Θα συνεχιστεί η ροή των πτυχιούχων στο εξωτερικό ;

Πιστεύετε πως η ροή των πτυχιούχων στο εξωτερικό θα συνεχιστεί;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Οι γιατροι συνεχιζουν να φευγουν στο εξωτερικο με καποια μικρη μειωση. Τι πιστευετε; Θα συνεχιστει η ροη; Το γκαλοπ ειναι ανοιχτο, δεν εχει ημερομηνια ληξης. Αν αλλαξετε γνωμη, μπορειτε να το πραξετε. Η ψηφος σας δεν ειναι δεσμευτικη γιατι τα πραγματα μπορει να αλλαξουν. Ο νεος ανασχηματισμος της κυβερνησης επηρεαζει τις ροες προς το εξωτερικο;

https://www.kathimerini.gr/882319/article/epikairothta/ellada/metanasteyoyn-oi-giatroi-kai-to-2016
Το αρθρο της Καθημερινης αφηνει να εννοηθει οτι η Ελλαδα θα μεινει χωρις γιατρους αφου ολοι "την κανουν" για τα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι γιατροι συνεχιζουν να φευγουν στο εξωτερικο με καποια μικρη μειωση. Τι πιστευετε; Θα συνεχιστει η ροη; Το γκαλοπ ειναι ανοιχτο, δεν εχει ημερομηνια ληξης. Αν αλλαξετε γνωμη, μπορειτε να το πραξετε. Η ψηφος σας δεν ειναι δεσμευτικη γιατι τα πραγματα μπορει να αλλαξουν. Ο νεος ανασχηματισμος της κυβερνησης επηρεαζει τις ροες προς το εξωτερικο;

Πρώτον, φεύγουν όλων των ειδών πτυχιούχοι. Δεν είναι μόνο οι ιατροί. Οι ιατροί στην Ελλάδα έχουν πολύ δύσκολο μέλλον καθώς για να ανοίξει κάποιος ιατρείο θέλει μεγάλη επένδυση. Που αλλού θα βρουν δουλειά, στο δημόσιο; Και οι άλλες επιστήμες το ίδιο φυσικά. Ζούμε σε μια κοινωνικοοικονομική αλλαγή στην Ελλάδα όπου το δημόσιο πεθαίνει (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ) όσο και αν κόμματα όπως ο συριζα το κρατάνε στα ίδια επίπεδα. Και όταν λέω πεθαίνει δεν εννοώ μόνο αριθμητικά, οι μισθοί των δημοσίων έχουν πέσει πολύ και σίγουρα δεν θα ανέβουν. Προβλέπω ότι σε 10-15 χρόνια οι επιλογές των υποψηφίων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση θα αλλάξουν ριζικά. Η αγορά θα κινηθεί εκεί που μπορεί να καλυφθεί το κενό.

Δεύτερον, προφανώς και θα συνεχιστεί. Όταν κάποιος είναι άνεργος στην Ελλάδα ενώ μπορεί αν βρει δουλειά στο εξωτερικό, δεν θα φύγει; Ακόμα και να μην θέλει θα αναγκαστεί να ψάξει για εργασία.
https://www.kathimerini.gr/882319/article/epikairothta/ellada/metanasteyoyn-oi-giatroi-kai-to-2016
Το αρθρο της Καθημερινης αφηνει να εννοηθει οτι η Ελλαδα θα μεινει χωρις γιατρους αφου ολοι "την κανουν" για τα καλα...

Γενικά θα μείνει χωρίς εργαζόμενους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Γενικά θα μείνει χωρίς εργαζόμενους :P

