Έμπιστευεστε την wikipedia και αλλά παρόμοια Project;

Εμπιστεύεσαι τις πληροφορίες αυτές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Ναι, πολλές φόρες την χρησιμοποιώ και σαν μόνη πηγή γνώσης

    Ψήφοι: 13 31.7%
  • Ναι αλλά σε συνδιασμό και με τις παροδοσιακές πηγές γνώσης

    Ψήφοι: 23 56.1%
  • Όχι, φοβάμαι το Internet

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Έχω δει πολλά σε τέτοια Project όποτε τα αποφεύγω

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ξέρω τα πάντα :P

    Ψήφοι: 3 7.3%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια νέα μόδα; Μια πραγματική εξέλιξη;
Τι είναι για εσάς τέτοια Project; Πόσο εμπιστεύεστε τις πληροφορίες που διακινούνται στην wikipedia αλλά και σε άλλα παρόμοια project; Τις πληροφορίες αυτές τις χρησιμοποιείτε μόνο για "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις ή για επαγγελματικούς σκοπούς αλλά και για εκπαιδευτικούς (εργασίες κτλ);

Αν δεν εμπιστεύεστε τις πληροφορίες αυτές, τι θα έπρεπε να αλλάξει έτσι ώστε να αλλάξετε και εσείς στάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το ότι έχω βάλει ως πρόσθετη την wikipedia στο searchbar πάνω δεξιά στον firefox μου νομίζω τα λέει όλα για το πόσο συχνά τη χρησιμοποιώ. :)


Μ' αρέσει να υπάρχει ένας ιστότοπος με συγκεντρωμένα.... τα ΠΑΝΤΑ. Έχω βρει ό,τι πληροφορία μπορείς να φανταστείς και σε διάφορες εργασίες μου με βοήθησε πάρα πολύ.
Εντούτοις διστάζω να το χρησιμοποιήσω (αν και το 'χω βάλει αρκετές φορές) στη βιβλιογραφία των εργασιών μου, μιας και υπάρχει κόσμος που δεν τη δέχεται σαν αξιόπιστη πηγή, καθώς έχουν στα περισσότερα άρθρα, δικαίωμα όλοι ή σχεδον όλοι να τα επεξεργαστούν - αν και παρ' ολ' αυτά, υπάρχει edit history, καταγραφή IPs, κοκ.


Αλλά κατ' εμέ έτσι είναι, τα πετυχημένα projects πάντα θα έχουν και πολέμιους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
διάβασα πρόσφαταστην εφημερίδα ένα άρθρο μιας καθηγήτριας σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Σύμφωνα με τη συγγραφέα του άρθρου υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα με τους φοιτητές που πλέον θεωρούν το web ως τη μόνη και αξιόπιστη πηγή πληροφοριών. Το πρόβλημα με τις χαμηλής ποιότητας εργασίες που συχνά εκπονούν οι φοιτητές, καθώς είναι απλά μια παρουσίαση του υλικού που βρίσκουν την πρώτη σελίδα του google search για το εκάστοτε θέμα χωρίς να γίνεται σωστή και βιβλιογραφική έρευνα. Προχωρώντας το θέμα παραπέρα όμως τίθεται το εξής ζήτημα: πόσο "αξιόπιστο" είναι το google search? Και πόσο "αξιόπιστο" είναι το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας? Και μάλιστα, κάπου διάβασα ότι ο ιδρυτής της wikipedia έχει δηλώσει ότι το εν λόγω project έχει ξεφύγει και ότι στην τωρινή του μορφή δεν είναι αξιόπιστο (αφού πλέον συνεισφέρουν τόσοι και τόσοι στο υλικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το εμπιστευομαι, και το χρησιμοποιω και σαν βιβλιογραφια στις εργασιες μου, απλα παντα το χρησιμοποιω ως αφετηρια για την ερευνα μου. Ουτως ή αλλως δεν θα εμπιστευομουν απολυτα (δηλαδη σαν μοναδικη) καμια πηγη. :)

