Ιδιωτικοποιήσεις και Ελεύθερη αγορά: Θα μας σώσει;

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά αγνοείς βασικά πράγματα για την ελεύθερη αγορά.



Να ελεγχτεί από ποιον? Από τις κυβερνήσεις των κρατών που είναι στην τσέπη του "μεγάλου κεφαλαίου"? :D

Η έννοια της ελεύθερης αγοράς που πλασάρεται σήμερα είναι αυτή του νεοφιλελευθερισμού, η οποία μόνο ελεύθερη δεν είναι. Η μοναδική ελευθερία που υπάρχει σε αυτό το μοντέλο είναι η ελευθερία του ισχυρού να σε τσακίζει όποτε και όσο θέλει. Τι θέλω να πω; Ότι αν δεν έχεις καθόλου κανόνες, ούτε ελευθερία θα έχεις, τουλάχιστον για το 99% του πληθυσμού.

Για να υπάρξει πραγματικά ελεύθερη αγορά θα πρέπει να μπει όριο στον πλούτο ώστε να μην είναι κανένας υπερπλούσιος πάνω από τον κρατικό μηχανισμό (και αυτό επιτυγχάνεται μόνο αν δεν υπάρχουν καθόλου υπερπλούσιοι). Το είπες και μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως ακριβώς σε τσακίζει ο πλούσιος όπου και όποτε θέλει? Τους κανόνες ποιος θα τους επιλέξει και θα τους επιβάλλει? Η ανεξάρτητη αρχή που λέγεται κράτος? Το όριο στον πλούτο πόσα λεφτά θα είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πως ακριβώς σε τσακίζει ο πλούσιος όπου και όποτε θέλει? Τους κανόνες ποιος θα τους επιλέξει και θα τους επιβάλλει? Η ανεξάρτητη αρχή που λέγεται κράτος? Το όριο στον πλούτο πόσα λεφτά θα είναι?

πλούσιος = ισχυρός
φτωχός = αδύναμος

Ποιός λες να έχει το πάνω χέρι αν δεν υπάρχουν κανόνες;

Τους κανόνες θα τους επιλέξει και θα τους επιβάλλει η πολιτική εξουσία, όποια κι αν είναι αυτή.

Το ύψος του ορίου θα πρέπει να μελετηθεί. Η λογική απάντηση είναι τόσο ώστε να υπάρχει όριο ασφαλείας από την κρίσιμη μάζα που σου δίνει 'οικονομικές υπερδυνάμεις'.

Σοβαρά τώρα, περιμένεις να σου πω συγκεκριμένο νούμερο; Ή μάλλον προσπαθείς να ξεφύγεις αδέξια :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά διάβασε λίγο Friedman και Sowell για να καταλάβεις πρώτα πως λειτουργεί η αγορά και το καπιταλιστικό σύστημα, γιατί όπως είπα και πριν αγνοείς βασικά πράγματα για τον κόσμο γύρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλά διάβασε λίγο Friedman και Sowell για να καταλάβεις πρώτα πως λειτουργεί η αγορά και το καπιταλιστικό σύστημα, γιατί όπως είπα και πριν αγνοείς βασικά πράγματα για τον κόσμο γύρω σου.

Δηλαδή αν διαβάσω Φρίντμαν θα καταλάβω καλύτερα από ότι καταλαβαίνω με βάση όσα βλέπω με τα μάτια μου;

Έλα τώρα, λογικέψου, οι θεωρίες έχουν αξία μέχρι να εφαρμοστούν, μετά σημασία έχει μόνο η πράξη. Μην αναγάγεις την πολιτική σε θρησκεία, δεν είναι θέμα πίστης (δυστυχώς οι περισσότεροι αυτό κάνουν :().

Ο νεοφιλελευθερισμός διεύρυνε παντού τις ανισότητες. Δεν το λέω εγώ, ο ΟΑΣΑ και άλλοι διεθνείς οργανισμοί το λένε.

