Ιδιωτικοποιήσεις και Ελεύθερη αγορά: Θα μας σώσει;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Rough estimate είναι βασισμένο στα commission που παίρνουν οι πωλητές από τις πωλήσεις τους που κινούνται στο 30-40% και εκεί πιστεύω πως κινούνται και οι υπόλοιποι μισθωτοί. Σε κάποιες περιπτώσεις πλησιάζει μέχρι και το 100% όπως πχ σε startups όπου οι ιδιοκτήτες δεν παίρνουν πολλές φορές καθόλου μισθό. Το 1/10 που λες δεν είναι λογικό καθώς με τέτοια ποσοστά τον συμφέρει τον άλλο να δουλέψει μόνος του. Το 10% ας πούμε για έναν απλό εργάτη στην Ελλάδα είναι γύρω στα 150 ευρώ το μήνα. Θα πάει κανείς να δουλέψει 8ωρο για 150 το μήνα?

Αυτό λειτουργεί αναλογικά με το μέγεθος της επιχείρησης; Μπορεί ο κάθε εργάτης να παίρνει το 1/3 του μισθού που προσφέρει πχ σε μικρές επιχειρήσεις, αλλά σε μεγάλες με δεκάδες εργάτες (ή και πάνω από 100) το προϊόν που παράγουν μαζί σίγουρα επιφέρει τεράστια ποσά στον ιδιοκτήτη (για να έχει δεκάδες εργαζομένους) αλλά οι μισθοί συνεχίζουν να κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα για καθένα απ αυτούς. Η Sunlight Ξάνθης πχ που έβγαλε το 2015 τζίρο 130 εκατομμύρια ευρώ έδωσε 43 εκατομμύρια σε μισθούς; Έχει 620 υπαλλήλους και 2 χιλιάρικα να παίρνουν κατά μέσο όρο (που δεν παίρνουν εννοείται) αυτό το ποσό δεν το φτάνουν. Πόσο μειώνεται ο τζίρος από τις φορολογίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λειτουργεί αναλογικά με το μέγεθος της επιχείρησης; Μπορεί ο κάθε εργάτης να παίρνει το 1/3 του μισθού που προσφέρει πχ σε μικρές επιχειρήσεις, αλλά σε μεγάλες με δεκάδες εργάτες (ή και πάνω από 100) το προϊόν που παράγουν μαζί σίγουρα επιφέρει τεράστια ποσά στον ιδιοκτήτη (για να έχει δεκάδες εργαζομένους) αλλά οι μισθοί συνεχίζουν να κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα για καθένα απ αυτούς. Η Sunlight Ξάνθης πχ που έβγαλε το 2015 τζίρο 130 εκατομμύρια ευρώ έδωσε 43 εκατομμύρια σε μισθούς; Έχει 620 υπαλλήλους και 2 χιλιάρικα να παίρνουν κατά μέσο όρο (που δεν παίρνουν εννοείται) αυτό το ποσό δεν το φτάνουν. Πόσο μειώνεται ο τζίρος από τις φορολογίες;

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως η Sunlight έδωσε γύρω στα 43 εκ σε μισθούς υπαλλήλων. Δεν σου βγαίνουν τα νούμερα γιατί υποθέτεις πως και οι 620 υπάλληλοι αμείβονται το ίδιο. Ο CEO για παράδειγμα μπορεί να άνετα να πήρε 2-3 από τα 43 εκατομμύρια και το ίδιο σχεδόν ισχύει για τα υπόλοιπα υψηλόβαθμα στελέχη. Όσο πας πιο κάτω στην πυραμίδα μειώνονται και οι μισθοί καθώς μειώνεται και η αξία που προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρηση. Ο CEO παίρνει 3 εκατομμύρια γιατί προσφέρει την ανάλογη αξία στην επιχείρηση. Τα υπόλοιπα 2/3 πάνε σε λειτουργικές δαπάνες της επιχείρησης όπως πάγια έξοδα, πρώτες ύλες κτλ. Το κέρδος του επιχειρηματία ή των μετόχων αντίστοιχα είναι γύρω στο 2.5 - 3 % επί του τζίρου. Οτιδήποτε παραπάνω από 2-3% δεν είναι sustainable. Υπάρχουν και επιχειρήσεις που κινούνται γύρω στο 10% αλλά πρόκειται για επιχειρήσεις που φτιάχνουν νέες αγορές όπως π.χ το tech industry, αλλά τέτοια ποσοστά είναι μόνο βραχυπρόθεσμα συντηρήσιμα.

Ο τζίρος της επιχείρησης μειώνεται λόγω του ΦΠΑ, ή των φόρων στα καύσιμα, δηλαδή τους έμμεσους φόρους. Άμεσα δεν φορολογείται ο Τζίρος αλλά τα κέρδη, αν και οι φωστήρες που μας κυβερνάνε κάτι λέγανε για 1% φόρο επί του τζίρου, δεν ξέρω αν το πέρασαν ή σκοπεύουν να το περάσουν, δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Για να κάνεις quote απλά πάτα παράθεση και μετά κάνε copy paste το το quote tag σε όποιο σημείο του κειμένου θες.

Θα το κάνω πιο λιανά αν και με παραξενεύει που είσαι επιχειρηματίας και δεν γνωρίζεις αυτά τα πράγματα, αν δεν τα γνωρίζεις δηλαδή. Ας υποθέσουμε ότι εγώ έρχομαι αύριο να δουλέψω στη διαφημιστική σου. Πως ξέρεις πόσα λεφτά να με πληρώσεις και πως ξέρω πόσα λεφτά να ζητήσω? Η απάντηση είναι απλή, θα με πληρώσεις το 1/3 των όσων βγάζει η επιχείρηση από εμένα. Για κάποιο λόγο εδώ στην Ελλάδα κυριαρχεί η άποψη πως ο εργαζόμενος αφαιρεί λεφτά από την επιχείρηση, ενώ η αλήθεια είναι πως ο εργαζόμενος προσφέρει λεφτά στην επιχείρηση. Ας υποθέσουμε πάλι πως εγώ είμαι ένας genious διαφημιστής και αν με προσλάβεις θα βάζω στα ταμεία της επιχείρησής σου 30.000 το μήνα. Επίσης εγώ για να δουλέψω για σένα ζητάω 10.000. Υπάρχει κάποιος σοβαρός και νοήμον επιχειρηματίας ο οποίος δεν θα προσλάβει αυτόν τον εργαζόμενο? Αν δεν το κάνει χάνει 20.000 το μήνα.

Εγώ λειτουργώ ως εξής: Πληρώνω με βάση αυτά που ισχύουν στην αγορά και με βάση κάποια κοινή λογική όσον αφορά το ύψος της αμοιβής. Αυτό έχει σαν συνέπεια να πληρώνω, πχ στο κομμάτι της διανομής, καλύτερα από το σύνολο σχεδόν των εταιρειών (έχω συναντήσει μόνο μία που πληρώνει περισσότερο) και συγκεκριμένα δίνω 15 ευρώ για 4 ώρες, δηλαδή 3,75 ευρώ/ώρα (οι ανταγωνιστές δίνουν από 2,30 μέχρι 3 ευρώ/ώρα και κάποιοι λίγοι 3,50 ευρώ/ώρα. Απλά θεωρώ ντροπή να του δώσω 2,50 και 3 ευρώ/ώρα, είναι μια αμοιβή που πραγματικά δεν έχει νόημα και δικαιολογεί και την τυχόν τσαπατσουλιά του εργαζόμενου. Η προμήθεια των πωλητών διαφέρει ανάλογα με το αντικείμενο, συνήθως όμως είναι 10% επί του τζίρου (κάποιοι λίγοι παλιοί και αποδεδειγμένα πολύ καλοί παίρνουν 15%). Υπάρχει όμως σημαντική διαφοροποίηση ανάλογα με το κομμάτι, πχ. καταχωρίσεις σε τοπικές εφημερίδες πληρώνουν 40% γιατί αλλιώς απλά δεν ασχολείται κανείς επειδή τα ποσά είναι μικρά. Όσον αφορά το ποσοστό της μισθοδοσίας επί του τζίρου, επίσης διαφέρει πολύ ανάλογα με το αντικείμενο, πχ. η διανομή έχει κόστος 60% επί του τζίρου και είναι όλο μισθοδοσία. Τέλοσπάντων, το εξειδίκευσα πολύ, καλύτερα να μην πλατιάσω άλλο.