Αλλωστε εχει ειπωθει οτι εχει περιπου τον ιδιο αριθμο λαθων με την Enyclopedia Britannica, το οποιο κατι λεει (ασχετως αν εινα απολυτα αληθες, δινει μια ταξη μεγεθους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι εγώ το χρησιμοποιώ , και μάλιστα αρκετά.Βέβαια φροντίζω πάντα να διασταυρώνω την πληροφορία που βρίσκω.Σαν βιβλιογραφία την έχω παραθέσει αρκετές φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα σε εργασίες.Για επαγγελματικούς λόγους συνήθως μπορεί να γίνει αναφορά για κάποια θεωρητικής μορφής πληροφορία.
Το καλό με τη wikipedia είναι ότι το περιεχόμενο που προστίθεται ελέγχεται τακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το κακό με τη wikipedia είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει επεξεργασία και να γράψει τη δική του εκδοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Την λαμβάνω υπόψη μου αλλά πάντα θα διασταυρώσω την πληροφορία, ειδικά όταν μιλάμε για εργασία όπου οι πηγές που παραθέτουμε τεκμηριώνουν αυτά που γράφουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το κακό με τη wikipedia είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει επεξεργασία και να γράψει τη δική του εκδοχή...
Η οποία αν είναι λάθος ... θα διορθωθεί σε 10sec.

Και μάλιστα, κάπου διάβασα ότι ο ιδρυτής της wikipedia έχει δηλώσει ότι το εν λόγω project έχει ξεφύγει και ότι στην τωρινή του μορφή δεν είναι αξιόπιστο
Βάζω το χέρι μου στην φωτιά, ότι δεν είναι αλήθεια το παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εγώ ξέρω πάντως ότι εκτός του ότι η Wikipedia κρίθηκε και επίσημα ως αξιόπιστη πηγή, τουλάχιστον όσο και άλλες διαδικτυακές "ελεγχόμενες" εγκυκλοπαίδειες, μας την αναφέρουν ως πηγή σε πάρα πολλά μαθήματα (καλά... εννοείται απλά ως έξτρα βοήθημα και όχι ως βασική πηγή :P).

Σε τουλάχιστον 2 μαθήματα ως τώρα πάντως (σχετιζόμενα με τα μαθηματικά) διάβασα πάρα πολλούς όρους από την wikipedia και ήταν απόλυτα σωστοί :)

Η wikipedia είναι λιγότερο αξιόπιστη σε θέματα ιστορίας/πολιτικής γιατί απλά υπάρχουν διάφορα στρατόπεδα σκέψης (και συμφέροντα φυσικά!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα ανατρέξω σε αυτήν για κάτι που έχω απορία (άσχετη-κουλή κτλ), θα ανατρέξω για μια πρώτη ιδέα σε κάτι που με ενδιαφέρει, αλλά αν θέλω να είμαι σίγουρη για αυτό που γράφω (όπως πχ όταν γράφω μια εργασία) θα προτιμήσω να διασταυρώσω αυτό που διάβασα εκεί σε κάποια άλλη πηγή (είτε βιβλίο, είτε κάποιον άλλο ιστότοπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα ανατρέξω σε αυτήν για κάτι που έχω απορία (άσχετη-κουλή κτλ), θα ανατρέξω για μια πρώτη ιδέα σε κάτι που με ενδιαφέρει, αλλά αν θέλω να είμαι σίγουρη για αυτό που γράφω (όπως πχ όταν γράφω μια εργασία) θα προτιμήσω να διασταυρώσω αυτό που διάβασα εκεί σε κάποια άλλη πηγή (είτε βιβλίο, είτε κάποιον άλλο ιστότοπο)