Αν δεν υπαρχει ιδιωτικος τομεας, πως θα πληρωνουμε τους δημοσιους υπαλληλους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Φυσικά και θα συνεχιστεί η διαρροή προς το εξωτερικό από όλους τους κλάδους. Δεν ευθύνεται για αυτό μόνο η κρίση, σημαντικός λόγος μετανάστευσης είναι και η αναξιοκρατία που επικρατεί στην χώρα μας. Και βασικά η Ελλάδα πάντα αντιμετώπιζε το πρόβλημα της μετανάστευσης, ακόμα και στις καλές εποχές, πολύ εργαζόμενοι με υψηλά προσόντα ''έφευγαν'' λόγω αναξιοκρατίας και λίγων ευκαιριών. Απλά τώρα το κακό παράγινε και έτσι όπως πάει η κατάσταση ,μεταξύ σοβαρού και αστείου, βλέπω να αδείαζει η Ελλάδα σιγά σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Οι επαγγελματίες φεύγουν γιατί έξω χαίρουν σεβασμού.
Έβλεπα πρόσφατα μια συνέντευξη ελλήνων οι οποίοι βρηκαν δουλειά στην Σαουδική Αραβία. Ούτε φορολογία, ούτε διακρίσεις, ούτε αναρχομπρόκολα, ούτε μπολσεβοπροπαγάνδα.
Όταν τους ρώτησαν αν σκέφτονται να γυρίσουν πίσω (στην ελλάδα) απάντησαν "Όχι". Μα τι άλλο θα μπορούσαν να απαντήσουν;
Εκεί τους σέβονται, είναι επαγγελματίες.
Το μόνο που με στεναχωρεί είναι πως, όλη αυτή η ελευθερία θα έπρεπε να αναπτύσσεται στον ελλαδικό χώρο. Αντ'αυτού, εδώ κυριαρχεί η κολεκτιβοποίηση και η αλτρουιστική σαπιο-ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Αξιοκρατια και δημοσιο ειναι ασυμβιβαστες εννοιες. Αντιθετα στον ιδιωτικο τομεα μπορει να υπαρξει αξιοκρατια γιατι ο εργοδοτης δεν θελει να πληρωνει εργαζομενους που δεν εργαζονται πραγματικα και δεν νοιαζονται για την επιχειρηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αξιοκρατια και δημοσιο ειναι ασυμβιβαστες εννοιες. Αντιθετα στον ιδιωτικο τομεα μπορει να υπαρξει αξιοκρατια γιατι ο εργοδοτης δεν θελει να πληρωνει εργαζομενους που δεν εργαζονται πραγματικα και δεν νοιαζονται για την επιχειρηση του.
Δυστυχώς ούτε ο ιδιωτικός τομέας είναι αξιοκρατικός, φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά η πλειοψηφία του δεν είναι. Από προσωπική εμπειρία, ακόμα και στις πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται εδώ υπερισχύει η αναξιοκρατία και το βύσμα. Ύστερα σκέψου και το άλλο, οι περισσότερες επιχειρήσεις στην Ελλάδα είναι μεσαίες και μικρές και πολλές από αυτές οικογενειακές επομένως δύσκολα απολύουν τον συγγενή, ξάδελφο, φίλο τους κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Εγω αν ημουν εργοδοτης στον ιδιωτικο τομεα, δεν θα προσλαμβανα συγγενη ή φιλο γιατι δεν θα θελα να φουνταρει η επιχειρηση μου. Εκτος κι αν εκρινα οτι αξιζει. Κι ετσι κρινουν οι περισσοτεροι εργοδοτες. Δεν ειναι μαζοχιστες οι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δυστυχώς ούτε ο ιδιωτικός τομέας είναι αξιοκρατικός, φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά η πλειοψηφία του δεν είναι. Από προσωπική εμπειρία, ακόμα και στις πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται εδώ υπερισχύει η αναξιοκρατία και το βύσμα. Ύστερα σκέψου και το άλλο, οι περισσότερες επιχειρήσεις στην Ελλάδα είναι μεσαίες και μικρές και πολλές από αυτές οικογενειακές επομένως δύσκολα απολύουν τον συγγενή, ξάδελφο, φίλο τους κτλ.

Πιστεύω πως αυτό το λες έχοντας στο μυαλό σου είτε μεμονομενα πειρστατικά είτε τον ελλαδικό επιχειρησιακό χώρο.

