσω ένα Χατζιδάκη; :hmm:

Το μόνο που είπα, είναι ότι υπερβάλλεις. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Χατζιδάκη με Αλμπινόνι, Μότσαρτ και Βιβάλντι. Δεν μπορείς καν να τον συγκρίνεις με τον αείμνηστο Μανώλη Καλομοίρη, τον εισηγητή της Ελληνικής Εθνικής Σχολής! Και φυσικά, ούτε λόγος για έναν Χενάκη π.χ., έναν απ' τους μεγαλύτερους μεταμοντέρνους συνθέτες όλης της ανθρωπότητας.

Ίσως εσύ που το έχεις ακούσει το 'Χαμόγελο της Τσιοκόντα' να βρήκες το αριστούργημα της ζωής σου και πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός γι' αυτό. Αλλά όταν έγραφε ο Χατζιδάκης αυτό το έργο ήταν ήδη μύστης μιας τεράστιας κληρονομιάς.

Και το ξαναλέω, ο ίδιος το έλεγε: "Δεν είμαι παρά ένας τραγουδοποιός"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα δεν "διαφωνώ" με κανένα στο e-steki! :P Μετά από όσα έγραψα, θεωρείς ότι είμαι τόσο στενόμυαλος να αφορίσω ένα Χατζιδάκη; :hmm:

Το μόνο που είπα, είναι ότι υπερβάλλεις. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Χατζιδάκη με Αλμπινόνι, Μότσαρτ και Βιβάλντι. Δεν μπορείς καν να τον συγκρίνεις με τον αείμνηστο Μανώλη Καλομοίρη, τον εισηγητή της Ελληνικής Εθνικής Σχολής! Και φυσικά, ούτε λόγος για έναν Χενάκη π.χ., έναν απ' τους μεγαλύτερους μεταμοντέρνους συνθέτες όλης της ανθρωπότητας.

Ίσως εσύ που το έχεις ακούσει το 'Χαμόγελο της Τσιοκόντα' να βρήκες το αριστούργημα της ζωής σου και πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός γι' αυτό. Αλλά όταν έγραφε ο Χατζιδάκης αυτό το έργο ήταν ήδη μύστης μιας τεράστιας κληρονομιάς.

Και το ξαναλέω, ο ίδιος το έλεγε: "Δεν είμαι παρά ένας τραγουδοποιός"!

Με το ''Χαμόγελο'' έκανα σύγκριση αγαπητέ μου, διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που έγραψα. Αυτό είναι κλασσική μουσική, είτε το θέλουμε είτε όχι, κι εσύ δεν ήξερες ότι αυτό το έργο του δεν έχει στίχους κι έχεις ακούσει Ξενάκη ? 'Οχι ότι το αμφισβητώ αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο. Ούτε θεωρώ ότι βρήκα το αριστούργημα της ζωής μου όπως λες με μια δόση ειρωνίας, αλλά ένα από τα αριστουργήματα. Ούτε σου είπα ότι αφόρισες τον Χατζιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ούτε θεωρώ ότι βρήκα το αριστούργημα της ζωής μου όπως λες με μια δόση ειρωνίας, αλλά ένα από τα αριστουργήματα. Ούτε σου είπα ότι αφόρισες τον Χατζιδάκι.

[off-topic] Αυτό έχει "ψυχολογικό" ενδιαφέρον. Από που συμπεραίνεις ότι ειρωνεύομαι; Θα πρότεινα να ανοίξουν οι διαχειριστές ένα θρεντ με τίτλο: "Τα κρυφά νοήματα στα forum του e-steki" για να καταλάβουμε αν πρέπει να μυρίζουμε τα νύχια μας σε ότι κι αν λέμε ή μας λένε. Μπορώ να σε νιώσω όμως. Στον έναν μήνα που συμμετέχω σε καθημερινή βάση, βρέθηκα ουκ ολίγες φορές στον τοίχο και τις περισσότερες χωρίς να καταλάβω το γιατί.

Αλλά όταν χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι διαχειριστές τέτοιου είδους πρακτικές, τι να περιμένεις μετά; Δεν μπορεί ένα forum να προσομοιώσει έναν αληθινό διάλογο. Και ούτε έχω την όρεξη να ψειρίζω το κόμμα και την τελεία, μήπως παρεξηγηθώ.

Χαλαρουίτα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν συναναστρεφόμαστε και κουβεντιάζουμε με κάποιον ζωντανά συμμετέχουν περισσότερες αισθήσεις και οι παρεξηγήσεις είναι δυσκολότερες. Ο τόνος της φωνής, οι εκφράσεις ακόμα και οι κινήσεις δίνουν άλλο χαρακτήρα στις λέξεις.
Ο γράπτός λόγος δεν έχει αυτό το πλεονέκτημα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Όλα όμως λύνονται με καλή διάθεση και απ' τις δυό πλευρές και χαμόγελο. :D
Ας χαλαρώσουμε...βρισκόμαστε στο χώρο της κλασσικής μουσικής... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Και έλεγα θα υπάρχει δν θα υπάρχει;:P
Κρίμα πάντως που βάλτωσε ένα τέτοιο θέμα:(

