Ιδιωτικοποιήσεις και Ελεύθερη αγορά: Θα μας σώσει;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βλέποντας το -1 στην παραπάνω απάντησή μου δεν κρατιέμαι να μην προσθέσω: Ο Γιώργος Μπούς γιός, απέτυχε οικτρά σε κάθε επιχείρηση που έκανε, πρίν τον πείσει ο μπαμπάς του να ασχοληθεί με την πολιτική, βασικά για να αποτελέσει πιονι του, με το αζημίωτο φυσικά....

Πάλι καλά να λέμε που απαγορεύεται οι αμερικανοί πρόεδροι να πηγαίνουν για τρίτη εκλογή σερί. υπάρχει μια μικρή ελπίδα για τον κόσμο μας όταν θα φύγει αυτός ο τρελός ηλίθιος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BNorb

Νεοφερμένος

Ο BNorb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
@ Stelioscal

Η χαρά της κουβέντας είναι αμοιβαία και για μένα πολλαπλά εποικοδομητική.
Φοβάμαι μόνο μήπως στην "άψη" του διαλόγου και των επιχειρημάτων καταλήγουμε κουραστικοί σε έναν δημόσιο –μην το ξεχνάμε αυτό - διάλογο. Τέλος πάντων.
Προσπαθώντας πάντα να είμαι όσο μπορώ πιο επιγραμματικός σας απαντώ:

Λέτε:
[FONT=&quot]"…Μπείτε σε ένα κόμμα εξουσίας και δουλέψτε σκληρά για να αναδειχτείτε και κατόπιν δουλέψτε σκληρά…"[/FONT]

- Μου προτείνετε λοιπόν να γλυτώσω από ένα σπίτι που καίγεται ανεβαίνοντας στο …πατάρι;

Με άλλα λόγια, να πολεμήσω μια κρίση μέσα από τα ίδια της τα απαξιωμένα δομικά στοιχεία; Οποίο αδιέξοδο!
Η σκέψη της αναζήτησης ενός συθέμελα διαφορετικού δρόμου –όποιος και αν είναι αυτός- δεν τίθεται καν ως "αφύσικη"; Και ό,τι μπορεί να υπάρξει πολιτικά είναι λοιπόν μόνο αυτό που υπάρχει απτό, εδώ και τώρα, τριγύρω μας;

Επιτρέψτε μου να πω ότι παρατηρώ από καιρό αυτό το εύκολο γλίστρημα της φιλελεύθερης επιχειρηματολογίας προς τον πραγματισμό. Έναν πραγματισμό ψηφοθηρικά μεν βολικό αλλά πόσο αντάξιο της;

Και παρακάτω, βρίσκω πολύ περισσότερο "ζουμί" σ' αυτό που λέτε:

"…Ας είστε εσείς αυτός, γιατί τους άλλους δεν τους βλέπω πολύ πρόθυμους να εργαστούν για το κοινό καλό"

…και ακόμα πιο καθαρά παρακάτω:

"..οφείλετε να προβληματιστείτε για το αν οι άνθρωποι νοιάζονται για το κοινό μας σπίτι ή μόνο για το δικό τους σπίτι"

…ειλικρινά σας τιμώ και δεν είναι στις προθέσεις μου –κάθε άλλο- να σας ασκήσω πολεμική λέξη προς λέξη σε ότι γράφετε. "Κολλάω" όμως σε αυτές σας τις φράσεις γιατί νομίζω ότι εδώ βρίσκεται ο οντολογικός πυρήνας της φιλελεύθερης πρότασης.

Τι μας λέει λοιπόν αυτή η προσέγγιση;

"Οι άνθρωποι είναι από την φύτρα τους κακοί, εγωπαθείς, κοιτάνε μόνο την βολή τους και στο DNA τους γράφει homo homini lupus. Αποδεχτείτε το! Αφήστε τους επιτέλους ήσυχους να βγάλουν το θηρίο που κρύβουν μέσα τους και να χτίσουν τον νέο και γενναίο θηριώδη κόσμο τους"…

Συγχωρήστε με που δεν αντιστάθηκα στην λογοτεχνίζουσα υπερβολή αλλά εδώ νομίζω είναι η φιλοσοφική μήτρα όλων των άλλων διαφορετικών μας προσεγγίσεων.

Γιατί ναι, εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι ικανοί για μια άλλη ποιότητα.
Όχι μέσω "μεσσιανικής" επιβολής (και εδώ θα με βρείτε σύμφωνο στην καταδίκη κάθε πολιτικού ή θρησκευτικού ολοκληρωτισμού) ούτε εκ φύσεως (το πλατωνικό "ουδείς εκών κακός" δεν με εκφράζει).
Αλλά ως πιθανότητα των ελεύθερων επιλογών τους. Μια πιθανότητα την οποία ίσως μόνο ο πολιτισμός (στην πιο πλατιά του έννοια) μπορεί να την κάνει μια στάλα …πιθανότερη.

Προσπερνώ με μια λέξη το:

"…Εδώ υπάρχει καταφανής αντίφαση: Κοινό ή ιδιόκτητο?"

(…"Κοινόχτητο" αν προτιμάτε. Και μιλώντας πάντα για την κοινή δημόσια περιουσία, όχι την προσωπική.)

Για να φθάσω και να σας αποδώσω εύσημα για την φράση σας:

"..Εκεί που αναγκαστικά είναι κοινό και αναγκαστικά πρέπει να δουλέψει"

…Θεωρώ ότι μέσα σε μια φράση σας διατυπώσατε με πραγματική οξυδέρκεια και καταλυτικό τρόπο την ουσία και την αιτία της πτώσης του "υπαρκτού σοσιαλισμού".