Ο ιδιωτικός τομέας είναι εξ'ορισμού αξιοκρατικός. Αυτό γιατί, αν μια επιχείρηση ακολουθήσει το συναίσθημα και όχι την λογική βάζοντας έναν ανιψιό (π.χ) σε μια σημαντική θέση αντί τον καταλληλότερο εργαζόμενο, τότε αυτή η επιχείρηση κινδυνεύει να πατώσει. Στην καλύτερη των περιπτώσεων, απλώς δεν θα βγάζει το μέγιστο κέρδος το οποίο και πάλι είναι κακό.

Η ελεύθερη αγορά και το καπιταλιστικό σύστημα είναι ανώτερα όσον αφορά αυτό το σημείο. Είναι ανώτερα συστήματα γιατί αναπτύχθηκαν στην βάση της φιλοσοφίας και της λογικής, όχι του συναισθήματος. Γιαυτό και ποτέ ο σοσιαλισμός του δημοσίου δεν θα είναι πιο αξιοκρατικός από τον ιδιωτικό τομέα. Γιατί ο ιδιωτικός τομέας "προστατεύεται" ηθικά και έλλογα.
Αν κάποιος σοσιαλιστής επιθυμεί να "χτυπήσει" τον οικονομικό φιλελευθερισμό, δεν θα καταφέρει απολύτως τίποτα. Αυτό γιατί ο φιλελευθερισμός δεν είναι μονάχα οικονομία αλλά και ηθική. Θα πρέπει, δηλαδή, να "χτυπήσει" και την ηθική. Σε αυτή την περίπτωση όμως, αν είναι λογικός στοχαστής και όχι ιδιοτελές παράσιτο, θα κατανοήσει την ανώτερη φιλοσοφία του φιλελευθερισμού και θα τον ακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδία σέβομαι αυτό που λέτε, αλλά εγώ από φοιτήτρια που εργάζομαι έχω περάσει από δίαφορες δουλείες (ακόμα και από πολυεθνική) μόνο αξιοκρατία δεν είδα. Γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά αλλά σας διαβεβαιώνω ότι οι πλειοψηφία των ελλήνων επιχειρηματιών δεν ξέρουν που πάνε τα 4, και προσπαθούν να εφαρμόσουν ότι γινόταν πριν 30 χρόνια στις επιχειρήσεις τους. Υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά αλλά αν νομίζατε πως ακολουθούνται οι κανόνες του καπιταλισμού κατά γράμμα από τις επιχειρήσεις θα είχαμε φτάσει ως εδώ; Ανοίγουν μια καφετέρια και περιμένουν να βάλουν την δίμετρη\δίμετρο στην πόρτα για να τραβήξουν κόσμο αντί να κάνουν καφέ της προκοπής:D αντί να διοργανώσουν event για να προμοτάρουν το καταστημά τους. Ξέρω απέξω την ιδεολογία του πολιτικού και οικονομικού φιλελευθερισμού αλλά από όσες δουλείες συνεντεύξεις έχω περάσει δεν είδα πουθενά να εφαρμόζεται η αξιοκρατία αλλά και από τους γύρω μου τα ίδια ακούω. Βασικό πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, και όλοι γνωριζόμαστε οπότε υπάρχουν πολλά σούρτα φέρτα με γνωστούς για μια θέση, ειδικά τώρα που οι δουλείες ολοένα και λιγοστεύουν. Όποιος είναι εργαζόμενος ή ψάχνει για δουλεία μπορεί να διαπιστώσει ότι λέω

Πιστεύω πως αυτό το λες έχοντας στο μυαλό σου είτε μεμονομενα πειρστατικά είτε τον ελλαδικό επιχειρησιακό χώρο.

Ο ιδιωτικός τομέας είναι εξ'ορισμού αξιοκρατικός. Αυτό γιατί, αν μια επιχείρηση ακολουθήσει το συναίσθημα και όχι την λογική βάζοντας έναν ανιψιό (π.χ) σε μια σημαντική θέση αντί τον καταλληλότερο εργαζόμενο, τότε αυτή η επιχείρηση κινδυνεύει να πατώσει. Στην καλύτερη των περιπτώσεων, απλώς δεν θα βγάζει το μέγιστο κέρδος το οποίο και πάλι είναι κακό.

