Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εγώ πάντως ελάχιστες τέτοιες έχω γνωρίσει, ίσως γιατί τις αποφεύγω :P
Αναρωτιέμαι όμως, γιατί ένας άνδρας να κάνει σχέση με ένα τέτοιο άτομο; Μήπως γιατί οι άλλες, αυτές που στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις και δεν κοιτούν το πορτοφόλι του άνδρα, σας απομακρύνουν περισσότερο γιατί δεν σας αφήνουν το περιθώριο να το παίξετε προστάτες; Μήπως αυτό που κατηγορείτε, τελικά αυτό σας τραβάει;
Το έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις άλλωστε, από τη μια κατηγορείτε τις γυναίκες που είναι γεμάτες ταμπού και κάνουν δύσκολα σεξ με κάποιον αν δεν τους πουλήσει αγάπες και ιστορίες, από την άλλη όσες δεν το κάνουν τις αποκαλείτε τσούλες. Μήπως πρέπει πρώτα να αποκτήσει και ο δικός σας τρόπος σκέψης μια συνέπεια;

Πρώτον... Ω μα τους Άρχοντες του Κόμπολ πόσο αρχαίο θέμα είναι αυτό και τι ακραία πόστς είχα κάνει εν έτει 2005... Τρατζικ πόστς!:P

Δεύτερον στο θέμα μας τώρα μιας και το ανακινήσατε, θα ήθελα με το καινούριο μου σκεπτικό, τις τωρινές μοντέρνες απόψεις μου, να σχολιάσω αυτό το κομμάτι που πολύ σωστά έγραψε η Μισέλ. Όπως τα λες, είναι καλά. Έχεις ξεχάσει κάτι και θα στο δώσω με πολυ απλά και απτά στοιχεία, με βάση τα δικά μου βιώματα και πιστεύω πάντα:

Παράδειγμα πρώτο, γυναίκα αυτόνομη και σπουδασμένη:

ΘΑΥΜΑΣΙΑ κατηγορία γυναίκας. Προσωπικά, τις εκτιμώ απεριόριστα! Το αν κάτσει ή δεν κάτσει είναι δικό της θέμα. Δεν είναι υποχρεωμένη να σου δώσει το φαί στο πιάτο. Άμα της αρέσεις, κόπιασε, πείσε την για τις ευγενικές σου προθέσεις και ΑΝ θέλει θα σου δώσει κι από αυτό! Σε καμία περίπτωση δε σου βάζει χέρι στην τσέπη, έχει δική της. Αυτές με τραβάνε εμένα και ξέρετε γιατί; Γιατί θέλουν να γίνονται καλύτερες, γιατί είναι μορφωμένες, γιατί δεν κάθονται με σταυρωμένα τα χέρια να περιμένουν τον τίγρη κάθε μήνα να τα σκάει για μπιζού και γιατί δεν έχουν ανάγκη τον κάθε ΚΑΓΚΟΥΡΑ με καδένα, αέρα δηθενμαγκέ και γυαλισμένο BMW.

Τέτοια γυναίκα την παντρεύομαι εδώ και τώρα.-

Δεύτερο παράδειγμα, λείπει η αυτονομία, η σπουδή ή και τα δύο:

Εκεί μπαίνουν πολλά στη μέση. Κυρίως ο παράγοντας ατίθαση κόρη - χειραγωγούσα μάνα. Έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια μανάδες να κηνυγάνε κόρες από το μαλλί, να τις βγάζουν από τα μπαράκια μετα κραυγών στις 5 το πρωί, να ελέγχουν τα τηλέφωνά τους κλπ. Και προφανώς το δασκάλεμα να παίρνουν όσα περισσότερα λεφτά από το γκόμενο μπορούν. Σου λέει η μάνα "αυτή και να τη φυλακίσω σε μπουκάλι, θα το κάνει με το φελλό, οπότε βάλτη να φέρνει χρήμα ή σπρώχτη σε καναν λεφτά". Δε σου κρύβω ότι έχω ζήσει τέτοιο περιστατικό με γυναίκα να προσπαθεί να δανειστεί από μένα λεφτά και μόλις βλέπει πως δεν ενδίδω (ούτως ή άλλως ελάχιστα κρατάω επάνω μου) να σηκώνεται να φεύγει από το σπίτι.