Και παραπέρα, αυτό το "αναγκαστικά πρέπει να δουλέψει" κατά το "make things work" είναι νομίζω όντως σήμερα το ακατανίκητο υπερόπλο του σύγχρονου καπιταλισμού χάρη στο οποίο η ιστορία "συνωμοτεί" ακόμη υπέρ του.
Σε έναν κόσμο που τα πράγματα πρέπει να δουλεύουν όχι επειδή έτσι μας ευχαριστεί αλλά αναγκαστικά, ο καπιταλισμός έχει την μόνη λειτουργική λύση. Αλλά για πόσο ακόμα; J


@
Ενδιαφέρουσα η ολιστική σας προσέγγιση για την έννοια του πειράματος και σας ευχαριστώ που την μοιραστήκατε.
Νομίζω ωστόσο ότι συγχέει το γενικό με το ειδικό.
Το παραπάνω ανεξάρτητα από τον προσήκοντα σεβασμό για την Ζεν φιλοσοφία και τον πλούτο της. Από το οποίο εγώ δυστυχώς δεν θυμάμαι παρά μόνο το κλασικό κοάν για τον ήχο του ενός χεριού που χτυπάει παλαμάκια. Απελπιστικά λίγη γνώση για να ελπίζω κάποτε στο προσωπικό μου …Σατόρι :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
O George Bush έχει IQ 85. O dad του εχει 95. Με το απλοικότατο, όσο και ανηθικότατο, κόλπο με τους αραβες και τα πετρέλαια (και την τρομοκρατία) έχουν γίνει δισσεκατομυριούχοι οι Μπούς...
Μήπως μιλάμε διαφορετική γλώσσα;
Το ότι ένας ηλίθιος (αν δεχτούμε τα νούμερα IQ που αναφέρεις) έγινε πλούσιος λόγω ανηθικότητας και απληστίας, σημαίνει ότι όλοι οι φτωχοί που δεν έχουν ηθικούς φραγμούς και είναι άπληστοι γίνονται πλούσιοι;
Δηλαδή όσοι μένουν φτωχοί είναι τα καλά και τίμια παιδιά που έμειναν φτωχά για να μην καταπατήσουν τις ηθικές τους αρχές;
Γιατί εγώ άλλα βλέπω γύρω μου...

Βλέποντας το -1 στην παραπάνω απάντησή μου δεν κρατιέμαι να μην προσθέσω: Ο Γιώργος Μπούς γιός, απέτυχε οικτρά σε κάθε επιχείρηση που έκανε, πρίν τον πείσει ο μπαμπάς του να ασχοληθεί με την πολιτική, βασικά για να αποτελέσει πιονι του, με το αζημίωτο φυσικά....

Πάλι καλά να λέμε που απαγορεύεται οι αμερικανοί πρόεδροι να πηγαίνουν για τρίτη εκλογή σερί. υπάρχει μια μικρή ελπίδα για τον κόσμο μας όταν θα φύγει αυτός ο τρελός ηλίθιος ...
Το ότι απέτυχε σε κάθε επιχείρηση που έκανε αποδεικνύει αυτό που λέω.
Όσο για το -1, όσον αφορά το δικό μου (διότι υπάρχει κι άλλο ένα), το έβαλα για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Όχι επειδή υποστηρίζω και καλά τον Μπους (που δεν τον υποστηρίζω) αλλά επειδή είναι άκυρο ως επιχείρημα αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.....όλοι οι φτωχοί που δεν έχουν ηθικούς φραγμούς και είναι άπληστοι γίνονται πλούσιοι; Δηλαδή όσοι μένουν φτωχοί είναι τα καλά και τίμια παιδιά που έμειναν φτωχά για να μην καταπατήσουν τις ηθικές τους αρχές;

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα :D


Το ότι απέτυχε σε κάθε επιχείρηση που έκανε αποδεικνύει αυτό που λέω

Αποδεικνύει την ηλιθιότητα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bugs:
Αποδεικνύει την ηλιθιότητα του
Άρα δέχεσαι ότι ένας ηλίθιος δεν μπορεί να πετύχει ως επιχειρηματίας.
Αρχική Δημοσίευση από Bugs:
Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα :D
Τότε αγαπητέ μου είτε απλά αυταπατάσαι για να μην χαλάσεις το αυτοσυνεπές σου σύστημα, είτε δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς φτωχούς...
Εγώ απαξιώ να συνεχίσω μια συζήτηση με τέτοια "επιχειρήματα", λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Άρα δέχεσαι ότι ένας ηλίθιος δεν μπορεί να πετύχει ως επιχειρηματίας
Σαν τίμιος επιχειρηματίας δεν μπορεί. Είπα πουθενά ότι μπορεί;

Τότε αγαπητέ μου είτε απλά αυταπατάσαι για να μην χαλάσεις το αυτοσυνεπές σου σύστημα, είτε δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς φτωχούς...
Εχω γνωρίσει πάρα πολλούς φτωχούς. Δεν σε ξέρω όμως θα πήγαινα στοίχημα ότι έχω γνωρίσει πολύ πιο πολλούς και πολύ πιο φτωχούς απο όσους έχεις γνωρίσει εσύ

Εγώ απαξιώ να συνεχίσω μια συζήτηση με τέτοια "επιχειρήματα", λυπάμαι.
Οργιστηκε πάλι... Υστερα αναρωτιέται γιατί την έβαζαν ζευγάρι με το ρεμπεσκέ. Μα γιατί είσαι τόσο απόλυτη πάντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οργιστηκε πάλι... Υστερα αναρωτιέται γιατί την έβαζαν ζευγάρι με το ρεμπεσκέ. Μα γιατί είσαι τόσο απόλυτη πάντα;

Απόλυτη; Που εξέφρασα κάποια απόλυτη άποψη στον σύντομο διάλογο που κάναμε;
Απολυτότητα είναι να λες ότι ΟΛΟΙ οι επιχειρηματίες είναι ανήθικοι και άπληστοι και ΟΛΟΙ οι φτωχοί καλά και τίμια παιδιά που διάλεξαν το δρόμο αυτό για να μην καταπατήσουν τις ηθικές αρχές τους.
Αυτό είναι απολυτότητα και τσουβάλιασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.....Απολυτότητα είναι να λες ότι ΟΛΟΙ οι επιχειρηματίες είναι ανήθικοι και άπληστοι ....