Η ελεύθερη αγορά και το καπιταλιστικό σύστημα είναι ανώτερα όσον αφορά αυτό το σημείο. Είναι ανώτερα συστήματα γιατί αναπτύχθηκαν στην βάση της φιλοσοφίας και της λογικής, όχι του συναισθήματος. Γιαυτό και ποτέ ο σοσιαλισμός του δημοσίου δεν θα είναι πιο αξιοκρατικός από τον ιδιωτικό τομέα. Γιατί ο ιδιωτικός τομέας "προστατεύεται" ηθικά και έλλογα.
Αν κάποιος σοσιαλιστής επιθυμεί να "χτυπήσει" τον οικονομικό φιλελευθερισμό, δεν θα καταφέρει απολύτως τίποτα. Αυτό γιατί ο φιλελευθερισμός δεν είναι μονάχα οικονομία αλλά και ηθική. Θα πρέπει, δηλαδή, να "χτυπήσει" και την ηθική. Σε αυτή την περίπτωση όμως, αν είναι λογικός στοχαστής και όχι ιδιοτελές παράσιτο, θα κατανοήσει την ανώτερη φιλοσοφία του φιλελευθερισμού και θα τον ακολουθήσει.
Ναι φυσικά αναφέρομαι για τον ελληνικό ιδιωτικό τομέα, σε άλλες χώρες δεν έχω δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά αλλά σας διαβεβαιώνω ότι οι πλειοψηφία των ελλήνων επιχειρηματιών δεν ξέρουν που πάνε τα 4, και προσπαθούν να εφαρμόσουν ότι γινόταν πριν 30 χρόνια στις επιχειρήσεις τους. Υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά αλλά αν νομίζατε πως ακολουθούνται οι κανόνες του καπιταλισμού κατά γράμμα από τις επιχειρήσεις θα είχαμε φτάσει ως εδώ; Ανοίγουν μια καφετέρια και περιμένουν να βάλουν την δίμετρη\δίμετρο στην πόρτα για να τραβήξουν κόσμο αντί να κάνουν καφέ της προκοπής:D

Αυτό που λέω έχει να κάνει με την ίδια την ουσία τν επιχειρήσεων, γιαυτό και δεν μπορεί να είναι λάθος.
Βάζεις τον ανιψιό σου επειδή έχει μέσον; Πατώνει η επιχείρηση. Άρα δεν τον βάζεις. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική :)
Τώρα, το άλλο που λες δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την αξιοκρατία. Γιατί να μην βάλουν καλη "πόρτα"; ;)
Καλό καφέ τι εννοείς; Όλοι οι κάφεδες πάνω-κάτω ίδιοι είναι στην ποιότητα (όχι στην γέυση).
Και στο κάτω-κάτω, το λες και μόνη σου :D Τραβάνε κόσμο με αυτόν τον τρόπο... Αν τους κατηγορείς, ουσιαστηκά κατηγορείς τον κόσμο :P


Ξέρω απέξω την ιδεολογία του πολιτικού και οικονομικού φιλελευθερισμού αλλά από όσες δουλείες συνεντεύξεις έχω περάσει δεν είδα πουθενά να εφαρμόζεται η αξιοκρατία αλλά και από τους γύρω μου τα ίδια ακούω.

ώπα ώπα, μου το χαλάς. Αν ξέρεις απ'έξω την ιδιολογία του πολιτικού και του οικονομικού φιλελευθερισμούν΄, ή είσαι διάνοια ή είσαι 50 ετών με δυο διδακτορικά. Ας μην λέμε μεγάλα λόγια ;)


Βασικό πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, και όλοι γνωριζόμαστε οπότε υπάρχουν πολλά σούρτα φέρτα με γνωστούς για μια θέση, ειδικά τώρα που οι δουλείες ολοένα και λιγοστεύουν. Όποιος είναι εργαζόμενος ή ψάχνει για δουλεία μπορεί να διαπιστώσει ότι λέω
Αυτό που λες, ως ένα βαθμό ισχύει. Πάντως όχι στις μεγλάλες επιχειρήσεις. Εκεί δεν ισχύει.
Ισχύει όμως στο μαναβικο της γειτονιάς ή τα βενζινάδικα. Έχω ακούσει ότι γίνεται γιατί αυτές είναι μικρές, οικογενιακές επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Θα σταματήσει σύντομα, ο Τσίπρας είπε έρχεται η ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Θα σταματήσει σύντομα, ο Τσίπρας είπε έρχεται η ανάπτυξη.