Πες μου τώρα, γιατί δεν απάντησες, γιατί να μην τσακίσει ο πλούσιος τον φτωχό για να κερδίσει περισσότερα, αν το υπάρχον πλαίσιο του το επιτρέπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αν διαβάσω Φρίντμαν θα καταλάβω καλύτερα από ότι καταλαβαίνω με βάση όσα βλέπω με τα μάτια μου;

Ναι θα καταλάβεις πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω γιατί κάνεις καν αυτήν την ερώτηση.

Πες μου τώρα, γιατί δεν απάντησες, γιατί να μην τσακίσει ο πλούσιος τον φτωχό για να κερδίσει περισσότερα, αν το υπάρχον πλαίσιο του το επιτρέπει;

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν είσαι εσύ πλούσιος. Διότι ο πλούσιος κατανοεί πως θα βγάλει πολύ περισσότερα χρήματα επενδύοντας στον φτωχό παρά καταστρέφοντας τον, καθότι ο πλούτος δεν είναι zero sum game.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Σου αρέσει να επιβάλεις τις απόψεις σου δια της βίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καποια πραγματα δεν ειναι ετσι την περιοδο 1974 έδωσαν άδεια γ φούρνους και λίγα χρονια αργότερα γ λεωφορεία (ναι καλα ακουσατε) μαντεψτε ποιοι πήραν τις άδειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι θα καταλάβεις πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω γιατί κάνεις καν αυτήν την ερώτηση.



Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν είσαι εσύ πλούσιος. Διότι ο πλούσιος κατανοεί πως θα βγάλει πολύ περισσότερα χρήματα επενδύοντας στον φτωχό παρά καταστρέφοντας τον, καθότι ο πλούτος δεν είναι zero sum game.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Σου αρέσει να επιβάλεις τις απόψεις σου δια της βίας?

Δηλαδή λες ότι μια θεωρία γραμμένη σε ένα βιβλίο είναι πιο αντικειμενικός κριτής της πραγματικότητας από την ίδια την πραγματικότητα :D

Δεν είπα ότι θέλει να τον καταστρέψει, ότι θέλει να τον ξεζουμίσει είπα. Ξέρεις, οι άνθρωποι δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους, σου λέει 'ας του μειώσω τον μισθό να κερδίσω περισσότερα σήμερα και όταν μειώσουν και οι άλλοι στους δικούς τους υπαλλήλους βλέπουμε τι θα κάνουμε'.

Θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί οι πλούσιοι θέλουν να μειώνουν συνεχώς τις απολαβές των εργαζομένων τους.

Η ερώτησή σου στο τέλος, τι σχέση έχει με το θέμα 'ελεύθερη αγορά και ιδιωτικοποιήσεις΄;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Η έννοια της ελεύθερης αγοράς που πλασάρεται σήμερα είναι αυτή του νεοφιλελευθερισμού, η οποία μόνο ελεύθερη δεν είναι. Η μοναδική ελευθερία που υπάρχει σε αυτό το μοντέλο είναι η ελευθερία του ισχυρού να σε τσακίζει όποτε και όσο θέλει. Τι θέλω να πω; Ότι αν δεν έχεις καθόλου κανόνες, ούτε ελευθερία θα έχεις, τουλάχιστον για το 99% του πληθυσμού.