Και για να σου απαντήσω στο ερώτημά σου γιατί πάμε με αυτές τις ξετσίπωτες:

Στην αρχή σου δείχνουν ένα μυστήριο λες "ώπα η γκόμενα μαγκάκι" και φτιάχνεσαι, τονώνεται ο εγωισμός σου και αμα έχει και μια καλή μάπα λες "χα! Έβγαλα εγώ τέτοιο νινί;;;". Σου πετάνε και ένα συναισθηματικό "μόλις χώρισα, με κεράτωσε ο άτιμος... κρίμα γιατί εγώ τον άντρα τον θέλω ευαίσθητο και δεν είμαι από αυτές που κάθονται στο πρώτο ραντεβού" (ναι μέχρι το δεύτερο... την έσωσες την παρτίδα τώρα :P) και λιώνεις εσύ ο μακάκας, λες εδώ είμαι, ο super mario που θα σώσει την πριγκήπισσα από τον κακό Kupa!

Και τα φτιάχνεις μαζί της γιατί σ' έχει ξεγελάσει με το ιστοριάκι της. Στο δίνει και λίγο εύκολα το φαί και χαίρεσαι ότι είσαι ο άντρακλας ο έτσι ο σούπερ και τσααακ στη φέρνει....σουβλάκι σφυρίχτρα! Μετά τάχα φταίνε οι γυναίκες. Εγώ, όποτε έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση (προφανώς και έχω πέσει αρκετές φορές, δεν ήμουν μπασμένος με την πρώτη), μούτζωνα κυρίως τον εαυτό μου για το χρόνο που έχασα και την υγεία-υπομονή μου.

Αυτά ως άνδρας που θαυμάζω το γυναικείο φύλο έτσι; Γιατί υπάρχει και η άλλη κατηγορία ανδρών που είναι δούλοι ή λιγούρια ή καθάρματα και τα φτιάχνουν μ' αυτές μόνο και μόνο για να πηδήξουν. Είτε δεν τους ενδιαφέρει η παγίδα ή είναι πιό πονηροί. Αυτοί προφανώς και μου είναι αντιπαθείς και μάλιστα είναι πολυάριθμοι στις μέρες μας.Το να τα φτιάξει όμως ένας σωστός άντρας με τέτοια γυναίκα είναι εξαπάτηση, ατυχία ή έλλειψη σωστής τακτικής από πλευράς του.

Αυτά από έναν άντρα που έχει κάνει λάθη και έχει -θέλω να πιστεύω- μάθει από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το όταν καποιος λεει "Ειμαι άνδρας- γυναικα επειδη εχω λεφτα....."-που φεμινιστριες και φαλλοκρατες το εχουν πει και πιστεψει αυτο΄- τοτε αν τα χασει τι θα ειναι?
αν η βαθυτερη αξια σου δεν ειναι στο μυαλο σου αλλα σε παλιοχαρτα ,ευκολα μπορεις να κατακρημνιστεις και πολυ βαθια...(και τετοια φαινομενα βλεπουμε πολλα στη σημερινη κυνικα χρηματο-υλιστικη κοινωνια)

Αφού είναι ανούσια παλιόχαρτα, να φανταστώ ότι δεν θα είχες πρόβλημα να σε ζει η γυναίκα σου και εσύ να φροντίζεις τα παιδιά και το σπίτι ε; (αν είχες μεγαλύτερο ταλέντο σε αυτό, υποθετικά μιλώντας)
Τι; Θα είχες; Τότε γιατί να μην έχει και εκείνη;