Είπα οτι οι τρελοι, οι ηλίθιοι και οι φτωχοί ρέπουν περισσότερο απο κάθε άλλον στο να κάνουν τα πάντα για να γίνουν πλούσιοι... Και η ελεύθερη αγορά ευνοεί το "τα πάντα".

Συγχέεις συνεχώς δύο έννοιες. Επιχειρηματίας δεν σημαίνει αυτόματα και πλούσιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον άρθρο. Έτσι να σπάσει ο "μονόλογος" :)

Αρχική Δημοσίευση από Capital.gr:
Σιγά μη κλάψω, σιγά μη λυπηθώ...

Ο ΟΤΕ στα χέρια της Deutsche Telekom; Ειλικρινά, δεν θα κλάψουμε, δεν θα λυπηθούμε! Μπορούμε, όμως, να φανταστούμε ποιοι θα βγάλουν μαύρη σημαία έξω από τα σπίτια τους! Οι συνδικαλιστές και οι πολιτικοί έχουν κάθε λόγο να θέλουν να ναρκοθετήσουν μία τέτοια συμφωνία. Κι αυτό διότι πέφτει ένα από τα μεγαλύτερα οχυρά του κρατισμού. Μία προσεκτική ματιά στην υπόθεση της Siemens θα πείσει και τους πλέον δύσπιστους.

Το πιο αστείο απʼ όλα είναι ότι εμφανίζονται στελέχη του ΠΑΣΟΚ που μιλάνε για... ξεπούλημα! Εκείνοι που πούλησαν την πλειοψηφία των μετοχών στο Χρηματιστήριο (και καλά έκαναν), έρχονται τώρα να ζητήσουν τα «ρέστα» για την είσοδο των Γερμανών στην εταιρεία. Αλλά δεν μας εκπλήσσουν για τη στενόμυαλη πολιτική που ακολουθούν. Εδώ, έφτασαν στο σημείο να κατηγορήσουν για την υπόθεση της Εμπορικής τον κ. Αλογοσκούφη για... εθνική μειοδοσία, όταν μερικά χρόνια νωρίτερα οι πανηγύριζαν για την είσοδο της Credit Agricole στην τράπεζα και μάλιστα χωρίς διαγωνισμό!

Αν σε κάτι πραγματικά προσδοκούμε είναι να ανοίξει διάπλατα ο φάκελος της Siemens για να πέσουν, επιτέλους, οι μάσκες. Να μάθουμε ποιοι ταξίδευαν στην Ελβετία για να πάρουν ιδιοχείρως τη μίζα τους. Ήταν μόνο στελέχη του Οργανισμού; Ήταν και πολιτικοί; Ήταν κι άλλοι; Όταν τα μάθουμε όλα αυτά –αν τα μάθουμε– θα καταλάβουμε πολλά περισσότερα. Κι ίσως τότε κρυφτούν όλοι εκείνοι που με περίσσια θρασύτητα βγαίνουν και λένε αρλούμπες στο όνομα της Δημοκρατίας για να προασπίσουν αποκλειστικά και μόνο τα δικά τους συμφέροντα.

Δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ. Τα λιμάνια είναι ένα ακόμη κεφάλαιο, πολύ πιο σύνθετο και… «ύποπτο» σε σχέση με τον ΟΤΕ! Η ιδιωτικοποίησή τους θα βάλει τέλος σε ένα καθεστώς που οι συναλλασσόμενοι το γνωρίζουν αρκετά καλά. Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σε αυτή τη χώρα θα βρεις από κάτω ένα πλέγμα συμφερόντων που είναι αγκιστρωμένο πάνω στο άρμα του κρατισμού. Φαινομενικά ετερόκλητες δυνάμεις συνασπίζονται για να υπερασπίσουν το συμφέρον τους: Να κρατήσουν για λογαριασμό τους μερικά χρόνια ακόμη την κότα που τους κάνει τα χρυσά αυγά.

Οι εργαζόμενοι; Το παράδειγμα της Ολυμπιακής αποδεικνύει ότι το δημόσιο δεν είναι πάντοτε ο ασφαλέστερος εργοδότης. Μόνο μία ισχυρή και κερδοφόρος επιχείρηση μπορεί να εγγυηθεί το εργασιακό τους μέλλον. Κι είναι κρίμα να τους βάζουν μπροστά οι διάφοροι «προστάτες» και να τους χρησιμοποιούν, υποσχόμενοι ένα δήθεν βέβαιο μέλλον. Το μόνο που μπορούν να εγγυηθούν τα τρωκτικά του δημοσίου είναι ότι δεν θα αφήσουν εύκολα από το χέρι τους τα χρυσά κουτάλια. Για τους άλλους, δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή...

Θανάσης Μαυρίδης

Μπορείτε να βρείτε το κείμενο και στο blog του, στην εξής διεύθυνση: https://mavridis.capitalblogs.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για να γίνει σύνδεση του παραπάνω με το topic... Πολύ σωστά τα περισσότερα! Προσωπικά εδώ και ένα χρόνο τον ΟΤΕ τον έχω ξαποστείλει για τα μάτια της Forthnet.
Όμως

Όταν μιλώ για ελεύθερη αγορά μιλώ για μια προσπάθεια απορρύθμισης του δημοσίου στην ολότητα του. Το ζήτημα δεν είναι μόνο εθνικό αλλά αφορά τη διαδικασία μείωσης του δημοσίου σε παγκόσμιο επίπεδο... Ο ΟΤΕ ίσως και να χρειαζόταν μια ιδιωτικοποίηση μιας και οι τηλεπικοινωνίες είναι αέρας και προσφέρεται για υγιές ανταγωνισμό προς το παρόν... Ο νεοφιλελευθερισμός όμως δεν είναι μόνο επιλεκτική ιδιωτικοποίηση. Αύριο ο κ. Μαυρίδης θα πει ότι πρέπει να ιδιωτικοποιήσουμε και τη ΔΕΗ, τις κρατικές τράπεζες (δε ξέρω μήπως οι τελευταίες έχουν ήδη ιδιωτικοποιηθεί απέχω από το ζήτημα) τις συντάξεις μέχρι και την ΕΘΕΛ. Αυτό είναι νεοφιλευθερισμός και όπου οι υποστηρικτές του κέρδισαν την εξουσία το εφάρμοσαν. Και για αυτό το λόγο βλέπω κάπως καχύποπτα τα λόγια του κ. Μαυρίδη. Όχι ότι είναι λάθος η επιχειρηματολογία του αλλά ο μακροπρόθεσμος σκόπος του δεν μου φαίνεται σωστός...