Βρήκα και παραθέτω το top100 απτα καλύτερα κλασσικά κομμάτια όλων των εποχών:D

https://www.youtube.com/watch?v=NPq4DmmeUSw (100-91)
https://www.youtube.com/watch?v=9Z9H87Hy5aU (90-81)
https://www.youtube.com/watch?v=6MkK2vzkeu8 (80-71)
https://www.youtube.com/watch?v=uYqOlciqwr0 (70-61)
https://www.youtube.com/watch?v=E-pXj3LHELA (60-51)
https://www.youtube.com/watch?v=ajD6PZl3xNw (50-41)
https://www.youtube.com/watch?v=Tc5_cxCnKNY (40-31)
https://www.youtube.com/watch?v=shnqgw2ZFeM (30-21)
https://www.youtube.com/watch?v=GH6mC2SyO3Q (20-10)
https://www.youtube.com/watch?v=amXBUlgDwz0 (1-10)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η κλασσικη μουσικη αρεσει σε πολλους και δεν το ξερουν!
το Stars wars πχ και πολλες αλλες μουσικες ταινιων και βιντεοπαιχνιδιων ειναι καθαρη κλασσικη μουσικη,απλα ειναι ζωηρη και δυναμικη αρκετα ωστε να μην βαριεται το κοινο..
η κλασσικη μουσικη μπορει να παραγει τα παντα...
κακως θεωρειται κλασικη μουσικη ο μπετοβεν σοπεν και λοιποι βαρετοι..ο τσαικοφσυ πχ εχει πολυ πιο ζωηρη μουσικη ..

αυτες ειναι κλασσικες μουσικες:D







ανατριχιασα:P

ρε παιδια γιατι δεν κανει embed?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι δεν κανει embed?

:stunned:

Το έχουμε εξαντλήσει το θεματάκι. Στην κατηγορία "μουσική" δεν γίνεται αυτό.

Μην ξαναρωτήσεις!:ropalo:

Οντόπικ: εγώ μικρή όταν διάβαζα άκουγα κλασσική μουσική. Αγαπημένο μου, Το χαμόγελο της Τζοκόντας - Χατζιδάκις

Άκουγα και Yianni. Θα σας βάλω το απόγευμα, εδώ δεν εχω ήχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το έχουμε εξαντλήσει το θεματάκι. Στην κατηγορία "μουσική" δεν γίνεται αυτό.

Μην ξαναρωτήσεις!
ενταξει ντεε.μη βαρας..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
κακως θεωρειται κλασικη μουσικη ο μπετοβεν σοπεν και λοιποι βαρετοι..ο τσαικοφσυ πχ εχει πολυ πιο ζωηρη μουσικη ..
(...)
:verymad: (αυτή τη φορά δεν έγραψα σεντόνι:P)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
(αυτή τη φορά δεν έγραψα σεντόνι:P)
εννοουσα Μονο αυτοι..
η κλασσικη μουσικη μπορει να παιξει τα παντα...
δεν ειναι μονο αργη και μαλακη μουσικη που εξημερωνει τα ηθη κλπ ,αλλα και δυνατη επιθετικη και δραματικη μουσικη..οπως των ταινιων που ειπα απο πανω..

θεωροντας μονο τους παλιους κλασσικους κλασσικη μουσικη αποκλειεις τον πολυ κοσμο και το κανεις ελιτιστικο..

Α,και για μενα ειναι βαρετοι...απλα κοιμαμαι και βαριεμαι μεχρι θανατου οταν τους ακουω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=pVadl4ocX0M

https://www.youtube.com/watch?v=oA0kXDMKiLg



Α,και για μενα ειναι βαρετοι...απλα κοιμαμαι και βαριεμαι μεχρι θανατου οταν τους ακουω..

O σοπέν βαρετός; Θα καείς στη κόλαση κακούργε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαρετη μελωδια που δεν καταλαβαινω που το παει..
πραγματικα σου αρεσουν τα βιντεο αποπανω?
και αφου θες κατι κλασσικο και ηρεμο ,εγω βλεπω ως πιο ενδιαφερον αυτο..
https://www.youtube.com/watch?v=xCLMC_Je8-c
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
βαρετη μελωδια που δεν καταλαβαινω που το παει..
πραγματικα σου αρεσουν τα βιντεο αποπανω?

Τι εννοείς δεν καταλαβαίνεις που το πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι καθαρη η μελωδια,ολο πανω κατω περα δωθε.δεν εχει ενα ρυθμο...
ενω το απο κατω που εβαλα εχει μια πιο καθαρη μελωδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τη λέξη ρυθμό. Μάλλον καταλαβαίνω, αλλά με προβληματίζει επειδή λες ότι δεν έχει.

Τέλος πάντων αφού σου αρέσουν τα χαρωπά κομμάτια με 20ου αιώνα σφραγίδα πάρε αυτό:D

https://www.youtube.com/watch?v=heD8vqv0y2Y&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωραιο το κομματι...
παντως προτιμω πολεμο των αστρων,hitman κλπ κλπ...

καταλαβες νομιζω τη διαφορα στο ρυθμο που εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top