Με καλύπτει η Resident.
Για γενική κατατόπιση είναι οκ... αλλά αν ψάχνω για πηγές για κάποιο επιστημονικό κείμενό μου ή για εργασία, διασταυρώνω με έντυπη ή έγκυρη εγκυκλοπαίδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι, προτιμώ την Κονσερβαπίντια: https://www.conservapedia.com/Main_Page

Υγ. Και η Φρικηπαίδεια καλή είναι: https://frikipaideia.wikia.com/wiki/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Την χρησιμοποιώ, αλλά όπως αναφέρθηκε κι από τους περισσότερους, συνδυαστικά με άλλες πηγές. Άλλωστε η wikipedia συνηθίζει να δίνει και βιβλιογραφία. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που την έχω χρησιμοποιήσει σαν βασική πηγή, για ορισμούς που μου φάνηκαν πετυχημένοι ή για γενικά στοιχεία που χρειάστηκα (στοιχεία δήμων ας πούμε!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Την χρησιμοποιώ, αλλά όπως αναφέρθηκε κι από τους περισσότερους, συνδυαστικά με άλλες πηγές. Άλλωστε η wikipedia συνηθίζει να δίνει και βιβλιογραφία. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που την έχω χρησιμοποιήσει σαν βασική πηγή, για ορισμούς που μου φάνηκαν πετυχημένοι ή για γενικά στοιχεία που χρειάστηκα (στοιχεία δήμων ας πούμε!).


παρομοίως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ωραίο πράγμα Wikipedia. Δεν είναι και για εις βάθος αναζητήσεις, αλλά παραμένει πάρα πολύ πρακτική για να πάρει κανείς μια πρώτη γεύση του αντικειμένου που τον ενδιαφέρει κι είναι ασύγκριτη για πιο trivial πληροφορίες, κυρίως σε θέματα pop κουλτούρας κλπ. Δεν μπορώ να φανταστώ πού αλλού θα έβρισκα πώς, παραδείγματος χάριν, προέκυψε ο όρος "South Park republican".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidyl

Νεοφερμένος

Η aidyl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτό που με ανησυχεί με πανίσχυρα μέσα όπως η Wikipedia, με αναρίθμητους πια χρήστες που την εμπιστεύονται, είναι η ύπουλη καθοδήγηση της ενημέρωσης. Με τρόπους που πιθανόν δεν αντιλαμβανόμαστε άμεσα όταν διαβάζουμε το κείμενο για πρώτη φορά, η πληροφορία μας "πασάρεται" υπό μια συγκεκριμένη οπτική γωνία.. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έμαθα ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει σε αυτήν την ψιλοδιέγραψα από μέσο ενημέρωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γι αυτό καλό είναι να διασταυρώνουμε τις πηγές μας.;)
Αν και νομιζω οτι και στις εγκυκλοπαίδειες που χρησιμοποιούμε, υπάρχει κάποια οπτική γωνία που εχει καταγραφεί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ψήφισα το δεύτερο γιατί την χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά
αλλά αν για κάτι δεν είμαι σίγουρος θα τσεκάρω και κάπου αλλού.

Θα γούσταρα πολύ να κάτσω και να γράψω και στην ελληνική έκδοση
γιατί είναι πολύ ελλιπής αλλά βαριέμαι ρε σεις.
Οπότε μένω στην αγγλική έκδοση:redface:

Επίσης ως καμένος χρησιμοποιώ την Lostpedia.:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα γούσταρα πολύ να κάτσω και να γράψω και στην ελληνική έκδοση
γιατί είναι πολύ ελλιπής αλλά βαριέμαι ρε σεις.
Οπότε μένω στην αγγλική έκδοση:redface:

Επίσης ως καμένος χρησιμοποιώ την Lostpedia.:P:P

Η ελληνική όντως θέλει πολύ δουλειά.
Μετα την Lostpedia δες και frikipedia:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ναι την κοίταξα απ'τον rempeskes που την έγραφε πιό πάνω.
Δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη της. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top