Ολο ετσι λεει κι ολο ισοδυναμα και φορους προτεινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτό που λέω έχει να κάνει με την ίδια την ουσία τν επιχειρήσεων, γιαυτό και δεν μπορεί να είναι λάθος.
Βάζεις τον ανιψιό σου επειδή έχει μέσον; Πατώνει η επιχείρηση. Άρα δεν τον βάζεις. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική :)
Τώρα, το άλλο που λες δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την αξιοκρατία. Γιατί να μην βάλουν καλη "πόρτα"; ;)
Καλό καφέ τι εννοείς; Όλοι οι κάφεδες πάνω-κάτω ίδιοι είναι στην ποιότητα (όχι στην γέυση).
Και στο κάτω-κάτω, το λες και μόνη σου :D Τραβάνε κόσμο με αυτόν τον τρόπο... Αν τους κατηγορείς, ουσιαστηκά κατηγορείς τον κόσμο :P




ώπα ώπα, μου το χαλάς. Αν ξέρεις απ'έξω την ιδιολογία του πολιτικού και του οικονομικού φιλελευθερισμούν΄, ή είσαι διάνοια ή είσαι 50 ετών με δυο διδακτορικά. Ας μην λέμε μεγάλα λόγια ;)



Αυτό που λες, ως ένα βαθμό ισχύει. Πάντως όχι στις μεγλάλες επιχειρήσεις. Εκεί δεν ισχύει.
Ισχύει όμως στο μαναβικο της γειτονιάς ή τα βενζινάδικα. Έχω ακούσει ότι γίνεται γιατί αυτές είναι μικρές, οικογενιακές επιχειρήσεις.
Έχω τελειώσει πολιτικές επιστήμες τι νομίζεις διδασκόμαστε 4 χρόνια:D, και όχι είμαι μόλις 22. Αν νομίζεις πως οι επιχειρήσεις εφάρμοζαν τους κανόνες του καπιταλισμού (για την Ελλάδα μιλάω πάντα) δεν θα έκλειναν η μια πίσω από την άλλη, εδώ φυσικά είναι και η βαρία κρατική φορολογία αλλά και οι λέξεις marketing, δημόσιες σχέσεις είναι παντελώς άγνωστες. Και σιγά τις επιχειρήσεις που έχουν απομείνει μόνο σουβλάτζίδικα και καφετέρειες ανοίγουν που αυτό δεν είναι υγιή οικονομία. Για αυτό ανέφερα παραπάνω ότι η πλειοψηφία των επιχειρήσεων είναι από μεσαίες εώς μικρές δηλ. οικογενειακές, αλλά και στις πολυεθνικές τα ίδια γίνονται. Φαίνεται γελοίο γιατί λες πολυεθνική αλλά το τμήμα της Ελλάδας έχει την ελληνική νοοτροπία.Μη ψάχνεις να βρείς την λογική, αν υπήρχε λογική στην Ελλάδα δεν θα είχε φτάσει ως εδώ. Για το άλλο με την καφετέρια που μου αναφέρεις νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι απλά, αλλά δεκτό:D δεν κρατάω κακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Λάθος, ο ιδιωτικός τομέας είναι εξ' ορισμού πιο αξιοκρατικός από τον δημόσιο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αξιοκρατικός και ο ίδιος. Συνήθως στον ιδιωτικό τομέα για την δουλειά επιλέγεται το πρόσωπο που πληρεί τις ελάχιστες απαιτήσεις και μετά μετράει το βύσμα. Αυτό θα το διαπιστώσεις αν δουλέψεις σε οποιαδήποτε δουλειά με πολύ λίγες απαιτήσεις. Για παράδειγμα αν εγώ θέλω μια καθαρίστρια για το μαγαζί μου, σίγουρα θα επιλέξω μια γυναίκα με χέρια και όχι μία χωρίς χέρια, αλλά αν έχω δύο γυναίκες υποψήφιες με χέρια, που άρα πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις, συνήθως την δουλειά θα την πάρει αυτή που έχει τις καλύτερες γνωριμίες.