Και μη ξεχνάς, ότι το laissez faire προτάσσει την αύξηση της παραγωγικότητας και των κερδών. Η τεχνοκρατική αντίληψη να μειώσουμε τον πληθωρισμό με τον ψ τρόπο χωρίς να μας νοιάζει τα προβλήματα τα οποία θα δημιουργηθούν στο κοινωνικό ιστό μακροπρόθεσμα βλάπτει την κοινωνία. Η οικονομία δεν μπορεί να μην είναι και στη διάθεση του απλού πολίτη και της προστασίας του απέναντι στην αβεβαιότητα της ελεύθερης αγοράς αφού έτσι διασφαλίζονται τα μέλη τα οποία θα εργαστούν για τον κ. Μαυρίδη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το πράγμα έχει προχωρήσει πολύ περισσότερο από όσο πιστεύεις φίλε Φαντασμένε.
Ηδη η προσπάθεια απορρύθμισης, έχει αγγίξει την παιδεία, εδώ και πολλά χρόνια, ενώ στο χώρο της υγείας, πολλά κρατικά κάστρα ως τώρα περνούν στα χέρια των ιδιωτών. Τμήματα κρατικών νοσοκομείων, όπως είναι η εστίαση, η καθαριότητα, τα πλυντήρια, και σιγά σιγά κάποια εργαστήρια, φεύγουν από τον έλεγχο και την ευθύνη του δημοσίου.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν αυτή η διαδικασία θα μας οδηγήσει σε θετικές εξελίξεις και αποτελέσματα, όμως αν τώρα διανύουμε ένα μεταβατικό στάδιο, έχω την εντύπωση οτι χειρότερα δεν θα μπορούσε να είναι.

Η μήπως θα μπορούσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι ιδιωτικοποιήσεις μακροχρόνια μόνο θετικά αποτελέσματα θα δώσουν. Τρανταχτό παράδειγμα οι τηλεπικοινωνίες, ποίος π.χ. θα φαντάζονταν ότι θα μπορούσε να καλεί Αμερική δωρεάν;

Ο Ανταγωνισμός, ενώ είναι σκληρός, δημιουργεί πανέμορφα αποτελέσματα.

Όσο αφορά την ελεύθερη αγορά πάλι μόνο οφέλη έχουμε. Ακόμη για τους υπαλλήλους. Περισσότερες εταιρίες που παρέχουν ένα προϊόν, περισσότερες θέσεις εργασίας. Και αλλά πολλά οφέλη.

Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω πως η ελεύθερη αγορά θα ευνοήσει περισσότερο μόνο μια συγκεκριμένη μερίδα, αφού σε αντίθετη περίπτωση η μερίδα που θα μπορούσε να συμβάλει θα ήταν ακόμη μικρότερη
Μας διαφεύγουν κάποια στοιχεία βασικά, προκειμένου να εξετάσουμε συνολικά το θέμα.

1. Για να γίνουν οι υποψήφιες προς ιδιωτικοποίηση επιχειρήσεις, κάποιοι πλήρωσαν το στήσιμο και στην συνέχεια την λειτουργία τους.
2. Κάποιοι άλλοι (πολιτικοί), έπαιξαν σε βάρος μας καταχρεώνοντας το κράτος, (βλέπε εξαγορά της Πειραϊκής Πατραϊκής απο το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα, αγορά της Ολυμπιακής και άλλα παραδείγματα που δεν είναι του παρόντος η εξέτασή τους).
3. Φρόντισαν την απαξίωση αυτών των επιχειρήσεων και τώρα προβάλλουν την ανάγκη για εξυγίανση του κράτους προκειμένου να προβούν στο ξεπούλημα αυτών.
4. Η διαφορά σε εμάς με αυτούς είναι οτι εμείς βλέπουμε και εξετάζουμε τα πράγματα όπως μας τα σερβίρουν, ενώ αυτοί βλέπουν πάντα ποιό μακρυά απο εμάς.

Εμείς διαφωνούμε ή καλύτερα διαφωνούσαμε με άξονα την πολιτική τοποθέτηση του καθενός, ενώ αυτοί αφού είχαν και έχουν σε όλα τα κόμματα ανθρώπους διαμορφώνουν τις εξελίξεις κατα πώς θέλουν.
Λέτε να θέλουν οι εξελίξεις να είναι προς το κοινό συμφέρον ;

Όσον αφορά την ελεύθερη αγορά που μόνο οφέλη μας δίνει, δείτε τα πετρέλαια που έχουμε πόσα κερδίζουμε.
Ούτε να τα βγάλουμε μας αφήνουν. Άσε απο αυτά της Θάσου, Σεϊχηδες θα γίνουμε σε λίγο .
Τώρα δε που μας έβαλαν κάτω απο άμεσο έλεγχο, τώρα είναι που οι νόμοι της ελεύθερης αγοράς θα κάνουν θαύματα.
Απαίδευτες και αμόρφωτες θα καταντήσουμε τις επόμενες γενιές των Ελλήνων.

Ιδιωτικοποιήσεις λοιπόν τώρα.

Απαξιώνοντας τα δρομολόγια του ΟΣΕ καθιστώντας τον προβληματικό και αναγκάζοντάς μας να πληρώνουμε τα σπασμένα που αυτοί έχουν σπάσει, θα ξεπουλήσουν στον βωμό της ιδιωτικοποίησης αυτό που κάποι πλήρωσαν για να στηθεί.
Ποιό κόμμα έχει την εξουσιοδότηση να κάνει αυτά τα πράγματα ;

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.