Όπως ισχυρίζεσαι εσύ όμως, όταν εγώ θα σου ζητούσα 10.000 το μήνα μισθό εσύ θα μου έλεγες πολλά είναι, πάρε 1000. Ξέρεις τι θα γινόταν τότε? Θα πήγαινα να δουλέψω για τους ανταγωνιστές σου, και τώρα όχι μόνο έχασες 20.000 το μήνα, αλλά σου παίρνω και τη δουλειά. Ο Μπραντ Πίτ ξέρεις γιατί πληρώνεται 20εκ για μια ταινία? Επειδή αν παίξει στην ταινία, οι παραγωγοί θα έχουν 60εκ περισσότερα έσοδα απ'ότι αν καστάρανε για το ρόλο έναν ανώνυμο ηθοποιό που θα έπαιζε για 1000 δολάρια.

Αυτό ισχύει μόνο για ένα μικρό ποσοστό εργαζομένων με πολύ μεγάλη εξειδίκευση ή αξιοσημείωτες ικανότητες. ναι, αυτοί πληρώνονται, οι υπόλοιποι όμως εκβιάζονται - αν δεν σου κάνει θα πάρω άλλον κλπ. Βλέπεις είναι εύκολο να αντικατασταθούν.

Ο εργοδότης και αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα, δεν θέλει να προσλάβει τον πιο φτηνό εργαζόμενο, θέλει να προσλάβει τον εργαζόμενο που θα προσφέρει την μεγαλύτερη δυνατή αξία στην επιχείρηση ασχέτως μισθού.

Αυτό θα ήταν το λογικό αλλά στην πράξη γίνεται αυτό που είπα - σχεδόν όλοι αναζητούν τον φθηνότερο και απλά τον κυνηγούν ανελέητα μπας και δουλέψει πιο αποδοτικά.

Επίσης ο εργαζόμενος κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που ισχυρίζεσαι ότι κάνει ο εργοδότης. Αν ο εργοδότης όπως λες προσπαθεί να κάνει τα πάντα για να μειώσει τους μισθό του εργαζομένου ο εργαζόμενος κάνει τα πάντα για να αυξήσει το μισθό του και να μειώσει το μισθό του εργοδότη. Και μέσα από αυτήν την διαδικασία προσφοράς και ζήτησης φτάνουμε στην τιμή ισοτιμίας που θα αποτελέσει και το μισθό του εργαζομένου και όπως είπα και πριν αυτό θα είναι περίπου το 1/3 των κερδών του επιχειρηματία από αυτόν τον εργαζόμενο.

Μα φυσικά, δεν είπα εγώ ότι οι εργαζόμενοι είναι καλοί άνθρωποι και οι εργοδότες κακοί. Ξέρω και χαρακτηριστικά παραδείγματα. Βλέπεις, έχουμε για άλλη μια φορά την βραχυπρόθεσμη σκέψη σε δράση ;). Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, οι άνθρωποι σε ποσοστό 99% είναι ανίκανοι να βάλουν όρια στην συμπεριφορά τους και χρειάζονται μηχανισμοί ελέγχου. Και μάντεψε τι γίνεται όταν βάλεις 5 πρόβατα να διαπραγματευτούν με ένα λιοντάρι ;).

Επίσης δεν είπα ότι τα αυτιά και τα μάτια σου είναι άχρηστα, δεν καταλαβαίνεις τι λέω ή προσποιείσαι? Είπα πως τα μάτια και τα αυτιά σου δεν σε οδηγούν πάντα στο σωστό συμπέρασμα καθώς αν δεν έχεις συγκεκριμένες γνώσεις καταλαβαίνεις άλλα από αυτά που βλέπεις. Το δικό σου τεράστιο fail είναι πως συνεχίζεις να επιμένεις πως οι άνθρωποι δεν κοιτάνε τις μακροπρόθεσμες συνέπειες των πράξεών του. Έχεις καταλάβει ότι οι Ευρωπαίοι εξελιχθήκαμε στην Ευρώπη όπου το Χειμώνα έχει από -10 βαθμούς ως -60 και για να επιβιώσουμε έπρεπε να προβλέψουμε για μελλοντικές καταστάσεις, όπως σπορά, αποθήκευση τροφίμων, να μην τρώμε όλη τη σοδειά του καλοκαίρι, να προετοιμάζουμε ξύλα για το χειμώνα και ένα κάρο άλλα πράγματα? Ο άνθρωπος είναι ΤΟ ον που σκέφτεται το μέλλον.

Δεν είπα ότι δεν προβλέπει καθόλου, είπα ότι προβλέπει μόνο τα πολύ προφανή και ακόμα και αυτά όχι σε όσο βάθος θα έπρεπε. Το 'Ευρωπαίοι' που κολλά; Οι Αφρικανοί δεν τα σκέφτονται αυτά; Οι Ασιάτες; Οι Αμερικάνοι, Οι Αυστραλοί;

Η αλλοίωση που βλέπεις στην σημερινή Ελληνική κοινωνία οφείλεται ακριβώς στην έλλειψη ελεύθερης αγοράς και στον κρατισμό. Όταν σε μεγαλώνουν από νήπιο με την προοπτική να μπεις στο δημόσιο για να έχεις σταθερό μισθό βρέξει χιονίσει και να μη χρειάζεται να σκεφτείς το μέλλον, τότε λογικό είναι να μην το σκέφτεσαι. Δεν είναι όλος ο κόσμος όμως έτσι, αυτά που βλέπεις στην Ελλάδα είναι τα πάρα φύσιν όχι τα φυσικά. Σε χώρες με σχετικά ελεύθερη αγορά ο κόσμος αποταμιεύει, επενδύει τα χρήματά του ώστε να δημιουργεί παθητικά εισοδήματα, αγοράζει ασφάλειες και κάνει ένα σωρό άλλες μακροπρόθεσμες ενέργειες. Εδώ στην Ελλάδα συμφωνώ πως είμαστε ζώα, αφού το μόνο που ξέρουμε είναι να κάνουμε πορείες για να απαιτήσουμε σταθερές και μόνιμες δουλειές από το κράτος. Λες και το κράτος έχει το λεφτόδεντρο.

Μέχρι εδώ μίλησες λογικά, τώρα όμως έβαλες την κασέτα. Στην Ελλάδα δεν επενδύουν οι άνθρωποι; Δεν υπάρχουν επιχειρήσεις εδώ;

Επίσης μια μεγάλη φουρνιά των Ελλήνων επιχειρηματιών είναι καθαρά κρατιστές. Όποτε πάει κάτι στραβά στις δουλείες τους, όπως για παράδειγμα η είσοδος ενός ανταγωνιστή στην αγορά τρέχουν αμέσως στο κράτος για να νομοθετήσει υπέρ τους και να πετάξει τον ανταγωνισμό. Αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά.