Για να υπάρξει πραγματικά ελεύθερη αγορά θα πρέπει να μπει όριο στον πλούτο ώστε να μην είναι κανένας υπερπλούσιος πάνω από τον κρατικό μηχανισμό (και αυτό επιτυγχάνεται μόνο αν δεν υπάρχουν καθόλου υπερπλούσιοι). Το είπες και μόνος σου.
Εχω παρατηρησει οτι οσο πιο πολυ χρησημοποιει καποιος τον ορο "νεοφιλελευθερισμος" τοσο λιγοτερο εχει ιδεα περι τινος προκειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει οτι οσο πιο πολυ χρησημοποιει καποιος τον ορο "νεοφιλελευθερισμος" τοσο λιγοτερο εχει ιδεα περι τινος προκειται

Που το έχεις παρατηρήσει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Απο τα ατομα που χρησημοποιουν αυτον τον ορο συχνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αν δεν ξέρουν, κακώς, πολύ κακώς. Είναι πολύ σοβαρό το πρόβλημα για να το παίρνουν έτσι ελαφρά.

Στο Internet υπάρχουν άπειρες σχετικές πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπα ότι θέλει να τον καταστρέψει, ότι θέλει να τον ξεζουμίσει είπα. Ξέρεις, οι άνθρωποι δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους, σου λέει 'ας του μειώσω τον μισθό να κερδίσω περισσότερα σήμερα και όταν μειώσουν και οι άλλοι στους δικούς τους υπαλλήλους βλέπουμε τι θα κάνουμε'.

Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπετε? Τι δουλειά κάνεις? Εννοώ, έχεις σε επαγγελματικό επίπεδο την παραμικρή σχέση με την επιχειρηματικότητα ή όχι? Διότι αν απάντησή σου είναι αρνητική δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά.

Οι άνθρωποι οι οποίοι δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους είναι συνήθως αυτοί που αρχίζουν και τελειώνουν την ζωή τους στο μεροκάματο με τον ίδιο ακριβώς μισθό, βυθισμένοι στα χρέη και με την αιώνια ελπίδα της κρατικής σύνταξης.
Είναι οι άνθρωποι που παθαίνουν καρδιά στα 55 από τις κρασοκατανύξεις ή καρκίνο από το τσιγάρο. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ψήφιζαν τόσα χρόνια το "Τσοβόλα δώστα όλα". Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων ή αν όλο το περιβάλλον σου αποτελείται από τέτοιους ανθρώπους είναι λογικό να νομίζεις πως όλοι είναι έτσι. Λογικό αλλά λάθος. Αμφιβάλλω αν θα βρεις έστω και έναν αυτοδημιούργητο πλούσιο επιχειρηματία ο οποίος δεν φημίζεται για την μακροπρόθεσμη σκέψη του.

Δηλαδή λες ότι μια θεωρία γραμμένη σε ένα βιβλίο είναι πιο αντικειμενικός κριτής της πραγματικότητας από την ίδια την πραγματικότητα :D

Η πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι κριτής του εαυτού της καθώς δεν είναι άνθρωπος, ούτε επίσης κριτής μπορεί να είναι μια θεωρία σε ένα βιβλίο. Κριτής της πραγματικότητας μπορεί να μοναχά κάποιος άνθρωπος και αυτός ο άνθρωπος δεν έχει διαβάσει τα παραπάνω βιβλία ή άλλα σχετικά τότε το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορεί να κρίνει της πραγματικότητα γιατί δεν την καταλαβαίνει καν. Είναι σαν να βάζει διαιτητή σε αγώνα ποδοσφαίρου άτομο που δεν ξέρει τους κανόνες. Θα σφυρίζει ότι νάνε, όπως κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή.

Θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί οι πλούσιοι θέλουν να μειώνουν συνεχώς τις απολαβές των εργαζομένων τους.

Κανείς δεν θέλει να μειώσει τις απολαβές κανενός. Αυτό που γίνεται είναι πως αντίθετα με ότι πιστεύεις η αξία της εργασίας δεν είναι σταθερή και έτσι δεν μπορούν να είναι σταθερές ούτε οι απολαβές. Αν έχεις μια επιχείρηση και οι πωλήσεις πέσουν στο μισό, έχεις τα μισά έσοδα και άρα δεν μπορείς να πληρώνεις του ίδιους μισθούς ή να έχεις το ίδιο προσωπικό γιατί δεν αξίζει η δουλειά τους τα λεφτά τους. Είναι πολύ απλό, αλλά όπως είπα και πριν δύσκολο να το αντιληφθείς αν δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το σύστημα, ή πολύ χειρότερα αν νομίζεις ότι καταλαβαίνεις χωρίς να καταλαβαίνεις.