Αριστοτέχνες της κλεψιάς μπράβο σας.

Εμείς θα συνεχίσουμε παρ'όλα αυτά να διαφωνούμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
....................................
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν αυτή η διαδικασία θα μας οδηγήσει σε θετικές εξελίξεις και αποτελέσματα, όμως αν τώρα διανύουμε ένα μεταβατικό στάδιο, έχω την εντύπωση οτι χειρότερα δεν θα μπορούσε να είναι.

Η μήπως θα μπορούσε;

Νά που τα χειρότερα τα βλέπουμε τώρα αλλά και ακόμα χειρότερα μας ετοιμάζουν !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα την χαλάσω σε κάποιους γκρεμίζοντας τον φανταστικό κόσμο που έχουν πλάσει στηριζόμενοι σε θεωρίες που διαφέρουν παρασάγκας από την πραγματικότητα (που είναι και το πλέον αξιόπιστο κριτήριο αξιολόγησης).Το πρώτο που θα πω είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα ο πρωταρχικός θεωρητικός της ελεύθερης αγοράς (Άνταμ Σμιθ) κατά πάσα πιθανότητα είχε αγνές προθέσεις όταν στοιχειοθέτησε την θεωρία του, ακριβώς όπως και ο Μαρξ. Δεν νομίζω να έχουν υπάρξει πολλοί στοχαστές οι οποίοι να δημιούργησαν θεωρίες που να ευαγγελίζονται την καταστροφή του κόσμου, εκτός ίσως από κάποιους περιθωριακούς και γραφικούς (αιρέσεις, κλπ). Το πρόβλημα όμως, αυτό που πραγματικά έχει σημασία, δεν είναι κατά πόσο φαίνεται καλή μια θεωρία στα χαρτιά αλλά το πόσο αποτελεσματική αποδυκνείεται στην πράξη και εκεί ακριβώς θα εστιάσω.Επειδή ο όγκος των στοιχείων είναι τεράστιος, θα αναφερθώ μόνο περιληπτικά δίνοντας παράλληλα και τις κατευθύνσεις σχετικά με το τι θα πρέπει να αναζητήσει κανείς στο διαδίκτυο (και αλλού) για λεπτομερέστερη ενημέρωση.

Οι λεγόμενες νεοφιλελεύθερες πολιτικές άρχισαν να εφαρμόζονται στην Αγγλία (Θάτσερ) το 1977 και στην Αμερική (Ρήγκαν) την δεκαετία του 1980. Μέσα στην επόμενη δεκαετία τα think tanks των εν λόγω χωρών προώθησαν τις νεοφιλελεύθερες ιδέες στην συντριπτική πλειοψηφία των κρατών, ενσωματώνοντάς τες στα προγράμματα των κομμάτων εξουσίας, άλλες φορές φανερά (φιλελεύθερα κόμματα) και άλλες συγκεκαλυμμένα (νεοσοσιαλιστικά κόμματα). Το πρώτο πεδίο εφαρμογής των προγραμμάτων αυτών και μάλιστα με ιδιαίτερη ορμή, αποτέλεσε η Λατινική Αμερική. Τα αποτελέσματα γνωστά: Αθρόες ιδιωτικοποιήσεις οδήγησαν στην δημιουργία καρτέλ που σε πολλές περιπτώσεις κατασπάραξαν ακόμα και τις μεγάλες εγχώριες ιδιωτικές επιχειρήσεις αφού ακόμα κι αυτές ήταν αδύνατον να τα βάλουν με τους πολυεθνικούς κολοσσούς. Η ιδιωτικοποίηση των δημοσίων επιχειρήσεων ηλεκτρισμού και νερού οδήγησε σε συνεχείς ανατιμήσεις που έφθασαν μέχρι και σε τριπλασιασμό των τιμών (Χιλή) με αποτέλεσμα ένα σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού να μήν μπορεί να καλύψει τις βασικές του ανάγκες (διακοπές νερού, ρεύματος, κλπ) με συνέπεια να σημειωθούν βίαια μεν, απόλυτα δικαιολογημένα δε, επεισόδια κατάληψης τους από τους πολίτες.

Τα τραπεζικά συστήματα στις περισσότερες χώρες πέρασαν σε ξένα χέρια με ότι αυτό συνεπάγεται δεδομένης της ισχύος του τραπεζικού συτήματος ενός κράτους ως βάσης της οικονομίας. Από την στιγμή που απορρυθμίστηκε η αγορά εργασίας, ουσιαστικά σταμάτησαν να δίνονται αυξήσεις στους εργαζομένους με συνέπεια σταδιακή αύξηση του ποσοστού των φτωχών και ένταση των ανισοτήτων. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν η ελάττωση της κυκλοφορίας του χρήματος και ο στραγγαλισμός της οικονομίας που ακολούθησε.Αντίστοιχες πολιτικές άρχισαν να εφαρμόζονται και στην Ευρώπη από τα τέλη της δεκαετίας του '80 - αρχές της δεκαετίας του '90, αν και με πιο αργό ρυθμό. Φυσικά οι συνέπειες, βάση του αξιώματος 'If you keep doing what you are doing you will keep getting what you are getting', ήταν αντίστοιχες και σήμερα αρχίζουμε και βιώνουμε το πραγματικό τους μέγεθος (και τονίζω την λέξη 'αρχίζουμε').