Τι εννοείς 'είναι κρατιστές'; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα παρά μόνο στην προπαγάνδα των νεοφιλελεύθερων απατεώνων. Απλά κάνουν αυτό που θεωρούν πιο αποτελεσματικό για να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους. Κάνουν αυτό που τους συμφέρει (όπως το αντιλαμβάνονται αυτοί). Πίστεψέ με, δεν θέλεις να δεις κοινωνία χωρίς κράτος ακόμα και αν είσαι ο Μπόμπολας. Ελπίζω αυτό να το καταλαβαίνεις και να μην είσαι άλλος ένας ουτοπιστής (ήδη είσαι ιδεολόγος).

Κάνεις και ένα άλλο λογικό σφάλμα. Από την μία λες πως οι άνθρωποι είναι άπληστοι, ανταγωνιστικοί και σκέφτονται μόνο το συμφέρον τους εις βάρος των άλλων, και από την άλλη υποστηρίζεις το κράτος, δηλαδή μια ομάδα ανθρώπων με τεράστια εξουσία πάνω στη χώρα και την αγορά και ευελπιστείς ότι αυτοί θα είναι μια εξαίρεση στον κανόνα και θα νομοθετούν προς όφελος του συνόλου και όχι προς όφελος δικό τους. Η πραγματικότητα σε διαψεύδει, κάθε πολιτικός που κάθετε στην καρέκλα πρωταρχικά φροντίζει το συμφέρον του και κατ επέκταση το συμφέρων όλων των μεγαλοεπιχειρηματιών που τον πληρώνουν.

Δεν μίλησα για εξαίρεση, που το είδες αυτό; Δεν πιστεύω στους ανθρώπους, πιστεύω στα συστήματα. Είναι θέμα συστήματος οργάνωσης του κράτους. Πρέπει το σύστημα να είναι δομημένο έτσι ώστε η ανθρώπινη πρωτοβουλία, σε θέματα που αφήνουν περιθώρια δολιότητας, να παγιδεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ισχύει μόνο για ένα μικρό ποσοστό εργαζομένων με πολύ μεγάλη εξειδίκευση ή αξιοσημείωτες ικανότητες. ναι, αυτοί πληρώνονται, οι υπόλοιποι όμως εκβιάζονται - αν δεν σου κάνει θα πάρω άλλον κλπ. Βλέπεις είναι εύκολο να αντικατασταθούν.

Δεν είναι εκβιασμός, με την ίδια λογική και ο υποτιθέμενος εργαζόμενος που είπα πριν σε εκβιάζει να τον προσλάβεις. Κοίτα όσο λιγότερες ικανότητες έχει ένας εργαζόμενος τόσο μικρότερη αξία έχει και είναι λογικό οι μάζες να τείνουν προς τα κάτω. Αν υπάρχουν 10 εργάτες χωρίς δουλειά και ένας εργοδότης η τιμή θα πέσει. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί, το πρόβλημα είναι πως ο κόσμος φοράει παρωπίδες. Το μόνο που ξέρει είναι να λέει "Πρέπει να βρω μια δουλειά, για να έχω ένα σίγουρο μισθό το μήνα, για να μπορώ να ξοδεύω αυτά λεφτά". Από αυτήν την νοοτροπία ξεκινά ο εγκλωβισμός της σκέψης που οδηγεί στην φτώχεια. Εγώ προσωπικά δεν θα δούλευα για 3.5 ευρώ την ώρα. Όχι γιατί δεν έχω ανάγκη τα λεφτά, αλλά επειδή τα λεφτά αυτά είναι τόσα λίγα που προτιμώ να κάτσω να σκεφτώ πως θα ξεκινήσω μια δουλειά μόνος μου, αντί να μπω στο τριπάκι να έρχομαι στο γραφείο σου και να σου ζητάω αυξησούλα στα 4 ευρώ λες και αυτό θα λύσει τίποτα.

Αυτό θα ήταν το λογικό αλλά στην πράξη γίνεται αυτό που είπα - σχεδόν όλοι αναζητούν τον φθηνότερο και απλά τον κυνηγούν ανελέητα μπας και δουλέψει πιο αποδοτικά.

Αν όλοι αυτό κάνουν τότε μόλις ανακάλυψης μια καταπληκτική επιχειρηματική ευκαιρία για να προσελκύσεις τους καλύτερους εργαζόμενους στην εταιρία σου. Έχουν γίνει άπειρες έρευνες πάνω στην διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού και έχει πλέον αποδειχθεί πως καρότο είναι καλύτερο από το μαστίγιο. Ένας άλλος καλός τρόπος αμοιβών είναι οι ποσοστιαίες αμοιβές με βάση τα κέρδη της επιχείρησης, ή αλλιώς μετοχικά πακέτα αποδοχών. Όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, το να βρεις καλούς εργαζόμενους είναι πάρα πολύ δύσκολο και όταν βρεις έναν κάνεις τα πάντα για να μην τον χάσεις.

Μα φυσικά, δεν είπα εγώ ότι οι εργαζόμενοι είναι καλοί άνθρωποι και οι εργοδότες κακοί. Ξέρω και χαρακτηριστικά παραδείγματα. Βλέπεις, έχουμε για άλλη μια φορά την βραχυπρόθεσμη σκέψη σε δράση ;). Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, οι άνθρωποι σε ποσοστό 99% είναι ανίκανοι να βάλουν όρια στην συμπεριφορά τους και χρειάζονται μηχανισμοί ελέγχου. Και μάντεψε τι γίνεται όταν βάλεις 5 πρόβατα να διαπραγματευτούν με ένα λιοντάρι ;).

Το λιοντάρι θα τους φάει και έτσι πρέπει να γίνει. Διότι μια κοινωνία από λιοντάρια είναι πολύ καλύτερη από μια κοινωνία προβάτων. Οι άνθρωποι λειτουργούν βάση κινήτρων και τίποτα άλλο. Όταν το παρόν σύστημα σου δίνει το κίνητρο να μην σκέφτεσαι για το μέλλον σου, γιατί θα σε φροντίσει το κράτος ή ο εργοδότης καλλιεργείς πρόβατα. Αυτό φυσικά γίνεται επίτηδες καθώς τα πρόβατα είναι ελέγχονται πολύ εύκολα.

Δεν είπα ότι δεν προβλέπει καθόλου, είπα ότι προβλέπει μόνο τα πολύ προφανή και ακόμα και αυτά όχι σε όσο βάθος θα έπρεπε. Το 'Ευρωπαίοι' που κολλά; Οι Αφρικανοί δεν τα σκέφτονται αυτά; Οι Ασιάτες; Οι Αμερικάνοι, Οι Αυστραλοί;

Και για τους Ασιάτες το ίδιο ισχύει. Οι Αμερικανοί και οι Αυστραλοί Ευρωπαίοι είναι. Οι Αφρικανοί όχι δεν τα σκέφτονται αυτά γιατί ζήσανε σε ένα περιβάλλον μεγάλης αφθονίας σε σχέση με την Ευρώπη και δεν βρέθηκαν αντιμέτωποι με τα ίδια προβλήματα όπως οι Ευρωπαίοι. Γι'αυτό και δεν ανέπτυξαν ποτέ αξιόλογους πολιτισμούς όπως η Ευρώπη ή η Κίνα.


Μέχρι εδώ μίλησες λογικά, τώρα όμως έβαλες την κασέτα. Στην Ελλάδα δεν επενδύουν οι άνθρωποι; Δεν υπάρχουν επιχειρήσεις εδώ;

Υπάρχουν αλλά πιστεύω από πολύ μικρές μερίδες του πληθυσμού. Από προσωπική εμπειρία, όσες οικογένειες της μεσαίας τάξης γνωρίζω δεν είχαν ποτέ τους επενδυμένα χρήματα. Το πολύ πολύ να είχαν κάποια χρήματα στην άκρη σε μορφή ομολόγων που δεν το λες και επένδυση.