Η ερώτησή σου στο τέλος, τι σχέση έχει με το θέμα 'ελεύθερη αγορά και ιδιωτικοποιήσεις΄;

Απάντησε την πρώτα και θα σου εξηγήσω τι σχέση έχει. Ή μήπως προσπαθείς να υπεκφύγεις αδέξια? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπετε? Τι δουλειά κάνεις? Εννοώ, έχεις σε επαγγελματικό επίπεδο την παραμικρή σχέση με την επιχειρηματικότητα ή όχι? Διότι αν απάντησή σου είναι αρνητική δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά.

Οι άνθρωποι οι οποίοι δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους είναι συνήθως αυτοί που αρχίζουν και τελειώνουν την ζωή τους στο μεροκάματο με τον ίδιο ακριβώς μισθό, βυθισμένοι στα χρέη και με την αιώνια ελπίδα της κρατικής σύνταξης.
Είναι οι άνθρωποι που παθαίνουν καρδιά στα 55 από τις κρασοκατανύξεις ή καρκίνο από το τσιγάρο. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ψήφιζαν τόσα χρόνια το "Τσοβόλα δώστα όλα". Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων ή αν όλο το περιβάλλον σου αποτελείται από τέτοιους ανθρώπους είναι λογικό να νομίζεις πως όλοι είναι έτσι. Λογικό αλλά λάθος. Αμφιβάλλω αν θα βρεις έστω και έναν αυτοδημιούργητο πλούσιο επιχειρηματία ο οποίος δεν φημίζεται για την μακροπρόθεσμη σκέψη του.



Η πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι κριτής του εαυτού της καθώς δεν είναι άνθρωπος, ούτε επίσης κριτής μπορεί να είναι μια θεωρία σε ένα βιβλίο. Κριτής της πραγματικότητας μπορεί να μοναχά κάποιος άνθρωπος και αυτός ο άνθρωπος δεν έχει διαβάσει τα παραπάνω βιβλία ή άλλα σχετικά τότε το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορεί να κρίνει της πραγματικότητα γιατί δεν την καταλαβαίνει καν. Είναι σαν να βάζει διαιτητή σε αγώνα ποδοσφαίρου άτομο που δεν ξέρει τους κανόνες. Θα σφυρίζει ότι νάνε, όπως κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή.



Κανείς δεν θέλει να μειώσει τις απολαβές κανενός. Αυτό που γίνεται είναι πως αντίθετα με ότι πιστεύεις η αξία της εργασίας δεν είναι σταθερή και έτσι δεν μπορούν να είναι σταθερές ούτε οι απολαβές. Αν έχεις μια επιχείρηση και οι πωλήσεις πέσουν στο μισό, έχεις τα μισά έσοδα και άρα δεν μπορείς να πληρώνεις του ίδιους μισθούς ή να έχεις το ίδιο προσωπικό γιατί δεν αξίζει η δουλειά τους τα λεφτά τους. Είναι πολύ απλό, αλλά όπως είπα και πριν δύσκολο να το αντιληφθείς αν δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το σύστημα, ή πολύ χειρότερα αν νομίζεις ότι καταλαβαίνεις χωρίς να καταλαβαίνεις.



Απάντησε την πρώτα και θα σου εξηγήσω τι σχέση έχει. Ή μήπως προσπαθείς να υπεκφύγεις αδέξια? :whistle:
Σορι αυτό π λες για τους διαιτητές εχεις δει πως σφυρίζουν τους αγωνες στην ελλαδα η πολλοι στην Ευρώπη και οι λογαριασμοί τους ειναι σαν τηλεφωνικά τηλέφωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπετε? Τι δουλειά κάνεις? Εννοώ, έχεις σε επαγγελματικό επίπεδο την παραμικρή σχέση με την επιχειρηματικότητα ή όχι? Διότι αν απάντησή σου είναι αρνητική δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά.