Ας περάσουμε τώρα στην ανάλυση των όσων περιέγραψα για να ανακαλύψουμε τις αιτίες της αποτυχίας του νεοφιλελεύθερου οικονομικού μοντέλου.Όπως και σε όλα τα συστήματα που σχετίζονται με τον άνθρωπο (πολιτικά, οικονομικά, κοινωνικά) η διερεύνηση πρέπει πάντα να ξεκινάει από τον παράγοντα 'άνθρωπος', δηλαδή την ανθρώπινη ψυχολογία και τους κανόνες που την διέπουν (κατά την γνώμη μου το ίδιο ακριβώς πρέπει να γίνεται και κατά την κατάρτιση των θεωριών πράγμα που δυστυχώς δεν συμβαίνει με όλες τις δυσάρεστες για μας συνέπειες). Θα επικεντρωθώ σε δύο σημεία που κατά την γνώμη μου είναι και τα πιο σημαντικά:

1) Η απορρύθμιση και οι συνέπειές της. Σύμφωνα με την νεοφιλελεύθερη οικονομική θεωρία, αν αφαιρέσεις τους κανόνες και τις ρυθμίσεις από την αγορά, ουσιαστικά την κρατική παρέμβαση, εκείνη θα βρει από μόνη της την καλύτερη δυνατή ισορροπία. Επομένως, κανόνες και ρυθμίσεις οποιουδήποτε είδους είναι άχρηστα, αν όχι και επιζήμια, αφού δημιουργούν ανεπιθύμητες στρεβλώσεις και δυσλειτουργίες. Σε συνέχεια των προηγουμένων, θέλω να θέσω το ερώτημα, τι πιστεύετε, τι φαντάζεστε ότι θα συμβεί αν πάρεις ένα σύνολο ανθρώπων και αφαιρέσεις όλους τους κανόνες, τους νόμους και τους περιορισμούς. Δεν είναι προφανές ότι οι πιο ισχυροί (δυνατοί, έξυπνοι, ευνοημένοι λόγω θέσης, κλπ) θα αρχίσουν να καταδυναστεύουν τους υπόλοιπους όλο και περισσότερο αφού δεν θα υπάρχει πλέον κανείς για να τους προστατέψει και να τηρήσει τις ισορροπίες;

Αν η παραπάνω εικόνα δεν είναι αρκετά ξεκάθαρη, φανταστείτε απλώς μια κοινωνία χωρίς νόμους και κανόνες, μια κοινωνία όπου μοναδική αξία είναι οι επιθυμίες του καθενός. Δεν αντιλέγω ότι η κοινωνία (και η αγορά) θα βρει κάποιου είδους ισορροπία αφού αυτό είναι πάντα η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, το ερώτημα όμως που τίθεται είναι ποια θα είναι αυτή και τι ακριβώς χαρακτηριστικά θα έχει. Αν η ισορροπία που θα δημιουργηθεί με αυτόν τον τρόπο θα συνίσταται στην καταπίεση των λιγότερο προικισμένων από τους λίγους ισχυρούς ή στην εξέγερση των καταπιεσμένων με συνέπεια θύματα και από τις δύο πλευρές, θα πρέπει να κάτσει κανείς και να σκεφτεί πάρα πολύ καλά κατά πόσο θα πρέπει να έχουμε τέτοιου είδους επιδιώξεις ως κοινωνία και ως είδος. Χάρη σ' αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά ο νεοφιλελευθερισμός έχει αποκτήσει το παρατσούκλι 'κοινωνικός δαρβινισμός' και όχι άδικα.

2) Ο Άνταμ Σμιθ είχε υποστηρίξει ότι μέσω του οικονομικού συστήματος που περιέγραψε η ευημερία της κοινωνίας εξασφαλίζεται χάρη στο φαινόμενο του κορεσμού, δηλαδή στην αδιαφορία των πλουσίων να συνεχίσουν να συσσωρεύουν πλούτο μόλις η περιουσία τους φτάσει σε κάποιο κρίσιμο σημείο (πιθανώς διαφορετικό για τον καθένα) με αποτέλεσμα την διάχυσή του και στους υπόλοιπους. Δεν χρειάζεται να αναλωθώ σε ατέρμονες αναλύσεις της ανθρώπινης απληστίας και πολύπλοκες ψυχολογικές θεωρίες για να καταρρίψω τον παραπάνω ισχυρισμό. Αρκεί να παρατηρήσει κανείς ελάχιστα την πραγματικότητα για να διαπιστώσει την ανεδαφικότητα του παραπάνω αξιώματος.Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι το νεοφιλελεύθερο οικονομικό μοντέλο, με τις ποικίλες παραμέτρους που το χαρακτηρίζουν, οδηγεί αναπόφευκτα στην συγκέντρωση υπερβολικού πλούτου και δύναμης σε λίγα χέρια, δηλαδή σε δυσλειτουργία.

Τηλεπικοινωνίες: Δεν θα αγνοήσω την επισήμανση του παραπάνω φίλου που μιλάει για τον ανταγωνισμό μεταξύ των εταιρειών σ' αυτόν τον τομέα. Είναι γεγονός ότι στον συγκεκριμένο κλάδο ο ανταγωνισμός λειτουργεί και μάλιστα καλά. Δυστυχώς όμως πρόκειται για την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα αφού εγώ (και εσείς) μπορώ πολύ εύκολα να του υποδείξω 10 άλλους κλάδους που αυτό δεν συμβαίνει. Ας μην ξεχνάμε ακόμη ότι η κρατική παρέμβαση συνεχίζει να υπάρχει στην συγκεκριμένη αγορά (λόγω του ΟΤΕ) και δυσκολεύει την δημιουργία καρτέλ.

Ολυμπιακή, ΟΣΕ: Καλό θα ήταν να παρέμεναν στο κράτος, δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ήταν δυνατόν με τα τεράστια ελλείμματά τους. Φαίνεται πως η ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής ήταν η καλύτερη δυνατή λύση και μάλλον το ίδιο ισχύει και για τον ΟΣΕ.Κλείνοντας να διευκρινίσω ότι δεν απορρίπτω συλλήβδην τις πολιτικές των (νεο-)φιλελεύθερων. Όπως και όλες οι θεωρίες έχει και αυτή κάτι να δώσει, αρκεί να μπορεί να την αξιολογήσει κανείς προσεκτικά και ρεαλιστικά, κρατώντας τα θετικά και απορρίπτοντας τα (ομολογουμένως περισσότερα) αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένας σοβαρός κι εμπεριστατωμένος αντίλογος στα κλασικά επιχειρήματα του φιλελευθερισμού. Συγχαρητήρια αγαπητέ μου και να με συμπαθάς για την αυθαίρετη παρέμβασή μου στη μορφοποίηση του κειμένου σου, πιστεύω όμως ότι το συγκεκριμένο κείμενο αξίζει να διαβαστεί από πολλούς και ελπίζω ότι συνέβαλα προς αυτήν την κατεύθυνση.