Τι εννοείς 'είναι κρατιστές'; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα παρά μόνο στην προπαγάνδα των νεοφιλελεύθερων απατεώνων. Απλά κάνουν αυτό που θεωρούν πιο αποτελεσματικό για να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους. Κάνουν αυτό που τους συμφέρει (όπως το αντιλαμβάνονται αυτοί). Πίστεψέ με, δεν θέλεις να δεις κοινωνία χωρίς κράτος ακόμα και αν είσαι ο Μπόμπολας. Ελπίζω αυτό να το καταλαβαίνεις και να μην είσαι άλλος ένας ουτοπιστής (ήδη είσαι ιδεολόγος).

Ναι το ξέρω ότι το κάνουν για να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους, όπως ακριβώς κάνει και η πολυεθνική όταν κάνει lobby κάποιον πολιτικό. Αυτό είναι το όλο θέμα με τον κρατικό παρεμβατισμό στην οικονομία. Υπάρχει στο τραπέζι ένα πιστόλι και όποιος είναι πιο γρήγορος θα το πάρει και θα επιβάλει στους άλλους τα συμφέροντά του. Αυτό όμως είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου καθώς πλέον η αγορά δεν λειτουργεί όσο πιο αποδοτικά γίνεται. Εσύ μπορεί να είσαι καλύτερος διαφημιστής από εμένα, αλλά αν έχω μια διαφημιστική γίγαντα μπορώ να ξοδέψω χρήματα όχι για να σε ανταγωνιστώ ευθέως, αλλά για να αλλάξω το νομικό σύστημα έτσι ώστε το ίδιο το κράτος να πετάξει εσένα εκτός αγοράς. Και το χειρότερο είναι πως εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως γι' αυτό. Κλασσικό παράδειγμα π.χ είναι οι κατώτατοι μισθοί και η τεράστια γραφειοκρατία στις προσλήψεις απολύσεις. Εγώ που έχω την διαφημιστική γίγαντα θα χαρώ πολύ ο Τσίπρας να αυξήσει τον κατώτατο μισθό κατά 400 ευρώ, γιατί εγώ έχω αρκετό λίπος για να πληρώσω αλλά εσύ δεν έχεις και θα αναγκαστείς να κλείσεις ή να σε αγοράσω.

Δεν μίλησα για εξαίρεση, που το είδες αυτό; Δεν πιστεύω στους ανθρώπους, πιστεύω στα συστήματα. Είναι θέμα συστήματος οργάνωσης του κράτους. Πρέπει το σύστημα να είναι δομημένο έτσι ώστε η ανθρώπινη πρωτοβουλία, σε θέματα που αφήνουν περιθώρια δολιότητας, να παγιδεύεται.

Και τα συστήματα ποιος τα δομεί? Ο θεός? Το πολιτικό σύστημα κάποιος πρέπει να το φτιάξει. Και αυτός που θα το φτιάξει θα είναι άνθρωπος. Το δημοκρατικό σύστημα σήμερα είναι πολύ καλοφτιαγμένο σύστημα από την άποψη της ελίτ. Ο μέσος ψηφοφόρος είναι οικονομικά αναλφάβητος, άρα θα ψηφίσει τον μεγαλύτερο λαϊκιστή που του υπόσχεται τσάμπα ρεύμα, μισθούς 2000 ευρώ, μόνιμη απασχόληση και άλλα τέτοια, ο οποίος μετά για να τα κάνει έστω και τα μισά από αυτά θα αυξήσει τους φόρους ή τα χρέη πράγμα που σημαίνει επιπλέον φόρους. Αυτούς τους φόρους από που θα τους πάρει? Μα φυσικά από τα πρόβατα που τον ψήφισαν. Και επειδή τα πρόβατα μεγάλωσαν εξαρτημένα από τις κρατικές παροχές δεν μπορούν να σταθούν μόνα τους άρα είναι εγκλωβισμένα σε ένα ατέρμονο κύκλο εξαπάτησης. Ο φιλελευθερισμός δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά. Ο φιλελευθερισμός θέλει το κράτος έξω από την οικονομία ώστε να μην υπάρχουν προστατευμένες κάστες επιχειρηματιών σε βάρος των άλλων και η αγορά να λειτουργεί ομαλά, δηλαδή να επιβιώνει ο καλύτερος.

Εσύ πως φαντάζεσαι την κοινωνία χωρίς κράτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πίστεψέ με, δεν θέλεις να δεις κοινωνία χωρίς κράτος ακόμα και αν είσαι ο Μπόμπολας. Ελπίζω αυτό να το καταλαβαίνεις και να μην είσαι άλλος ένας ουτοπιστής (ήδη είσαι ιδεολόγος).

O Μπόμπολας αριστερός ήταν στα νιάτα του. Κατά τη γνώμη μου και τώρα είναι. Σε κάθε περίπτωση ο κρατισμός τον έκανε αυτό που είναι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για να καταλάβω δεξιοί πολλοι στον επιχειρματικο τομεα ειναι οι μικρομεσαιοι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Για να καταλάβω δεξιοί πολλοι στον επιχειρματικο τομεα ειναι οι μικρομεσαιοι;;
Μίλησα για το Μπόμπολα, ο οποίος έφτιαξε τη περιουσία του με κρατικές αναθέσεις και από δάνεια από κρατικές τράπεζες.

Δυστυχώς οι λίγοι φιλελεύθεροι που υπάρχουν είναι απομονωμένοι από το πολιτικό σύστημα και η Βουλή αποτελείται από εξολοκλήρου από κρατιστικά κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για να καταλάβω δεξιοί πολλοι στον επιχειρματικο τομεα ειναι οι μικρομεσαιοι;;


Καθαρά δεξιός επιχειρηματίας οσο και να σου φαίνεται παράλογο αποτελεί ο μιχαλολιάκος ο οποίος διατηρεί και 2 ξενοδοχειακές μονάδες.Μπόμπολας,λάτσης,βαρδινογιάννης και αλαφούζος είναι κρατιστές οι οποίοι έχουν και τα περισσότερα κόκκινα δάνεια στις τράπεζες οι οποίες εξαρτώμενες απο το κράτος που τα έχει πλακάκια με τους συγκεκριμένουν επιχειρηματίες τους κάνει και πεομάλαξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν είναι εκβιασμός, με την ίδια λογική και ο υποτιθέμενος εργαζόμενος που είπα πριν σε εκβιάζει να τον προσλάβεις. Κοίτα όσο λιγότερες ικανότητες έχει ένας εργαζόμενος τόσο μικρότερη αξία έχει και είναι λογικό οι μάζες να τείνουν προς τα κάτω. Αν υπάρχουν 10 εργάτες χωρίς δουλειά και ένας εργοδότης η τιμή θα πέσει. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί, το πρόβλημα είναι πως ο κόσμος φοράει παρωπίδες. Το μόνο που ξέρει είναι να λέει "Πρέπει να βρω μια δουλειά, για να έχω ένα σίγουρο μισθό το μήνα, για να μπορώ να ξοδεύω αυτά λεφτά". Από αυτήν την νοοτροπία ξεκινά ο εγκλωβισμός της σκέψης που οδηγεί στην φτώχεια. Εγώ προσωπικά δεν θα δούλευα για 3.5 ευρώ την ώρα. Όχι γιατί δεν έχω ανάγκη τα λεφτά, αλλά επειδή τα λεφτά αυτά είναι τόσα λίγα που προτιμώ να κάτσω να σκεφτώ πως θα ξεκινήσω μια δουλειά μόνος μου, αντί να μπω στο τριπάκι να έρχομαι στο γραφείο σου και να σου ζητάω αυξησούλα στα 4 ευρώ λες και αυτό θα λύσει τίποτα.