Οι άνθρωποι οι οποίοι δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους είναι συνήθως αυτοί που αρχίζουν και τελειώνουν την ζωή τους στο μεροκάματο με τον ίδιο ακριβώς μισθό, βυθισμένοι στα χρέη και με την αιώνια ελπίδα της κρατικής σύνταξης.
Είναι οι άνθρωποι που παθαίνουν καρδιά στα 55 από τις κρασοκατανύξεις ή καρκίνο από το τσιγάρο. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ψήφιζαν τόσα χρόνια το "Τσοβόλα δώστα όλα". Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων ή αν όλο το περιβάλλον σου αποτελείται από τέτοιους ανθρώπους είναι λογικό να νομίζεις πως όλοι είναι έτσι. Λογικό αλλά λάθος. Αμφιβάλλω αν θα βρεις έστω και έναν αυτοδημιούργητο πλούσιο επιχειρηματία ο οποίος δεν φημίζεται για την μακροπρόθεσμη σκέψη του.



Η πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι κριτής του εαυτού της καθώς δεν είναι άνθρωπος, ούτε επίσης κριτής μπορεί να είναι μια θεωρία σε ένα βιβλίο. Κριτής της πραγματικότητας μπορεί να μοναχά κάποιος άνθρωπος και αυτός ο άνθρωπος δεν έχει διαβάσει τα παραπάνω βιβλία ή άλλα σχετικά τότε το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορεί να κρίνει της πραγματικότητα γιατί δεν την καταλαβαίνει καν. Είναι σαν να βάζει διαιτητή σε αγώνα ποδοσφαίρου άτομο που δεν ξέρει τους κανόνες. Θα σφυρίζει ότι νάνε, όπως κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή.



Κανείς δεν θέλει να μειώσει τις απολαβές κανενός. Αυτό που γίνεται είναι πως αντίθετα με ότι πιστεύεις η αξία της εργασίας δεν είναι σταθερή και έτσι δεν μπορούν να είναι σταθερές ούτε οι απολαβές. Αν έχεις μια επιχείρηση και οι πωλήσεις πέσουν στο μισό, έχεις τα μισά έσοδα και άρα δεν μπορείς να πληρώνεις του ίδιους μισθούς ή να έχεις το ίδιο προσωπικό γιατί δεν αξίζει η δουλειά τους τα λεφτά τους. Είναι πολύ απλό, αλλά όπως είπα και πριν δύσκολο να το αντιληφθείς αν δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το σύστημα, ή πολύ χειρότερα αν νομίζεις ότι καταλαβαίνεις χωρίς να καταλαβαίνεις.



Απάντησε την πρώτα και θα σου εξηγήσω τι σχέση έχει. Ή μήπως προσπαθείς να υπεκφύγεις αδέξια? :whistle:

Πες μου πως να κάνω παραθέσεις όπως εσύ για να μην τα γράφω όλα μαζι. Για την ώρα ας απαντήσω σε ότι είναι ΕΝΤΟΣ θέματος:

1) Έχω διαφημιστική εταιρεία (1ο fail για εσένα).
2) Οι άνθρωποι που δεν φημίζονται για την μακροπρόθεσμη σκέψη τους είναι το σύνολο σχεδόν του πληθυσμού. Το χαρακτηριστικό αυτό (άμεση ανταπόδοση) ήταν πολύ χρήσιμο στην ζούγκλα και στην σπηλιά (δεν ήξερες πότε θα ξαναβρείς τροφή και έπρεπε να αρπάξεις όσο το δυνατόν περισσότερα όταν είχες την ευκαιρία - αυτό σου έδινε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα) αλλά είναι άκρως επιζήμιο στον σύγχρονο κόσμο που απαιτεί μακρόπνοο σχεδιασμό. Φυσικά τα γονίδιά μας δεν εξελίχθηκαν παράλληλα με την τεχνολογία - η διαδικασία αυτή είναι πολύ βραδεία για είδη με μεγάλη διάρκεια ζωής και χαμηλό βαθμό αναπαραγωγής. Να διαβάσεις εξελικτική ψυχολογία και τότε, αν και εφόσον σταματήσεις να είσαι 'πιστός', θα καταλάβεις το folly της θεωρίας που υποστηρίζεις και πολλών άλλων.
Στο χωριό μου τρία αδέρφια με τεράστια περιουσία, αυτοδημιούργητα, πέθαναν πριν τα 50 από την καρδιά τους. Είπες τίποτα; :lol:
Θα πρέπει λοιπόν να μας εξηγήσεις την αυτοκαταστροφική (μακροπρόθεσμα πάντα, βραχυπρόθεσμα ωφελούνται) συμπεριφορά που παρουσιάζουν τόσοι και τόσοι εργοδότες και μην μου πεις να διαβάσω κανένα βιβλίο, στην κοινωνία ζω και ξέρω (2ο fail για εσένα).
3) Λες δηλαδή ότι τα μάτια και τα αυτιά μας είναι άχρηστα :hmm: (αυτό το fail μετρά για 1000).
4) Οι περισσότεροι θέλουν να μειώσουν τις απολαβές των εργαζομένων τους για να μένουν περισσότερα για τους ίδιους. Είναι τόσο απλό που μόνο ηθελημένα μπορεί να μην το καταλαβαίνεις (στην πραγματικότητα δεν θέλεις να το παραδεχτείς για να προστατεύσεις την κοσμοθεωρία σου). Αν η επιχείρηση δεν πηγαίνει καλά αυτό είναι ΑΛΛΟ θέμα (υπάρχουν και οι απολύσεις). Εγώ μιλώ για καταστάσεις ομαλότητας-σταθερότητας.
5) Στείλε μου προσωπικό μήνυμα ή άνοιξε θέμα στον τομέα της φιλοσοφίας για να σου απαντησω εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να κάνεις quote απλά πάτα παράθεση και μετά κάνε copy paste το το quote tag σε όποιο σημείο του κειμένου θες.

Θα το κάνω πιο λιανά αν και με παραξενεύει που είσαι επιχειρηματίας και δεν γνωρίζεις αυτά τα πράγματα, αν δεν τα γνωρίζεις δηλαδή. Ας υποθέσουμε ότι εγώ έρχομαι αύριο να δουλέψω στη διαφημιστική σου. Πως ξέρεις πόσα λεφτά να με πληρώσεις και πως ξέρω πόσα λεφτά να ζητήσω? Η απάντηση είναι απλή, θα με πληρώσεις το 1/3 των όσων βγάζει η επιχείρηση από εμένα. Για κάποιο λόγο εδώ στην Ελλάδα κυριαρχεί η άποψη πως ο εργαζόμενος αφαιρεί λεφτά από την επιχείρηση, ενώ η αλήθεια είναι πως ο εργαζόμενος προσφέρει λεφτά στην επιχείρηση. Ας υποθέσουμε πάλι πως εγώ είμαι ένας genious διαφημιστής και αν με προσλάβεις θα βάζω στα ταμεία της επιχείρησής σου 30.000 το μήνα. Επίσης εγώ για να δουλέψω για σένα ζητάω 10.000. Υπάρχει κάποιος σοβαρός και νοήμον επιχειρηματίας ο οποίος δεν θα προσλάβει αυτόν τον εργαζόμενο? Αν δεν το κάνει χάνει 20.000 το μήνα.