Ακόμα και στο παράδειγμα σου, η κακή επιλογή του υπαλλήλου, ζημιώνει την επιχείρηση.
Μια μεγάλη επιχείρηση καθαρισμού δεν θα το έκανε ποτέ αυτό. Μιαμικρότερη ναι, θα το έκανε, αλλά επειδή δεν υπάρχει το απαραίτητο καπιταλιστικό/φιλοσοφικό/οικονομικό υπόβαθρο.
Ο εργοδότης "του χωριού" δεν ξέρει πως να βελτιστοποιεί το κέρδος του. Με λίγα λόγια, είναι καπιταλιστής από "φύσιν". Αν γνώριζε ένα-δύο πράγματα, δεν θα έπραττε με τον ίδιο τρόπο. Αλλα να μου πεις, αν γνώριζε ένα-δυο πράγματα, δεν θα ήταν ο εργοδότης του χωριού..

Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζει και το επίπεδο της οικονομίας. Όσο πιο φτωχή οικονομία έχεις τόσο περισσότερο αυξάνεται το φαινόμενο του φυλετισμού, προσλαμβάνω δηλαδή το σόι μου. Αυτό δεν είναι εξ'ορισμού κακό, καθώς η ελεύθερη αγορά έχει εγγενείς ομοιστατικούς μηχανισμούς που πάντα επαναφέρουν την ισορροπία. Οι επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν με βάση το φυλετικό στοιχείο άτομα που δεν πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις τις περισσότερες φορές κλείνουν, αλλά επειδή όλο το σύστημα δουλεύει όπως είπα ένα ποσοστό αναξιοκρατίας πάντα θα υπάρχει.

Σύμφωνοι δικηγοράκι μου. Αναθεωρώ και λέω πως προφανώς υπάρχει ποσοστό αναξιοκρατίας (ανάλογα την οικονομία όπως είπες). Όχι μεγάλο, όχι αιώνιο, όχι καταστροφικό, αυτο-διορθώμενο και σπάνιο στις μεγάλες οικονομίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Θα έλεγα πως στις μεγάλες επιχειρήσεις το φαινόμενο είναι ακόμη πιο έντονο. Γενικώς κάθε θέση έχει και ένα ανεκτό όριο αναξιοκρατίας. Σε μια μεγάλη εταιρία καθαρισμού που λες μπορείς να έχεις αρκετές καθαρίστριες βύσματα, καθώς η ζημιά είναι πολύ μικρή σε αυτή τη θέση, δεν μπορείς όμως να έχεις βύσμα CEO. Άρα όσο πιο κάτω είσαι στην ιεραρχία τόσο περισσότερη αναξιοκρατία θα αντιμετωπίσεις, ενώ όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις τόσο περισσότερα ενδοεταιρικά πολιτικά παιχνίδια θα αντιμετωπίσεις τα οποία δεν τα συμπεριλαμβάνω στον τομέα της αναξιοκρατίας γιατί το να κερδίσεις σε αυτά είναι μια ένδειξη ικανοτήτων.