Ναι αλλά οι εκβιάσιμοι είναι τουλάχιστον το 95% των υπαλλήλων. Αν ασχοληθούμε με το 5% (και ούτε) χάνεται το νόημα. Όσο για το άλλο που λες, τι περιμένεις, να γίνουν όλοι επιχειρηματίες; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν γίνεται; Τα πράγματα είναι απλά: Αν δεν ληφθεί μέριμνα για να μην τρώνε οικονομικό ξύλο οι υπάλληλοι, θα καταλήξουν όλοι σκλάβοι.

Αν όλοι αυτό κάνουν τότε μόλις ανακάλυψης μια καταπληκτική επιχειρηματική ευκαιρία για να προσελκύσεις τους καλύτερους εργαζόμενους στην εταιρία σου. Έχουν γίνει άπειρες έρευνες πάνω στην διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού και έχει πλέον αποδειχθεί πως καρότο είναι καλύτερο από το μαστίγιο. Ένας άλλος καλός τρόπος αμοιβών είναι οι ποσοστιαίες αμοιβές με βάση τα κέρδη της επιχείρησης, ή αλλιώς μετοχικά πακέτα αποδοχών. Όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, το να βρεις καλούς εργαζόμενους είναι πάρα πολύ δύσκολο και όταν βρεις έναν κάνεις τα πάντα για να μην τον χάσεις.


Όσον αφορά τις ειδικότητες που θέλω, όχι, δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις καλούς. Οι πωλητές δεν είναι υπάλληλοι, οι υπόλοιποι είναι περίπατος στο πάρκο να βρεις ότι χρειάζεσαι.

Το λιοντάρι θα τους φάει και έτσι πρέπει να γίνει. Διότι μια κοινωνία από λιοντάρια είναι πολύ καλύτερη από μια κοινωνία προβάτων. Οι άνθρωποι λειτουργούν βάση κινήτρων και τίποτα άλλο. Όταν το παρόν σύστημα σου δίνει το κίνητρο να μην σκέφτεσαι για το μέλλον σου, γιατί θα σε φροντίσει το κράτος ή ο εργοδότης καλλιεργείς πρόβατα. Αυτό φυσικά γίνεται επίτηδες καθώς τα πρόβατα είναι ελέγχονται πολύ εύκολα.


Κάτσε γιατί χάθηκες στην μετάφραση. ΔΕΝ γίνεται να υπάρξει κοινωνία λιονταριών, δεν το αντιλαμβάνεσαι; Επίσης, ο χαρακτηρισμός 'λιοντάρι' και 'πρόβατο' αναφερόταν στην ισχύ ανθρώπων, όχι σε πραγματικά λιοντάρια και πρόβατα (έλεος). Ο υπάλληλος είναι ο αδύναμος και ο εργοδότης ο ισχυρός. Εσύ τι μας λες, ότι θα είναι όλοι εργοδότες; :rofl:

Υπάρχουν αλλά πιστεύω από πολύ μικρές μερίδες του πληθυσμού. Από προσωπική εμπειρία, όσες οικογένειες της μεσαίας τάξης γνωρίζω δεν είχαν ποτέ τους επενδυμένα χρήματα. Το πολύ πολύ να είχαν κάποια χρήματα στην άκρη σε μορφή ομολόγων που δεν το λες και επένδυση.


Αυτοί που ξέρεις από την μεσαία τάξη τι δουλειά έκαναν; Όλοι υπάλληλοι ήταν;

Ναι το ξέρω ότι το κάνουν για να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους, όπως ακριβώς κάνει και η πολυεθνική όταν κάνει lobby κάποιον πολιτικό. Αυτό είναι το όλο θέμα με τον κρατικό παρεμβατισμό στην οικονομία. Υπάρχει στο τραπέζι ένα πιστόλι και όποιος είναι πιο γρήγορος θα το πάρει και θα επιβάλει στους άλλους τα συμφέροντά του. Αυτό όμως είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου καθώς πλέον η αγορά δεν λειτουργεί όσο πιο αποδοτικά γίνεται. Εσύ μπορεί να είσαι καλύτερος διαφημιστής από εμένα, αλλά αν έχω μια διαφημιστική γίγαντα μπορώ να ξοδέψω χρήματα όχι για να σε ανταγωνιστώ ευθέως, αλλά για να αλλάξω το νομικό σύστημα έτσι ώστε το ίδιο το κράτος να πετάξει εσένα εκτός αγοράς. Και το χειρότερο είναι πως εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως γι' αυτό. Κλασσικό παράδειγμα π.χ είναι οι κατώτατοι μισθοί και η τεράστια γραφειοκρατία στις προσλήψεις απολύσεις. Εγώ που έχω την διαφημιστική γίγαντα θα χαρώ πολύ ο Τσίπρας να αυξήσει τον κατώτατο μισθό κατά 400 ευρώ, γιατί εγώ έχω αρκετό λίπος για να πληρώσω αλλά εσύ δεν έχεις και θα αναγκαστείς να κλείσεις ή να σε αγοράσω.


Αν δεν υπάρχει κράτος η δουλειά σου είναι ακόμα ευκολότερη: Προσλαμβάνεις έναν μπράβο και με βγάζεις από την μέση.

Και τα συστήματα ποιος τα δομεί? Ο θεός? Το πολιτικό σύστημα κάποιος πρέπει να το φτιάξει. Και αυτός που θα το φτιάξει θα είναι άνθρωπος. Το δημοκρατικό σύστημα σήμερα είναι πολύ καλοφτιαγμένο σύστημα από την άποψη της ελίτ. Ο μέσος ψηφοφόρος είναι οικονομικά αναλφάβητος, άρα θα ψηφίσει τον μεγαλύτερο λαϊκιστή που του υπόσχεται τσάμπα ρεύμα, μισθούς 2000 ευρώ, μόνιμη απασχόληση και άλλα τέτοια, ο οποίος μετά για να τα κάνει έστω και τα μισά από αυτά θα αυξήσει τους φόρους ή τα χρέη πράγμα που σημαίνει επιπλέον φόρους. Αυτούς τους φόρους από που θα τους πάρει? Μα φυσικά από τα πρόβατα που τον ψήφισαν. Και επειδή τα πρόβατα μεγάλωσαν εξαρτημένα από τις κρατικές παροχές δεν μπορούν να σταθούν μόνα τους άρα είναι εγκλωβισμένα σε ένα ατέρμονο κύκλο εξαπάτησης. Ο φιλελευθερισμός δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά. Ο φιλελευθερισμός θέλει το κράτος έξω από την οικονομία ώστε να μην υπάρχουν προστατευμένες κάστες επιχειρηματιών σε βάρος των άλλων και η αγορά να λειτουργεί ομαλά, δηλαδή να επιβιώνει ο καλύτερος.


Πραγματικά τα πιστεύεις αυτά; Σα να ακούω κομμουνιστή του βαθέως κόμματος. Μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία, αυτά που λες είναι νεραϊδοϊστορίες, αν δεν προσγειωθείς σε κάποιον βαθμό δεν μπορεί να γίνει κανονική συζήτηση.

Εσύ πως φαντάζεσαι την κοινωνία χωρίς κράτος?