Όπως ισχυρίζεσαι εσύ όμως, όταν εγώ θα σου ζητούσα 10.000 το μήνα μισθό εσύ θα μου έλεγες πολλά είναι, πάρε 1000. Ξέρεις τι θα γινόταν τότε? Θα πήγαινα να δουλέψω για τους ανταγωνιστές σου, και τώρα όχι μόνο έχασες 20.000 το μήνα, αλλά σου παίρνω και τη δουλειά. Ο Μπραντ Πίτ ξέρεις γιατί πληρώνεται 20εκ για μια ταινία? Επειδή αν παίξει στην ταινία, οι παραγωγοί θα έχουν 60εκ περισσότερα έσοδα απ'ότι αν καστάρανε για το ρόλο έναν ανώνυμο ηθοποιό που θα έπαιζε για 1000 δολάρια.

Ο εργοδότης και αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα, δεν θέλει να προσλάβει τον πιο φτηνό εργαζόμενο, θέλει να προσλάβει τον εργαζόμενο που θα προσφέρει την μεγαλύτερη δυνατή αξία στην επιχείρηση ασχέτως μισθού. Επίσης ο εργαζόμενος κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που ισχυρίζεσαι ότι κάνει ο εργοδότης. Αν ο εργοδότης όπως λες προσπαθεί να κάνει τα πάντα για να μειώσει τους μισθό του εργαζομένου ο εργαζόμενος κάνει τα πάντα για να αυξήσει το μισθό του και να μειώσει το μισθό του εργοδότη. Και μέσα από αυτήν την διαδικασία προσφοράς και ζήτησης φτάνουμε στην τιμή ισοτιμίας που θα αποτελέσει και το μισθό του εργαζομένου και όπως είπα και πριν αυτό θα είναι περίπου το 1/3 των κερδών του επιχειρηματία από αυτόν τον εργαζόμενο.

Επίσης δεν είπα ότι τα αυτιά και τα μάτια σου είναι άχρηστα, δεν καταλαβαίνεις τι λέω ή προσποιείσαι? Είπα πως τα μάτια και τα αυτιά σου δεν σε οδηγούν πάντα στο σωστό συμπέρασμα καθώς αν δεν έχεις συγκεκριμένες γνώσεις καταλαβαίνεις άλλα από αυτά που βλέπεις. Το δικό σου τεράστιο fail είναι πως συνεχίζεις να επιμένεις πως οι άνθρωποι δεν κοιτάνε τις μακροπρόθεσμες συνέπειες των πράξεών του. Έχεις καταλάβει ότι οι Ευρωπαίοι εξελιχθήκαμε στην Ευρώπη όπου το Χειμώνα έχει από -10 βαθμούς ως -60 και για να επιβιώσουμε έπρεπε να προβλέψουμε για μελλοντικές καταστάσεις, όπως σπορά, αποθήκευση τροφίμων, να μην τρώμε όλη τη σοδειά του καλοκαίρι, να προετοιμάζουμε ξύλα για το χειμώνα και ένα κάρο άλλα πράγματα? Ο άνθρωπος είναι ΤΟ ον που σκέφτεται το μέλλον.

Η αλλοίωση που βλέπεις στην σημερινή Ελληνική κοινωνία οφείλεται ακριβώς στην έλλειψη ελεύθερης αγοράς και στον κρατισμό. Όταν σε μεγαλώνουν από νήπιο με την προοπτική να μπεις στο δημόσιο για να έχεις σταθερό μισθό βρέξει χιονίσει και να μη χρειάζεται να σκεφτείς το μέλλον, τότε λογικό είναι να μην το σκέφτεσαι. Δεν είναι όλος ο κόσμος όμως έτσι, αυτά που βλέπεις στην Ελλάδα είναι τα πάρα φύσιν όχι τα φυσικά. Σε χώρες με σχετικά ελεύθερη αγορά ο κόσμος αποταμιεύει, επενδύει τα χρήματά του ώστε να δημιουργεί παθητικά εισοδήματα, αγοράζει ασφάλειες και κάνει ένα σωρό άλλες μακροπρόθεσμες ενέργειες. Εδώ στην Ελλάδα συμφωνώ πως είμαστε ζώα, αφού το μόνο που ξέρουμε είναι να κάνουμε πορείες για να απαιτήσουμε σταθερές και μόνιμες δουλειές από το κράτος. Λες και το κράτος έχει το λεφτόδεντρο.