Περιμένω ν' ακούσω τα αντεπιχειρήματα των φιλελεύθερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω με Last Stand. Η λυση ειναι ν αβρεθει μια ισορροπια κοινωνικο-οικονομικη, που θα εχει περιορισμους και παραμετρους, σχετικους με την πλειοψηφια (αρα οχι υπερβολικα λεφτα σε χερια λιγων), και με τις ανγκες σε υπηρεσιες και αγαθα. Και δεν προκειται να δουλεψει, αν συνεχισει να ισχυει μια κατασταση που βασιζεται σε ενα νομισματικο συστημα που εχει σχεδιαστει ακριβως με απωτερο σκοπο τη συσωρευση πλουτου σε ελαχιστα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα ....................................
2) Ο Άνταμ Σμιθ είχε υποστηρίξει ότι μέσω του οικονομικού συστήματος που περιέγραψε η ευημερία της κοινωνίας εξασφαλίζεται χάρη στο φαινόμενο του κορεσμού, δηλαδή στην αδιαφορία των πλουσίων να συνεχίσουν να συσσωρεύουν πλούτο μόλις η περιουσία τους φτάσει σε κάποιο κρίσιμο σημείο (πιθανώς διαφορετικό για τον καθένα) με αποτέλεσμα την διάχυσή του και στους υπόλοιπους. Δεν χρειάζεται να αναλωθώ σε ατέρμονες αναλύσεις της ανθρώπινης απληστίας και πολύπλοκες ψυχολογικές θεωρίες για να καταρρίψω τον παραπάνω ισχυρισμό. Αρκεί να παρατηρήσει κανείς ελάχιστα την πραγματικότητα για να διαπιστώσει την ανεδαφικότητα του παραπάνω αξιώματος.Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι το νεοφιλελεύθερο οικονομικό μοντέλο, με τις ποικίλες παραμέτρους που το χαρακτηρίζουν, οδηγεί αναπόφευκτα στην συγκέντρωση υπερβολικού πλούτου και δύναμης σε λίγα χέρια, δηλαδή σε δυσλειτουργία.

Ολυμπιακή, ΟΣΕ: Καλό θα ήταν να παρέμεναν στο κράτος, δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ήταν δυνατόν με τα τεράστια ελλείμματά τους. Φαίνεται πως η ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής ήταν η καλύτερη δυνατή λύση και μάλλον το ίδιο ισχύει και για τον ΟΣΕ.Κλείνοντας να διευκρινίσω ότι δεν απορρίπτω συλλήβδην τις πολιτικές των (νεο-)φιλελεύθερων. Όπως και όλες οι θεωρίες έχει και αυτή κάτι να δώσει, αρκεί να μπορεί να την αξιολογήσει κανείς προσεκτικά και ρεαλιστικά, κρατώντας τα θετικά και απορρίπτοντας τα (ομολογουμένως περισσότερα) αρνητικά.
Πολύ καλές οι θεωρίες, όμως η πράξη διαφέρει και η πρακτική εφαρμογής της πράξης είναι απαίσια πολλές φορές.

Τι θέλω να πώ εγώ τώρα;

Απλές πανάρχαιες πρακτικές. Το ποιο κάτω παράδειγμα θεωρώ οτι είναι ενδεικτικό της μεθοδολογίας που ακολουθείται.

Απο την μια μεριά ξόδεψαν τεράστια ποσά χρησιμοποιώντας δημόσιο χρήμα προκειμένου να φτιάξουν αξιόπιστους οδικούς άξονες και απο την άλλη έδωσαν τον έλεγχο των διοδίων σε ιδιωτική εταιρία.
Ποιο επικερδή επιχείρηση δεν γίνεται. Αλλοι χρεώνονται, άλλοι καρπώνονται τα τεράστια κέρδη. Κορεσμό δυστυχώς δεν βλέπω παρά μονάχα απληστία και για πολλά χρόνια ακόμα.
Δηλαδή ανάμεσα στον φιλελευθερισμό και την πράξη, εγώ βλέπω κάποιους άλλους που ως διαχειριστές αποτελούν μια παράμετρο ουσιαστική και η οποία κάνει και την διαφορά.
Οι διαχειριστές είναι αυτοί που καθορίζουν την αξία και την απαξία μιας Κρατικής εταιρίας.
Οταν έχεις μια εταιρία, πρωτίστως φροντίζεις να είναι στεγανό το σύστημα των εισπράξεων. Να μην έχεις διαφυγόντα κέρδη.
Οταν όμως οι διαχειριστές φροντίζουν να παραγγέλνουν άχρηστα πράματα και με πολλαπλάσια τιμή αγοράς απο την πραγματική, τότε τα έξοδα διογκώνονται και η εταιρία κλονίζεται. Δυστυχώς η κατάσταση που έχουμε, δηλώνει οτι οι διαχειριστές του δημόσιου χρήματος είναι μια σημαντική παράμετρος που επηρεάζει τους νόμους και τα οικονομικά αξιώματα και στην σημερινή περίοδο τους έχουν καταργήσει.