Θα έχουμε rapid system decay: Οι πιο ικανοί θα συγκεντρώνουν όλο και περισσότερη δύναμη χωρίς να υπάρχει ανασταλτικός παράγοντας με αποτέλεσμα να οδηγήσουν τις μάζες σε απελπισία. Θα ξεσπάσουν ταραχές και ανείπωτες σφαγές. Λίγους μήνες θα πάρει.

Εναλλακτικά, αν προλάβουν, θα στήσουν μια δομή παρόμοια με κράτος για να μην αφανιστεί το σύμπαν (και αυτοί μαζί) και να αποκατασταθεί η τάξη.

Από ότι κατάλαβα είσαι αναρχοκαπιταλιστής, οπότε σταματάμε εδώ την συζήτηση αφού ο διάλογος με όρους παραφροσύνης δεν οδηγεί πουθενά. Άνοιξε πάντως το θέμα που είπαμε στην φιλοσοφία για να σου απαντησω σε αυτό που ρωτούσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καθαρά δεξιός επιχειρηματίας οσο και να σου φαίνεται παράλογο αποτελεί ο μιχαλολιάκος ο οποίος διατηρεί και 2 ξενοδοχειακές μονάδες.Μπόμπολας,λάτσης,βαρδινογιάννης και αλαφούζος είναι κρατιστές οι οποίοι έχουν και τα περισσότερα κόκκινα δάνεια στις τράπεζες οι οποίες εξαρτώμενες απο το κράτος που τα έχει πλακάκια με τους συγκεκριμένουν επιχειρηματίες τους κάνει και πεομάλαξη

Παιδιά, οι μεγάλοι επιχειρηματίες, πολύ περισσότερο και πιο αποτελεσματικά από τους υπόλοιπους ανθρώπους, κοιτούν το συμφέρον τους. Αν δεν το έκαναν αποτελεσματικά θα ήταν ιδεολόγοι :lol:, το κάνουν όμως και είναι πανίσχυροι.

Μέρος της δύναμής τους είναι η έλλειψη ιδεολογικής κατεύθυνσης. Έχουν πετάξει τα βαρίδια από την σκέψη τους (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και χρήσιμα βαρίδια, όπως η ανθρωπιά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Παιδιά, οι μεγάλοι επιχειρηματίες, πολύ περισσότερο και πιο αποτελεσματικά από τους υπόλοιπους ανθρώπους, κοιτούν το συμφέρον τους. Αν δεν το έκαναν αποτελεσματικά θα ήταν ιδεολόγοι :lol:, το κάνουν όμως και είναι πανίσχυροι.

Μέρος της δύναμής τους είναι η έλλειψη ιδεολογικής κατεύθυνσης. Έχουν πετάξει τα βαρίδια από την σκέψη τους (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και χρήσιμα βαρίδια, όπως η ανθρωπιά).

Ιδεολόγοι σε καμία περίπτωση αλλά έχουν συλλογική δράση ως ένωση π.χ οι εφοπλιστές ασκούνε πολιτική πίεση μέσω της ένωσης του αντίστοιχα οι βιομήχανοι έχουν το ΣΕΒ μέσω του οποίου ασκούν πίεση.Αυτό που λέω είναι οτι κάποιοι ειδικα εδώ στην Ελλάδα φθαρμένοι θέλουν να είναι η οικονομία κρατική προκειμένου μέσω των διασυνδέσεων τους μεσα στις κυβερνήσεις να κάνουν οτι θέλουν π.χ ο μπόμπολας έχοντας φίλο τον τότε υπουργό συγκοινωνιών επι πασόκ το 1981 ανελαβε πολλά έργα της χώρας με το αζημείωτο φυσικά και μάλιστα εντελώς τυχαία επιλεγόταν ο ίδιος συνέχεια ενώ μπορεί να υπήρχαν εργολάβοι με λιγότερα χρήματα ως προσφορά.Σήμερα ο λάτσης ,ο βαρδινογιάννης,ο κυριακού ο αλαφούζος και όλοι οι άλλοι κανουν επιχειρηματικές δραστηριότητες μέσω του δανεισμού απο τις τράπεζες.Εκμεταλλεύονται το οτι δεν πρόκειται να φωνάξουν ούτε οι τραπεζίτες ούτε και οι κυβερνήσεις γιατί είναι φιλαράκια μεταξύ τους οπότε τα σπασμένα τα πληρώνει φυσικά ο έλληνας φορολογούμενος για να διασώσει τις τράπεζες ενώ επιχειρηματίες τραπεζίτες και πολιτικοί βγάζουν τα λεφτά εκμεταλλευόμενοι φυσικά το σκάρτο διεφθαρμένο κρατικό μηχανισμό και την καθαρά κρατική οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από ότι κατάλαβα είσαι αναρχοκαπιταλιστής, οπότε σταματάμε εδώ την συζήτηση αφού ο διάλογος με όρους παραφροσύνης δεν οδηγεί πουθενά. Άνοιξε πάντως το θέμα που είπαμε στην φιλοσοφία για να σου απαντησω σε αυτό που ρωτούσες.

Η φιλοσοφία είναι η μελέτη της λογικής και η λογική δεν συνάδει με την παραφροσύνη, οπότε θα ήταν σχήμα οξύμωρο να ανοίξω θέμα εκεί και να μιλήσουμε όντας παράφρονας.

Ιδεολόγοι σε καμία περίπτωση αλλά έχουν συλλογική δράση ως ένωση π.χ οι εφοπλιστές ασκούνε πολιτική πίεση μέσω της ένωσης του αντίστοιχα οι βιομήχανοι έχουν το ΣΕΒ μέσω του οποίου ασκούν δύναμη.Αυτό που λέω είναι οτι κάποιοι ειδικα εδώ στην Ελλάδα φθαρμένοι θέλουν να είναι η οικονομία κρατική προκειμένου μέσω των διασυνδέσεων τους μεσα στις κυβερνήσεις να κάνουν οτι θέλουν π.χ ο μπόμπολας έχοντας φίλο τον τότε υπουργό συγκοινωνιών επι πασόκ το 1981 ανελαβε πολλά έργα της χώρας με το αζημείωτο φυσικά και μάλιστα εντελώς τυχαία επιλεγόταν ο ίδιος συνέχεια ενώ μπορεί να υπήρχαν εργολάβοι με λιγότερα χρήματα ως προσφορά

Μη φοβάσαι ρε, το κράτος θα μας σώσει. Οι πολιτικοί θα νομοθετήσουν κατά των εφοπλιστών και θα φτιάξουν ένα σωστό σύστημα που θα προστατεύει τα πρόβατα από τα λιοντάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ιδεολόγοι σε καμία περίπτωση αλλά έχουν συλλογική δράση ως ένωση π.χ οι εφοπλιστές ασκούνε πολιτική πίεση μέσω της ένωσης του αντίστοιχα οι βιομήχανοι έχουν το ΣΕΒ μέσω του οποίου ασκούν πίεση.Αυτό που λέω είναι οτι κάποιοι ειδικα εδώ στην Ελλάδα φθαρμένοι θέλουν να είναι η οικονομία κρατική προκειμένου μέσω των διασυνδέσεων τους μεσα στις κυβερνήσεις να κάνουν οτι θέλουν π.χ ο μπόμπολας έχοντας φίλο τον τότε υπουργό συγκοινωνιών επι πασόκ το 1981 ανελαβε πολλά έργα της χώρας με το αζημείωτο φυσικά και μάλιστα εντελώς τυχαία επιλεγόταν ο ίδιος συνέχεια ενώ μπορεί να υπήρχαν εργολάβοι με λιγότερα χρήματα ως προσφορά.Σήμερα ο λάτσης ,ο βαρδινογιάννης,ο κυριακού ο αλαφούζος και όλοι οι άλλοι κανουν επιχειρηματικές δραστηριότητες μέσω του δανεισμού απο τις τράπεζες.Εκμεταλλεύονται το οτι δεν πρόκειται να φωνάξουν ούτε οι τραπεζίτες ούτε και οι κυβερνήσεις γιατί είναι φιλαράκια μεταξύ τους οπότε τα σπασμένα τα πληρώνει φυσικά ο έλληνας φορολογούμενος για να διασώσει τις τράπεζες ενώ επιχειρηματίες τραπεζίτες και πολιτικοί βγάζουν τα λεφτά εκμεταλλευόμενοι φυσικά το σκάρτο διεφθαρμένο κρατικό μηχανισμό

Μα δεν διαφωνώ σε αυτό.