Παραμένοντας στο παράδειγμα μου, δεν θεωρώ πως μια μεγάλη εταιρία θα νόθευε το εργατικό δυναμικό με αναξιοκρατικούς μηχανισμούς. Μετά από ένα σημείο και μετά, η αναξιοκρατία στις μικρές θέσεις είναι σπάνιο φαινόμενο, όχι μόνο λόγω της φιλοσοφίας του καπιταλισμού αλλά κυρίως επειδή το φαινόμενο στερείται πρακτικών πιθανοτήτων.
Δηλαδη, μια μεγάλη εταιρία καθαρισμού στην NYC θα καθόταν να βάλει βύσματα καθαριστές; Που να τους βρεί;
Άλλο να γνωρίζεσαι με το αφεντικό 3 ατόμων και άλλο με το αφεντικό 200 ατόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει το αν μία εταιρία είναι αξιοκρατική ή όχι, αλλά το ποιος πληρώνει για αυτό. Και τι αν ένας ιδιώτης βάλει τον μπατζανάκη του Senior VP of HR? Δικό του έξοδο. Αλλά τα μαργαριτάρια του δημοσίου τα πληρώνουμε όλοι, με το ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί πως νομίζεις ότι γίνονται οι προσλήψεις των καθαριστριών σε τέτοιες εταιρίες? Παίρνει συνέντευξη ο CEO από κάθε καθαρίστρια? Υπάρχουν τμηματικοί managers που έχουν εξουσία προσλήψεων/απολύσεων, οι λεγόμενοι decision makers. Αν ξέρεις κάποιον από αυτούς ή ξέρεις κάποιον που ξέρει κάποιον από αυτούς απλά προσλαμβάνεσαι με συνοπτικές διαδικασίες. Όσο μεγαλύτερη η εταιρία, τόσο περισσότερο λίπος έχει και άρα τόσο μεγαλύτερα περιθώρια αναξιοκρατίας/διαφθοράς υπάρχουν τα οποία μπορούν να ελαχιστοποιηθούν με κατάλληλες πολιτικές εκ των άνω, αλλά φυσικά δεν μπορούν να εκμηδενιστούν.


Χαλάρωσε. Μιλάμε για τεράστιες εταιρίες με εκατοντάδες υπαλλήλους. Οι 5 "decision makers" δεν κάνουν παπάδες.
Αλλα έστω οτί κάνουν. Δεν ελέγχονται; Εσύ δεν θα έλεγχες το προσωπικό που επιλέγει τον πυρήνα της επιχείρησής σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Σε μια εταιρία εκατοντάδων υπαλλήλων οι decision makers είναι πολύ περισσότεροι από 5 ειδικά όταν μιλάμε για θέσεις ελάχιστης ευθύνης όπως μιας καθαρίστριας. Ο CEO δεν ελέγχει τον τοπικό manager, ο CEO ελέγχει την ακριβώς από κάτω βαθμίδα manager και ο έλεγχος γίνεται ιεραρχικά. Αν εσύ είσαι υπεύθυνος μια ομάδας δέκα ατόμων μπορείς να επιλέξεις ποια θα είναι αυτά τα δέκα άτομα. Ο manager σου δεν έχει επαφή με αυτά τα άτομα, αυτός απλά κοιτάει αν βγαίνουν τα νούμερα που του δίνεις και για ότι πρόβλημα και αν υπάρξει στην ομάδα σου θα μιλήσει με εσένα, όχι με τους υπαλλήλους που έχεις υπό την επίβλεψή σου. Ε, αν εσύ τώρα θες να προσλάβεις την γκόμενα σου, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς με αυτό και ας μην είναι και η καλύτερη καθαρίστρια.

Ακριβώς επειδή οι θέσεις είναι ελάχιστης σημασίας, δεν χρειάζοντε "head hunters".
Εγώ θα προσλάβω την γκόμενα μου. Αλλά όπως λες και εσύ, αν τα νούμερα δεν βγάζουν θετικό νόημα.. την κάνω και εγώ και αυτή. Αν ο υπέθυνος μου βλέπει ότι δεν υπάρχει απόδοση με τα άτομα τα οποία εγώ επέλεξα, αυτό είναι το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
LibRib υπάρχει τεράστια αναξιοκρατία σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Αυτό που νομίζουμε ότι το δημόσιο είναι το βασίλειο της αναξιοκρατίας και ο ιδιωτικός τομέας είναι η γη της αξιοκρατίας πρέπει να σταματήσει, βασικά να το καταλάβεις για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως όταν πας να δουλέψεις κάπου. Όπως θεωρητικά μας λες ότι μια επιχείρηση ζημιώνεται από μόνη της αν δεν είναι αξιοκρατική έτσι θεωρητικά αν δεις τον κομμουνισμό είναι ένα πολύ καλό και ευεργετικό σύστημα. Η ιστορία όμως μας λέει άλλα έτσι δεν είναι; Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top