Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 119)
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 10 8.4%
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 34 28.6%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 40 33.6%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 15 12.6%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 16 13.4%

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Η έμπνευση για το θέμα μου ήρθε από αυτό το άρθρο

https://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=822717&lngdtrid=244

Λοιπόν τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αντί να δώσει χρήματα σε όλους αυτούς που πεινάνε δίνει στην εκκλησία...
Δε λέω τίποτα γιατί μπορεί να φάω και ban εξ'αιτίας τους.
Για το κοινωνικό έργο της εκκλησίας λέει. Αλλά δε διαυκρινίζει τι ακριβώς υπάγεται στο κοινωνικό αυτό έργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντί να δώσει χρήματα σε όλους αυτούς που πεινάνε δίνει στην εκκλησία...
Δε λέω τίποτα γιατί μπορεί να φάω και ban εξ'αιτίας τους.
Για το κοινωνικό έργο της εκκλησίας λέει. Αλλά δε διαυκρινίζει τι ακριβώς υπάγεται στο κοινωνικό αυτό έργο...
Ε μας πως, δεν είναι κοινωνικό έργο η γιατρειά της Ηπατίτιδας Β που έχει ο Χριστόδουλος; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τοσα κτηματα (που ας μην το αναλυσουμε πως τα απεκτισε η εκκλησια) τι τα θελει;... Η εκκλησια ειναι οργανισμος που πειναει και εχει αναγκη το κρατος για να ζησει αντιθετα με τον συνταξιουχο και τον ανεργος με τα 3 παιδια που ειναι παμπλουτοι και το κρατος δεν εχει να τους δωσει και αλλα για να παρουν και εκεινο το ριμαδι το ιδιωτικο νησι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ε μας πως, δεν είναι κοινωνικό έργο η γιατρειά της Ηπατίτιδας Β που έχει ο Χριστόδουλος; :rolleyes:

Σωστό κι αυτό, δεν μου πέρασε από το μυαλό :P
Μη σου πω οτι είναι και... επιστημονικό έργο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό, δεν μου πέρασε από το μυαλό :P
Μη σου πω οτι είναι και... επιστημονικό έργο :P
Όχι απλό επιστημονικό έργο αλλά επιστημονική έρευνα παρακαλώ!
Πρέπει να δημοσιευτεί και σε επιστημονικό περιοδικό με τίτλο "Γιατρειά Ηπατίτιδας Β και μεταμόσχευση νεφρού σε χούφταλο". Αφού δεν έχει ξαναγίνει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν το διάβασα το άρθρο, γιατί είμαι λίγο πνιγμένος.



Αλλά να ρωτήσω... πού κολλάει το κράτος με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των πολιτών του; Η εκκλησία έχει να κάνει με το σύστημα αξιών που πιστεύει ο καθένας. Το κράτος δεν έχει καμία σχέση με το αν οι πολίτες του πιστεύουν στον Θεό, στον Αλλάχ, στον Βούδα ή σε τίποτα, κλπ


Και αν το κάνει για... φιλανθρωπικούς σκοπούς ας τα δώσει απευθείας εκεί όπου χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για δείτε λίγο εδώ:
https://www.solidarity.gr/
Συμπεράσματα δεν έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω δεν ψηφισα στο πολλ γιατι οι επιλογες δεν με καλυπτουν, ουτε χριστιανη ουτε αθεη ουτε αλλης θρησκειας. Απλα δεν ξερω τι μου γινεται.:P

Παντως εχω την εντυπωση, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η εκκλησια μας εχει απο μονη της αρκετα χρηματα για να κανει φιλανθρωπειες, και δεν χρειαζεται τη βοηθεια του κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και να προσθέσω στην io-io ότι η εκκλήσια δεν ...φορολογείται επίσης... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Όχι δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί..τόσα εκατομμύρια βγάζει απο εμάς...mercedes ,ferrari έχουν αγοράσει παπάδες...και έχω και την γιαγιά μου να λέει οτι τους τις στέλνει ο θεός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εγω δεν ψηφισα στο πολλ γιατι οι επιλογες δεν με καλυπτουν, ουτε χριστιανη ουτε αθεη ουτε αλλης θρησκειας. Απλα δεν ξερω τι μου γινεται.:P

Παντως εχω την εντυπωση, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η εκκλησια μας εχει απο μονη της αρκετα χρηματα για να κανει φιλανθρωπειες, και δεν χρειαζεται τη βοηθεια του κρατους.

Συμφωνώ απόλυτα.

Και για τον ίδιο λόγο δεν ψηφίζω κι εγώ.

Και σίγουρα η εκκλησία έχει λεφτά από μόνη της. Πολλά λεφτάαα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όχι δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί..τόσα εκατομμύρια βγάζει απο εμάς...mercedes ,ferrari έχουν αγοράσει παπάδες...και έχω και την γιαγιά μου να λέει οτι τους τις στέλνει ο θεός...

:lol::lol:
ρώτα τη κι εσύ καμια φορά... βρε γιαγιά αφού κι εσύ είσαι καλή χριστιανή, γιατί δεν σου στέλνει ο θεός ένα 50% αύξηση στη σύνταξη? :lol:


on topic...
Η εκκλησία έχει πάρα πολλά χρήματα που δεν φορολογούνται όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Το κράτος λοιπόν δεν υπάρχει λόγος να χρηματοδοτεί την εκκλησία.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν ΜΟΝΟ η εκκλησία χρηματοδοτεί το κράτος, έχει μετά απαιτήσεις... είναι κάτι σαν σπόνσορας...
"Εγώ σου δίνω λεφτά, εσύ φυσικά θα φροντίσεις όλοι οι πολίτες να μην έχουν ταυτότητα χωρίς την θρησκεία πάνω" (οοουυυυ 666 :P)
Η εκκλησία ΑΝ ήταν σωστή (αλλά τα θαύματα έχουν σταματήσει εδώ και 2007 χρόνια τώρα τι να λέμε) θα έπρεπε να μην έχει περιουσία αλλά να την έχει μοιράσει ... ξέρετε τώρα...ο έχων δύο χιτώνια να δίνει το ένα και λοιπά άλλα κομμουνιστικά παραμύθια που οι παπάδες ουδέποτε κατάλαβαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σαν ιδέα του προγράμματος συμφωνώ.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομίας διευκρινίζεται ότι η συνολική δαπάνη για την υλοποίηση των έργων, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, ανέρχεται ενδεικτικά σε 30.571.917,18 ευρώ.

Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει με δικά του λεφτά κοινωνικό έργο με εξαίρεση την εκκλησία επειδή το κοινωνικό έργο είναι το μοναδικό όπλο marketing που διαθέτει η εκκλησία για να προσελκύσει νέους πιστούς ή να "αυξήσει" την πιστή στους ήδη υπάρχοντες πιστούς ή να βελτιώσει την εικόνα.

Το χειρότερο είναι ότι ενώ η εκκλησία έχει συμφέρον να αξιοποιήσει τα λεφτά αυτά στο μέγιστο δυνατόν τρόπο φοβάμαι ότι ... θα πάνε χαμένα πιο χαμένα και από την περίπτωση που το κράτος θα τα έδινε σε κάποια πολυεθνική ή ΑΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω δεν ψηφισα στο πολλ γιατι οι επιλογες δεν με καλυπτουν, ουτε χριστιανη ουτε αθεη ουτε αλλης θρησκειας. Απλα δεν ξερω τι μου γινεται.:P

Παντως εχω την εντυπωση, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η εκκλησια μας εχει απο μονη της αρκετα χρηματα για να κανει φιλανθρωπειες, και δεν χρειαζεται τη βοηθεια του κρατους.

Συμφωνώ απόλυτα.

Και για τον ίδιο λόγο δεν ψηφίζω κι εγώ.

Και σίγουρα η εκκλησία έχει λεφτά από μόνη της. Πολλά λεφτάαα...

Προστέθηκαν δύο ακόμη επιλογές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ειμαι χριστιανή και πιστέυω πώς δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί, δεν υπάρχει λόγος να τρώνε με περησσότερες απο 100 μασέλες φτάνουν και οι 100 για τους παπάδες και όλη την συμωρία με τα μάυρα...

Επρεπε το κράτος αντί να δίνει σε εκλλησίες ΄να τα δίνει στον κόσμο, σε όλους εμάς που χρηματοδοτούμε χρόνια τώρα τα παγγάρια της Εκκλησίας απο την τζέπη μας...

Θα ήταν καλό τα ποσά αυτά να μυραστούν έστω σαν άυξηση σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, η εκκλησία πρέπει να κάνει το έγο που πρέπει και άς αφήσει τα οικονομικά σε άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ειμαι χριστιανή και πιστέυω πώς δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί, δεν υπάρχει λόγος να τρώνε με περησσότερες απο 100 μασέλες φτάνουν και οι 100 για τους παπάδες και όλη την συμωρία με τα μάυρα...

Επρεπε το κράτος αντί να δίνει σε εκλλησίες ΄να τα δίνει στον κόσμο, σε όλους εμάς που χρηματοδοτούμε χρόνια τώρα τα παγγάρια της Εκκλησίας απο την τζέπη μας...

Θα ήταν καλό τα ποσά αυτά να μυραστούν έστω σαν άυξηση σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, η εκκλησία πρέπει να κάνει το έγο που πρέπει και άς αφήσει τα οικονομικά σε άλλους...
Αυτά τα χρήματα λογικά είναι από ευρωπαϊκή ένωση αρά πρέπει να έχουν κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν μοιραζόταν σε κάποιες τυχαίους απλούς πολίτες μόνο αναστάτωση θα δημιουργούνταν επειδή απλώς κάποιοι άνθρωποι θα χαμογελούσαν με ξένα λεφτά. Αυτό το θεωρώ πολύ εγωιστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτά τα χρήματα λογικά είναι από ευρωπαϊκή ένωση αρά πρέπει να έχουν κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν μοιραζόταν σε κάποιες τυχαίους απλούς πολίτες μόνο αναστάτωση θα δημιουργούνταν επειδή απλώς κάποιοι άνθρωποι θα χαμογελούσαν με ξένα λεφτά. Αυτό το θεωρώ πολύ εγωιστικό

Ότι και να είναι η Εκκλησία τρώει πάρα πολλά, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τον λόγο, ΔΕΝ υπάρχει λόγος γενικότερα, όπως είπα και πρίν αρκετά δεν τρώει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι τρώει αρκετά αλλά εγώ σχολίασα αν είναι σωστό τα λεφτά να μοιραστούν σε απλούς πολίτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι τρώει αρκετά αλλά εγώ σχολίασα αν είναι σωστό τα λεφτά να μοιραστούν σε απλούς πολίτες

Αν είναι σωστό να τα πάρει η εκκλησία, γιατί να μην πάρει ένα μικρό δωράκι οι Συνταξιούχοι, ή οι φυτητές μπάς και βοηθείσει στην παιδία; η Εκκλησία θα τα πάρει και θα τα φάνε 10 άτομα ένω στον απλό κόσμο θα φάνε πάρα πολλύ και θα είναι βοήθεια;)

Απλά με ενοχλεί που βλέπω την Εκκλησία να τρώει τόσα λευτά και να χρηματοδοτήτε με ενοχλεί πάρα πολλύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top