και την καθαρά κρατική οικονομία.

Η Ελλάδα πάντα είχε μεικτή οικονομία, όπως και όλες οι μη κομμουνιστικές χώρες, ακόμα και η Βενεζουέλα. Καθαρά κρατική οικονομία έχεις μόνο στον κομμουνισμό.

Η φιλοσοφία είναι η μελέτη της λογικής και η λογική δεν συνάδει με την παραφροσύνη, οπότε θα ήταν σχήμα οξύμωρο να ανοίξω θέμα εκεί και να μιλήσουμε όντας παράφρονας.

Το είπα γιατί χρωστάω μια απάντηση στο ερώτημά σου. Να μην λες ότι υπεκφεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Oλοι φευγουν απο την ελληνικη σοβιετια...

Ακόμα μία εταιρεία ανακοίνωσε ότι φεύγει από την Ελλάδα και πάει Ρουμανία ξεφτιλίζοντας το ελληνικό κράτος με ανακοίνωσή της στο facebook


Με μια ανακοίνωση στο Facebook ο Ηλίας Παπαγεωργιάδης έκανε γνωστό το κλείσιμο της εταιρείας στην Ελλάδα και την μετακόμισή της στη Ρουμανία.

Διαβάστε την ανακοίνωση:

Τον Σεπτέμβριο του 1993 μαζί με τον αδερφό μου Γρηγόρη Παπαγεωργιάδη ξεκινήσαμε την επιχειρηματική μας δραστηριότητα στην Ελλάδα, με έδρα την Κατερίνη. Το 1999 αυτή συνέχισε με νέο όνομα, την ΑΦΟΙ Παπαγεωργιάδη ΟΕ. Σήμερα υπέγραψα τα τελευταία χαρτιά για το κλείσιμο της εταιρίας αυτής. Πληρώσαμε κάθε οφειλή, προχωρήσαμε την εκκαθάριση και ως τις 31.03 θα είναι παρελθόν. Γιατί την κρατήσαμε ως τώρα; Μετά το 2011 περισσότερο “για συναισθηματικούς και πατριωτικούς λόγους”…

Θα σταματήσουμε να δουλεύουμε; Όχι βέβαια! Θα συνεχίσουμε μέσω Ρουμανίας! Θα πληρώνουμε το 1/4 των φόρων που πληρώνουμε στην Ελλάδα, θα ξεχάσουμε ΓΕΜΗ, “Εισφορά / Φόρο Επιτηδεύματος” και άλλα υπέροχα και θα εισάγουμε τα κέρδη της εταιρίας ως μέρισμα στην Ελλάδα με 10% φόρο. Θα μας λείψει ο ΟΑΕΕ με τα 600 Ευρώ / μήνα και χωριστή πληρωμή όλων των γιατρών (“δεν είμαι άλλο συμβεβλημένος”), θα πικραθούμε που δεν θα έχουμε άλλο το άγχος ότι “είμαστε παράνομοι απλώς και μόνο επειδή έχουμε μία εταιρία”, αλλά θα αντέξουμε τις πίκρες και τις κακουχίες. Τι στο καλό, Έλληνες είμαστε και Πόντιοι. Μαθημένοι σε αυτά…

Δεν παίρνουμε όμως διαζύγιο από την Ελλάδα. Μάλλον περνάμε σε φάση “διάστασης”. Ίσως στο μέλλον η λατρεμένη μου πατρίδα αποφασίσει ότι το επιχειρείν δεν είναι έγκλημα, ότι ο τίμιος φορολογούμενος δεν υφίσταται για να πληρώνει συνταξιούχους των 45 – 55 ετών, ότι η δουλειά, οι ιδέες και οι θυσίες ενός ανθρώπου είναι πολύτιμες για τη χώρα του, για να πλουτίσει και να μεγαλώσει με αυτές. Εμείς θα είμαστε εδώ, εισάγοντας τα κέρδη μας (όταν έχουμε, αν όχι δεν θυμώνει κανείς στη Ρουμανία, υπάρχουν και κακές χρονιές) και στηρίζοντας την Κατερίνη, την Πιερία και την Ελλάδα όπως μπορούμε.

Με αγάπη

Ηλίας & Γρηγόρης

ΥΓ. Γιατί θα εισάγουμε τα κέρδη μας; Για 2 λόγους:

Α. Πατριωτικούς.

Β. Ως δίδακτρα, μιας και αφού καταφέραμε να επιβιώσουμε στην Ελλάδα για 23 χρόνια, κάθε άλλη χώρα του πλανήτη φαντάζει “εύκολη” και “οργανωμένη”. Τέτοιο πανεπιστήμιο, που να το ξαναβρείς…

Πηγή

- See more at: https://newsone.gr/suntages/1105881-#sthash.Aelqxuwf.dpuf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Καθαρά κρατική οικονομία έχεις μόνο στον κομμουνισμό
Μόνο που στον κομμουνισμό δεν υπάρχει κράτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δηλαδή στην σοβιετική ένωση θες να μου πει οτι δεν υπήρχε κράτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Oλοι φευγουν απο την ελληνικη σοβιετια...

Ακόμα μία εταιρεία ανακοίνωσε ότι φεύγει από την Ελλάδα και πάει Ρουμανία ξεφτιλίζοντας το ελληνικό κράτος με ανακοίνωσή της στο facebook


Με μια ανακοίνωση στο Facebook ο Ηλίας Παπαγεωργιάδης έκανε γνωστό το κλείσιμο της εταιρείας στην Ελλάδα και την μετακόμισή της στη Ρουμανία.

Διαβάστε την ανακοίνωση:

Τον Σεπτέμβριο του 1993 μαζί με τον αδερφό μου Γρηγόρη Παπαγεωργιάδη ξεκινήσαμε την επιχειρηματική μας δραστηριότητα στην Ελλάδα, με έδρα την Κατερίνη. Το 1999 αυτή συνέχισε με νέο όνομα, την ΑΦΟΙ Παπαγεωργιάδη ΟΕ. Σήμερα υπέγραψα τα τελευταία χαρτιά για το κλείσιμο της εταιρίας αυτής. Πληρώσαμε κάθε οφειλή, προχωρήσαμε την εκκαθάριση και ως τις 31.03 θα είναι παρελθόν. Γιατί την κρατήσαμε ως τώρα; Μετά το 2011 περισσότερο “για συναισθηματικούς και πατριωτικούς λόγους”…