Έχει μεγάλη διαφορά Άγγελε το αν θα κυνηγάς τα χρήματα και το να επιζητάς οικονομική ανεξαρτησία. Το δεύτερο είναι θέμα αξιοπρέπειας. Το πρώτο ματαιοδοξίας (αν γίνεται αποκλειστικά για αυτό).
Βέβαια αμφιβάλλω αν και το πρώτο συνήθως γίνεται για λόγους ματαιοδοξίας και μόνο. Αν βγάλουμε έξω από την εξίσωση τις κομπίνες, τότε συνήθως χρήματα βγάζουν όσοι/ες έχουν ικανότητες, θέληση και μυαλό και προσφέρουν γενικότερα στην κοινωνία (και πριν διαφωνήσετε με αυτό, δείτε την μπολνταρισμένη πρώτη φράση, είπα αν βγάλουμε από την εξίσωση τις κομπίνες).
Επιπλέον, αν θες πραγματικά να προσφέρεις στην κοινωνία, τότε συνήθως τα "παλιόχαρτα" σου είναι απαραίτητα. Πχ έστω ότι θες να βοηθήσεις τα παιδιά στην Αφρική. Πιο πολύ θα τα βοηθήσεις αν πας ο ίδιος και προσπαθείς ή αν εκτός από αυτό, έχεις και τα χρήματα να πάρεις μαζί σου άλλους 100 να βοηθήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μήπως γιατί οι άλλες, αυτές που στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις και δεν κοιτούν το πορτοφόλι του άνδρα, σας απομακρύνουν περισσότερο γιατί δεν σας αφήνουν το περιθώριο να το παίξετε προστάτες;

Aν υπάρχει κάποια τέτοια Michelle και δήλωvει ευθαρσώς οτι δεν την ενδιαφέρει καθόλου το πορτοφόλι του άνδρα αλλά μόνο ο παράγοντας άνθρωπος σε παρακαλώ να μου την δείξεις και θα την βγάλω οχι φωτογραφία αλλά γιγαντοαφίσα, θα την κέρασω σαμπάνια και τα της πως ενα μεγάλο ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ!!!
Πολύ φοβάμαι όμως οτι τέτοιες περιπτωσεις υπάρχουν μονο στα μυθιστορίματα της Αγκάθα Κρίστι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μήπως να αρχίσετε να προσέχετε περισσότερο σε τι κύκλους επιλέγετε να κινηθείτε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aν υπάρχει κάποια τέτοια Michelle και δήλωvει ευθαρσώς οτι δεν την ενδιαφέρει καθόλου το πορτοφόλι του άνδρα αλλά μόνο ο παράγοντας άνθρωπος σε παρακαλώ να μου την δείξεις και θα την βγάλω οχι φωτογραφία αλλά γιγαντοαφίσα, θα την κέρασω σαμπάνια και τα της πως ενα μεγάλο ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ!!!
Πολύ φοβάμαι όμως οτι τέτοιες περιπτωσεις υπάρχουν μονο στα μυθιστορίματα της Αγκάθα Κρίστι!!!
Λίγο δύσκολο να σου δείξω κάποια μέσω ίντερνετ :P
Και φυσικά αν σου πώ ότι προσωπικά δεν κοιτάω το πορτοφόλι δεν θα με πιστέψεις :P Ούτε για όποια άλλη σου πω :P
Οπότε θα σου πω απλά να ψάξεις το θέμα "τι θέλουν οι γυναίκες από τους άνδρες;" και να δεις τι έχουν απαντήσει οι γυναίκες εκεί. Αν θυμάμαι καλά, μόνο 2 ή 3 (από πολύ περισσότερες που εξέφρασαν άποψη) είχαν αναφέρει τα χρήματα ως παράγοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ούτε με αυτα συμφωνεις Michelle?:/:
Πουθενα δε σε πιανω...:/:
(εισαι πολυ αντιδραση ή μου φαινεται?;)
Σας αγαπαμε ρε κοριτσια ...το καλο σας θελουμε...(εγω τουλαχιστον)....:worry:
Καταλαβετε το...:console::kissing::kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aν υπάρχει κάποια τέτοια Michelle και δήλωvει ευθαρσώς οτι δεν την ενδιαφέρει καθόλου το πορτοφόλι του άνδρα αλλά μόνο ο παράγοντας άνθρωπος σε παρακαλώ να μου την δείξεις και θα την βγάλω οχι φωτογραφία αλλά γιγαντοαφίσα, θα την κέρασω σαμπάνια και τα της πως ενα μεγάλο ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ!!!
Πολύ φοβάμαι όμως οτι τέτοιες περιπτωσεις υπάρχουν μονο στα μυθιστορίματα της Αγκάθα Κρίστι!!!
Με συγχωρείς, αλλά θεωρώ πως τσουβαλιάζεις αδιακρίτως με αυτό σου το ποστ. Ακόμα και αλήθεια να έλεγες, είσαι τόσο απόλυτος που οπωσδήποτε κάνεις λάθος μόνο και μόνο γιατί κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του για να επιβεβαιώνεται. Κι όπως εσύ έχεις δει άντρες να κλαίνε και να ξεφτιλίζονται στα δικαστήρια, άλλο τόσο έχω δει εγώ πεθερές και άντρες να βγάζουν τις γυναίκες ..μη σου πω τι, σε μια δικαστική αίθουσα μέσα προκειμένου να μη της δώσουν διατροφή. Οπότε μη βλέπεις μόνο ό,τι σε βολεύει. Όλα είναι θέμα ανθρώπου και όχι φύλου.