Προκύπτει δε και η εξής ερώτηση :
πιστεύετε οτι οι Σοσια - ληστές σήμερα ενεργούν με διαφορετικούς νόμους απο αυτούς της φιλελεύθερης οικονομίας ;

Εμένα μου μοιάζουν περισσότερο με έναν υπεύθυνο αγορών μιας εταιρίας, που προβαίνει σε άσκοπες αγορές αυξάνοντας τις υποχρεώσεις της εταιρίας και κάποια στιγμή βλέπεις την εταιρία να αλλάζει χέρια <<έναντι πινακίου φακής>> και τον εν λόγω κύριο να έχει μια κατασκευαστική εταιρία ή μια εταιρία διεθνών μεταφορών και μια έπαυλη σε κάποιο νησί των κυκλάδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν θα μας σώσουν; Ρωτήστε τους Γιαπωνέζους της Φουκουσίμα:redface:...Είναι οι πιο αρμόδιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εκπλήσσομαι που βλέπω τόσο κόσμο να πετάει έτσι στα σκουπίδια τις δημόσιες υπηρεσίες,που με κόπο έχει κατακτήσει.Φαίνεται οι κύριοι Pretend-έρηδες,έχουν κάνει καλή δουλειά στο να παρουσιάσουν το δημόσιο σαν βούρκο,γεμάτο με ανίκανους (αλλά ποτέ στην υπηρεσία που δουλεύουμε εμείς,ε?πάντα στις άλλες υπηρεσίες φυσικά).Κανείς πλέον δεν αναφέρει τα πλεονεκτήματα που έχουν οι δημόσιες υπηρεσίες:
-Μπορούν να διατηρήσουν χαμηλές τιμές,ακόμα και αν αυτό δεν είναι επικερδές,αφού δρουν με γνώμονα το κοινωνικό συμφέρον και όχι το κέρδος.
-Δρουν ως αντίβαρο στην ανεργία,καθώς οι εργαζόμενοι σε αυτές είναι πολύ πιο ασφαλείς απ'τον κίνδυνο της απόλυσης.

Πραγματικά,είναι πολύ ωραίο,θεωρητικά πάντα,το σημείο που ο σκληρός ανταγωνισμός μεταξύ των επιχειρήσεων ρίχνει τις τιμές και ευνοεί την κοινωνία.Κρίμα που ξεχνάει το γεγονός ότι αυτές οι επιχειρήσεις δε θα κάτσουν να ανταγωνίζονται και να ζημιωθούν,αλλά θα μαζευτούν σ'ένα τραπέζι,θα τα βρουν,θα φτιάξουν ένα ωραίο καρτέλ διατηρώντας υψηλές τις τιμές και δε θ'αφήνουν κανέναν άλλο να μπει στον κλάδο.Και αυτό,συμβαίνει επανειλλημένα.Sorry guys,but I'm talking facts,you are talking theory.

Αλήθεια,τι συμβαίνει όταν μια ιδιωτική επιχείρηση δεν είναι όσο κερδοφόρα θα ήθελε?Κόβει μισθούς.Τι συμβαίνει αν η ανικανότητα και ο τυχοδιωκτισμός των μετόχων της και των συμβούλων τους οδηγήσουν σε λανθασμένες επενδύσεις και σε χρεωκοπία?Μαζικές απολύσεις,destabilization of the economy,εκτίναξη της ανεργίας.

Σε μια ιδιωτική επιχείρηση ο εργοδότης σου μπορεί να σε απολύσει όποτε γουστάρει.Και τι θα πει "αν είσαι άξιος θα σε κρατήσει"?Πάει να πει να σκοτωθείς στη δουλειά γι'αυτόν τον χοντρό μαλ*κα,ο οποίος αν πέσει έξω θα σε απολύσει έτσι κι αλλιώς.Πάει να πει να ξεσκιστείς για το κέρδος του άλλου.Πραγματικά,δεν υπάρχει μεγαλύτερη παρανόηση ότι το κέρδος είναι το κίνητρο των εργαζομένων στον καπιταλισμό.Όχι.Το κέρδος είναι το κίνητρο των εργοδοτών να δώσουν κίνητρο στους εργαζόμενους να δουλέψουν στον καπιταλισμό.Ποιο είναι το κίνητρο των εργαζομένων,αν όχι το ότι θα κερδίσουν αν δουλέψουν?Το ότι αν δε δουλέψουν σαν τα σκυλιά,όπως τους ζητήσει ο εργοδότης τους,θα απολυθούν.Αυτό είναι το κίνητρο του καπιταλισμού,το μαστίγιο.Πιστεύετε η ελληνική κοινωνία αντέχει και άλλο μαστίγιο,κύριοι?

Ας δούμε τώρα λίγο και τις υπεργαμάτες,ανεπτυγμένες χώρες.Για δείτε λίγο την ιδιωτικοποιημένη Αμερική και την Αγγλία,που όλοι με τόσο πάθος ευαγγελίζεστε:Έχουν τους πιο γαμάτους γιατρούς.Ναι,αν έχεις να πληρώσεις.Έχουν τα πιο γαμάτα πανεπιστήμια.Ναι,αν έχεις να πληρώσεις.Αν δεν έχεις να πληρώσεις?Αν δεν έχεις να πληρώσεις,δεν έχουν καν νοσοκομεία!Δεν έχουν κανένα κράτος πρόνοιας,καμία ασφάλιση,τίποτα.Θα πεθάνεις στο δρόμο σαν σκυλί.Αν δεν έχεις να πληρώσεις για εκπαίδευση?Θα πηγαίνεις στο σχολείο με το όπλο,in case κάποιος τρελαμένος καρι*λης βγάλει shotgun και αρχίσει και θερίζει κόσμο στο όνομα του Αλλάχ.Αυτές είναι οι ανεπτυγμένες χώρες που τόσο θαυμάζετε.

PS:Οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν κράτος πρόνοιας.Μόνο που αυτές,έχουν σοσιαλιστικές δομές.Sorry to ruin your illusion,folks.Για δείτε λίγο τι κάνει η συνδικαλιστική οργάνωση SAC στη Σουηδία τα τελευταία 100 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πριν τη Δεη μετα τον πολεμο η ευδαπ ,δεη κλπ ηταν ξενες εταιριες,,τωρα πανε να μας ξαναγυρισουν στα ιδια.

δεν πρεπει,,καλη η ιδιωτικοποιηση,,αλλα οπου και οσο πρεπει,,πχ η Ολυμπιακη καλα εκανε για μενα..

αλλα ο σκληρος πυρηνας των δημοσιων υπηρεσιων ,ενεργεια νερο κλπ,,πρεπει να εχει την κυριαρχια του κρατους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top