Θα σταματήσουμε να δουλεύουμε; Όχι βέβαια! Θα συνεχίσουμε μέσω Ρουμανίας! Θα πληρώνουμε το 1/4 των φόρων που πληρώνουμε στην Ελλάδα, θα ξεχάσουμε ΓΕΜΗ, “Εισφορά / Φόρο Επιτηδεύματος” και άλλα υπέροχα και θα εισάγουμε τα κέρδη της εταιρίας ως μέρισμα στην Ελλάδα με 10% φόρο. Θα μας λείψει ο ΟΑΕΕ με τα 600 Ευρώ / μήνα και χωριστή πληρωμή όλων των γιατρών (“δεν είμαι άλλο συμβεβλημένος”), θα πικραθούμε που δεν θα έχουμε άλλο το άγχος ότι “είμαστε παράνομοι απλώς και μόνο επειδή έχουμε μία εταιρία”, αλλά θα αντέξουμε τις πίκρες και τις κακουχίες. Τι στο καλό, Έλληνες είμαστε και Πόντιοι. Μαθημένοι σε αυτά…

Δεν παίρνουμε όμως διαζύγιο από την Ελλάδα. Μάλλον περνάμε σε φάση “διάστασης”. Ίσως στο μέλλον η λατρεμένη μου πατρίδα αποφασίσει ότι το επιχειρείν δεν είναι έγκλημα, ότι ο τίμιος φορολογούμενος δεν υφίσταται για να πληρώνει συνταξιούχους των 45 – 55 ετών, ότι η δουλειά, οι ιδέες και οι θυσίες ενός ανθρώπου είναι πολύτιμες για τη χώρα του, για να πλουτίσει και να μεγαλώσει με αυτές. Εμείς θα είμαστε εδώ, εισάγοντας τα κέρδη μας (όταν έχουμε, αν όχι δεν θυμώνει κανείς στη Ρουμανία, υπάρχουν και κακές χρονιές) και στηρίζοντας την Κατερίνη, την Πιερία και την Ελλάδα όπως μπορούμε.

Με αγάπη

Ηλίας & Γρηγόρης

ΥΓ. Γιατί θα εισάγουμε τα κέρδη μας; Για 2 λόγους:

Α. Πατριωτικούς.

Β. Ως δίδακτρα, μιας και αφού καταφέραμε να επιβιώσουμε στην Ελλάδα για 23 χρόνια, κάθε άλλη χώρα του πλανήτη φαντάζει “εύκολη” και “οργανωμένη”. Τέτοιο πανεπιστήμιο, που να το ξαναβρείς…

Πηγή

- See more at: https://newsone.gr/suntages/1105881-#sthash.Aelqxuwf.dpuf

ομολογώ πως παραλίγο να μου φύγει ένα δάκρυ :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μόνο που στον κομμουνισμό δεν υπάρχει κράτος
Σε λιγο θα πεις οτι ολοι λειτουργουν εθελοντικα στον κομμουνισμο

ομολογώ πως παραλίγο να μου φύγει ένα δάκρυ :'(
Ελπιζω να αντιδρας το ιδιο και για την μειωση θεσεων εργασιας και φορων για οσα προσφερει "δωρεαν" το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε λιγο θα πεις οτι ολοι λειτουργουν εθελοντικα στον κομμουνισμο

Μα βρε κουτο, η Σ. Ενωση δεν ηταν πετυχημενο παραδειγμα κομμουνισμου. Ας τους δωσουμε αλλα 70 χρονια να δοκιμασουν στις πλατες μας και τελικα να δεις που θα πετυχει :P

Αλλωστε δεν χρειαζεται κινητρο (λεφτα δλδ) για να δουλεψεις σκληρα στον κομμουνισμο. Σου αρκει ενα χτυπημα στην πλατη και ενα "ευχαριστω" απο το υπολοιπο στρουμφοχωριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Oλοι φευγουν απο την ελληνικη σοβιετια...

Ακόμα μία εταιρεία ανακοίνωσε ότι φεύγει από την Ελλάδα και πάει Ρουμανία ξεφτιλίζοντας το ελληνικό κράτος με ανακοίνωσή της στο facebook


Με μια ανακοίνωση στο Facebook ο Ηλίας Παπαγεωργιάδης έκανε γνωστό το κλείσιμο της εταιρείας στην Ελλάδα και την μετακόμισή της στη Ρουμανία.

Διαβάστε την ανακοίνωση:

Τον Σεπτέμβριο του 1993 μαζί με τον αδερφό μου Γρηγόρη Παπαγεωργιάδη ξεκινήσαμε την επιχειρηματική μας δραστηριότητα στην Ελλάδα, με έδρα την Κατερίνη. Το 1999 αυτή συνέχισε με νέο όνομα, την ΑΦΟΙ Παπαγεωργιάδη ΟΕ. Σήμερα υπέγραψα τα τελευταία χαρτιά για το κλείσιμο της εταιρίας αυτής. Πληρώσαμε κάθε οφειλή, προχωρήσαμε την εκκαθάριση και ως τις 31.03 θα είναι παρελθόν. Γιατί την κρατήσαμε ως τώρα; Μετά το 2011 περισσότερο “για συναισθηματικούς και πατριωτικούς λόγους”…

Θα σταματήσουμε να δουλεύουμε; Όχι βέβαια! Θα συνεχίσουμε μέσω Ρουμανίας! Θα πληρώνουμε το 1/4 των φόρων που πληρώνουμε στην Ελλάδα, θα ξεχάσουμε ΓΕΜΗ, “Εισφορά / Φόρο Επιτηδεύματος” και άλλα υπέροχα και θα εισάγουμε τα κέρδη της εταιρίας ως μέρισμα στην Ελλάδα με 10% φόρο. Θα μας λείψει ο ΟΑΕΕ με τα 600 Ευρώ / μήνα και χωριστή πληρωμή όλων των γιατρών (“δεν είμαι άλλο συμβεβλημένος”), θα πικραθούμε που δεν θα έχουμε άλλο το άγχος ότι “είμαστε παράνομοι απλώς και μόνο επειδή έχουμε μία εταιρία”, αλλά θα αντέξουμε τις πίκρες και τις κακουχίες. Τι στο καλό, Έλληνες είμαστε και Πόντιοι. Μαθημένοι σε αυτά…

Δεν παίρνουμε όμως διαζύγιο από την Ελλάδα. Μάλλον περνάμε σε φάση “διάστασης”. Ίσως στο μέλλον η λατρεμένη μου πατρίδα αποφασίσει ότι το επιχειρείν δεν είναι έγκλημα, ότι ο τίμιος φορολογούμενος δεν υφίσταται για να πληρώνει συνταξιούχους των 45 – 55 ετών, ότι η δουλειά, οι ιδέες και οι θυσίες ενός ανθρώπου είναι πολύτιμες για τη χώρα του, για να πλουτίσει και να μεγαλώσει με αυτές. Εμείς θα είμαστε εδώ, εισάγοντας τα κέρδη μας (όταν έχουμε, αν όχι δεν θυμώνει κανείς στη Ρουμανία, υπάρχουν και κακές χρονιές) και στηρίζοντας την Κατερίνη, την Πιερία και την Ελλάδα όπως μπορούμε.

Με αγάπη

Ηλίας & Γρηγόρης

ΥΓ. Γιατί θα εισάγουμε τα κέρδη μας; Για 2 λόγους:

Α. Πατριωτικούς.

Β. Ως δίδακτρα, μιας και αφού καταφέραμε να επιβιώσουμε στην Ελλάδα για 23 χρόνια, κάθε άλλη χώρα του πλανήτη φαντάζει “εύκολη” και “οργανωμένη”. Τέτοιο πανεπιστήμιο, που να το ξαναβρείς…

Πηγή

- See more at: https://newsone.gr/suntages/1105881-#sthash.Aelqxuwf.dpuf

Εχουμε ανεξαρτητη ΕΡΤ ομως και επαναπροσλαβαμε και καθαριστριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top