ΥΓ: Και παρεπιπτόντως.. δεν με ενδιαφέρει το πορτοφόλι κανενός. Δεν περιμένω να με πιστέψεις, αλλά βγαίνω με κάποιον που είναι ακόμα φοιτητής και δεν έχει μία, εκτός από όσα παίρνει για χαρτζηλίκι, ενώ εγώ δουλεύω κανονικά. Φωτογραφία πάντως δεν με βγάζεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπότε θα σου πω απλά να ψάξεις το θέμα "τι θέλουν οι γυναίκες από τους άνδρες;" και να δεις τι έχουν απαντήσει οι γυναίκες εκεί. Αν θυμάμαι καλά, μόνο 2 ή 3 (από πολύ περισσότερες που εξέφρασαν άποψη) είχαν αναφέρει τα χρήματα ως παράγοντα.
Ερωτηξις : αν καποιος ενδιαφερεται μονο/κυριως για τα χρηματα...τι ειναι πιο πιθανο ; να το παραδεχεται ή οχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ερωτηξις : αν καποιος ενδιαφερεται μονο/κυριως για τα χρηματα...τι ειναι πιο πιθανο ; να το παραδεχεται ή οχι ;
Αν δεν το παραδέχεται, τότε ξέρει και ο ίδιος ότι είναι λάθος, άρα δεν εμπίπτει στα όσα λέει ο Γάτος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα ετσι κι αλλιως ολοι ξερουμε οτι ειναι λαθος. Γιαυτο αλλωστε κανεις δε το παραδεχεται. ΚΑι ο γατος πρακτικα λεει οτι δεν υπαρχει τετοια γυναικα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ετσι κι αλλιως ολοι ξερουμε οτι ειναι λαθος. Γιαυτο αλλωστε κανεις δε το παραδεχεται. ΚΑι ο γατος πρακτικα λεει οτι δεν υπαρχει τετοια γυναικα. ;)
Για το παράδειγμα της Kajira παραπάνω όμως τι έχεις να πεις;
Εκείνη το αποδεικνύει έμπρακτα αυτό. ;)

Και προσωπικά το αποδεικνύω έμπρακτα, αν και δεν θα ήθελα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες για την προσωπική μου ζωή γι'αυτό και δεν το ανέφερα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχω να πω οτι
1.καποια ατομα λενε οτι το κανουν και δε το κανουν
2.καποια ατομα δε λενε οτι τι κανουν, και το κανουν
3.καποια ατομα λενε οτι το κανουν και το κανουν (στο βαθμο που το λενε)
4.καποια ατομα λενε οτι το κανουν περισσοτερο απο οσο πραγματικα το κανουν
5.δε μπορουμε να ξερουμε τι απο τα παραπανω ισχυει για καποιο ατομο που δε γνωριζουμε και προσωπικα και αρκετα καλα
6.οι εξαιρεσεις δεν ειναι το επικεντρο μια συζητησης, αλλά τι συμβαινει στο 99%
7.συγχαρητηρια σε οσους το κανουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Παράδειγμα πρώτο, γυναίκα αυτόνομη και σπουδασμένη:

σαν την τζακι κενεντι ενα πραγμα...