Επίσης μια μεγάλη φουρνιά των Ελλήνων επιχειρηματιών είναι καθαρά κρατιστές. Όποτε πάει κάτι στραβά στις δουλείες τους, όπως για παράδειγμα η είσοδος ενός ανταγωνιστή στην αγορά τρέχουν αμέσως στο κράτος για να νομοθετήσει υπέρ τους και να πετάξει τον ανταγωνισμό. Αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά.

Κάνεις και ένα άλλο λογικό σφάλμα. Από την μία λες πως οι άνθρωποι είναι άπληστοι, ανταγωνιστικοί και σκέφτονται μόνο το συμφέρον τους εις βάρος των άλλων, και από την άλλη υποστηρίζεις το κράτος, δηλαδή μια ομάδα ανθρώπων με τεράστια εξουσία πάνω στη χώρα και την αγορά και ευελπιστείς ότι αυτοί θα είναι μια εξαίρεση στον κανόνα και θα νομοθετούν προς όφελος του συνόλου και όχι προς όφελος δικό τους. Η πραγματικότητα σε διαψεύδει, κάθε πολιτικός που κάθετε στην καρέκλα πρωταρχικά φροντίζει το συμφέρον του και κατ επέκταση το συμφέρων όλων των μεγαλοεπιχειρηματιών που τον πληρώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σορι αυτό π λες για τους διαιτητές εχεις δει πως σφυρίζουν τους αγωνες στην ελλαδα η πολλοι στην Ευρώπη και οι λογαριασμοί τους ειναι σαν τηλεφωνικά τηλέφωνα

Ρε Σωτήρη, ειλικρινά τι σχέση αυτό που έγραψες με το θέμα? Πήρες μια αναλογία που έγραψα για να εξηγήσω κάτι και έγραψες τι ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε Σωτήρη, ειλικρινά τι σχέση αυτό που έγραψες με το θέμα? Πήρες μια αναλογία που έγραψα για να εξηγήσω κάτι και έγραψες τι ακριβώς?

ότι λες για διαιτητες π δε ξερουν τους κανονες εε αυτο π ειπες για τους διαιτητες στην Ελλαδα δε στεκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξεχασμένε αυτό το 1/3 του μισθού που γράφεις το διάβασες κάπου; Πως ξέρεις ότι διαμορφώνεται στο 1/3 και όχι το 1/10 πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε αυτό το 1/3 του μισθού που γράφεις το διάβασες κάπου; Πως ξέρεις ότι διαμορφώνεται στο 1/3 και όχι το 1/10 πχ;

Rough estimate είναι βασισμένο στα commission που παίρνουν οι πωλητές από τις πωλήσεις τους που κινούνται στο 30-40% και εκεί πιστεύω πως κινούνται και οι υπόλοιποι μισθωτοί. Σε κάποιες περιπτώσεις πλησιάζει μέχρι και το 100% όπως πχ σε startups όπου οι ιδιοκτήτες δεν παίρνουν πολλές φορές καθόλου μισθό. Το 1/10 που λες δεν είναι λογικό καθώς με τέτοια ποσοστά τον συμφέρει τον άλλο να δουλέψει μόνος του. Το 10% ας πούμε για έναν απλό εργάτη στην Ελλάδα είναι γύρω στα 150 ευρώ το μήνα. Θα πάει κανείς να δουλέψει 8ωρο για 150 το μήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top