α οχι περιμενε αυτη ηταν η επιτομη του housewife χμμμμμ...

τελικα μηπως τα πτυχια do not a person make?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιορούλα

Νεοφερμένος

Η Φιορούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας και καλως σας βρηκα.
Δεν διαβασα ολες τις τοποθετησεις στο θεμα και να με συγχωρησετε.

Ειδα να γινεται πολυς λογος για την Φορμουλα1 και την μη ικανοτητα των γυναικων σε αυτον το τομεα, αρα και την μη "ισοτητα" τους με τους αντρες.

Αναρωτιεμαι λοιπον ολοι οι αντρες εχουν την ικανοτητα να γινουν οδηγοι της f1?
Oλοι οι αντρες εχουν την ικανοτητα να γινουν..πιλοτοι?
Ολοι οι αντρες εχουν την ικανοτητα να γινουν καρδιοχειρουργοι, πυρηνικοι φυσικοι,ολοι οι αντρες εχουν την ικανοτητα να δουλεψουν οικοδομη κλπ κλπ κλπ ?

Δεν νομιζω!

Αρα δεν ειναι θεμα φυλου αλλα δυνατοτητων( πνευματικων και σωματικων) ανθρωπου.
Δεν καταλαβαινω γιατι τα πραγματα πρεπει να μπαινουν σε τετοια ζυγαρια.
Σε μια κοινωνια ισοτητα μεταξυ των μελων της ειναι το δικαιωμα και η ευκαιρια να προσφερει ο καθενας με βαση της δυνατοτητες του και τα χαρισματα του, γιατι ολοι προφερουν απο ενα λιθαρακι και ολων η προσφορα ειναι απαραιτητη για την ισορροπια του κοσμου μας.

Ειναι γεγονος οτι ο ορος "φεμινισμος" και "φεμινιστρια" εχει χασει το νοημα του.
Απο αλλου ξεκινησε και στην πορεια διαστρεβλωθηκε κατα πως βολευει τον καθενα μας .

Τυπικα ισχυουν ισα δικαιωματα και ευκαιριες μεταξυ των φυλων αλλα και των ανθρωπων γενικοτερα.

Ας ειμαστε ομως ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτιστως και μετα με τους γυρω μας, ποσο στην πραξη , στην καθημερινοτηα μας ισχυουν τα ισα δικαιωματα( και υποχρεωσεις φυσικα) και ευκαιριες για καθε ανθρωπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο φεμινισμός φίλη μου δεν είναι κακός όρος, αξίζει να ψάξεις την ετοιμολογία του-φεμινίστριες είναι συνήθως(!) οι γυναίκες που μάχονται για την ισότητα τους. Βέβαια κατα καιρούς ο φεμινισμός πήρε διάφορες μορφές, όλες όμως έχουν σαν βάση τα θεμελιώδη δικαιώματα των γυναικών (καθ΄ ότι αυτά θίγονται). Δυστυχώς όμως απο την κοινωνία μας αυτός ο όρος έχει μετατραπεί σε "πινακίδα" -γιατί ο κόσμος το έχει παρερμηνεύσει και δεν έχει ασχοληθεί κανείς! Απο τότε που οι γυναίκες βγήκαν έξω όπως λές και πέταξαν τα σουτιέν τους, απο τότε, ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί καλά τη λέξη αυτή. Ούτε εγω θα έβγαινα έξω να κάψω τα σουτιέν μου, αλλά ασ μη ξεχνάμε τα κίνητρα αυτών των γυναικών, πόσο καταπιεσμένες υπήρξαν και τι ήθελαν να δείξουν με αυτή τους την επανάσταση. Εγώ προσωπικά, τις ευχαριστώ γιατί χωρίς αυτές μπορεί να μην είχαμε δικαίωμα ψήφου ακόμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απο τότε που οι γυναίκες βγήκαν έξω όπως λές και πέταξαν τα σουτιέν τους, απο τότε, ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί καλά τη λέξη αυτή.

αν το εκαναν αυτο οι φεμινιστριες θα καναν πολλους ανδρες φεμινιστες...;)
πρεπει να σας βοηθησουμε και εμεις να πεταξετε τα καταπιεστικα σουτιεν σας!:D
λευτερια στα στηθη!:D:P

Αφού είναι ανούσια παλιόχαρτα, να φανταστώ ότι δεν θα είχες πρόβλημα να σε ζει η γυναίκα σου και εσύ να φροντίζεις τα παιδιά και το σπίτι ε; (αν είχες μεγαλύτερο ταλέντο σε αυτό, υποθετικά μιλώντας)
Τι; Θα είχες; Τότε γιατί να μην έχει και εκείνη;


προβλημα δεν θα ειχα εγω αλλα το παιδι...που δεν θα εβλεπε μανα...

καλα λεφτα βγαζουν και οι πορνες και τα ξεκ@λα του θεαματος,τις κανει αυτο ανωτερες γυναικες?

τα λεφτα χρειαζονται,,αλλα με τιποτα δεν οριζουν ουτε το ασενικο ουτε το θηλυκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καλα λεφτα βγαζουν και οι πορνες και τα ξεκ@λα του θεαματος,τις κανει αυτο ανωτερες γυναικες?
καλα λεφτα βγαζουν και οι ποδοσφαιριστες και τα λοιπα αχρηστα πλασματα, τους κανει αντωτερους αντρες απο αυτους που μεγαλωνουν παιδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα λεφτα βγαζουν και οι ποδοσφαιριστες και τα λοιπα αχρηστα πλασματα, τους κανει αντωτερους αντρες απο αυτους που μεγαλωνουν παιδια;
σωστοο..τα λεφτα δεν ειναι μετρο της αξιας..στις κοινωνιες που ζουμε..

αλλα γιαυτο οι ποδοσφαιριστες που ειναι αξεστοι πλουσιοι παιρνουνε συνηθως μοντελα που ειναι αξεστες πλουσιες..ταιριαζουνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. καλα λεφτα βγαζουν και οι πορνες και τα ξεκ@λα του θεαματος,τις κανει αυτο ανωτερες γυναικες?

2. τα λεφτα χρειαζονται,,αλλα με τιποτα δεν οριζουν ουτε το ασενικο ουτε το θηλυκο..
1. Αν η μοναδα μετρησης ειναι τα φράγκα,ναι!

Τα φράγκα σπανε κάθε ηθικη.....:D

2. Οριζουν τη δυναμη! Την επιτυχία!
Αμιγώς (ακομη) ανδρικά ζητουμενα / προαπαιτουμενα...:D;)

αλλα γιαυτο οι ποδοσφαιριστες που ειναι αξεστοι πλουσιοι παιρνουνε συνηθως μοντελα που ειναι αξεστες πλουσιες..ταιριαζουνε..
Τις παιρνουν επειδη (τα μοντελα) ειναι (για αυτους) τροπαια - σύμβολα επιτυχιας.;)

Δεν ειναι θεμα ταιριάσματος....οσο θεμα prestige και ανταγωνισιμοτητας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
2. Οριζουν τη δυναμη! Την επιτυχία!
Αμιγώς (ακομη) ανδρικά ζητουμενα / προαπαιτουμενα...
και ο κωστετσος λεφτα εχει...
τον κοβεις για ανδρα?:D

ασε που καλυτερα σεξουλικα αποδιδουν οι ιδιωτικοι και δημοσιοι υπαλληλοι ή απλοι εργατες..και σιγουρα οχι οι μεγαλοεπιχειρηματιες με λεφτα,χρηματιστες και ελευθεροι επαγγελματιες με ολα τα προβληματα λογω αγχους στο πανω και κατω κεφαλι τους.. κλπ..ερευνες τα λενε αυτα..

τα λεφτα μπορει να θεωρουνται σεξουαλικα απο μια γυναικα,αλλα οχι και ο ανδρας απαραιτητα..τα χαιρονται με αλλους. συχνα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top